RANG Gume de Cacao- Minister Luns: „N.A.V.O.-defensiei tegen offensieve kracht van Rusland [ÏCTTCHTI reparatie Geprojecteerde zuidleiding Haamstede-Zierikzee niet gereed voor eind '58 RDTER5EPT I HART ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 31 JANUARI 1958 No. 18302 Ingezonden mededeling S|UJUUUUIUJIIUUULUJUUUJULUJU.UJUULUJUAUJIIUJUUUUUUU^ De nieuwe RANG rol, méér dan een lekkernij, een exquise versnapering 2frrrroTrmrmT»TmrrrmTmTrmTmrrrmTmTmTrirmrrrrmrmTmTrnTrmT^ een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. Tweede Kamer Nog geen essentiële wijziging Sovjet-po'itiek By de behandeling van de begro ting van Buitenlandse Zaken is mi nister Luns donderdag ingegaan op de opmerkingen in eerste instantie gemaakt door een aantal sprekers. Het verheugt de bewindsman dat in zo ruime mate aandacht is be steed aan de verhouding van de Sowjet-Unie tot het Westen. Ge steld is, aldus de minister, dat het alternatief is een alles vernieti gende atoomoorlog of het doen van concessies. Dat alternatief is zijns inziens onjuist. Het gaat er om welk beleid onze veiligheid in stand houdt. Spreker betoogt, dat er een gestegen belang stelling is voor suggesties om nieuwe wegen in te slaan. Er is geen reden om aan te nemen dat de Russische politiek een essentiële wijziging heeft ondergaan. Deze is gericht op uitbreiding van de com munistische machtssfeer. Het nut van toeristenbezoeken, waarover de heer Goedhart sprak, zegt de mi nister in te zien. Spreker merkt op dat de Sowj.et- Unie voortgaat ter vergroting van haar offensieve kracht, waartegen de NAVO haar defensief moet stel len. Demilitarisering van bepaalde gebieden kan alleen van betekenis zijn als de onvrije volken hun vrij heid krijgen. De weg tot ontspan ning kan naar sprekers oordeel niet worden geopend door demilitarise ring of neutralisering van bepaalde zönes. Tegen de plannen-Rapacki bestaan ernstige bedenkingen. Geen Russische tegenprestatie Van de Sowjetrussische zijde be staat er geen enkele tegenprestatie op militair gebied. De enige conces sie zou wellicht zijn de mogelijk heid van een zekere controle achter het „ijzeren gordijn", maar zo'n concessie is te gering. Als de Nederlandse regering een Ingezonden mededeling topconferentie al niet afwijst, dan moet toch worden gezegd, dat de basis wel heel smal is. De minister gaat daarna in op het vraagstuk van stopzetting van proefexplosies van kernwapens. De minister verklaart dat de regering zich steeds beraadt over het stra lingsgevaar. Zij realiseert zich dat er gevaren zijn, maar overweegt tevens dat de kennis over het vraagstuk voorlopig nog beperkt is. Minister Luns onderbreekt nu zijn rede om de minister voor De fensie, de heer Staf, gelegenheid te geven in te gaan op de opmerkin gen inzake de verdediging. Hij be toogt, dat de doelstelling der wes terse defensie-inspanning is een oorlog tussen het oosten en het westen te voorkomen. Voor een doeltreffende verdediging van w.- Europa is de vestiging van raket bases noodzakelijk. Theoretisch kan het westen nu meriek voldoende conventionele strijdkrachten op de been brengen om die van het communistische blok in evenwicht te houden. Maar dan zou men afstand moeten doen van de huidige levensstandaard en als Rusland een diensttijd van twee tot vier jaar moeten invoeren. Niet dan in de alleruiterste nood zou daartoe kunnen worden overge gaan. Daarom is het noodzakelijk het verdedigingsstelsel met tacti sche nucleaire middelen te ver sterken. Ingezonden mededeling. Voor li„iillliiiaii!liiiiitlll:tiiililliiiiiilliillliil GEBR. THIEN - ZIERIKZEE KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. De ambassa deur van de Sowjet-Unie, de heer S. P. Kirsanow, heeft een bezoek gebracht aan de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, om het leedwezen van de re gering der Sowjet-Unie over de beschuldiging tegen drie Russische diplomaten uit te drukken De heer Kirsanow deelde mede, dat de Sowjet-Unie haar militaire staf aan de ambassade te Den Haag met drie diplomaten zal verminderen. s-HERTOGENBOSCH. Het zes jarig dochtertje van de familie Heyn, uit de Brugstraat te 's-Her- togenbosch is bij het spelen tegen een passerende papierauto (van Van Gelder N.V gelopen. Het kind werd tegen het wegdek gesmakt en overleed een half uur later in het Groot Ziekengasthuis. De chauf feur had van het ongeluk niets be merkt. ROTTERDAM. In een transfor matorhuis, dat op de hoek van de Vondelingenweg-Petroleumweg te Rotterdam-Pernis staat, heeft zich een ontploffing voorgedaan, welke aan een persoon het leven heeft ge kost. De politie kon de naam van de verongelukte nog niet meedelen, omdat de familie nog niet is ge waarschuwd. N.V. Waterleiding Maatschappij Schouwen-Duiveland" Lage drukgebied te Kerkwerve in maart opgeheven ZIERIKZEE, 6-2. - De aanjaag- pompen te Haamstede en Brou wershaven hebben hun langste diensttijd er op zitten: na het ge reedkomen van de geprojecteerde zuidleiding langs de provinciale weg van Haamstede naar Zierikzee, kunnen zij buiten dienst worden gesteld. Dit zal een geschatte be sparing opleveren van f 25.000, Echter zal deze zuïdleiding niet ge reed zijn voor het einde van 1958, zodat de exploitatiebegroting van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Schouwen-Duiveland" voor 1958 nog altijd een bedrag vermeldt van f 60.000,voor kosten levering electriciteit inclusief brandstoffen voor de motoren. Deze begroting werd in de van daag in hotel „Concordia" gehou den aandeelhoudersvergadering met de reeds gepubliceerde cijfers m.a.s. goedgekeurd. Overigens zal de ge schatte besparing van f 25.000, teniet worden gedaan door de in vesteringen die deze zuidleiding vraagt. Voorts werd door de voorzitter •W"X' 'XMX' v *X* 'X* •z'; WIJ OUDERS Geef hem zijn SPEELHOEK! Als u eens op de bedrijvigheid in een kippenhok let, krijgt u dan ook niet het idee, dat een kip nooit rust vindt? Altijd is er wat voor haar te dribbelen en te beredderen. Een kip loopt niet gewoon; ze dréóft! Vandaar ook uitdrukkin gen: „Er als de kippen bij zijn", en „kippedrafje". Als ik Bennies moeder gadesla, moet ik altijd aan een kip denken. Het is niet oneerbiedig bedoeld, maar ze móékt nu eenmaal die in druk op me. Kijk maar eens naar die blik in haar ogen. Altijd ge spannen; altijd op iets uit! Bennie is tot dusver haar enig kind en ze heeft het er al zo druk mee. Hoe moet dat worden, als er nog eens een paar bij komen! Bennies moeder is een vrouw, die van netheid in haar huis houdt. Daar is natuurlijk niets op tegen. Evenmin zal men er bezwaar tegen hebben, dat een moeder haar kin deren tot orde en netheid wil op voeden. Leer ze gerust zo jong mo gelijk om 's avonds voor het sla pen gaan hun eigen boeltje op te ruimen. Dit kan spelenderwijs ge beuren en hoeft helemaal geen con flicten te veroorzaken, als men er vriendelijk maar vastberaden de hand aan houdt. Mag er clan niets van zjjn plaats? Men bewijst het kind inderdaad geen dienst, door het toe te staan, alles maar te laten slingeren. Maar dat wil nog niet zeggen, dat men de discipline zo ver doorvoert, dat het kind nooit iets overhoop mag halen. Er moet tenslotte rekening gehouden worden met zijn drang tot activiteit. Het kind moet gelegenheid heb ben, zich in zijn spel, zijn fantasie ongestoord uit te leven. En hoe zou dat mogelijk zijn, als er altijd een moeder als een kip achter hem aan zit, om te kijken of er geen stoel uit het gelid komt en alles wel keu rig netjes op zijn plaats blijft staan; geen kleedje verschoven en geen kussen scheef getrokken wordt Als er geen blokje, geen autootje op de grond mag blijven staan. Een complex Zo is het met Bennies moeder ge steld. Ze lijdt aan een netheids complex. Ze is êr zo van bezeten, dat het haar zenuwachtig maakt, ais alles in de kamer niet tip-top in orde is. En daarom draaft ze de hele dag achter Bennie aan. Daar om bespiedt ze hem met gespannen blikken. Daarom wordt alles, wat hij aangeraakt heeft, onmiddellijk weer recht gezet en elk stukje speelgoed, waarmee hij bezig is ge weest, zonder verwijl weer op zijn plaats gebracht. Daarom komt noch Bennie, noch zijn moeder ooit tot rust. Daarom heerst er in dat huis een sfeer van opgejaagdheid en hoor je de hele dag: „Bennie, laót dat!" „Bennie, dat mag niet!" Is het wonder, dat Bennie een on evenwichtig kind dreigt te worden, dat moeilijk zichzelf bezig kan hou den? Als Bennies moeder dan zó op netheid gesteld is, dat haar kamers altijd showrooms moeten zijn, laat ze dan tenminste haar kind een eigen speelhoek geven, waar hij zelf baas is en waar pas aan het eind van de dag opgeruimd hoeft te worden. Ze zou er Bennie geluk kiger mee maken en zichzelf er meer rust bij kunnen gunnen. MARCELLE. van de Raad van Beheer, de heer H. K. Michaëlis, medegedeeld dat het lage drukgebied te Kerkwerve in de maand maart zal worden op geheven, met uitzondering van een klein gebied bij Serooskerke, dat in de klem is geraakt door de gepro jecteerde delingsdijk. In het lo pende jaar zullen tevens de laatste aansluitingen van boerderijen op het waterleidingnet een feit wor den. Om een betere watervoorzie ning te waarborgen, zijn voorzie ningen aan de bronnen nodig. Voor deze voorzieningen en de kosten van de zuidleiding is een bedrag nodig van f 600.000,—, waarvoor getracht zal worden een vaste geld lening te sluiten. De Raad van Be heer acht een kasgeldlening niet verantwoord. Het afgelopen jaar In een terugblik op het afgelopen jaar constateerde de voorzitter dat in hoog tempo en goed is gewerkt. Het magazijn geeft geen speciale zorgen meer terwijl het boerderijen- plan 1957, ondanks teleurstellingen, zijn beslag kreeg en volgens plan gereed is gekomen. Het nieuwe wagenpark (aangeschaft werden volkswagen personen- en bestel auto's) heeft goed voldaan. Een oude zaak zal spoedig aan de kant zijn nu de rentabiliteitsberekenin- gen voor de uitbreidingsplannen op korte termijn aan de orde zullen komen. Tariefsherziening In 1958 zal een meer economische tariefsherziening worden ingevoerd terwijl de mechanisatie van de ad ministratie alle aandacht zal krij gen. Een concept van het investe ringsrapport is reeds toegestuurd aan het Rijksinstituut Spoedig zal een definitieve redactie van dit lang verwachte rapport, dat een góede basis vormt voor een gesprek met het Rijk, zijn beslag krijgen. Groot lekverlies Naar aanleiding van het hoge lekverlies (30 petdeelde de direc teur mee dat reeds maatregelen zijn genomen, doch dat dit euvel eerst efficiënt kan worden bestre den als een lekzoekdienst kan wor den ingesteld. Het ligt in de bedoe ling in een vrij kort aantal jaren systeem te brengen in de bemete- ring over het gehele eiland. De rechtspositie-regeling zoals die voor ambtenaren geldt zal binnen kort in toepassing woi-den gebracht op al het personeel. Bij het voor stel tot verlenging van de machti ging tot het aangaan van geldle ningen door de Raad van Beheer tot een maximum van 3 miljoen gulden, deelde de voorzitter mee dat van dit bedrag reeds 2,3 mil joen is geconsolideerd. De verga dering verleende hierop machtiging wegen te zoeken voor het aantrek ken van een bedrag van 6 ton, daar reeds voor 1 ton in rekening-cou rant kon worden voorzien. Jaarstukken 1956 De jaarstukken 1956 werden be handeld en vastgesteld. Idem de ex ploitatiebegroting 1958 die een ver wacht nadelig slot aantoont van f 68.427,13. Aan rente en afschrij vingen vermeldt de begroting een post van niet minder dan f 117.292,62, hetgeen de voorzitter de opmerking ontlokte dat dit het bedrijf „de das omdoet". De verkiezing van de aftredende leden van de Raad van Beheer, mr. F. Th. Dijckmeester en mr. K. A. Keuning, werd aangehouden tot na de gemeenteraadsverkiezingen. Mr. Dijckmeester werd q.q. benoemd tot vervanger van de gehele Raad van Beheer bij ontstentenis of belet van dit lichaam. GOUDA. Tijdens het spelen met een lorrie nabij de houtwarenfa- briek Verwaal te Waddinxveen, is de 5-jarige C. Driesse om het leven gekomen. Het knaapje lag voorover op een lorrie, toen deze zich in be weging zette. De das van het jon getje kwam tussen de wielen te recht, tengevolge waarvan een nek- wervel werd gebroken. Twee dwergen maken nog geen reus Twee dwergen maken nog geen reus, zou men kunnen zeggen. In derdaad, maar aan de andere kant zou men er verkeerd aan doen de betekenis van de Egyptisch-Syri- sche Unie te onderschatten, want de nieuwe staat controleert negen tienden van de petroleumproduktie van ftet middeyi oosten die of de weg van het Suezkanaal neemt of die van de pijpleidingen die over Syrisch grondgebied gaan. Zoals men het op ons kaartje ziet, zijn de twee landen geen bu ren. De afstand die hen scheidt beloopt ongeveer 250 km. (Amster dam-Brussel 210 km.). Militair gezien vertegenwoordigt de nieuwe staat geen geduchte macht. Syrië, dat 4 miljoen inwoners telt, heeft slechts een klein leger. Egypte telt 23 miljoen inwoners, maar de Si- naïveldtocht heeft de twijfelachtige waarde van de Egyptische strijd krachten aangetoond. VLAARDINGEN. De burgemees ter van Vlaardingen mr. J. Heus- dens, heeft in aanwezigheid van autoriteiten uit de Nederlandse meststoffenindustrie en groothan del, de eerste paal geslagen voor de fabriek van „Deltachemie", een vennootschap onder firma, die zich de fabricage van samengestelde meststoffen, insecticiden en andere chemische produkten voor de land bouw ten doel stelt. TEGELEN. De 27-jarige vrouw W. S. uit Winterswijk, die sinds veertien dagen in Tegelen verbleef, is op de rijksweg bij Tegelen door een vrachtauto aangereden, tenge volge waarvan zij onmiddellijk overleed. Zij kwam per fiets uit de richting Venlo en lette niet op het verkeer toen zij plotseling de weg wilde oversteken. De auto werd be stuurd door H. L. uit Weert. BEKENDMAKING De burgemeester der gemeente Zierikzee maakt bekend, dat op woensdag 12 februari 1958, aan vangende te 17.30 uur, ten stadhuize van Zierikzee een openbare verga dering van de raad dier gemeente zal worden gehouden Zierikzee, 6 februari 1958 De burgemeester voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER. Vrijdag wordt de „Groote Beer" met ruim 700 Nederlandse evacué's, voor het merendeel vrouwen en kinderen, uit Djakarta in Singapore verwacht. Ingezonden mededeling het gezonde gebaar: beschermt Uw mond en keel 85 e«nt X*X*4~X^X~X~xkk«X"X"XKK*<K^X"X"X~X^X«X«X"X"X"X"X^XK«X~X~X~>X~X"X"X"X":~X«:"XH FEUILLETON Het OORSPRONKELIJKE ROMAN door Dlck Rebel No 61 „Anna", had hij gezegd, „laten wij het elkaar niet zo zuur maken en verstandig zijn". En wat later: „Vind je de jongen niet al het geld van de wereld waard?" Daarna „Anna, Anna, wat doe 4e. Je sterft Anna!" Onsamenhangend: „Kind, wat maak je je druk! Moet je eens zien, Peter, daar komt zij waarem- pel al aanstappen. Nou, ruimen jullie eerst maar de boel op. Be daar toch wat. Hoe lang heb je ge wacht, Anna?" De zinnen waren met korte tus senpozen op elkaar gevolgd. Over zijn gelaat was de angst gegleden zoals de schaduw der wolken over het landschap schoof, blijdschap afgewisseld door droefheid, licht door'duisternis. Zij kon het niet volgen. Haar sterke vader, nu hulpeloos en ster vend. De man, die door zijn nabij heid steeds alle angst van haar weggenomen had. Als vader er maar was, dan kon er immers niets gebeuren. Het leven was dikwijls raadselachtig, maar de dood was zo'n groot, donker geheim, dat je er bang van werd. Sterven? Leven? Alle tijden door hadden die twee elkaar afgewisseld, zoals de zee golfde. Waren de golven er niet door de zee? Was de mens er niet door het leven? Golven en mensen, rusteloos zwoegend en toch niet van betekenis voor zichzelf. Uit de ene golf kwam de andere, maar zij alle waren slechts de beweging der zee. Uit de ene mens sproot de vol gende, doch waren allen niet open baringsvorm van het leven? Zij be greep het niet. Wist slechts, dat het leven van de heengegane mens van geen meer betekenis was dan het dagboek, waarin men nog eens te rugslaan kon. Een herinnering bleef er over en dan nog slechts voor beperkte tijd. Een mens ging heen, na een leven vol heimwee en verlangens, die hij nooit begrepen had. Liet alles op deze aarde ach ter. Zijn kennissen, zijn vrienden, zijn broers en zusters, zijn vrouw of haar man, zijn kinderen, zijn huis en zaak, alles, alles! Hoe sterk of rijk, hoe bemind of gehaat, heel alleen moest hij het leven loslaten en zich toevertrouwen aan de grote vreemdeling: de dood. God.... Waarom had haar vader haar niet meer van Hem verteld? Had hij er geen tijd voor gehad of had hij niet gewild of misschien niet gekund? Zij wist het niet, maar zij nam aan, dat het wellicht goed zou zijn geweest, als hij haar wel van die dingen verteld Jjad- Thans had zij slechts Irn en Peter, maar als zij nu eens sterven moestdan was zij alleen, absoluut alleen. De dood zou voor haar zijn een duis tere diepte zonder te weten, wat daar het einde van zou zijn. Kon zij maar geloven, dat zij daar opgewacht werd door mensen beter nog dan de mensen in dit le ven, dat daar de rechtvaardige God de harten der mensen beheer ste. Kon zij maardoch zij wist niets. Zij was niet gelovig en ook niet ongelovig, omdat zij niets had om in te geloven, omdat zij niets wist van het land aan de overzijde van dit aardse leven. Maria was even de kamer en eigenlijk ook haar vader vergeten geweest. Nu zag zij alles weer. Pe ter en Irn. Hij was teruggekomen. Zij had het goed gehad. Natuurlijk weer een ander, maar zij had het gewonnen. Hij hield van haar. Zij zou trachten niet jaloers te zijn en niet te luisteren naar die venijnige stemmetjes in haarzelf, die haar opstookten. Daarom had zij straks kunnen zeggen: „Irn, dat moet je niet meer doen. Wat zou je zeggen als ik zo deed?" Zij had dit gezegd, terwijl zij duidelijk de drift in zich had gevoeld. Loop weg, had h'et in haar geklonken, toon, dat je hem mis sen kan. Misschien zou dat bij een ander op zijn plaats geweest zijn, bij Irn niet. Wat had hij misdaan? Het was niet goed, maar dat er kende hij zonder dat zij hem er om gevraagd had, al had dit haar dan erg verdrietig gestemd, want mooi was het toch zeker niet. „Maria", had hij gezegd, >,ik wil je de waar heid vertellen, maar dan moet je blijven luisteren, ook als het niet mooi is-. Ik wil niet hebben, dat jij meent, dat ik alleen aan jou denk als ik ook naar anderen verlangen kan. Jij moet weten, wie ik ben. Verberg jij dan ook niets en vertel het mij als je naar een ander ver langt". Maar zij verlangde naar geen anderen. Zij kon een ander op zijn hoogst leuk vinden, maar een liefkozing van een ander leek haar iets onzinnigs. Er werd gebeld. Maria keek Peter aan. Het was Bep, begreep zij uit zijn blikken. Hij stond op en kwam even later inderdaad met Bep terug. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5