Vliegtuig met Engels voetbalkampioens elftal stort neer bij Miinchen DE ZIERIKZEESCHE COURANT HET POOLSE PUN DE VORMING VAN EEN NIEUWE INDONESISCHE REGERING Uitbarsting van de Stromboli Stevenson naar de Sowjet-Unie VRIJDAG 7 FEBRUARI 1958 No. 18S06 114e jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - L'itgavo: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, dekteuri M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Ontzettende vliegramp Twee en twintig inzittenden kwamen om het leven MUNCHEN, 6-2. Een tragisch lot heeft het elftal van „Manchester United", kampioen van Engeland en bekerfinalist In 1957, getroffen toen het uit Belgrado terugkeerde naar Groot-Brittannië, na door een 3-3 gelijk spel tegen de Zuidslavische kampioen „Rode Ster" tot de deml- finale van de Europese voetbalbeker te zijn doorgedrongen. De „Busby babes", die deze bij- I Een commissie van onderzoek naam droegen als de jeugdige pu- van de „British European Airways" pillen van directeur Busby, reisden is, onder leiding va'n de algemeen- met een „Elizabethan", de „Lord Burghley", van de „British Euro pean Airways". Er werd een tus senlanding gemaakte te München, in west-Duitsland. De eerste start van het vliegveld mislukte. De passagiers verlieten het toestel en boordwerktuigkundi gen onderzochten het vliegtuig. Daarop volgde de tweede en nood- I lottig verlopende opstijgpoging. De j „Elizabethan" verloor vrijwel di- i reet na de start hoogte, vloog ra- I kelings over een groep bomen aan het eind van de opstljgbaan en raakte daarna met een vleugel een huis van twee verdiepingen. Bij het neerkomen brak de staart van het toestel af, terwijl het ove rige gedeelte van de romp ln brand vloog. Terwijl gewonde passagiers zich moeizaam uit de wrakstukken be vrijdden, schoten Duitse politie auto's en brandweerbrigades toe. Volgens de „British European Airways" zijn 22 van de 44 inzit tenden min of meer ernstig ge wond; drie hunner verkeren in le vensgevaar. Onder de doden bevinden zich zeven van de zeventien spelers van „Manchester United", hun oefen- meester en de secretaris van deze befaamde Engelse voetbalclub. De directeur, Matt Busby, bevindt zich onder de overlevenden. Voorts zijn zeven Engelse sport journalisten om het leven gekomen. De bekendste van hen is Frank Swift, oud-speler van het Engelse elftal, en een der kundigste doel- verdedigers waarover Engeland be schikt heeft. Het ongeluk geschiedde donder dag te 4.04 uur plaatselijke tijd. Twee uur daarna begon het te sneeuwen, waardoor het wrak van het toestel spoedig met een dikke sneeuwlaag was overdekt. De red ders moesten, al wadend door smel tende sneeuw en modder, hun werk verrichten. Eén bemanningslid omgekomen Slechts één lid van de uit vijf koppen bestaande bemanning, een steward, is om het leven gekomen. De gezagvoerder, de eerste officier en twee stewardessen bevinden zich onder de overlevenden. Redders hebben na het ongeluk de bestuur dershut opengebroken en de zwaar gewonde piloot er uit getrokken. Het toneel van de ramp is afge zet, om deskundigen in de gelegen heid te stellen ongestoord een on derzoek naar de oorzaak van de ramp in te stellen. Tussen wrakstukken van de ver ongelukte „Elizabethan" lagen ko peren koffiekoppen en bekers, ge schenken van de Zuidslavische voetballers voor hun Britse col lega's. De economische toestand in de Ver. Staten WASHINGTON, 6-2 De voorzit ter van de Federal Reserve Board, William Martin, heeft tijdens de „hearings", die de gemeenschappe lijke economische commissie van het Congres houdt naar aanleiding van de economische boodschap van president Eisenhower verklaard, te vertrouwen, dat er een opleving van de economische bedrijvigheid zal komen. Hij waarschuwde ech ter, dat de aan de gang zijnde re cessie dieper en langduriger zal kunnen zijn dan velen thans ver wachten. De militaire commandant van midden-Sumatra, luitenant-kolonel Ahmed Hussein, heeft donderdag avond verklaard, dat het feit „dat wij het huidige kabinet niet mogen, niet betekent dat wij de Indone sische eenheidsstaat verraden". directeur Anthony Milward, don derdagavond per vliegtuig uit Lon den naar München vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde Mil ward: „Er moet iets aan beide mo toren van het toestel hebben geha perd, daar de „Elizabethan" ge makkelijk op één motor kan blijven vliegen". Een ooggetuigeverslag Peter Howard van de „Daily Mail", de enige van de elf verslag gevers die niet tot de doden of zwaar gewonden behoorde, heeft een relaas gegeven van zijn erva ringen: „Ik herinner me niet moer of er veel of weinig lawaai was. Alles gebeurde in een klap. Ik was even verdoofd. Toen ik weer wist waar ik was, zag ik een gal in de f, romp van het vliegtuig en op han- j den en voeten ben ik er door ge- kropen. Ook Harry Gregg, de doel man, mijn collega Ted Ellyard, de twee stewardessen en de marconist haden zich naar buiten kunnen werken. Het wrak brandde nog niet j hevig op dat moment en plotseling zagen we dat captain Thain, de ge--) zagvoerder, met een blusappavaat bezig was het begin van een brand te blussen. Achteraf geloof ik, dat <fe ipeeste geredden hun plaatsen vóór fn het I vliegtuig hadden, voornamelijk in stoelen met de rug naar de cockpit'1 gekeerd". Dit verhaal is door Howard naar zijn krant in Londen gebeld. Daar-., na heeft hij zich naar een zieken huis begeven om zich te laten on derzoeken. PRINS PHILIP VAN ENGELAND ZAL UTRECHTSE JAARBEURS BEZOEKEN In gezelschap van prins Bernhard UTRECHT, 6-2. Tijdens het sta- tiebezoek van het Engelse konings paar aan Nederland zal Prins Phi lip, vergezeld door Prins Bernhard, op woensdag 26 maart een bezoek brengen aan de internationale voorjaarsbeurs te Utrecht, zo wordt vernomen van de zijde van de Jaar beurs. De komst van de beide prinsen op de Utrechtse Jaarbeurs zal een bijzonder hoogtepunt zijn van de 70ste algemene manifestatie van industrie en handel, die de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs orga niseert. De a.s. voorjaarsbeurs, waarop de Nederlandse industrie op haar best is vertegenwoordigd, vormt een unieke gelegenheid om PRINSES BEATRIX NAAR BONAIRE WILLEMSTAD, 6-2. Op de zesde dag van haar bezoek aan de West zal prinses Beatrix vrijdagmiddag per vliegtuig van Curagao naar Bo naire reizen, waar zij tot zaterdag middag zal blijven. Na een zanghulde in Kralendijk door schoolkinderen, zal de prinses een rondrit maken, welke in Rin- con zal worden onderbroken voor een nieuwe zang- en bloemenhulde van schoolkinderen. In de vooravond zal aan de vor- de Engelse prins-gemaal een over zicht te geven van het Nederlandse bedrijfsleven. De Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs stelt zich dan ook voor een interessant program-- ma te bieden, dat Prins Philip in staat zal stellen zich een indruk te vormen van de prestaties van de Nederlandse nijverheid. DE VERKIEZINGEN IN ALGERIJE ALGIERS, 6-2. De Franse strijd krachten hebben sedert het begin van de Algerijnse opstand op 1 no vember 1954 5.500 man aan doden verloren, aldus is donderdag in ge woonlijk welingelichte kringen te Algiers vernomen. Ongeveer 10.300 Franse militairen werden gewond De verliezen van de opstandelin gen in hetzelfde tijdvak, tot 1 fe bruari jongstleden, worden geschat op 56.000 doden. Er zijn 30.000 op standelingen gevangen genomen. In nobember van vorig jaar wer den de Franse verliezen aan doden op 4.200 man geschat en die van de opstandelingen op 40.000. Volgens Robert Allen van de „New York Post" zijn sinds 1954 zeven Amerikaanse bommenwer pers met atoom- of waterstofbom men neergestort. Dergelijke onge- stelijke bezoekster door het eiland- iukken hadden zich ook in Europa, bestuur van Bonaire een ontvangst worden aangeboden. het Verre Oosten, Canada en Alas- ka voorgedaan. Allen zegt boven dien, dat kernbommen boven de Atlantische en Stille Oceaan zijn afgeworpen om het neerstorten van toestellen te voorkomen. EUROPESE SCHOOLWEDSTRIJD ARNHEM, 6-2. Het stedelijk gym nasium te Arnhem heeft de door het Nederlands comité Europese Schooldag uitgeloofde schoolprijs (een bandrecorder) voor de Euro pese tekeningen en opstelwedstrijd 1957 gewonnen. De uitreiking van de prijs geschiedde donderdag in de aula van het gymnasium aan de rector dr. K van der Heyde door het lid van het comité de heer M. van Aken, in tegenwoordigheid van docenten en leerlingen. Aan de wedstrijd hebben ongeveer 20 duizend leerlingen van middelbare- en van kweekscholen in Nederland deelgenomen. Twee doden door ontploffing ROTTERDAM, 6-2. In het Ha- venziekenhuis te Rotterdam is van middag de 42-jarige monteur J. A. A. Meijnders uit de Grondheren- straat te Rotterdam. Hij werd ern stig gewond toen zich woensdag morgen in een schakelhuis aan de Vondelingenweg-hoek Petroleum- weg een ontploffing voordeed. In een der zgn. cellen van het scha kelhuis werkte hij met een collega, die op slag werd gedood. Twee beelden van het verblijf van H.K H. Prinses Beatrix in Willem stad. - Boven: de Prinses inspecteert de bij het Autonomie-monument opgestelde padvinders. Achter haar premier Jonckheer en gezaghebber Gorsira (in uniform). - Onder: gêhssisteerd door haar adjudant, kapi tein-luitenant ter zee de Jong, plaatst Prinses Beatrix een krans bij het Autonomie-monument. Prins Bernhard's Liberiaanse reis op de filinband „Meer beelden van land en volk" Ook Polygoon-Profilti Is mee op reis geweest met prins Bernhard naar Liberia en geeft in een tien minuten durend filmpje een kleur rijk verslag van dit hoge bezoek aan deze neger-republiek. Cameraman Piet Buis heeft er naar gestreefd, zo vertelde hij, min der schuddende handen en meer beelden van land en bevolking vast te leggen. Door deze beelden heen ziet men onze prins met president Tubman in een - vanwege het stof der wegen gesloten - Cadillac rij den, van het presidentieel paleis naar de" ijzerertsonderneming en de uitgestrekte rubberplantage. En overal staan juichende landgenoten met rood-wit-blauwe vlaggetjes te zwaaien en juichen enthousiaste, zeer kleurig geklede negers. Zwarte muzikanten blazen met bolle wan gen fors het Wilhelmus en dansen en de medicijnmannen laten zich gewillig door de prins filmen. Piet Buis heeft dit allemaal vast gelegd. In de Cineacs te Amster dam, Rotterdam en den Haag is dit alles reeds te zien. WASHINGTON, 7-2. Een woord voerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag bekendgemaakt, dat het Poolse voorstel voor een zóne zonder kernwapens in midden-Eu ropa, door de NAVO-raad bestu deerd dient te worden. De Verenigde Staten hebben dit standpunt aan de NAVO kenbaar gemaakt, zei hij. „De Nederlanders moeten terugkomen" De leiders van de Indonesische „rebellen" hebben te Tokio mede gedeeld, dat zij voornemens zijn, de Nederlandse deskundigen terug te halen naar Indonesië en dat zij de Nederlandse zakelijke belangen zullen herstellen, in hun verzet te gen het door president Soekarno gesteunde kabinet. J. M. J. Pantouw, een der leden van de afvaardiging der „rebellen" te Tokio, deelde dit mede bij gele genheid van de verklaring die het hoofd der afvaardiging, Ventje Su- mual, tegenover de pers aflegde. Bij de mededelingen van Pantouw knikte Sumual instemmend. Pantouw zeide verder, dat de evacuatie van Nederlanders uit Indonesië „een ernstige en wrede fout" was. „Wij hebben hun be kwaamheid en het Nederlandse ka pitaal nodig om ons land op te bouwen. Degenen onder hen, die het risico hebben aangedurfd en op Sumatra en de andere buitenge westen zijn gebleven, hebben ge nerlei hinder ondervonden en heb ben hun werk gewoon voortgezet Degenen die naar Nederland zijn teruggekeerd, zullen zich in verge lijking tot Indonesië bevinden in een vreemd en koud land. Wij be schouwen noch het Nederlandse zakenleven, noch het Nederlandse kapitaal als een bedreiging van on ze onafhankelijkheid en zodra wij het bestuur in eigen handen hebben genomen zullen wij de Nederlan dera een „welkom terug" toeroe pen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Niemand wordt oud door te 1 leven, maar wel door belang- stelling voor het leven te ver- 1 liezen. Stroom gerepatrieerde» neemt af SCHIPHOL, C-2. In Singapore neemt de stroom van uit Indonesië afkomstige repartrian'en ziender ogen af. Dit is de indruk van de heer Theo C Droogh, die door de stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" in december jl. naar Singapore werd gestuurd om daar zoveel mogelijk hulp te verlenen aan Nederlandse evacué's. Van avond kwam de heer Droogh terug uit Singapore, omdat hij zijn werk aldaar gedaan hebft. „De organisa tie loopt cr nu op rolleljes", zei hij en hij roemde het werk van de Nederlandse vereniging in Singa pore, het Rode Kruis van Singapore de hulpvaardigheid van de Britse militairen in de drie kam pen, waarin de evacué's worden ondergebracht. Er zijn in totaal 5000 repatrlëren- den door Singapore gekomen. Aan hen werden 18 000 pakketten van de stichting uitgereikt, of oktober een begin worden ge maakt In de huidige fabriek kan men 15.000 van deze personenwa gens per jaar maken, doch de di rectie der D.A.F. heeft uitbreiding aangekondigd, waardoor men de STEEN NAAR TREIN GEEN OPZET EINDHOVEN, 6-2. Bij het onder- zoek naar het incident met d& tveia- die woensdagavond om 17.19 uur uit Eindhoven naar Utrecht ver trok, waarbij de machinist door een steen getroffen werd, is gebleken, dat hier geen baldadigheid van de jeugd in het spel was. Op het perron nabij de Bata-fa- briek stond een groep werklieden te wachten op het werklieden treintje dat hen om 17.30 uur naar -Eindhoven zou brengen. Een jongen van 14 jaar wierp op een zeker moment spelend met een steen. Op hetzelfde moment passeerde de trein uit Eindhoven. De steen vloog door de ruit van de cabine en trof de machinist. Blijkens mededeling van de po litie is hierbij absoluut geen opzet in het spel geweest. De jongen die de steen wierp, had de trein niet eens zien naderen. VAN DOORNE'S AUTOMOBIELFABRIEK BRENGT PERSONENAUTO AAN DE MARKT In september wordt met serieproduktie begonnen EINDHOVEN, 6-2. Van Doome's Automobiel fabriek te Eindhoven is er in geslaagd na een voorbereiding van ruim drie en een half jaar de eerste na-oorlogse Nederlandse personenauto te produceren. Deze auto, een kleine 600 cc familiewa gen zal zijn debuut maken op de internationale autotentoonstelling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam Met de serieproduktie van de nieuwe automobiel zal in september produktie tot 25.000 stuks zal kun nen opvoeren. Het ligt ook in de bedoeling de nieuwe Nederlandse auto te gaan exporteren en in Amerika is er reeds belangstelling voor getoond. Naar vernomen wordt zal de pro duktie door de D.A.F. van perso nenauto's ten gevolge hebben, dat het D.A.F.-bedrijf, dat thans nog een gesloten familievennootschap is een open N.V. zal gaan worden. De investeringen die noodzakelijk zijn, mede in verband met het produ ceren van personenauto's vergen enige tientallen miljoenen gulden. In dit verband moet het dan ook zeer waarschijnlijk worden geacht, dat de D.A.F. eerlang met een aan delen emissie aan de markt zal komen. Een lang gekoesterd plan, dat bij de directie van de D.A.F. leefde is hiermee werkelijkheid geworden. STROMBOLI, 7-2. De Italiaanse vulkaan Stromboli, in de Tyrheense Zee bij Sicilië, is vrijdag tot uit barsting gekomen. Een stroom lava daalt langzaam langs een oude „lavaweg" de berghelling af en verdwijnt in een wolk van stoom in zee. Voor de bewoners van het eiland bestaat geen gevaar. Ten zuiden van de Stromboli, op Sicilië, is deze week de Etna gaan werken. Deze uitbarsting neemt in hevigheid af, doch twee dorpen worden nog bedreigd door de lava stroom. CHICAGO, 6-2. De leider van de Amerikaanse democratische par tij, Adlai Stevenson, zal laat in het voorjaar een bezoek brengen aan de Sowjet-Unie, na een zakenreis naar Engeland en Europa. Hij zal twee of drie weken in de Sowjet- Unie blijven. Stevenson is niet door Russische leiders uitgenodigd. n De nieuwe Sowjetrussische am bassadeur te Washington, Mikhail Mensjikof, heeft donderdag bij aan komst op het vliegveld van Balti more verklaard dat hij zal werken voor het ontstaan en versterken van een geest van begrip en vertrouwen tussen de Verenigde Staten en d® Sowjet-Unie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1