VOOR EEN SNEL EN GEZOND ONTBIJT! gaar in het pak! Flitsen uit het buitenland STAD EN PROVING IE Minister Hofstra: „We bevinden ons niet in een depressie" thans STEMMEN BIJ VOLMACHT DE HONGAARSE VLUCHTELINGEN Ten behoeve van de Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk en Zuid-Slavië is in 1956 en 1957 al leen al door bemiddeling van de Liga van Rode Kruisverenigingen voor 19,2 miljoen dollar hulp ver leend in diverse vormen. De bevolking van 52 landen heeft samen 14,8 miljoen dollar van die som geschonken. De rest is ter be schikking van de Liga gesteld door de hoge commissaris voor de vluchtelingen, de Amerikaanse re gering en de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal. In Oostenrijk bevinden zich nog 8.500 hongaarse vluchtelingen. Kunstmaan in Nederland gehoord 's-GRAVENHAGE, 4-2. De radio- seinen van de eerste Amerikaanse kunstmaan zijn dinsdagmiddag voor de eerste maal in Nederland opgevangen. In het fysisch labora torium van de rijksverdedigings organisatie - toegepast natuurkun dig onderzoek op de Waalsdorper- vlakte te Den Haag werden van 14.44 tot 14.53 uur de signalen van de Alpha 1958 gehoord. Zij werden ontvangen zowel op de frequentie 108 megacycles als op 108.03 mega cycles. Ambtenarenpartij neemt deel aan raadsverkiezingen De onlangs opgerichte voor overheidspersoneel" ,Partij heeft thans definitief besloten in ver schillende gemeenten deel te nemen aan de gemeenteraadsverkiezingen. Het hoofdbestuur heeft voorts meegedeeld, dat het dagelijks be- Ingezonden mededeling stuur thans als volgt is samenge steld: voorzitter A. J. B. L. Radix te Amsterdam, secretaris C. J. M. van Eyken te 's-Gravenhage en penningmeester J. te Loo te 's-Gra venhage. (Het adres van de secre taris is: Nunspeetlaan 483, 's-Gra venhage). VISSERIJBERICHTEN De mosselexport De mosselexport loopt nog steeds uitstekend. De meeste kwekers zijn door hun leveringen in januari die voor de Bruinisser kwekers 22850 tonnen bedroegen (1600 uit Zeeland en 21250 van de percelen uit de Waddenzee) tot boven de 80 pet. van hun standaardcapaciteitscijfer gekomen. De kwekers die over de kwaliteit B extra beschikken, heb ben een voorsprong op hun colle ga's die niet zo gelukkig zijn. Van hen wordt hun gehele voorraad af genomen, ongeacht de stand van hun standaardcapaciteitscijfer.. Voor de kwekers is het instellen van een hoger tarra percentage een uitkomst. De meeste percelen in de Waddenzee hebben door de storm geleden en een gevolg is een hoger tarra-percentage dan tot dusver geoorloofd was. Het leve ren van mosselen met een tarra- percentage van maximum 20 pet. is thans toegestaan. Verschillende maatregelen worden getroffen voor de bromfietsers Nog geen invoering van rijbewijs Minister Algera acht het op het ogenblik nog niet noodzakelijk een rijbewijs voor bromfietsers ver plicht te stellen. Hij wil eerst nog eens afwachten. Men denke over het invoeren van zo'n rijbewijs niet te licht: het betreft vele honderd duizenden personen. Dit standpunt heeft de minister uiteengezet tij dens het mondeling overleg met de Tweede Kamercommissie over de begroting van Verkeer en Water staat. De minister voegde er aan toe, dat intussen wel reeds verschillen de andere maatregelen genomen kunnen worden om het veroorza ken van ongelukken door brom fietsen tegen te gaan. In overweging is een wijziging van het wegenverkeersreglement, waardoor binnen vijf jaar alle bromfietsen die harder kunnen rij den dan 40 km. per uur verboden zullen worden. Reeds thans worden in Nederland geen bromfietsen meer gebouwd die sneller dan 40 km. per uur kunnen rijden, maar er rijden er' nog heel wat die ge bouwd zijn voor de afspraak ter zake tot stand kwam. Van deze zullen de meeste wel binnen vijf jaar verdwenen zijn. Het gebruik van de enkele dan nog overblijven de zal worden verboden. Voorts zullen alle bromfietsen binnenkort moeten worden voor zien van een geel herkennings plaatje, waardoor men ze beter van gewone fietsen zal kunnen onder scheiden, deze regeling kan spoe dig worden verwacht, het ontwerp besluit is de ministerraad al ge passeerd. De minister van Justitie heeft maatregelen genomen om veel strenger toe te zien op de handha ving van de maximumsnelheid van 40 km. per uur, WASHINGTON. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben medegedeeld, dat er bijna overeen stemming is bereikt over een pro gramma voor economische hulp verlening aan Polen tot een bedrag van ongeveer 95 miljoen dollar. CATANIA. In de noordoostelijke krater van de vulkaan de Etna op Sicilië hebben zich dinsdagavond krachtige ontploffingen voorgedaan waardoor een stroom gloeiende la va werd uitgestoten in de richting van het dorp Randazzo. De toe stand wordt niet gevaarlijk geacht. QUEBEC. Zes broers en zusjes van 15 tot 1% jaar uit één gezin zijn bij een brand van een houten boerderij in de Canadese provin cie Quebec om het leven gekomen. De ouders en drie andere kinderen wisten te ontkomen. CAPE CANAVERAL. Een Van- guard-raket van de Amerikaanse marine, die een kunstmaan de ruimte in moest brengen, is woens- dagochtend onmiddellijk na het af schieten ontploft. LONDEN. President Nasser van Egypte heeft in Cairo bekend ge maakt, dat een besluit is genomen om alle politieke partijen in Syrië te ontbinden, aldus meldt radio- Cairo. Conferentie Ned. Zondagsschool Veren De Nederlandse Zondagsschool Vereniging organiseert op zaterdag 8 februari a.s. een conferentie te Zierikzee, waarop onderwerp van diskussie zal zijn: „De godsdien stige opvoeding in het atoomtijd perk". Inleider zal zijn de heer Kroese, directeur van genoemde vereniging. Na een gezamenlijke broodmaaltijd, zal de film „De boom des levens" worden vertoond. Ieder, die belang stelt in het Zon dagsschoolwerk, mag aan de con ferentie deelnemen. Bij de sluiting van de 2-jarige cursus voor maatschappelijk wer ker te Amsterdam, werd o.m. een getuigschrift uitgereikt aan onze vroegere stadgenote mej. M. A. Bakker, thans werkzaam als maat schappelijk werkster bij de Ned. Herv. kerk te Zeist. jEerste Kamer Werklozencijfers niet al te alarmerend 's-GRAVENHAGE,5-2. De Eerste Kamer heeft vanochtend de alge mene financiële beschouwingen en de behandeling van de belasting voorstellen voortgezet. Achter de regeringstafel hadden plaats geno men minister-president dr. Drees en minister Hofstra. Het woord is aan de minister van Financiën voor het antwoord van de zijde der regering in eerste ter mijn. De heer Hofstra zegt, dat de laatste maand de gunstige en on gunstige ontwikkelingen in de fi nanciële en economische situatie zich hebben voortgezet. De beta lingsbalans vertoont elke week een overschot en de deviezenvoorraad blijft toenemen. Er zijn geen acute moeilijkheden wat betreft de beta lingen uit de schatkist, hoewel een waarschuwing tegen overschatting hiervan op zijn plaats is. De kapitaalmarkt vertoont enige ontspanning en het rentepeil ver toont een neiging tot dalen. De uit gifte van de rentespaarbrieven is een succes geworden. Geleidelijk kan worden verwacht, dat leningen tegen lagere renten dan zes procent zullen kunnen worden afgesloten. Ongunstig is de ontwikkeling in de werkloosheid. Er zijn thans nog geen cijfers van het ogenblik be schikbaar. Het centrale probleem van de re gering blijft hoe een evenwicht te scheppen in de financiële sector, zonder de werkgelegenheid aan te tasten. Reserves niet voldoende Voor de bestrijding van de werk loosheid op grote schaal zijn de huidige reserves niet voldoende. Het doel van de regering blijft hoe de werkgelegenheid in stand te houden bij een verantwoord mo netair en budgetair evenwicht. Mi nister Hofstra zegt het eens te zijn met de Kamerleden, die hebben betoogd dat het onmogelijk is nauwkeurig een beeld vast te stel len van de financieel-economische toestand op een bepaald moment, laat staan een prognose te maken voor de toekomst. Wel kan wor den gezegd, dat wij ons thans niet in een depressie bevinden. Ook be hoeft dit voor de naaste toekomst niet te worden gevreesd. Minister Hofstra deelt mede dat een verdere aanwas van de devie zenvoorraad nauwelijks kan wor den verwacht. In het internationale kapitaalverkeer staat de rijkskas voor uitgaven in de orde van 500- 600 miljoen gulden. Over de ongerustheid over het verloop in de werkloosheid zegt de minister, dat niet vergeten mag worden, dat de cijfers van de laat ste jaren exceptioneel laag zijn ge weest. Als men daarnaast nagaat, dat van de 100.000 werklozen per ultimo 1957 er 40.000 seizoenarbei ders zijn en 23.000 het gevolg zijn van wrijvingswerkloosheid, dan komen deze cijfers in een ander licht te staan. De regering onder schat echter de ernst niet. Er is een behoorlijk aantal plannen in portefeuille voor aanvullende werkgelegenheid. Minister Hofstra betoogt, dat de vraagstukken, die Nederland thans kent, niet alleen Nederlandse pro blemen zijn. In de omliggende lan den heeft men overeenkomstige verschijnselen. De werkloosheid in België en west-Duitsland bedraagt ongeveer het dubbele van die in Nederland. Ook in Engeland en Frankrijk heeft men financiële moeilijkheden. BURGH/HAAMSTEDE „Der Zeeuwen trots op Brabants bodem" In de „Koebel" te Burgh werd een Vereniging tot Christelijke Verzor ging van Geestes- en Zenuwzie ken in Zeeland. Het openingswoord werd uitgesproken door ds. F. v. d. Berg, geestelijk verzorger der in richting „Vrederust". Spr. gaf een korte toelichting op de film, die een beeld wil geven van de inrich- tiing der gebouwen en het leven der patiënten. De film draagt tot titel: „Der Zeeuwen trots op Bra bants bodem" en moet worden ge rangschikt onder de betere doku- mentaires, die een inzicht geeft in al hetgeen nodig is om de. 1200 pa tiënten een goed verzorgd leven te bieden. De eerste steen van „Vre derust" werd op 9 oktober 1908 gelegd door de predikant ds. Don- ger. Een belangrijk deel van deze kleurenfilm is gewijd aan hetgeen de patiënten aan werk verrichten, waaruit blijkt dat in de therapie belangrijke verbeteringen ten goe de zijn ingetreden bij de krank - zinnigenzorg. In een slotwoord wees des. v. d. Berg er nog op hoe nodig meisjes zijn, die zich aan het ver pleegsters werk willen wijden. DREISCHOR Onze dorpsgenoot de heer L. A. de Bakker is m.i.v. 15 februari a.s. benoemd als kassier van de Coöperatieve Boerenleenbank te Zonnemaire. Vergadering gemeenteraad De raad dezer gemeente komt vrijdag, 7 februari a.s. des voor middags 10 uur in openbare ver gadering bijeen. Geschenken voor adoptiegemeente Op 21 februari, de dag van de opening van het Dorpshuis door de Commissaris der Koningin, zal aan de besturen van de adoptie-ge meenten Renkum en Aalsmeer een blijvende herinnering als dank voor de verleende hulp bij de wa tersnoodramp 1953 worden aange boden. OUWERKERK Harmonie „Nieuw Leven" concerteerde In een geheel gevulde zaal gaf de harmonie „Nieuw Leven" alhier de jaarlijkse uitvoering. In een in leidend woord sprak de voorzitter, de heer J. Boot, woorden van wel kom. Enkele muzieknummers wer den uitgevoerd, die bewezen dat „Nieuw Leven" na de heroprichting uitstekende vorderingenheeft ge maakt. Voor het voetlicht werd gebracht het blijspel in drie bedrij ven: „Een schoonmoeder uit dui zend". Na het eerste bedrijf volgde een pauze, waarin de niet onver maarde „Boerenkapel" optrad en een wals, een polka en een mazur ka ten gehore bracht. Na een dank woord van de voorzitter sprak - na afloop - burgemeester Romeijn zijn waardering uit voor het gebo- dene op deze avond. Mogelijk - zo meende spr. - kan volgend jaar gebruik worden gemaakt van het verenigingsgebouw. Dan zal er meer ruimte zijn, waardoor de uit voering van het programma ook beter tot zijn recht komen kan. Na afloop volgde een gezellig samen zijn. BRUINISSE Het weer In januari De maand januari 1958 zal met 90 mm. neerslag geboekstaafd blij- De burgemeester van Zierikzee maakt bekend, dat bij de verkie zing van de leden van de provin ciale staten een kiezer op verzoek bij volmacht kan stemmen, indien hij mededeelt vermoedelijk niet in staat te zullen zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. Het verzoek wordt afgewezen: a. indien aangenomen moet wor den dat de kiezer in de gemeen te, in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is opgenomen, in persoon aan de stemming kan deelnemen; b. indien de kiezer gebruik kan maken van de regeling voor het stemmen in een andere ge meente. De kiezer, die bij volmacht wenst te stemmen, moet daartoe uiterlijk 12 maart a.s. een verzoekschrift in dienen bij burgemeester en wet houders der gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is opgenomen. Hij geeft daarbij op: a. zijn naam, voornamen of voor letters en geboortedatum, -jaar en -plaats; b. de gemeente, in welker kiezers register hij is opgenomen, als mede zijn adres of laatste adres aldaar; c. de redenen van zijn verzoek; d. de gegevens, bedoeld onder a en b ten aanzien van de kiezer, die bereid is als gemachtigde op te treden. Bij hetverzoekschrift wordt in gediend een verklaring van de ge machtigde, dat deze bereid is als zodanig op te treden. Hij die zich bereid heeft ver klaard als gemachtigde op te tre den, moet op de dag der kandidaat stelling zijn opgenomen in het kie zersregister, waarin de naam van de verzoeker voorkomt, en bevoegd zijn tot deelneming aan dezelfde verkiezing. Als gemachtigde kan slechts wor den aangewezen de echtgenoot of echtgenote, één der bloed- of aan verwanten in de eerste tot en met de derde graad, de echtgenoot van een schoonzuster of de echtgenote van een zwager, dan wel één der huisgenoten van de volmachtgever. ven als een natte maand, want nor maal behoort in deze maand maar 56 mm. regen te vallen, aldus wil het de statistiek. En hoewel «weinigen in de gele genheid kwam de gladde ijzers on der te binden, telde de maand ja nuari in onze streken toch 11 vorst- dagen, een en ander geregistreerd en gecontroleerd op het proefbe drijf Scheldemonden te Bruinisse. Burgerlijke stand en loop der bevolking over januari 1958. Geboren: 6. Aaltje Cornelia, d. van L. van den Bos en E. Kik; 20. Christina Adriana, d. van C. Bolijn en L. A. de Ronde; 25. Jacoba Ju liana, d. van L. de Jonge en R. Mood. Overleden: 7. Janna Mallander, 74 j., echtg. van M. Wesdorp; 11. Adriana Teuntje Nobel, 52 j., echtg. van G. Overbeeke; 18. Leendert Jan Dijkman, 62 j., echtg. van J. van Dijke; 21. Jan Kik, 2 maanden; 23. Adriaan Padmos, 80 j., echtg. van H. Wesdorp; 26. Adriana Cor nelia Krepel, 2 maanden. Gehuwd: 2. Johannes Pieter van der Velde, 25 j. j.m. en Rika de Keizer, 21 j. j.d.; 9. Hendrik Hoo- gerheijde, 23 j. j.m. en Adriaantje van den Berge, 22 j. j.d. Ingekomen: Magdalena Lind- hout uit Naaldwijk; Willem F. de Ridder uit Terneuzen; Jan van den Berg en echtg. uit Rotterdam. Onder huisgenoten worden ver staan zij, die blijkens het kiezers register hetzelfde adres hebben als de volmachtgever. Deze beperking van de aanwij zing van een gemachtigde is niet van toepassing op de kiezer, wiens beroep of werkzaamheden mede brengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming ge woonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente, in welker kiezersregister hij is opgenomen, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijd vakken, waarin hij aldus werk zaam is, één- of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel tel kens langer dan drie dagen duurt, alsmede op zijn echtgenote, voor zover zij met hem, in verband met zijn beroep of werkzaamheden, af wezig pleegt te zijn (dit is o.a. van belang voor schippers). Een kiezer mag niet meer dan twee aanwijzingen als gemachtigde aannemen. Van de beslissing op het verzoek ontvangt de volmachtgever mede deling. Indien de gemachtigde overlijdt of komt te verkeren in een toe stand, waardoor hij vermoedelijk niet in staat zal zijn in persoon aan de stemming deel te nemen, kan de volmachtgever uiterlijk 12 maart a s. mededeling doen van de aan wijzing van een andere kiezer, die bereid is als gemachtigde op te treden. De volmachtgever is niet be voegd de volmacht in te trekken of in persoon aan de stemming deel te nemen. De gemachtigde ontvangt een oproepingskaart tot deelneming aan de stemming in het stemdistrict, waartoe de vol machtgever volgens het kiezersre gister behoort. Voor het verzoekschrift om bij volmacht te stemmen en de mede deling tot aanwijzing van een an dere gemachtigde dient gebruik te worden gemaakt van formulieren, welke ter secretarie van elke ge meente kosteloos verkrijgbaar zijn. Zierikzee, 4 februari 1958. De burgemeester voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER. Vertrokken: Cornelis J. Koop man en gezin naar Zeist; Hendrina J. Hoogerwerf naar Eindhoven. KERKNIEUWS Oud Ger. Kerk BRUINISSE. Donderdag 6 febru ari 's avonds half acht: de heer Slager van Stavenisse. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 4-2. Aanvoer 3191 stuks vee (weektotaal 4910)), t.w.: 360 vette koeien en ossen; 832 stuks gebruiksvee; 190 vette kalveren; 246 graskalveren; 1186 nuchtere kalveren; 89 varkens; 53 biggen; 77 paarden; 7 veulens; 134 schapen en lammeren; 17 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,00-3,25, f 2,80-3,00, f 2,60- 2,70; vette kalveren f 2,60-2,80, f 2,40-2,60, f 2,00-2,30; slachtpaar- den f 2,50-2,00-1,90. Prijzen per stuk: graskalveren f 450-300-250; nuchtere kalveren 'f 55-45-40; biggen f 40-30-25; scha pen f 100-85-70; lammeren f 90-75- 60; kalf- en melkkoeien f 1250- 1000-800; vare koeien f 850-700-600; vaarzen f 880-780-580; pinken f 575 475-375. DE VORST VAN SUPRANIA 67. Zonder zich een ogenblik te bedenken, opent Aram het tralie hek van het luipaard en het grote dier komt met soepele sprongen het hok uit. De dwerg springt met een luide gil achter Aram en staart met grote angstogen naar het roofdier. Maar de tamme reuzenkat heeft nauwelijks aandacht voor het tweetal en loopt met soepele tred de gang door naar een der trappen. „Er is een goede kans, dat hij me bij zijn meesteres brengt", mompelt Aram en, op de voet gevolgd door de dwerg, gaat hij het luipaard achterna. Het dier springt lenig de traptreden op en een galerij in. Maar dan blijft Aram plotseling in gespannen aandacht staan. Onder hem klinken verwarde kreten en een dof, dreigend gebrul. Nieuwsgierig buigt Aram zich over de ballustradc en wat hij dan beneden zich ziet, doet een grimmig lachje op zijn mond verschijnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6