I HART ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 6 FEBRUARI 1958 No. 18305 N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten wil steunregeling eigen woningbouw Ten gunste van arbeiders en kleine zelfstandigen 's-GRAVENHAGE, 4-2. De N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten heeft in een nota aan de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid bizondere steun maatregelen bepleit voor de eigen- woningbouw van arbeiders en kleine zelfstandigen. Zij deelt mede, dat hun positie door de eenzijdige verbeteringen in de financierings- voorwaarden voor de woningwet woningen, aanmerkelijk ongunsti ger is geworden, dan ten tijde van de Invoering van de premieregeling en is van mening dat de bouw van eigen woningen voor de hier be doelde financieel minder draag krachtige groepen evenzeer als de woningwetbouw als „sociale wo ningbouw" kan worden beschouwd. In de nota wordt medegedeeld, dat voor de woningwetbouw thans kapitaal beschikbaar wordt gesteld tegen een rente van 4 pet., maar dat de particulier die zich een eigen woning wil verschaffen een rente moet betalen van omstreeks procent. Aanvang 1957 kon het ver schil in wekelijkse lasten tussen 'n eigen woning en 'n zelfde huurwo ning op grond van de bestaande subsidieverschillen, reeds worden geraamd op plm. f 3,- per week, aldus het adres. Indien wordt aan genomen, dat het renteverschil tus sen de eigen woningbouw en de woningwetbouw 2 procent bedraagt dan betekent dit op een lening van f 15 000 een bedrag van f 300 per jaar of f 6 per week, zodat het to tale verschil - bij precies hetzelfde wooncomfort - hierdoor op plm. f 9 per week is gekomen. D» bouw van 80.000 woningen De N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten deelt verder mede, dat allen, die met de eigen woningbouw te maken hebben, de ervaring heb ben opgedaan, dat het publiek on der deze omstandigheden de las ten voor een eigen woning - tenzij in sprekende noodgevallen - niet op zich wenst te nemen. Het lijkt adressanten onvermijdelijk, dat, wil de regering de raming van 80 duizend te bouwen woningen, waarvan 40.000 in de premiesector, verwerkelijkt zien, er voor de pre- niebouw op de kortst mogelijke termijn bijzondere maatregelen ge troffen worden. Zij wijzen er op dat het ontslag van vele bouwvak arbeiders de continuïteit in de wo ningbouw in gevaar brengt. Zou het rijk er inderdaad toe kunnen besluiten - zo vervolgt de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten in het adres - een deel van de eigen woningbouw als „so ciale woningbouw" met verder- Ingezonden mededeling gaande rijkssteun af te bakenen, dan zou als criterium wellicht de oppervlakte van de woningen kun nen dienen, op dezelfde wijze als dit criterium voor de woningwet woningen wordt toegepast. In de regeling bevordering eigen- woningbezit wordt op het ogenblik als grens, waarboven geen toeslag meer kan worden verleend, een be drag van f 30 000 voor de stich- tingskosten gesteld. Frankrijk wilde stuk van noord-west Italië In een te Londen, in het kader van de officiële geschiedschrijving van de tweede wereldoorlog ver schenen boek van de schrijver C. Harris, waarin een beschrijving wordt gegeven van voorvallen uit de periode 1943-1945, wordt onder het hoofdstuk „Het geallieerde mi litaire bestuur in Italië" verklaard dat de troepen der „vrije Fransen", die onder leiding stonden van de zich toen te Londen bevindende generaal de Gaulle, er in 1945 naar hebben gestreefd het gebied van het dal van Aosta, dat deel uit maakt van de provincie Turijn in noord-west Italië bij Frankrijk in te lijven. Kleine „onvolkomenheden" PARIJS, 5-2. De hoogste wolkenkrabber van Cairo, die met zijn 35 verdiepingen ruim drie miljoen gulden heeft gekost, zal mogelijk nimmer bewoond worden. Toen de werkzaamheden aan het gebouw ten einde liepen, kwamen - aldus het Egyptische, weekblad Acher Saa de architecten tot de ontdekking dat: de stadswaterleiding de ho ger gelegen verdiepingen niet van water kan voor zien, de brandweer niet over vol doende ladders beschikt om een eventuele brand in het hogere deel van het gebouw te bestrijden, het wassen van de Nijl, aan welks oevers de wolken krabber is opgetrokken, in bepaalde jaargetijden de funderingen zal ondermij nen, en het bouunverk slecht is uit gebalanceerd zodat een ge ringe aardschok al fataal zal kunnen zijn. Maar afgezien van deze klei ne „onvolkomenheden"kan men volgens het Egyptische blad deze hoofdstedelijke wolkenkrabber als technisch volkomen geslaagd beschou wen. BRUINISSE Alg. Bouwarbeidersbond hoopt op kans voor eigen mensen bij Deltaplan Pogingen Schouwen-Duiveland in de vierde loonklasse te doen plaatsen De afdeling Bruinisse van de Al gemene Bouwarbeiders Bond hield haar jaarvergadering onder leiding van de voorzitter, de heer C. de Ruiter, in het „Centrum". Deze be treurde het in zijn openingswoord, dat slechts 21 leden aanwezig wa ren en gaf daarna het woord aan de secretaris, de heer M. van der Velde. In een breed opgezet en gedegen jaarverslag behandelde deze ach tereenvolgens het politieke aspect van Nederland in het algemeen en van de positie der bouwvakarbei ders in het bijzonder. Het jaar 1957, het jaar van de bestedingsbeper king, eindigde met meer dan 100.000 werklozen, waarvan 22 000 in het bouwbedrijf. Voor de bouwvakar beiders was het een tegenslag dat de na zo veel moeite en onderhan delen samengestelde C.A.O. door de regering niet werd aanvaard, ter wijl het jammer was dat het ge stelde doel in 1957, 70.000 bouw vakarbeiders in de A.N.B. niet kon worden bereikt. Voor de plaatse lijke afdeling was het herdenken van het 25-jarig bestaan een punt waaraan met genoegen werd terug gedacht, evenals aan het jubileum van de Bondsbestuurder de heer D. Immig. Waar nodig stond ook de afdeling weer op de bres voor het recht dat de arbeiders in de vorm van vakantiebons en zieken geld wordt toegekend. De werkloosheid begint ook on der de bouwvakkers en grondwer kers op ons eiland ernstige vormen aan te nemen. Reeds nu werd daar om bij het hoofdbestuur van het N.V.V. er op aangedrongen, dat niet straks dure vreemde arbeids krachten op ons eiland zullen wor den tewerk gesteld (de zg aantrek king van vreemde arbeiders), ter wijl de eigen mensen van het eiland werkloos zouden blijven, een en ander in verband met het uitvoe ren van de op handen zijnde Del tawerken. Opnieuw zullen pogingen in. het werk worden gesteld om Schou wen-Duiveland te plaatsen in de vierde loonklasse, inplaats van in de vijfde loonklasse zoals nu het geval is. In 1958 zal de Zierikzeese Be- stuurdersbond, waarbij alle 1700 N.V.V.-leden van het eiland zijn aangesloten 40 jaar bestaan; dit zal ongetwijfeld feestelijk worden her dacht. De aftredende bestuursleden de heren Joh. Bal Mz., Joh. Bal Hz. en J. de Jonge werden herkozen. In de vakature M. van der Velde, die niet herkiesbaar is, werd ge kozen de heer A. Lock. In de con trolecommissie werd gekozen de heer C. Hoogerwerf. De rekening van de penning meester, de heer Joh. Bal sloot met een batig saldo van f 38,64. Aan vakantiebons werd verzilverd een bedrag van f 20.786,27. Veel houtschade op de Veluwe EDE, 5-2. In de bossen op de Ve luwe zijn na de laatste zware sneeuwval honderden dennebomen finaal afgeknapt of omgebogen en ontworteld door het gewicht van de sneeuwmassa, die zich in hun kruinen had verzameld. Voor de bosbouwers betekent dit een schade van duizenden guldens, daar de bomen - er waren grove dennen bij van meer dan 12 meter hoogte - uit de bossen moeten wor den verwijderd. De meeste bomen waren echter nog niet kaprijp. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De heer W. K. Pe- tersilka, die enige jaren geleden verbonden was als maatschappelijk werker aan de clubhuizen „De Zee meeuw" en „De Arend" te Rotter dam, heeft op eèn te Rotterdam gehouden persbijeenkomst in zijn functie van president van de op 14 april 1955 te Salzburg opgerichte internationale raad van het Inter nationale Studiecentrum, medede lingen gedaan over een wereldwel- vaartsplan. 's-GRAVENHAGE. Na de mid dagvergadering van dinsdag dei- Tweede Kamer heeft de voorzltter van de Partij van de Arbeid, de heer Evert Vermeer, aan de Tweede Kamer overgedragen een door J. Bruyn te Wassenaar geschilderd portret van de minister-president dr. W. Drees. MAASTRICHT. De koninklijke zangver. „Maastreechter Staar" be staat in 1958 vijf en zeventig jaar. Dit jubileum zal niet alleen her dacht worden met verschillende eigen concerten maar tevens met een reeks muzikale feesten, welke over het hele jaar gespreid worden. MEPPEL. In het Meppelerdiep, tussen Zwartsluis en Meppel, is het stoffelijk overschot gevonden van de ruim 50-jarige L. de Vries, hui- denzouter te Meppel. Sinds 20 dec. jl. werd de man vermist. Men vreesde toen al dat hij in het don ker te water was geraakt en ver dronken. AMSTERDAM. Onder de ruim veertig meter hoge Marathontoren van het Olympisch stadion te Am sterdam heeft zich een ernstige ex plosie voorgedaan. De betonnen vloer vloog aan gruzelementen. In de toren ontstond een scheur van twee meter lengte. De toegangsdeur werd versplinterd. De oorzaak schijnt een oude gasbuis te zijn. NAAR TURKIJE Z.K.H. Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard eind maart de opening te verrichten van 't Neder lands historisch en archeologisch instituut te Istanboel. De datum, waarop het instituut geopend zal worden, is mede in verband met het aanstaande bezoek van het En gelse koningspaar aan Nederland nog niet vastgesteld. X FEUILLETON overwint OORSPRONKELIJKE ROMAN door Dick Rebel No 60 Uniforme aanduiding begin en einde maximumsnelheid Minister Algera wil verbetering brengen in de aanduiding van het begin en het einde van de zónes waarin de maximum snelheid van 50 km. per uur geldt. In het mon deling overleg met de Tweede Ka mercommissie over de begroting van Vterkeer en Waterstaat herin nerde de minister er aan, al eer der te hebben erkend dat vooral de aanduiding van het einde van deze zone door de grijze achterkant van een bord dat voor de betrokkenen links van de weg staat onbevredi gend is. Hij heeft echter willen af wachten tot met de hele regeling enige ervaring was opgedaan al vorens te besluiten tot maatrege len, die niet geringe kosten zullen veroorzaken. Inmiddels is hij tot de conclusie gekomen dat nadere voor schriften voor het aanduiden van het einde en wellicht ook voor het begin van de zónes nodig zullen zijn. CAIRO. Door het eten van ver giftigd brood, afkomstig uit een bakkerij in een volksbuurt van Cai ro, hebben dinsdag negentien per sonen de dood gevonden, onder wie verscheidene kinderen. Bijna twee honderd andere slachtoffers moes ten naar een ziekenhui» worden overgebracht. Juist voor zijn neus ging het trammetje weg, zodat hij nog een half uur wachten moest. Eerst te gen donker worden en na lang ge zocht te hebben, bereikte hij het bedoelde café. Zou hij haar zien? In de gelagkamer ging het er nog al vrolijk toe. Voorzichtig stapte hij tot aan de deur en luisterde. Zij hart draafde. Hij gloeide. Toen ging hij naar binnen alsof het niet de eerste, maar de duizendste maal was. Vlug liep hij naar een hoek en zette zich schuin aan het buffet. Nu eerst bemerkte hij, dat het gelach en geschreeuw uit de zaal achter de gelagkamer kwam. Hier waren een paar jongens aan het biljarten. Achter het buffet stond. Irn keek nog eens goed, voor hij aannemen wilde, dat zij het wer kelijk was. Maria.... Maria Wat heerlijk, dat zij er nog was. Hij was haar niet vergeten en kon haar niet missen. Hij hield van haar, machtig veel. Dwaas. Gek. Maar nu kwam alles weer goed. Aarzelend, schuw eigenlijk, wendde hij zich nu helemaal naar het buffet. Hij zat in een donkere hoek. Zo had hij voor het eerst ook naar haar gekeken, naar zijn mooie lieve meid. Wat goed een mens te bezitten, van wie je hield Hij was er aan gewend geraakt, totdat het avontuurtje met Marianne hem op vriendelijke wijze opnieuw zijn rijkdommen had bewust gemaakt. Vreemde gang van het leven. Wat de een zijn ongeluk werd, had de ander zijn geluk hernieuwd. Wat besliste de mens wel over goed en kwaad? Omstandigheden en een karakter, dat door aanleg en om standigheden gevormd was, leidden hem in dit leven. Zoals een ander in het kwaad viel, zou hem het goede steeds vasthouden en thuis brengen. Of niet? Of niet Maria? Ik houd toch zo van jou, kind. Nu, maar nog geen week geleden had ik je kunnen vergeten. Wat weten wij wel van onszelf, van elkaar? Jij verlangt misschien naar mij en weet nog niet eens, dat ik enkele meters van je af zit. Wat weten wij van geluk en noodlot? Wij ver wachten soms het een en worden door het andere reeds vastgegre pen. Ik ben slechts dankbaar nu en heb mij verzoend met hetgeen ik veracht en gehaat heb. Maria, de mens die goed is, past slechts dankbaarheid. Het werd hem ge schonken. Het werd ons gegeven, laten wij er innig dankbaar voor zijn en het aanvaarden, het behou den met een nooit minderend ge luk. Maria, lieveling, ik brand van verlangen naar je, maar houd mij zelf in bedwang, omdat ik dat won dere verlangen, dat ik kwijt ben geweest, opnieuw intens ervaren wil. Ik wil je kussen, je omhelzen. Je strelen en samen met je zijn, ver van al het andere, verzonden in eigen warmte en mildheid. Vastberaden liep Irn nu op haar toe. „Maria Hij greep haar handen. „Maria, Ik heb zo naar je ver langd!" Maria schrok en keek hem spra keloos van verwondering aan. „Irn, ben jij hier?" Wat zij toen deed, wist zij even later niet pre cies meer, maar zij was wegge sneld, had haar spullen gepakt, Rein iets gezegd en Irn meegetrok ken naar buiten, ofschoon zij zich voorgenomen had erg koel te doen als zij hem weer zag. Buiten had den zij naar woorden gezocht. Ver legen waren zij geweest, tot Maria Irn zo heftig gezoend had, dat hij haar lachend van zich af moest houden. HOOFDSTUK XIII. Met zijn drieën stonden zij om het bed van oude Marcus. Maria in het midden. Peter naast haar en Irn iets achteraf. Het was erg stil en halfdonker in de kamer. Alleen het onregelmatig zuchten, van heel diep tot stilstand bijna, van de zie ke werd gehoord. De dokter was nog geen tien minuten geleden voor de vierde maal deze dag geweest. „Rogger is ineens weer heel wat achteruit gegaan", had hij gezegd, „wanneer jullie een dominee of een pastoor wensen, moet je vlug zijn. Het kan nu ieder ogenblik te laat wezen". „Laten wij gaan zitten", fluister de Maria eindelijk. Voorzichtig namen zij een stoel. Zij hield haar vaders hand vast en keek hem be droefd aan. Wat ging er nu in hem om? In haar oude, beste vader. Straks was hij helemaal in de war geweest. Hij had het over haar moeder gehad en gesproken over heel oude dingen, waarvan zij niets wist. (Wordt vervolgd). 't beife van, 'tlw#,/ NEW YORK. De Amerikaanse regering heeft een uitnodiging om waarnemers naar de verkiezingen voor de Opperste Sowjet (parle ment) in de Sowjet-Unie te zen den, aangenomen. Dit meldt de New York Times uit Washington De verkiezingen worden 16 maart gehouden. Zoals bekend h'ebben drie Sowjet-burgers in 1956 de presidents- en congresverkiezingen in de V.S. bijgewoond. Ter afsluiting van de adoptie heeft de burgemeester van Enschedé, de heer M. van Veen, te Ouwerkerk het treffende - door de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen vervaardigde - rampmonument overgedragen, dat de nagedachtenis levend houdt van hen die bij de storm ramp het leven lieten. Het monument te Ouwerkerk stelt twee handen voor. De een hand is die van de wegzinkende mens, de andere is de hand, die vraagt om hulp en bescherming. APPINGEDAM. De heer R. Bak ker, onderwijzer te Assen, is be noemd tot hoofd van de tweede rij dende school in Nederland, de „Prinses Irene-school", die deze week gereed is gekomen. Deze school is doeltreffender uitgevoerd dan de eerste, de „Prinses Beatrix- school", die in 1954 eveneens dooi de Damster carrosseriefabriek P. Nedema werd afgeleverd. AMSTERDAM. Het op 29 januari uit Djakarta vertrokken motorschip „Oranje" van de Stoomvaart Mij. Nederland, onder commando van kapitein H. Zeilmaker, is, na Sin gapore te hebben aangedaan, op 2 februari volgeboekt uit Belawan vertrokken. Er bevinden zich 854 passagiers aan boord. De „Oranje" wordt op 21 februari in Amster dam verwacht. PRINS BERNHARD Eerder op de vijfde jaardag van de ramp, werd het monu ment te Nieuwerkerk ont huld. De opwiekende vogel is symbool vna de nog juist ontkomen mens enerzijds en anderzijds van de ziel, die het lichaam ontvlucht bij het sterven. Op de foto: na de onthulling legde o.m. burge meester A. A. van Eeten een krans neer bij het monu ment. (Eigen foto's).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5