DE ZIERIKZEESCHE COURANT Boeïganin's brieven bevatten geen aanknopingspunten voor topconferentie DONDERDAG 6 FEBRUARI 1958 No. 18305 114e jaargang ZIEMKZEESCHEMNIEIWSBCM ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, 2ip'ilcree. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Eisenhower Omvangrijk voor-overleg nodig WASHINGTON, 5-2. - President Eisenhower heeft woensdag op z\jn wekelijkse persconferentie ver klaard dat de brieven van premier Boelganin van de Sowjet-Unie, niets bevatten waaruit men een gunstige conclusie kan trekken met het oog op een eventuele topcon ferentie. Het heeft geen zin naar een top conferentie te gaan zonder enig idee te hebben van de onderwerpen, die naar de mening van beide partijen besproken moeten worden, aldus Eisenhower. Hij merkte op dat Boelganin in zijn laatste brief maar akkoord is gegaan met één van de acht punten, die hij, Eisenhower, in zijn brief van 12 januari had voorgesteld, nl. de bespreking van een systeem om onverwachte aan vallen te voorkomen. Zonder overeenstemming vooraf over wat besproken moet worden, zouden wij elkaar aan de confe- De situatie in Djakarta DJAKARTA, 5-2. Terwijl Dja karta wachtte op bevestiging der geruchten over de vorming van een nieuwe regering op Sumatra, hiel den keurtroepen oefeningen in de hoofdstad. Rond de hoofdkwartieren van land- en luchtmacht werd een sterke bewaking ingesteld, doch door de centrale regering werden nog geen maatregelen bekend ge maakt om het hoofd te bieden aan de eventuele afkondiging van een afzonderlijke staat. Een woordvoerder der regering in Djakarta bevestigde, dat Indone sische oorlogsschepen de Riouw- archipel, ten zuiden van Singapore, bewaken. Dit echter ter uitvoering van het regeringsbesluit, waarbij ruilhandel werd verboden. Intussen heeft het legerhoofd- kwartier de buitenlandse corres pondenten gewaarschuwd zich te onthouden van het verspreiden van provocerende berichten. De Britse defensie MELBOURNE, 5-2. Premier Mac Millan van Groot-Brittannië heeft aan een feestmaal te zijner ere in Melbourne verklaard, dat Engeland er bij zijn verdediging op rekent, dat er door het bestaan van kern wapens geen nieuwe wereldoorlog zal komen. Het is echter niet zo, zei hij, dat men eenvoudig kan kie zen tussen kern- en conventionele wapens. „Wij hebben ze beide no dig, maar onze middelen zijn niet toereikend om ze ons beide in vol doende mate te verschaffen. Het beginsel van de onderlinge afhan kelijkheid moet hier Engeland te hulp komen". „Op die basis hebben wij beslo ten geen zeemacht te onderhouden die in alle opzichten volledig is. Als er in Europa oorlog komt, zal En geland daaraan deelnemen als lid van de NAVO". Engeland zal zich vooral bezig houden met de strijd tegen onder zeeboten. rentietafel maar aan zitten staren, zo vervolgde de president. Eisenhower verklaarde voorts dat de V.S. de kwestie van een zóne zonder atoomwapens of troepen in midden-Europa, slechts in overwe ging willen nemen na hierover overeenstemming te hebben bereikt met de betrokken landen. !De V.S. mogen dan misschien het sterkste land van het westen zijn, maar zij beschouwen zich als ge lijke van de andere westelijke mo gendheden en zullen dus niet met de Sowjet-Unie eenzijdige of bila- I terale overeenkomsten kunnen slui ten, die andere vrije volkeren be- I treffen. SPLITSINGSPROCES ZET DOOR Voor 10 februari onafhankelijke regering voor Sumatra TOKIO, 5-2. De voormalige mi litaire commandant van Oost-In- donesië, Ventje Sumual, die op het ogenblik in Tokio vertoeft, heeft woensdagmorgen aan de pers mee gedeeld, dat vóór 10 februari de vorming van een onafhankelijke re gering in Bukittingi, op Sumatra, via de radio zal worden bekend gemaakt. Kolonel Warouw, de Indonesische militaire attaché in Peking heeft president Soekarno van dit besluit op de hoogte gesteld tijdens een onderhoud, dat hij maandag met de president heeft gehad. Na afloop van dit onderhoud werd door een officieel Indonesi sche woordvoerder verklaard, dat de „rebellen" geen enkel ultimatum aan de president hadden toen over handigen. Woensdagmorgen verklaarde ko lonel Sumual, dat kolonel Warouw naar zijn post is teruggekeerd, „na zijn missie te hebben vervuld". Sumual zelf zal nog enkele dagen in Tokio blijven. Gevraagd wanneer hij dacht pre sident Soekarno te ontmoeten, ant- woorde Sumual dat hij niets met hem te maken heeft en hem niet wenste te zien. Minister Suurhoff tevreden over Z.-Afrika KAAPSTAD, 5-2. De Nederland- se minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, "J. G. Suurhoff, heeft bij zijn vertrek naar Rhodesia in Johannesburg verklaard, dat hij zeer tevreden is over wat hij van de economische toestand in Zuid- Afrika heeft gezien en dat hij meer Nederlanders zal aanraden daar heen te emigreren. De minister, die twee weken in Zuid-Afrika heeft doorgebracht, vertelde aan de pers dat hij een driehonderdtal Nederlandse immi granten had ontmoet. Zij waren te vreden en verkeerden in behoor lijke economische omstandigheden. Hun verdiensten waren hoger dan in Nederland en de Zuidafrikaanse regering was bereid haar best te doen het aantal Nederlandse immi granten te vergroten. Prinses Beatrix onderging het Curagaose leven ten volle Llntendans, geitevlees, vlootschouw en zwemmen Prinses Beatrix heeft gisteren per auto een tocht gemaakt o-ver Curasao, waarhij ze welhaast geen bezienswaardigheid heeft overge slagen. Allereerst werd een bezoek gebracht aan het instituut waar jonge geleerden talrijke aspecten van de Caraibische zee bestuderen. De eerste steen voor het gebouw was indertijd gelegd door Prins Bernhard. In het vissersplaatsje Boca St. Michel was het volop feest toen de Prinses aankwam Zij kreeg de oude lintendans te zien, waarbij rood, wit, blauw en oranjekleurige linten al dansend om een paal wer den gewonden en daarna weer ont wonden. In Barber was de ont- Namens de schooljeugd van de Curagaose oliegemeenschap zal dit fraaie zakdoekendoosje aan H.K.H. Prinses Beatrix worden aangeboden. Het doosje is 100 jaar oud en vervaardigd van mahoniehout, met zilver ingelegd. De binnenzijde is van cederhout. vangst al even hartelijk. De Prin ses maakte daar een rondedansje met schoolkinderen. Curagaosche maaltijd In het oude landhuis Knip wacht te Prinses Beatrix en haar gevolg, een Curagaose maaltijd. Visballetjes' funchi, geitevlees en zo meer be-1 hoorden tot het menu. Mocht de Prinses af en toe wel eens met een zeker wantrouwen de vreemde ge rechten bezien, niettemin onderging zij met grote moed de overigens smakelijke, nieuwe culinaire er varingen. Naar het strand Na een korte rust in het gouver nementshuis te Willemstad reed de Prinses naar het zg. Spaanse wa ter, een befaamd ontspanningsoord. Het is een binnenbaai waarlangs de boca - het strand - ligt. Daar was de Prinses getuige van een vloot schouw. Na afloop van het admiraalszei- len scheepte zij zich in aan boord van de Herman jr. om over het Spaanse water naar de boca te va ren. Tientallen zeilboten, motorbo ten, al of niet met waterskiërs ach ter zich, bewogen zich in bonte warreling om het schip van de Prinses. Aan de boca werd h'et bezoek voortgezet met muziek, een nasi- goreng maaltijd en natuurlijk een duik in het water. Dansdemonslra- ties, een steelband, Curagaose draaiorgels en een feeërieke ver lichting brachten een feest dat de Prinses nog lang zal heugen. Twee Amerikaanse bergings maatschappijen hebben woensdag medegedeeld dat zij er in geslaagd zijn het karkas van het na een bot sing met de Zweedse lijnboot „Stockholm" gezonken Italiaanse passagiersschip „Andrea Doria" on der controle te krijgen. In het ko mende voorjaar zal gepoogd wor den tot lichting over te gaan. Vandaag, 6 februari, viert de Zwolse vierling Kiffers zijn vijftiende verjaardag. - Op de foto ziet men het viertal met zijn onafscheidelijke viervoeter. - V.l.n.r. Rlnt, Dorothee, de hond Jacky, Elly en Han. TWEE BEJAARDE DAMES OMGEKOMEN BIJ BRAND IN RUSTHUIS Storm en watergebrek remden bluswerk DANTUMADEEL, 5-2. Vanavond Is het rust- en verpleeghuis voor ouden van dagen „Talmahuis" te Veenwouden (gemeente Dantuma- deel) door brand geheel verwoest. By deze brand zyn twee bejaarde dames, nl. de 94-jarige mevrouw T. Dykstra-Hibma en de 83-jarige me vrouw R. de Vries-Reintjes, om het Leven gekomen, zy waren eerst als vermist opgegeven, maar later wer den hun stoffeiyke overschotten ge vonden. Ofschoon de brand, door nog on bekende oorzaak, te 17.30 uur is uitgebroken, stonden de brand weren van Dantumadeel, Dokkum, Tietjerksteradeel en Leeuwarden omstreeks 19.00 uur nog bijna machteloos tegenover de door de westenwind (ongeveer windkracht tien) fel aangewakkerde vuurzee die in het gebouw en twee aange bouwde vleugels woedde. Er was tevens te weinig druk op de wa terleiding, hoewel het waterleiding bedrijf nog probeerde de druk te verhogen en er was geen sloot- of kanaalwater in de nabijheid. In het gebouw, dat bestond uit een parterre, eerste verdieping en een zolderverdieping, woonden on geveer veertig hulpbehoevende be jaarden en een twintigtal perso neelsleden. Jongens gooiden steen naar trein Machinist ernstig gewond UTRECHT, 5-2. De trein Eind hoven-Utrecht, die om 17.19 uur uit Eindhoven vertrok heeft ruim een half uur vertraging gehad, doordat baldadige jeugd een steen door de ruit van de machinisten- cabine gooide, waardoor de machi nist W Wolters uit Utrecht ernstig aan zijn ogen werd gewond. Het ongeval gebeurde ter hoogte van Best. De steen vernielde de ruit en raakte de machinist aan het ge zicht. De machinist werd zo ernstig gewond, dat een medicus, die ter plaatse was, onmiddellijke over brenging naar het ooglijdersgast- huis te Utrecht noodzakelijk achtte Onverlaten overvielen oude vrouw GELDERMALSEN, 5-2. Vanavond hebben twee mannen in Gelder- malsen een roofoverval gepleegd op een 72-jarige alleenwonende dro- giste, M. B. Zij zijn met een bedrag van vier- tot vijfhonderd gulden verdwenen. De mannen, die rode zakdoeken voor hun gezicht hadden gebonden, drongen te ongeveer negen uur het woon-winkelhuis van de oude dame binnen. Zij staken hara een prop in de mond en bonden haar op een stoel vast. Nadat zij het geld gevon den hadden, sneden de mannen de telefoondraad door en verdwenen. De vrouw, die bij de worsteling met de insluipers licht aan het ge laat was gewond, kon zich weer loswerken en heeft via de buurman de politie gewaarschuwd. Onmiddellijk na het ontdekken van de brand hebben omwonenden geholpen bij het wegdragen en on derdak brengen van de verpleeg den, die bij particulieren in de om geving en in het „Talma-rustoord" zijn opgenomen. De ernstige zieken zijn met ambulancewagens naar ziekenhuizen in Leeuwarden en Dokkum gebracht. De schade moet naar raming bijna één miljoen gulden bedragen. De brandweer heeft een aangren zende boerderij tegen overslaand vuur kunnen beschermen. „Haal het er maar uit" LONDEN, 5-2. De 36-jarige Edward Telfer hoorde van zijn dokter dat hij een onge neeslijke hartaandoening had en nog een half jaar te leven had. „Haal het hart er maar uit en probeer het te repa reren, dan heb ik misschien nog een kans", zei hij. Dat is maandag in Guy's hospi taal in Londen gebeurd door sir Russell Brock en twaalf artsen, terwijl studenten de gang van zaken via televisie volgden. De operatie heeft zeven uur geduurd. De li chaamstemperatuur van Tel fer heeft men doen dalen en het hart van zijn plaats ge haald. Bepaalde bloedvaten konden wijder worden ge maakt. De patiënt maakt het nu goed. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het is moeilijk iemand, die ons bewondert, voor een dom kop te houden. Het bezoek van prinses Beatrix aan Curasao WILLEMSTAD, 5-2. - Hel pro- gramma van het bezoek van prin ses Beati'ix aan Curagao voor he den donderdag vermeldt in de och tenduren een boottocht door de ha ven van Willemstad en een bezoek aan de Curagaosche Petroleum In dustrie Maatschappij N.V. In de middag zal prinses Beatrix een rondrit maken door het oosten van het eiland, 's Avonds zal zij een feestelijke betoging en mani festaties door sport- en jeugdver enigingen in het Rif-stadion bij wonen. Molotof en Malenkof nogmaals afgedankt PARIJS, 5-2. De „Prawda" meldt dat Molotof en Malenkof niet meer voorkomen op de lijst van kandi daten van de Moskouse kiesdistric ten „Proletarsk" en „Leningrad", die beide mannen tot nog toe altijd hebben afgevaardigd naar de op perste sowjet. De kiezers van deze districten hebben Chroesjtsjef ver zocht zich in hun districten kandi daat te laten stellen, maar deze zal zich kandidaat laten stellen .door het Moskouse kiesdistrict „Kalinin" Molotof en Malenkof zullen waarschijnlijk vervangen worden door Kiritsjenko en Aristof. Amerikaanse raketbases in Groot-Brittannië LONDEN, 5-2. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben overeenstemming bereikt over de voorwaarden van een verdrag over de aanleg van raketbases in Groot- Brittannië, aldus is woensdag van gewoonlijk welingelichte zijde te Londen vernomen. De redactie van de tekst van de overeenkomst is in een vergevor derd stadium en waarschijnlijk zal binnen enkele dagen de onderteke ning te Londen plaats vinden. De plaats waar de vier bases, die de Amerikanen in Groot-Brittannië '.uilen aanleggen, zullen komen, is nog niet vastgesteld, zo zei men. ANW B-uitgave voor het „langzame verkeer" Hoewel de kwestie van de ver plichte rij-examens voor bromfiet sers voorlopig van de baan is, ont slaat dit de bromfietsers niet van de plicht voldoende kennis van de verkeersregels te hebben. Daarom heeft de A.N.W.B. thans een boekje uitgegeven, dat speciaal is afge stemd op het „langzame verkeer": fietsers en bromfietsers. Het bevat een overzicht van die verkeersre gels, waarmee vooral deze catego rie van weggebruikers te maken heeft. B Het Witte Huis heeft woensdag de benoeming bekendgemaakt van M. P. Jomes, thans onderminister van Buitenlandse Zaken, belast met I kwesties betreffende het Verre Oos- 'ten, tot ambassadeur in Indonesië. De aanbieding van het wandtapijt door de Schouwen-Duivelandse aannemers Byeenkomst vindt plaats op 28 februari ZIERIKZEE, 5-2. Wij werden ge ïnformeerd over de bijzonderhe den van de aanbieding van het wandtapijt - vervaardigd door de kunstenaar Edmond de Cneudt - door de aannemers en cultuurmaat schappijen, die betrokken waren bij het herstel en de vernieuwing van Schouwen-Duiveland - aan de eilandbevolking. De overdracht zal geschieden op een officiële bijeen komst in de Concertzaal op vrijdag 28 februari. Op deze bijzondere bijeenkomst zal een openingswoord worden ge sproken door de voorzitter van de Nederlandse Kunststichting - de initiatiefneemster tot het plan - de heer H Reinoud, hoofdingenieur van de financiële dienst van de Centrale Directie der P.T.T. Mede werking zal worden verleend door de voordrachtkunstenaar Albert Vogel, die achtereenvolgens zal voordagen „De ballade van de wa tersnood" van J. F. Werumeus Bu- ning, „Nederland" van Ed Hoornik en „De Dijk" van Jan Engelman. De feitelijke overdracht van het wandtapijt - dat als gemeld de le gende van Westenschouwen voor stelt - zal geschieden door de di recteur-generaal van de Rijkswa terstaat. ir. A." G. Maris. Gelijktijdig met het wandtapijt wordt een oorkonde aangeboden, vervaardigd door de Amsterdamse calligraphe Erna van Osselen, die destijds ook de doktersbul voor Churchill callagrapheerde. Voor de vokale omlijsting zal worden gezorgd door de Zierikzeese Oratorium Vereniging. Burgemees ter mr. Dijckmeester - die het ta pijt namens de bevolking in ont vangst neemt - zal een slotwoord spreken, waarna het koor het zesde couplet van het Wilhelmus zingt. Na afloop van de bijeenkomst volgt een ontvangst door het Zie- rikzees gemeentebestuur in de Schepenzaal van het stadhuis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1