Rusland akkoord met voorbereidend diplomatiek overleg voor topconferentie KUNSTMANIGE VREUGDE DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Esta bonita" („wat is ze mooi") zegt men op Curasao van prinses Beatrix DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 No. 18304 114e jaargans Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het is geen vriend van an- a deren, die alleen zegt wat men a graag hoort. Wat zijn toe blij, wat zijn we blij! Er is alweer een kunstmaan bij en dit keer aan de goede zij; hij is voor u en mij! Het was ons om het hart zo bang: wat aarzelt Ome Sam toch lang Maar nu toch ging hij met een „rang" zijn wijde luchtruimgang. Hoera, juicht nu het hele westen, niet langer kan ons Chroesjtsjef pesten, we hebben hem ten langen leste en alles keert ten beste. Dit werk hoeft niet meer stil te staan, 't Wordt elke dag een nieuwe maan, die om de aarde vliegen gaan: het nieuwtje is gedaan! We krijgen ze in groen en rood, we maken ze van staal of lood we kweken ze van klein en groot en middenmoot. Het luchtruim wordt 'n volle zaak, want er zijn series in de maak en elke kunstmaan is nu raak, dus vlieger: waak! Maar heus, wij moeten allen waken waar zullen wij ten slotte raken? Valt hier te prijzen of te laken? Zijn dit nog mensentaken? Enfin, vandaag zijn we maar blij: er Is alweer een kunstmaan bij en ditmaal een voor u en mij, want: aan de goede zij. NOSO. HOND contra VLIEGTUIG ROME, 3-2. Een prachtige wolfshond, Maxie genaamd, heeft een incident veroor zaakt aan boord van een lijnvliegtuig dat de dienst tussen Tel-Aviv en Rome on derhoudt. De Amerikaanse eigenares van Maxie, miss Fried Stewart, had haar hond in een grote kooi aan boord laten brengen. Maxie was echter geen gemakke lijke hond en hoewel men hem een slaapmiddel had in gegeven begon hij al gauw zijn kooi te vernielen, en daarmee zelfs aan de kabels van de staartroeren te bij ten. Maar de bemanning be merkte weldra, dat er iets ongewoons aan boord gaan de was en de commandant besloot veiligheidshalve naar het vliegveld, waarvan men zojuist vertrokken was terug te keren. Nadat de noodza kelijke reparatie verricht was, vertrok het toestel voor de tweede maal naar Rome waar het met vijf uur ver traging arriveerde, zij het ook zonder mej. Stewart en haar hond, want de lucht vaartmaatschappij had ge weigerd om Maxie nog eens aan boord te nemen De Russische Zuidpoolbases MELBOURNE, 3-2. De Russische poolvorsers beschikken over warm water-radiatoren, wasmachines en elektrisch licht op hun Zuidpool- basis, aldus de Australische jour nalist Osmar White, die met het Australische Zuidpoolexpeditie- schip een kijkje op de Sowjet-basis heeft kunnen nemen. Hij noemd* de Russische basis met haar bij zonder goede uitrusting en instru menten een modelnederzetting In de verste verte had de basis vol gens hem niet de indruk gewekt militaire betekenis te hebben. WATERINGEN. Maandagmorgen vroeg is de 49-jarige grondwerker L. V. uit Monster met zijn brom fiets op weg van Monster naar Wa teringen verongelukt. Omstreeks kwart voor zeven trof een voorbij ganger hem aan op het rijwielpad aan de Pocldijkseweg. Hij stierf ter plaatse voordat medische hulp kon worden ingeroepen. De rijkspolitic heeft het vermoeden dat het slacht offer de macht over het stuur is kwijtgeraakt. ZIERIKZEESCHEB1NIEI1WSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per weak 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1389 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE! Jannewekken 11, Zierikree, Postbus nr. 1, tel. Q1110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr'; 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, r.»nk««ft. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 MOSKOU, 3-2. Premier Boelga- nin van de Sowjet-Unie zegt In zijn brief aan president Eisenhower, dat Rusland „met voldoening" heeft kennis genomen van Eisenhowers mededeling dat de V.S. bereid zijn tot een topconferentie met de lei ders van de Sowjet-Unie en andere landen. Maar -aldus Boelganin - de Sow jet-Unie wil geen topconferentie, die afhankelijk is van het resul taat van een voorafgaande confe rentie van ministers van Buiten landse Zaken. De topconferentie kan het best worden voorbereid langs normale diplomatieke weg, aldus Boelganin. Hij zegt in zijn brief, dat het Westen, als het bereid is atoom- en andere kernwapens te verbieden, de kernproeven te staken en zijn militaire bases op buitenlands grondgebied te ontmantelen, niets in de weg zal worden gelegd met betrekking tot een overeenkomst over het gebruik van de ruimte, uitsluitend voor vreedzame doel einden. Staken kernproeven De voornaamste punten in de brief van Boelganin zijn: 1. Het onverwijld staken van de kernproeven. 2. De Sowjet-Unie, de V.S. en Groot-Brittannië moeten afzien van het gebruik van kernwapens. 3. Er moet een zöne zonder atoomwapens komen in midden- Europa. 4. De landen van de NAVO en die van het Verdrag van Warschau moeten een niet-aanvalsverdrag sluiten. 5. Overeenstemming over maat regelen, die kunnen leiden tot uit breiding van de internationale han del. 6. Stopzetten van de oorlogspro paganda. 7. Ontspanning in het Midden- Oosten. Aanvulling op defensie- gelden in Amerika De Amerikaanse Senaat heeft maandag met een overweldigende meerderheid een verzoek van pre sident Eisenhower om in het lo pende begrotingsjaar 1.260 miljoen dollar extra voor de verdediging toe te wijzen, ingewilligd. Het geld is bestemd voor raket ten, duikboten die raketten kunnen afvuren, de verspreiding van bases van de strategische luchtmacht en de luchtverdediging. Het Huis van Afgevaardigden heeft het desbetreffende wetsont werp reeds goedgekeurd. Het gaat nu evenwel naar het Huis terug omdat er amendementen van de Senaat aan toegevoegd zijn. De Senaat heeft zich met 78 tegen nul stemmen voor het wets ontwerp uitgesproken. Cabot Lodge opvolger van Dulles? WASHINGTON, 3-2. Volgens het weekblad „U.S. News and World Report" zou Henry Cabot Lodge, sinds 1953 afgevaardigde van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties, John Foster DuJles opvol gen als minister van Buitenlandse Zaken, als Dulles in de volgende drie Jaar om gezondheidsredenen zijn functie zou moeten neerleggen. Straks bemande maanraket? De Amerikaanse democratische senator Henry Jackson heeft zon dag in een televisievraaggesprek te Washington verklaard dat de Ver enigde Staten over enige maanden, indien zij zich daarvoor inspanden, een raket naar de maan zouden moeten kunnen sturen. Deze raket zou worden aangedreven door de motor van een intercontinentale raket. Gevraagd wanneer een bemande raket naar de maan zou kunnen worden gezonden antwoordde Jack. son dat het juiste tijdstip hiervan hem onder geheimhouding was ver teld, maar dat het „gauwer zal zijn dan men denkt". Er was reeds een begin gemaakt. Geleidelijke oplossing Boelganin legt er de nadruk op dat andere landen op de eventuele topconferentie eigen voorstellen moeten kunnen indienen. Hij stelde dan ook voor om vraagstukken, die waarschijnlijk niet tot oplossing ge bracht kunnen worden op een top conferentie, op zij te leggen en op latere onderhandelingen aan de orde te stellen. „De methode van een geleidelijke oplossing der vraagstukken is de meest aan vaardbare en realistische", aldus Boelganin. Reactie van Washington; BOELGANIN VALT IN HERHALINGEN Het bureau van president Eisen hower heeft maandagavond ver klaard dat in Boelganins brief reeds eerder gedane Russische voorstellen worden herhaald en er een negatief standpunt ln wordt in genomen t.a.v. 's presidenten voor stellen m.b.t. onderwerpen die op een topconferentie zouden moeten worden besproken. In de verklaring wordt gezegd dat de brief nog wordt bestudeerd, „doch het is reeds duidelijk dat verdere verduidelijking van het Sowjet-Russische standpunt nood zakelijk is, voordat - om de woor den, die de president 12 januari jl. sprak, aan te halen - „de voor waarden zijn vervuld, die nodig zijn om te verzekeren dat een bijeen komst van de leiders van oost en west goede hoop zou opleveren, dat de zaak van vrede en gerech tigheid er door zou worden be vorderd". Onder het Zuidpoolijs zijn bergen LONDEN, 3-2. De Britse Zuid- poolexpeditie heeft aan beide zij den van de Zuidpool, onder een laag ijs van 500 tot, 700 meter, ber gen ontdekt. De Zuidpool zelf ls be dekt met een laag ijs van circa 2300 meter dik. Dit is meegedeeld door de leider van de expeditie, dr. Vivian Fuchs, die voorts nog berichtte dat het lid van zijn expeditie Geoffry Pratt, hersteld is. Zoals bekend leed Pratt aan vergiftiging door koolmono- xyde, uniK wimw er vp rust vyeiujt.ni yeweri\.L uun nei iv, yereeuneiu orengen van de vleugel van het paleis „Het Loo" welke H.M. Koningin Juliana heeft beschikbaar gesteld voor huisvesting van uit Indonesië gerepa trieerde Nederlanders. - De foto toont het inrichten van een van de vertrekken. Da Amerikaanse kunstmaan HAMBURG, 3-2. In de loop van maandag zijn op verscheidene plaatsen in west-Duitsland de sig nalen van de Amerikaanse kunst maan duidelijk ontvangen. Temidden van duizenden kinderen Grootse zanghulde door Curagaose jeugd (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) Maaandag 3 februari was H.K.H. prinses Beatrix al vroeg op en ter wijl z(j zat te ontbijten moet het geroezemoes van de bijna vijfdui zend kinderen, afkomstig van vrij wel alle scholen die het eiland Cu racao rijk is - iedere school had een delegatie gezonden, want het totaal aantal schoolkinderen op Cu racao benadert de 35.000 - haar al gewaarschuwd hebben voor wat er op komst was. In keurige witte jurkjes met grote oranje linten in de krullende, tot staartjes gevlochten donkere haren, de donkere snoetjes vol ver wachting opgeheven naar het bor des, zo stonden de meisjes te wach ten op de komst van de prinses. De jongens, geringer in aantal, hadden keurig gesteven blouses aan en hun witte tanden blonken vroliik in het zonlicht wanneer zij met een grap of een uitroep hun - begrijpelijke - nerveusiteit trachten weg te lachen. Om klokslag acht uur gingen de grote deuren van de ontvangstzaal van het paleis wijd open en het volgend moment stond Prinses Beatrix met de gouverneur en me vrouw Speekenbrink, minister-pre sident en mevrouw Jonckheer, de gezaghebber en mevrouw Gorsira en nog enkele andere dames en he ren, o.a. het gevolg van de Prinses, op het balkon Men kon bijna op hetzelfde moment een speld horen vallen op het oude fortplein, het geroezemoes van stemmen, het ge- schuivel van onrustige voeten, was compleet opgehouden. Frater Fidelius, der traditie ge trouw dirigent van de aubade, maakte van de stilte en de aan dacht gebruik en even later zong de jeugd van Curagao zijn Prinses toe, een eerste kennismaking voor haar met de taal van deze eilanden, het papiamento, een taal met flar den Afrikaans, Portugees, Spaans, Nederlands en Engels, maar onge twijfeld een taal, ook al is de lite ratuur bescheiden en zelfs de schrijfwijze vaak een punt van dis cussie. Het was een goede keuze bij deze aubade slechts een enkel Nederlands liedje in te lassen en het zwaartepunt te leggen op de taal van het eiland, weliswaar on begrijpelijk voor H.K.H. maar in ieder geval Curagaos, lokaal en eigen. Dit nam niet weg dat het sluitstuk van de aubade het Wil helmus was. Voor de aanvang der aubade had den Ingrid Eugenia en Gilbert Lamp, twee dreumessen van zes en zeven jaar, de grote trap van het P8lels beklommen om de Prinses een bijzonder fraai uitgevoerd exemplaar van de tekst der te zin gen liedjes te geven. De fraters van Tilburg hadden deze tekst versierd en gebonden, aan de voorzijde met een portret van H.K.H. en aan de achterzijde met de lachende kopjes van twee Curagaose kinderen, die met een vlag zwaaien en „hartelijk welkom" roepen. Het enthousias me van de kinderen die in een on gekend groot aantal naar het fort waren gekomen was meer dan uit bundig en telkens tussen de liedjes door schalde het „biba Prinses". De Prinses zelf was niet minder en thousiast en op een gegeven mo ment zond zij de adjudant naar de dirigent met het verzoek een be paald ritmisch wijsje, waarbij de kinderen het geluid van maraco's nabootsten, te herhalen. Maar het enthousiasme bereikte het hoogte punt, toen Prinses Beatrix zelf het woord nam om de zangertjes har telijk te danken en hen te zeggen dat zij niet alleen maandag maar ook dinsdag een vrije dag zullen hebben. Frater Fidelius kreeg een harte lijk applaus toen hij na afloop werd voorgesteld aan H.K.H., die hem hartelijk bedankte. De Prinses, gekleed in een ge bloemde zijden japon, scheen slechts node afscheid van de kin deren te kunnen nemen, toen de aubade meer dan een kwartier lan ger had geduurd dan het program ma had vermeld. Zondagavond op de eerste dag van haar bezoek heeft de Prinses het paleis niet verlaten en is zij vroeg gaan rusten. Het grote en thousiasme van zondag bij de aan komst en ook maandag bij de aubade is een bewijs dat H.K.H. op slag de harten van de Curagaoë- naars heeft gewonnen. „Esta boni ta" (wat is zij mooi) is een opmer king die allerwegs kan worden ge hoord. In de Ridderzaal in Den Haag zijn maandag de Benelux-akkoorden ondertekend. - De foto geeft een overzicht van de Ridderzaal tijdens deze plechtige en economisch zeer belangrijke gebeurtenis. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BERGEN. De rijkspolitie te Ber gen (N.H.) heeft zaterdagmiddag jl. de 24-jarige schilder L. K. gearres teerd, die de 73-jarige Amsterdam se kleermaker P. H. Leyendekkers ln diens woning in de Riouwstraat in Amsterdam-oost, met een ijzeren staaf vorige week dinsdag heeft neergeslagen met de bedoeling hem te beroven. De ernstig verwonde kleermaker gaf aan de politie de naam van K. op. De gearresteerde verbleef met een minderjarig meisje in een zomerhuisje,— AMSTERDAM. Bij de Rijkspost spaarbank werd in januari 1958 in gelegd f 55,1 miljoen en, terugbe taald f 67,1 miljoen, hetgeen een negatief spaarverschil opleverde van f 12 miljoen (vorige maand f 10,7 miljoen en in januari vorig jaar f 13,2 miljoen. In 1958 ls tot dusver bij de R.P.S. ontspaard f 12 miljoen, tegen f 13,2 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1957. SITTARD. Op de rijksweg Noord te Sittard is in de nacht van zondag op maandag de motorrijder H. uit Sittard tegen een boom gebotst. Hierbij werd hij vrijwel op slag ge dood, Zijn duo-passagier V. uit Sit tard werd licht gewond. V. is naar het ziekenhuis overgebracht. AMSTERDAM. De Koninklijke Nederlandse Stoombootmij. N.V. te Amsterdam heeft opdracht gegeven voor de bouw van twee 16-mijls motorvrachtschepen met een draag vermogen van ongeveer 4.500 ton. Beide schepen zijn besteld bij A. Vuyk Zn. scheepswerven N.V. te Capelle aan de IJssel. UTRECHT. Op 15 en 16 februari zal te Utrecht de wereldgebedsdag voor studenten worden gevierd. De gebedsdienst zal in de vorm van een gereformeerde academiedienst op de zondagavond worden gehou den in de Remonstrantse Geerte- kerk (Geertebolwerk).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1