Amerikaanse kunstmaan kan ver schillende jaren om de aarde cirkelen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Prinses Beatrix o]TzflitSig_en feestelijk getooid Cura9ao aangekomeü^ MAANDAG 3 FEBRUARI 1958 No. 18303 114e jaarganr ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij' v./h. Lakenman Ochtman, Zlerlkzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938^ Grootste hoogte is 2270 kilometer De Amerikaanse kunstmaan, die het leger zaterdagochtend met be hulp van een viertrapsraket „Jupi- ter-C" in haar baan heeft gebracht, is, in vergelijking met de twee Rus sische „Spoetniks", een dwerg, maar men verwacht dat z(j veel langer in de ruimte zal blijven. De eerste Spoetnik, die op 4 ok tober van het vorige jaar werd ge lanceerd, hield precies drie maan den later op te bestaan. De tweede Spoetnik, aan boord waarvan zich de „ruimtehond" Laika bevond, zal, naar men verwacht, eind april of in mei naar beneden komen, onge veer een half jaar na de lancering op 3 november. Een deskundige van het Ameri kaanse leger op het gebied van bal listische projectielen, verklaarde te Cape Canaveral - de basis waar de Amerikaanse kunstmaan werd af geschoten - dat deze, naar men verwacht, twee en een half jaar tot tien jaar om de aarde zal blijven cirkelen. Dr. Werner von Braun, de leider van de groep Duitse, geleerden die de „Jupiter-C" heeft geconstru eerd, heeft intussen meegedeeld, dat de „1958 Alpha" haar tocht cm de aarde normaal voortzet, waarbij de grootste hoogte ongeveer 2.270 km. en de kleinste hoogte ongeveer 320 km. bedraagt. In 113 of 114 mi nuten draait de satelliet om de aarde. „Exotische" brandstof Dr. von Braun heeft meegedeeld dat de „exotische" brandstof die in de eerste trap van de raket is ge bruikt, hiayne heet. Hij wilde niet zeggen hoe deze chemische stof is samengesteld. Hij zei dat hij en zijn ploeg plan nen hebben om een aardsatelliet van 500 kg. te lanceren Hij wist niet wanneer dat zou gebeuren Kolonel Orman, het hoofd van de proefnemingen met raketten door het Amerikaanse leger, heeft meegedeeld, dat het aftellen van de tijd tot het moment van lancering Rusland bereid top-conferentie uit te stellen LONDEN, 1-2. De eerste secre taris van de communistische partij van de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef, heeft een speciale correspondent van het Britse blad „The Times" in een vraaggesprek gezegd, dat de Sowjet-Unie bereid is de bjjeen- roeping van een topconferentie uit te stellen, indien de westelijke mo gendheden van oordeel zijn, dat de door de Sow jets voorgestelde tijd, namelijk binnen twee of drie maan den, te vroeg is. Over het plan-Rapacki, tot in stelling van een atoom vrije zone in Europa, zei Chroesjtsjef, dat de Sowjet-Unie de mogelijkheid, dat uitvoering van dit plan gepaard zal gaan aan een akkoord over conven tionele troepen, niet uitsluit. Over een conferentie van rege ringschefs zei Chroesjtsjef nog, dat de Sowjet-Unie tegen een inlei dende bijeenkomst van de minis ters van Buitenlandse Zaken is. Een topconferentie moet het bre ken van het ijs tot doel hebben en een stoot geven in de richting van een akkoord. Achter deze stoot staat de openbare mening, aldus de Russische leider, want de mensen hebben genoeg van de koude oor log. DULLES OVER PACT VAN BAGDAD WASHINGTON, 1-2. Minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles heeft zaterdag bij zijn te rugkeer uit Ankara verklaard, dat de vijf landen van het pact van Bagdad en de Ver. Staten zich eens gezind zullen keren teeen een ge wapende agressie van Rusland. De gezind zullen keren tegen een ge- door de eensgezindheid van de pactlanden. Er is op de conferentie te Ankara veel aandacht besteed aan de eco nomische ontwikkeling van de lid staten en het sociale welzijn. Wij hebben ingezien, aldus Dulles, dat een al te grote militaire inspanning tot een economische toestand kan leiden, die de communistische on dermijning in de hand werkt. van de „Jupiter-C" slechts twee maal was onderbroken, voordat de raket werd afgeschoten. De gegevens die de satelliet uit zendt, worden door een aantal sta tions op de grond radiografisch doorgegeven aan een elektronisch brein in New York, dat ze onver wijld in begrijpelijke uitkomsten omzet. Aan de hand daarvan kan mede de baan van de satelliet wor den berekend. In Washington is men van me ning dat de Amerikaanse positie bij de voorbereidende besprekingen en de studie van methoden, die zou den kunnen leiden tot een topcon ferentie, belangrijk versterkt is door het feit dat er een kunstmaan is gelanceerd in de V.S. Amerikaans lijntoestel ■naakte gevaarlijke buiklanding op Schiphol Piloot wist uitbreken van brand te voorkomen SCHIPHOL, 1-2. Zaterdagmiddag om kwart over drie, enkele minu ten voor het vertrek van Prinses Beatrix naar de West, zijn de be manning en een 12-tal passagiers van een lijnvliegtuig der Pan Ame rican Airways bij de landing op de hoofdbaan van Schiphol als door een wonder aan de dood ontsnapt. Door nog niet bekende of nog niet bekend gemaakte oorzaak zak te de reusachtige DC~7c, een Su per 7 Clipper „Blue Jacket",'na de eerste aanraking met het asfalt van de landingsbaan door het landings gestel, dat weer naar binnen klapte en schoof toen op de buik nog hon derden meters door. Mede dank zij het snelle reactie vermogen van de gezagvoerder Reedy, die ogenblikkelijk alle con tacten afsloot, kwam het toestel tenslotte tot stilstand zonder dat er brand uitbrak. De machine zelf weixLzwaar be schadigd. Niet alleen was de mach tige romp verbogen en vertoonde de huid enkele scheuren, maar bo vendien waren de bladen van de propellers als gevolg van de buik- De Amerikaanse economie WASHINGTON, 31-1. President Eisenhower heeft vrijdag op het Witte Huis tegenover leden van het comité van republikeinen ver klaard, dat het binnenlandse eco nomische leven zich in de loop van dit jaar zou herstellen, daar het fundamenteel zeer sterk is geble ven en het Amerikaanse volk fun damenteel zijn vertrouwen zal be waren. „Het economische leven schept na de snelle expansie van de laatste jaren adem voor een nieuwe vooruitgang", zo merkte hij op. Deel van Sowjet-troepen weg uit Duitsland MOSKOU, 1-2. De opperbevel hebber van de Russische troepen in oost-Duitsland, generaal Zacharof, heeft de Oostduitse regering vrij dag meegedeeld, dat hij de terug trekking van 41.000 Russische mili tairen uit dat land heeft voltooid, aldus meldt het persbureau Tass. Tass voegt er aan toe, dat deze terugtrekking van Russische mili tairen uit oost-Duitsland is ge schied in overeenstemming met het desbetreffende besluit van de op perste sowjet van 21 december jongstleden. Russische troepenconcentraties in en om Roemenië LONDEN, 2-2. De „Sunday Ex- press" meldt dat uit in Londen ont vangen geheime berichten is geble ken, dat de Russen, die vrezen dat het in Roemenië tot een soortge lijke opstand zal komen als in Hon garije, opdracht hebben gegeven tot belangrijke troepenverplaatsingen in Roemenië en aan de grenzen van dit land. De vrees van de Russen zou ont staan zijn door het verzet van de Roemeense boeren tegen een stren gere toepassing van het systeem van de collectieve boerderijen. De kanselier van de Duitse Bondsrepubliek, dr. Adenauer, is vrijdag per trein uit Bonn naar Vence, aan de Franse Rivièra ver trokken, waar hij een vakantie van vier weken denkt door te brengen landing tegen de grond geslagen. De meesten waren na afloop om gekruld, sommige aan de top afge broken. Men vond de brokstukken overal langs de baan terug. Een brede, ruwe en donker gekleurde streep midden op de landingsbaan was het spoor, dat de buik van de machine op de baan had achterge laten. Het toestel kwam uit New York" en had in Londen een tussenlan- ciirig gemaakt. Unie tussen Jordanië, Irak en Saoedi-Arabië t AMMAN, 1-2. Politieke waarne mers te Amman zijn van mening, dat er spoedig een unie tussen Jor danië, Irak en Saoedi-Arabië tot stand zal komen. Men gelooft, dat de boodschappen die koning Hoes sein dezer dagen tot koning Feisal en koning Saoed heeft gericht, het tot stand komen van een dergelijke ,Sibajak' naar Australië en Nieuw-Zeeland ROTTERDAM, 1-2. Vandaag heb- ben zich aan de Llyodkade te Rot terdam de passagiers ingescheept, die met het m.s. .Sibajak' van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd naar Nieuw-Zeeland vertrekken, onder wie 186 kinderen beneden de twaalf jaar. De reis met dit schip maken. Van dit aantal zouden er in Southampton nog 140 aan boord komen. Eén van de opvarenden is de heer C. H. W. F. Kraayvanger uit den Haag, die met vakantie in ons land vertoefde. Hij woonde nl. al in Nieuw-Zeeland. Hij zou eerst met een Engels schip weer vertrekken maar liet verstek gaan omdat hij kennis aan een Haags verpleeg stertje had gekregen. Zijn reisgeld ad 145 pond had hij reeds betaald, maar gevreesd werd dat hij dit zou verspelen, omdat hij op het laatste ogenblik niet meeging. De zaak werd echter geregeld en het afzeg gen kostte hem elf pond. Nu ver trok hij met zijn verloofde naar Nieuw-Zeeland. unie ten doel heeft. De twee gezan ten naar resp. Bagdad en Riad zijn inmiddels in Amman teruggekeerd met het antwoord van de twee Arabische vorsten. (Egypte en Syrië hebben zich za terdag verenigd tot een Arabische republiek). Verlaging benzineprijs 's-GRAVENHAGE, 1-2. In ver band met de opheffing van het tij dens de Suez-crisis in het leven ge roepen egalisatiefonds ter stabili sering van de prijzen van aardolie- produkten en als gevolg van recente prijsdalingen op de wereldmarkt, zullen met ingang van 3 februari de prijzen van de belangrijkste aardolieprodukten worden verlaagd Van die datum af zal men 1,1 cent minder voor een liter benzine beta len dan tot nu toe. Tegelijkertijd zullen ook de prijzen van gasolie en huisbrandolie met 40 ct. per 100 liter en van petroleum met 50 cent per 100 liter worden verminderd, tractorpetroleum wordt f 1,50 per 100 liter goedkoper en dunne stook olie f 0,45 per 100 liter. Voorts worden de prijzen van di verse soorten zware stookolie ver laagd met f 7,50 per 1000 liter-ki- i logram. In Palembang is een Indone sische anti-communistische liga op gericht. Zij bestaat uit de anti-com munistische fronten van midden- en zuid-Sumatra, Celebes en Sura- baja. Wie doornen plant moet niet verwachten rozen te plukken. Opluchting to in het K.L.M.-toestel in zicht kwam WILLEMSTAD, 2-2. H.K.H. Prin ses Beatrix is vanavond op het vliegveld van Curacao aangekomen voor haar bezoek aan de Antillen. Zij werd verwelkomd door de gou verneur, de heer Speekenbrink, de eerste minister de heer Jonckheer, de gezaghebber van Curacao, de heer Gorsira, en de commandant van de marine-eenheden, comman deur Goossens. Te 16.20 uur plaatselijke tijd be gaven prinses Beatrix en haar ge volg zich naar het gouvernements huis en vandaar naar „Fort Am sterdam". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. Op de ver- jaardag van de beschermvrouwe van het wapen der Kon. Mare chaussee, H.K.H. Prinses Beatrix, heeft de brigade Den Haag aan het blindegeleidehondenfonds een hond aangeboden. Het geld hiervoor is door de gehele brigade bijeenge bracht. MAASTRICHT. Maastricht telt sedert enige tijd twee rattenvan gers. In navolging van J. Olischla- ger is nu ook de heer J. Brummer begonnen met een hardnekkig of fensief tegen de ratten, ondermeer in het dorp Huissen bij Arnhem. Het offensief daar heeft acht dagen geduurd. Er werden ruim elfhon derd dode ratten geteld, terwijl nog vele in hun onderaardse nesten de dood moeten hebben gevonden. ROTTERDAM. Onbekenden heb ben een bezoek gebracht aan een firma in huishoudelijke en luxe artikelen, de N.V. A. J. aan de Binnenweg te Rotterdam. Zij heb ben de brandkast opengebroken en verdwenen met een bedrag van f 9.000. LEEUWARDEN. De burgemees ter van Workum, de heer J. Rus- schen, is op de rijksweg Bolsward- Sneek met zijn auto in de sloot ge reden, doordat een tegemoetko mende automobilist bij een poging tot passeren slipte, en met de auto van de heer Russchen in botsing kwam. De burgemeester en zijn echtgenote liepen enkele verwon dingen op en zijn in het ziekenhuis te Sneek verbonden. De auto werd zwaar beschadigd. LEEUWARDEN. In Friesland is een geval van koepokken geconsta teerd. Het geval is waargenomen bij de 18-jarige boerenknecht J. Westra te Hardegarijp. De patiënt is naar het Sint Bonifaciushospitaal te Leeuwarden overgebracht. Zijn werkgever, de veehouder de Hoop te Quatre Bras, die eveneens be smet is, wordt, thuis verpleegd. Te 17.00 uur begaf de prinses zich, vergezeld door gouverneur Speekenbrink, minister-president Jonckheer, gezaghebber Gorsira en hun echtgenoten, naar een plaats op de fortmuur, alwaar de bevol king van Curacao gelegenheid kreeg haar te begroeten. De dof grijze startbaan van de Dr. Albert Plesman-luchthaven van Curagao lag te trillen in de hete lucht van deze zondagmiddag, toen met daverend geweld de toestellen van de marineluchtvaartdienst hun aanloop namen om als eerste Prin ses Beatrix bij haar aankomst in de Nederlandse Antillen te begroe ten. Bij dit teken dat het moment van aankomst niet ver meer af was, ontstond een zekere onrust bij de vele autoriteiten en belangstellen den die zich naar Hato, de oude en nog veel gebruikte naam van de luchthaven, hadden begeven. Reik halzend zocht een enkeling met een verrekijker de horizon af in de hoop de eerste te mogen zijn die de K.L.M -vogel zou ontdekken. En werkelijk, daar was hen plotseling. Een klein zilverkleurig stipje aan een diep-blauwe Caraïbische hemel. De begeleidende vliegtuigen joegen als bezige muskieten rond het lijn vliegtuig en toen dit met een grote boog over de vlakte van San Pedro in de lijn van de startbaan koerste, brachten zij met hun lawaaiige imo- toren het bericht: zij is er inder daad. En daar stond even later Prinses Beatrix slank, sportlef en glimlachend boven aan de trap ge reed om kennis te maken met dit stukje van het koninkrijk en zijn bewoners. Een hartelijk welkom Een kort commando klonk, de erewacht der mariniers stond stram en opeens was de lucht ge vuld met de tonen van het Wil helmus. Toen de laatste klanken waren vervlogen kwam de Prinses, die ernstig had staan luisteren, met kwieke stap het trapje af, aan de voet waarvan gouverneur Speeken brink, e'erste minister E. Jonck heer, de commandant der Kon. Marine in de Ned. Antillen com mandeur Goossens en gezaghebber M. P. Gorsira ter begroeting aan wezig waren. Een hartelijke hand druk, een enkel woord en toen volgde de inspectie van de ere wacht van mariniers, stram in het gelid. De ernst van het ogenblik werd echter snel gebroken doordat een klein meisje, Marita, naar voren trad om de Prinses bloemen aan te bieden. Een klein verlegen meisje en een jonge vrouw, die ondanks de wetenschap dat zij eens de eer ste in het koninkrijk der Nederlan den zal zijn, met een zekere schroom deze hulde van Curagaose bloemen in ontvangst nam. Nadat de autoriteiten waren voorgesteld, begaf Prinses Beatrix zich vriendelijk groetend door een erehaag van padvinders, jonge wachters, leden van het Rode Kruis,, de EH.B.O. en andere or ganisaties naar het stationsgebouw waar honderden haar hartelijk toe juichten. Voor het stationsgebouw stonden de auto's opgesteld en vandaar be gon de Prinses haar tocht naar het gouvernementshuis welke tevens haar een eerste indruk zou geven van Curagao. De 36-jarige George Barnett uit Eccles (Lancashire) is vrijdag tot tien gulden boete veroordeeld we gens diefstal van het korset van zijn schoonmoeder, die hem uit haar huis had gezet. Hij was op straat met het korset onder zijn jas, aangehouden Ter verontschul diging voerde hij aan, dat hij boos was geweest, over de uitzetting. Koningin Juliana in Zwitserland BAZEL, 2-2. Koningin Juliana is zondagochtend, op weg naar Grin- delwald, per trein in Bazel aange komen. Zij zal in Zwitserland een vakantie van veertien dagen door brengen. De „Waterman" bracht 800 evacué's ROTTERDAM, 2-2. De gehele morgen is men bezig geweest mei het debarkeren van het regerings schip „Waterman", dat met ruim evacué's uit Indonesië in ons land was aangekomen. Gisteravond zijn die gerepatrieerden ontscheept, die zelf voor onderdak hadden kunnen zorgen, alsmede de vijftig t.b.c.-patiënten. Er was een dub bele quarantaine ingesteld en hel duurde een half uur, voordat het schip werd vrijgegeven. De overige 730 gerepatrieerden, die in contractpensions zullen wor den ondergebracht, zijn vanmor gen van boord gestapt. De financiële omstandigheden der waterschappen In antwoord op schriftelijke vra gen van het lid van de Eerste Ka mer de heer Geuze, heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat meegedeeld, dat in overleg met de Unie van Waterschapsbonden en de Waterschapsbank een lijst wordt samengesteld van de werken, welke in 1958 moeten worden uitgevoerd en van de daaruit voortvloeiende kapitaalbehoeften. Deze lijst is nog tiiet definitief vastgesteld. minister neemt, evenals zijn ambtgenobx^Wf?" "r'iftaSeiên,1 ^TietT* standpunt in, dat voorkomen moet worden, dat de strikt noodzakelijke en urgente investeringen van wa terschappen door financierings moeilijkheden achterwege zouden moeten blijven. Overwogen wordt welke maatregelen daartoe geno men moeten worden. De moeilijkheden om kasgeldle ningen te verlengen of nieuwe le ningen te sluiten, hetzij op korte of op lange termijn, zijn aanleiding dat de minister streeft naar een regeling, voor de financiële behoef ten der waterschappen, mede in verband met de uitvoering dei- Deltawerken. In religieuze kringen in Fojgia (Italië) is meegedeeld, dat de gestig matiseerde Capucijn, pater Pio, ge leden heeft aan een ernstige nier ziekte. Enkele dagen geleden moest hij naar het rusthuis van het kloos ter, waar hij leeft en werkt, ge bracht worden. Zijn toestand ver ergerde en men besloot hem met de meeste spoed te opereren. Toen hij op de operatietafel werd gelegd, trad er echter plotseling een verbe tering in zijn toestand in. Pater Pio is thans weer geheel hersteld. Thans ook gestandaardiseerde melk in Zeeland Vetgehalte van 2.5 procent Met ingang van vandaag (2 fe bruari), wordt in de provincie Zee land - uitgezonderd Noord-Beve land - en op Goeree-Overflakkee de standaardisatie van de con- sumptlemelk ingevoerd, zodat ook in deze gebieden voortaan, evenals in vrijwel geheel overig Nederland, melk in consumptie wordt gebracht met een vetgehalte van 2.5 pet. De consumptiemelkprijs blijft ge lijk door daling van de voor het Zeeuwse melkgebied c.a. tot dus ver geldende hogere subsidie voor de consument, zodat in geheel Ne derland geen verschil in subsidi ëring meer behoeft te worden ge maakt. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt in een toelichting het volgende mede: De standaardisatie van de con- sumptiemelk, die, gepaard met pas- teurisatie, de verbruiker een ge lijkmatig vetgehalte van de melk waarborgt in een juiste verhouding tot de prijs, zou ook bij enigerlei wijziging van het vetgehalte nood zakelijk blijven. Zeeland en Goeree- Overflakkee konden tot dusver niet in de melkstandaardisatie wor den totrokken, o.m. door hot ont breken van de nodige technische voorzieningen. Bovendien traden bij de voorgenomen standaardisatie in het zuidwestelijk gebied vertragen de factoren op, zoals de water snoodramp van 1953. Na lange voor bereiding zijn thans de mogelijk heden tot verwerking van de melk verzekerd door een voldoende aan tal standaardisatiebedrijven in het betrokken en in het aangrenzende gebied. De voorbereiding heeft ten slotte onlangs haar beslag gekre gen. Onder deze omstangidheden heb ben de ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en Sociale Zaken en Volksgezondheid op advies en in overeenstemming met het Produktschap voor Zuivel de invoering van de melkstandaar disatie in Zeeland en op Goeree- Overflakkee bepaald op de grond slag van een beschikking van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid met de vereiste wijziging van de bepalingen van het melkstandaardisatiebesluit. Hel Produktschap voor Zuivel heeft re gelingen getroffen voor de uitvoe- ring van de melkstandaardisatie, die nu in Nederland is voltooid, behalve op de eilanden Noord-Be veland en Vlieland en in do ge meente Marken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1