Herinnering aan 1953 DE ZIERIKZEESCHE COURANT COMMUNISTISCHE ONDERMIJNINGSPOUTIEK IN MIDDEN-OOSTEN VEROORDEELD De werkloosheid in de Verenigde Staten IN MEI OF JUNI WESTELIJKE VOORSTELLEN VOOR TOPCONFERENTIE TREINBOTSING IN DICHTE MIST BIJ LONDEN Aannemers zullen bevolking van Schouwen=Duiveland wandtapijt schenken Ontstemming te Putten over het geval van de radio-actieve besmetting VRIJDAG 31 JANUARI 1958 No. 18302 114e jaargang ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zlerlkzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DE „BAGDAD"-CONFERENTIE Militair raamwerk voor verdediging pactlanden ANKARA, 30-1. De landen van het Pact van Bagdad hebben don derdag aan het einde van de minis terconferentie van het pact in An kara, de „ondermijnende" commu nistische activiteit in het Midden- Oosten veroordeeld en verklaard, dat de communistische tactiek en penetratie in dit belangrijke deel van de wereld valselijk worden voorgesteld als „vriendschappelijke coëxistentie". De Verenigde Staten, Engeland, Turkije, Perzië, Irak en Pakistan, die zich in het pact verenigd heb ben, verklaarden in het slotcom muniqué van de conferentie, die vier dagen heeft geduurd, dat de defensie en veiligheid van het pact- gebied „van vitaal belang voor de wereldvrede" is. Minister Foster Dulles verklaarde op de slotvergadering van donder dag, dat de Verenigde Staten „van ganser harte" aan het werk van de organisatie zullen deelnemen. Men beschouwt dit als een antwoord aan de mohammedaanse pactlanden, die aandringen op volledig lidmaat schap van de Verenigde Staten, die slechts via enkele commissies met het pact verbonden zijn Dulles heeft de conferentie dan ook als waarnemer bijgewoond. Zijn Britse collega, Selwyn Lloyd, verklaarde, dat men zich tegen agressie moet wapenen zolang er geen goede ontwapeningsovereen komst met de Sowjet-Unie bestaat. De ministers hebben deze week, naar hij zei, vorderingen gemaakt bij het vestigen van een militair Prins Bernkard's reis KAMPALA, 30-1. Prins Bernhard heeft donderdag de dag door ge bracht in het nationale park van Oeganda te Murchison Falls. Hij heeft een tochtje op de Nijl ge maakt en een autorit. Vandaag vertrekt de Prins naar het nationale park „Koningin Eli zabeth" in west Oeganda waar hij twee dagen blijft. „Men kan geen vrienden kopen" WASHINGTON, 31-1. De Amerl- kaanse democratische senator Morse heeft donderdag in de Se naat het de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, kwalijk genomen, dat hij miljoenen dollars wil schenken aan „totali taire landen" in het Midden-Oos_ ten. Morse doelde op de mededeling van Dulles, op de conferentie van het Pact van Bagdad te Ankara, dat de Amerikaanse regering het Con gres zal verzoeken om toestemming voor een gift van 10.000.000 dollar voor het verbeteren van de verbin dingen tussen de bij het bondge nootschap aangesloten mohamme daanse landen. „Men kan geen vrienden en steun kopen", aldus Morse. Hij zei wel te willen stemmen voor een sterkere defensie van de democratische lan den, maar niet voor het schenken van geld aan de „totalitaire lan den" in het Midden-Oosten. Huis stortte in te San Sebastian SAN SEBASTIAN, 30-1. 22 men sen zijn waarschijnlijk om het le ven gekomen door het instorten van een huis in aanbouw te San Se bastian (Spanje). Tot nu toe heeft men vier lijken kunnen bergen. Er bestaat maar weinig kans dat de achttien arbei ders. die zich nog onder de puin hopen bevinden, gered kunnen worden. WASHINGTON, 30-1. De Ame rikaanse minister van Sociale Za ken, James P Mitchell, heeft van daag voorspeld, dat er in februari 4 a miljoen werklozen in de Verenigde Staten zullen zijn. Naar hij tijdens een persconfe rentie mededeelde, is er in maart en april waarschijnlijk een kleine verbetering te verwachten, terwijl voor mei en juni a.s. een grotere achteruitgang van de werkloosheid kan worden voorspeld. raamwerk dat van essentieel be lang is voor de defensie van de pactlanden. De uitdaging waarte genover wij staan, is ernstig en staat niet toe dat wij ons minder inspannen, meende hij. Voorts deelde Llyod mede, dat op de conferentie de meeste wereld problemen besproken zijn en dat er, hoewel er nog wat meningsver schillen bestaan, een opmerkelijke eensgezindheid is bereikt. Moordaanslag op Tsjou en Lai? Drie Chinese studenten hebben op 28 juli van het vorige jaar ge probeerd de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjou en Lai, met steken van een pennemes te vermoorden. Maar de minister ge raakte slechts licht gewond en de daders konden worden gegrepen en terechtgesteld. Aldus het verhaal van een Chinese student in Enge land, wiens relaas door de „Man chester Guardian" is weergegeven. Terug van wereldreis ZAANDAM, 30-1. Het Zaan- dams journalisten-echtpaar Jan en Leny Hof, dat op een scooter een wereldreis maak te via Amerika, Australië en Azië, keert zaterdag a.s. in zijn woonplaats terug. De heer en mevrouw Hof die anderhalf jaar geleden on middellijk na hun huwelijk de reis aanvaardden, zullen met muziek worden inge haald!) Loco-burgemeester M. J. HiUe zal namens het gemeentebestuur een begroe tingsrede uitspreken. Pleidooi partikuliere woningbouw UTRECHT, 30-1. De Nederlandse Bond van Bouwondernemers meent dat de sleutel tot de oplossing van de woningnood niet primair ligt in een vergroting van het aantal wo ningwetwoningen, doch gezocht moet worden in het stimuleren van de particuliere woningbouw, overeenkomstig het principiële uit gangspunt van de woningwet. In een verklaring van het hoofd bestuur van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers wordt ge zegd, dat de overheid bij haar sub- ridiebeleid zich dient te laten lei den door het uitgangspunt van wo ningwet- en woningbesluit, waarin primair bouw en exploitatie van woningen door particulier initia tief wordt gesteld, terwijl slechts aanvullend de bouw een exploitatie van woningen door woningbouw verenigingen en gemeenten mag geschieden, voorzover de particu liere bouw hierin niet kan voor zien. Vogelbroedplaats „De Beer" behouden? ROTTERDAM, 30-1. Na een van ochtend met de Stichting Natuur monument „De Beer" gehouden be spreking verwachten b. en w. van Rotterdam, dat bij verwezenlijking van het plan-Europoort op de kop van het eiland Rozenburg en met name de vogelbroedplaats gehand haafd kan blijven, zelfs als er tus sen dit nieuwe havèncomplex en de zee een tweede verbinding komt. Dit zei vanmiddag in de vergade ring van de Rotterdamse gemeen teraad de burgemeester, mr. G. E van Walsum, bij het voorstel - dat werd aangenomen - over te gaan tot aankoop van gronden, gelegen in het plan-Europoort. b Drie vooraanstaande Zuidsla- viërs, van wie er twee voor de oor log leider van de socialistische par tij waren, staan vandaag in Bel grado terecht op beschuldiging van pogingen om het regime-Tito ora. ver te werpen, zo meldt het Zuid- slavische persbureau Tanjug. Felle critiek in de pers op Dulles LONDEN, 30-1. Volgens twee Londense bladen, de „Daily Mail" en de „Daily Herald", zal het wes ten in mei of juni Rusland voor stellen doen betreffende een top conferentie, die niet door een bij eenkomst van ministers van Bui tenlandse Zaken zou worden voor afgegaan. De „Washington Post" merkt op dat de Amerikaanse regering aan een soort schizofrenie schijnt te lij den gezien het standpunt van Dul les dat voor een topconferentie eerst voorbereidingen op lager vlak ge schieden moeten en het feit dat Eisenhower nimmer een dergelij ke strakke houding schijnt te heb ben ingenomen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken is weer afge gleden naar Dulles' negatieve han delswijze inzake het jongste ant woord aan Chroesjtsjef, aldus het blad. De Noor Finn Moe heeft don derdag in Storting (parlement) ge zegd dat de Navo geen denkbeeldige veiligheid moet zoeken in louter militaire voorbereidingen. Hij maande dat Noorwegen zou volhar den in zijn eigen defensiepolitiek en zich twee keer zou moeten beden ken voor het atoomladingen voor de verdediging zou accepteren. b Volgens mijndeskundigen die bij Altenbeken in west-Duitsland een onderzoek hebben ingesteld naar in de bergwand gegraven schuiltun- nels waarin door een Brits bom bardement honderden mensen zou den zijn omgekomen, hebben som migen van hen, nadat de ingang tot hun schuilplaats door een bom ontploffing was afgesloten, mis schien nog enige tijd daar onder de grond geleefd. Het schijnt dat de ingeslotenen nog hier en daar stut ten hebben geplaatst om verdere instortingen te voorkomen. Het dijkgat te Ouwerkerk, dat zo onnoemelijk veel leed veroorzaakte in februari 1953 in de Duivelandse polder. Morgen vindt de rampher denking plaats en bij dit herdenken past het verschrikkelijke dijkgat, dat eerst nd vele tegenslagen kon worden gedicht. DE „ROMA" BRACHT GEREPATRIEERDEN H.M. de Koningin bracht bezoek aan legerplaats Budel BUDEL, 30-1. Hare Majesteit de Koningin heeft heden een bezoek gebracht aan de legerplaats te Bu del, waar eerder op de dag 400 re patrianten uit Indonesië waren ge arriveerd. De Koningin werd vergezeld door mevrouw W. A. Repelaer van Driel geboren van der Willigen, dame du palais, en door haar particuliere secretaris mr. J. van der Hoeven. Zij werd aan de ingang van de le gerplaats om circa half acht ver welkomd door de commandant, lui- teiï^jrt-kolonel der cavalerie J. L. Mam. De Koningin maakte een rondrit door de legerplaats tijdens welke zij een zevental gebouwen en paviljoens bezocht. In de hospi taalafdeling werden haar door de tienjarige Remy Stannie bloemen aangeboden. Aan het begin van de rondtocht werd de leiding van de legerplaats en de staf van het ministerie van Maatschappelijk Werk, welke laat ste de tocht van de repatrianten met het Italiaanse stoomschip „Roma" had meegemaakt, aan Hare Majesteit voorgesteld. Tijdens haar bezoek, dat een zeer persoonlijk ka rakter droeg, onderhield de Konin gin zich uitvoerig met de gerepa- trieerden en liet zij zich met grote belangstelling voorlichten over hun wel en wee in Indonesië, tijdens de reis en in de legerplaats Hare Ma jesteit bracht de nacht als gast van overste Maris in de legerplaats door. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's Wees scherp in uw blik, maar zacht in uw oordeel! DE AMERIKAANSE MASSAMOORDENAAR LINCOLN, 31-1. De negentienja rige Charles Starkwaether zal zich in de staat Nebraska moeten ver antwoorden wegens negen moorden. Voorts zal hij nog worden onder vraagd over de moord op een pomp stationshouder. Volgens de politie zou hij al hebben bekend, ook deze moord te hebben bedreven. Voorts heeft hij in de naburige staat Wyoming een moord gepleegd De twee staten kennen beide de doodstraf, maar in Wyoming wij zigt de gouverneur deze steeds in levenslange gevangenisstraf Aan de veertienjarige Caril Fugate, die zich bij Starkwaether bevond toen deze werd aangehouden, worden ook de negen moorden in Nebraska ten laste gelegd. .NOORDSCHARWOUDE. Op de Tuijverweg tussen St. Pancras en Broek op Langendijk is donderdag namiddag de 13-jarige scholier E. Bruin uit Zuidscharwoude die te zamen met enige vriendjes van de technische school uit Alkmaar per rijwiel op weg naar huis was, aan gereden door een Naco-bus. De jon gen kwam op de weg te vallen en liep een schedelbasisfractuur op. Een ontboden arts constateerde dat de jongen was overleden. LONDEN, 30-1. In dichte mist is donderdagavond bij Dageham - een Oostlondense voorstad - een loco motief op het achterste gedeelte van een passagierstrein gereden. De locomotief en de laatste wagon van de trein ontspoorden. Een woordvoerder van de Britse spoorwegen heeft medegedeeld dat er bij het ongeluk tien personen om het leven zijn gekomen en tachtig gewond. Van de gewonden aijn er veertig naar een ziekenhuis over gebracht. Beiden treinen zaten vol forensen die naar huis gingen. Omwonenden hielpen de brand weerlieden en het ziekenhuis en treinpersoneel bij de pogingen de in de wrakstuken beklemde pasa- giers te bevrijden. Een tekort aan fakkels en zoek lichten bemoeilijkte dit werk. Om dat de elektrische stroom afgesne den moest worden, kwamen onge veer zes treinen tussen twee sta tions van het gebied tot stilstand. INITIATIEF NED. KUNSTSTICHTING Overdracht op speciale bijeenkomst in Concertzaal In Londen zijn donderdagochtend de stoffelijke overschotten van de brandweerlieden, die bij de grote brand in de vleeshal van Smithfleld omkwamen, ter aarde besteld. We zien op deze telefoto de brandweer auto, die de kisten droeg, langs de resten van de vleeshal rijden. Op het trottoir hadden de vleesdragers in hun witte jassen zich opgesteld om een laatste groet te brengen. (Van onze redacteur) De Nederlandse Kunststichting te Amsterdam heeft het bijzonder interessante initiatief genomen, een zeer fraai uit 1944 daterend wandtapijt van de wever Ed- mond de Cneudt, door bemiddeling van de aannemers op Schouwen- Duiveland, te doen schenken aan de bevolking van Schouwen-Duive- land. Het kunstwerk stelt de le gende van Westenschouwen voor en meet 178 bij 320 cm. Edmond de Cneudt is een zeer kunstzinnig wever, die het tapijt thans nog in zijn atelier heeft. De Ned. Kunststichting zag uit naar een mogelijkheid dit kunstwerk te verbinden aan Schouwen-Duive- land. Dank zij de medewerking van de cultuurmaatschappijen en de aannemers, die bij het proces van herstel en wederopbouw waren betrokken, is dit gelukt. Het ligt in het voornemen eind februari het tapijt over te dragen, op een spe ciale bijeenkomst die in de Con certzaal te Zierikzee zal worden belegd. Gelijktijdig wordt een oor konde overhandigd door de Stich ting, die op deze bijzondere schen king betrekking heeft. De aanbie ding vindt plaats aan het gemeen- Vliegtuigbouwer Heinkel overleden STUTTGART, 30-1. De beroem- de Duitse vliegtuigbouwer dr Ernst Heinkel is donderdag in een zie kenhuis in Stuttgart (west-Duits land) overleden. Hij was 70 jaar. tebestuur van Zierikzee, dat bet ta pijt voor de bevolking van Schou- wen-Duiveland in ontvangst zal nemen het tapijt een plaats te ge- nemen het tapijt een plaatsje te ge ven in het Zierikzeese stadhuis. Een prominente figuur uit kringen van de Waterstaat zal worden verzocht de handeling van de overdracht te willen verrichten. De bijeenkomst krijgt verder een cultureel karak ter. Gedacht is aan het optreden van een voordrachtkunstenaar, een radio-orkest en een koor. Verklaring medische universiteitsfaculteit gelaakt UTRECHT, 30-1. In Putten is men ernstig ontstemd over de ver klaring, die vandaag is gepubli ceerd over het onderzoek, dat is in gesteld door een commissie van de medische faculteit der Rijksuniver siteit te Utrecht, naar aanleiding van de radio-actieve besmetting te Putten. Met name geldt deze ont stemming hetgeen door de commis si e is verklaard over de medede ling, die door de rijkspolitie te Put ten op verzoek van de kliniek voor oor-, neus- en keelheelkunde te Utrecht moest wor-den overge bracht aan de familie Haanschoten. Toen men donderdag 16 januari in de kliniek de radiumkop miste, werd door de chef van de kliniek, dokter De Wit, gebeld met de rijks politie te Putten. Verzocht werd de familie Haanschoten mee te delen, dat Joke Haanschoten met grote spoed naar Utrecht moest komen. Vijf kwartier laten werd dit ver zoek herhaald. Het kind was toen reeds per trein onderweg naar Utrecht. In het rapport van de medische commissie wordt thans gesteld dat dokter De Wit gevraagd zou heb ben het kind per auto onverwijld naar Utrecht over te brengen. Dit wordt ten stelligste door de rijks politie te Putten ontkend. In het tweede gesprek, toen het kind dus reeds onderweg was, heeft men ge vraagd het kind per auto te zen den. Overigens vraagt men zich in Putten af, waarom niet direkt de volksgezondheid-autoriteiten wer den gewaarschuwd. Eerst vrijdag avond werden deze autoriteiten op de hoogte gesteld, nadat enkele le den van de kliniek voor oor-, neus- en keelheelkunde uit Utrecht in Putten reeds, zonder inmenging van de plaatselijke autoriteiten, het huis hadden gecontroleerd op radio-ac- tleve straling. De burgemeester van Putten werd ook eerst vrijdagavond om acht uur op de hoogte gesteld van het gebeuren. In justitiële kring betreurt men de mededelingen van de commissie, die zijn gedaan voordat het onder zoek door de justitie is afgesloten. Ook van de zijde van het staats toezicht op de volksgezondheid wordt een onderzoek ingesteld op grond van de tuchtrechtspraak.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1