Zeeland wordt door de centrale overheid achter gesteld HART ZIERHCZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 30 JANUARI 1958 No. 18301 Mening van Provinciale Staten Maatregelen nodig voor werkloosheidsbestrijding Tijdens de vergaderingen van de Provinciale Staten van Zeeland, die maandag en dinsdag in Mid delburg werden gehouden, hebben de verschillende fractieleiders de behandeling van de provinciale be groting aangegrepen om in hun al gemene beschouwingen de toekom stige ontwikkeling van Zeeland, zo als deze in het kader van het Del taplan te verwachten is, te bespre ken. Men kwam hierbij tot verschil lende conclusies, maar over een ding was men het unaniem eens, nl. dat de toewijzing van slechts 500 woningwetwoningen voor 1958 aan Zeeland een rem zal betekenen. Men meende, dat Zeeland door de centrale overheid werd achterge steld. De fractievoorzitter van de Par tij van de Arbeid, de heer L. P. van Oorschot, diende maandag een mo tie in, die op verzoek der andere fractievoorzitters werd aangehou den tot de vergadering van van daag. Vandaag werd zij door alle fractievoorzitters mede-onderte kend en door de Staten aanvaard. In deze motie stelde de heer van Oorschot namens de Statenleden, dat de provincie Zeeland zowel de plicht als het recht heeft haar bij drage te leveren in de nationale welvaart en dat het nationaal be lang daardoor zal worden gediend. In deze motie wordt er voorts op gewezen, dat in de provincie van nature mogelijkheden tot het le veren van een zodanige bijdrage aanwezig zijn en dat de ontwikke ling van deze mogelijkheden dient te worden gestimuleerd, doch dat de rijksregeling uit een oogpunt van ruimtelijke ordening met die mogelijkheden onvoldoende reke ning houdt en mede daardoor een nationaal-juiste spreiding van be volking en industrie in ons land wordt belemmerd. De motie sprak vervolgens uit, dat men van oordeel was, dat be lemmering van industriespreiding de structurele werkloosheid zal doen toenemen en deze nu reeds in Zeeland zodanige vormen gaat aan nemen, dat zij aan de overheid de plicht oplegt tijdig maatregelen te nemen. Te gering aantal woningen Met grote teleurstelling werd dan ook kennis genomen van het aantal voor 1958 aan de provincie Zeeland toegewezen woningwetwoningen, dat veel te gering is om aan de eco nomische behoeften in de gebieden der provincie met belangrijke ont wikkelingskansen op redelijke wij ze tegemoet te komen. Men drong er bij Gedeputeerde Staten ten sterkste op aan, dat bij de regering al het mogelijke zal worden gedaan om spreiding van industrie en van bevolking te bevorderen en te be- Prins Bernliarcl in Oeganda KAMPALA, 29-1. Prins Bern- hard is woensdag van Stanleystad in Belgisch Congo naar Paraa in Oeganda gevlogen, waar hij voor een particulier bezoek enkele dagen zal blijven. Paraa ligt in het na tionale park Murchison Falls, waar de Prins het weekeinde zal door brengen. Functionarissen van het park hebben regelingen getroffen, dat de Prins onder hun leiding tochten kan maken. Na het weekeinde zet de Prins zijn tocht naar Tanganjika voort, waar hij een bezitting heeft. Tito zou strikt neutraal willen worden BELGRADO. 29-1. In diploma tieke kring te Belgrado wordt ver klaard, dat president Tito heeft verzocht om een gesprek met de Russische partijleider Chroesjtsjef. De ontmoeting zou in elk geval plaats hebben voor het congres van de Zuid-Slavische communistische partij in april. Buitenlandse waarnemers gelo ven, dat Tito Chroesjtsjefs instem ming met de Zuidslavische houding van strikte neutraliteit wil trach ten te verkrijgen. Drie Russen moeten ons land uit 's-GRAVENHAGE, 29-1. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft vanochtend bevestigd, dat aan drie leden van de Russische am bassade in Den Haag is verzocht het land te verlaten. Verdere bijzonder heden werden niet verstrekt. Wel werd nog meegedeeld, dat het ver zoek „een dezer dagen zal worden geëffectueerd". Een zieke bij de Fuchs-expeditie WELLINGTON, 29-1. Een arts heeft van McMurdo Sound af per radio instructies aan dr. Fuchs doorgegeven voor de zieke Geoffrey Pratt, die - vermoedelijk door het lange verblijf in de „sneeuwkat" van soms 12 uur per dag - aan ver giftiging door koolmonoxyde lijdt. Dinsdag waren reeds twee zuur stofcilinders en een ademhalings toestel per parachute uit een vlieg tuig neergelaten, die voldoende zijn om Pratt twee dagen lang te be handelen. Dinsdag is Fuchs gezelschap, dat zich thans nog op 575 km. van de pót 700 bevindt, aangekomen bij de laatste opslagplaats van sir Ed mund Hillary. reiken, dat alsnog een hogere toe wijzing van het aantal woningwet woningen zal worden verkregen, mede opdat Zeeland als deel van ons land in de nationale economie een volwaardige plaats zal innemen. De Provinciale Staten van Zee land zijn zonder hoofdelijke stem ming akkoord gegaan met het voor stel van Gedeputeerde Staten, aan de oostkust van Noord-Beveland een veerhaven te bouwen voor de veerdienst op Schouwen-Duiveland. Deze veerhaven wordt voorlopig alleen geschikt gemaakt voor sche pen met zijlading, doch men zal er naar streven zo spoedig mogelijk ook een aanleginrichting voor sche pen met koplading te bouwen. Door deze nieuwe haven zal de veerdienst op Schouwen-Duiveland een grotere frequentie krijgen. VOORLOPIG VERSLAG BINNENLANDSE ZAKEN OVER RIJK EN GEMEENTEN Gevaar voor aantasting autonomie In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Binnenlandse Zaken (1958) wordt uitvoerig ingegaan op de verhou ding tussen rijk en gemeenten. Vele leden gaven blijk van hun ongerustheid over de voortschrij dende aantasting der gemeentelijke zelfstandigheid, vooral op financi eel terrein. Zij hadden wel oog voor de noodzakelijk van een gemeente lijke zelfstandigheid nieuwe stijl, maar centralisatie moet niet verder gaan dan strikt noodzakelijk is en decentralisatie dient te worden na gestreefd waar dat maar enigszins mogelijk is. Verscheidene leden merkten op, dat sinds het begin van deze eeuw het aantal rijksamb tenaren verviervoudigd is. Vele an dere leden, die centralisatie in de lijn der ontwikkeling vonden lig- Adres was foto VENETIE, 29-1. Eén uit Ne derland naar Italië verzon den brief heeft, hoewel in de plaats van het adres een foto van de geadresseerde was geplakt, zonder belemmerin gen zijn plaats van bestem ming bereikt, aldus bericht men uit Venetië. De brief is verzonden door een inwoner van Hilversum, die in sep tember jl. met zijn vrouw en twee kinderen op vakan tie in Venetië een ontmoeting had met de 48-jarige Aldo Angelini. Aldo was aan het druiven plukken in zijn tuin, toen hij de toeristen zag. Hij bood de kinderen druiven aan, en hun vader, (de heer A. M. Oswald, Mauritslaan 17, Hilversum), fotografeerde de Italiaan tezamen met de kinderen. Deze foto heeft hij nu op een brief geplakt, en deze verzonden naar Vene tië, Italië. gen, waren van mening, dat dit geen aantasting van de zelfstandigheid der gemeenten hoeft in te houden Zij achtten het gevaarlijk, dat het probleem van de gemeentelijke autonomie te veel in verbinding werd gebracht met de financiële verhouding tussen rijk en gemeen ten. Vuurbol boven Nederland UTRECHT, 29-1. Vanochtend, even vóór half acht is vooral in het noorden van het land een bijzonder heldere vuurbol waargenomen, die aan de lichte hemel toch nog zeer goed te zien was. Hij was in noor delijke richting zichtbaar en liet een vurige staart na, die halver wege in tweeën scheen te breken. Sommige waarnemers vermeld den een blauwe en anderen een rood-oranjeachtige kleur. Mutatie Zeeuws commando Rijkspolitie Bij beschikking van de minister van Justitie is met ingang van 1 maart de dirigerend officier der rijkspolitie 3e klasse W. H. van Ballegoyen de Jong op eervolle wijze ontheven van het commando over het district Middelburg van h'et korps rijkspolitie en nader in gedeeld bij de staf van de algemeen inspecteur van het korps rijkspo litie te 's-Gravenhage, teneinde te worden belast met stafwerkzaam heden op het gebied van het ver keer. Aan de oevers van het Garda- meer (noord-Italië) is het zo warm voor de tijd van het jaar, dat de wilde cyclamen en de klaprozen al in bloei staan. De Franse treiler „La petite Creole" wordt sedert 21 januari vermist. Het schip, dat negen man aan boord heeft, is op die dag voor het laatste gezien in het St. Geor ges kanaal, varend in zuidelijke richting. De evakuatie van landgenoten Nog 25.000 mensen op komst SINGAPORE, 29-1. Een woord voerder van het Nederlandse con sulaat-generaal in Singapore, heeft woensdag verklaard, dat in Indo nesië nog meer dan 25.000 Neder landse onderdanen op evacuatie wachten. In de komende drie maan den zal vermoedelijk een groot deel daarvan via Singapore reizen. 'Sedert het begin van de anti-Ne derlandse campagne in Indonesië, in december jongstleden, werden ongeveer 20.000 Nederlanders ge- evacueerd. Ongeveer 8.000 daarvan kwamen op hun terugreis naar Ne derland via Singapore. Op het ogenblik zijn er ongeveer 900 Nederlandse evacué's in de voor hen in Singapore ingerichte kam pen. De volgende maand worden twee schepen met ongeveer 1.700 repatriërenden verwacht. Kamerstenograaf wordt predikant In een bijeenkomst van het per soneel van de stenografische in richting der Staten-Generaal heeft de heer G. Wassing in het gebouw van de Eerste Kamer wegens zijn aanstaande beroep tot predikant in een Doopsgezinde gemeente af scheid van de rijksdienst genomen. Na de directeur richtte ook de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de gemengde commissie voor de stenografie, die vergezeld was door het lid der commissie de heer Algra, woorden van dank voor de bewezen diensten tot de scheidende steno graaf. De bijeenkomst werd bijgewoond door enige ministers, onder wie de minister-president, en de voorzitter van de Eerste Kamer. „Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON. De uitvoer der Verenigde Staten heeft in 1957 het recordpeil van 19,5 miljard dollar bereikt, zo is bekend gemaakt door het Amerikaanse ministerie van Handel. In het laatste kwartaal van het afgelopen jaar bewoog de uit voer zich in dalende lijn. De invoer bereikte evenwel het recordpeil van bijna 13,5 miljard dollar per jaar. WASHINGTON. Naar verwach ting zullen de pogingen, die Frank rijk in het werk stelt om buiten landse valuta te lenen, tot resultaat hebben, dat Frankrijk leningen van tezamen circa 520 miljoen dollar ontvangt, zo wordt van gezagheb bende zijde te Washington verno men. De definitieve uitslag van de onderhandelingen over Frankrijks leningaanvragen zal vrijdag a.s. be kend worden gemaakt. CAPE CANAVERAL. De Ameri kaanse luchtmacht heeft dinsdag een proef genomen met een Thor- raket, die een reikwijdte van 2.400 km. heeft. Met deze raket kan ook een kunstmaan gelanceerd worden. TEL AVIV. Een groepje Syrische militairen heeft bij het dorpje Dan, in het noordoosten van Israël, de grens overschreden en het vuur ge opend op Israëlische arbeiders, die in de gedemilitariseerde zóne mij nenvelden aan het opruimen wa ren. Er zijn slachtoffers gevallen. LONDEN. De leiders van 350.000 Britse spoorwegarbeiders, aange sloten bij het Nationale Britse Vak verbond van arbeiders bij de spoorwegen, hebben besloten een eis tot loonsverhoging, die reeds twee maal door de directie der ge nationaliseerde Britse spoorwegen werd verworpen, aan een scheids gerecht, de laatste instantie voor vreedzame onderhandelingen tus sen werkgevers en werknemers voor te leggen. GENEVE. Het Hongaarse vluch telingenprobleem in Joegoslavië is opgelost. In Belgrado zijn visa uit gereikt aan de laatste nog in Joego slavië verblijvende gevluchte Hon garen die wensten te emigreren. Het waren er 97, van wie 88 een visum voor België en 9 een visum voor Zwitserland kregen. In iets meer dan een jaar zijn alle 19.781 Hongaren die na de mislukte op stand naar Joegoslavië vluchtten gekomen op de bestemming die zij zichzelf hebben gewenst. STAD EN PROVINCIE BURGH/HAAMSTEDE Demonstratie-avond In hotel Bom werd door de T.I.P. (Tot Ieders Profijt)-winkeliers, de heren I. Bakker en A. Kloet, een „klanten"-avond georganiseerd die door vele dames werd bezocht. De avond werd verzorgd door de de- monstratrice mej. Kieft, die er uit stekend in slaagde de dames eens uit de dagelijkse „kooksleur" te ha len om eens wat extra feestelijks te bereiden. Zo behandelde zij o.a. een smakelijke café-complet, een recept voor borstplaat, koffiezetten, Frankfurter-worstjes etc. Een gro te verloting bracht voor vele aan wezigen een smakelijke verrassing. Deze zelfde avond (eveneens druk bezocht), werd maandag te Burgh gehouden. RENESSE Verbreding strand bij Oude Hoeve (Eigen bericht) De januari-stormen hebben tot gevolg gehad dat het strand bij de „Oude Hoeve" alhier, aanmerkelijk in breedte is toegenomen. Een op korte afstand van het strand aanwezige zandplaat is der mate naar het strand uitgegroeid dat deze thans bij laag water te voet te bereiken is. Hierdoor heeft h'et ter plaatse toch reeds brede strand, een breedte gekregen van ongeveer 400 meter. ANNA JACOBA POLDER Jaarvergadering N.C.V.B. De afdeling van de N.C.V.B. hield haar jaarvergadering onder leiding van mej. J. W. C. van Strien. Na het verslag van de penningmeester- esse, mevr. Moerland-Kunst en van de sekretaresse, mevr. Abrahamse- v. d. Berg, werd deze avond verder geheel verzorgd door eigen leden. Zang, samenspraak, deklamatie en spreekkoor wisselden elkaar af. In de plaats van mevr. Lindhout- Quist werd mevr. Verhage-Geuze als nieuw bestuurslid gekozen. De volgende vergadering, welke zal gehouden worden op 21 februari, hoopt als spreker op te treden ds. v. d. Klis uit Zierikzee. De op Schouwen-Duiveland waarneembare vogels in de winter Tot slot volgt hier nog een op gave van vogels van de zeekant (zowel binnen- als buitendijks), die in de eerste drie maanden van het jaar waarneembaar zijn op Schou wen-Duiveland. Roodkeelduiker, zeevogel-trekker; Fuut, vaak bij de haven van Flaau- wers; Dodaars, bij vorst vaak in wakken; Jan van Gent; Aalschol ver; Blauwe reiger, overwinteraar; Rotgans, bij haven van Bommene- de; Roerdomp, soms bij vorst; Berg eend, op zee; Smient, Pijlstaart, Tafeleend, Kuifeend, Topper, vaak talrijk in inlagen; Brilduiker, vaak in wakken; Zwarte zee-eend, Grote zee-eend, op zee; Midd. Zaagbek, vaak bij haven Flaauwers; Nonne tje, vaak in wakken; Strandplevier.' in plassen binnendijks; Bontbek- plevier, idem; Goudkievit, idem; Kieviet, overwinteraar, Steenloper, op basaltglooiing; Kluut, komt hier heen om te broeden; Scholekster, in inlagen; Strandlopers, meerdere soorten; Tureluur, overwinteraar, ook broedvogel; Zwarte ruiter, id., geen broedvogel; Groenpootruiter, idem; Rosse grutto, wintergast; Re genwulp, niet talrijk; Watersnip, in plassen en moddersloten; Grote mantelmeeuw, KI. mantelmeeuw. Zilvermeeuw, binnendijks; Zee koet, vaak olieslachtoffer; Pape gaaiduiker, idem. Landbouw en Veeteelt DE MELKWINNING TIJDENS DE STALPERIODE Het winnen van prima melk ver eist tijdens de stalperiode meer zorg dan in de weidetijd. Het is van pri mair belang, dat de dieren bij het opstallen worden geschoren en de staarten op de juiste manier opge bonden. Deze voorzorgsmaatregelen vergemakkelijken het onderhoud van de huid, dat bestaat uit het da gelijks borstelen en éénmaal per week wassen der staarten. Hierbij bewijst een veereiniger uitstekende diensten. Zowel voor de ligging van het dier als voor de melkhygiëne is het gebruik van stro onder de koeien aan te bevelen. Het tweemaal daags uitmesten en een goede ventilatie van de stal zijn noodzakelijk om deze fris te houden. Door op het juiste tijdstip, d.w.z. na het melken, geurverspreidende vóedermiddelen als liuilvoer te voeren, wordt voorkomen dat de melk een afwijkende geur en smaak krijgt. Het opruimen van kuilvoer- resten mag daarbij niet vergeten worden. Voor het melken op stal, dat uiteraard alleen volgens de „volle hand-methode" mag geschieden, is het gebruik van uierdoek en water sterk aan te bevelen. Na het melken moet de melk zo spoedig mogelijk worden afgekoeld, hetgeen alleen met stromend water snel bereikt kan worden. Deze maatregelen geven de vee houder de waarborg dat hij eerste klasse melk zal winnen, hetgeen voor melk, „volksvoedsel nummer één", van zeer groot belang is, al dus ir. D. Rozeboom, Rijkszuivel- consulent voor de provincie Utrecht onlangs voor de radio. LAND- EN TUINBOUW Stedeling en. boer Bij het Landbouwschap is ver schenen het rapport „Stedeling en Boer". Dit rapport bevat het resul taat van een empirisch onderzoek naar de meningen en gevoelens van stedelingen over de agrarische be volking in Nederland. Het is in op dracht van het Landbouwschap uitgebracht door N.V. Vorm te Am sterdam. N.V. Waterleiding Mij. „Schouwen-Duiveland" Een vergadering van aandeel houders van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Schouwen-Duive land" is uitgeschreven tegen don derdag 6 februari a.s. te Zierikzee. Op deze vergadering zullen de jaar stukken 1956 worden behandeld en vastgesteld. De verlies- en winstrekening over 1956 sluit in ontvangsten en uitga ven met een totaal van f 62.026,85. Het reële verlies over 1956 bedraagt f 59.904,99. Bovendien komt op de vergade ring in behandeling de begroting over het dienstjaar 1958. Het totaal aan uitgaven over 1958 is begroot op f 410 926,56 en het totaal aan uitgaven op f 479.353,69, zodat het nadelig saldo bedraagt f 68.427,13. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 28-1. Aanvoer 3056 stuks vee (weektotaal 4657), t.w.: 375 vette koeien en ossen; 726 stuks gebruiksvee; 260 vette kal veren; 202 graskalveren; 962 nuch tere kalveren; 103 varkens; 104 biggen; 57 paarden; 4 veulens; 245 schapen en lammeren; 18 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,00-3,25, f 2,80-3,00, f 2,60- 2,80; vette kalveren f 2,70-2,80, f 2,50-2,70, f 2,00-2,40; slachtpaar- den f 2,45-2,00-1,90. Prijzen per stuk: graskalveren f 450-300-250; nuchtere kalveren f 58-48-40; biggen f 40-30-25; scha pen f 95-80-70; lammeren f 85-70- 60; kalf- en melkkoeien f 1250- 1000-800; vare koeien f 850-700- 600; vaarzen f 880-780-580; pinken f 575-475-375. SPORT VOETBAL Zierikzee I-Grenswachters I Grenswachters dat op eigen ter rein er in slaagde op 29' oktober 1957, Zierikzee één van de weinige nederlagen in deze competitie toe te brengen, komt a s. zondag op bezoek bij de rood-zwarten. In de 3 maanden, die tussen beide wed strijden liggen, is de situatie aan merkelijk gewijzigd. Zierikzee is opgerukt naar de le plaats, terwijl Grenswachters, dat in oktober de le plaats innam, is afgezakt naai de 6e plaats. Het krachtsverschil tussen de ploegen in deze afdeling is echter gering, en Zierikzee zowel als Grenswachters zullen a.s. zon dag de vele toeschouwers een fraaie en spannende wedstrijd voor ogen schotelen. x FEUILLETON Het OORSPRONKELIJKE ROMAN 'i Toen een kwartier later de trein stopte, sprong lm er het eerst uit. Hij pakte de koffers aan. Zij had den nog een minuut over. Marian ne had haar handen in de mantel zakken en leunde tegen de trein. Haar haren wapperden in de wind. Irn had zijn hand aan het portier. „Ik ben toch blij, dat ik je heb leren kennen", zei Marianne. Irn betrapte zich er op, dat hij zich gevleid voelde en beschaamd. Hij zocht naar woorden. Hij had te. voren een hele toespraak bedacht, maar nu wilde hem zelfs geen let ter te binnen schieten. Geef mij je adres als je wilt of zullen wij het aan het toeval overlaten?" „Je weet mijn woonplaats en als je daar naar het laboratorium van professor De Ringe vraagt, zal elk je de weg kunnen wijzen. Ik ver onderstel echter, dat van dat ont moeten niet zo heel veel zal ko men. Wij hebben allebei onze stu die en jij je verloofde nog. Enfin, wij zien wel". Het fluitje had reeds eenmaal ge waarschuwd. De chef zwaaide het vertreksein. „Marianne", Irn greep de uitge stoken handen, „het ga je goed, heel goed!" „Irn De trein zette zich in beweging. Irn wipte naar binnen, maar druk te haar door het open portierraam nogmaals de hand. Lang bleef hij naar haar kijken. Zij wuifde. Steeds wuifde zij nog. Een stip, ver weg. Irn sloot het raam en ging zitten. Hij keek nog eens om zich heen. Te genover hem zat nog dezelfde man en naast hem een kleine jongenv Straks zou hij Maria zien. Hoe dichter de trein hem bij haar bracht hoe meer hij naar haar verlangde, alsof zijn verlangen en liefde met de afstand op en neer gingen. Reeds werd het beeld van Marianne zwakker. Het was voorbij. Hij had er niets anders van over gehouden dan een herinnering. Geen hartzeer engeen spijt ook. Het was niet mooi tegenover Maria, maar als een verwijt voor zichzelf voelde hij het ook niet, hoewel hij de omstandig heden innig dankbaar was, dat het gegaan was zoals het was gegaan en niet zoals hij diep in zichzelf had gewenst. Al had hij dit dan op de achtergrond gehouden, het was er toch geweest dat hunkeren naar die wondere verbintenis. Het had hem betoverd. Hij had onder hyp nose daarvan gestaan. Hij kon nu beter dan vroeger be grijpen, waarom op het gebied der liefde zoveel dwaasheid begaan werd. Door vrouwen, maar het meest wel door mannen. Eigenlijk door geen van beiden. Het was iets anders. Zoals een bloem zich wend de naar de zon, zo trok het hart naar schoonheid en liefde. Er be stond een onzichtbare band tussen man en vrouw, die steeds meer sa mentrok naar gelang zij elkaar na derden. Er waren banden, die de mensen niet of slechts gedeeltelijk kenden. De mens was een zeer in gewikkeld wezen en het leven niet eenvoudig. Het mensenhart ver langde naar schoonheid, maar het oog was niet steeds in staat schijn van werkelijkheid te onderscheiden. Goed zijn voor elkaar en teza men het schone zoeken. Als men zich niet alleen afvroeg, wat het eigen hart verlangde, maar ook re kening hield met de wensen van anderen, dan ging men in de goe de richting. x Hij had in zijn liefde voor Ma rianne verschillende belangrijke dingen ontdekt. Die liefde had hem geboeid, omdat zij mooi leek en goed. Hij zou in die omstandigheden, de diepste verlangens van een" mooi meisje vervuld hebben. Daar achter had hij echter een zuiver li chamelijk verlangen geweten. De drang om te omhelzen en te bezitten. Maar het zou even dwaas geweest zijn om daaraan toe te ge ven als het inwilligen van de wens naar meer slaap als hij op gewone tijd het bed uit moest en dus vol doende slaap genoten had. Dan moest hij even vechten met de moe heid van zijn lichaam, doch als hij overwonnen had, stapte hij opge wekt de dag in. Als hij toegegeven had, zou hij een uur later nog moei lijker zijn bed uit gekund hebben. Een mens moest zijn verlangens en driften nu eenmaal paal en perk stellen. Anders werd hij niet alleen een langslaper, maar ook ongezond dik, omdat hij teveel at en dronk. Hij zou vervuilen en tot niets nut tigs in staat zijn. De krachten, die zijn beste helpers hadden kunnen zijn, waren zijn vijanden geworden, omdat hij zich door hen liet be heersen in plaats van hen te leiden. Zo moest hij dat verlangen naar liefde regelen. Wanneer hij dat niet deed, werd hij een ontevreden mens en een bruut. Hij zou slechts daarom meisjes begeren en haar haten, wanneer hij bevredigd was. Hij zou steeds minder hun nabij heid verdragen kunnen en steeds korter met haar omgaan, omdat zijn onverzadigd lichaam naar veran dering verlangde. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5