Regering in beginsel bereid tfct gesprek met Indonesië Geneesheren van Joke Haanschoten treft geen schuld DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 30 JANUARI 1958 No. 18301 114e jaargang ZIERIKZEE SCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, 2ierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v.'h. Lakenman Ochtman, Zlerikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Dr Drees in de Eerste Kamer: De internationale verhoudingen en de NAVO 's-GRAVENIIAGE, 29-1. Tijdens de hedenochtend voortgezette alge mene politieke beschouwingen over de rüksbegroting is de minister president, dr. Drees, ingegaan op de internationale verhoudingen en de NAVO. Deze beoogt de westelijke landen veiligheid te waarborgen en een oorlog te voorkomen. In Rusland is het communistische systeem tegen de wil van het volk opgelegd. Hij gaat de gebeurtenissen na en de communistische infiltratie. Het NAVO-schild is bedoeld als een schild ter bescherming van de lan den van Europa. Het spreekt z.i vanzelf als er zich nieuwe verde digingsmiddelen voordoen men er gebruik van maakt voor de verde diging en raketbases inricht, waar die het doelmatigst zijn. Het ge druis rondom de brieven van Boel- ganin zou kunnen doen vergeten, 1 dat Rusland heeft geweigerd ont- I wapeningsvoorstellen te aanvaar- den. Indonesië Nadat dr Drees uitvoerig de ge- schiedenis der onderhandelingen met Indonesië is nagegaan, zegt spr. dat de regering in beginsel be reid blijft tot een gesprek Maar er moet een aanwijzing zijn, dat er een redelijke basis is voor zo'n ge sprek. Ten aanzien van het beroep cp de NAVO zegt spr. dat dit niet bete kent, dat deze organisatie als zo danig iets zou doen. Gevraagd is begrip voor de ernstige omstandig heden en de gevolgen daarvan. Wat de V.N. aangaat, zegt spr. dat deze de plicht hebben iets te doen. Zij hebben zich verbonden toe te zien op het naleven van overeenkom sten. Wat de repatrianten betreft hoopt hij dat ze alle moeilijkheden te bo ven zullen komen. De binnenlandse politiek Komende tot de binnenland se politiek, zegt de minister president, dat de regering over tuigd is van de noodzakelijk heid van goed overleg met de volksvertegenwoordiging. Dit wordt z.i. bevorderd. Voor een almachtige staat behoeft men toch zeker in Nederland niet te vrezen. Wat de bezitsvorming betreft zegt spr. zich af te vragen wat hiervoor vi'oeger onder liberaal be wind geschiedde. Om te kunnen sparen moet het inkomen zodanig zijn, dat er van kan worden over gehouden. Dan moet de geestesge steldheid er ook zijn. De betekenis van de gemeente lijke autonomie erkent spr. volko men, maar de autonomie hangt sa men met de financiën. Het is moei lijk de juiste middenweg te vinden. De gemeenten zijn er z.i. intussen na de oorlog beter aan toe geweest dan daarvoor. Zij hebben zich be ter kunnen bewegen. De minister-president stelt in het licht, dat de bestedingsbeperking noodzakelijk was. Er is een begin van herstel van de betalingsbalans, er komt meer kapitaal beschikbaar en er is een daling van de rente. De regering is er van overtuigd dat de woningnood een der aller ergste moeilijkheden is. De werk loosheid in de bouwvakken is er een aanwijzing voor dat het wo ningvraagstuk opnieuw moet wor den bezien. De bouwkosten moeten omlaag, betoogt de minister-presi dent, die mededeelt, dat het vraag stuk in beraad is in het kabinet. Het kabinet beraadt zich er over hoe in 1958 een goed aantal wonin gen kan worden gebouwd. Israël richt zich tot Veiligheidsraad JERUZALEM, 29-1. De Israëli sche regering heeft haar afvaardi ging bü de Verenigde Naties opge dragen de Veiligheidsraad op de hoogte te brengen van de „ver slechtering van de toestand aan de Syrisch-Egyptische grens". In dit gebied hebben zich sedert eind no vember tien incidenten voorge daan, waarbij drie Israëliërs zyn gedood en zeven gewond. Israël wenst vooral de aandacht te vestigen op het incident van woensdag bij de nederzetting Dan, waar bij een vuurgevecht van ver scheidene uren twee Israëliërs ge dood en zes gewond werden. Israël behoudt zich het recht voor om eventueel een officiële klacht bij de Veiligheidsraad in te dienen, zo heeft een woordvoerder in Jeruzalem bekendgemaakt. Looneisen van Britse mijnwerkers LONDEN, 29-1. Het Britse na tionale vakverbond van mijnwer kers heeft bij de directie der ge nationaliseerde Britse steenkool mijnen een eis tot loonsverhoging ingediend van f 5,30 per week. Twintig kinderen tussen de 13 en 20 jaar te Marlboro (Massachu setts) zijn aangehouden onder ver denking van deelneming aan mas sale seksuele uitspattingen na ge bruik van drank en verdovende middelen. In de haven van Kaapstad woedt de grootste brand in de geschiede nis van de stad. De brand ontstond in een koelruimte en breidde zich snel uit tot andero gebouwen. Er is veel fruit verloren gegaan. De schade loopt naar verwachting In de tientallen miljoenen guldens. MASSAPROCES IN JOHANNESBURG JOHANNESBURG, 30-1. Een groep van 95 Zuid-Afrikanen, be staande uit naturellen, kleurlingen en blanken, zal terecht moeten staan op beschuldiging van hoog verraad. Dit is uitgemaakt na een uitvoerig onderzoek, dat begon kon nadat de betrokkenen in de cember 195G waren gearresteerd. Tijdens het laatste deel van het onderzoek, dat openbaar was, wa ren de betrokkenen beschuldig van aanzetting en voorbereiding tot het omverwerpen van de regering door middel van geweld teneinde „een zogenaamde volksrepubliek" te vestigen. De voornaamste getuige a charge moest evenwel toegeven, dat hij in zijn leven weinig anders had gedaan dan liegen en bedrie gen. Voor deze feiten had hij zelfs een gevangenisstraf uitgezeten. De verdediging had ontslag van rechts vervolging gevraagd, daar naar haar mening de beschuldigingen niet bewezen waren. Schip na aanvaring gezonken DEN HAAG, 30-1, Het Turkse stoomschip „Kayseri" (4 250 brt.) heeft donderdagochtend geseind, dat het 200 kilometer ten zuidwes ten van Brest in aanvaring is ge komen met een vaartuig, dat na de aanvaring is gezonken. Van de dertien opvarenden van dit vaartuig werden drie door de „Kayseri" aan booi'd genomen. Eerste rabarber BARENDRECHT, 29-1 Vandaag is op de groentenveiling te Baren- drecht de eerste partij rabarber van dit seizoen aangevoerd. Deze partij, groot 70 kilo, was geteeld door de heer L. Koster De rabar ber die bestemd is voor binnen lands gebruik, werd gekocht door de heer M. van Egmond tegen f 1,10 per kilogram. Detachement K.L. naar Suriname 's-GRAVENHAGE, 29-1. Vrijdag 31 januari a.s. te 12.00 uur, ver trekt een detachement van de Ko ninklijke Landmacht ter sterkte van 70 man per m.s. „Oranjestad" uit Amsterdam naar Suriname. De afscheidsplechtigheid geschiedt te 10.45 uur in de inschepingsloods van de K.N.S.M. ftWfiWr Een recente opname van H.K.H. Prinses Beatrix, die op 31 januari a.s. haar twintigste verjaardag hoopt te vieren. (Foto Meyboom). Twee kinderen in de Verenigde Staten verdacht van negen moorden DOUGLAS, Wyoming, 29-1. Een onder-sheriff in Douglas, in de Amerikaanse staat Wyoming, heeft na een vuurgevecht de 19-jarige Charles Starkweather en z(jn 14- Jarig vriendinnetje Caril Fugatc aangehouden, die ervan worden verdacht samen negen moorden te hebben gepleegd. ZU bevonden zich in een auto die zy van een van htm slachtoffers hadden gestolen. De moorden zijn alle gepleegd in de naburige staat Nebraska, waar ,,THOR"-PROEF GEEN SUCCES CAPE CANAVERAL, 30-1. De Amerikaanse luchtmacht heeft woensdag bekend gemaakt, dat de dinsdag te Cape Canaveral gelan ceerde „Thor"-raket niet de van te voren berekende baan heeft ge volgd in tegenstelling tot eerdere optimistische berichten. De „Thor" heeft een reikwijdte van 2.400 kilo meter. een grootscheepse klopjacht op de moordenaars was georganiseerd. De eerste slachtoffers van het paartje waren de moeder, de stief vader en een tweejarig zusje van Caril. De ouders waren doodge schoten en de kleuter doodgeslagen. Daarna volgde een 70-jarige boer en een jong paartje, dat doorzeefd met kogels in de kelder van een verlaten school werd aangetroffen. Als derde groep slachtoffers vond men een echtpaar en hun dienst bode, allen doodgeschoten. Ondertekening Benelux- verdragen op televisie BUSSUM, 29-1. De Nederlandse Televisie Stichting zal op maandag 3 februari a.s. tussen 12.15 en 13.00 uur een rechtstreekse reportage verzorgen van de plechtige onder tekening der Benelux-verd ragen in de Ridderzaal te 's-Gravenhage. De rechtstreekse uit 'ing zal worden overgewomc" "T de Vlaamse en Fran?. 'oU-visie-zen- ders in België. De Luxemburgse televisie die deze reportage niet kan relayeren, zal 's avonds een film-reportage ven dit evenement uitzenden. De Hongaarse volksvertegenwoordiging heeft aan de 46-jarige premier Janos Kadar op zijn verzoek ontslag verleend en vice-premier dr. Fe- renc Miinnich, die door Kadar was voorgedragen, tot zijn opvolger ge kozen. - De foto laat zien hoe Kadar (rechts) aan hei begin van hel nieuwe zittingsjaar van het Hongaarse parlement in Boedapest een rede hield. Op de iworste rij zien we (links) de 72-jarige dr. Ferenc Münnich en naast hem Istvan Iobi, voorzitter van de presidentiële raad. Dr. Drees uit zich over Dit m"nmer bestaat ult 6 paglnas de werkloosheid Op vragen .van het Tweede Ka merlid de heer Burger over de jongste ontwikkeling van de werk loosheidscijfers, heeft de minister president en minister van Alge mene Zaken, dr. Drees, het vol gende geantwoord: Op zich zelf zou, naar het oor deel van de regering, het eind de cember 1957 bereikte niveau van de werkloosheid, gezien tegen de totale omvang van de beroepsbe volking en rekening houdende met het winterseizoen, niet direct ern stig verontrustend behoeven geacht te worden. Wat de regering echter met zorg vervult, is enerzijds het tempo, waarmede het werkloos heidscijfer, met name in de laatste twee maanden, is gestegen, en an derzijds het feit dat in de meeste ontwikkelingsgebieden en in enkele andere structureel zwakke gebie den de werkloosheid een peil heeft bereikt, dat als onaanvaardbaar moet worden beschouwd. Voorts is de stijging van de werk loosheid in de bouwnijverheid gro ter geweest dan werd verwacht, omdat met name de uitgaven van de lagere overheid voor openbare werken, o.a. door kapitaalschaarste. sterk zijn verminderd. De zorg neemt vaak met het geld toe. ij De lancering van een Amerikaanse kunstmaan CAPE CANAVERAL, 30-1. Zodra de weersomstandigheden gunstig zijn, zal het Amerikaanse leger met behulp van een raket van het type Jupiter-C een kunstmaan lanceren. Woensdag moest de poging tenge volge van een krachtige wind in de hogere luchtlagen en slecht zicht worden uitgesteld. Zoals bekend is de marine, die aanvankelijk de eerste Amerikaan se aardsatelliet zou afschieten, we gens technische fouten in de Van- guard-raket nog niet hiertoe in staat. De eerste poging met de Van guard op 6 december jl., was een volledige mislukking. Afgelopen zondag moest een nieuwe poging op het laatste ogenblik worden uitge- setld, doordat zich defecten in de tweede trap van de raket voor deden. Conclusie van universiteit Utrecht Geen disciplinaire maatregelen UTRECHT, 29-1. Tegen de be handelende geneesheren van het Puttense meisje Joke Haanschoten worden geen disciplinaire maatre gelen genomen omdat is gebleken, dat zij geen fouten hebben gemaakt toen het meisje op woensdag 15 januari jl. door hen met een ra diumnaald is behandeld. Dit is de conclusie van een com missie, die op verzoek van het col lege van curatoren der Rijksuni versiteit te Utrecht een onderzoek naar het ongeval in de kliniek voor oor-, neus- en keelziekten te Utrecht heeft ingesteld. Volgens deze commissie moet van een toevallige samenloop van om standigheden worden gesproken. De president van de Rijksuniver siteit te Utrecht, jhr. mr. M. L. van Holthe tot Echten, deelde mede, dat men heeft besloten in de toekomst radium en radio-actieve stoffen on der verantwoordelijkheid van prof. dr. R. H. de Waard, hoogleraar in de stralenleer, te plaatsen. Prof. De Waard zal in de toekomst ook oyer de bewaring en behandeling met radio-actieve stoffen beslissen. Opdracht Op woensdag 15 januari jl. werd het ziektegeval van Joke Haan schoten door de arts L. A. bespro ken met prof. dr. A. A. J. van Eg- i mond, hoogleraar in de neus-, keel- en oorheelkunde, toen de hoogle raar zijn routinebezoek bracht aan zijn polikliniek. Prof. Van Egmond droeg de heer A. op het kind met radium te behandelen, een therapie die, volgens de commissie, de laat ste tijd niet heel veel meer wordt In kamertje De heer A. is de oudste assistent op de afdeling neus-, keel- en oor heelkunde van het Stads- en Aca demisch ziekenhuis te Utrecht. Hij zal binnenkort zijn stage voltooien en in het specialistenregister wor den ingeschreven. De commissie acht hem volkomen capabel om de radiumnaald in de neusholte van een patiënt te brengen. Door de heer A. werden Joke Haanschoten en haar vader op die bewuste woensdagmorgen in een apart ka mertje gezet, waarna hij de naald, die ongeveer 15 centimeter lang is en een radiumkop heeft van onge veer 2 centimeter, in de linkerneus holte voerde. Hij stelde daarbij een wekkertje op een aflooptijd van acht minuten. Toen de wekker af liep, werd de naald, ook weer door de heer A., in de rechterneusholte gebracht. Wederom werd toen het wekkertje op acht minuten gesteld. Loden koker Toen na acht minuten het wek kertje afliep, was de heer A. niet in de nabijheid van het kamertje. De arts D. M. heeft toen de naald uit de neusholte van het kind ge haald en, volgens de voorschriften, de naald in een loden koker ge plaatst. Een halve minuut nadat de wekker was afgelopen, kwam de heer A. bij zijn patiëntje en zag toen dat de naald reeds door zijn collega was verwijderd. De com missie tekent hierbij aan, dat het voorschrift is, dat wanneer het wekkertje afloopt, de arts die het dichtst bij de patiënt is de naald verwijderd en deze opbergt in een loden koker waarin zich een des infecterende vloeistof bevindt. Nooit eerder gezien Uit het onderzoek is komen vast te staan dat de arts M. nooit eerder een dergelijke radiumnaald had gezien. Hij heeft niet gecontroleerd of er iets aan de naald ontbrak omdat, volgens de commissie, daar voor geen aanleiding was. Nooit eerder is namelijk een radiumkop van de naald gebroken en ook in Internationale wetenschappelijke publikaties is hier niets over te vinden. Het verwijderen van de naald is een zeer eenvoudige han deling. In haar eindconclusie zegt de commissie dat het gebeurde het ge volg is van een samenloop van om standigheden. Geen der beide art sen is tekort geschoten en hen treft dan ook geen verwijt. zy hebben niet in strijd gehandeld met de gel dende regels, die weliswaar niet schriftelijk zUn vastgelegd, maar mondeling worden toegelicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1