Vakcentralen ongerust over stijging werkloosheid DE ZIERIKZEESCHE COURANT Radio-actieve kachel uit Putten weggehaald Prins Bernhard verliet Liberia Nader onderzoek ongeval „Neutron" Janos Kadar afgetreden als Hongaars premier KONINGIN BEZOCHT GEREPATRIEERDE BEJAARDEN TE ZEIST ERNSTIGE TURKSE ONGEREGELDHEDEN OP CYPRUS DINSDAG 28 JANUARI 1958 No. 18300 114e jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN- EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f f(- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zlerikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 UTRECHT, 27-1. De besturen van het Christelijk Nationaal Vakver bond, de Katholieke Arbeidersbe weging en het Nederlands Verbond van Vakverenigingen hebben zich gezamenlijk beraden over de hui dige economische situatie, in het bijzonder met betrekking tot de werkgelegenheid. Hoewel de landelijke werkloos- beid op 31 december 1957 nog geen absoluut onaanvaardbare omvang had aangenomen, zeggen de drie vakcentralen toch ernstig veront rust te zijn over de snelle stijging van de werkeloosheid. Bepaalde bedrijfstakken, waar onder met name het bouwbedrijf, alsook de ontwikkelingsgebieden, in het bijzonder in de drie noorde lijke provincies en verschillende delen van de drie zuidelijke pro vincies, zijn - aldus de vakcentra len - in onevenredige mate door de werkloosheid getroffen. Daarbij moet er, volgens de vakcentralen, nog rekening gehouden worden met het feit, dat een deel van de werk loosheid door werkweekverkorting niet in de statistische cijfers tot uitdrukking komt. Geen verbetering De besturen der vakcentralen zeggen het zeer wel te beseffen, dat het welslagen van een politiek van volledige werkgelegenheid in sterke mate afhankelijk is van een verruiming van de financierings middelen en een vergroting van de afzet in het buitenland. Een funda mentele wijziging in de gevoerde politiek van bestedingsbeperking zou daarin, volgens hen, op dit mo ment geen verbetering kunnen brengen, integendeel zelfs tot een snelle verdere achteruitgang van de economische situatie kunnen lei den. De besturen der vakcentralen menen echter met klem te moeten waarschuwen tegen een te grote te rughoudendheid van het bedrijfs leven bij de uitvoering van om- schakelings- en expansieplannen, vooral voorzover deze zijn gericht op vergroting van de export en verhoging van de produktiviteit. Verruim;ng werkgelegenheid De overheid - aldus de drie vak centralen - dient op zo kort moge lijke termijn verdere en versterkte voorrang te geven aan maatregelen welke tot een verruiming van de werkgelegenheid in de meest ge troffen bedrijfstakken en gebieden kunnen leiden. Bij de keuze van maatregelen moet, volgens de drie vakcentralen, enerzijds gelet worden op hun bij drage tot het scheppen van duur zame produktieve werkgelegenheid, anderzijds op hun gevolgen voor de betalingsbalans en de overheids- rekening. De ontwikkelingsgebieden Ten aanzien van de ontwikke lingsgebieden dient eveneens pri mair aandacht te worden geschon ken aan de bevordering van duur zame produktieve werkgelegenheid. Als zodanig komen, volgens de vak centralen, in aanmerking openbare werken, gericht op de openlegging van deze gebieden ten behoeve van de industrialisatie, alsmede de her leving van de premieregeling ter bevordering van de vestiging van nieuwe en uitbreiding van bestaan de industrieën. Voorzover deze maatregelen tekort schieten om op korte termijn een voldoende gun stige invloed uit te oefenen op de werkgelegenheid, verdient, aldus de vakcentralen verruiming van de aanvullende werkgelegenheid de aandacht. Meer overheidsopdrachten Volgens de drie vakcentralen moet voor de meest getroffen be drijfstakken voorts worden gedacht aan uitbreiding van overheidsop drachten, een soepeler vergunnin genbeleid, subsidiëring van een groter aantal woningwetwoningen dan thans is voorzien en een tege moetkoming in de rente ten be hoeve van de krachtens het „Be sluit bevordering van het eigen wo- ningbezit" te boüwen woningen Daarbij dient rekening te worden gehouden met het plaatselijk of re gionaal beschikbaar aantal bouw vakarbeiders. De drie vakcentralen zien als verdere maatregelen, die deel kun nen uitmaken van gerichte werk- gelegenheidspolitiekstimuleri ng van de omscholing en herscholing, het verstrekken van tegemoetko ming in verplaatsingskosten van werklozen naar elders, het beper ken van overwerkvergunningen, alsmede het mogelijk maken van verkorting van de werkweek als tijdelijk middel om de beschikbare arbeid te verdelen, voorzover al thans de export daardoor niet ge schaad wordt. Huis nog niet geschikt voor bewoning PUTTEN, 27-1. Uit het huis van de familie Haanschoten in de Schoolstraat te Putten is vanmid dag door de A.B.C.-dienst van de marine de kachel weggehaald. De kachel, bron van de radio-actieve uitstraling, werd door de in be schermende kleding gestoken man nen in een kist geplaatst en naar buiten gedragen. Voor het huis werden de nieuws gierigen op een afstand gehouden. De ruimten in de kist werden bui ten opgevuld met beton. De kist zal door de marine buitengaats in zee worden geworpen. Deskundigen van de KEMA hiel den zich ondertussen bezig met het onderzoek in de woning. Nu de bron van de uitstraling is wegge nomen, zal men sneller tot resul taat kunnen komen met de defini tieve ontsmetting van het huis en het huisraad. In de achtertuin van het huis werden nog radio-actieve tegels gevonden. Ook enkele grondmon- Op weg naar Tanganjika MONROVIA, 27-1. Prins Bern hard is maandagochtend om 7 uur per vliegtuig uit Liberia naar Tan ganjika vertrokken. President Tub man, gekleed in een colbert-kos tuum en met een strohoed op, deed de Prins, die zich in de generaals uniform der luchtmacht had ge stoken, op het vliegveld bij Mon rovia uitgeleide. Ook de vice-pre sident, leden van het kabinet, de parlementsvoorzitter, de ambassa deurs van Liberia, Nederland en Spanje waren op het vliegveld aan wezig. Terwijl drie vliegtuigen van de Liberiaanse luchttaxi-maat schappij strooibiljetten uitwierpen met „Goede reis" er op, vuurde een erewacht 21 saluutschoten af. Het „welkom" op de borden van het vliegveld onderweg was nu ver anderd in „Bon voyage". Op het vliegveld verdrong men zich om de prins ten afscheid de hand te kunnen drukken. De leden van het prinselijk gevolg vertrokken in de Dakota van de luchtmacht naar Nederland. De 29-jarige Hongaarse verste- kelinge, die onlangs met elf van haar lotgenoten verlof kreeg in En geland te blijven, heeft maandag ochtend het levenslicht aan een jongen geschonken. Het kind is Richard genoemd, naar Richard Butler, de Engelse minister van Binnenlandse Zaken, die besloot dat de Hongaren in Engeland moch ten blijven. Vóór 8 uur binnen Het feit dat de 46-jarige ha venarbeider L. van K. uit Schiedam altijd voor achten uit inbreken ging omdat hij de televisie-uitzendingen niet wilde missen, is hem tenslot te noodlottig geworden. De politie, die de man een „be ruchte inklimmef noemt, heeft hem zaterdagavond in een brandgang van de Pro fessor Poelslaan weten te grijpen. Het was opgevallen dat een aantal inbraken in Oud-Mathenesse allemaal voor acht uur 's avonds ge pleegd waren. De politie was in deze buurt en voor die tijd dus extra paraat, met het gevolg dat men de man op heterdaad kon betrappen. Hij heeft reeds bekend sedert eind november vier inklim mingen te hebben gepleegd. sters reageerden bij het onderzoek positief. De kleuterschool „Hummeloord" zal voorlopig nog gesloten blijven. De toegangsweg naar de school loopt namelijk langs het huis van de familie Haanschoten. Er schuilt teveel risico in om de kleuters in de omgeving van het huis te bren gen. Het ziet er naar uit, dat de woning voorlopig nog niet geschikt zal blijken te zijn voor bewoning. De Amerikaanse minister voor het leger, Bruckner, gelooft, dat de Ver. Staten vrijwel evenver als de Sowjet-Unie zijn bij de ontwikke ling van intercontinentale projec tielen. Op het gebied van projec tielen voor -middelverre afstand (2.400 km) hebben de Ver. Staten in het algemeen gezien een voor sprong. Martin Bormann, de zoon van de gelijknamige medewerker van Hitler die bij de ineenstorting van het derde rijk spoorloos is verdwe nen, volgt in Innsbrück een pries ter-opleiding. De jonge Bormann, die Rooms-Katholiek werd toen hij na de oorlog met zijn familie als vluchteling in Tirol terecht was ge komen, zal op Pasen tot priester worden gewijd. Hij wil missionaris worden. 's-GRAVENHAGE, 27-1. De Raad voor de Luchtvaart is vanochtend in het gebouw van de Hoge Raad der Nederlanden te 's-Gravenhage bijeengekomen om in een openbare zitting een nader onderzoek in te stellen naar het op 16 juli jl. bij Biak aan de Super Constellation „Neutron" van de K.L.M. overko men ongeval. De commissie van onderzoek in Nieuw-Guinea is, naar de voorzit ter mededeelde, tot de conclusie ge komen dat er twee mogelijkheden zijn die aanleiding zijn geweest tot het ongeluk, nl. ten eerste: de mo gelijkheid dat tijdens het laatste gedeelte van de vlucht zich een met snelheid voltrekkende technische storing heeft voorgedaan, en ten tweede: de mogelijkheid dat de ge zagvoerder bij het visueel aan vliegen van de landingsbaan in de I nacht verondersteld heeft hoger te hebben gevlogen dan in werkelijk- heid het geval was. Deze mogelijk heden zijn door de directeur-gene raal van de Rijksluchtvaartdienst in zijn eindrapport overgenomen. WENEN, 27-1. Janos Kadar, de Hongaarse premier, is blijkens een bekendmaking van radio-Boeda- pest, maandag afgetreden. Janos Kadar, Hongarije's eerste minister sedert het mislukken van de Hongaarse opstand in 1956, heeft maandag aan het Hongaare parle ment zijn ontslag aangeboden om zich geheel aan zijn taak als eerste secretaris van de Hongaarse com munistische partij te kunnen wij den. Al verscheidene malen liepen er in Boedapest geruchten dat Kadar zijn premierschap zou opgeven. Di plomatieke waarnemers in Boeda pest menen dat Kadars ontslag geen grote politieke gevolgen zal hebben, maar dat men kan ver wachten dat Kadar thans door zich volledig aan partijbelangen te wij den, waarschijnlijk een straffere hand op de partij zal kunnen hou den een een middenweg tussen ex tremisme van links of rechts z^l gaan voorstaan. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een adelaar vangt geen mug gen. Maandagochtend heeft H.M. Koningin Juliana op paleis Soestdijk een deputatie van het Wageningse studenten corps ontvangen, welke haar een exemplaar van de 50ste almanak aanboden. - Op de foto ziet mett H.M. de Koningin, die van de heer H. Vermeulen, voorzitter van de commissie tot redactie van de 50ste almanak, de almanak ontvangt. Geen enthousiast gejuich - alleen stille bewondering UTRECHT, 27-1. H.M. de Ko ningin heeft vanmiddag een infor meel bezoek gebracht aan uit Indo nesië gerepatrieerde bejaarden, die in het protestantse tehuis voor be jaarden „Spathodea" te Zeist een onderkomen vonden. De koningin liet zich door het bestuur uitvoerig voorlichten over het werk voor de bejaarden in dit Sehuis. De naam van de stichting (letterlijk vertaald: boom die scha duw biedt) is ontleend aan een in Indonesië groeiende plant van die naam. Het biedt op het ogenblik plaats aan 139 geëvacueerden ouder dan 55 jaar, in 47 één- en 46 tweeper soonskamers. Voorts zijn er tien bedden voor zieke gerepatrieerden, terwijl negentien personeelsleden inwonend zijn. Na de begroeting door het be stuur maakte de Koningin een rondwandeling door het gebouw. De kamers vond ze echter leeg, want de bewoners van „Spathodea" waren allen verzameld in de grote conversatiezaal waar zij samen met de vorstin de thee gebruikten. Er was geen enthousiast gejuich toen de Koningin binnenkwam, al leen stille bewondering, die zich uitte in een glimlachend knikken van de oudjes, van wie de meesten de Koningin nog nimmer gezien hadden. „Zij is nog liever dan op de foto", zei een der oudjes, die bewogen de landsvrouwe gadesloeg. Een van hen, de jongste der be jaarden, de 57-jarige op Ambon geboren mevrouw Julia Veronica Simons-Titaly, bood de Koningin een fraaie ruiker orchideeën aan Ontroerd luisterde Koningin Juli ana vervolgens naar een klein ge dichtje, dat de 73-jarige te Palem- bang geboren mevrouw A. W. P. Geeraths de Saisin voor haar op zegde. Het gedichtje ging verloren in het geroezemoes in de zaal, maar de hartelijkheid, waarmee de Ko ningin het oudje bedankte, was er niet minder om. De Koningin onderhield zich ge ruime tijd met de bewoners van „Spathodea" en luisterde belang stellend naar hun vaak bewogen verhalen. Een kijkje in de keuken van het tehuis besloot dit onge dwongen bezoek van de vorstin aan het tehuis. „Fluisterende reuzen" komen op Schiphol SCHIPHOL, 27-1. - De Bristol Britannia, het nieuwste verkeers vliegtuig met schroefturbinemoto- ren, dat tot de grootste en snelste verkeerstoestellen van de wereld wordt gerekend, zal in de komen de zomer ook op de banen van Schiphol verschijnen. Deze bijna 38 meter lange en elf meter hoge machine wordt door de Canadian Pacific Airlines, die van Amsterdam uit over de pool naar Vancouver vliegt, vermoedelijk in mei a.s. op dit traject in dienst ge steld. Deze vliegtuigen, waarvan de genoemde maatschappij er zes besteld heeft, maken bijzonder weinig lawaai, waaraan ze de bij naam „fluisterende reus" te dan ken hebben. Ze worden voortgedreven door 4 Bristol Proteus 755 schroef turbine motoren, die tezamen een vermo gen hebben van 16.480 pk. De spanwijdte van de vleugels is ruim 43 meter, de kruissnelheid 652 km per uur. Tijdens de reis van Vancouver naar Amsterdam zal met de Bristol Britannia geen tussenlanding op west-Groenland meer worden gemaakt. Daardoor en door de, hogere snelheid dier machines wordt de reisduur van 18 tot 12 uur, dus met 6 uur ver kort. Jonge man vermoordt zijn tante BUITENPOST, 28-1. De 20-ja- rige J. M. te 's-Gravenhage heeft maandag bekend zijn 68-jarige tante, de weduwe Veenstra, in haar woning te Twijzelerheide (gemeente Achtkarspelen) vermoord te heb ben. Buren van de weduwe Veenstra hadden haar zaterdag levenloos in haar woning aangetroffen. Aanvan kelijk dacht men aan zelfmoord, maar op grond van enkele aanwij zingen in andere richting stelde de rijkspolitie te Buitenpost een diep gaand onderzoek in, dat leidde tot de arrestatie van J. M., die uit Twijzelerheide afkomstig is een thans in 's-Gravenhage woont en werkt. J. M. deelde de politie bij een verhoor mede, dat hij zijn tante donderdag had gedood en haar stoffelijk overschot in de gang had opgehangen om te doen voorkomen, Nederlandse diplomatie ke zender in Indonesië gesloten DJAKARTA, 27-1. - De woord- voerder van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging in Djakarta heeft maandag medege deeld, dat de zender van deze mis sie, voor het onderhouden van rechtstreekse verbindingen met Nederland, op verzoek van de In donesische regering is gesloten. Plaatselijke persberichten hier over bevestigend, deelde de woord voerder verder nog mede, dat de zender zaterdagavond om zes uur plaatselijke tijd werd gesloten. In deze berichten was gemeld, dat de Nederlandse diplomatieke verte genwoordiger in Djakarta, de heer H. Hasselman, een bezoek had ge bracht aan het ministerie van bui tenlandse zaken en daar namens zijn regering om de zender voor rechtstreekse verbindingen met Nederland te gebruiken. Volgens deze persberichten, zou het verbod veertien dagen geleden zijn uitgevaardigd. De Nederland se regering diende onmiddellijk 'n krachtig protest in en heeft de In donesische nota, waarin het ver bod was vervat, ronduit verwor pen. Zaterdag handhaafde de heer Hasselman dit protest, doch tevens verklaarde hij zich bereid aan de instructie van de Indonesische re gering gevolg te geven, aldus be doelde persberichten. Tachtig man ontslagen bij haardenfabriek HENGELO, 27-1. De directie van de N.V. Nedalo te Hengelo heeft opnieuw een groep personeelsleden van dit bedrijf (dat o.a. oliehaarden fabriceert) ontslagen. In enkele weken tijds is de personeelssterkte tot bijna de helft teruggebracht. Bij het jongste ontslag zijn 80 perso nen betrokken. N.V. Sanders ontslaat 150 man DELFT, 27-1. Het aannemersbe drijf N.V. Sanders te Delft, dat vrijwel permanent 300 man werk zaam had bij de aanleg en het on derhoud van wegen, heeft ongeveer 150 ontslagen. Dit omdat rijk en provincie geen belangrijke opdrach ten meer hebben verstrekt op het gebied van de wegenbouw. Ver wacht wordt dat nog meer mensen de straat op zullen gaan wanneer het werk, dat nog onderhanden is, voltooid zal zijn. Nederlandse zeeman verdronken ROCHEFORT, 27-1. Zondagavond is de 54-jarige machinist M. L. Mulkens van de Nederlandse kust vaarder „Evertsen 4" verdronken in de rivier de Charente bij Ton- nay-Charente aan de Franse kust. De heer Mulkens is bij het terug keren aan boord in het duister te water geraakt. Franse geleerden hebben mede gedeeld, dat zij er in geslaagd zijn temperaturen van ongeveer een „i_oomiljoen graden Celcius op te wek- dat zijn "slachtoffer zelfmoord had I ken bij proefnemingen met be- 1 heerste warmtekernfusie. Politie leverde slag met jongens en meisjes NICOSIA, 27-1. Turkse jonge- I dat minister Selwyn Lloyd in An- mannen en meisjes hebben maan- kara een overeenkomst hiertoe had dag urenlang slag geleverd met ondertekend. Tijdens het hoogtepunt van de ongeregeldheden werden drie Britse politie-auto's omver geworpen en in brand gestoken. Ook werd brand gesticht in een Griekse garage waar nieuwe auto's stonden opgeslagen. In het westen van het eiland trokken maandag schoolkinderen met vlaggetjes en spandoeken naar het plaatselijke politiebureau, waar zij schreeuwden dat zij verdeling van Cyprus tussen Grieken en Tur ken eisten. Aan deze betoging werd een einde gemaakt door een school hoofd. In Famagusta hebben Tur ken maandag gestaakt om kracht bij te zetten aan hun eis van ver deling. Britse politie, die zich met salvo's traangas moest verdedigen. By on geregeldheden, die negen uur duur den, zyn volgens de laatste berich ten 80 mensen, o.w. 24 politieman nen, gewond. Voor de Turkse wyk van Nicosia is een uitgaansverbod afgekondigd. De jonge Turken waren vermoe delijk de straat opgegaan om feest te vieren, nadat geruchten de ronde hadden gedaan dat Engeland had ingestemd met verdeling van Cy prus tussen Grieken en Turken en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1