Werkloosheid geen gevolg van bestedingsbeperking DE ZIERIKZEESCHE COURANT KRASSE TAAL IN BONDSDAG WESTDUITSE OPPOSITIE WIL ONDER HANDELINGEN MET OOSTELIJK BLOK HET DELTAPLAN EN DE NEDERLANDS-BELGISCHE WATERWEGEN Aga Khan geïnstalleerd Italië wil wel raketbases België wil topconferentie Binnenscheepje verkeerde in nood VRIJDAG 24 JANUARI 1958 No. 18298 114e Jaargang ZIERIKZEESCHEÜNIEÜWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, 2ierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zlerikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Staatssecretaris van sociale zaken: Kwaal zit in de overbesteding DEVENTER, 23-1. Voor het In stituut voor Arbeidersontwikkeling te Deventer heeft mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken, gesproken over „Bestedings beperking en werkloosheid". Het vraagstuk bestedingsbeper king en werkloosheid wordt onjuist gesteld, zei hjj, wanneer men zegt, dat de werkloosheid een gevolg is van de bestedingsbeperking. Er is een overbesteding ontstaan met als gevolg onder andere een tekort op de betalingsbalans, een tekort op de kapitaalmarkt en inflaitoire ten- denzen. De eigenlijke kwaal zit dus ln de overbesteding en bestedings beperking nu brengt het genezings proces, aldus spreker. Er moet zijn een gerichte beste dingsbeperking, waardoor recht vaardige verdeling der door de be stedingsbeperking noodzakelijk ge worden lasten wordt bereikt. Zou den wij niets doen, dan zouden de vrije economische krachten ons tenslotte toch dwingen tot een af snijden van de invoer en het be ëindigen der inflatie. Maar dan zouden aan onze welvaart zware slagen worden toegebracht en de slagen zouden bovendien lukraak aan de verschillende groepen wor den uitgedeeld, betoogde mr. Van Rhijn. Gunstiger beeld Er is zeker nog geen aanleiding, vervolgde hij, om de maatregelen tot bestedingsbeperking terug te draaien, nu de kosten van levens onderhoud, de uitvoer en de de viezenpot een wat gunstiger beeld tonen. Men denke hierbij ook aan de economische gevolgen voor ons land van de Indonesische chaos. Wij zouden dan zijn als een gr iep patiënt, die half hersteld weer in de koude gaat en opnieuw instort. Wel moet de werkloosheid worden bestreden, maar dan met inciden tele en gerichte maatregelen. Sociale vijanden Het december cijfer van 104.000 werkloze mannen heeft begrijpe lijkerwijze veel onrust gewekt. Vooral ook omdat eind januari een nog hoger cijfer is te verwachten. Onwillekeurig gaat de herinnering terug naar de jaren dertig, toen in 1936 ruim 400.000 werklozen wer den geteld. Werkloosheid en wo ningnood zijn thans onze grootste sociale vijanden. Intussen is het nodig bij dit cijfer van 104.000 te bedenken, dat er in 1956 een groot arbei derstekort van tegen de 100.000 man bestond. Desniettemin wa ren er eind december 1956 nog 50.000 werklozen. Bepaalde vormen van werkloosheid seizoens-wrijvings-minder ge- schikten werkloosheid bren gen normaal een werkloosheid van ongeveer 65.000 man met zich mede. Bij de behandeling van de bui tenlandse politiek in de Bondsdag, heeft de vrije democraat Mende verklaard dat verwerping van on derhandelingen met de oostelijke naburen van Duitsland instemming met een oorlog betekent, die met wiskundige zekerheid op een zeker ogenblik zal uitbreken. „Men moet bereid zijn te onderhandelen, zelfs met de duivel", aldus Mende Hij was van mening, dat verwer ping van het plan van Rapacki (atoomvrije zóne in Europa) ver werping betekent van een kans, die verdere kansen biedt. „De Duitse eenheid is in de eerste plaats een kwestie van Duitse po litiek. Amerikaanse strategische belangen en Duitse nationale kwes ties behoeven niet altijd samen te gaan", aldus Mende. Een groepje Israëlische vissers heeft woensdagavond het vege lijf moeten redden door een duik in het meer van Galilea, toen van Sy- risch gebied het vuur op hun sche pen werd geopend. Volgens de eer ste berichten zijn er geen slacht offers. Natuurlijk mogen de werklozen niet aan hun lot worden overge laten. Hier voorziet de werkloos heidswet, wier fondsen op dit ogen blik meer dan f 750 miljoen be vatten, aldus mr. Van Rhijn. Spreker waarschuwde ook voor zichtig te zijn met de thans veel gehanteerde rode streep van 3 pro cent. Dit cijfer is met name door Lord Beveridge verdedigd als toe laatbaar werkloosheidscijfer, maar daarbij is er van uitgegaan, dat er mobiliteit van de arbeid is en sta bilisatie van de internationale han del. Zonder deze zou een hoger per centage geoorloofd zijn. Het is no dig dit algemeen cijfer per gebied en per bedrijfstak nader te ont leden. Juiste geneesmiddelen kun nen alleen worden toegepast wan-, neer precies bekend is waar de zieke plekken zijn, zelde spreker. Verkeerde belastingverlaging Komende tot de vraag wat moet worden gedaan, vestigde hij er de aandacht op dat opnieuw gebleken is hoe moeilijk het is goede con- junctuurpolitiek te voeren. Het remmen van een hoogconjunctuur is ook psychologisch heel wat moei lijker dan het stimuleren bij een dreigende recessie. Uit een oogpunt van conjunctuurpolitiek waren de tweede belastingverlaging van f 500 miljoen en de vrijere loonpolitiek verkeerd. Debat in de Bondsdag BONN, 23-1. De twee oppositie partijen in de Westduitse Bondsdag hebben donderdag aangedrongen op openen van onderhandelingen met het oostelijke blok over het Poolse plan voor de instelling van een atoomvrüe zóne in midden-Europa. De socialistische leider, Erich Ol- lenhauer, verklaarde in het debat over de buitenlandse politiek, dat het minstens de moeite waard is, te trachten tot een dergelijke zóne te komen, daar hierdoor naar zijn me ning het gevaar van een botsing zeer zou worden verminderd. Erich Mende zei namens de frac tie van de Vrije Democraten, dat besprekingen over het Poolse plan de weg kunnen effenen voor verder overleg. „Men moet bereid zijn om zelfs met de duivel te onderhan delen", meende hij. Minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, had echter bij de opening van het debat het plan van zijn Poolse collega Rapacki beslist verworpen. Hij noemde het een op zichzelf staande maatregel, waar door noch de internationale span ningen zullen worden verminderd, NIJMEGEN. De broeders van St. Joannes de Deo hebben hun sana torium „Kalorama" te Beek bij Nij megen opengesteud voor uit Indo nesië gerepatrieerde chronische zie ken. Tegen 1 februari kunnen de eerste patiënten verwacht worden. Al eerder was besloten, het sana torium voor t.b.c.-lijders op te hef fen en het gebouw in te richten voor verpleging van lijders aan chronische ziekten. noch de vooruitzichten van een ontwapening zullen worden ver beterd. Zijns inziens zou aanvaar ding van het Poolse plan leiden tot een terugtrekking van de ver bonden strijdkrachten uit de bonds republiek, hetgeen waarschijnlijk de bedoeling van het voorstel was. Gezien de groeiende militaire macht van de Sowjet-Unie is het nodig, aldus Von Brentano, dat de Bundeswehr „doeltreffend" wordt bewapend, opdat de bondsrepubliek' tezamen met haar bondgenoten haar defensietaai kan vervullen. Minister Suurlioff in Zuid-Afrika JOHANNESBURG, 24-1. De mi- nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer J. G. Suurhoff, Is donderdagavond voor besprekin gen over de emigratie naar Zuid- Afrika in Johannesburg aangeko men. JONGEN GOOIDE SNEEUWBAL Bruut stak met mes AMSTERDAM, 23-1. Op meer dan ergerlijke wijze is gisteravond in Amsterdam een circa 25-jarige onbekende man opgetreden tegen de 14-jarige scholier H. A. B., toen deze een hem overigens missende sneeuwbal nawierp. Hij keerde woedend terug en vroeg wie van de jongens de bal had gegooid. Toen de scholier zei: „ik", stak de man hem a bout portant met een mes in zijn buik. Na zijn daad verdween de man ijlings. De jongen is in het ziekenhuis opgenomen en vanmor gen was zijn toestand gunstig. De jongens waren aan de Amstel bij de Nieuwe Kerkstraat aan het sneeuwballen gooien. De man had hen gewaarschuwd niet te gooien, maar de knapen stoorden zich daar niet aan. De- scholieren konden maar een uitermate vaag signale ment van de man opgeven. 500 repatriërenden naar Nijmegen NIJMEGEN, 24-1. Blijkens mede deling van het dagelijks bestuur der gemeente Nijmegen wordt er op gerekend, dat aan 500 repatriëren den uit Indonesië huisvesting zal worden verleend in Nijmegen, waar zich voor de oorlog talrijken, die in het toenmalige Nederlands Oost- Indië werkzaam waren geweest, vestigden. Volgende week worden de eer sten verwacht. Er zal door b, en w. geen enkele dwang worden uitge oefend. BRUSSEL, 23-1. - De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Larock, heeft donderdag naar aan leiding van het Nederlandse Delta plan verklaard, dat België zijn rechten moet verzekeren, zonder ook maar enigszins het recht van zijn Nederlandse vrienden om zich te wapenen tegen een herhaling van de overstromingsramp van 1953 in het geding te brengen. Bij het beantwoorden van vragen die over het Deltaplan en de Ne derlands-Belgische waterwegen door afgevaardigden waren gesteld tijdens het kamerdebat over de be groting van buitenlandse zaken, zei de minister o.m., dat aan deskun digen advies is gevraagd omtrent de gevolgen van het Deltaplan voor de scheepvaart op de Wester- schelde. België wil weten wat over 15 of 25 jaar de gevolgen van de af sluiting der zee-armen zullen zijn voor de diepte der vaargeulen en de stroming. Enkele gedeeltelijke aanwijzingen zijn reeds verkregen. Zij zijn tamelijk geruststellend, zo zei de minister. Door de zware sneeuwval van de laatste dagen heeft Nederland, van uit de lucht gezien, een onwezenlijke aanblik gekregen. - Deze luchtfoto toont boerderijen in de omgeving van Rheden temidden van een ver stilde witte wereld. (Luchtopname A.N P.-foto). KARATSJI, 23-1. Prins Karim, de 21-jarige Aga Kahn, is donderdag te Karatsji geïnstalleerd als ,Imam' - geestelijke leider - van de twin tig miljoen Ismailieten die er op de wereld zijn. Prins Karim is de 49ste imam. ROME, 23-1. De Italiaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Giu seppe Pella, heeft in de commissie voor buitenlandse zaken van de Italiaanse Senaat over het vraag stuk van de raketbases verklaard, dat de Italiaanse regering het on gerijmd vindt af te zien van wa pens die het doeltreffendste instru ment van de Italiaanse verdediging vormen en zich verder maar tevre den te stellen met wapens van het verouderde type. BRUSSEL, 23-1. Donderdag ls te Brussel van gewoonlijk welinge lichte regeringszijde vernomen, dat de Belgische eerste minister Achille Van Acker in zijn antwoord op de twee brieven van zijn Sowjetrus- sische ambtgenoot, maarschalk Boelganin, heeft verklaard dat Bel gië niet gekant is tegen een bijeen komst van de hoogste leiders van Oost en West. Koe verkoos de vrijheid ROTTERDAM, 23-1. Ook een koe kan de vrijheid ver kiezen. Het dier in kwestie werd op het abattoir te Rot terdam uitgeladen om voor de consumptie te gaan die nen. Ze nam evenwel de be nen, sprong in de boezem, zwom naar de overkant en verdween snel tussen de bo men van het Kralingse bos. Er kwamen twee radiowa gens mitsgaders politieman nen aan te pas, plus nog twee touwen torsende mannen van het abattoir. De koe heeft haar leven drie kwartier kunnen rekken, want zo lang duurde het eer zij na een wilde jacht gevangen was. Toen ging ze voor de tweede en laatste maal naar het abattoir. Gasvergiftiging AMSTERDAM, 23-1. Vanmorgen is de 25-jarige mejuffrouw E. J. door gasvergiftiging om het leven gekomen. Zij was ziek en is ver moedelijk in de keuken onwel ge worden en gevallen. In haar val heeft zij het gascomfoor van de tafel gerukt, waardoor de slang losraakte. Twee kinderen aangereden STADSKANAAL,-23-1. Heden- middag zijn te Onstwedderholte (Gr.), de 10-jarige Sientje Heis en haar 8-jarig broertje Detmer, die per fiets van school op weg naar huis waren ,door een achterop rij dende auto aangereden. Beide kin deren werden tegen de grond ge slingerd en gewond. Ze zijn naar het ziekenhuis in Winschoten ver voerd. De autobestuurder heeft even gestopt en is daarna door gereden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De arbeid heeft bittere wor tels, maar zoete vruchten. Toch thuishaven bereikt ZIERIKZEE, 23-1. Een binnen scheepje, dat gisteren in nood ver keerde op de Schelde bij Wemel- dinge en om hulp vroeg aan een voorbijvarend schip, blijkt de haven van Wemeldinge te hebben bereikt. Tot diep in de nacht is de rijks politie te water bezig geweest met het zoeken naar dit schip. Tijdens het noodweer woensdag ochtend was schipper van der Ende uit Dordrecht van het bergings vaartuig „Assistent 2" aangeroepen door een schipper met de woorden „red ons, haal ons van boord". Schipper van der Ende heeft toen alles gedaan, om in het opgezweep te water langszij het ondergaande schip te komen, maar steeds weer dreven de hoge golven de schepen uiteen. Tot diep in de nacht was men er niet zeker van of het schip was ge zonken of in een vluchthaven was binnengelopen. Vanmorgen is ech ter gebleken, dat het schip terecht is gekomen. Laat in de nacht is het motorschip „Breeland" met een la ding van 365 ton zand in de haven van Wemeldinge binnengelopen. Het had toen ook 35 ton overslag water binnen. „Betaald verlof" voor D.A.F.-personeel EINDHOVEN, 23-1. Ook het be- drijf van D.A.F. te Eindhoven on dervindt de gevolgen van de beste dingsbeperking, waardoor voor on geveer vijf procent, dat is 150 man, van het personeel geen werkgele genheid meer is. De directie is ech ter niet tot direct ontslag willen overgaan, maar heeft besloten deze werknemers met „betaald verlof" te zenden. Hiermee wordt hun de mogelijkheid gegeven elders werk te zoeken, bij welke pogingen de afdeling sociale zaken van het be drijf hen terzijde zal staan. Deze maatregel, welke noodzake lijk is geworden om de produktivi- teit van het bedrijf te handhaven, komt voor de D.A.F. wel op een on gelegen tijdstip, - zo wordt meege deeld - omdat het niet onwaar schijnlijk is, dat het volgend jaar in verband met de personenwagen- produktie weer tot uitbreiding van het personeel zal kunnen worden overgegaan. De ongunstige omstan digheden in de bedrijfsautohandel maken het echter onmogelijk deze periode op andere wijze te over bruggen. Een geheel uit blanken bestaan de jury te Greenville in de Ameri kaanse staat Zuid-Carolina, heeft vier leden van de „Ku Klux Klan" tot gevangenisstraffen variërend van een tot zes jaar veroordeeld, omdat zij een neger hadden mis handeld, die betrekkingen met een blanke vrouw onderhield. De leiders van de United Auto Wolkers Union in Detroit hebben donderdag met zeer grote meerder heid een plan goedgekeurd om het vragen van een aandeel in de winst der auto-industrie tot een onder deel van de eisen voor de onder handelingen over het collectieve contract te maken. PRINS BERNHARD ONTMOETTE STAM- HOOFDEN UIT LIBERIA Het was feest in Monrovia, Hon derden, feestelijk getooid, waren op de been om prins Bernhard harte lijk toe te juichen, toen hij zich naar de Verenigde vergadering be gaf. De rede die prins Bernhard in het Liberiaanse parlement heeft ge houden, heeft grote indruk ge maakt. De minister van Buiten landse Zaken en andere vooraan staande persoonlijkheden brachten hun grote bewondering voor de in houd van deze rede tot uiting. Na de parlementsbijeenkomst werd het gezelschap door het ge bouw rondgeleid. Bij het vervolgens aan het eeuw feest-paviljoen gebrachte bezoek, werd prins Bernhard, behalve door president Tubman, ook vergezeld door de vice-president, de minister van Buitenlandse Zaken en de mi nister van Onderwijs. Honderden leerkrachten uit Monserrado wuif den de bezoekers met vlaggetjes toe. De minister van Onderwijs ver telde het een en ander over het dagelijkse leven van het Neder landse koninklijke gezin. Toen de prins na zijn toespraak het eeuwfeest-paviljoen verliet, werd hij door de aanwezigen ten afscheid hartelijk toegejuicht. Na de miezerige regen op de dag van aankomst van prins Bernhard in Monrovia, stond donderdag een stralende zon aan de hemel. Des middags ontving de Prins de stamhoofden, die uit het binnen land waren gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1