Wat in Hongarije is gebeurd kan zich in Indonesië herhalen DE ZIERUCZjEESCHE COURANT MINISTER SUURH0FF NAAR ZUID-AFRIKA VERTROKKEN De Britse troepen in Duitsland Het onderzoek in de moord op Maria Kriek Z.K.H. Prins Bernhard arriveerde per vliegtuig te Monrovia (Liberia) Schip liep op strekdam bij Stavenisse SCHEEPSONGEVAL TIJDENS SNEEUWSTORM Voor ons land woedde ongekend hevige en langdurige sneeuwstorm MINISTERS VERONTRUST OVER WERK LOOSHEID IN DE BOUWVAKKEN DONDERDAG 23 JANUARI 1958 No. 18297 114e jaargang ZIER1KZEESCHEHNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1^37-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewelcken M, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 „Open brief aan Soekarno „Politieke klimaat" te Djakarta zeer ongunstig DJAKARTA, 22-1. In een „open brief" aan president Soekarno, welke werd gepubliceerd in hel te Palembang verschijnende dagblad „Batanghari Sembilan", heeft Sja- fruddin Prawiranegara, de gouver neur van de Bank Indonesia, ge waarschuwd, dat Indonesië moet voorkomen dat wat in Hongarije is gebeurd, zich hier zal herhalen. Hij deed een beroep op alle patriotten om gereed te zijn, zodat Indonesië geen Russische satelliet zal wor den. Sjafruddin vertrok eind vorige maand „met vakantie" naar zuid- Sumatra. Vandaag deelde hij pre mier Djuanda Kartawidjaja schrif telijk mede niet bereid te zijn naar Djakarta terug te keren, omdat hij niet instemt met de tegenwoordige „politieke, economische en finan ciële" politiek van de regering en „het politieke klimaat in Djakarta hem geen mogelijkheid biedt tot werken". Een soortgelijke brief richtte hij tot de waarnemend pre sident, mr. Sartono. Sjafruddin legde er de nadruk op, dat hij niet uit zijn huidige functie wenst te worden ontslagen en dat hij „geen enkele maatregel der regering om hem te ontslaan, rechtsgeldig zal achten" Sjafruddin, wiens verlof vijf da gen geleden eindigde, zou de eer ste weken van zijn vakantie bij fa milie in Pendopo, in zuid-Sumatra, hebben doorgebracht. De laatste tijd zou hij volgens persberichten in midden-Sumatra zijn geweest. Twee alternatieven In zijn „open brief" aan Soekarno betoogt Sjafruddin, dat de Indone sische republiek op het ogenblik voor twee alternatieven staat: de vorming van een krachtige natio nale regering langs constitutionele weg, of „evenals Janos Kadar vra gen om hulp van Rusland en an dere communistische landen", om dat „democratische en beschaafde landen alleen bereid zullen zijn hulp te verlenen aan beschaafde landen". Zijn vertrek uit Djakarta lichtte i Sjafruddin als volgt toe: hij was niet bereid nutteloos te sterven, niet bereid de prooi te worden van wilde dieren in mensengedaante. Hij zeide: „Djakarta is thans het slagveld van botsende belangen en machten". „Er bestaat geen gele genheid tot vrije meningsuiting". „Onder dergelijke omstandigheden van anarchie" kunnen democrati sche elementen niets doen. Zij heb ben behoefte aan de bescherming van een krachtige regering. Reis op uitnoding van drie regeringen LONDEN, 22-1. De permanente raad van de Westeuropese Unie is vandaag in Londen bijeengekomen ter bespreking van de toekomst van de 13.500 Britse militairen in Duits land, die de Britse regering van daar wil terugtrekken, zo wordt van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen. Officieel wilde men slechts zeg gen, dat de raad zijn gewone we kelijkse vergadering hield. Lid van de raad zijn: Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, Italië, west-Duitsland en Engeland. Vijf generaties DELFT, 22-1. Te Delft is een meisje geboren, dat vier ge neraties in de vrouwelijke lijn boven zich heeft Het is Wilma de Hoog. Haar moe der is de 19-jarige mevrouw De Hoog-Hake, haar groot moeder de 44-jarige mevr. Post-Rieff, haar overgroot moeder de 67-jarige mevr. Rieff-Woelms en haar bet overgrootmoeder de 90-jari- ge mevr. A. van Alphen- Vermey. De jacht op de moordenaar van het negentienjarige Nederlandse meisje Maria Kriek, dat in de om geving van de boerderij te Colches ter, in het Engelse graafschap Es sex, waar zij sinds kort werkte, werd vermoord, heeft zich thans naar het Europese vasteland ver plaatst, waar woensdag in Neder land en Duitsland geheime naspo ringen werden verricht. De Britse politiefunctionaris Jack Barkway, die de leiding heeft van dit speurwerk, verklaarde niets te kunnen mededelen omtrent de aard dezer naspeuringen. „Ook in Engeland moet nog zeer veel worden nagegaan, doch één ding staat vast: het meisje werd vermoord op de plaats waar haar stoffelijk overschot is gevonden, d.i. een twintigtal kilometers van de halte, waar zij uit de autobus stapte en dichtbij de boerderij waar zij werkte. De moordenaar moet een auto hebben gebruikt", aldus Bark way. Tegenbezoek aan president en mevrouw Tubman MONROVIA, 22-1. Z.K.H. Prins Bernhard is hedenmiddag om 13 uur Ned. tijd met een speciaal vliegtuig in Monravia, de hoofd stad van Liberia, aangekomen voor het brengen van een officieel be zoek van vijf dagen. Dit bezoek geldt als een tegenbezoek voor het staatsbezoek, dat in oktober 1956 door de president en mevrouw Wil liam S. Tubman aan ons land ge bracht werd. Het vliegtuig van de Prins land de op het James Spriggs Payne vliegveld in Monrovia. De hoofd stad van Liberia is genoemd naar px-esident James Monroe van de Ver. Staten, die enige tijd de pre sident was van de American Colo nization Society. Deze ox-ganisatie was kx. 1816 opgericht met het uit drukkelijke doel bevrijde slaven in ie Ver. Staten te helpen oxn naar Afrika terug te keren, als zij zulks wensten. De stad, die een inwonex-- tal heeft van ongeveer 45.000, is gelegen aan de mond van de Mesu- :ado x-iviei', waar de eerste kolo nisten uit de Ver. Staten in 1821 aan land kwamen. Toen de Prins het vliegtuig ver liet speelde de kapel van de Li beriaanse grenswacht het Wilhel- nus, dat werd gevolgd door het Liberiaanse volkslied „All hail, Li beria, hail". Vanuit fort Norris donken 21 saluutschoten ter ver welkoming van de koninklijke gast. De president van Liberia, dr. Wil liam V. S Tubman, was de eerste xm de Pr-ins te begroeten. Er wer den hartelijke handdrukken gewis seld, waai'na Prins Bernhard, ver gezeld van de president, de ere- .vacht inspecteerde. President Tubman stelde hierna enkele van de voornaamste Libe riaanse persoonlijkheden aan Prins Bernhard voor. In de stad werd Prins Bernhard verwelkomd door de burgemeester van Monrovia, commissaris van het Commonwaelth district - een ge deelte van Montserrado County - de heer Nathan Ross Ook hij is voor ons land geen onbekende. Zo ont moetten wij hem in het vorig jaar op het in het KuiTiaus te Scheve- ningen gehouden internationaal ge- meentencongx-es. Burgemeester Ross overhandigde aan Prins Bernhai'd de gouden sleutel van de stad, waarna de Prins het gouden boek van de stad tekende. Hij trof in het boek de handtekening aan van de vice-pre sident van de Ver. Staten, Richard Nixon, die in maart van het vorig jaar een officieel bezoek aan Li beria bracht. Na deze plechtigheid zette de stoet zich weer in beweging, dit maal naar het. presidentiële ver-, blijf, waar de Prins logeert. b De Bx*itse maxrineleiding h'eeft er van afgezien het in het begin van de tweede wereldoorlog door een Duitse onderzeeëi- in een noord- Schol se haven tot zinken gebrachte 29.150 ton metende slagschip „Royal Oak" te doen lichten. Bloedver wanten van de 833 opvax-enden, die met het schip ten onder gingen, hadden geprotesteerd tegen de „verstoring der laatste rust" die h.i. een lichten van het schip voor de omgekomenen zou betekenen. EINDHOVEN. Woensdagmiddag omstx-eeks 2 uur is de 8-jax-ige J. C. Geraerds in de Cyclamenstraat te Eindhoven onder een trekker met oplegger geraakt en daarbij zo zwaar gewond, dat hij nog tijdens het vervoer naar het St. Joseph- zxekenhuis overleed. De knaap was opzij van de langzaam rijdende wa gen gaan hangen, om zich over het gladde wegdek te laten meeglij- den. Toen hij losliet, viel hij voor een der wielen. Dr. William hl. Pickering, directeur van het laboratorium voor straalaandrijving van het Technologisch Instituut van Califor nia naast de geweerpatroon-vormige aardsatelliet, die het leger voornemens is af tc vuren met behulp van een Jupiter C raket. SCHIPHOL, 22-1. Met een Rjn- tostel van de K.L.M. is de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, vanmiddag van Schiphol naar Zuid-Afrika vertrokken. Ztfn reis geschiedt op uitnodiging van drie regeringen: de Unie van Zuid- Afbrika, Rhodesia en Israël. In Zuid-Afi'ika en Rhodesia zal de heer Suurhoff zich op de hoogte gaan stellen van de omstandig heden waaronder de Nederlandse emigranten aldaar leven en er te vens besprekingen voeren voor de immigratie van nog meer landge- xxoten. Van Israël heeft hij kort ge leden een uitnodiging tot een be zoek ontvangen en die meteen ge accepteerd, nu hij op deze reis dit land zo gemakkelijk kon aandoen. In totaal zal hij vier weken weg blijven, waarvan hij er twee in Zuid-Afrika, één in Rhodesia en één in Israël zal doorbrengen. „Vooral in Rhodesia bestaan, naar ik meen, goede mogelijkheden voor onze emigranten", zo zei hij op Schiphol. „Ik geloof dat daar een veel groter aantal naar toe kan dan tot dusver naar dit land is geëmi greerd". De gerepatricerden De x-eis heeft geen enkel direct verband met de stroom van x-epa- triërenden uit Indonesië. Desge vraagd zei de minister „hoogstens bestaat er een kleine mogelijkheid dat Rhodesia plaats heeft voor en kele Nederlandse planters die thans „Verreweg de meesten van hen kunnen echter niet als experts wor den beschouwd", ging hij voort, „en er is maar één land dat mensen van gemengd bloed toelaat: Brazilië, maar daar kan men alleen experts gebruiken. Voor de Indische Neder lander zullen we dus in ons land een blijvende plaats moeten inrui men". Zuid-Afrika en Rhodesia zijn de laatste landen, waar minister Suur hoff zich op de hoogte gaat stellen van de situatie der Nederlandse emigranten. In vorige jaren heeft hij reeds bezoeken gebracht aan Canada, Australië en Nieuw Zee land. Het bezoek aan Israël heeft een iets ander doel. „De opvang van de geweldige immigratiestroom in Israël is analoog aan die van Ca nada, Australië en Nieuw Zeeland, maar ik heb gehoord, dat met name de gezondheidszoi-g op zeer hoog peil staat en het lijkt me zeer waar schijnlijk, dat ik daar verscheidene nieuwe aspecten van het verwel ken der immigranten zal ontdek ken". De minister achtte het vrijwel onmogelijk voor de grote stroom van Indische Nederlanders in de nabije toekomst een emigratiemo gelijkheid te vinden, al maakte hij een kleine uitzondering voor even tuele technische experts onder hen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De aalmoezen, die naar de hand rieken, verliezen kracht en naam. VLISSINGEN, 22-1. Tijdens het stormweer van vanmorgen is de spits „Spes", groot 350 ton, geladen met ijzer en op weg naar België, bij Stavenisse gezonken. Tengevol ge van de storm en het slechte zicht voer het scheepje op een stx-ekdam, waardoor het vol water is gelopen. Er waren twee man aan boord, te weten schipper Bouwman en diens knecht Harms uit Terneuzen, die via de strekdam de vaste wal kon den bereiken. Men zal tx-achten tot berging van het scheepje over te gaan. Twee schippers kwamen 0111 MIDDELBURG, 22-1. Ter hoogte van Zeedorp, tussen Hontenisse en Ossenisse, is woensdagmorgen tij dens de zware sneeuwstorm een scheepsongeval gebeurd, waardoor twee binnenvaartuigen zijn gezon ken en twee bemanningsleden zyn verdronken. De „Aleidia" uit Katwijk met aan boord schipper K. de Wit en zijn zoon, liep door onbekende oorzaak aan de grond en liep vol water. De schipper wist zich in veiligheid te brengen op het dak van de stuur hut, doch zijn zoon sloeg overboord. Op dat moment passeerde het schip „De twee gebroeders" uit Sas van Gent, met aan boord schipper J. Dingemanse uit Middelburg en zijn knecht de 22-jarige Melchsx-t de Winter, eveneens uit Middelburg. Schipper Dingemanse bedacht zich geen ogenblik en sprong overboord om de in het water liggende zoon van schipper de Wit te redden. Hij moest deze pogingen echter weer opgeven. „De twee gebroeders" x-aakte eveneens aan de grond en werd onmiddellijk vol water gesla gen, waardoor het schip zonk. Schipper Dingemanse en Melchert de Winter spoelden bij Ossenisse aan Zij werden direct overgebracht naar een woning van een molenaar, doch korte tijd later overleed Melchert de Winter daar. Schipper de Wit uit Katwijk, die een eindje verderop aan wal spoel de, werd naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht, waar inmid dels ook schipper Dingemanse naar toe werd getransporteerd. De toe stand van beide overlevenden is zeer goed, hoewel zij een lichte shock hebben. Talrijke voertuigen raakten ingesneeuwd 's-GRAVENïIAGE, 23-1. In vele delen van Nederland heeft woens dag overdag, in andere delen in de avond en in de nacht van woens dag op donderdag een voor ons land ongekend hevige en langdu rige sneeuwstorm gewoed, die zeer veel ongerief heeft veroorzaakt. Uitgestrekte gebieden werden door de tot op sommige plaatsen meer dan twee meter hoog opgejaagde sneeuwwallen afgesloten. Het weg-, spoorweg- en scheepvaartverkeer had met grote moeilijkheden te kampen en het moest op vrü veel plaatsen in den lande zelfs geheel worden stilgelegd. Honderden mensen hebben niet op tijd of in het geheel niet hun woonhuizen kunnen bereiken, an deren zijn uren onderweg geweest en „in den vx'eemde" onderdak ge-i komen. Zeer veel werd er gevraagd van de bestuurders van autobus sen en treinen, die de vele passa- giex-s door de met een windkracht van 65 km per uur (en in wind stoten van niet minder dan 90 km per uur) voortgejaagde, vex-blin- dende sneeuw, veilig verder moes ten brengen. De sneeuw zorgde er ook voor, dat op verscheidene plaatsen sto ringen in de stroomvoorzieningen optraden, tengevolge waarvan ve len het soms urenlang zonder elek triciteit moesten stellen. De ooi-zaak van deze sneeuw jacht was een kleine depressie die woensdag van het Engelse Kanaal naar de Buitse Bocht trok. De hoe veelheden sneeuw, welke op de waarnemingsstations van het K.N. M.I. werden gemeten, liepen stex-k uiteen. De meeste neerslag werd gemeld uit Gilze-Rijen (33 mm) en Vlissingen (30 mm). Op vele plaat sen nam men donderslagen waar. Het ergst in het zuidwesten Het eex-st had zuid-west Nedex-- land van de storm te lijden. Hij be gon daar gister-ochtend omstreeks half elf en in de middaguren bleek dat verkeer over de weg Rilland- Bath-Goes en op de wegen op Goeree-Överflakkee voorshands on- mogelijk was geworden. Later kwa men meldingen binnen van voor het verkeer onbegaanbaar gewor den w'egen in midden-Nederland, in de Gelderse Achterhoek en op de Veluwe. Zeer vele auto's x-aakten door de gladheid van het goede pad en gleden in de bermen, waar de sneeuw ze omgaf met een witte parkeerhoes". Wegenwachters van de A.NW.B. en tientallen andex-en zijn uren in de weer geweest inge sneeuwde voertuigen uit te graven en in het i'echte spoor terug te brengen. Andere autobestuurders, en dat waren er in het gebied van Dieren - Doesburg - Drempt- Hoog- keppel zeer vele tientallen, kon den niet worden verlost voordat een aantal de weg versperrende autobussen met behulp van kraan wagens zou zijn bevrijd. Het had er op het einde van de woensdagavond de schijn van dat de moeilijkheden in het gebied om Arnhem en in de Gelderse Achter hoek fret grootst waren. De stagna tie die de aanhoudende sneeuwval daar in het treinverkeer veroor zaakte nam een zeer ex-nstige om vang aan Alle treinverkeer op Arnhem was 's avonds laat gestaakt omdat tengevolge van de sneeuw jacht het beveiligingssysteem en verscheidene wissels rond Ax-nhem onklaar waren geraakt. De treinen van Zevenaar naar Arnhem en van Zutphen naar Arnhem konden de Geldex-se hoofdstad niet binnenko men. De stagnatie breidde zich in middels uit tot het oosten van het land en voox-al in Twente deden zich ernstige vertragingen voor in het treinverkeer tengevolge van dichtgesneeuwe wissels. Geregistreerde reserve rond 26.000 man 's-GRAVENIIAGE, 22-1. Ook b(j vergelijking met andere jaren geeft het huidige werkloosheidsniveau in de bouwvakken tot. bezorgdheid aanleiding. Dit delen de ministers van So ciale Zaken en Volksgezondheid en van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid schriftelijk mede in ant woord op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Andrics- sen, over de huidige ontwikkeling van de werkloosheid in de bouw nijverheid. De ministers zeggen dat deze ont wikkeling hun uiteraard bekend is, doch dat zij de situatie van het vox-ige jaar als vergelijkingsmaat staf minder gelukkig achten. De werkloosheid was toen sterk gedrukt door de toentertijd heer sende spanning op de arbeidsmarkt. Een gevolg van deze spanning was, dat de seizoen- en wrijvingswerk lozen uit het bouwbedrijf tijdelijk in andex-e bedrijfstakken gingen wex'ken, dan wel aan de ondex-ne- ming gebonden bleven; dit laatste als uiting van het streven van de aannemers om in de naaste toe komst over voldoende ax-beiders te kunnen blijven beschikken. De bij de arbeidsbureaus gex-egi- streerde arbeidsi-eserve, voor zover deze het bouwbedi'ijf betx-eft, be- dx'oeg: ultimo 1951: 33.682; ultimo 1952: 36.845; ultimo 1953: 19.646; ultimo 1954: 17.700; ultimo 1955: 11.658; ultimo 1956: 7.552; ultimo 1957: 25.617. b Minister Foster Dulles is woens dag, vergezeld van een aantal hoge Amerikaanse functionarissen, per vliegtuig uit Washington naar het midden-oosten vertrokken, waar hij de bijeenkomst van de minister raad van het pact van Bagdad zal bijwonen. De raad komt maandag in Ankara bijeen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1