Kruidenkracht! HART ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 21 januari 1938 no. 18296 REGERING ERKENT GROTE BETEKENIS GEMEENTELIJKE ZELFSTANDIGHEID Eigen gemeentelijke activiteiten worden bevorderd „De regering erkent de grote be tekenis van de gemeentelijke zelf standigheid. Zij is er zich tevens van bewust, dat de autonomie dei- gemeenten zonder een daaraan be antwoordende financiële basis haar wezenlijke inhoud voor een goed deel verliest en streeft er dan bij voortduring naar het gemeentelijk financieel statuut aan de eisen en de mogelijkheden van de tijd aan te passen". Dit zegt de regering in haar Me morie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de algemene politieke beschouwingen inzake de begro ting. In het vervolg van haar uit eenzetting merkt zij op, dat de autonomie, hoewel behorend tot de grondslagen van ons staatsbestel, geen constante grootheid vormt. Zij is steeds onderhevig aan verande ringen, welke een gevolg zijn van het ter hand nemen van bepaalde taken van hoger gezag dan wel van beperkingen van de bestuursbe voegdheid in het algemeen belang. Deze centralisatie mag evenwel niet zonder meer worden toegeschreven aan een „neiging" in regeringskrin gen. Zij komt goeddeels voor reke ning van objectieve, met de tech nische en maatschappelijke samen hangende, factoren, welke een bin ding van de lagere organen aan het beleid van de centrale overheid dan wel een verzorging van bepaalde taken door het Rijk noodzakelijk maken. De aanwezigheid van deze factoren mag uiteraard niet leiden tot een verzwakking van het besef voor de grote waarde van de ge meentelijke autonomie. Bij voort during moet er naar worden ge- Zoeken naar „sneeuwman" De Russische bioloog Oeroed- son heeft in een vraagge sprek voor radio-Moskou verklaard dat Russische ge leerden binnenkort zullen proberen een „verschrikke lijke sneeuioman" te van gen. Hij was van oordeel dat het mysterie van de Yeti nu in het kader van het inter nationale geofysische jaar tot oplossing kan worden ge bracht. Speciale expedities van antropologen en zoölo gen zullen in het hoogland van Pamir in centraal Azië naar de sneeuwman gaan zoeken, die in der af gelopen zomer door de Russische hoogleraar Pronin is gezien. Een andere Russische geleer de, de hoogleraar in de geo grafie Korolef, verklaarde, dat het ooggetuigeverslag van professor Pronin een onweerlegbaar bewijs vormt voor het bestaan van de Yeti, een antropöide tussenvorm van mens en aap met een hoog ontwikkeld zenuwstel sel". streefd, onnodige centralisatie te voorkomen. Daarnaast kan het van belang zijn, dat wordt onderzocht of op bepaalde terreinen niet méér aan de lagere organen kan worden overgelaten dan thans het geval is. De regering verklaart voorts, dat zij voor zover dat past in en in overeenstemming is te brengen met het algemene regeringsbeleid, niet zal nalaten de eigen activiteiten der gemeenten zoveel mogelijk te be vorderen. De in de laatste tijd noodzakelijkerwijs getroffen maat regelen, die tegen het streven naar een zo groot mogelijke gemeente lijke zelfstandigheid lijken in te gaan, doen daaraan niet af en moe ten worden gezien in het licht van de acute moeilijkheden op finan cieel gebied. Ingezonden mededeling De werkloosheid in de Verenigde Staten Het aantal werklozen onder de Amerikanen die zijn aangesloten bij de werkloosheidsverzekering be droeg in de eerste week van janu ari 2.809.300 of 400.000 meer dan in januari 1950, aan het einde van de economische inzinking van 1949. Het Amerikaanse ministerie van Arbeid dat deze gegevens bekend maakt, voegt hieraan toe dat het percentage van de werkloosheid van 6 8 procent tegen 7.3 procent in 1950 geen record betekent aange zien thans 10 miljoen arbeiders meer onder de werkloosheidsver zekering vallen dan in 1950. In de tweede week van januari hebben ruim 906.000 personen een uitkering uit hoofde van werkloosheid voor de eerste maal aangevraagd, het geen een record betekent. In de overeenkomstige week van vorig jaar bedroeg dit aantal 226 000. Volgens de autoriteiten wijzen de jongste gegevens omtrent de werk loosheid er op dat het vrijwel zeker is dat het totale aantal werklozen deze maand in de Verenigde Staten minstens vier miljoen zal bedragen. De door het genoemde departe ment gepubliceerde gegevens heb ben uitsluitend betrekking op ar beiders, die een werkloosheidsuit kering ontvangen. Ongeveer 43 mil joen van het totale aantal werkne mers van 65 miljoen in de Verenig de Staten valt onder het systeem van uitkering bij werkloosheid. Aardsatelliet wordt geplaatst op vierde „trap" van raket, die gezamen lijk als een enkele eenheid in hun baan rond de aarde zullen worden gebracht. Hel lanceren zal plaats vinden te Cape Canaveral in Florida. Fuchs zet tocht voort LONDEN, 20-1. De Britse expe ditie onder leiding van dr. Vivian Fuchs zal woensdag de Amerikaan se basis aan de Zuidpool verlaten om zijn tccht dwars over het witte continent, van de Weddell Zee naar Scott basis, voort te zetten. Koningin Elizabeth van Enge land, die beschermvrouwe van de expeditie is, heeft in antwoord op een telegram van Fuchs, dat de ex peditie de Zuidpool had bereikt, haar gelukwensen en beste wensen voor de rest van de tocht gezonden. OVERSTROMINGEN IN ALGIERS ALGIERS, 20-1. Meer dan vijf tig mensen zijn in het afgelopen weekeinde in het gebied van Con- stantine (west-Algerië) bij over stromingen om het leven gekomen, zo is in Algiers vernomen. Twaalfde visserijbijeen- komst volkshogescholen 's-GRAVENHAGE, 20-1. Op 31 januari en 1 februari zal op de Volkshogeschool „De Zandhoeve" te Bergen in Noord Holland de twaalf de visserij-bijeenkomst worden ge houden, Er wordt een aantal tech nische vraagstukken aan de orde gesteld. Dr. J. Reuter zal verslag uitbrengen van het jongste vistuig- congres te Hamburg, de heer J. Kolkman zal spreken over de plaats van de visserij in de litteratuur en mr. J. S. Biesheuvel zal de beteke nis van de Euromarkt nader toe lichten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MUIDEN. Op de (vorige maand omgelegde) rijksweg no. 1 van Mui den naar Naarden is een verkeers ongeluk gebeurd, dat de 53-jarige heer W. Schols uit Naarden het le ven heeft gekost. AMSTERDAM. Talloze gouden voorwerpen ter waarde van onge veer f 60.000 zijn gestolen uit een uurwerken-, goud- en zilverwinkel in de van Baerlestraat te Amster dam. Tot deze ontdekking kwam het personeel, toen het 's morgens de zaak be.trad. De buitendeur bleek niet te zijn afgesloten en uit de vitrines waren vele gouden da mes- en herenhorloges, zegelringen, gouden manchetknopen, dasspelden en andere kostbaarheden verdwe- ASSEN. De schooljeugd van As sen heeft een actie op touw gezet om door de verkoop van oliebollen en snert gelden in te zamelen voor de Nederlandse organisatie voor in ternationale bijstand. De oliebollen worden op 5 februari aan de man gebracht, de volgende dag zal op 7 plaatsen in Assen snert worden verkocht. ALPHEN a.d. RIJN. De 26-jarige timmerman J. v. d. Breggen, wo- nente te Alphen a.d. Rijn is, toen hij onderweg was naar zijn arbeid in Leiden, op de rijksstraatweg Leiden-Utrecht met zijn scooter geslipt en door een tegenligger, een auto van de P.T.T. overreden. Het slachtoffer, dat o.m. een schedel- basisfractuur opliep, overleed en kele uren na het ongeval in het aca demisch ziekenhuis te Leiden. De heer v. d. B. was ongehuwd. Het ongeval gebeurde onder de gemeen te Hazerswoude (Rijndijk). VENLO. Tijdens het zwabberen van het dek van het schip „Hoop en Vertrouwen" uit Zwolle is de 24-jarige zoon van het schippers- echtpaar Duizendstra over boord geslagen en verdronken voor de ogen van zijn ouders. Het ongeluk gebeurde op de Maas nabij Lomm, AMSTERDAM. De 51-jarige bromfietser L. Meester uit Amster dam is, toen hij bij het motel de Haagse weg overstak, door een per sonenauto gegrepen. De heer Mees ter werd ernstig gewond en is za terdagmiddag in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam overleden. AMSTERDAM. Zondagmiddag om kwart over drie is de 19-jarige Amsterdamse mej. G. Dirkzwager door een stortzee van de IJmuiden- se Zuiderpier geslagen en verdron ken. WANSSUM. De 22-jarige N. Mar- celis uit Arcen onder Tienray, ge meente Meerlo, is gegrepen dooi de trein van 22 07 uur en gedood. De wagenbestuurder had een lichte schok gevoeld en dat gemeld aan het station Venray. Bij onderzoek werd het slachtoffer gevonden. Naast hem lag een rijwiel, maar het is niet bekend of de man langs de spoorlijn gefietst of gelopen heeft. BERGEN (NH.). Na de volteke- ning van de \Vz pet. obligatielening ten behoeve van de aankoop van het „Chateau de Meridon" is vorige week de eigendomsoverdracht aan de Vereniging tot stichting van Volkshogescholen werkelijkheid ge worden, ROTTERDAM. Een val van on geveer elf meter maakte maandag morgen de 46-jarige metselaar D. J. Palms uit de Hectorstraat te Rotterdam, toen hij uit de dakgoot van een pand aan de Randweg viel. Hij kwam met het hoofd op een wiel van een handwagen terecht en moet op slag gedood zijn. Onder auspiciën het het Nederlands Katoen Instituut werd dezer dagen in de show, waarvoor de modellen werden ontworpen door Dick Holt- haus en Cees Terleth, getoond wat door onze vaderlandse industrie met katoen kan worden bereikt. - De linkse foto toont een model van Cees Terleth - katoenen filmdruk met ballonrok. - Rechts zien we een model van Dick Holthaus - katoenen filmdruk, mouw tegengevoerd met witte piqué. OOSTERLAND Uitvoering Chr. gem. zangvereniging „V.Z.O.S.' Goede zang onder gasidirigent Voor een volle zaal heeft de Chr Gemengde Zangvereniging V.Z.O.S. donderdag- en zaterdagavond in het Chr. Verenigingsgebouw haar jaarlijkse uitvoering gehouden. We gens afwezigheid van de dirigent, de heer M. Dorst, berustte de lei ding bij de heer J. van den Berge te Bruinisse. Na een inleidend woord door de voorzitter, de heer H. van der Werff, sprak de h'eer G. Beverloo een welkomst- en ope ningswoord, nadat gezongen was Ps. 98 1 en hij in gebed was voor gegaan. Het verheugde spr. dat er zovelen waren opgekomen om deze uitvoering bij te wonen. Het woord werd thans gegeven aan de vereni ging, welke traditiegetrouw inzette met het Bondslied. Dit werd ge volgd door „Voorjaarsliedje", dat keurig werd gezongen „Die des harten vrede zijt" werd gevolgd door het bekende Pinksterlied Een kwartet zong zeer mooi: „O, welk een macht heeft Uwe liefde". Na dat het gehele koor „De Opstan ding" vertolkte, werd een blijspel letje in één bedrijf ten tonele ge bracht, getiteld: „Aan wie de schuld?" Dit humoristische stukje was goed ingestudeerd, en vermocht vaak de lachlust op te wekken. De zes jeugdige medewerkenden mochten dan ook een welgemeend applaus van de aanwezigen in ont vangst nemen. Punt 9 gaf aan een toneelspel in vier bedrijven door mevr. G. Hamstra-Vos. Een viertal heren en vijf dames brachten dit stuk voor het voetlicht. Op een en kele uitzondering na kan ook hier van worden gezegd, dat het leer zame stuk met overtuiging werd gespeeld. Vooral de hoofdrol was in bijzonder goede handen. De ge hechtheid van de rijke boer Jan Oldenburg aan zijn voorvaderlij kt erve bracht in dit stuk een drama tische polemiek voor het voetlicht Dit leidde vaak tot verwikkelingen, welke echter ten slotte toch nog to een happy end kwamen. Van begin tot eind werd er met spanning naar dere verwikkelingen geluisterd, en de medewerkenden hebben met dit stuk eer in gelegd. Na het tweede bedrijf werd er gepauzeerd, en een verloting ten bate van de kas ge houden, met als prijzen een fruit mand, een taart en een levende haan. Weer werd het „woord" gege ven aan de „Zang" die „Een liedje van de zee" en „Middernacht" ten gehore gebracht. Een dubbelkwartet zong hierna „Veilig in Jezus armen" Na koorzang „Avondrust"- volgde sluiting. De voorzitter dankte alle medewerkenden voor hetgeen zij tot het welslagen van deze avond hebben gepresteerd, inzonderheid de waarnemende dirigent, de heer van den Berge werd gedankt voor zijn kundige leiding Met het doen zingen van Gez. 300 1 en dank gebed eindigde de heer Beverloo deze uitstekend geslaagde uitvoe ring. FINANCIEEL NIEUWS Het midden- en kleinbedrijf in de huidige economische situatie Tijdens een besloten vergadering van de Raad voor het midden- en kleinbedrijf heeft de voorzitter van de Raad, mr. dr. A. Schrijvers, een beschouwing gehouden over de hui dige economische toestand en de situatie op de arbeidsmarktHij meende dat er nergens reden is tot paniek en stelde de vraag of wij niet te doen hebben met een terug keer naar normale verhoudingen. Dit geldt ook, zeide hij, voor het midden- en kleinbedrijf, ten aan zien waarvan als vaststaand kan worden aanvaard dat de omzetten in de eerste maanden zeker niet zullen stijgen. De concurrentie zal zich gaan verscherpen en in som mige branches woedt, zeide hij, reeds een duidelijke strijd om de nog aanwezige vraag, zij het dan dat incidentele factoren daarvoor mede verantwoordelijk kunnen worden gesteld. Er zal scherp inge kocht moeten worden en sterk ge let moeten worden op prijs en kwa liteit. Verlaag de kosten, maar ook de prijzen., ried de voorzitter de middenstand aan, en verhoog de produktiviteit met alle daartoe aanwezige mogelijkheden. LAND- EN TUINBOUW Uien naar België en Luxemburg 's-GRAVENHAGE, 19-1. Met in gang van 18 januari is de export weer toegestaan van Nederlandse uien naar België en Luxemburg. Enkele maanden geleden werd deze export door genoemde landen ver boden. Tegelijk is echter bekend gemaakt dat er weer een export heffing zal worden ingesteld. Af hankelijk van de hoogte van de uienprijs in ons land. Voor 18 janu ari was deze heffing 8 ct. per kg. In Nederlandse uientelerskringen verwacht men dat deze heffing een ernstige belemmering zal zijn voor de export naar deze landen. KERKNIEUWS Ger. Kerken Bedankt voor Oud-Beijerland: B. Scholten, Bergen (N.H.); voor Gro- ningen-west en voor Harlingen: H. D. Bakker, Tholen-Poortvliet; voor Appingedam: H. Riezebos, Hijlaard; /oor Emmer Compascuum, Mur- merwoude, Noorden-Zevenhoven en Wieringen: kand. N. H. Heiner, Ter Aar. Ger. Gemeenten Bedankt voor Ridderkerk: W. C. Lamain, Grand Rapids (Michigan, U.S.A.); voor Amsterdam-C.: H. van Giist, Dirksland. Ingezonden mededeling Herstel de schade die de moderne, onnatuur lijke leefwijze la Uw lichaam aanricht. Wie de samenhang begrijpt tussen gestoorde •pijsvertering, onzuiver bloed, vale huid, verstopping, enz., zal onverwijld zijn lichaam de natuurlijke zuiverheid teruggeven met HER BES AN Kruidenthee. Bevat 14 ver schillende Kruiden met elk een eigen werking, Drink Herbesan Kruidenthee en word weer een gezond, dus jeugdig mens! Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f 1.80 per groot pak. (voldoende voor maanden.) C~:K*<"X"XX<"XK"X"X"X^~X»'XK'<^>X^X'*X^-<"X"Xmx^K*<"X»«X~X'<X'*X"X»0C'»XmXmX"X"X~X~X~:m FEUILLETON Het OORSPRONKELIJKE ROMAN door Dlck Rebel Rein kreeg een kleur. „O jij!" schertste Maria en zij hief haar vinger kwasi-dreigend op. „je wou toch nog eens naar dat meisje van je eerste liefde! Maar ik wil aannemen, dat het louter nieuwsgierigheid was en niets an ders!" „Om het je heel eerlijk te zeg gen: ik vond het een welkome ge legenheid om er achter te komen, hoe je het maakte. Ofschoon ik wel van vrienden iets van je vernomen heb en helaas nieuws, dat mij alle hoop op de duur ontnomen heeft. Ik heb nu echter niet veel moois gehoord, al geloof ik, dat het niet zo zal gaan als jij wel meent". „Hoe weet je dat zo beslist?" „Beslistik geloof het en dat is nog geen weten, maar ik wil je ook wel zeggen, waar ik dat geloof vandaan haal. Ik heb ongeveer een jaar geleden eens een week of drie bij een kennis van ons gewerkt, die een flink eind uit de buurt woont. Laat de man nu een allerliefste dochter hebben! Wij voelden ons direct tot elkaar aangetrokken en daarbij voelde ik de vriendschap van haar vader als een zekere druk in die richting. Ik stelde mij voor, dat de man graag zijn dochter aan mij zou toevertrouwen en vroeg mij zelfs af, of hij mij met dat doel uit genodigd had. Een goed vriend doe je niet graag pijn en een goede vriendin nog minder. Om dezelfde reden zou ik Annet, mijn verloofde, nooit ontrouw worden. Toch voelde ik duidelijk de drang in mij om dat andere meisje ter wille te zijn. Om dat zij mooi was natuurlijk, maar ook omdat ik haar zo graag een plezier had gedaan of eigenlijk om dat ik haar ook zo graag gelukkig wilde zien. Wij zijn veel bij elkaar geweest, hebben elkaar met veel betekenende blikken aangekeken, hebben werkelijk iets van elkaar gehouden Ik heb met haar gedanst, hoewel ik het had kunnen vermij den. Toch ben ik bij Annet terug gekomen. In tijd van een ogenblik was ik die ander vergeten Dat heeft mij geloof gegeven in mijn liefde. Ik heb er ook iets door leren be grijpen, al ben ik dan niet zo ont wikkeld als jij, want ik weet wel, dat je studeert. Maar ik leerde be grijpen, hoe gemakkelijk iemand verdwalen kan, zelfs al zoekt hij het goede. Er zijn krachten in hem, die hij niet kent. Er is misschien ook een verschil tussen man en vrouw, dat niet altijd begrepen wordt. Daarom moeten wij leren begrijpen. Ik geloof niet, dat iemand graag een slechtaard is, maar wel, dat iemand een slecht aard wordt, omdat hij niet weet, wat goed en verkeerd is". „Verbazend knap gezegd!" zei Maria verwonderd, „het lijkt mij, dat je er niet op achteruit bent ge gaan. Ik dacht het trouwens met een al toen ik je zag". „Zokon Rein niets anders zeggen. Hij voelde zich wel een beetje gevleid. „Hoe kom je zo?" „Wel, als ik goed ben ingelicht, heb jij altijd al veel gelezen, maar ben je eerst met ernst gaan stude ren toen je lm op het oog kreeg. Zo ben ik toen om jou gaan studeren, maar nu doe ik het omdat ik het zo prachtig vind. Nu weet je alles". „Ik zou je bijna nog nemen zei Maria en zij keek Rein ondeu gend aan. „Kom, ik ga". „Wacht even, dan ga ik mee". „Jij?" „Ja!" Maria holde naar boven en ver kleedde zich. Zij liep vlug nog even naar haar vader. „Hoe is het nu?" „Alleen maar moe Marietje, erg moe". „Kalm aan maar. Vind je het goed, dat ik bij De Berkle een dag ga helpen? De baas is ziek en er komt vandaag een groot gezel schap". „Zou je het wel doen?" „Je bedoelt. Marcus knikte. „Dat is in orde, vader". „Ga dan maar". Langzaam ging Maria de trap af. Haar vader had gemeend, dat Rein het haar moeilijk zou maken. Vroe ger, of vroegerenkele weken geleden zou hij dat niet erg ge vonden hebben. Maar Rein zou niet lastig zijn en zij zou hem geen aan leiding geven. In dat opzicht stond zij nog heel ver van hem en dicht bij Irn. Zij hield ook zo van die jongen, die ondeugende jongen die haar zo ongerust gemaakt had en ongelukkig, maar die dra alles weer goed maken zou. Zij wist het zeker nu Niet, dat zo iets gemeens niet plaats kon vinden. De wereld was er vol van Er werd ontzettend ge leden. Maar het leed zou haar lief de niet kunnen naderen, omdat Irn anders was dan zij had durven ge loven, omdat hij van haar en het leven hield. Zij hoorde de trein reeds, die hem thuis bracht. Hij kon niet ver meer zijn, maar hij zou haar niet thuis vinden. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5