Van jutters tot redders! hoekje jypA BBEl KUNST Zierikzeese Oratoriumvereniging bracht „Paulus" van Mendelssohn „Bach, meester op alle wapenen", schreef enige jaren geleden een grammofoonplaten- commentator van een weekblad eens boven een beschouwing over opnamen van werken van Joh. Sebastiaan Bach. De grote Bachvereerder en pro motor Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847) - hij redde de Mattheus- passion voor het nageslacht - zou met evenveel recht die kwalificatie kunnen dragen. Hij moge dan als componist niet zo „groot" zijn, als zijn vereerde Bach, noch moge hij de stoutmoedigheid, oorspronke lijkheid en hartstocht hebben be zeten van tijdgenoten als een Schu mann of Chopin, daarentegen be heerste hij, als geen ander het ge hele muzikale spectrum. De kleine vorm van het lied en de solo so nate zo goed als de grote vorm van het symfonische werk in al zijn schakeringen en van het oratorium. Mendelssohn, van Joodse afkomst was op 7-jarige leeftijd met zijn ouders overgegaan naar de Luther se kerk, waar hij tot christen ge doopt werd. Toen zijn vader, de naar het christendom overgegane, of zo men wil, de „bekeerde" phi- losoof Mozes Mendelssohn, stierf, had deze als laatste wens aan zijn zoon de opdracht meegegeven, het oratorium van die andere „bekeer de" Jood Paulus, waaraan Felix in 1832 reeds was begonnen, af te ma ken. In 1836 werd het inderdaad voltooid en sedert dien is het steeds weer op de concertpodia terugge keerd. Zo was het ook maandagavond weer te beluisteren in de Grote Kerk, waar de Zierikzeese Orato riumvereniging het uitvoerde onder de bezielende en bekwame leiding van de heer Jac. M. Luijkenaar. Het moet worden gezegd, dat dit werk niet de grootse allure, noch de geestelijke diepte heeft, welke de oratoria van Mendelssohn's voorbeeld en verering Bach bezit ten. Merkwaardig is het intussen wel, dat het telkens weer, althans naar de vorm en in enkele drama tische gedeelten als de steniging van Stephanus even doet denken aan de Mattheuspassion. Mendels sohn blijkt ook in dit werk de be heerste estheticus, die koor en or kest meesterlijk tot volmaakte sa menklanken weet samen te smeden. En het pleit voor de kundigheid van de heer Luijkenaar, dat die volmaakte samenklanken in het al gemeen en de omstandigheden in aanmerking genomen, uitstekend zijn gerealiseerd. De omstandigheden in aanmer king genomen, want in het bijzon der de orkestrale medewerking blijft, zo hier als elders in onze pro vincie, meestal een zwakke schakel in het geheel. Weliswaar had de dirigent de beschikking over een aantal bekwame beroepsmusici - het orkest was nl. samengesteld uit leden van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest - maar een enkele repetitie met mensen, die ook ove rigens zeer druk bezet zijn, is fei telijk te weinig om werkelijk op elkaar ingespeeld te kunnen zijn. Het overigens gauw herstelde slip pertje in het voorspel van het ko raal „O Jesu Christe, wahres Licht" was, zo men wil, een teken aan de wand. Het koor zelf heeft kennelijk hard gewerkt in de afgelopen maanden. De samenklank was uit stekend en kwam in het bijzonder in de koralen prachtig tot zijn recht. Getroffen werden we ook door het vrouwenkoor „Saul was verfolgst du mich" en het grootse koor „Mache dich auf werde licht". De zwakke stee, en dan in het bijzonder naar de kwantiteit, vormt - maar ook dat is niet alleen in Zierikzee het geval - het mannen koor. Vooral de zwakke bezetting van de tenoren - er bleken enkele absenten wegens ziekte - wreekte zich in die passages, waarin de koorpartijen „solistisch" optreden. De solopartijen werden gezongen door Anke Attema, sopraan, Joh. v. Haagen, tenor en Joh. Mendels, bas. De tenor voldeed van dit trio wel het beste en gaf o.a. in het gedra gen arioso „Doch der Herr vergisst der Seinen nicht" zeer veel te ge nieten. Ook Joh. Mendels zong de Pauluspartij naar behoren, al mist zijn stem de dramatische en verhe ven spanningen, die wij daarin zo gaarne zouden hebben gehoord. De sopraan heeft in dit werk enkele mooie recitatieven te zingen. Zij deed dit naar vermogen maar he laas was haar volume te klein, om de grote ruimte te vullen, waar door zij zich naar ons gevoel nog al moest forceren. Als geheel genomen kunnen koor en dirigent op een zeer geslaagde en op hoog peil staande uitvoering terugzien en daarin een stimulans vinden, op de ingeslagen weg het derde lustrum in te gaan. Want dit moge tot slot nog terloops wor den vermeld, de Zierikzeese Ora toriumvereniging bestaat tien jaar en als zodanig was dit dus een ju bileumuitvoering waarmede we haar op deze plaats gaarne geluk wensen. De belangstelling voor deze uit voering was uitstekend. De R. STAD FN PROVINCIE Onthulling monumenten te Ouwerkerk en Nieuwerkerk op 1 Februari a.s. Bij gelegenheid van de herden king van het feit dat het op 1 fe bruari a.s. 5 jaar geleden is dat de gemeenten Ouwerkerk en Nieuwer kerk door de stormvloed werden overspoeld en vele van de ingeze tenen daarbij het leven lieten, zal op de begraafplaatsen van beide gemeenten de onthulling van een monument ter nagedachtenis aan de rampslachtoffers, plaats vinden. Beide monumenten, vervaardigd door de beeldhouwer Mari Andries- sen uit Haarlem, worden door de adoptiegemeente Enschedé aange boden. De onthullingsplechtigheid zal geschieden door de burgemees ter van die gemeente, de heer M. van Veen. ELKERZEE/ELLEMEET Filmavond Cult. Vereniging Woensdagavond 22 januari a.s. organiseert de Culturele Vereniging Eikerzee, Ellemeet en Duivendijke een filmavond in het Ger. jeugdge- bouw te Scharendijke. Vertoond wordt „De vallende ster" van de re gisseur Harold Braun, waarin ver beeld wordt de strijd tussen de machten van goed en kwaad om een mensenziel. Het gaat om de ziel van een koude en hardvochtige di rectrice van een vluchtelingen kamp ergens in Duitsland. In de tweede ronde weet het goede te overwinnen.. Voor 19 februari a.s. staat op het programma van de Culturele Ver eniging de bijzondere film „Hon garije in vlammen", gemaakt vol gens werkelijke documentatie. Repatrianten overgebracht naar militaire kamp te Budel Achterdocht b{j evakuees weggenomen BUDEL, 20-1. Even nadat de laatste der 25 autobussen om vier uur vanmiddag de repatrianten in de legerplaats Budel had afgezet, verscheen de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé. Zij liet zich rondleiden over het uitgestrekte kampeerter rein door de kampcommandant, lui tenant-kolonel J. L. Maris, en door het hoofd van het Bureau Bijzon dere Maatschappelijke Zorg van het ministerie van Maatschappelijk Werk, de heer J. C. van Oeveren. Na afloop van haar bezoek gaf de minister als haar algemene in druk te kennen, dat deze eerste massale ontscheping zeer vlot is verlopen, mede dank zij de goede outillage van 't kamp en bovenal dank zij de onschatbare hulp van talrijke vrijwillige krachten. Zij sprak haar erkentelijkheid uit voor Ingezonden mededeling JonUW medicijn Jé Mijnhardt's Zenuwtabletten AMSTERDAM. Op de Haagse weg bij de afsplitsing naar de Slo- terweg heeft zich een zeer ernstige aanrijding tussen twee personen auto's voorgedaan, waarbij zes per sonen (vier uit Zaandam en twee uit Amsterdam) werden gewond. Alle slachtoffers werden met wa gens van de G!G. en G.D. naar een ziekenhuis .vervoerd. 't beschikbaar stellen van 't kamp en voor de medewerking van de in stanties van het particulier initia tief. De minister vroeg mevrouw H. Smit-Passchier, die met drie kin deren uit Djakarta was gekomen, naar haar indruk over „een zekere achterdocht bij de passagiers over het onderbrengen in een militair kamp". Mevrouw Smit verklaarde vol lof te zijn over de zeer pret tige ontvangst. Ze zei niet anders dan tevreden te kunnen zijn over de bijzondere wijze, waarop een ieder zich heeft ingespannen het de repatrianten zo goed mogelijk naar d zin te maken. Ze noemde onder meer de keuze uit het eten voor de aangekomenen: rijsttafel of Neder lands voedsel. Topconferentie of niet? WASHINGTON, 20-1. De demo craat Dean Acheson, voormalig Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, heeft maandag op een persconferentie te Washington verklaard tegenstander te zijn van directe besprekingen met de Sow- jet-Unie zolang de Sowjet-regering niet bewezen heeft dat zij het voor nemen heeft vorderingen te maken. Dit zou moeten blijken tijdens on derhandelingen op diplomatiek vlak waardoor men zou kunnen zien of conferenties van premiers of minis ters van Buitenlandse Zaken nut zouden hebben. Zijn ervaring met! conferenties van ministers van Buitenlandse Za ken was, dat deze ontaarden in propaganda-bijeenkomsten. Wintertijd Stormtijd Verhoogde waakzaamheid langs Neerlands kast (Van een verslaggever) IJMUIDEN. - Van oudsher is het bekend, dat met de winter de win terstormen hun intrede doen, stor men die zoveel leed en verdriet kunnen bezorgen aan de nabe staanden van hen, die de verschrik kelijke verdrinkingsdood sterven, omdat er niet tijdig genoeg hulp op komt dagen. Wanneer de gewone mens, zit tend bij zijn haardvuur, bevangen wordt door het verschrikkelijke weer buiten en denkt: „Wat een vreselijk weer, wat zullen de sche pen het weer moeilijk hebben", dan is men aan de kust uiterst waak zaam en op zijn hoede. Men weet daar wat het betekent, wanneer een schip in nood verkeert. Men kent daar uit eigen aanschouwen de barre realiteit van de schipbreuk. En zonder bedenken steekt men de helpende hand uit naar de mede mens in nood. Vroeger de jutters Als Scheveningen-Radio de sei nen van het in nood verkerende schip opvangt, worden de dichts- bijzijnde reddingsstations gealar meerd. Dan varen de koene vrij willigers uit in het barre weer om de in nood verkerenden te helpen. Wij hadden een onderhoud met een van de deskundigen van de Koninklijke Noord- en Zuidhol landse reddingsmaatschappij, die tezamen met de Koninklijke Zuid hollandse maatschappij tot redding van schipbreukelingen, de particu liere maatschappijen zijn die het reddingswezen langs de kusten van ons land organiseerden en onder houden. Deze weet ons veel te vertellen over hoe het ontstond. In vroeger tijden waren de kustbewoners niet dadelijk geneigd tot redden van in nood verkerende schepen. Want veelal leefden ze in een armoedige staat en konden ze een aardig centje bijverdienen met strandjut ten, dat wil zeggen het verzamelen van aangespoelde waardevolle za ken en het wrakhout. Menig jutter zal in die tijden in zijn hart ge wenst hebben dat er een schip voor de kust in nood zou komen, want vooral in de winter was in de krin gen van de jutters de nood hoog. Verplichte hulp Hirein kwam wel enige verande ring toen de Staten van Holland en Friesland in 1769 een ordonnantie uitvaardigden waarin de jutters een beetje aan banden werden ge legd en hen de verplichting werd opgelegd met de hun ter beschik king gestelde bootjes hulp te ver lenen aan in noodverkerenden. In derdaad werden er nu en dan schipbreukelingen gered en men mocht van een verbetering van de toestand spreken, doch het mate riaal was natuurlijk verre van ge-, schikt en de animo niet. zo groot. In 1824 werd dit anders. De tijd was rijp en het vergaan van het fregatschip „Vreede" bij Huisdui nen, dat vele mensenlevens kostte, de doorslag. Bijna gelijktijdig en geheel onafhankelijk van elkaar werden twee reddingsmaatschap pijen opgericht. Eén door de Am sterdammer Barend van Spreekens en de andere door de Rotterdam mer Willem van Houten. Zij ver zochten om vrijwillige bijdragen en de steun van de Nederlanders over trof de stoutste verwachtingen. Van Scheveningen tot Rottum strekt zich nu het werkgebied van de K. N.Z.H.R.M. uit en van Schevenin gen naar het zuiden tot Cadzand in Zeeuwsch-Vlaanderen het werkge bied van de K.Z.H.M.t.R.v.S. Prima uitgegroeid Tegenwoordig lacht men om de reddingboten waarmee men er in het begin op uit trok en men moet diep respect hebben voor het feit, dat de redders er toen dikwijls voortreffelijke reddingen mee wis ten uit te voeren. Twee paarden trokken een roei boot naar zee, waarin tien roeiers plaatsnamen. De kerels moesten dan roeien als bezetenen om tegen de kokende branding in te komen en het schip te bereiken. Raakten ze dwarszij, dan.was de kans op kapseizen zeer groot en waren de redders zelf drenkelingen gewor den. Met behulp van sleepzak en „olie op de golven" trachtte men de moeilijkheden te overwinnen, maar men kwam niet uit de im passe. Kon men de in nood verkerenden niet bereiken, dan maakte men ge bruik van het vuurpeil- en wipper toestel: een dunne lijn van 400 m. aan een vuurpijl bevestigd, werd over het wrak geschoten en kon den de schipbreukelingen deze lijn bemachtigen, dan werd het staart- blok aan de schietlijn bevestigd en „overgehaald" en aan de mast van het gestrande schip bevestigd. Een zware tros werd aan de lijn vast gemaakt en hiermede konden de in nood verkerenden via de schietlijn de wal bereiken. Vrijwilligers De technische ontwikkeling ging verder en de stoomreddingboot ver scheen. Het was ongetwijfeld een vooruitgang, maar nog beslist niet ideaal. Toen kwam de motorred dingboot. De eerste kreeg de naam „Brandaris". Het redden van schip breukelingen was nu aanmerkelijk gemakkelijker, hoewel er toch ri sico's aan verbonden blijven. In tientallen plaatsen langs de kust hebben de reddingmaatschap pijen stations gevestigd en nage noeg elk station is uitgerust met een motorreddingboot of motor- strandreddingboos, terwijl daar naast nog ter beschikking staan lijn- en wippertoestellen, alsmede vléts. Zij hebben vast personeel in dienst, dat voor elke reddingboot bestaat uit een stuurman, een schipper en een of twee machinis ten, die, als er geen werk is, zorgen voor het onderhoud van boten en materiaal. Maar daarnaast staat nog de grote groep van vrijwilligers, die zich telkens weer opnieuw aan meldt, wanneer een schip in nood verkeert en die op het eerste sein direct gereed staat daadwerkelijke hulp te bieden. Meer dan 10.000 De kustbewoners kennen de zee en de gevaren van de storm, maar telkens weer werpen ze zich in de branding om het leven van een medemens zo mogelijk te redden. Dat zij hierbij hun leven riskeren, schijnt van minder betekenis te zijn. Nooit zullen zij zich beroemen op dat wat zij deden, nooit wordt gekeken naar nationaliteit der schipbreukelingen, een mens is een mens. Ruim 10.000 mensen werden door onze maatschappijen van een wisse dood gered en namen als Dorus Rijkers, Thijs Dekker en vele an deren zeggen ons wat Neerlands reddingswezen waard is. En het zijn vooral de vele naamlozen die steeds weer dag en nacht gereed staan om bij het eerste sein zonder be denken uit te varen, die samen met de redders aan de wal, de mensen die door hun vrijwillige giften en schenkingen het werk van de red dingmaatschappijen mogelijk ma ken, ons reddingswerk hebben ge maakt. Moeder vermoordde haar baby Voor de Haarlemse rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad de 30-jarige mevrouw L. M. L.-van M. uit Haarlem, verdacht van moord op haar baby van zes maan den. De vrouw ontkende schuldig te zijn aan moord, doch gaf toe het kind vroeger in een driftige bul te hebben geslagen. Zij had op de be wuste dag een flesje aan haar zoon tje willen geven. Zij ging op de rand van het bed zitten, zakte er door en viel op het kindje. „Ik heb mijn man geroepen, die een dokter haalde en toen hoorde ik dat de baby dood was", aldus verdachte. Nadat de getuigen gehoord wa ren, deelde de president mede, dat verdere behandeling der zaak uit gesteld werd tot 10 februari a.s., aangezien dr. J. P. L. Hulst uit Lei den, die sectie op het lijkje had ver richt, wegens ziekte verhinderd was als gtuige op te treden. Veiling leverde f 5,20 op KOOTWIJKERBROEK, 20-1. Vanmiddag heeft voor de tweede maal sinds het be staan van het Landbouw schap bij een geregistreerde, die weigerde de heffingsaan slag over 1955 te betalen, een verkoop by executie plaats gehad. Het was de landbouwer H. v. d. Brink te Kootwijkerbroek bij wie door de deurwaarder D. Schroor en F. L. Huisman te Amersfoort op een aantal meubilaire goederen van omstreeks duizend gulden waarde beslag was gelegd. Er waren enkele hondenden belangstellenden, die mede op advies van de „Bond be drijf svrijheid in de land bouw" geen enkel bod op de te verkopen goederen deden. Buren kochten alle artikelen voor enkele cententwee ct. voor een stoel, vijf cent voor een tafel, een gulden voor een radio, zodat tenslotte de totale opbrengst 5,20 be droeg. FINANCIËN EN ECONOMIE Voor ongeveer 109 mil joen gulden aan rente- spaarbrieven geplaatst 's-GRAVENHAGE, 21-1. De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten deelt mede, dat de verkoop van rente-spaarbrieven 1957 tot en met 15 januari jl. reeds heeft opgele verd ca. 109 miljoen gulden. Als ge volg van de bpaling in het prospec tus, dat vanaf 16 januari jl. rente moet worden bijbetaald is de ver koop gedurende de dagen aan die datum voorafgaand zeer groot ge weest. In totaal zijn thans ca. 381.000 rente-spaarbrieven verkocht. Van het recht voorkeur voor bepaalde gmeenten te kunnen uitspreken is zeer druk gebruik gemaakt. De hoeveelheid ingekomen kaarten is zo enorm groot, dat het nog onge veer een week zal duren voordat aan de gemeenten het bedrag van de tot 15 januari uitgesproken voor keur kan worden opgegeven. De oogsten in de Sowjet-Unie in 1957 LONDEN, 20-1. Radio-Moskou heeft maandag bekend gemaakt, dat ondanks een langdurige droogte in een aantal gebieden verleden jaar de totale oogst in de Sowjet- Unie ongeveer gelijk was aan die van 1955 en voor tarwe weer bijna half zo groot als in 1953. Hieraan werd toegevoegd dat de voornaamste taak voor het lopende jaar voor de landbouw was de maïsvelden nog meer uit te breiden en voor de veeteelt vergroting van de produktie van vlees, melk en boter. IN &P/i6K0& UBKTI X PMUPP'JNSE Ooxsee dommy c/rsua de rnti- PA7HJE OP VAN Her PU&LlEK.OMMT Hl) 2'n TEGENSTAhMR voortdurend vasth/eld./n de vufdc ronde nam het tumult zulke, vormen aan. drt dommy naar de kleedkamer vluchtte en 2'cm niet meer heeft lhten 2/en KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Rijsoord: H. Bossenbroek, Deil (Gld.). Ger. Kerken Beroepen te Zwolle: E. J. Was- sink, Bussum; te Zwijndrecht: H. J. van Duinen, Willemstad; te Urk: H. Veenstra, Veenwoudsterwal. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Aalsmeer: M. Drayer, Drachten en P. Op den Velde, Hil versum; te Hengelo (O.): D. Cop- poolse, Kornhorn en M. Vlietstra, Eemdijk; te Rotterdam-Kralingen: P. Op den Velde, Hilversum en H. Toorman, 's-Gravenhage-oost. Remon. Broederschap Beroepen te Nieuwkoop: A. W. Cramer, Sommelsdijk. AGENDA Heden (dinsdag) Zierikzee: Ned. Herv. Ver.gebouw, 7.30 uur, jaarverg. Chr. Boerin nen- en Plattelandsvrouwen* afd. Schouwen-Duiveland; Concert zaal, 8 uur, Wichita (14 j.). Sirjansland: Ver.gebouw, filmavond Cult. Vereniging. Morgen (woensdag) Scharendijke: Ge.ref. jugdgebouw, 7.30 uur, filmavond Cult. Ver. Ellemeet, Eikerzee en Duiven dijke. Overmorgen (donderdag) Zierikzee, Graanbeurs, 8 uur, ver- keerscursus m.c. „Sparta"; Kof fiekamer Concertzaal, 7.30 uur, „Stad en Lande". SPORT Verkeerscursus m.c. Sparta" Op verzoek van de m.c. „Sparta" brengen wij de bestuurders van mo toren, auto's, scooters en bromfiet sen onder de aandacht dat er alsnog gelegenheid is om deel te nemen aan de verkeerscursus. Men kan zich hiertoe aanmelden tot en met donderdag a.s. bij het secretariaat „Huis van Nassau". De cursus wordt donderdagavond gehouden in de Graanbeurs. Tafeltennisbond „Schouwen-Duiveland" De uitslagen van de op 17 januari gespeelde wedstrijden luiden: Hoofdklasse: Lichtboei I-MEVO I 5-5; Chr. ulo I-Lyceum I 4-6 (Ly ceum I kampioen). Ie klasse: MEVO II-Lyceum III 6-4; phr. ulo III-Chri ulo II 2e klasse: Lyceum IV-Lichtboei IV-4-6; Lichtboei III-openb. ulo I 2-8. Het programma voor vrijdag 24 januari a.s. luidt: Hoofdklasse: MEVO I-Chr. ulo I; Lichtboei I-Lyceum II. Ie klasse: Lichtboei II-MEVO II; Chr. ulo Ill-Lyceum III. 2e klasse: Lyceum IV-openb. ulo I; Chr. ulo IV-MEVO III. Alle wedstrijden vangen aan om 8 uur. DE VORST VAN SUPRANIA 58. Vermoeid door de strijd tegen de Messeria's en zijn wilde vlucht dwaalt Aram door het nachtelijke oerwoud. Verwonderd merkt hij dat de kracht in zijn linkerarm is teruggekeerd. Bij een bosbeek verwijdert hij de laatste flarden van het verband en wast de dichtgetrokken wondplaats zorgvuldig in het koele water. Het geneeskrachtige sap der rode bladeren heeft zijn werk gedaan en eindelijk is nu het vergif, dat sinds die fatale dolksteek in Barranca zijn lichaam teisterde, overwonnen. „Nog een geluk bij en onge luk", mompelt hij grimmig. „Het ziet er naar uit, dat ik mijn beide armen hard nodig zal hebben in de komende dagen Op goed geluk trekt Aram verder in noordelijke richting door het woud. Dan, bij een open blik, duikt hij haastig terug tussen de bomen. Voor hem ligt een groot ommuurd bouwwerk in Arabische stijl opgetrokken uit ruwe, witte stenen.zonder twijfel het pa leis van Salladin, de vorst van Suprania! En vlakbij, tegen een boomstam, zit een schildwacht te dommelen! Behoedzaam sluipt Aram tot vlak achter de boom en heft zijn zwaard

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 3