Maandagochtend, is men begonnen met de ontscheping van de uit Indo nesië repatriërende Nederlanders van het Britse schip „Captain Cook" in de haven van Rotterdam. - Een oude dame wordt op de loopplank geholpen. RAAD ELLEMEET Bodemonderzoek alvorens ingebruikneming van nieuwe school Achterstand by inning abonnementsgelden waterleiding bu*gB° eNTÊ*4 Ambassadeur van V.S. te Djakarta wordt vervangen WASHINGTON. 20-1. De Ame- rikaanse ambassadeur in Indonesië, John Allison, zal worden vervan gen, zo heeft het „State Depart ment" maandagavond bekendge maakt. Allison verlaat op 29 januari Dja karta voor overleg in Washington. Daar zal hij een nieuwe benoeming afwachten. Volgens de bekendma king vormt Allison's vervanging een onderdeel van een reeks on derling verband houdende wisse lingen in de diplomatieke dienst. Wie Allison zal opvolgen werd niet meegedeeld. „Tezijnertijd" zal het Witte Huls hierover een medede ling doen, aldus het communiqué. DE MOORD OP MARIA KRIEK De Engelse politiemannen die nog steeds zoeken naar de moordenaar van Maria Kriek, het 19-jarige Ne derlandse meisje wier lijk veertien dagen geleden in een greppel bij Colchester werd gevonden, zijn maandag gealarmeerd, nadat een onbekende man in een bos op circa 50 km. van Colchester een 25-jarig meisje had overvallen en aange rand. Mogelijk bestaat er verband tus sen de moord en deze aanranding. Het zoeken naar het wapen waar mee Maria Kriek vermoord is en naar haar handtas, waarin zich een agenda met namen van kennissen moet bevinden, werd maandag be lemmerd door 'sneeuwval. Raketten spoorloos in west-Duitsland PIRMASENS, 20-1. Een Cana dese straaljager heeft maandag by een oefenvlucht van de basis Zwei- brücken in west-Duitsland, talryke raketten verloren, die vermoedelijk in het gebied van Pirmasens, tus sen Saarland en de Ryn, zyn te rechtgekomen. Daar de piloot het verlies pas na zyn landing be merkte, kon hij geen preciese ge gevens verstrekken. De raketten, die ongeveer een meter lang zijn, zijn zeer ontplof baar. De politie heeft de bevolking laten weten dat zij van de raketten, die eventueel worden gevonden, moet afblijven en direct de over heid waarschuwen. Atoomgeleerden willen loonsverhoging LONDEN, 20-1. Éngelands 8.000 atoomgeleerden zullen dinsdag bij het gezagsorgaan voor de kern energie een eis tot loonsverhoging indienen. Sommigen eisen 1.050 pond per jaar meer. De eisen va riëren van 24 tot 30 procent. Het gemiddelde salaris van deze men sen is 1.000 pond per jaar. De best betaalden krijgen 3.500 pond. De secretaris van de ambtena renbond, die de eisen zal indienen, zei: „Dit is de prijs voor de nieuwe industriële revolutie. Als het ge zagsorgaan zijn loonschalen niet op een concurrerend peil brengt, zul len er mensen blijven weglopen naar beter betaalde betrekkingen bij particuliere industrie en naar het buitenland". Eerste Russische kunstmaan verbrand MOSKOU, 20-1. „Tass" heeft be richt, dat de eerste Sowjetrussische kunstmaan sinds vier januari niet meer bestaat. Zy is die dag in de dampkring der aarde door wryving met de luchtlagen verbrand. Dit is de eerste Sowjetrussische bevestiging van het niet meer be staan van de kunstmaan. „Spoetnik nr. 1" heeft 92 dagen om de aarde gedraaid en in die tjjd de afstand die de aarde van de pla neet Mars scheidt, d.i. ongeveer 60 miljoen kilometer, afgelegd. Vergif of maagzweer? STOCKHOLM, 20-1. In Zweden is op het ogenblik een onderzoek gaande naar do vraag of koning Erik van Zweden in 1577 door ver gif dan wel tengevolge van een maagzweer is overleden. Maandag werd met groot ceremonieel het graf van de vorst in de kathedraal van Vaesteraans in midden-Zwe den in tegenwoordigheid van de minister voor Kerkelijke Zaken, de gouverneur van de provincie en talrijke geschiedkundigen en me dische deskundigen geopend. In het algemeen heeft men steeds aangenomen, dat koning Erik op 44-jarige leeftijd door zijn broer Jan werd vergiftigd, die hem al van de troon had verdreven en gevan gen gezet. Enige historici houden echter rekening met de mogelijk heid dat de vorst aan de gevolgen van een maagzweer is gestorven. Deskundigen zullen het gebeen te onderzoeken op eventuele spo ren van vergif. België en Marokko hebben een luchtvaartovereenkomst gesloten. Belgische vliegtuigen in de dienst Brussel-Leopoldstad zullen Marok ko gaan aandoen. De Marokkaanse luchtvaartmaatschappij zal een di recte dienst op Brussel openen. 100-jarige te Rhenen RHENEN, 20-1. Vandaag viert de heer G. van der Kuile aan de Ban- tuinweg te Rhenen zijn honderdste verjaardag. Hij is vanmorgen ge lukgewenst door de burgemeester van Rhenen, mr. L. H. N. F. M. Bosch Ridder van Rosenthal die hem namens het gemeentebestuur een elektrisch scheerapparaat en als persoonlijk geschenk een pijp met een ons tabak cadeau deed. Van de directie van de Nederland se spoorwegen, de vroegere werk gevers van Gijs van der Kuile, kreeg hij een felicitatiebrief en bloemen. Wedvlucht 1 met de dood i WENEN, 20-1. In Oosten- ryk hebben maandag een 1 een vliegtuig en een heli- 1 copter door een verblin- 1 dende sneeuwstorm 'n ,wed- 1 vlucht met de dood' gehou- 1 den, om een kweker van gif- 1 slangen in Ihnsbruck, die door een cobra gebeten was, te redden. 1 De man, Helmuth Fatsche, die slangen voor de farma ceutische industrie kweekt, werd maandagochtend in de linkerarm gebeten. Direct zonden dokters verzoeken om serum naar Wenen, waar een klein regeringsvliegtuig be- schikbaar werd gesteld om ampullen naar Innsbruck over te brengen. Terwyl het vliegtuigje, een Cessna 182, tegen een zware storm in naar Inns- i bruck onderweg was, liet men uit Wenen voor alle ze- kerheid ook een hefschroef- ti vliegtuig van de politie met I wat serum vertrekken, voor Ji het geval de Cessna zou ver- li ongelukken of niet in Inns- i bruck zou kunnen landen. In i Innsbruck moesten de dok- i ters in die tussentijd werke- i loos toezien, hoe het gif zijn i weg zocht in het lichaam i van Patsch en de man lang- i zaam verlamd raakte. i Gelukkig slaagde de Cess- 1 na er in, ondanks het slechte 1 weer, in Innsbruck te lan- 1 den. Het serum is direct 1 naar het ziekenhuis gebracht 1 en aan Patsche toegediend. 1 Herdenking watersnood te 's-Gravendeel 'S-GRAVENHAGE, 20-1. Op za- terdag 1 februari a.s. wordt- in 's-Gravendeel het feit herdacht dat het die dag vijf jaar zal zijn gele den dat de watersnoodramp ons land trof. De herdenking zal wor den bijgewoond door o a. de minis ter van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera. De minister zal des mid dags om kwart voor twee bij het gemeentehuis van 's-Gravendeel aankomen. De minister zal in de Ned. Hervormde kerk een van de drie kerkeraden uitgaande dienst bijwonen. Na afloop van deze kerk dienst zullen op het kerkhof kran sen worden gelegd bij graven van slachtoffers van de ramp. Wateier-vredesprijs aan dr. A. Pelt 's-GRAVENHAGE, 20-1. Het be- stuur der Carnegie-stichting te 's-Gravenhage, belast met de toe kenning van de Wateier-vredes prijs heeft voor het jaar 1957 deze prijs toegekend aan dr. A. Pelt, die op 1 januari 1958 de dienst der VerT enigde Naties wegens het bereiken van de leeftijdsgrens heeft verla ten. Dr. A. Pelt heeft de volken bond, van de oprichting af gediend als chef van de informatie sectie en de Verenigde Naties achtereenvol gens als adjunct-secretaris-gent?- raal, hoge commissaris in Lybië' en directeur van het Europese bureau te Genève en als zodanig een waar devolle bijdrage geleverd tot de bevordering van de samenwerking tussen de staten en van de vredë in de wereld. Achtervolging in pyama ROTTERDAM, 20-1. Vannacht zagen twee surveillerende politie agenten op de Bergweg een man in pyama hard achter een andere man aanlopen. Zij begonnen er ook ach teraan te draven en wisten de ach tervolgde te grijpen. Het bleek de 25-jarige schrijfmachinemonteur N. B. S. uit Rotterdam te zijn. De man in pyama, een bewoner van de Ag- niesestraat, was wakker geworden door het starten van de motor van zijn auto, die voor het huis stond. IJlings was hij uit bed gesprongen, en trof in zijn auto de schrijfma chinemonteur aan. Deze was er in een ommezien weer uit en sloeg op de vlucht. Hij is gearresteerd. De kwestie van de Hongaarse vluchtelingen in Engeland LONDEN, 20-1. Drie gezinnen van Hongaarse vluchtelingen, in to taal elf personen, die twee weken geleden als verstekelingen uit Bra zilië in Engeland arriveerden, heb ben geweigerd zich opnieuw naar Brazilië in te laten schepen. De Hongaren, die naar hun zeggen zonder te weten waarheen uit Ita lië naar Brazilië verscheept waren, zouden zaterdag in Londen weer ingescheept zijn als niet d 3 va ders enkele uren waren onderge doken. Later wist de politie hen op te sporen en gevangen te zetten; Inmiddels heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken vier van de Hongaren, een zwangere vrouw met drie kinderen, toestemming ge geven tot de bevalling in Engeland te blijven. De vier overigen zul len met de eerstvolgende gelegen-» heid naar Brazilië moeten vertrek ken. Ook de drie gevangen vaders zal men dan uitwijzen. Minister Butler van Binnenlandse Zaken zal deze week een verklaring over het geval in het parlement af leggen. Het Labour-parlementslid Green wood, die de drie gevangenen in hun cellen bezocht, stelde Butler telegrafisch voor om niet tot daden over te gaan voor een onderzoek is ingesteld. De Egyptische politie heeft in de woestijn ten zuiden van Rafah (op Sinaï) drie ton hasjiesj ontdekt. Deze hoeveelheid verdovende mid delen, ter waarde van circa dertig miljoen gulden, was per schip uit Israël gesmokkeld. De raad van Ellemeet kwam za terdagmorgen jl. in openbare ver gadering bijeen onder voorzitter schap van wethouder J. M. Dale bout, wnd. burgemeester. Afwezig met kennisgeving was de heer C. D. Gast. De voorzitter wenst na de opening der vergadering de leden en hun gezinnen nog een voorspoedig 1958 toe. Spreker memoreert, dat in het afgelopen jaar mede door de beste dingsbeperking geen grote werken zijn uitgevoerd. Met de aanleg van waterleiding en elektriciteit in het herverkavelingsgebied is ook in deze gemeente een aanvang ge maakt. Besloten werd in het afge lopen jaar tot de bouw van vier woningwetwoningen, waarvoor nog geen machtiging tot gunning werd ontvangen. Eveneens werd nog niet goedgekeurd het plan tot het bou wen van een dubbele woning, die nende als gemeentehuis. Ten ge rieve van de autobuspassagiers kon een fraai wachtlokaal worden ge bouwd. In het jaar 1957 vond een samen- spreking plaats over de samenvoe ging der gemeenten op het eiland Schouwen-Duiveland. Spr. hoopt, dat de samenwerking met de raad in 1958 weer op prettige wijze zal geschieden. Wethouder de Jonge, antwoor dende als oudste raa,dslid, hoopt ook weer op aangenaihe wijze met de voorzitter te mogen samenwer ken. Besproken wordt het verslag van de N.V. Waterleiding Maatschappij over het le halfjaar 1957. De heer R. Korsman uit er zijn ontevreden heid over, dat er zo veel tijd over heen gaat eer dat de eigenaar-be woners van nieuwe woningen een opgaaf ontvangen van het verschul digde abonnementsgeld. Het kan zeer bezwaarlijk zijn voor deze per sonen om soms na verloop van meer dan een jaar ineens een groot bedrag te moeten betalen. De voorzitter antwoordt dat deze achterstand, welke waarschijnlijk te wijten is aan de commissie van schatters, hem bekend is. Ook de andere raadsleden spreken hun on genoegen uit over deze trage gang van zaken. Met betrekking tot de bouw van vier woningwetwoningen deelt de voorzitter mede, dat een eerder in 1957 gedane toezegging betreffende bouwvolume thans door de Directie Volkshuisvesting en Bouwnijver heid is ingetrokken. Hoewel alle stukken op deze bouw betrekking hebbende, nog in 1957 zijn ingezon den, wordt thans verwezen naar het door Ged. Staten van Zeeland te verdelen bouwvolume voor 1958. De voorzitteT~acht deze intrekking misplaatst en heeft daarom een sterk protest laten horen bij de Provinciale Directie, terwijl ook de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid op dé hoogte zal worden gesteld van de ingetrokken toezegging. Verder brengt de voorzitter ver slag uit over gehouden besprekin gen met de bouwkundig hoofdin specteur van het lager onderwijs, de directeur van de Centrale Dienst Noord-Zeeland en de architect, over de gebreken van de nieuwe o.l.- school. De bouwkundig hoofdin specteur verlangt dat thans eerst een deskundig bodemonderzoek wordt ingesteld en hieruit conclu sies worden getrokken alvorens de school betrokken wordt. De archi tect zal niet verder aansprakelijk zijn dan zijn honorarium, waarvan deze dan ook afstand gedaan heeft. De voorzitter wekt de raadsleden op om de „Deltadag", georganiseerd door de Vereniging van burgemees ters en secretarissen, op 7 februari a.s. te bezoeken. Op voorstel van b en w. besluit de raad tot instandhouding van de o.l.-school voor de jaren 1958, 1959 en 1960. Besloten wordt over het le half jaar 1958 aan het gemeenteperso- neel weer toe te kennen de loon- compensatie i.v.m. de huurverho ging en een toeslag op de kinder toelage. Vastgesteld wordt de begroting 1958 voor de haven Kloosternol te Duivendijke. Goedkeuring wordt verleend aan de rekening over 1956 en de begro ting voor 1958 van het Burgerlijk Armbestuur te Ellemeet. Begroting 1958 Hierna komt in behandeling de gemeentebegroting voor 1958. Op verzoek van de voorzitter leest de secretaris de verschillende posten voor en geeft deze hierbij de nodi ge toelichting. De raad besluit de begroting vast te stellen als volgt: inkomsten en uitgaven gewone dienst f 171.722,31; kapitaalsdienst: inkomsten f 500.674,57, uitgaven f 548.369,53, nadelig slot f 47.694,96. De gewone dienst der begroting is sluitend gemaakt door beschikking over een bedrag van f 4100 van de batige saldi van vorige dienstjaren. De voorzitter doet verder nog een beroep op <3e raadsleden om medewerking te verlenen bij het beschikbaarstellen van woonruim te voor gerepatrieerden uit Indo nesië. Wethouder de Jonge wijst in de rondvraag op de onbevredigende afwatering achter de woningwet woningen aan de Burg. de Bruijn- straat en de nieuwe o.l.-school. Vol gens zijn mening loopt het profiel der sloot naar boven. De voorzitter zegt toe contact te zullen opnemen met de Herverkavelingscommissie om een nieuwe afwatering te ver krijgen omdat ook de gier van een mestput van een boerderij achter de woningen loopt. Voorts deelt de voorzitter op een vraag van de heer P. R. de Graaf nog méde, dat besprekingen heb ben plaats gehad met de P.T.T. over het plaatsen van een openbare tele foon in het dorp. Het vestigen van een telefoonstation wordt te be zwaarlijk geacht. Thans is overleg gaande over een publieke telefoon cel. Scheepvaartberichten Kelletia, t., 21 v. Curacao te San Lorenzo. De stafchef van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasution, heeft maandagavond bekend be- maakt, dat er documenten zijn ge vonden over de aan de voormalige stafchef kolonel Lubis toegeschre ven plannen om een nieuwe staat of een nieuwe regering uit te roe pen. BEVERWIJK, 21-1. - De Bever- wijkse recherche heeft een filiaal houder van een kledingbedrijf uit Haarlem, de Beverwijker J. H. aangehouden en ingesloten op ver denking van langdurige verduiste ringen tot een totaal bedrag van 19000 gulden. Hij zou deze delicten gedurende de afgelopen vijf jaar hebben gepleegd ten nadele van zijn Haarlemse werkgever. Tijdens een bedrijfscontrole kwam fraude aan het licht. Inrnonden mfdcdHIm WAr 11QT VI Veranderlijke bewolking met plaat selijk sneeuw; zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en west; overwegend lichte vorst. 22 jan. Zon op 8.35, onder 17.09. Maan op 9,14; onder 20.25 23 jan. Zon op 8.34, onder 17.10. Maan op 9.35, onder 21.30. Eerste kwartier: 28 januari te 3.16. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 22 jan. 4.46 v.m. 17.09 n.m. 23 jan. 5.17 v.m. 17.41 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 jan. 4.26 v.m. 16.38 n.m. 23 jan. 4.59 v.m. 17.10 n.m. Springtij: 22 januari. Doodtij: 30 januari. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 21-1. Tussen een ho- gedrukgebied boven Groenland en het noordelijk deel van de Atlan tische oceaan en een depressiege- bied boven Scandinavië stroomden de laatste dagen grote hoeveelhe den koude poollucht naar het zui den. Deze lucht heeft nu ook Spanje en noord-Italië bereikt. De lucht is zo koud, dat zelfs bij de lange weg, die zij over het oceaanwater moet volgen, de temperaturen tot op ta melijk zuidelijke breedte laag zijn. Zo vielen in Bretagne bij westelijke winden zelfs sneeuwbuien. Op de Britse eilanden gaven enkele sto- ringsgebieden aanleiding tot uitge breide sneeuwval. Op vele plaatsen ligt daar 10 tot 20 centimeter. Tij dens opklaringen en windstilte in een zóne tussen twee van dergelij ke storingen daalde de temperatuur in noord-Engeland plaatselijk tot meer dan tien graden onder nul. Een station meldde zelfs een mini mumtemperatuur van min 19. In het noordwesten van ons land vielen afgelopen nacht ook veel sneeuwbuien. In Den Helder lag dinsdagmorgen 8 centimeter. Ver wacht mag worden, dat de aanvoer van koude lucht nog enkele dagen blijft aanhouden. De sneeuwkansen zijn daarbij vooral in de kustpro vincies groot. Overdag zijn de tem peraturen daarbij om het vriespunt. De nachtelijke- minimumtempera turen kunnen van plaats tot plaats nogal verschillen in afhankelijkheid van de aanwezigheid van sneeuw en het voorkomen van opklaringen. Trombonist - Reis - Speldjes - Vrede Gastvrijheid en Conclusie Tussen de muzikale bedrijven om door heeft Eilandman, tijdens het concert van de Zierikzeese Orato rium Vereniging, nog even de ge legenheid gehad te praten met een aan het orkest toegevoegd lid van de Marinierskapel. Deze trombonist maakte destijds de reis mee met „De Zeven Provinciën" naar Le ningrad. Als daarover verteld wordt, moet men de oren spitsen. De trombonist is in het oude Petro- grad aan het passagieren geweest. „Alleen gaat het niet", aldus ver telde de trombonist, „want we (dat waren dan de mensen van de Ma rinierskapel) hadden altijd een slang Russen achter ons aan, die niet moede werden te vragen, te vragen en nog eens te vragen". Stonden de marinemannen voor een winkel, dan werden ze gelijk tijdig omringd door talloze nieuws gierige „Leningraders" en weldra maakte de winkelier een uitnodi gend gebaar, zo van „kom ook even binnen kijken". „Alles mocht in Leningrad", al dus deze beroepsmusicus. Niemand had bezwaar tegen filmen en foto graferen en zo z\jn er dan ook ver schrikkelijk veel filmrollen op deze reis verschoten. Toen onze zegsman vertelde aan de Russen, dat hij in Amerika was geweest, was het hek helemaal van de dam. Hij moest vertellen, maar toen hij het over de welvaart had ginds, kreeg hij geen geloof. Over het algemeen gaan de mensen er armoedig ge kleed, maar bv. de ondergrondse te Leningrad is iets onvoorstelbaars prachtigs en efficiënts. Er was een Russische musicus, die zijn eigen instrument wilde ruilen met dat van de Rotterdammer. De onder handelingen gingen via een tolk (leraar Duits met een jas om soep van te koken). De Rotterdanise trombonist echter zag, dat het Rus sische instrument nieuwer en duur der was en wilde daarom niet in gaan op het voorstel, bang een foute indruk achter te laten. Toen de tolk dit mededeelde (er stonden zeker honderd Russen rond hem ge schaard), ging hij ogenblikkelijk onder luide toejuichingen op de schouders. De souvenirjacht was enorm. Het meest gewild waren speldjes van de partij, maar die bleken moeilijk te krijgen. Een Russisch meisje schonk onze trombonist enkele Russische prenteboeken voor de kinderen thuis met de mededeling er bij: „vertel de mensen in Holland dat wij vrede willen en geen oor log". De namen Wagenaar cn Gort zak kent men in Rusland en de mis leide massa denkt, dat zij de ware hcilsbrengers zijn voor het Neder landse volk. De mededeling dat aan boord van de Nederlandse oorlogs bodem geen enkele communist was, gaf een schok aan de gretig luiste rende Russen, die - het moet eerlijk gezegd - een niet met west-Euro- pesc maatstaven te meten - gast vrijheid aan de dag hebben gelegd, tijdens dit unieke bzoek. De Marinierskapel gaf een con cert met taptoe te Leningrad en het hierdoor ontketende enthousiasme tart, aldus Eilandman's zegsman, iedere beschrijving. Toen het schip wegvoer waren er vele dames die een traan wegpinktenwant een struise Nederlandse marineman weet een Russische schone best le boeien, ondanks de taalmoeilijkhe den. Er was er zelfs een, die bij het avondappèl ontbrak. Het hele schip werd doorzocht, maar op het laatste nippertje kwam hij aanren nen, rechtstreeks uit de armen van een forse Russin. Overigens wat deze knaap betreft... hij sprak vloeiend Russisch en dat scheelt natuurlijk toch wel. Conclusie van onze zegsman: „Chrocsjtsjef moet het gordijn eens ophalen en ophou den met gestook, dan is het Rus sische volk echt hel meest vrede lievende volk van de gehele we reld". Verwachting tot woensdagavond: Plaatselijk sneeuw

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2