Ceen ziekelijke afwijkingen bij het meisje Haarschoten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voorschotten aan gemeenten en woningbouwcorporaties tegen 4 pet. AARDBEVINGEN IN ECUADOR EERSTE STROOM REPATRIANTEN IN DE LEGERPLAATS BUDEL EISENHOWER WAARSCHUWT VOOR STIJGENDE PRIJZEN SNEEUW, IJZEL EN STORM IN W.-EUROPA Terugkeer van Duitse geleerden uit Sowjet-Unie DINSDAG 21 JANUARI 1958 No. 18296 c 114e jaargang ZIERffiZEES«®NlEÜWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succosjes (max. 15 mm.) 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Rijk tracht voortgang bouw woningwetwoningen te verzekeren Voorrang voor arbeiderswoningen REDAKTJE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, 2ierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zlerikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 's-GRAVENHAGE, 20-1. De mi nister van Volkshuisvesting en Bouwny verheid heeft richtlynen doen toekomen aan de gemeente besturen over de voorgenomen ver strekking van bouw- en grond- voorschotten voor woningwetwo ningen. Onder voorbehoud van goedkeu ring door de Staten-Generaal zul len de voorschotten, waarvoor op de ontwerp-begroting voor 1958 van het departement van Volks huisvesting en Bouwnijverheid een bedrag van f 540 miljoen is uit getrokken, tegen een rentevoet van 4 pet. ter beschikking van gemeen ten en woningbouwcorporaties ge steld worden. Met deze rente, welke niet onaanzienlijk onder de huidige marktrente ligt, beoogt de regering de te bouwen woningwetwoningen binnen het bereik te houden van diegenen, waarvoor zij in beginsel zijn bestemd. In verband hiermede zal worden bepaald, dat tenminste 80 pet. van die woningen betrok ken moet worden door gezinnen met een inkomen, dat niet groter is dan dat van een geschoolde arbei der. De voorschotten zullen bij voor rang beschikbaar worden gesteld voor de bouw van normale en een voudige arbeiderswoningen. De grondvoorschotten zullen in 75 en de bouwvoorschotten in 50 jaar moeten worden afgelost. De grond- en bouwvoorschotten zullen de totale stichtingskosten der woningen omvatten, voorzover deze althans door de minister wor den aanvaard. Indien de bouw van woningen bij voorbeeld gepaard gaat met de bouw van garages, dag winkels en dergelijke ruimten, zul len voor de bouw van deze ruimten geen voorschotten worden ver leend, evenmin als voor de aanl'eg van centrale verwarmingsinstalla ties en dergelijke bijzondere voor zieningen. In gevallen waarin de garages, dagwinkels e.d. worden ondergebracht in de onderbouw van blokken meergezinshuizen, zullen in de voorschotregeling de kosten van een normale onderbouw wor den betrokken. Voor op voet van de woningwet te bouwen bejaardentehuizen zal voor het verlenen van rijksvoor schotten van geval tot geval wor den bepaald, in hoeverre de stich tingskosten kunnen worden aan vaard. Indien een gemeente of een wo ningbouwcorporatie woningen op grond bouwt welke in erfpacht is verkregen, wordt geen grondvoor- schot gegeven. In gevallen echter Reeds 12 doden BUENOS AIRES, 20-1. Volgens de jongste berichten zijn twaalf mensen om het leven gekomen bij de aardbeving in het noordwesten van Ecuador. Veel slachtoffers vie len in de havenplaats Esmeraldas, die door een vloedgolf werd getrof fen. Ook in de havenstad Tumaco, in het zuiden van Columbia, zijn veel slachtoffers gevallen. Talrijke huizen werden vernield. Een aan tal schepen wordt vermist. In zuid-Peru, in de provincie Cusco, zouden honderd mensen om gekomen zijn door aardverschui vingen. waarin een gemeente grond in erf pacht uitgeeft, is de minister bereid te overwegën aan die gemeente zo nodig voorschotten te geven ter fi nanciering van aankoop en bouw rijp maken van grond bestemd voor een bepaald bouwplan. Voorschotten zullen niet worden gegeven aan gemeenten, die nog de beschikking hebben over gelden af komstig uit het zogenaamde grote leggers. Hiertoe worden ook gere kend de gelden, die aan enige ge meenten zijn toegevloeid van de zijde van een aantal pensioenfond sen, die niet aan het „grote con tract" hebben deelgenomen en de gelden die met hulp van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal ter beschikking van een aan tal gemeenten zijn gekomen Voor woningen, die met gelden uit het „grote contract" worden gefinan cierd waarvoor een rente van 414 procent geldt, zal een toeslag op de bijdrage worden verleend om het verschil van procent met de rente van de rijks voorschotten te overbruggen. Zoals bekend, beoogt de regering met het verlenen van voorschotten voor de woningwetbouw niet alleen de voortgang van die bouw te ver zekeren maar ook een bijdrage te verlenen tot sanering van de finan ciële positie der gemeenten. Met het oog op dit laatste zal in 1958 voor de bouw van woningwetwo-- ningen alleen een jaarlijkse rijks bijdrage worden toegezegd, wan neer de stichtingskosten zijn gedekt door rijksvoorschotten of gelden uit het „grote contract". Verblijf in kamp voor glechts een week Economische boodschap voor Amerikaanse volk WASHINGTON, 20-1. - In zijn jaarlijkse economische boodschap aan het Congres waarschuwt presi dent Eisenhower er voor, dat de Amerikaanse bevolking niet de les sen in de wind mag slaan van de stagende prijzen. Hij doet voorts een dringend beroep op het Con gres tot aanvaarding van zyn bui tenlandse economische en handels politiek als een der middelen tot het stimuleren van de economische groei van de Verenigde Staten. Hij wijst erop, dat de wet inzake de handelsovereenkomsten op we derkerigheidsbasis de hoeksteen vormt van de Amerikaanse buiten landse handelspolitiek en hij dringt erop aan, dat het Congres de ver lening van deze wet dit jaar zal goedkeuren. De president wijst er voorts nog op, dat de Verenigde Staten op grond van de Ameri kaanse economische politiek tegen over het buitenland niet alleen zul len kunnen profiteren van de toe neming van de buitenlandse vraag naar Amerikaanse exporten, doch ook van de toeneming van de bui tenlandse capaciteit wat betreft het voorzien in de Amerikaanse invoer- behoeften en hij wijst erop, dat het voor de Verenigde Staten een ern stig verlies zou betekenen als men geen gebruik zou maken van de bijzondere bekwaamheden van an dere landen. Beroep op werkgevers- en werknemers Op werkgevers en werknemers doet de president een ernstig be roep om de „kritieke problemen" te onderzoeken van stijgende kos ten en buitensporige looneisen. Hij wijst erop, dat de werkgevers moe ten inzien dat prijsverhogingen, welke niet gerechtvaardigd worden door de produktiekosten, de koop kracht van de dollar verminderen en kunnen leiden tot beperking van afzet en van produktie. De vak bonden wijst hij erop, dat niet-ge- rechtvaardigde loonsverhogingen hogere prijzen en vertraging in eco nomische groei betekenen. Meer werklozen Omtrent de economische toestand in de Verenigde Staten deelt de president in zijn boodschap mede, dat in het laatste kwartaal van 1957 Verkeer ondervond veel hinder LONDEN, 20-1. In verscheidene delen van Europa heeft het verkeer maandag veel hinder ondervonden van yzel en sneeuw. Behalve in zuidoost-België %vas dit het geval In noord-Frankryk en het gebied van Parijs, waar tengevolge van verkeersongevallen 6 personen om het leven kwamen. Het verkeer op het vliegveld Orly ondervond stagnatie, doordat de tractors waarmee de vliegtuigen van en naar de startbanen worden gereden, tengevolge van de glad heid niet konden worden gebruikt. In het zuidelijke deel van Frank rijk tot aan de Rivièra toe en in noord-Italië wordt sneeuw ver wacht. In de lagune van Venetië zijn maandag in een dichte mist twee motorboten met elkaar in aan varing gekomen, terwijl een derde aan de grond liep. Twee personen werden gewond. In noord-Ierland, Schotland, Wa les en het noordelijke deel van En geland viel veel sneeuw, waardoor het wegverkeer sterk werd belem merd. Over west-Dultsland woedde een storm, waardoor bij Bayreuth een televislemast van vijftig meter ge veld werd. het bruto-nationale produkt met ongeveer 1.5 is gedaald beneden het hoogtepunt, dat in het derde kwartaal van 1957 werd bereikt. In december jl. is het percentage van de werkloosheid gestegen tot 5.2 tegen 4.3 in september. Het bruto- nationale produkt, dat wil zeggen, de waarde van alle goederen en diensten voor hetgehele jaar, heef* in 1957 434 miljard dollar bedra gen of 5 meer dan in 1956. Hervatting economische groei De president noemt de financiële omstandigheden in toenemende mate gunstig voor een hervatting van de economische groei. Krediet is thans vlotter beschikbaar tegen lagere kosten. Als de mogelijkhe den van het land ten volle zullen worden verwezenlijkt, dient de groei te geschieden in de vorm van stijgingen in werkelijke produktie, vergezeld van een stabiel prijs niveau. Dit kan volgens de presi dent worden bereikt als rekening wordt gehouden met overwegingen op lange en op korte termijn wat betreft de te volgen politiek en praktijken, welke invloed hebben op de economische welvaart. BUDEL, 20-1. Het enorme bord met het woord „welkom" aan de ingang van de gloednieuwe leger plaats Budel, was vanochtend het eerste teken van warme ontvangst, die de grote stroom repatrianten vanmiddag heeft ondervonden door de zorgen van de talrijke militai ren, van de Rode Kruistroepen en vrywilligers. Tegen één uur arri veerden in de legerplaats de eerste bussen met de repatrianten, die even tevoren de „Captain Cook" in de Amsterdamse haven hadden verlaten. Dit kamp aan de verkeersweg Eindhoven-Weert heeft de naam „Budel" voor velen van onze land genoten uit Indonesië - ondanks een zekere aversie tegen het begrip kamp - tot een symbool gemaakt van warmte, rust en veiligheid. Dit vond de 35-jarige telefonist R. Bouw, die met zijn vrouw en zijn drie kinderen, Shirley, Georges en Peggy, respectievelijk 6, 5 en 2 jaar oud, het gesar en getreiter, dat hij, naar hij meedeelde, had moeten ondergaan in de kampong „Men- teng Atas" bij Djakarta, waar hij als enige Nederlander woonde, was ontv2ueht en naar Nederland ver trokken met achterlating van nage noeg zijn gehele inventaris. „De veiligheid van mijn gezin ging voor alles", zo zei hij. „Ik ben nu geluk kig veilig. Ik zal hier trachten een nieuwe toekomst voor mijn gezin op te bouwen". Dit laatste gold niet voor mevr. C. M. Brand uit Bandung, die haar man tijdens de Japanse bezetting in Birma had verloren, in 1951 haar drie zoons naar Nederland had ge zonden uit veiligheidsoverwegin gen en die eveneens met de „Cap tain Cook" in Nederland aankwam. Deze dame, levend van een K.N.I. L-pensioen, wil trachten hier te zamen met haar zoons een onder komen te vinden. „We zijn zolang gescheiden geweest", zo vertrouw de zij ons toe. Vrouw kreeg spraak terug Lucrezia Dattilo, inwoonster van het plaatsje Burringo, nabij Catanxaro, in Calabrië (zuid-Italië), had zes jaar ge leden, na een hevige ruzie met haar zuster, haar spraak vermogen verloren. Het ge viel, dat de thans 36-jarige Lucrezia dezer dagen weer een heftig meningsverschil, nu met haar ouders, had. En deze twist bracht de zaken weer in het evenwicht, want Lucrezia heeft sindsdien het gebruik van haar tong her kregen. Prehistorische tekeningen ontdekt PERIGEUX, 20-1. Leden van de club van grotonderzoekers te Peri- geux hebben, in gezelschap van een prehistoricus, zondag in de druip steengrot van Villars, in het depar tement Dordogne, tekeningen ont dekt, die ongeveer 30.000 jaar oud moeten zijn. De tekeningen stellen paarden, beren, mammoets en bi sons voor. Sommige voorstellingen zijn gekleurd. Sedert twee weken wordt uit Bonn een secretaris van het mini sterie van Binnenlandse Zaken, wiens afdeling regeringsvoorstel len uitwerkt, vermist. Men gelooft niet, dat de secretaris, een zekere Paetzold, naar het Oosten is uitge weken. Eerder meent men te weten dat zijn verdwijning een gevolg is van particuliere moeilijkheden. De drukte jn de grote ontvangst zaal van de legerplaats duurde de gehele middag en de gehele avond nog voort. De ene bus na de an dere, laadde een groot aantal pas sagiers uit, die direct warm eten kregen. Daarna zijn de honderden gezinnen ondergebracht in de fraai ingerichte logiesgebouwen, waar hen eindelijk, na wekenlange span ning en moeilijke reis, rust was ge gund. De repatrianten zullen gedurende een week in het kamp verblijven en daarna in contractpensions wor den ondergebracht. Het kamp zal dan opnieuw een welkom toeroe pen aan andere landgenoten, die in grote stromen deze weken zullen blijven komen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een dag van verdriet duurt langer dan een maand van vreugde. De reis van Prins Bernhard FREETOWN, 21-1. Prins Bern- hard wordt vandaag in Freetown verwacht, de hoofdstad van Sierra Leone, waar hij een dag zal verblij ven alvorens zijn reis naar Liberië voort te zetten. De Prins zal in Freetown verwel komd worden door gouverneur sir Maurice Dorman en in het huis van de gouverneur overnachten. Zondagmiddag zijn de schepen „Corfu" en Sibajakde haven van Rot terdam binnen gelopen met uit Indonesië repatriërenden aan boord. H.M. de Koningin had zich aan boord van de „Sibajak" begeven om de ger-epatrieerden te verwelkomen. - H.M. de Koningin in gesprek met de familie Hoff. Mevrouw Ripema met haar 2Vz-jarig kleinkind en mevr. C. A. Hoff met haar 9 maanden oude zoontje Wouter. Prof. Muntendam over radio-actieve besmetting in Putten Justitie stelt onderzoek in naar de schuldvraag 's-GRAVENHAGE, 20-1. „Op dit ogenblik zijn by Joke Haarschoten geen ziekelijke afwijkingen te con stateren", zo verklaarde de direc teur-generaal voor de volksgezond heid, prof. P. Muntendam, heden morgen op een persconferentie, waar hijzelf en een aantal deskun dige medewerkers een uiteenzet ting gaven over de radio-actieve besmetting in Putten. Met betrekking tot de schuld vraag deelde prof. Muntendam mede, dat de justitie hiernaar thans een onderzoek instelt en het in dit stadium nog niet gewenst is de de tails daarvan bekend te maken. Ook het college van curatoren van de Utrechtse universiteit heeft deze zaak in onderzoek. Waar mensen werken, aldus de directeur-gene raal, worden echter altijd fouten begaan en ondanks goede veilig heidsmaatregelen blijft de moge lijkheid tot ongelukken altijd be staan. Prof. Muntendam wees erop, dal per 1 februari a.s. in Nederland de eerste wettelijke regeling, nl. het zgn. ioniserende stralenbesluit van de veiligheidswet, van kracht zal worden. Dit besluit beperkt zich weliswaar tot het terrein van de arbeidsbescherming, doch de con trole die op grond van dit besluit wordt ingevoerd biedt eveneens grote waarborgen voor de gezond heidsbescherming. Prof. Munten dam maakte bekend dat binnenkort als aanvulling op genoemd besluit het „Radio-actieve stoffen besluit" wordt ingevoerd, dat de bescher ming van de gezondheid der bevol king in het algemeen beoogt. Dit besluit is juist door de minister ge tekend, zo zeide hij. Vyftlg milllcurie Prof. Cohen, adviseur van prof. Muntendam, lichtte nog toe dat in de huiskamer van het gezin Haar schoten 50 millicurie radium ver spreid zijn geweest. De gezinsleden zijn hieraan slechts enkele uren blootgesteld geweest op een af stand van hoogstens een meter. De totale dosis die zij hebben ontvan gen kan dan ook slechts 1 tot 2 röntgen bedragen, een intensiteit die niet gevaarlijk genoemd mag worden. Wanneer kleine groepen arbeiders drietiende röntgen per week ontvangen, wordt dit toelaat baar geacht en per jaar mag deze dosis 15 röntgen bedragen. Ook wat de leden van het huisgezin Haar schoten betreft mag worden aan genomen, dat de dosis die zij heb ben ontvangen toelaatbaar is en geen genetische gevolgen zal heb ben. Wanneer de gehele bevolking deze dosis ontvangen had, zou het echter iets anders zijn geweest. Hadden arbeiders deze dosis van 1 tot 2 röntgen ontvangen, dan zou men hun hebben geraden enige we ken niet te werken. Prof. Cohen is dan ook \'an oordeel dat over een aantal maanden deze radio-actieve besmetting ver beneden de toelaat bare dosis zal zijn gedaald in het desbetreffende gezin. Wel zal ech ter op de medische papieren der familieleden moeten worden aan getekend dat zij onderhevig ge weest zijn aan de stralingzodat men daarmee eventueel bij me dische bestralingen in de toekomst rekening kan houden. Prof. Cohen zette verder uiteen dat wel gevaar kan ontstaan indien radio-actieve stof via de ademha ling in het lichaam terecht komt. In zulk een geval is slechts één- tiende millicurie toelaatbaar. Door deze ingestie kan radio-actieve stof zich namelijk vastzetten in de been deren. Radio-actieve besmetting wordt in het algemeen met symp tomatische middelen bestreden. Bij ernstige gevallen wordt bloedtrans fusie toegepast teneinde te voor komen dat de radio-actieve stof zich vastzet. Geen der toe nu toe bekende therapieën is echter vol komen afdoende in ernstige ge vallen. Schadeloosstelling De vertegenwoordiger van het ministerie van Justitie, mr. Belin- fante, deelde mee, dat, indien de schuldvraag bevestigend kan wor den beantwoord, de slachtoffers in ieder geval schadeloos gesteld zul len worden. Indien dit niet het ge val is zullen deze, hoewel dan mis schien geen formele aansprakelijk heid gesteld kan worden, toch wel worden geholpen. Prof. Went van de K.E.M.A. ver klaarde dat de radio-actieve as en aarde in de tuin van het huis tot hoopjes bij elkaar zijn geveegd en in emmers gedaan. Laagje na laagje wordt weggehaald, waai'bij steeds weer wordt gemeten of in de on derliggende aarde nog radio-acti viteit zit. Wanneer deze een rede lijke tolerantie heeft wordt de grond met water gespoeld. De grond en de as worden op een ter rein van de KEMA op een veilige plaats opgeborgen en het ligt in de bedoeling dat een speciale dienst van de marine deze over enige tijd naar zee zal afvoeren. MOSKOU, 21-1. 21 Duitse geleer den, die zich sedert 1945 in de Sow jet-Unie bevonden, hebben toe stemming gekregen naar hun land terug te keren. Zij mogen 1 febru ari met hun gezinnen naar west- Duitsland vertrekken. Zij woonden in Soechoemi in de Kaukasus. Het besluit om de 21 geleerden te laten repatriëren is genomen door het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. In Westduitse kringen te Moskou is men van mening, dat deze maat regel een gunstige invloed zal heb ben op het verdere verloop van de Duits-Russische onderhandelingen, die eind januari in Moskou zullen worden hervat De Westduitse dele gatie, onder leiding van Rolf Lahr, zal met de Russen behalve over de repatriëring van Duitsers in de Sowjet-Unie, over consulaire en handelsbetrekkingen onderhande len.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1