DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ondanks barre weer was H.M. Koningin Juliana Ier begroeiing aanwezig Kardinaal Mindszenty en Imre Nagy „WERKGELEGENHEID IN NEDERLAND BEGINT ZORGEN TE BAREN" NAALD MET RADIUMHOUDENDE KOP BRAK AF IN NEUS VAN KIND FUCHS BEREIKTE DE ZUIDPOOL Regering blijft hopen op akkoord met Rusland Familiedrama in in Betuws stadje MAANDAG 20 JANUARI 1958 No. 18295 114e jaargang ZIERiraSCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 „Sibajak" arriveerde in storm en sneeuw Een koud en toch warm welkom in het vaderland ROTTERDAM, 19-1. Terwijl voor de zoveelste maal vandaag de Jacht- sneeuw uit een loodgrauwe hemel over de rivier en de kade viel en de duisternis daardoor eerder dan normaal gevallen was, meerde de „Sibajak" van de Kon. Rotter- damsche Lloyd omstreeks zes uur in de namiddag aan de Lloydkade, opgewacht door H.M. de Koningin, die, ondanks het barre weer, op de verjaardag van een van haar doch ters gekomen was om de vele hon derden repatriërenden woorden van welkom toe te spreken. Deze storm en sneeuwjacht was het laatste zee-avontuur, dat de passagiers - onder wie velen met land en klimaat nog onbekend wa ren - op hun tocht naar het moe derland nog hadden moeten mee maken. Zij zullen deze zondag, on- TOPCONFERENTIE VAN NEUTRALEN? BELGRADO, 18-1. Zaterdag Is te Belgrado van gewoonlijk betrouw bare zijde vernomen dat president Tito streeft naar het houden van een „topconferentie" door leiders van neutrale landen, met het doel te komen tot een gemeenschappelijk dringend verzoek der „neutralen" aan de blokken van oost en west, onTTJhderhandelingen over de nog hangende internationale vraagstuk ken te beginnen. De Zuidslavische diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland doen thans krachtige pogingen om een dergelijke „top conferentie van neutralen" tot stand te brengen. aangenaam opgehouden zo vlak voor het doel van hun reis, niet licht vergeten. Om half twaalf vanmorgen had het schip nl. de mond van de Nieuwe Waterweg reeds bereikt, maar de noordwester gierde, de golven sloegen hoog en hagel zowel als natte sneeuw joegen over de dekken. Bij dit tempeest was er geen binnenkomen aan. De loods- dienst was trouwens gestaakt en er zat voor de gezagvoerder, kapitein J. C. Flach, niets anders op dan op veilige afstand van de „Hoek" te blijven wachten tot betere omstan digheden. Voor vele kinderen aan boord was het een belevenis, want ze konden voor de eerste maal in hun leven zien hoe sneeuw er uit zag. De ouderen daarentegen ble ven angstig binnen in de ver warmde ruimten van het schip, dat op de golven niet bepaald stil lag en menigeen zeeziek zal hebben ge maakt. Vier uren zou het duren, vooral eer men het erop wagen wilde de pieren binnen te varen. Om vijf over half vier vanmiddag was het dan zover. De storm was wat ge luwd en een enkele maal kwam zelfs de zon door het wolkendek gluren. Op die momenten schenen de oevers met het vlakke land daarachter wat vriendelijker, maar toch, weer om langs de railing te staan en de eerste indrukken van de Nederlandse bodem op te van gen, was het niet. Eri nauwelijks had iemand het toch nog gewaagd een koude neus te halen, of de natte sneeuw kwam in miljoenen vlokken opnieuw naar beneden en joeg die enkelen weer naar binnen. Het was het visitekaartje dat Ne derland afgaf. Men werd er rauw door geconfronteerd met de kli maatsverschillen. VONNISSEN IN HONGARIJE Radio-Boedapest heeft de tekst van een officieel communiqué om geroepen, waaruit blijkt dat de se cretaris van kardinaal Mindszenty, dr. Egen Albert Turcsanyi, tot le venslange gevangenisstraf is ver oordeeld wegens „samenzwering tegen de staat". Een aantal mede- beklaagden zijn tot gevangenis straffen van vier tot tien jaar ver oordeeld. BOEDAPEST, 18-1. Twaalf Ame rikaanse journalisten, op doorreis in Hongarije, hebben in Boedapest een vraaggesprek gehad met de Hongaarse vice-premier, dr. Ferenc Münnich, en hem bij die gelegen heid onder meer naar het lot van de vroegere premier Imre Nagy en kardinaal Mindszenty gevraagd. Ten aanzien 'van Imre Nagy zei Münnich dat deze Hongaars onder daan is, die ernstige vergrijpen je gens de Hongaarse volksrepubliek had begaan en zich daarvoor zal moeten verantwoorden. Over kardinaal Mindszenty zei Münnich, dat deze een katholiek priester is, die rechtstreeks onder de Paus staat. Hoewel Hongarije geen diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan onderhoudt, er kende men de Paus als hoofd van de kerk. „Indien hij wenst dat Mindszenty in de Amerikaanse le gatie blijft, zullen wij zijn wil eer biedigen, evenals wij dat doen te genover de Amerikaanse legatie met betrekking tot de gastvrijheid die zij aan de kardinaal verleent". Russen willen kunst- matig leven opwekken BALTIMORE, 18-1. De Moskouse correspondent van de Amerikaanse krant „Baltimore Sun" heeft zater dag geschreven dat Russische ge leerden kunstmatig leven zullen trachten te verwekken door „de grondstof van alle leven in een kunstmaan de ruimte in te zenden Naar zijn zeggen geloven de Russi sche geleerden dat men met een bombardement van kosmische stra len in de ruimte misschien „dezelf de organische veranderingen kan veroorzaken die miljoenen jaren geleden het leven op aarde bracht". Koningin Juliana «prak welkomstwoord Nauwelijks was een van de loop bruggen uitgelegd of de koningin schreed over de overhuifde loop brug naar een van de dekken, om zich vervolgens te begeven naar de kapiteinshut. Daar zou zij via de microfoon, die in alle grotere ver trekken met luidsprekers verbon den was, enige woorden van hart tot hart willen spreken. Zij werd daarbij ingeleid door de gezagvoer der. Terwijl de passagiers in stille aandacht bleven staan, hoorden zij de koninklijke woorden. „Ik wil - zo zei de koningin - U graag allemaal van harte welkom heten bij uw aankomst in Neder land. U zult allen heel blij zijn, dat de reis is afgelopen en dat U be houden bent aangekomen. Ik hoop dat U weet hoezeer er met U is meegeleefd de laatste tijd, die moei lijke tijd die achter U ligt na het afscheid van het land dat U lief was en dat men thans, na de lange reis meeleeft met uw zorgen voor de toekomst. Wij weten ook dat alle mogelijke maatregelen werden ge nomen om U hier behulpzaam te zijn". Koningin Juliana wees er voorts op, dat de gerepatrieerden ten slotte in hun eigen land en onder eigen mensen komen. „U komt hier aan in de storm, die U even zal hebben doen terugdenken aan de stormen, die U de laatste tijd hebt meegemaakt. Wel komt U hier aan in de sneeuw - een schouwspel dat vele uwer kinderen nog nooit heb ben gezien - maar gelukkig heeft ook nog de zon geschenen. Ik hoop - zo eindigde H.M. - dat U allen iets zult gevoelen van de warmte waarmee U hier wordt ontvangen. Hartelijk welkom". Minister Suurhoff over de sociaal-economische situatie: Bestedlngsrem blfjft gehandhaafd De werkgelegenheid ln Neder land begint nu inderdaad zorgen te baren. Dit verklaarde de minis ter van Sociale Zaken en Volksge zondheid, de heer J. G. Suurhoff op een zaterdag te Utrecht gehou den verkiezingscongres van de Par tij van de Arbeid. Ook als men er rekening mee houdt, dat in het cijfer van 104 000 werklozen per eind 1957 een heel >tuk onvermijdelijke seizoenwerk- loosheid zit, die ten dele door aan vullende werkgelegenheid, ten dele loor werkloosheidsuitkering wordt opgevangen, ook als men er van uit baat, dat er in de werkloosheid bijv in de textiel- en confectie-industrle een stuk schrikeffect zit, dat zich :elf wel weer zal redresseren, dan nog blijft het feit bestaan, dat een veel groter aantal moeilijk plaats bare krachten dan voorheen thans weer als werkzoekend staan inge schreven en dat ook van de tien- Uitzonderlijk ongeval te Putten Maatregelen genomen tegen besmetting Van de zijde van ae Rijksvoor lichtingsdienst wordt het volgende medegedeeld: „Op 15 januari jl. is het 4-jarig dochtertje van het gezin H. te Put ten het slachtoffer geworden van een uitzonderlijk ongeval. Het kindje is op de neusheelkundige af deling van het Stads- en Acade misch ziekenhuis te Utrecht behan deld met een radiumnaald. Bij het verwijderen van de naald is de ra- diumhoudende kop afgebroken en ongemerkt in de neus van het kind blijven zitten. Bij thuiskomst in Putten heeft het kind gebraakt. Het braaksel is door de huisgenoten in een papier opgevangen en in de kachel gestopt. Hierin moet het radiumomhulsel zijn verbrand. De as uit de kachel is in de tuin ge deponeerd. Toen men in Utrecht dit radium omhulsel op 16 januari mistte, is onmiddellijk een onderzoek inge steld. Daarbij bleek vooral de ka chel en de asbelt sterk radio-ac tief. Zowel de farmaceutische in specteur van de volksgezondheid te Arnhem als de geneeskundige in specteur te Nijmegen zijn dadelijk voor maatregelen naar Putten ge gaan. Het kind en het gezin H. zijn nog 's nachts uit hun woning geïsoleerd en ter observatie in Utrecht op genomen. Rondom het huis is een prikkeldraadversperring aan gebracht om het verdere meeton- derzoek mogelijk te maken. Zowel het medisch onderzoek als het jus titieel onderzoek onder leiding van de officier van justitie te Utrecht vindt verdere voortgang". Op het eiland Garvelloch aan de Schotse westkust is vorige week het 750 ton metende Engelse oorlogsschip „Barcomhe" gestrand en ernstig beschadigd. Hoewel het schip verschillende gaten in de romp opliep, kon de gehele bemanning, van wie niemand werd gewond, worden ge red. - De foto toont het schip half onder water op de rotsige kust. Gouverneur Nw.-Guinea neemt ontslag 's-GRAVENHAGE, 18-1. Bij Kon. Besluit d d 8 jan. 1958 no. 23 is aan ir. J. van Baal op zijn verzoek met ingang van 1 april 1958 eervol ont- :lag verleend uit het ambt van 'gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea jnder dankbetuiging voor de ge wichtige diensten onder moeilijke omstandigheden in dat ambt ver richt. LONDEN, 20-1. Vanmorgen te 2.08 uur (Ned tijd) heeft dr. Vivian Fuchs, de leider van de Britse groep der Zuidpoolexpeditie van het gemenebest, de Zuidpool be reikt. De leider van de Nieuwzee- landse groep, sir Edmund Hillary verwelkomde dr. Fuchs en zijn mannen, die 56 dagen nodig gehad hebben om de ruim veertienhon derd kilometer van de basis Shack- leton aan de Weddellzee naar de pool af te leggen Zij hebben nu nog bijna tweeduizend kilometer voor de boeg voordat zij de basis Scott bereikt en de eerste overtocht te land van het Zuidpoolgebied voltooid zullen hebben. 's-GRAVENHAGE, 19-1. De Ne derlandse regering laat de hoop niet varen, dat wellicht op den duur met de Sowjet-Unie tot een zekere mate van overeenstemming over ontwapening zal kunnen worden bereikt. Dit deelt minister Luns mede in de memorie van antwoord op de begroting van Buitenlandse Zaken aan de Tweede Kamer. Daarom heeft de Nederlandse ver tegenwoordiger in de twaalfde al gemene vergadering van de VN. actief deelgenomen aan de bespre kingen over het ontwapeningspro bleem en hoorde Nederland met 23 andere landen tot de indieners van een ontwerp-resolutie, waarin de westelijke ontwapeningsvoorstellen zijn vervat. duizenden valide werklozen met name in de zg. ontwikkelingsgebie den er 15 20.000 niet kunnen ho pen op korte termijn elders werk te zullen vinden als geen speciale maatregelen worden getroffen. Bestedlngsrem gehandhaafd Minister Suurhoff acht toch nog niet de tijd gekomen om het pro gramma van bestedingsbeperking over de gehele lijn een of meer sla gen terug te draaien. Wel tekenen zich met name op de betalingsba lans de eerste verschijnselen af, die wijzen op een zich herstellend evenwicht, wel schijnt er althans op de geldmarkt enige verruiming op te treden en is de schatkist op het ogenblik uit de ergste moeilijk heden maar een en zelfs twee zwa luwen maken nog geen zomer, zo zei minister Suurhoff. Wordt de be stedingsbeperking te vroeg, te snel of te rigoureus teruggedraaid, dan zou, volgens hem, alle moeite en pijn wel eens tevergeefs kunnen zijn. Daarom zal voorlopig volstaan moeten worden met incidentele maatregelen, die zeer in het bijzon der gericht zijn op verruiming van de werkgelegenheid in die bedrijfs takken en streken, waar de werk loosheidscijfers duiden op een ar beidersoverschot van min of meer duurzame aard. In dit verband dacht de heer Suurhoff aan het als nog weer plaatsen van overheids opdrachten, aan het doen uitvoeren van normale openbare werken, aan maatregelen vooral ook ten behoe ve van het bouwbedrijf en aanvul lende werkobjecten daar, waar de normale werkgelegenheid onvol doende blijft. Zeldzame vondst Een onlangs op het Noord zeestrand van Vlieland aan gespoelde kongeraal (conger conger L.) welke naar het zoölogisch museum te Am sterdam is gezonden blijkt een vondst van uitzonderlijk wetenschappelijke betekenis te zijn. De grote belangrijk heid betreft niet de 1,60 m. lange en 15,5 kg. wegende kongeraal zelf - het is een geslachtsrijp wijfje vol met kuit - doch de er in voorko mende parasieten. In de kieuwen werden talrijke pa rasitaire schaaldieren (be horende tot de soort conge- ricola pallida) aangetroffen. Deze soort is nieuw voor ons land. Stoffelijk overschot van Willem V naar ons land Het stoffelijk overschot van stad houder Prins Willem V, wiens zoon na de Franse tijd koning van ons land werd, zal na ruim 160 jaar naar ons land worden overge bracht. Prins Willem V van Oranje, die als laatste stadhouder in januari 1795 voor de Fransen naar Enge land vluchtte, later naar Brunswijk (Duitsland) reisde en daar in 1806 overleed, zal in het familiegraf der Oranjes in de Nieuwe Kerk te Delft zijn uiteindelijke rustplaats vinden. FINANCIEN EN ECONOMIE AMERIKA VERWACHT OPLEVING VAN ECONOMISCHE EXPANSIE Vooruitzichten zijn gunstiger geworden Er zijn redenen om aan te nemen dat de daling van de economische bedrijvigheid in de Verenigde Sta ten niet langdurig zal zijn en dat de economische expansie binnen niet al te lange tijd zal worden hervat. De politiek van de Ame rikaanse regering streeft ernaar dit te bevorderen, aldus president Eisenhower in zijn jaarlijkse eco nomische boodschap aan het Con gres. Eisenhower merkt op, dat de vraag van de verbruikers naar goe deren zich goed heeft gehandhaafd, dat de voorraden van het bedrijfs leven reeds een belangrijke aan passing hebben ondergaan, dat de weinig zijn gedaald, dat het be- persoonlijke inkomsten slechts zeer drijfsleven, getuige zijn expansie plannen, vertrouwen in de toe komst heeft en dat de financiële voorwaarden voor een hervatting van de economische groei steeds gunstiger worden. Bovendien zal het economische leven in het begin van het jaar de uitwerking begin nen te ondervinden van een uit breiding der militaire bestellingen. Wat de vooruitzichten op langere termijn betreft, verklaart Eisen hower in zijn boodschap, dat hij goede redenen heeft te verwachten dat in de toekomst een krachtige expansie van de Amerikaanse eco nomie zal kunnen worden gehand haafd. Het kenmerk van de optimist 1 is niet dat hij geen bezwaren ziet, maar dat hij zegt: „Kom i op met de moeilijkheden". Vader en zoon verdronken In het Betuwse stadje Huissen heeft zich vrijdagmiddag een fa miliedrama afgespeeld, dat eindig de met de verdrinkingsdood van een vader en zijn zoon. De vader, een 58-jarige tuinder J. S., die al enige dagen met het plan rondliep zich van het leven te beroven, was omstreeks het middaguur van huis vertrokken. Hij werd enige tijd la ter gevolgd door zijn zoon. Toen beiden zich op een pad langs een binnenwater bevonden, begaf S. zich naar de waterkant en sprong in de vrij diepe kolk. De zoon sprong zijn vader onmid dellijk na om hem te redden. Op het hulpgeroep snelde een in de omgeving werkende tuinder toe, die in een roeiboot sprong Daar S. in de nabijheid van de boot boven kwam, gelukte het de tuinder de man met een hark boven water te houden en hem op het droge te brengen Met behulp van een zuur stofapparaat slaagde men er in hem weer bij bewustzijn te bren- geen. Later is de man in een zie kenhuis overleden. Na enige tijd dreggen haalde de rijkspolitie ook de 23-jarige zoon, die binnenkort in het huwelijk zou treden, weer boven. Hij bleek te zijn overleden. Een 107-jarige Mevrouw Neeltje van Velzen uit Dordrecht zal op dinsdag 21 januari a.s. haar honderdzevende verjaar dag vieren. Zij is op twee na de oudste inwoonster van het land. Neeltje van Velzen wordt reeds tien jaar verpleegd in het gebouw van het Leger des Heils in het Krom hout. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Daar het Suez- kanaal door het aan de grond lo pen van twee tankschepen enige tijd geblokkeerd is geweest, heeft de „Willem Ruys" in Suez ruim 36 uur moeten wachten, alvorens het schip het Suezkanaal kon invaren. 's-GRAVENHAGE. Volgens thans reeds bij het Bureau Vakantiesprei ding binnengekomen opgaven zul len in 1958 definitief ruim 2.000 lagere scholen, d.i. circa 28 pet. van het totaal, hun zomervakantie op 12 juli doen ingaan en ruim 20 pet. op 19 juli. 's-GRAVENHAGE Naar van de Westduitse ambassade in Den Haag vernomen wordt zijn de berichten, dat Westduitse rederijen in Ham burg 130.000 ton scheepsruimte ter beschikking zouden stellen van In donesië ter gedeeltelijke vervan ging van de K P.M.-vloot onjuist. 's-GRAVENHAGE. De Neder lands-Duitse besprekingen in Den Haag, die door mr. J. W. Beyen en prof. Kaufmann worden gevoerd, zijn op het departement van Bui tenlandse Zaken voortgezet. 's-GRAVENHAGE. De regering heeft nog geen standpunt bepaald inzake de subsidiëring van de ker kenbouw. Dit wordt meegedeeld in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de algemene po litieke beschouwingen inzake de begroting. HARDERWIJK. Het college van burgemeester en wethouders van Harderwijk heeft in overleg met de gemeentelijke huisvestingscom missie en de centrale woningstich ting besloten 25 eengezinswoningen voor gerepatrieerden beschikbaar te stellen. ROTTERDAM. De „Touringclub Holland" heeft in de centrale hall van het groothandelsgebouw te Rotterdam een nieuw boekingskan toor geopend. Als de omstandighe den gunstig zijn zullen de andere afdelingen van Lunteren naar Rot terdam worden overgeplaatst. Men is hiertoe overgegaan in verband met de sterke toename van het luchttoerisme. In 1957 werden reeds ongeveer 3000 mensen met charter vliegtuigen van Zestienhoven naar vakantie-oorden in het buitenland vervoard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1