Mendelssohn componeerde de „Paulus' na de dood van zijn vader Heerlijk avontuur het gezonde gebaar: HART ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag n januari ms No. 18294 Zierikzeese Oratorium Vereniging Het belangrijkste oratorium van de 19e eeuw Felix Jakob Ludwig Mendelssohn werd geboren op 3 februari van het jaar 1809 te Hamburg. Zijn groot vader was de bekende Joodse wijs geer Moses Mendelssohn, zijn va der was bankier en een welgesteld man, die de jonge Felix een gede gen opvoeding kon laten geven. Vader Mendelssohn had de naam Bartholdy aangenomen ter gedach tenis aan een zwager. Felix bleek al spoedig in het be zit te zijn van een zeer grote muzi kale begaafdheid. In 1818, dus op 9-jarige leeftijd, trad hij reeds als pianist in het openbaar op. Zijn leermeesters waren Ludwig Berger voor piano, Hennings voor viool en Karl Zeiter voor theorie. Toen Felix 3 jaar was, ging het gezin Mendelssohn in Berlijn wo nen vier jaar later namen zij de Lutherse godsdienst aan. Leven en werken Toen de jonge Mendelssohn nau welijks 17 jaar oud was, compo neerde hij reeds de prachtige ouver ture „Ein Sommernachtstraum", niet te verwarren met de toneel muziek bij Shakerpeare's „A Mid- summernightsdream", die pas 15 jaar later ontstond. Toen Felix 20 jaar oud was, lukte het hem, met Zeller's Singakademie een uitvoering te geven van Bach's Matthaus-passion. Dat was in geen honderd jaar gebeurd, maar Men delssohn bewerkte met dit optre den een vernieuwde belangstelling voor het werk van Bach, die zich tot op vandaag heeft gehandhaafd Vervolgens ging Felix op reis. Naast andere landen en steden be zocht hij Italië, Parijs en Londen. Hier oogstte hij veel roem met de uitvoering van zijn werken. Mendelssohn is vervolgens onder meer werkzaam geweest als stede lijk muziekdirecteur te Düsseldorf, als dirigent der Gewandhauscon- certen te Leipzig en als General- musikdirector te Berlijn. In 1837 trouwde hij Caecilie Jeanrenaud, de dochter van een Waals predi kant. Overmatige inspanning on dermijnde zijn gezondheid en op 4 november 1847 stierf hij te Leipzig. Maar in de 38 jaren van zijn le ven had hij een respectabel aantal muzikale werken, onder welke ver scheidene meesterstukken, op zijn naam gebracht: 121 opusnummers en dan nog ruim 30 kleine werken zonder opusgetal. Eerste uitvoering van de „Paulus" Toen het jaar 1835 ten einde liep, trof Felix Mendelssohn een zware slag. Op 19 november stierf plotse ling zijn vader. „Het is het grootste ongeluk, dat mij had kunnen over komen en een beproeving,, die ik óf moet doorstaan, óf waaraan ik moet te gronde gaan", schreef de zoon drie weken na zijns vaders dood. Felix kiest het beste: hij gaat aan het werk. Met verdubbelde ijver werpt hij zich op de voltooiing van zijn oratorium „Paulus", omdat zoals de begaafde componist zelf schrijft, „de laatste brief van mijn vader mij daartoe aanzette en hij met ongeduld de beëindiging van de partituur tegemoet zag". Pinksteren 1836 nadert. Als .hoofdnummer voor het jaarlijkse muziekfeest aan de Rijn, in Düssel dorf te houden, staat Mendelssohn's oratorium „Paulus" vermeld. Het succes was enorm. Algemeen bleek men van oordeel, dat de „Paulus" het belangrijkste oratorium van de 19e eeuw was. En inderdaad heeft Mendelssohn met het componeren van dit op Bach en Handel geïnspi reerde opus 36 een prestatie gele verd, die wel als het belangrijkste Duitse koorwerk na Haydn's Die Schöpfung en Die Jahreszeiten is gekenschetst. De inhoud van het oratorium Na de eerste uitvoering heeft Mendelssohn nog wel het een en ander in zijn „Paulus" gewijzigd. Maar 't werk, zoals dit thans wordt uitgevoerd, bestaat in elk geval uit twee delen en 45 nummers. Uiter aard was het Mendelssohn niet mo gelijk, de hele levensgeschiedenis van Paulus, voorzover die ons uit de bijbel bekend is, weer te geven; het werk zou veel te lang zijn ge worden. De componist bepaalt er zich daarom toe, enkele fragmen ten te kiezen uit het leven van de Prinses Beatrix's bezoek aan de West HILVERSUM, 15-1. Teneinde de Nederlandse bevolking en de Ne derlanders in den vreemde op de hoogte te houden van het bezoek, dat H.K.H. Prinses Beatrix begin februari aan de Nederlandse An tillen en Suriname zal brengen, zal naar uit een mededeling van de N.C.RV. blijkt, in de actualiteiten rubrieken van de Nederlandse ra dio-omroepverenigingen een radio fonisch verslag worden gegeven van telkens 5 minuten. Dit gespro ken reisverslag zal voor het geza menlijke programma van de Ne derlandse Radio Unie worden ver zorgd door de reporter Gerard Hoek (NCRV), de cameraman Piet Kaart (voor het televisiejournaal van de N.T.S.) en de radiotechnicus Fred Bosman, die de geluidsapparatuur zal verzorgen. I apostel en daarbij van tijd tot tijd terug te grijpen naar het Oude Tes tament door het aanhalen van ver schillende teksten, met name uit de profeten. Het eerste deel van het oratorium is een weergave van het Droces en de steniging van Stefanus. (Men leze met name hoofdstuk 6 en 7 van het boek Handelingen der aposte len. Beter is echter, wanneer men tenminste goed voorbereid het ora torium wil beluisteren, het hele boek Handelingen te lezen). Het oratorium heeft wel niet Stefanus als hoofdfiguur, maar Saulus (zo heette hij vóór zijn bekering nog) had immers mede een welbehagen in diens dood (Hand. 8:1). Heel de geschiedenis van de steniging van Stefanus moet dan ook dienen als een inleiding op de bekering van Saulus, die sindsdien Paulus heet te. Hier bereikt het muzikale mees terwerk zijn hoogtepunt. Het tweede deel van het orato rium, dat enige episoden weergeeft uit het leven van Paulus op zijn zendingsreizen, vormt een anti-cli max met het eerste. Muzikale hoofdmomenten Mendelssohn's oratorium „Pau lus" opent met het bekende koraal „Wachet auf, ruft uns die Stimme". De lof van God wordt daarna be zongen in het „Allein Gott in der Höh' sei Ehr". Nu volgt de beschuldiging van Stefanus met de beroemde sopraan aria „Jerusalem, Jerusalem, die du tötest die Própheten" en het gepas sioneerde volkskoor „Steiniget ihn!" Saulus gaat op weg naar Damas cus, om daar de discipelen van Christus gevangen te nemen. Een dramatisch hoogtepunt vormt nu de plotselinge verschijning van Christus aan de fanatieke vervol ger. Het „Saul, Saul! was verfolgst du mich?" wordt door sopranen en alten gezongen. Daarna volgt het meest massieve en monumentale koor uit het hele werk: „Mache dich auf, werde Licht!" (no. 15), onmiddellijk ge volgd door een herhaling van „Wa chet auf! ruft uns die Stimme". Nu volgt nog de prachtige aria „Gott sei mir gnadig" en het eer ste deel eindigt met de machtige gezongen weergave van Romeinen 11 33 en 36. Het tweede deel Breed en imposant opent het tweede deel van het oratorium met het door het koor gezongen „Der Erdkreis ist nun des Herrn und seines Christ!" De muzikaal ge schoolde hoorder zal hier een vijf stemmige dubbelfuga kunnen ont dekken. Paulus gaat nu zelf prediken. In derdaad liefelijk klinkt het koor „Wie lieblich sind die Boten" (no. 26). Opmerking verdienen het ari oso voor sopraan „Lasst uns sin- gen" (27) en het koraal „O, jesu Christe, wahres Licht" (29). Het optreden van Paulus en Bar nabas in Lystra, waar zij wegens de genezing van een verlamde voor goden worden gehouden, leidt tot de gezongen bede der heidenen „Seid uns gnadig, hohe Götter" (no. 35). Opnieuw volgt een „Steiniget ihn, er lastert Gott!", nu echter niet be doeld voor Stefanus, maar voor Paulus zelf (38). En tenslotte willen wij u wijzen op de beroemde tenor-cantate „Sei getreu bis in den Tod" (40), op het ontroerende „Sehet! Welch' eine Liebe" (43) en op het overweldigen de slotkoor. Van dit laatste schrijft een onzer musici: „Alle composito rische mogelijkheden zijn verenigd in het slotkoor, dat door zijn mo numentale bouw en elementaire kracht op zinrijke wijze het werk afsluit". Voor de goed ingestelde hoorder is het beluisteren van Mendels sohn's oratorium „Paulus" een groot en puur genot. I Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee staat tegen Zeeland Sport voor zware opgaaf. Renesse speelt thuis tegen S.C. Gastel. In de tafeltenniscom- petitie verstevigde Lyceum zijn positie aan het hoofd van de ranglijst. VOETBAL K.N.V.B. In de 3e klas D staat Zierikzee in de uitwed strijd tegen Zeeland Sport voor een zware opgaaf. Technisch rekenen ivij de Vlissingers tot de beste club in deze afd. en de bezoekers zullen zich dan ook wel volledig moeten inzetten om een zo gunstig mogelijk residtaat te behalen waartoe wij reeds een puntenverdeling rekenen. RCS kon voor Terneuzen wel eens een lastige tegenstander zijn om tot de volle winst te komen. METO zal in eigen huis ODIO wel van het lijf weten te houden. RKFC, dat de laatste weken aardig in het nauw is komen te zitten, krijgt het wis pelturig spelende Zeelandia op be zoek. Geheel kansloos zijn de Ber- genaren in deze ontmoeting niet. Biervliet komt op het ogenblik uit stekend voor de dag en het zal Axel dan ook wel alle moeite kosten om de volle winst thuis te houden. Daar wij een veelvuldig verzoek kregen over de nog te spelen wed strijden door de clubs welke in aan merking komen voor de titel geven wij hierbij de wedstrijden welke de vier best geplaatste clubs nog hebben te spelen. Terneuzen, met het minste aantal verliespunten, speelt nog thuis tegen: Zeeland Sport, ODIO en METO en uit tegen: Zierikzee, RKFC, RCS en Grens wachters. Zierikzee, dat één ver- liespunt meer telt speelt nog thuis tegen: RCS, Zeelandia, Terneuzen en Grenswachters en uit tegen: Zeeland Sport en ODIO. Zeeland Sport met twee verliespunten meer speelt nog thuis tegen: Zierikzee, Biervliet, ODIO en Grenswachters en uit tegen RKFC, Zeelandia, RCS en Terneuzen. Hontenisse, dat met vijf verliespunten meer vrijwel is uitgeschakeld heeft verreweg het gemakkelijkste programma, nl. thuis tegen: Axel, Zeelandia, RCS, METO en Grenswachters en uit te gen: RKFC. In de ie klas G speelt Renesse thuis tegen SC Gastel. Dit is een wedstrijd die door de duinbewo ners in winst zal moeten worden omgezet willen zij niet in ernstige moeilijkheden komen. Wanneer de spelers zich volledig geven moet de winst binnen hun bereik liggen. Burgh speelt uit tegen Noordhoek dat op eigen terrein vaak tot goede prestaties in staat is. Veel winst zal er voor de gasten wel niet in zitten en wanneer Burgh er in zou slagen één puntje te bemachtigen bete kent dit reeds een fraai resultaat. Steenbergen gaat regelrecht op het kampioenschap af en stuurt De Schutters met lege handen naar huis. Nieuw Borgvliet kan zich op werken door van NSV te winnen, terwijl Halsteren de beste papieren heeft tegen Kaaise Boys. AFD. ZEELAND. In de le klas B zal Zierikzee II er wel voor op passen tegen Burgh II geen fout te maken en de bezoekers met lege handen naar de Westhoek terug sturen. Wanneer Brouwershaven over zijn inzinking heen is moet het de puntjes op het bezoekende Drei- schor kunnen bemachtigen hoewel het zaak is de blauw-witten zeker niet te onderschatten. In de 2e klas C gaat Zierikzee III van Brou wershaven II winnen. Zonnemaire is favoriet tegen Dreischor II, ter wijl SVOWK wel kans zal zien de puntjes op Renesse III te verove ren. ZATERDAGMIDDA GCOMPETI- TIE. Kloetinge kon zaterdag in de 2e klas B wel eens de leidersplaats innemen. Zelf zal het wel kans zien om van Heinkenszand te winnen, terwijl daarnaast Yerseke III bij Kapelle wel eens een veer zou kun nen laten. Goes V moet van Beve landers kunnen winnen, terwijl SVD om de puntjes gaat bij Wisse- kerke. Kats dat Wolfaartsdijk op bezoek krijgt kan al tevreden zijn met een gelijk spel. In de 2e klas D krijgt Bruse Boys bij SINOTO een lastige klip te omzeilen. Uit eindelijk zien wij de boys toch met de winst gaan strijken. MEVO II heeft de beste kansen in de uit wedstrijd tegen Bruse Boys II. TAFELTENNIS. In de hoofdklas se van de Schouwen-Duivelandse taféltennisbond kon Lyceum, door een 10-0 zege op Lichtboei, zijn po sitie aan het hoofd van de rang lijst nog verstevigen. In de le klas behaalde Lichtboei II een ruime overwinning op Chr. ULO III (7-3). MEVO II weerde zich kranig tegen het leidende Chr. ULO II. Bij de stand 4-4 moest de wedstrijd we gens tijdsgebrek worden gestaakt en het valt nog te bezien of de Chr. ULO hier de volle winst uit weet te halen. In de 2e klas ging MEVO III rustig verder op het pad der overwinningen en klopte Lichtboei IV met 8-2. In de hoofdklasse kan dit weekeind de ontmoeting tussen Chr. ULO en Lyceum beslissend zijn voor de bezetting van de bo- venste plaats. Wild-West-geschiedenis „Wichita" in de Concertzaal Danny Kaye te zien in „Wonderman" Het Concertzaal filmprogramma voor het a.s. weekeind vermeldt een nogal rauwe wild-westgeschie- denis, getiteld „Wichita", waarin de boventoon wordt gevoerd door dronken en schietende mannen die het stadje, waaraan de rolprent haar naam ontleent, onveilig ma ken. Een zakenman, die door zijn moedige houding bij een bankover val tot sheriff promoveerde, laat echter de kachel niet met zich aanmaken en na veel geharrewar weet hij de rust in het -stadje te herstellen. Als beloning krijgt hij de knappe Laurie tot bruid, de dochter van de man die tot zijn felste tegenstanders behoorde. Zondagmiddag en dinsdagavond krijgt men Danny Kaye te zien en te horen in „Wonderman". De sym pathieke komiek speelt de rol van I WIJ OUDERS f Als de dag van gister herinner ik mij, dat mijn kleine zoon in volle ernst beweerde: „Als ik groot ben, word ik jouw vader". Hoe hij zich deze metamorfose voorstelde, was mij op dat ogenblik niet recht dui delijk. De kronkels in zijn vierja rige hersentjes vermocht ik niet precies na te gaan. Ik vond het al leen maar een grappige, originele vondst, waar ik in mijn eentje om heb lopen grinniken. Pas later ben ik er achter geko men, dat hij met „jouw vader" eigenlijk de vader in huis, het hoofd van het gezin of met andere woorden „mijn man" bedoelde. Hij wilde doodgewoon met me tróuwen. Het is inderdaad grappig, hoe simpel die kleintjes zich de dingen voorstellen. Hun fantasie is leven dig genoeg; slechts in één opzicht laat hun verbeeldingskracht hen in de steek. Ze kunnen zich onmoge lijk voorstellen, dat er ooit iets zal veranderen aan de toestand, zoals die op het ogenblik is. Dat ze zelf „groot" worden, dat weten ze wel; maar dat ze dan het huis zullen uit gaan, om een eigen home te gaan stichten, dat hoort er niet bij. Even min is de onvermijdelijkheid, dat vader en moeder eenmaal oud zul len worden voorstelbaar voor hen. Geen vreemde vrouw Immers toen dezelfde zoon van me een jaar of 8, 9 was en er in zijn bijzijn over trouwen ---oroken werd, beweerde hij zonder blikken of blozen, dat hij „nooit trouwde". Iemand plaagde hem: „Wacht maar tot je groot bent, dan praat je wel anders. Dan wil je wat graag trouwen!" Vol verontwaardiging wees hij dit af. „Waarom zou ik dat willen? Zeker bij zo'n vreemd mens in huis wonen! Ik heb mammie toch!" Zo kom je er langzamerhand achter, dat in het kinderlijke brein het begrip „vrouw" en „moeder" nauw verweven zijn. Evengoed als het begrip „man" en „vader". Chris zou later mijn „vader" worden en ik zou altijd zijn „moeder" blijven. Dat was de minst ingewikkelde op lossing van het leven. Alles kon lekker blijven zoals het was en met „zo'n vreemde vrouw" had hij niets te maken. En als dan de liefde komt O, heilige onschuld. O, heerlijke kindertijd, die in zo simpel en ar geloos vertrouwen de toekomst ziet DAT LEVEN HEET als een bestendige toestand van vei lig beschermde onveranderlijkheid en nog geen idee heeft van de pe rikelen, die hen te wachten staan. Vooral op amoureus gebied! Kleine Chris van me, wat moet ik dikwijls met vertedering terug denken aan die tijd, toen jij mijn vader wilde worden en je afvroeg, wat je ooit met „zo'n vreemd mens" moest doen. Nu is het wel een beetje anders, hé jongen? Nu ben je voor het eerst serieus verliefd. Wonderlijk, dat het jou, die altijd zo vertrouwelijk met moeder was, zo'n moeite kostte dit teder ge heimpje over je lippen te laten ko men Liever had je het maar voor jezelf gehouden, is het niet? Moeder moet het begrijpen Was je werkelijk bang, Chris, dat moeder je zou uitlachen of dat ze het niet ernstig zou nemen? Je keek bijna schuldbewust, toen je vroeg, of je haar eens thuis mocht bren gen en heel vlug zei je er achter aan: „Je hoeft niet te denken, dat het kalverliefde is, hoor". Al zou ik het gedacht hebben, lieve jongen, dan had ik het nóg niet gezegd. Aan zo iets prils en teers moet een volwassene niet tor nen. Voor jóu was het immers een adembenemend wonder en ik zou het niet voor je bederven. Eerder voelde ik je zoete opwinding met je mee. Ik wou maar, dat alle ouders het zo begrepen bij hun kinderen, Als ze maar wilden proberen, zich óók nog eens heel jong te voelen. Zo jong als jullie voor wie het heer lijke avontuur, dat leven heet, nog moet beginnen. een rustige schrijver, de broer van een conferencier en danseur van een nachtclub die vermoord wordt. Edwin (Danny Kaye) ontmoet de geest van zijn vermoorde broer door wie hij zich laat overhalen zijn rol van danseur over te nemen in het belang van het onderzoek Het gaat Edwin op het podium uiter aard vlot af, het lukt hem zelfs vanaf de „Bühne" om een officier van politie die in de zaal zit be langrijke tips te geven, die leiden tot de arrestatie van de moorde naar. Edwin keert terug naar zijn boekenen naar een aardig meisje. Programma Dorpshuis Renesse In het Dorpshuis te Renesse draait zaterdagavond „De waarheid kent geen grenzen", een film die op het festival van Venetië als enige met de hoofdprijs van de president werd bekroond. De film geeft een bijzondere indruk van de Joodse opstand in Warschau in 1943 en is op een zeldzaam spannende en ont roerende wijze vervaardigd door Alexander Ford. De rollen worden gespeeld door ongeschoolde kin deren. Maar wat deze kinderen we ten uit te beelden grenst schier aan het ongelofelijke. In bioscoop hotel Bom draait „Prince of Pirats", een spannende flim. Ingezonden mededeling Onreinheden in Uw bloed veroorzaken die Rheumatische Pijnen. Daarom aal zo'n bloedzuiverende Kruschenkuur U goed doen. 'n Heerlijke gewaarwording, dat bevrijdende gevoel dat over U komt, naarmate de aansporende werking van Kruschen's zes mine rale zouten zich op lever, nieren en ingewanden doet gelden en zo uw bloed sneller gaat stromen. Stramheid en pijn vallen als 't ware van U af en ge voelt Uzelf allengs weer helemaal de oude. Vraag Kruschen bij uw apotheker of dro gist. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Ca sey, heeft woensdag verklaard, dat Australië geen enkele handeling, welke Indonesië zou verrichten om zijn soevereiniteit over een uitge strekt zeegebied, dat de Indonesi sche eilanden omgeeft, en over de lucht daarboven te vestigen, zal er kennen. Ingezonden, mededeling FEUILLETON Het overwint OORSPRONKELIJKE ROMAN door V Maar wat treurde zij? Haar wachtte nog een lang leven. Irn of geen Irn, zij zou gelukkig zijn en genieten. Waarom klaagde zij over een jongen, die haar gene genheid niet eens waard was? Als hij van een ander kon houden, zou zij het dan niet kunnen? Desnoods deed zij het zonder jongen. Zij be zat genoeg geld om straksneen, niet om heel haar leven uit te gaan en pret te maken, maar toch wel om een studie te voleindigen. Wat er ook gebeurde, zij zou blijven studeren. Zij zouja dokter wor den! Zij, de meid van de waard, al mocht zij dan door een jongen van stand bedrogen zijn, zou niet ver slagen worden, door de kroeg niet, door de mannen niet, door niemand en niets. Zij zou leven en gelukkig zijn. Maria liep opgewekt naar het buffet en kon zich voorstellen, dat op een dag Irn zou terugkeren, verwachtend, dat hij daarmee vol deed aan een geheime wens van haar, dat zij nog altijd van hem houden zou. Misschien waren an deren zo, zij niet. Zij zou niet schel den en niet treuren, maar hem vriendelijk vragen, of hij een mid dag bleef. Maar als hij meende daaruit de gevolgtrekking te mo gen maken, dat zij hem nog lief had, als hij dus nog eens zou trach ten haar te omhelzen, zou zij hem gedag wuiven. Niets zeggen, laten voelen slechts, dat zij alleen maar oprechte vriendschap waardeerde De huisbel ging. Was Peter al op? Eerst in elk geval nogmaals laten bellen. Lang had zij daarop niet te wachten. Nieuwsgierig, wie daar wel zo vroeg kon zijn, liep zij naar de huisdeur. „Goedenmorgen!" „Goedenmorgen. „Je aarzelt?" „Neen maar, Rein, dat is een tijd geleden. Kom binnen. Wat kom je doen?" Maria ging hem druk m-atend voor naar de huiskamer. Waar hij wel geweest was al die tijd. Wat hij deed. En schertsend: of hij haar al vergeten was. Rein nam lachend de aangebo den stoel. „Het gaat je zeker goed, anders was je niet de opgewekt heid zelve?" zei hij nu. Maria trok een guitig gezicht en antwoordde: „Zou je niet? Dochter van een gezeten caféhouder!" Rein lachte hartelijk. Maria keek hem schijnbaar on verschillig, maar in werkelijkheid aandachtig aan. Hij was een echte man geworden en zag er goed uit. Een knappe vent, aan wie men zien kon, dat hij niet de eerste de beste was Het zou een goede partij zijn ./Wat kom je eigenlijk doen? Toch geen liefdesverklaring, hoop ik?" Rein, die wel bemerkte, dat het scherts was, ging op het laatste niet in en zei: „Mijn vader is ziek en nu hebben wij vanavond juist een groot gezelschap, zou je broer ons niet kunnen helpen?" „Je vader ziek?" „Ja". Maria vertelde nu alles over haar vader. „Dat is niet zo mooi", merkte Rein op, „ik had het niet ver wacht. Je vader leek mij een ster ke kerel. Zo zie je maar. Het kan gauw gaan. Mijn vader heeft slechts een flinke kou te pakken, maar de dokter houdt hem er toch voor in bed. Hoe gaat het anders met jou?" „Met mij? Wat zal ik daar nu op zeggen? Vertel mij eerst eens iets van jezelf. Ik brand van nieuwsgierigheid". „Ik geloof niet, dat jij zo gauw in brand staat al schijnen je ogen nu en dan vuur te schieten. Nou, getrouwd ben ik nog niet, maar ik heb wel een lieve meid. Zij lijkt wel wat op jou, maar komt niet uit een café. Ik heb de eerste tijd nog wel eens aan jou gedacht. Kan je nu wel vertellen, dat ik mirakel gek op je was. Trouwens, je bent het waard ook. Maar hoe gaat het met jou?" „Hè, wat ben je nieuwsgierig. Zal ik mijn hart voor je uitstorten?" Rein keek haar niet-begrijpend aan. Er was iets of dacht hij dat nu maar? „Het is eigenlijk niet goed met mij en ik had mij voorgenomen daar met niemand over te praten omdat ik niet hebben wil dat een ander mij beklaagt. Ik heb echter vertrouwen in jou, hoewel je met dat vertrouwen wel wat te vlug kunt zijn. Je weet, wat ik toen ge zegd heb. Het is gegaan zo ik wens te, totdat voor korte tijd Irn ver van hier moest studeren. Een en kele maal had hij mij al eerder verteld, dat hij sterk onder de in vloed van bepaalde meisjes kon staan. Als ik echter bij hem was, dacht hij niet meer aan een ander. Wij gingen altijd heel eerlijk met elkaar om. Nu komt hij echter maar eens in de maand thuis. Gisteren had hij voor het eerst van zo'n maand studie moeten thuiskomen. Hij schreef al zo eigenaardig, dat ik er dagenlang beroerd van ben geweest en gisteren was ik natuur lijk ook anders dan gewoonlijk. Vandaag heb ik echter vrede met mijn lot gesloten. Wat kan het mij eigenlijk schelen, hoe het gaat?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5