Brengt 1959 een Amerikaanse „aardverkenningssatelliet'l San balm GELUKKIG Wit tö (joajtop! IVOROL Elke tand een Sneeuwwitje NEW YORK, 16-1. - De „New York Times" meldt, dat de Ver. Staten in het voorjaar van 1959 een kunstmatige aardsatelliet voor mi litaire verkenningsdoeleinden in de lucht hopen te brengen. De satelliet zou worden uitgerust met een kop, waarin fotografische uitrusting zou worden aangebracht. Hiermede zou het mogelijk zijn foto's te maken van fabrieken of raketlanceerbasse in de Sowjet- Unie. De kop zou naar de aarde teruggeschoten kunnen worden. Volgens de „New York Times" is dit project verleden week in een besloten zitting van de Senaats- ondercommissie voor de militaire paraatheid besproken. Dinsdag werd hetgeen hiervan bekend mocht worden voor publikatie vrij gegeven. De Verenigde Staten zullen spoe dig in staat zijn een kunstmaan met een „betalende lading" in een baan rond de aarde te brengen, die, als er een derde trap aan wordt toegevoegd, gebruikt kan worden voor verkenning van de maan, al dus heeft generaal-majoor Schrie- ver, de commandant van de afde ling raketten van de Amerikaanse luchtmacht meegedeeld. Woensdag is vernomen, dat generaal Schrie- ver dit vorige week in de subcom missie van de Senaat voor paraat heid heeft gezegd. In antwoord op vragen zei Schriever te denken, dat de Ameri kanen voor het einde van dit jaar, ongeveer in oktober, een kunstmaan om de aarde kunnen doen wente len, die met de „Thor" als eerste trap in haar baan is gebracht. In het voorjaar van het volgende jaar zullen de Verenigde Staten, naar generaal Schriever aanneemt, eer kunstmaan voor verkenningen kun nen gebruiken. Een belangrijk deel van generaal Schrievers betoog is niet voor pu blikatie vrijgegeven om veilig heidsredenen. Ingezonden mededeling Ooi wierp zes lammeren Een ooi heeft te Cariby, in de Amerikaanse staat Oregon, 6 lammeren geworven. Vol gens dr. Fox, professor in de kennis van landbouw en veeteelt aan de hogeschool van Oregon, is de kans dat dit geschiedt, één op tien miljoen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Verkeerscursus „Sparta" begonnen Gisteravond startte in de Graan- beurs de door de m.c. Sparta uit geschreven verkeerscursus, die ge geven wordt door de wachtmeester le klas der rijkspolitie J. Renshof. In zes lessen zal deze de cursisten voorbereiden op het examen van de K.N.M.V. dat op 19 februari a s. wordt gehouden. Zoals bekend is „Sparta" 3 maal achtereen kam pioen geworden en men zal onge twijfeld weer hard blokken om als eerste te eindigen. De docent, in geleid door de voorzitter de heer W. I. den Boer, heeft er de slag van om in een-heldere betoogtrant de deelnemers aan deze nuttige cursus de nodige verkeerskennis bij te brengen. „De opgegraven kastelen te Moermond" Op 23 januari zal, onder auspi ciën van „Stad en Lande", alhier spreken over het onderwerp: „De opgegraven kastelen te Moermond" de heer J. G. N. Renaud te Amers foort. NOORDGOUWE Jongetje viel in kerkgracht Dinsdagmiddag geraakte het zoontje van de heer J. v. A. te water in de kerkgracht. Het knaap je kwam gelukkig met de schrik vrij, omdat de heer J. G. v. M., timmerman-aannemer te Noord- gouwe, de tegenwoordigheid van geest had de jeugdige drenkeling op het droge te brengen. De televisie-uitzendingen in het verenigingsgebouw Van bevoegde zijde vernemen wij dat sedert 23 november 1957 tot 1 januari 1958 niet minder dan 621 personen naar in totaal 31 uitzen dingen van de televisie, in het ver enigingsgebouw van de Hervormde gemeente in de kom te Noordgouwe, hebben gekeken. Nog altijd zijn juist de kinderen, zowel uit Schud- debeurs als uit Noordgouwe het sterkst vertegenwoordigd van het kijkende publiek. NI. de 12 gegeven kindertelevisie-uitzendingen trok ken 348 kinderen] Voorkomende godsdienstige uitzendingen worden bovendien voor iedereen gratis toe gankelijk gesteld. De te bieden pro gramma's worden op diverse plaat sen in de gemeente (als aan het verenigingsgebouw en het badhuis) tijdig aangekondigd. DREISCHOR Vergadering gemeenteraad Dreischor De raad der gemeente Dreischor kwam woensdag 15 januari 1958 in spoedeisende vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester A. H. Vermeulen. Afwezig was wethouder J. J. Klaasse. Bij de opening van deze eerste vergadering in het nieuwe jaar wenste de voorzitter de leden veel heil, zegen en voorspoed voor hun persoon, hun gezin en hun werk. Hij hoopte dat dit aangevangen jaar ook een gelukkig jaar voor de gemeente zal zijn. Spreker wees op de belangrijkheid van de komende verkiezingen. Hij dankte voor de samenwerking met de wethouders, raadsleden en ambtenaren die steeds prettig was geweest en hoopt dat dit ook in het aangevangen jaar zal worden bestendigd. Besloten werd het raadsbesluit van 23 december jl. inzake het cre- diet in rekening-courant in te trek ken en gebruik te maken van het aanbod van de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten om het cre- diet in rekening-courant voor het jaar 1958 nader vast te stellen op f 100.000. Zonder hoofdelijke stemming werd eveneens besloten tot de overname van een dubbelwandige houten keet voor het sportterrein, om te dienen als kleedlokaal. Dit zal bevatten twee kleedkamers, een scheidsrechterkamertje en een zaal tje van plm. 30 m2. met halletje, w.c. en wasbakken. Verder kon de raad zich vereni gen met het voorstel van de voor zitter om aan de adoptie-gemeen ten Renkum en Aalsmeer, als dank voor de verleende hulp bij de wa tersnoodramp 1953, aan elk een blij vende herinnering aan te bieden ir de vorm van een gebrandschilderc glas-in-lood-raam. Ten slotte werd nog besproken de organisatie van de eilandelijke Delta-dag op 7 februari a.s. te Nieuwerkerk. Hierna sluiting. Restauratie Ned. t Kerk Het verjaardagsfonds voor de restauratie van de Ned. Herv. kerk alhier heeft over het 4e kwartaal 1957 opgebracht f 414,86, met dc restauratiecollecte bedraagt dil f 531,20. Het restauratiefonds bracht in het 2e en 3e kwartaal 1957 res pectievelijk f 477,47 en f 345,18 op. SIRJANSLAND De heer J. Zijlstra, vanaf 1 februari 1955 tot aug. 1956 onder wijzer aan de o.l.-school alhier, is met ingang van 1 februari a.s in gelijke functie te Sommelsdijk be noemd. Ingezonden mededeling Mr PLATTELANDSVROUWENBOND BROUWERSHAVEN Goed geslaagde viering van het eerste lustrum Veel sprekers prezen de actieve afdeling De afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen vierde gisterenavond in het jeugdgebouw op bizondere wijze haar eerste lustrum. Hoogtepunt van de avond was het poppenspel door mej. Cia van Boort. De presidente, mevrouw Jansen- Glas, verwelkomde de vele geno digden, w.o. burgemeester J. L. v. Leeuwen, wethouder C. van Nieu- wenhuize, afgevaardigden van de plaatselijke vrouwenverenigingen en van de zusterverenigingen uit Noordwelle en westelijk Schouwen, een bestuursdelegatie van de mu ziekvereniging )rApollo", de vroe gere secretaresse mej. Vos en mevr. Van Velde, die de stoot heeft ge geven tot de oprichting. Aankweken van eigen levensstijl De presidente schetste in haar openingswoord de totstandkoming van de afdeling, waarbij ze een overzicht gaf van wat op de bij eenkomsten wordt behandeld. Zij wierp hierbij het licht op de goede verstandhouding met en de mede werking van het gemeentebestuur. In de toekomst zal de afdeling meer aandacht schenken aan die onder werpen die bijdragen tot het aan kweken van een bewust eigen le vensstijl van de plattelandsvrouw. Zij hoopte tenslotte dat de afdeling op de ingeslagen weg zal voortgaan voor de bevordering van de belan gen van de plattelandsvrouw. Als eerste feliciteerde hierna bur gemeester v. Leeuwen namens het gemeentebestuur. Hij herinnerde er aan dat het gemeentebestuur altijd grote belangstelling aan de dag legt voor het werk van de afdeling. Spr. verwachtte dat de afdeling er in zal slagen met succes het werk voort te zetten. Culturele waarde Namens de Ned. Herv. vrouwen vereniging ISLOK feliciteerde me vrouw Groot-Aris. Zij respecteerde de grote culturele waarde van de afdeling. De heer W. v. d. Bos sprak namens „Apollo", waarbij hij toe zegde dat de muziekvereniging ook in de toekomst graag zal medewer ken aan te houden volkszangavon den. Onder aanbieding van een boekwerk over handenarbeid bood mevr. D. Delst-Gast haar geluk wensen aan namens de eilandelijke afdelingen. Mevr. Fokker deed na mens de huisvrouwenvereniging westelijk Schouwen haar geluk wensen vergezeld gaan van een grote doos chocolade. Namens het provinciaal bestuur feliciteerde me vrouw v. d. Wekken-v. Sluis. Vele spreeksters boden bloemstukken aan. Fraai poppenspel Na de pauze vertolkte mej. Cia van Boort met haar poppenspel op uitnemende wijze het oud-middel eeuwse spel „Floris en Blance- floor" (een liefdesromance) en daar na „De tien klumpkens", een ko mische voordracht in Brabants dia lect. Als toegift werd vertoond een dansend echtpaar. Met een dankwoord en het zin gen van het bondslied werd deze geslaagde lustrumviering besloten. Rest nog te vermelden dat in de pauze f 73,95 werd ingezameld voor de vluchtelingen uit Indonesië. AGENDA Heden (vrijdag) Dreischor: Dorpshuis, 7.15 uur, feestavond „Nut en Genoegen' Nieuwerkerk: Dorpshuis, 7.30 uur, uitvoering Chr. zangvereniging en Chr. kinderkoor. Noordgouwe/Schuddebeurs: Café den Hollander, 8 uur, Cult. Ver eniging (Artis-avond). Morgen (zaterdag) Zierikzee: Concertzaal, 8 uur, Wï- chita" (14 j.). Haamstede: bioscoop hotel Bom, 8 uur, „Prince of Pirates" (14 j.) Renesse: Dorpshuis, 8 uur, „De waarheid kent geen grenzen" (14 jaar). Oosterland: Ned. Herv. Jeugdgeb., 7 uur, uitvoering V.Z.O.S. Overmorgen (zondag) Zierikzee: Concertzaal, 3 uur „Wonderman" (14 j.); 8 uur, „Wi chita" (14 j.). KERKNIEUWS De vacatures in de Geref. Kerken 's-GRAVENHAGE, 16-1. Het aan tal vacatures in de Ger. Kerken is in 1957 met 1 gestegen en bedroeg op 1 januari van dit jaar 139. He1 aantal vacatures in gemeenten m<e1 meer dan één predikantsplaats steeg van 26 tot 32. In gemeenten met meer dan 200 zielen daalde hel van 61 tot 58. Van de kleine ge meenten met minder dan 150 zielen zijn 34 kerken vakant waarondei er verschillende zijn, die zo klein zijn, dat zij uiteraard tot het be roepen van een predikant wel nim mer zullen kunnen komen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Gendt (toez.): E. J. Loor, Heemse. Bedankt voor Wijk (bij Heusden): G. van Estrik, Nieuwland (Z.H.). BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 12 jan.: Adriaan, z. van Bastiaan Lokerse en Cornelia Boot; 14 jan.: Gijsbertus, z. van Marinus Feeken en Adriana Maatje Gili- jamse, wonende te Amsterdam; 14 jan.: Hermanus Theodorus Joseph, z. van Johannes de Raaij en Lucia Everdina Petronella van den Bosch. Gehuwd. 10 jan.: Cornelis Gerar- dus Verseput, 29 j. en Marie Ca- tharina Schoonakker, 31 j. Overleden. 10 jan.: Jacobus Sa- man, 60 j., echtgenoot van Jaco- mina van den Hamer; 10 jan.: Wil- lemijntje Krijna Verseput, 63 j., dochter van Johannes Verseput en Pieternella Hocke Hoogenboom. wonende te Zonnemaire; 11 jan.: Helena Hack, 86 j., weduwe van Adriaan van Hekke, wonende te Noordgouwe; 14 jan.: Johanna van Beveren, 68 j., ongehuwd, dochter van Cornelis van Beveren en Kaatje van Sluis, wonende te Brouwers haven. WELLINGTON, 17-1. Naar ver luidt zyn Fuchs cn zjjn gezellen nog slechts 135 km van de Zuidpool Men verwacht dat zjj zaterdag of zondag de Zuidpool zullen berei ken. Ter gelegenheid van de actie „Meer vrouwen in de B.B.", welke in februari en maart a.s. zal worden gehouden met medewerking van 15 Nederlandse vrouwen-organisaties, werd woensdag te Barneveld, op de tweede dag van een tioeedoagse persbijeenkomst in de stafschool van de B.B. aldaar, op een fabrieksterrein een. demonstratie gegeven door vrouwen van de B.B.-blokploegen uit Hilversum en Barneveld en van de brandweer uit Den Haag. - De foto toont de Haagse dames in actie. De regeling hulpverlening aan gerepatrieerden in de praktijk Financiële hulp en hulp op punt van huisvesting Gerepatrieerden uit Indonesië, waaronder thans mede begrepen worden, degenen die onder de hui dige omstandigheden Indonesië ver laten, of daarheen na hun verlof niet kunnen terugkeren, kunnen - indien noodzakelijk - geholpen wor den op grond van de regeling hulp verlening gerepatrieerden. Behalve financieel kunnen de ge repatrieerden in verband met de hier te lande heersende woning nood ook geholpen worden met huisvesting. Het karakter der hulp verlening van overheidswege brengt mede, dat slechts diegenen voor hulpverlening in aanmerking komen, die niet in staat zijn zelf standig in hun onderdak en/of le vensonderhoud te voorzien. Dit komt onder meer tot uiting in de verplichting der gerepatri eerden om eventuele aanspraken op salaris, wachtgeld, pensioen, uitkeringen ineens, e.d geldend te maken, aldus de voorlichtingsdienst van het ministerie van Maatschap pelijk Werk. De materiële hulpverlening aan de gerepatrieerden in opvangcen tra en contractpensions geschiedt door het ministerie van Maatschap pelijk Werk. Het districtskantoor voor het zuiden is gevestigd: Vugh- terstraat 305 's-Hertogenbosch (pro vincies: Zeeland, Noord Brabant, Limburg). AFDELING SCHOUWEN-DUIVELAND C.B.T.B. Prof. I. A. Diepenhorst sprak over het onderwerp: „Tussen twee werelden" „Wereldellende geen vrijbrief voor twijfel" In een zeer gedegen rede, uitge sproken op de jubileumvergadering van de afdeling Schouwen-Duive- Iand van de Zeeuwse C.B.T.B. over het onderwerp: „Tussen twee we relden", heeft de bekende radio spreker prof. I. A. Diepenhorst te Zeist, uiteengezet dat Nederland noch de Amerikaanse, noch de Rus sische wereld volledig aanvaarden kan. Nederland draagt het merk- stempel van de Reformatie in sterke mate en dat heeft op de tal rijke gebieden zijn invloed doen gelden, als daar zijn: de mensbe schouwing, kinderbescherming, het rechtswezen, het terrein van vrij heid en gezag, e.d. Spr. gaf een typering van zowel het Amerikaanse als het Russische volk. De Amerikaan is simpeler, jeugdiger, gevoeliger, maar het ont breekt hem vaak aan innerlijkheid, Rusland is - naar inzicht van spr. - niet buiten ons werelddeel te plaat sen, al is er nimmer sprake van grote samenhang geweest, want ook de tsaren hanteerden reeds him „ijzeren gordijn". Nederland beweegt zich tussen de polen, de (Russische) door de staat beheerste ideologie en het Wallstreetkapita- lisme, maar er is ook een tegen stelling met de Aziatische wereld, die werd benaderd niet louter uit winstbejag en niet louter om er de verderfelijke vruchten van de blan ke beschaving te brengen. Spr. wil de blijven geloven aan een verbon denheid van hoger orde met Azië en wees er op dat de typische eco nomische problematiek van Azië ook in Europa wordt gevonden (Spanje, zuid-Italië). Het gaat nu om een zekere verevening tussen ontwikkelde en minder ontwikkel de gebieden. In dit opzicht is Ne derland uit de rij getreden. Gisteren en morgen Intussen is er ook een grenspo- sitie tussen de wereld van gisteren en de wereld van morgen. Spr. wil de niet toegeven aan het zwarte pessimisme. Het spreken met ze kerheid over de toekomst is uit gesloten maar er zijn meer ontstel lende verschijnselen (slavernij) ge weest, die toch uiteindelijk werden veroordeeld en geliquideerd. Er moet een voortdurende bewogen heid zijn over de wereldellende, maar die ellende geeft geen vrij brief om te twijfelen aan de toe komst. Spr. wees hierna op de enorme evolutie die zich in het le ven heeft voltrokken en stond stil bij de positie van de enkeling, die .eenzaam in de volte" is geworden, vaak geen eigen vorm heeft voor vermaak en ontspanning, kampt met een gebrek aan levensstijl, waardoor de massa-vorming in de hand wordt gewerkt. Een dubieuze zaak is nog steeds de Europese eenheid, want wij zien hoevele landen afwijken van dit eenheidsideaal. We willen de „uit daging van de tijd" aanvaarden, maar kunnen de brave burgers, de fantasieloze gewennelingen, de am bitieuze ploeteraars en de met denkhoogmoed behepten raken aan dit ideaal? Het gaat - aldus besloot spr. - om de redelijke en zedelijke mens, die moet komen tot de ver antwoorde daad, handelend vanuit een waarlijke christelijke gerust heid, dienend de eer van God en het werkelijke nationale van de Nederlandse natie. Ingezonden mededeling ik heb vancOyk, dekens! Verwachting tot zaterdagavond. Iets kouder In het zuiden van het land aan vankelijk nevelig en plaatselijk motregen. Overigens opklaringen en morgen enkele verspreid voor komende buien. Overwegend ma tige en langs de Waddenkust later krachtige of harde wind tussen west en noodwest. Iets lagere tem peraturen dan vandaag. 18 jan. Zon op 8.40, onder 17.02. Maan op 7.11, onder 16.04. 19 jan. Zon op 8.39; onder 17.04 Maan op 7.50, onder 17.08. 20 jan. Zon op 8.38, onder 17.05. Maan op 8.22, onder 18.14. Nieuwe maan: 19 jan. te 23.08. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 18 jan. 2.00 v.m. 14.27 n.m. 19 jan. 2.52 v.m. 15.16 n.m. 20 jan. 3.36 v.m. 15.59 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 jan. 1.40 v.m. 14.01 n.m. 19 jan. 2.30 v.m. 14.46 n.m. 20 jan. 3.13 v]m. 15.27 n.m. Springtij: 22 januari. Doodtij: 30 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-1. Het hogedrukge- bied dat enkele dagen het weer in ons land beheerste, verplaatste zich de afgelopen 24 uur verder in westelijke richting naar het mid den van de oceaan. Tegelijkertijd begon de luchtdruk in Scandinavië aanzienlijk te dalen, waardoor de luchtdrukverschillen boven de Noordzee groter werden en de wind bij ons iets in kracht toenam. Hier door werd van zee uit zeer voch tige lucht aangevoerd, waarin op vele plaatsen mist en motregen voorkwam. De begrenzing van de zachte lucht naderde vrijdagmorgen de Waddeneilanden. Het front zal in zuidelijke richting ons land passe ren, waarna koudere en drogere lucht ons land binnenstroomt met opklaringen. Ingezonden mededeling menu van de dag BLIKGROENTEN in 4 minuten kloor op tofel Gebraden Duiven - Kruitdamp - Veren en Bloed - Lust - Geur en Raad Is er al ergens een land te vin den „waar de gebraden duiven U in de mond vliegen", dan moet het in de Westhoek zijn. Dat klinkt knap overdreven, maar Eilandman legt U de vraag voor: „Is het wel overdreven?" Wie de jongste ge beurtenissen" tot maatstaf kiest, zal zeggen: „het is niet overdre ven". Het is niet overdreven, dat er een wat overstuur zijnde dame bij de buren is binnen komen ren nen, met de onheilsmare: „ze heb ben door het slaapkamerraam ge schoten". De „ze" waren jagers, die achter wild aanzaten in een tegen over het huis gelegen bos. Nu, zo'n mededeling is heel wat anders dan „nee, dank je, ik geen thee meer" en de onrust in het hart van die dame deelde zich mede aan de in gespannen luisterende buurlicden, die echter toch minder dik onder de kruitdamp zaten uiteraard en derhalve eens gingen vragen hoe of wat. Nu, daar was dan geschoten en de dame in kwestie was naar boven gerend, zag een versplinterde ruitzag veren en bloed, en of ze nu maar snel om assistentie bel len mocht en om de politie. De huurlieden (als gezegd (uiter aard) minder onder de kruitdamp) zeiden: „veren en bloed?", „maar dan moet er ook een vogel zijn". De dame had geen vogel gezien, en meende dat slechts haar slaapka mer onder het spervuur van jolige jagers had gelegen. De veren en het bloed waren de onduidelijke elementen in het verhaal, maar met behulp van deze indikatie is men toen gezamenlijk toch op de slaap kamer maar aan het zoeken ge gaan. Zielig voor het (aangescho ten dier), maar er zat in de verste hoek onder het ledikant een pracht fazant. De jagers in het boshad- ^eci^dfnaYC] den op de fazant gevuurd en in zijn doodsangst was de vogel pardoes door het slaapkamerraam gevlogen. Geen „gebraden duiven" dus, maar wel een levensgrote fazant. Bij de dame, bij de huurlieden en bij de onder-het-ledikant-kruiper is toen een chaos van gevoelens losgebroken, w.o. verontwaardiging over de (mis)schutters, langzaam afzakkende schrik en natuurlijk een opkomende physieke lust naar gebraden fazantenvlees. Eilandman is niet in een moraliserende bui op dit moment en daarom wil hij slechts die physieke lust naar ge braden fazantenvlees onderstrepen. Die lust kon worden bevredigd. Slechts weinig tijd nadien waren er slierten houtgeur in de atmosfeer en laten we nu vooral niet veri>al- len in jaloezie, maar deze raad ter harte nemen voor de jachttijd in de Westhoek: „ramen open!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2