Amerikaanse regering voorstander van houden van een topconferentie DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 17 JANUARI 1958 No. 18294 114e Jaargang PRINSES MARGRIET 15 JAAR. Een recente opname van H.K.H. Prinses Margriet, clie op 19 januari a.s. haar vijftiende verjaardag hoopt te vieren. (Foto Meyboom). Personenauto's worden duurder 's-GRAVENHAGE, 16-1. Volgens een verwachting van de K.N.A.C. zullen nieuwe personenauto's, mo torrijwielen, scooters en de voor deze voertuigen bestemde banden op 1 februari, of anders naar alle waarschijnlijkheid op 1 maart, duurder worden. Dat zal dan een gevolg zijn van de thans aanhang ige voorstellen tot verhoging van omzetbelasting. De minister van Financiën ver hoogde de omzetbelasting bij in voer of assemblage van personen auto's reeds op 15 oktober jl. van 15 tot 18 procent. Hij behoefde daarvoor slechts goedkeuring ach teraf te vragen aan de Kamers De Tweede Kamer gaf die goedkeu ring kortgeleden, de eerste zal dat - naar moet worden aangenomen - binnenkort eveneens doen. Vogelachtige vliegtuigen Tassmeldt, dat Sowjet- Russische ingenieurs vlieg tuigen met vogelwieken - op en neer klappende vleugels - hebben ontworpen, die over al kunnen opstijgen en lan den en die, evenals vogels, in de lucht kunnen blijven zweven. Volgens „Tass" is de stijgkracht van deze toe stellen, „ornithopters" ge naamd, drie tot vier maal die van gewone vliegtuigen. •s-GRAVENHAGE. Vele ambas sadeurs, gezanten en zaakgelastig den met hun dames, zaten woens dagavond aan het diner aan, dat door HM. de Koningin en Z.KH. Prins Bernhai'd voor het corps di plomatique werd gegeven. Hei nieuwjaarsdiner werd dit jaar ge geven in het Huis ten Bosch. NEDERLANDSE VOLK REAGEERDE NIET Minister Klompé: „We kunnen de mensen toeh niet aan de kade laten staan" Overheid zal wellicht maatregelen moeten nemen Dulles sprak zich duidelijk uit Kremlin wil toch ook geen werkelijke krijg 's-GRAVENHAGE, 16-1. „In het algemeen wil ik stellen, dat de wij ze, waarop het Nederlandse volk reageert op de vraagstukken van de uit Indonesië repatriërende Neder landers, nogal wat zorgen baart. Als men de scherpe en spontane reacties, die de gebeurtenissen in Hongarije opwekten, daarmee ver gelijkt, dan blijkt het grote belang het inzicht bij de Nederlandse be volking te verdiepen en meer be grip te wekken voor de tragiek, die achter dit gehele vraagstuk schuilt" Dit heeft de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. Kolmpé, vandaag op een persconferentie in Den Haag verklaard. Minister Klompé vervolgde: „De wijze, waarop de mensen in Indo nesië worden gedwongen naar Ne derland te gaan, werpt een schril licht op hetgeen daar gebeurt. Dit zou niet alleen een diepe veront waardiging in Nederland, maar in de gehele wereld hebben moeten opwekken. Er is gespeeld met de meest fundamentele rechten van de mens". Beschikbare ruimte niet toereikend Sprekende over de huisvesting voor de repatrianten zeide minister Klompé, dat de beschikbare ruimte in de bestaande contractpensions zeker niet toereikend zal zijn. Hoe wel het niet zeker is, dat alle on geveer 45.000 Nederlanders in In donesië de komende zes maanden naar Nederland zullen komen, moet "toch met de mogelijkheid rekening worden gehouden. De accomodatie in de contractpensions van 10.000 bedden is uitgebreid met 6.000 bed den. Deze uitbreiding zal het ech ter onmogelijk maken alle repa- triërenden op te vangen, zelfs als men aanneemt, dat een vrij groot percentage voor eigen huisvesting zal kunnen zorgen. Daarom, aldus minister Klompé, is een beroep ge daan op het Nederlandse volk om op basis van tijdelijkheid - waar voor de termijn moeilijk kan wor den aangegeven - woonruimte ter beschikking te stellen van die te rugkerende Nederlanders, die de zeden en gewoonten in Nederland kennen. De minister deelde in ant woord op vragen mede, dat „de overheid maatregelen zal moeten nemen", indien dit beroep geen op lossing zal brengen voor de moei lijkheden „Wij kunnen de mensen toch niet aan de kade laten staan", voegde zij er aan toe. WASHINGTON, 16-1. De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft donderdag in een verklaring voor de Amerikaanse persvereniging ge zegd dat de Amerikaanse regering voorstandster is van het houden van een topconferentie „doch on der de daartoe geëigende omstan digheden" „Eisenhowers brief aan Boelga- nin moet eens en voor al een ein de hebben gemaakt aan de indruk, dat de Verenigde Staten niet met de Sowjet-Russische heersers wen sen te onderhandelen. De V.S. wensen echter geen top conferentie, welke slechts een epi sode in de koude oorlog zou zijn en die onder omstandigheden zou worden gehouden, welke groot ge vaar voor de vrije landen zouden inhouden", aldus Dulles. Hij vervolgde: „Er zijn vele ge bieden, waarop het mogelijk zou zijn, in het wederzijds belang van de V.S. en der Sowjet-Unie, tot overeenstemming te komen. Ik geloof dat het Kremlin - en wat onszelf betreft weet ik het - niet wenst dat de wegen onzer lan den zover uiteengaan, dat er toe nemend gevaar zou ontstaan voor een overgaan van de koude oorlog in een daadwerkelijke krijg". Volgens Foster Dulles had Eisen hower in zijn brief aan Boelganin het „verstrekkendste voorstel, om het overleven van het mensdom te vérzekeren, gedaan, namelijk om de oneindige ruimte uitsluitend voor vreedzame doeleinden te gebrui ken". Het splijtbare materiaal Hij voegde hieraan toe: „Het is helaas thans niet meer mogelijk het voorstel dat de V.S. in 1947 deden namelijk dat al het splijtbare ma teriaal uitsluitend voor vreedzame doeleinden zou worden aangewend, ten volle uit te voeren, ook al zou thans een dergelijk besluit nog kun nen worden genomen voor het ma teriaal, dat nu wordt verkregen. Doch het is wel mogelijk nu te verzekeren dat proefnemingen in het heelal uitsluitend met vreed zame doeleinden zullen worden uit gevoerd", aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Foster Dulles vervolgde: „H'et is louter illusie - en geen ongevaar lijke - te denken, dat op een top conferentie de koude oorlog door een schriftelijke verklaring, zonder verdere opofferingen onzerzijds, zou kunnen worden opgeheven. Indien een dergelijke conferentie er toe zou leiden dat de vrije lan den niet meer het noodzakelijke zouden doen om hun veiligheid te verzekeren, zonder dat in de staten van het Sowjet-Russisch-Chinese blok op overeenkomstige wijze zou worden gehandeld, zou dat tot een grote, ja zelfs noodlottige ramp kunnen leiden". Premier MacMillan van Groot- Brittannië heeft in zijn antwoord aan Boelganin de Sowjet-Unie plechtig verzekerd, dat geen enkele Britse regering ooit agressie jegens de Sowjet-Unie zal plegen of goed keuren. Dit had hij bedoeld te zeg gen, toen hij op 4 januari in een radiorede sprak over een niet-aan- valsverdrag. In tegenstelling tot kanselier Adenauer, die het Poolse voorstel tot een atoomwapenvrije zóne be staande uit oost- en west-Duitsland Polen en Tsjecho-Slowakije, zonder meer van de hand we'es, zegt Mac Millan dat het voorstel wordt be studeerd. Amerikaanse agrarische productie niet in overeenstemming met behoefte Overschotten hebben hoogtepunt overschreden WASHINGTON, 16-1. President Eisenhower heeft in zijn jaarlijkse landbouwboodschap aan het Ame rikaanse Congres medegedeeld dat het er naar uitziet dat de over schotten aan agrarische produkten, welke zich in handen van de rege ring bevinden, het hoogtepunt heb ben overschreden. Hij drong echter aan op ingrij pende wijzigingen der wat hij noemde „niet-realistische prijs steunwetgeving" en zeide dat het toezicht op de aanplant er niet in is geslaagd om de agrarische pro- duktie in overeenstemming te brengen met de behoefte. Hij wees er op dat de landbouw een „ware revolutie in produktiviteit" door maakt en drong er op aan dat de basiswetgeving op landbouwgebied daarom moet worden gewijzigd Hij stelt het Congres onder meer voor tot het verminderen van de over schotten aan landbouwprodukten over te schakelen van methoden op korte termijn naar methoden op lange termijn. Een andere voorge stelde wijziging betreft de verla ging van de prijssteun der Ameri kaanse regering voor de belang rijkste agrarische produkten. Thans geschiedt de prijssteun volgens een vaststaande formule voor katoen, tarwe, mais, rijst, grondnoten, ta bak en zuivelprodukten op 75 tot 90 procent van de prijs. Deze marge wordt door de Amerikaanse rege ring te klein geacht om de groei mogelijk te maken van de afzetge bieden, nodig voor het opnemen der produktie, welke de Ameri kaanse landbouw ondanks het toe zicht op de aanplant, in staat blijkt te zijn te verwezenlijken. De prijs steun voor de genoemde agrarische produkten zal volgens president Eisenhower moeten worden vastge steld op 60 tot 90 procent van de pariteitsprijs. Deze dringend nodi ge wijziging in de prijssteunpolitiek zou de deur kunnen openen voor marktuitbreiding, grotere planttoe- wijzingen en voor grotere vrijheid tot produceren. ZELZATE (België). In enige uren tijds hebben Belgische douaneamb tenaren van de post Wachtebeke de hand weten te leggen op 1600 kg. boter en twee smokkelauto's. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND s-GRAVENHAGE Prins Bern- hax*d is woensdag, in gezelschap van zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaff, van een bezoek aan Londen op Soesterberg terug ge keerd. ROTTERDAM. Van de dieren tuin te Bazel (Zwitserland) heeft de Stichting Koninklijke Rotterdamse Diergaarde een geschenk ontvan gen ter gelegenheid van het hon- dei'd jarige bestaan. Het cadeau kwam wat te laat, maar dat vond zijn reden in het feit, dat het in mei jl. net geboren was en eerst „op maat" moest komen. Daarom is h'et geschenk niet minder welkom, want het betreft hier een strand- wolf, een uiterst zeldzame dier soort, die tot nu toe, althans in Europa, alleen in de dierentuin van Bazel vertegenwoordigd was. 's-GRAVENHAGE Het staats drukkerij- en uitgeverijbedrijf te 's-Gravenhage heeft in de Verenig de Staten fotografische zetappara- tuur besteld, waarmee telefoon- en bibliotheekgidsen en andex-e aan wijzigingen onderhevige utiliteits uitgaven, de helft goedkoper en aanmerkelijk vlugger en efficiën ter kunnen worden gezet. I SCHIPHOL. De eerste grote zen ding Salk vaccin tegen kinderver lamming, die in opdracht van de Nederlandse regex-ing door de N.V. Dagra te Diemen uit. Amex-ika wordt geïmporteerd, is met een vrachtlijntoestel van de K.L.M. op Schiphol aangekomen De machine, die ditmaal als „vliegende koel kast" dienst deed, was voorzien van een speciaal gebouwde con tainer van 9 meter lengte. Daarin werd in totaal 5100 pond ofwel 60 duizend ampullen met dit polio- vaccin vervoerd. GRONSVELD De thans 68-jari- ge Adam Goossens uit Gronsveld viex-t zondag a.s. zijn gouden ju bileum als chauffeur In de vijftig jax-en, dat Adam achter het stuur zat, heeft hij geen ongeluk gehad hoewel hij met autobussen geheel Europa heeft doorkruist. AMSTERDAM. Het t.s.s. „Cap tain Cook" met bijna 1000 evacué's uit Indonesië aan boord zal, on voorziene omstandigheden voorbe houden, 20 januari, 's morgens vroeg (ong. 6 uur) te Amsterdam aanko men. (Militaire) hulp komt niet altijd tot zijn recht WASHINGTON, 16-1. Miljarden dollars zijn de laatste jaren ver spild bij de militaire hulp van Amerika aan het buitenland, zegt in een verslag de commissie van het Huis van Afgevaardigden, die belast is met het toezicht op diverse handelingen van de regex-ing. Het gebeurt, aldus het rapport, dat er meer uit politieke overwegingen dan op zuiver -militaire gronden militaire hulp wordt vex;leend en dat er vliegtuigen worden' gelevex-d terwijl het ontvangende land nie mand heeft die er mee kan vlie gen. Of dat er voertuigen worden verstrekt, terwijl er geen benzine is om ze te laten rijden. Het rapport is opgesteld door een subcommissie, die de afgelopen herst een bezoek aan Eux-opa heeft gebracht. Budel gereed evakué's te ontvangen 's-GRAVENHAGE, 16-1. Onge veer 2000 bedden, een honderdtal kinderbedden en 30 wiegen staan in de legerplaats „Budel" gereed voor de ontvangst van de duizen den repatrianten, die in de komen de weken met buitenlandse sche pen en gechartex-de vliegtuigen uit Indonesië naar Nederland zullen komen. Hoewel hun verblijf in de ze legerplaats, die tot uiterlijk 1 april a.s. voor dit doel beschikbaar is gesteld, beperkt zal zijn tot een maximum van zes dagen, zijn alle maatregelen getroffen om de eerste dagen voor de evacué's zo aange naam mogelijk te maken. n De Britse politiefunctionarissen, die het onderzoek inzake de moox-d op Maria Kriek uitvoeren, zijn tot de slotsom gekomen, dat de theo rie, dat een auto die woensdag avond te Hampstead, een voorstad van Londen, werd gevonden, iets met de moord zou hebben te ma ken niet juist kan zijn. Zij hebben h'et plan om de auto op vingeraf drukken te onderzoeken, laten va ren. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het is goed aan een man je verontschuldigingen aan te bieden als je ongelijk hebt, doch aan een inouiv als je ge lijk hebt! De stichting ,Hulp aan landgenoten in Indonesië" 's-GRAVENHAGE, 16-1. In de- cember en de eerste week van ja nuari heeft de stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" voor een waarde van 100 000 gulden aan con tanten, kleding en medicijnen ten behoeve van de repatrianten uit Indonesië naar Singapore overge maakt. Dit heeft de voorzitter van de stichting, dr. Colijn, medege deeld. Op de girorekening nummer 308 van de stichting is tot dusverre een bedrag gestort van ruim 200 duizend gulden, bestemd voor de hulpvex-lening aan Nederlanders in Indonesië en aan de repatriërenden die op doorx-eis in Singapox-e ver blijven. Nog in de maand december van het vorige jaar heeft de stich ting 400.000 rupiahs besteed voor aanvullende steun aan behoeftige Nederlanders, die nog in Indonesië verbleven. Daarna, zo deelde dr. Colijn mede, zijn de werkzaamhe den meer naar Singapore verplaatst Aangezien echter door de sluiting van de Nederlandse consulaten in Indonesië de steun van de Nedex-- landse x-egering aan behoeftige Ne derlanders daar in gevaar dreigt te komen, blijkt daar een taak voor de stichting, ook al gezien het feit, dat nog geen volkomen zekerheid bestaat over een evacuatie van alle Nederlanders uit Indonesië. MOERDIJK. Het onlangs opge richte comité van actie Moerdijk heft zich met een rekest gewend tot de minister van Economische Zaken om diens aandacht te vesti gen op de „uitermate gunstige lig ging" van deze plaats voor indu- stx-ie-vestiging, waarbij geen cul tuurgrond verloren behoeft te gaan. Ook de mogelijkheid tot bouw van een satellietstad wox-dt geopperd. Toeristisch Zuidpoolreisje Een honderdtal toeristen van verschillende nationaliteit heeft zich te Ushuaia, een- kleine haven in het uiterste zuiden van het Amerikaanse continent, ingescheept voor een tocht naar het Zuidpool gebied. Het schip van de Ar gentijnse marine waarmee zij de reis maken, zal vertrek ken zodra de storm die op het ogenblik woedt voorbij is. De onverschrokken toe risten zullen de Shetland- archipel, het eiland Decep tion en Grahamland bezoe ken. Op het Damrak te Amsterdam opereert op het ogenblik een oud-ijzer visser - in zijn soort een bekende verschijning in het Amsterdamse stadsbeeld - die, naar hij vertelde aan de fotograaf, die hem tijdens zijn bezigheid vereeuwigdej per uur 12 tot 15 fietsen - van bijna nieuw tot volkomen vergaan - ophaalt uit de wateren rondom het Centraal Station. Vorige week viste hij zelfs een complete en berijdbare scooter uit het niet zo frisse nat op. - De foto toont de man aan het werk, naast een klein deel van zijn vangst aan het Damrak. ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jonnewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1