De ontwikkeling in Indonesië Museum „Oud Batavia" overgenomen Geruchten over nieuwe staat Russisch krediet Drukkerij overgenomen DJAKARTA, 15-1. Het kleine Ne. derlandse museum „Oud Batavia", dat gevestigd is in het oudste ge deelte van de Indonesische hoofd stad en waarin zich een monument bevindt, opgedragen aan Jan Pie terszoon Coen, is, naar de corres pondent van het A.N.P. vernam, aan de militaire autoriteiten over gedragen. Het museum was eigen dom van de stichting „Oud Bata via" en bevatte onder meer histo rische prenten en meubilair. Het was gebouwd op de plek, waar meer dan 300 jaar geleden een der eerste Nederlandse kerken werd gesticht. In deze kerk werden J. P. Coen en enige van zijn tijdgenoten begraven. De geruchten over de proclamatie door vooraanstaande militaire en burgerlijke figuren op Sumartra van een „Staat Sumatra" of zelfs van een „nieuwe staat Indonesië" vormden vandaag het gesprek van de dag in Djakarta. De bronnen van deze berichten, die door enkele regeringsgezinde en linkse dagbla den werden gepubliceerd, waren echter zeer vaag. En de enige offi ciële commentaar hierop is tot dus ver geweest een mededeling van de legervoorlichtingsdienst, dat de le gerleiding een onderzoek naar deze geruchten instelt en dat het leger op zijn hoede zal blijven tegen be wegingen, die verbreking van de integriteit van de Indonesische staat beogen. Een militaire woordvoerder in Bandung heeft woensdag medege deeld, dat tijdens zuiveringsopera ties in gebieden rondom Bogor, on geveer 60 kilometer ten zuiden van Djakarta, en in Bantam, het weste lijkste deel van Java, 45 opstande lingen zijn gedood. De Indonesische regering heeft woensdag bekend gemaakt, dat de minister van Financiën door het kabinet is gemachtigd om het Sow- jet-Russische crediet van 100 mil joen dollar aan te spreken, wan neer hij dat noodzakelijk acht. De militaire autoriteiten hebben ook de „Kebajoran-drukkerij", een particulier bedrijf, waar de Indo nesische bankbiljetten worden ge drukt, overgenomen. De leiding van I deze drukkerij, die tot „vitale on- j derneming" werd verklaard, ii overgedragen aan de minister van Financiën, die een administrateur zal aanstellen. De „Kebajoran-drukkerij" was een gemengd Indonesisch-Neder- lands bedrijf, waar een aantal Ne derlandse deskundigen op drukke- rijgebied in dienst waren. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ALKMAAR. In Alkmaar maken zich twee ouderparen ongerust over hun dochters. De 17-jarige Annie de Jong en de 19-jarige Liesje Bu- ter zijn namelijk sinds maandag ochtend, 6 januari, spoorloos. GOES. Tussen 1953 en 1959 zijn en worden in Zeeland en West-Bra bant ruim duizend ha. met nieuwe appel- en perebomen beplant Wan neer alles naar wens verloopt, zal dit nieuwe areaal van duizend ha. over enige jaren een produktie van 20 miljoen kg. extra per jaar op leveren. 's-GRAVENHAGE. De nationale reclasseringscollecte, waaruit instel lingen van alle gezindten een aan deel ontvangen, heeft in 1957 in geheel Nederland in totaal opge bracht f 401.783,72 (v.j. f374.466,56). Het nationaal bureau voor de re classering heeft tevens medege deeld, dat dit jaar de actieperiode loopt van 15 tot 28 september, de nationale reclasseringsdag zal wor den gehouden op zaterdag 27 sep tember 1958. REUVER. Sinds maandag wordt te Swalmen het zestienjarige meis je D. vermist. Zij had maandag het ouderlijk huis met haar fiets ver laten en toen zij dinsdag nog niet terug was, waarschuwden haar ouders de rijkspolitie. Met een speurhond heeft de politie daarop de omgeving afgezocht en in de bossen onder de gemeente Beesel het rijwiel van het vermiste meisje gevonden. Verder ontbre'ekt nog ieder spoor. Het onderzoek wordt voortgezet. AMSTERDAM. Het aantal ver keersongevallen is sinds 1 novem ber jl-, toen de maximum snelheid werd ingevoerd, in Amsterdam percentsgewijze aanzienlijk afgeno men, aldus deelt de Amsterdamse verkeerspolitie mede. Zii verbindt daaraan de conclusie, dat de invoe ring van deze bepaling op de ver keersveiligheid een gunstig effect heeft gehad. 's-GRAVENHAGE. H-M. de Ko ningin heeft een gedeelte van het paleis Het Loo ter beschikking ge steld van de minister van Maat schappelijk Werk om aan te wen den tot huisvesting van repatri ëren de landgenoten uit Indonesië. Het afgestane gedeelte biedt woon ruimte voor ongeveer 40 personen. ENSCHEDE. De 33-jarige B. J. Klijnstra uit Enschedé is dood aan getroffen in een der mengkamers van de N.V. katoenspinnerij Bams- hoeve. Hij is door collega's gevon den onder wat losse katoen. Me dische hulp werd onmiddellijk in geroepen, doch deze mocht niet meer baten. De doodsoorzaak staat nog niet vast. V.S.-kunstmaan binnen 30 dagen RALEIGH, 15-1. Het Amerikaan se leger zal binnen dertig dagen een kunstmaan afschieten, aldus heeft generaal Robert Wood, directeur van de onderzoekingsdiensten van het leger, na een redevoering in de staatsuniversiteit van noord-Caro- lina gezegd. Overheidssubsidie voor carnaval 's-GRAVENHAGE, 15-1. De raad der gemeente Olden- zaal heeft 1500 gulden subsi die toegezegd aan een carna valsvereniging aldaar, die ten doel heeft een carnavals optocht te organiseren en zo doende vreemdelingen te trekken. Gedeputeerden van Overijssel hebben dit raads besluit niet goedgekeurd uit overweging, dat voor derge lijke verenigingen behoort te gelden, dat zij zich bewegen binnen de grenzen van haar financiële mogelijkheden, die het eigen budget opent. De gemeente Oldenzaal kwam van dit besluit in beroep bij de Kroon. De Kroon heeft thans aangenomen dat het gemeentelijk belang door het geven van deze subsidie, dat de positie van Oldenzaal zeer wel toelaat, kan worden ge diend. Het oordeel hierover staat allereerst aan de raad der gemeente. Met vernieti ging van het besluit van Ge deputeerde Staten heeft de Kroon alsnog het raadsbe sluit goedgekeurd. AUTO TEGEN TREIN: twee doden UTRECHT, 15-1. Twee personen zijn om het leven gekomen, nadat op een onbewaakte spoorwegover gang tussen Vorden en Zutphen een trein in botsing was gekomen met een personenauto. De trein, die om 11.54 uur uit Winterswijk was vertrokken en om 12.34 uur in Zutphen had moeten aankomen, werd ernstig bescha digd; de auto werd vernield. Het baanvak tussen Vorden en Zutphen, waar enkel spoor ligt, is gestremd. De reizigers worden met bussen vervoerd. Nederland's eerste „Europaplein" ROTTERDAM, 15-1. De raadge- vende vergadering van de Raad van Europa heeft onlangs een reso lutie aangenomen, waarin alle ge meenteraden van Eurona worden uitgenodigd de naam Eurona te ge ven aan een straat in hun ge meente. B. en w. van Rotterdam hebben zich thans verenigd met een voor stel van de straatnamencommissie om het plein, dat op het kruispunt j Statemveg-Bentincklaan zal wor den aangelegd, de naam Europa plein te geven. Melkstandaardisatie in Zeeland op komst 's-GRAVENHAGE, 15-1. In de heden te 's-Gravenhage gehouden openbare vergadering van het be stuur van het Produktschap voor Zuivel, zijn onder meer enige ont- werp-verordeningen goedgekeurd tot wijziging van de Zuivelverorde- ning 1948, 1957 en 1958. De wijzigingen hebben betrek king op het invoeren van de melk standaardisatie in de provincie Zee land. Aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is geadviseerd met ingang van 2 febr. 1958 in de provincie Zeeland, met uitzondering van Noord-Beveland, en op het eiland Goeree-Overflak- kee, de melkstandaardisatie in te voeren. De hiervoor genoemde ver ordeningen dienden aan de daar door veroorzaakte situatie te wor den aangepast. De zucht van de Amerikanen naar geriefelijkheid, een zittend le ven en het zich verplaatsen per auto zou, naar de mening van de cardioloog van president Eisenho wer, dr. Paul Dudley White, een van de oorzaken kunnen zijn van het hoge percentage hartkwalen in de Verenigd® Staten. Egyptisch biad wil sancties tegen Nederland Het Egyptische blad „Al Shaab" schreef, dat Egypte Indonesië in zijn geschil met Nederland zou kunnen steunen, door Nederlandse schepen uit het Suez-kanaal te we ren en aan Nederlandse vliegtuigen die in Egypte landen, brandstof en levensmiddelen te weigeren. In een commentaar op de bespre kingen tussen president Nasser en president Soekarno schreef het blad, dat Egypte niet alleen met woorden, doch ook met daden aan de zijde van Indonesië moet staan. Ook opperde het blad de sugges tie, dat Egypte vrijwilligerseenhe- den zou kunnen organiseren, om Indonesië te helpen. Grote werkloosheid in de Ver. Staten WASHINGTON, 15-1. In decern- ber 1957 is het aantal werklozen in de V.S. toegenomen met 186.000, waardoor er thans 3.374.000 werk lozen in de V.S. zijn, zo deelt de Amerikaanse regering mee. Ze voegt hieraan toe dat er in de afgelopen drie jaar nog nooit zo veel werklozen in de V.S. zijn ge weest. ARBEIDS- EN RUSTTIJDEN IN DE LANDBOUW VASTGESTELD A.N.A.B.-amendementen kregen geen steun 's-GRAVENHAGE, 15-1. Het be stuur van het Landbouwschap heeft vandaag na uitvoerige discussies een door de hoofdafdeling sociale zaken voorbereide regeling voor ar- beids- en rusttijden in de landbouw aanvaard. Deze verordening kan in de februari-vergadering worden vastgesteld en op 1 mei a.s. in wer king treden. De verordening geldt voor vijf jaar, doch zal met twee derde stemmenmeerderheid tussen tijds gewijzigd kunnen worden. Tegen een reeks voorwaarden in dit ontwerp waren alleen de vier vertegenwoordigers van de Alge mene Nederlandse Landarbeiders- bond (A.N.A.B.) gekant. Zij dienden een reeks amendementen in, waar over breedvoerig werd gedebat teerd. Deze amendementen vonden echter geen verdere steun in de vergadering. De indieners der amendementen huldigden o.m. de opvatting, dat de bedrijfsregeling niet een voldoende arbeidsbescher ming inhoudt, gezien bijv. de al gemene verplichtingen voor verzor- gingsarbeid van vee op zon- en feestdagen. Ook wensten zij kor tere arbeidstijden voor werknemers boven de zeventien jaar en wilden de jaarlijkse maxima zien terugge bracht van 3100 op 3000 uur voor veeverzorgers, van 2800 op 2750 uur voor verzorgers van paarden en zware landbouwmachines en van 2600 op 2550 uur voor andere land bouw werkzaamheden. Bovendien wenste men zo spoedig mogelijk tot een 48-urige werkweek te geraken, weshalve men deze regeling voor slechts twee jaar van kracht zou willen. Ook tegen overwerkregels in de verordening werden bezwa ren geuit. Strafbaarstelling Zeer breedvoerig is gesproken over het strafbaar stellen van werkgevers en werknemers bij niet nakomen van de voorschriften met bijbehorende tuchtsancties. Het strafbaar stellen van werknemers wilden de vier A.N.A.B.-leden in geen geval aanvaarden. De verte genwoordigers van de christelijke en rooms-katholieke landarbeiders in het bestuur gingen akkoord, om dat zij deze verplichting zien als onderdeel van een verordening, die rechten en plichten van beide par tijen vastlegt. Tegen de daarmee samenhangende tuchtsancties met uitsluiting van de gewone rechter had men dus ook geen bezwaar. Het stakingsrecht wordt naar hun mening en de mening van de meer derheid er niet door aangetast. Nadien werd hoofdelijke stem ming gehouden, waarbij vier stem men tegen deze verordening wer den uitgebracht. DE INSTELLINGEN VAN DE EUROPESE GEMEENSCHAPPEN Koten- en Staal Gemeenschap HOGE Al/TORltEIT I Coniult«ti«( Comité' Nu de verdragen tot oprichting van de Economische Gemeenschap en van de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratom) van kracht zijn geworden, is het interessant ons schema te bestuderen van de In stellingen van de drie Europese Gemeenschappen. Arnemuiden en Nieuwland tegenover elkaar Bevolkingen voelen niets voor samenvoeging De vissers van Arnemuiden en de boeren van Nieuwland, die, als de plannen van minister Struycken worden uitgevoerd, in de toekomst in één van beide dorpen gevormde gemeente zullen wonen, hebben aan beide zijden te kennen gegeven, dat geen der bevolkingen ook maar iets voelt voor een samenvoeging. Zij zullen aan Ged. Staten berichten, dat samenvoeging van Arnemuiden en Nieuwand onaanvaardbaar is met het oog op de belangen van beide gemeenten. Als voornaamste bezwaar tegen samenvoeging wordt de zeer ver schillende geaardheid van de be volkingen aangevoerd. Zo zal ment men als eerste wrijvings punt de cafésluiting en de beoefe ning van de sport op zondag aan de orde komen. In Arnemuiden is men vóór sluiting van café's en te gen zondagsport, en in Nieuwland omgekeerd. Arnemuiden is een sinds eeuwen bestaande vrij geslo ten gemeenschap van vissers, ter wijl de gemeente Nieuwland uitge sproken agrarisch is. Hieruit zou den ook een zeer verschillende mentaliteit en zelfs verschil in dia- lekt van deze twee bevolkingen voortvloeien. Bij combinatie van de dorpen zal hier nooit een eenheid kunnen ont staan, meent men, en de Nieuwlan- ders vrezen overheersing door Ar nemuiden, dat meer inwoners heeft. LAND- EN TUINBOUW Ir. van Hennik: In Zeeland worden te weinig soorten appels gekweekt Tijdens de ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse fruitteelt die in Goes is gehouden, heeft ir. J. J. van Hen- nik, rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland de aanwezige fruitkwe kers op het hart gebonden dat het voor Zeeland noodzakeliik is bin nen zeer kort enige nieuwe appel rassen te gaan kweken* die een goede „gouden" kleur hebben en die de appel-arme zomer en vroe ge herfst opvullen Ir. van Hennik noemde het huidige assortiment appelen in Zeeland te gering. Twee rassen, de Cox Orange en Golden Delicious maken twee derde van de totale opbrengst uit. Met nog enige andere rassen komt men in Zeeland tot een half dozijn, maar ir. van Hennik prefereerde een uitbreiding tot ten minste acht tot negen ras sen. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 14-1. Aanvoer 2790 stuks vee (weektotaal 4806), t. w.: 520 vette koeien en ossen; 710 stuks gebruiksvee; 155 vette kalve ren; 167 graskalveren; 687 nuchtere kalveren; 102 varkens; 111 biggen; 71 paarden; 3 veulens; 240 schapen en lammeren; 24 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,00-3,20, f 2,70-2,95, f 2,50- 2,70; vette kalveren f 2,80-2,90, f 2,60-2,80, f 2,20-2,50; slachtpaar- den f 2,30-2,00-1,90. Prijzen per stuk: graskalveren f 450-300-250; nuchtere kalveren f 63-50-40; biggen f 40-30-25; scha pen f 100-85-75; lammeren f 95- 70-60; kalf- en melkkoeien f 1250- 1100-800; vare koeien f 850-700-600; vaarzen f 880-780-580; pinken f575- 475-375. Verklaring voor ondergang van de „Pamir" LüBECK, 14 jan. De vertegen woordiger van de Westduitse rege ring, Wesemann, heeft voor de Raad van de Scheepvaart verklaard dat de „Pamir" is ondergegaan als gevolg van ongelukkige omstandig heden en abnormaal gedrag van de wervelstorm „Carrie". Niettemin geloofde hij, dat kapi tein Diebitsch de „Pamir", nadat het schip slagzij was gaan maken, door het verschuiven van de la ding gerst, meer stabiliteit had kunnen geven als hij eerder zeil geminderd had en de ballasttanks had laten vollopen. Het zal wel nooit bekend worden, waarom de gezagvoerder, die met 79 van de opvarenden is verdronken, deze voorzorgsmaatregelen niet bijtijds heeft genomen, zo verklaarde de regeringsvertegenwoordiger. Het is bijzonder tragisch, zo zei hij, dat de wervelstorm „Carrie" verscheidene malen van lichting veranderde en in feite de „Pamir", toen het schip probeerde in vei ligheid te komen, achterna trok en inhaalde. Kapitein Diebtisch heeft kennelijk getracht zo snel mogelijk naar het noorden uit te wijken en daarom zo lang gewacht met het reven van de zeilen. Prinses Marijke ads.-pad vindster 's-GRAVENHAGE, 15-1. - Van middag heeft prinses Marijke in het kabouterhuis te Soest met 16 andere kabouters haar kaboutertijd afgesloten met de in het Neder landse padvindersgilde gebruike lijke „overvlieg"-ceremonie. Bij de ze ceremonie waren H.M. de konin gin en de moeders der andere ka bouters van de „kleine totemkring" aanwezig. Prinses Marijke, in de kabouter wereld beter bekend als kabouter Helpgraag, was van september '55 af kabouter in deze kring te Soest. Zij was met veel enthousiasme ka bouter en behaalde verschillende insignes. Mevrouw N. A. den Haan- Groen, presidente van het N.P.G. en enkele padvindsters van de af deling de Bildt, woonden deze plechtigheid bij. STAD EN PROVINCIE Vereniging van B S Wij vernemen dat het bestuur van de Vereniging van Burgemees ters en Secretarissen op Schouwen- Duiveland het voornemen heeft op 7 februari a.s. in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk een bijeenkomst te beleggen, waarvoor alle raadsleden van Schouwen-Duiveland zijn uit genodigd. Op deze vergadering zul len door de Deltagroep Zeeland de diverse aspecten, die ten nauwste met het Deltaplan zijn verbonden, worden belicht. ZIERIKZEE De gehandicapten van Brui- nisse zijn met ingang van 13 janu ari te werk gesteld in de beschutte werkplaats alhier. DREISCHOR Leeftijdsopbouw der bevolking De leeftijdsopbouw der bevolking per 31 december 1957 is als volgt: 0-4 jaar: 28 m. en 42 vr.; 5-9 jaar: 32 m. en 20 vr.; 10-14 jaar: 46 m. en 41 vr.; 15-19 jaar: 31 m. en 17 vr.; 20-24 jaar: 23 m. en 17 vr.; 25-29 jaar: 26 m. en 32 vr30-34 jaar: 34 m. en 29 vr.; 35-39 jaar: 41 m en 35 vr.; 40-44 jaar: 32 m. en 33 vr.; 45-49 jaar: 29 m. en 29 vr.; 50-54 jaar: 23 m. en 22 vr.; 55-59 jaar: 25 m. en 19 vr.; 60-64 jaar: 24 m. en 31 vr.; 65-69 jaar: 25 m en 34. vr.; 70-74 jaar: 27 m. en 34 vr.; 75-79 jaar: 20 m. en 13 vr80-84 jaar: 12 m. en 6 vr.; 85-89 jaar: 4 m. en 2 vr.; 90-94 jaar: 1 vr.; 95-99 jaar: 1 m.; 100-104 jaar: 0 m. en 0 vr.; 105-109 jaar: 1 m. Totaal 484 m. en 457 vr. DE VORST VAN SUPRANIA 55. „Dus dat daar is ëen Batusi-dorp?" vraagt Aram wantrou wend. „En wie zegt me, Juan, dat dit geen valstrik van je is? Die vluchtelingen, waren die wel gevlucht voor hun stamgenoten, of misschien vóór de Messeria's, die dit dorp overvallen hebben?" Hij grijpt de gids bij de arm. „En nu de waarheid, Juan!" Dan, met een luide verwensing, rukt Juan zich los en zet het op een lopen in de richting van het negerdorp. „Hem na!" schreeuwt Aram. „Als hij het dorp bereikt zijn wij verloren". Door zijn verrassend snelle vlucht heeft Juan een flinke voor sprong op Arams dienaren. Maar dan snelt, met grote, lenige sprongen, een magere gestalte voor de anderen uit: Agua, de ha gedis. Bijna heeft Juan het dorp bereikt, als Agua, met een kat achtige sprong op zijn rug belandt. Maar nog voor Agua's hand zich sluit over de mond van de verraderlijke gids, klinkt diens schelle alarmkreet door de avondstilte. En uit de lcemhutten duiken donkere gestalten op, met speren en schilden gewapend. Juan's op zet is gelukt, de Messeria-krijgers zijn gewaarschuwd!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6