Nederland neme initiatief tot gesprek' Boelganin's brieven „een grote afleidingsmanoeuvre DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 16 JANUARI 1958 No. 18293 114® jaargangy J ZIERIKZEESCHE WN1EUWSB0DÉ' No. 18293 114e jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel.l011.10-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening rtu. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v.'h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Adenauer's mening: Conferentie zou tot niets leiden BONN, 15-1. „Eén grote aflei dingsmanoeuvre". Met deze woor den gaf de Westduitse" bondskanse lier, dr. Konrad Adenauer, woens dagavond in een radiotoespraak z\jn mening over de brieven, die de Sowjet-premier Boelganin ver leden week aan verschillende wes terse regeringen heeft gezonden. Hjj voegde hieraan toe: „Niette min zullen de brieven op de mini steries van Buitenlandse Zaken der vrjje landen zeer zorgvuldig wor den bestudeerd". De Bondskanselier vervolgde: „Het uitschrijven van een conferen tie, zoals die door het Kremlin wordt voorgesteld, zou op zichzelf tot niets leiden, en dat zou tot ge volg hebben, dat de spanning slechts zou worden vergroot. Het westen zou echter wel met het houden van een conferentie in kunnen stemmen, indien niet teveel staten hieraan zouden deelnemen en uit een zorgvuldige diplomatie ke voorbereiding zou blijken, dat een dergelijke bijeenkomst tot een overeenkomst zou kunnen leiden". De Westduitse Bondskanselier verwierp Boelganins voorstellen ta.v. Duitsland, „daar hierin het denkbeeld ener Duitse hereniging wordt verworpen en in de plaats daarvan een statenbond tussen Oost- en West-Duitsland wordt voorgesteld". „En wij zullen hier nimmer mee instemmen", aldus Adenauer. Adenauer verwierp ook het voor stel van de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Rapacki voor de instelling van een atoomwapen- vrij gebied in midden-Europa. „Aanvaarding van dit plan zou het einde van de N.A.V.O en van de Westeuropese vrij heid betekenen. Het instellen van een dergelijke zóne zou, het bestaan der moderne wa pens in aanmerking genomen, geen zin hebben. Of, scherper uitgedrukt, het biedt geen vei ligheid aan de betrokken lan den", verklaarde de west-Duit se Bondskanselier. Dr. Adenauer verklaarde er van overtuigd te zijn dat er géén daad werkelijke oorlog zou uitbreken, indien het westen niet zou verzui men zijn zelfverdediging op te bou wen. Hij legde er de nadruk op, dat de Westduitse regering overeen- Oude munten Er zijn bij graafwerkzaam heden op zoek naar een bron in de rotsen te Chamalières in het Franse departement Puy-de-Dome stukken aar dewerk en munten gevonden uit de eerste eeuw van de christelijke jaartelling. De munten zijn gemaakt van een legering van koper en zink. De meeste munten zijn af komstig uit Nimes. Zij dra gen de beeldenaar van Augustus en Agrlppa, de letters „Col. Nem." (Colonla Nemansus) en het embleem van Nimes. Aangenomen wordt, dat de munten bij wijze van offer in de bron zijn geworpen. Stakingen in west- Duitsland MUENCHEN. - De 300 werkne- mers van het stedelijk vervoers bedrijf van Muenchen zijn dinsdag ochtend in staking gegaan om te protesteren tegen een weigering van de werkgevers te spreken over een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst. De staking was slechts van korte duur. Ongeveer 4000 arbeiders in bruinkoolmijnen in Hessen hebben met een meerderheid van 95 pet. besloten in staking te gaan om hun eis tot loonverhoging kracht bij te zetten. stemming met de Sowjet-autoritei- ten wil bereiken. „En dit is mogelijk, indien wij ons geduld bewaren en koelbloe dig blijven. Wanneer wij vastbe sloten de weg blijven volgen, die leidt naar een algemene ontwape ning onder toezicht, zal ook de Sowjet-Unie zich eens voor ogen stellen, dat zij van geen enkele zij de door een aanval wordt be dreigd", verklaarde Adenauer. De Westduitse Bondskanselier be sloot met de opmerking, dat de eco nomische eenwording van Europa ook tot politieke successen zou lei den. Hij meldde, dat gestreefd moet worden naar het tot stand komen van een bij rechtstreekse en gehei me stemming gekozen Europese volksvertegenwoordiging. Dr. Ir. A. Vondeling presenteert zich Hoe moeten in de landbouw vraag en aanbod op elkaar afgestemd Nieuwe bewindsman denkt aan prljs-manipulaties Lanceren van intercontinentaal geleid projectiel Atlas te Cape Canaveral in Florida voor proef met beperkte afstand. Wan neer geheel voltooid zal met de 100 ton faket een afstand wor den bereikt van bijna 9.000 km. Het kernprobleem, waarvoor de nieuwe minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling, zich ziet geplaatst is naar zijn mening de vraag hoe in de landbouw vraag en aanbod op elkaar kunnen worden afge stemd De minister zei dit in een vraag gesprek met een verslaggever van het N.T.S.-journaal, dat werd uit gezonden. „Ook elders zit men met dit pro bleem", aldus de nieuwe minister. „Enerzijds is de vraag niet erg elastisch, aan de andere kant laat het aanbod in de landbouw zich niet regelen zoals dat in de fabriek mogelijk is". De minister achtte het nog enigs zins voorbarig, nu al aan te geven langs welke lijn hij dit probleem zal trachten op te lossen, „maar", zo zei hij, „het ligt voor de hand te denken aan prijsmanipulaties. In het algemeen is het zo, dat wan neer we de prijzen verlagen de produktiviteit kleiner wordt, maar in de landbouw is dat lang niet al tijd het geval. Soms gebeurt het omgekeerde. Dat heeft men erva ren in Amerika. Men heeft daar geprobeerd de produktie in te krimpen, maar het resultaat is ge weest dat zij veel hoger werd dan HAMMARSKJOELD NAAR LONDEN LONDEN, 16-1. In diplomatieke kringen te Londen is men van me ning dat de besprekingen, die Ham- marskjoeld donderdag en. vrijdag 'te Londen met de Britse .minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd zal voeren, onder meer plan nen voor economische hulp aan het midden-oosten zullen betreffen Voorts zullen zij spreken over de ontwapening, de toekomst der V.N.- troepen bij Gaza, het Suezkanaal en de Arabische vluchtelingen in Pa lestina. Verklaring vereniging „Nederland-lndonesië" AMSTERDAM, 15-1. Het hoofd bestuur der vereniging „Nederland- lndonesië" heeft gisteren een ver klaring over de moeilijkheden in de verhouding tussen Necterland en Indonesië uitgegeven, waarbij zich tot nu toe 71 personen hebben aan gesloten. „Ondergetekenden, Nederlanders uit ongeveer alle religieuze en po litieke groeperingen, bijeengebracht door ontsteltenis over de zo ver regaande verslechtering van de be trekkingen tussen Indonesië en Ne derland, vereend in het verlangen naar gesaneerde en reëele betrek kingen met Indonesië, verklaren het niet alleen zeer wenselijk, maar ook hoog tijd te achten: 1. dat Nederland het initiatief neemt tot een open en radicaal ge sprek over alle conflictstof die zich opgestapeld heeft tussen beide vol ken; Ook Franse premier geeft Boelganin antwoord Eerst conferentie van ministers De Franse premier, Felix Gail- lard, heeft aan maarschalk Boel ganin geschreven, dat „te zijner tijd een nieuwe conferentie op het ni veau van regeringsleiders zou ge houden kunnen worden", doch dat een dergelijke conferentie door een conferentie van ministers van bui tenlandse zaken moet zijn voorbe reid. Antwoordend op de brief van Boelganin van 10 december, ver klaarde Gaillard, dat voorbereiding nodig is als men wil voorkomen, dat door een topconferentie valse hoop wordt gewekt. De ministers van buitenlandse zaken zouden de verschillende kwesties niet diep gaand behoeven te bestuderen Volgens de Franse premier zou den aan de voorbereiding ook re geringen moeten meewerken die er kende verantwoordelijkheden heb ben wat betreft de te bespreken kwesties. Gaillard vroeg voorts, dat de Sowjet-regering zonder voorbehoud het beginsel erkent, dat „een aan valsoorlog, wat ook het ideologi sche doel ervan is, nooit gerecht vaardigd is". 2. dat dit gesprek onzerzijds aan gegaan wordt in een nieuwe geest en met een open begrip voor de in gewikkelde en door de omstandig heden bepaalde problemen van de partners ook waar en wanneer dat voor ons afwijkingen van het voor, tijdens en na de soevereini- teits-overdracht gevoerde beleid zal moeten inhbuden. Onvermijdelijk zal de status van Westelijk Nieuw-Gunea een van de centrale punten van overleg moeten vormen. Aangezien dit gebied reeds van 1947 af betrokken is geweest bij de goede diensten van de Verenigde Naties en nog zeer recent een on derwerp van gesprek en afspraak was in de N.A.V O. en met Austra lië nadat het vele malen ter tafel is geweest in de hoogste volkeren organisatie, lijkt het ons gewenst dat tenminste de onderhandelingen over de toekomstige status van dit gebiedsdeel zullen geschieden met medewerking van enkele Aziatische en eventueel enkele Westerse mo gendheden Wij menen te moeten vaststellen, dat de Papoea zeker niet gebaat is en niet gebaat zal zijn met de eenzijdige binding aan Nederland, zoals deze in de afgelo pen jaren bestaan heeft De internationale politieke situ atie immers dwingt, bij Nederlands beheer, tot een zozeer versnelde ontwikkeling van de bevolking van dit zo achtergebleven gebied, dat funeste gevolgen voor de toekomst dezer samenlevinig niet kunnen uitblijven: om slechts één enkel aspect naar voren te brengen, wordt zodoende de kloof tussen de kleine ontwortelde voorhoede, en het eigenlijke volk der Papoea's met de dag dieper en wijder", aldus de verklaring. Voor Nleuw-Oulnca overgangs regeling bepleit „De politieke tweespalt die on vermijdelijk in deze situatie wordt binnengedragen kan - zo wordt vervolgd verklaring - moeilijk als een zegen van ons bewind worden aangemerkt, evenmin is dat het ge val wanneer door de eenzijdige binding aan Nederland - en de in voering van de Nederlandse taal - deze bevolking sociaal en cultureel afgegrendeld wordt van haar na tuurlijke en historische omgeving. Daarom zal in onderling overleg een overgangsregeling voor een korte termijn voor dit gebiedsdeel ontworpen moeten worden, opdat elke ongewenste schok, zowel in ternationaal, nationaal, als insu lair vermeden worde, onderwijl kan over de definitieve status een beslissing worden genomen. Terwille van dit gebied, en zijn bewoners zal Nederland bereid moeten zijn volledig afstand te moeten zijn volledig en vrijwillig afstand te doen van de soevereini teit en tegelijkertijd zorg moeten dragen dat westelijk Nieuw-Gui- nea opgenomen wordt in de wer kingssfeer van de internationale technische bijstand, waarbij wij onze verantwoordelijkheid voor de papoea onverminderd, maar dan langs nieuwe wegen met meer kans op succes tot gelding kunnen brengen. Misschien ten overvloede betui gen wij, leden van de vereniging Nederland-lndonesië en allen die met hun handtekening zich stellen achter de wensen en overtuiging die in bovenstaande verklaring tot uitdrukking zijn gebracht, dat de ze gedachten zich geheel bewegen in de lijn die door de vereniging alsook door de meesten van ons al vele jaren is voorgestaan. Dit houdt dus mede in, dat de inhoud van deze verklaring zeker niet door de decembergebeurtenissen bepaald is" - zo besluit zij. De verklaring is voor het hoofd bestuur om. ondertekend door: de ere-voorzitters Ir. Ch. G. Cramer en D. M. G. Koch, Ds. W. Fijn van Draat, voorzitter en J. W. E. Rie- ooit in de loop der jaren het geval was geweest". De minister zei in dit vraagge sprek zich bijzonder veel voor te stellen van een contact met zijn voorganger, dr. S. L. Mansholt, die nu lid is geworden van de Euro pese Economiscne Commissie, „hoe wel wij in een andere positie ten opzichte van elkaar komen te staan dan nu het geval is. De heer Mans- holt heeft nu tot eerste taak Euro pese landbouwpolitiek te voeren en wij hier hebben in de eerste plaats tot taak Nederlandse land bouwpolitiek te voeren. Ik hoop, dat dit veel op elkaar zal lijken, maar er kunnen dus wel eens te genstellingen komen". Schotse liberalen tegen raketbases EDINBURGH, 15-1. De leiding der Schotse liberale partij heeft woensdag een verklaring uitgege ven, waarin gezegd wordt dat het vestigen van Amerikaanse raket bases in Schotland een „belemme ring zal zijn voor diplomatieke me ningsuitwisselingen", terwijl het bovendien zal worden beschouwd als een „uitdagende en agressieve daad". De Schotse liberale partij wil dat de Britse regering „het morele leiderschap in de wereld op zich neemt door het opschorten van de proefnemingen met kernwapens en het niet meer aanmaken hiervan", hetgeen „onze buitenlandse verte genwoordigers in de gelegenheid zal stellen onderhandelingen voor de vestiging van wereldvrede te beginnen". DE MOORD OP MARIE KRIEK De auto, die naar men aanneemt een rol heeft gespeeld bij de moord op het 19-jarige Nederlandse meisje Marie Kriek bij Colchester in Essex is woensdagavond teruggevonden in Hampstead, een wijk in noord- Londen. De politie deed nasporing naar de wagen omdat hij vinger afdrukken kan bevatten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Vele mensen maken hun be groting zó, dat zij meer reke nen op toevallige baten dan op onvoorziene uitgaven. Vervoer van tabak gestagneerd in Indonesië DJAKARTA, 16-1. Het blad „In- donesia Raya" meldt dat er in Be- soekl - het tabakscentrum op oost- Java - 2.400 ton tabak ligt opge stapeld. Dit is veroorzaakt door de stagnatie van de overzeese handel en het vervoer. „Indonesia Raya" schrijft dat de tabak ligt opgeslagen in afwach ting van het resultaat van de In donesische pogingen om de tabaks- markt van Amsterdam naar west- Duitsland over te hevelen. Echt of niet echt De sloper G van Putten aan de Hezerweg te Ltndhoven is in het bezit gekomen van enige schilder werken, die hij aan oude meesters toeschrijft, ofschoon daaromtrent niets officieel vast staat Zo kocht hij een groot doek „Madonna met kind", waarvan hij meent, dat het een werk van van Dijck is; het is afkomstig uit een klooster in Beie ren, waar het in 1947 door de Eind- hovense antiekhandelaar H de Wit werd gekocht. Een ander groot doek: „Heilige familie" zou volgens de heer van Putten geschilderd zijn door Rubens. Daar de eigenaar evenwel geen certificaten kan over leggen lijkt de kans gering, de bei de schilderstukken als echt erkend te krijgen. Aardbeving in Peru LIMA, 16-1. De stad Arequipa, die circa 800 km. ten zuiden van Lima ligt en het gebied er omheen, is woensdag geteisterd door een ernstige aardbeving Volgens de eerste berichten zijn hierbij 13 per sonen om het leven gekomen en een groot aantal gewond. Vele gebou wen in de stad werden beschadigd. Radio-Lima meldt dat de ver bindingen met het gebied gedeelte lijk zijn verbroken. DE OPHEFFING VAN DE NATIONALE RESERVE Tegenargumenten van Amsterdamse vrijwilligers ten voortbestaan. Zij wil bereiken dat er één N.R. (infanterie, verbin dingsdienst en luchtdoelartillerie) komt en dat zou kunnen door: AMSTERDAM, 15-1. Het besluit van de minister van Defensie om de Nationale Reserve op te heffen - daterend van april 1957 - is voo*- een contactcommissie, bestaande uit vrijwilligers van het district Amsterdam van de Nationale Re serve, de aanleiding geweest om via een woensdagavond gehouden pers conferentie voor het eerst in de openbaarheid te treden om hun ar gumenten tegen deze opheffing be kendheid te geven. De woordvoerder van deze com missie releveerde, dat de minister in zijn Memorie van Antwoord van de begroting van Defensie eind ver leden jaar nog eens heeft medege deeld, dat de N.R. te zijner tijd zal worden opgeheven. Voorts herin nerde hij aan de motie-Roosjen, waarin de Tweede Kamer als zijn wens te kennen gaf, dat onderzocht zou moeten worden op welke ma nier de vrijwillige krachten van de N.R. voor de weerkracht van het land zouden kunnen worden aan gewend. Een bezwaar van de commissie is, dat bij deze hele gang van zaken niet naar de mening van de vrij willigers zelf is gevraagd. Er is naar de overtuiging van de com missie alle reden om de N.R. te la- mens, secretaris. Tot degenen, die zich bij de verklaring aansloten, behoren o.a.: dr. P. J. Meertens, dr. O. Noordenbos, Prof. dr. P. J. Bouman, prof. mr. B. V. A. Röling, prof dr. E. L. Smelik, prof dr. C. J. G C. Heringa, prof. dr. J. M. Romein, dr. A. Romein-Ver schoor, prof. dr. C J. de Vogel, ds. H. Bremer, dr. Kwee Swan LI- at, prof. dr. N. A. Donkersloot, ds. J. B. Th. Hugenholtz, prof dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Spren kel, ds. B. Arps, prof. dr. J. M. M. Aler, J. J. Wentink, dr. J. J. Bus- kes 1. Het oefenprogramma met be trekking tot de theorie in te korten en meer oefeningen in groter ver band; 2. Een verplichte opkomst en een wettelijke regeling daarvan in iedere c.a.o.; 3. Het achterwege laten van uit betaling van soldij voor deze oefe ningen ter bestrijding van de kos ten; 4. Los van iedere burgerlijke propaganda instelling of instituut de propaganda laten voeren door de legervoorlichtingsdienst; 5. Meer optreden naar buiten; 6. Eén grote N.R., dus geen scheiding meer tussen infanterie- en reserve-marechaussee; 7. Inschakeling van de N.R. bij oefeningen en parades met de pa rate troepen; 8. Grotere en nauwere samen werking met de parate troepen; 9. Centrale binding, bijv. door een geregelde radiorubriek en 10. Een eigen vrijwillige staf, die direct ressorteert onder de garni zoenscommandant met zo min mo gelijk bezoldigd personeel (het be heer zou kunnen berusten bij de beheerder van het garnizoen). De jaarlijkse poIitie-Brabautrit De jaarlijke Politie-Brabantrit, te organiseren door de gemeente politie van Tilburg, zal dit jaar ge houden worden op 17 juni a.s.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1