Financiën en Economie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag m januari im no. iszsh TWEE STRAALJAGERS KWAMEN IN BOTSING Leerling-vlieger omgekomen RILLAND BATH, 13-1. Vanmor-i gen zijn nabij Rilland Bath twee\ straaljagers in de lucht met elkaar In botsing gekomen. Het ongeluk is gebeurd, vlak nadat vier „Me teor 8"-toestellen van de op Woens- drecht gevestigde jachtvliegtuigop leiding van de Koninklijke Lucht macht van deze basis waren ge start. De vier toestellen vlogen in twee paren. Een van het achterste paar toe stellen, bestuurd door een leerling vlieger, vloog, toen het een linker bocht maakte om dichter bij het voorste paar te komen, van onder tegen zijn partner aan. Dit gebeur de op 2000 voet hoogte. De vlieger van het aangevaren toestel verliet dit door middel van de schietstoel, hij kwam heelhuids op de grond Het vliegtuig stortte neer bij de schorren en brandde uit. De leerling-vlieger sprong niet. Hij kwam met zijn teostel terecht in de schorren tussen Rilland Bath en de haven van Woensdrecht. Het VRAGEN OVER WERKLOOSHEID Het lid van de Tweede Kamer de heer Andriessen heeft aan de mi nisters van Sociale Zaken en Volks gezondheid en van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid de volgen de schriftelijke vragen gesteld: X. Hebben de ministers kennis ge nomen van dat deel van de nieuwjaarsrede van de voorzitter van de raad van bestuur Bouw bedrijf, waarin deze cijfers geeft omtrent het bij de bedrijfsver eniging voor de Bouwnijverheid aaantal ingeschreven werklozen op eind december 1956 en 1957 en de gedane werkloosheidsuitke ringen, welke cijfers waren: ein december 1956 6.000 werk lozen; eind december 1957 22.000 werklozen; uitkeringen laatste kwartaal 1956 f 1.8 miljoen; uit keringen laatste kwartaal 1957 f 7.5 miljoen? 2. Zij de ministers niet van oor deel, dat deze cijfers tot ernstige verontrusting aanleiding geven en tot nadere bezinning dwingen, te meer omdat bedoelde voorzit ter als zijn mening uitsprak, dat „de huidige ernstige moeilijkhe den in het bouwbedrijf naar het zich laat aanzien nog groter zul len worden"? 3. Indien voorgaande vraag beves tigend wordt beantwoord, willen de ministers dan mededelen tot welke maatregelen deze nadere bezinning moet leiden om het aantal werkloze bouwvakarbei ders, anders dan door tewerkstel ling op aanvullende werkgele- genheidsobjecten, terug te drin gen? DE MERAPI WERKT DJAKARTA, 13-1. Maandag kwa men stromen lava uit de vulkaan Merapi, op midden Java. Plannen werden gemaakt om ca. 13.000 dorpsbewoners uit de omgeving te evacueren. toestel explodeerde, de leerling- vlieger kwam om het leven De marinevoorlichtingsdienst meldt dat omstreeks twaalf uur een „Neptune"-vliegtuig van het vlieg kamp Valkenburg van de marine luchtvaartdienst is vertrokken om na te gaan of de beide vliegers zich hadden kunnen redden. Eisenhower's brief aan Boelganin LONDEN, 13-1. Een woordvoer der van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maan dag van harte zijn instemming be tuigd met het antwoord van presi dent Eisenhower aan premier Boel ganin. „Dit antwoord bevat", al dus de woordvoerder, „een aantal constructieve voorstellen welke ons, als zij worden aanvaard, ver der kunnen brengen op de weg naar de vrede". Desgevraagd zei hij dat het ant woord van premier MacMillan niet veel zal verschillen van de reactie van Eisenhower. Het Noorse socialistische blad „Arbeiderbladet", dat gewoonlijk de opvatting van de regering weer geeft, heeft maandag uiting gege ven aan de vrees, dat een topcon ferentie van grote omvang, zoals door Boelganin voorgesteld, in een propagandavoorstelling ontaardt. Het blad constateerde evenwel in de boodschap van de Sowjet-pre- mier een „realistische toon, die hoop geeft dat de Sowjet-Unie op recht wenst tot concrete resultaten te komen". In aansluiting hierop doet het blad een.beroep op de westelijke mogendheden om met realistische voorstellen de Russen tegemoet te komen en hun oude standpunt enigszins te herzien. Geen Indonesische pensioenen meer 's-GRAVENHAGE, 13-1. De mi nisteries van Buitenlandse Zaken en van Financiën maken bekend: De regering van de republiek In donesië heeft doen weten, dat met ingang van 28 december 1957 geen betalingen ten laste van de Indo nesische geldmiddelen meer zullen plaats vinden terzake van de pen sioenen en daarmede in aard over eenkomende periodieke uitkeringen alsmede wachtgelden verschuldigd aan gewezen burgerlijke en mili taire overheidsdienaren van Indo nesië die van Nederlandse nationa liteit zijn. Het Leger «les Heils in cijfers Aan het statistisch gedeelte van het Internationale Jaarboek 1958 van het Leger des Heils ontlenen wij de volgende gegevens: landen waarin het Leger des Heils werkt: talen waarin het evangelie ge predikt wordt: 103, korpsen en bui tenposten: 16792, inrichtingen e.d.: 2211, dagscholen: 801 (met 90904 leerlingen), officieren: 26874, em- ployé's: 24191, muzikanten: 36233 en zangbrigadeleden: 60937. Het maatschappelijk werk van het Leger des Heils verschafte in 1957 in asyls e.d. 9.869.037 bedden en 15 955.245 maaltijden. Bijna 900 duizend patiënten werden in Leger- ziekenhuizen en klinieken behan deld. 16545 ongehuwde moeders werden in gespecialiseerde tehui zen opgenomen. De reclassering had persoonlijke bemoeienis met bijna een kwart miljoen gevangenen. De afdeling vermiste personen ontving verzoe ken tot opsporing van 13.275 ver misten, waarvan 6106 met succes werden afgesloten. De moord op het Nederlandse meisje te Coldchester (G.B.) Honderden politiemannen ingeschakeld COLCHESTER, 13-1. Ruim hon derd politiemannen hebben op uit gebreide schaal huiszoekingen ver richt in Colchester, in de hoop ge gevens te verkrijgen met behulp waarvan de moord op de negentien jarige Nederlandse Marie Kriek, wier stoffelijk overschot een week geleden in een greppel in de buurt van Colchester, is gevonden, kan worden opgehelderd. Zondagavond is door de politie bekend gemaakt, dat naast het lijk van Marie Kriek een boodschap pentas van donker leer is aange troffen. De politie zoekt naar Ma ries zakagenda, die naar zij geloofd met een fotomapje in het handtasje van het meisje, dat nog vermist wordt, moet hebben gezeten. De agenda zou namen en adressen kunnen bevatten van mensen in Engeland die Marie misschien had willen opzoeken. Over de inhoud van de bood schappentas zijn nog geen mede delingen gedaan. Men meent ech- Kerkwerve nam afscheid van vertrekkend raadslid de heer M. L. den Boer Nadelig slot op kapitaalsdienst ruim 70 mille Bij behandeling van de begroting op de jongste raadsvergadering te Kerkwerve, wenste geen der leden artikelsgewijze behandeling, daar de begroting reeds in de kommis sie uit de raad was behandeld, welke kommissie adviseerde tot vaststelling. De begroting werd derhalve z.h.s. vastgesteld met voor de gewone dienst in ontvangst en in uitgaaf f 263.135,35 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 4307,83, terwijl de kapitaaldienst werd vastgesteld op f 928.745,81 in ontvangst en op f 998.995,68 in uitgaaf, derhalve met oen nadelig slot van f 70.249,87. Bij de rondvraag werd een schrij ven behandeld van de heer M. L. den Boer (AR) die zijn ontslag aan biedt wegens zijn vertrek uit de gemeente naar Brouwershaven. Dit ontslag kwam niet onverwachts, omdat reeds enige tijd bekend was, dat de heer den Boer zou vertrek ken. Het ontslag werd door de raad zonder hoofdelijke stemming ge accepteerd en de voorzitter ging de loopbaan van den heer den Boer in Kerkwerve na. Daarbij kon hij konstateren, dat de heer den Boer precies op de kop af 12 jaar reeds- lid is geweest. „De heer den Boer heeft zich in die tijd leren kennen als een best lid van de raad, die zijn verkiezing serieus heeft opgevat, maar die ook de zin voor humor heeft laten blij ken", aldus de voorzitter. Betrok kene heeft grote belangstelling ge toond voor al hetgeen de gemeen tezaak betrof, getuige het feit, dat van de 82 vergadering die gedu rende de afgelopen 12 jaar werden gehouden hij slechts 6 keer afwezig is geweest. Drie keer was dit ver zuim zeker wettig, omdat de heer den Boer toen in Canada vertoefde. Van de andere drie keer verzuim kan ziekte de oorzaak zijn geweest. De voorzitter meende te kunnen konstateren dat de heer den Boer zijn taak goed heeft vervuld. Ver der heeft betrokkene zich doen kennen als een raadslid met een eigen mening. De tijd van zitting is wel een zeer belangrijke geweest. Bij de aanvang van de zittingspe riode immers zag de raad zich ge plaatst tegenover de ontreddering, die de oorlog had teweeg gebracht, terwijl de ramp van 1953 nog veel groter chaos heeft ontketend. Deze beide gebeurtenissen hebben in de afgelopen tijd de taak als raadslid niet gemakkelijk gemaakt. De voor zitter sprak tenslotte de wens uit, dat het de heer den Boer gegeven mag zijn in Brouwershaven een goede tijd te beleven en wenste hem in zijn nieuwe woonplaats het aller beste toe. De heer den Boer antwoordde de voorzitter en de raad op zijn eigen wijze die hij altijd heeft gehan teerd bij bijzondere gebeurtenissen, nl. in dichtvorm. Hij bracht dank aan Hem die spreker tot deze taak heeft geroepen en hem in staat ge steld heeft dit te volbrengen. Voorts dankte hij de voorzitter en de raadsleden voor de samenwerking die er altijd heeft mogen zijn en hij besloot zijn gedicht met de volgen- d ewoorden: „Als ik straks woon in Brouwershaven, Meen ik, dat het dan komt van pas Om mijn dichttalent maar te begraven Want, dat is de stad van Vader Cats!" ter te weten dat er o.m. nachtgoed in zat, dat met andere kleren van het Nederlandse meisje voor on derzoek naar een laboratorium is gezonden. Een zekere Wallace Luoino, broer van de variété-artist Lupino Lane, die een café in Colchester heeft, heeft de politie meegedeeld, maan dag jongstleden te één uur 's nachts een gil gehoord te hebben, „dat het bloed in de aderen deed stollen". Wallace Lupino was door het ge luid, dat uit de parkeerplaats naast zijn huis scheen te komen, wakker geworden. „Het leek op het gegil van een meisje in doodsangst", zo vertelde Lupino. Hij was op onder zoek uitgegaan maar had niets bij zonders gezien. Bij het café van Lupino is een landweg die uitkomt op een weg die de hoofdweg van Colchester naar Ipswich kruist. De kruising is slechts enkele meters verwijderd van de brug over de rivier de Stour, waar de politie kort geleden naar het moordwapen heeft gezocht. TE WEINIG GROND Volgens het Parijse zondagsblad „Le journal du Dimanche" zou Frankrijk in de loop van dit jaar zijn troepensterkte met 15 procent - 155.000 man - verminderen. Het ministerie van Defensie wilde geen commentaar op het bericht geven. Het zei, dat de cijfers voorkomen in de ontwerpbegroting voor De fensie, die nog door het parlement behandeld moet worden. De „Daily Mirror" weet te mel den dat de Britse regering bezig is haar houding t.o.v. de kwestie-Cy- prus te wijzigen en dat het er naar uitziet dat aartbisschop Makarios naar Cyprus kan terugkeren. De terugkeer van Makarios is de eer ste stap naar een regeling van de kwestie, aldus het blad. Landbouwer moet zich bezinnen welke kant zijn kinderen opgaan Minder aardappelverbruik bij stijgende welvaart BRUINISSE Op de vorige week gehouden ver gadering van de landbouwvereni- ging „Landbouwbelang" ie Brui- nisse, is het woord gevoerd door ir. I. B. Warmenhoven, die enkele op merkingen heeft gemaakt over de positie van de boer, in het zo sterk bevolkte Nederland. Spreker meende dat statistisch bewezen is, dat ue boer over het al gemeen slechts 2/3 verdient van het inkomen van een stadsbewoner maar meende dat het leven in een stad uit een oogpunt van levens wijze en „gewoonte" ook duurder was. Het feit dat er nu eenmaal te weinig grond in Nederland is, om aan alle jonge boeren in Nederland een behoorlijk bestaan te waarbor gen, noopt de thans levende land bouwer er zich rekenschap van te geven, in welke richting hij zijn kinderen die van de lagere school komen, zal leiden. Zal hij, wanneer het van te voren vast staat, dat niet alle zoons een landbouwbedrijf zul len kunnen kopen of pachten, een andere richting voor hen zoeken? Hij bepleitte de noodzaak hiervan en ging de remmen na, die er voor een plattelander nu eenmaal zijn om zich in een stad te vestigen. Hoe groter de welvaart, hoe ge ringer de animo van de stedeling om veel aardappelen te eten. Ten aanzien van de aardappeloogst achtte spreker het op een of andere manier noodzakelijk, dat hierin een zekere ordening komt, daar over productie funest is. Ook meende hij dat de, Russische dumping met het vlas, niet die ge volgen van thans had gehad, wan neer men bedrijfseconomisch beter te werk was gegaan. Spreker waag de zich echter niet aan een advies, om een bouwplan samen te stellen, dat gegarandeerd goede bedrijfs- uitkomsten zou geven, evenmin was het mogelijk een toekomstbeeld te geven van de eventuele voor- en nadelen voor de boerenstand van de in het leven geroepen Euro- Vreemde ambassadeur LOtibEN, 13-1. De 38-jarige ambassadeur van Mars en Venus op de aarde, de Lon- v dense portier George King, Kheeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, schriftelijk verzocht om een zetel in de Verenigde Naties. Volgens ^King hebben de Martianen en Venusianen hem aanvaard als hun eerste geestelijk con tact op aarde. Hij schrijft „in alle nederigheid" van oordeel te zijn, dat hij recht heeft te worden erkend als de verbindingsman in de Verenigde Naties tussen de aarde en denkende wezens in de ruimte. King schrijft, dat hij in de afgelopen drie jaar ongeveer 300 boodschap pen van deze denkende we zens heeft ontvangen. Drie maanaen geleden hadden hooggeplaatste Martianen hem telepatisch meegedeeld, dat aardbewoners niet op andere planeten mogen lan den, tenzij zij hun motieven wijzigen. Deze autoriteiten op Mars zeiden, dat de hooe raad van Saturnus het hier volkomen mee eens is, aldus King. markt. Hij noemde verschillende voorbeelden van produkten die hij bedreigd achtte, evenals van andere produkten, waarin Nederland thans nog een voorsprong heeft. Maar met zekerheid is er weinig te voor spellen. Over deze Euromarkt en de land bouw werden later nog vragen ge steld, die zo goed mogelijk werden beantwoord. De voorzitter dankte de heer ir. Warmenhoven voor zijn causerie, waarna nog vragen konden wor den gesteld de landbouwbelangen te Bruinisse rakende, maar ook hiervan werd niet druk gebruik ge maakt, waarna de vergadering ge sloten werd. Rene Mayer, de aftredende voor zitter van de hoge autoriteit der E.G.K.S., heeft te Luxemburg in de vergaderzaal van de H A. zijn ambt overgedragen aan Paul Finet, de nieuwe voorzitter. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE Van de 5.287 Nederlandse evacué's uit Indonesië, die tot dusver in Singapore zijn aangekomen, zijn er inmiddels al weer 4.446 naar Nederland doorge reisd. Op het ogenblik verblijven nog 400 evacué's in de voor hen in Singapore ingerichte kampen. MAASTRICHT. De kostbare „noodkist" van St. Servaes te Maas tricht zal op zondag 19 januari des middags te half vijf door mgr. Hanssen, bisschop van Roermond, tijdens een plechtigheid in de Sint Servaaskerk worden geopend. De relieken van St. Servaes en St. Har- tinus, die zich in deze twaalfde- eeuwse schrijn bevinden, worden dan uit de „noodkist" genomen en tijdelijk in een andere kist uit de schatkamer van St. Servaas gebor gen. Sedert 1863 is de „noodkist" niet meer geopend. ALKMAAR. Het tweejarig zoon tje van de familie Zuidam is, na dat het zich had losgerukt van zijn moeder, in de Eerste Tuindwars straat te Alkmaar tegen een lang zaam rijdende vrachtauto gelopen en overreden. Het kind was op slag dood. 's-GRAVENHAGE. Het bestuur van het Landbouwschap vergadert op 15 januari te Den Haag Aan de orde komt een ontwerp-arbeids-en- rusttij den-verordening voor de [landbouw, die door de hoofdafdeling sociale zaken is voorbereid. Zo mo gelijk zal dit ontwerp in de febru ari-vergadering worden vastgesteld waarna de regeling met het nieuwe contract jaar (mei) zou kunnen in gaan. HEERLEN. Het 10-jarig dochter tje Henriëtte van de familie Vossen te Kerkrade, dat van school naar huis terugkeerde en klaagde over pijn in haar hoofd, is overleden. Op school had het meisje gestoeid met vriendinnetjes. 's-GRAVENHAGE. Bij Konink lijk Besluit is oud-minister dr. S. L. Mansholt benoemd tot commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Deze hoge onderscheiding is door de minister-president aan de heer Mansholt uitgereikt. NAARDEN. Op Schiphol is ge arresteerd het 17-jarige Naardense meisje, dochter van een caféhou der en mannequin van beroep, dat zonder toestemming van haar ouders met een klant van haar va ders zaak, de 31-jarige J. B. uit Huizen, naar Schotland was ver trokken. Zij was in gezelschap van haar vader, die zijn dochter uit 'Schotland had gehaald, en de vriend J. B., deze laatste werd eveneens door de Koninklijke Mafechaussee in arrest genomen, die het tweetal aan de op Schiphol aanwezige Naardense politie overgaf. •s-GRAVENHAGE. Op 16 januari a s. zal de postcheque- en giro dienst veertig jaar bestaan. Op 16 januari 1918 ving hij, als onderdeel van de P.T.T., zijn werkzaamheden aan. De Amerikaanse begroting WASHINGTON. 13-1. President Eisenhower heeft vandaag het Amerikaanse Congres een ontwerp begroting voorgelegd voor het fis cale jaar 1958-'59 - van 1 juli 1958 tot 30 juni 1959 - welke vrijwel in evenwicht is en welke recorduitga ven voorstelt voor vredestijd van 73,9 miljard dollar tegen 72,8 mil jard dollar voor het lopende fiscale jaar en ontvangsten van 74,4 mil jard dollar tegen vorig jaar 72,4 miljard dollar. Van het totale be drag der geraamde uitgaven be dragen de uitgaven voor de natio nale veiligheid 45,8 miljard dollar voor het lopende fiscale jaar, waar van 39,8 miljard dollar voor reke ning van het departement van De fensie, 3,1 miljard dollar voor mi litaire hulpverlening aan het bui tenland, 2,5 miljard dollar voor de commissie voor atoomenergie en 400 miljoen dollar voor het pro gramma tot vorming van strategi sche grondstoffenvoorraden. LAND- EN TUINBOUW Uienhandel weinig bevredigend De uienhandel schenkt ook dit jaar weer weinig bevrediging, voor al wat de prijzen betreft. Een prijs van 10 11 cent voor de teler, zo als nu de laatste maanden betaald werd, beantwoordt niet meer aan de verwachtingen en maakt het ver bouwen van dit speculatieve gewas voor de landbouwer niet aanlokke lijk. Tot 31 december 1957 waren er van de oogst 1957 ruim 83 miljoen kg. of ongeveer 2/3 van de gehele oogst geëxporteerd. Dit is op zich zélf natuurlijk wel een bevredigen de hoeveelheid, maar het uitblijven van vriezend weer heeft aan de ge hele handel toch een mat karakter. Dit komt vooral door de concur rentie van de Italiaanse uien op de Duitse markt, die beter van kwali teit zijn dan de Hollandse. En ook in Engeland schijnt men over vol doende voorraad te beschikken. Een nieuwe klant waaraan ook vo rig jaar december werd geleverd, was oost-Duitsland. Naar dit land werden ruim 2 miljoen kg. verzon den, naar Engeland 6.600.000 kg. en naar west-Duitsland 3Vz miljoen kg. De toaale export in december was 12.840.000 kg. STAD EN PROVINCIE KERKWERVE Vergadering Oranje-Vereniging Vrijdagavond organiseerde de Oranjevereniging alhier een speci ale avond voor leden, in het vereni gingsgebouw. De fotograaf J. v. d. Berge te Haamstede vertoonde zijn serie kleurenbeelden: „Zwerven door Schouwen-Duiveland". De beelden werden van commentaar voorzien door de heer J. P. C. Boot. De avond vormde een zichtbare propaganda voor de kleurenfoto grafie en ook dit gezelschap kwam onder de indruk van Schouwen's schoonheid, die zo veelzijdig blijkt te zijn. De voorzitter, de heer K. A. van Langeraad dankte na afloop beide heren voor het gebodene en de aanwezigen voor hun opkomst. NOORDGOUWE Artis-avond Culturele Vereniging In samenwerking met de Cultu rele Vereniging te Renesse heeft het bestuur van de Cult. Vereniging al hier besloten deze week weer een speciale avond te organiseren. Voor de beide verenigingen zal een „Ar- tis"-avond worden gehouden en wel op donderdag te Renesse en op vrijdag te Schuddebeurs. Verduide lijkt met fraaie opnamen zal een deskundige die „Artis" door en door kent, vertellen over het leven der dieren en wat daar verder bij be hoort. Verwacht mag worden een interessante, leerzame avond. DE VORST VAN SUPRANIA 54. Op Arams bevel wordt de lege kruik van de vluchtelingen opnieuw met water gevuld. Een der mannen biedt de neger spon taan zijn lans aan, die deze met een dankbare lach aanvaardt. Dan vervolgen de vluchtelingen hun tocht, nagewuifd door Aram en zijn manschappen, die na een korte rustpauze verder noordwaarts trek ken. Na enkele vermoeiende uren komen zij in een met struiken en groepjes accacia-bomen begroeid gebied. Presto wijst opgewonden naar enkele giraffen, die bij hun nadering de lange halzen wenden en in galop tussen het geboomte verdwijnen. Maar verder is er geen teken van leven te bespeuren. In de namiddag zien zij in de verte een groot negerdorp van hon derden hutten liggen. „Daar wonen de Batusi's", zegt Juan stroef. „Het zijn de doodsvijanden van Salladin en zijn Mcsseria's, ge zult er dus wel welkom zijn, Aram.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5