Feitelijk werklozencijfer eind december bedroeg totaal 80.000 DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 14 JANUARI 1958 Z1KR1KZEE SdlEfllMEUWS BODE No. 18292 114e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jennewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De Nederlandse arbeidsmarkt Nog geen aanleiding tot ernstige bezorgdheid 's-GRAVENHAGE, 13-1. Op een hedenmiddag te 's-Gravenhage in het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid gehouden pers conferentie is een nadere toelich ting gegeven op de situatie op de arbeidsmarkt, zoals deze in de dezer dagen gepubliceerde cijfers tot uit drukking komt. Met betrekking tot de ontwik keling van de arbeidsmarkt werd opgemerkt, dat van 1952 tot 1957 de werkloosheid ononderbroken als gevolg van verschillende factoren ia gedaald. In begin 1957 was er nog een acuut tekort aan arbeids krachten. Dit veranderde reeds in de eerste maanden van 1957. In het tweede kwartaal werd de geregi streerde arbeidsreserve hoger dan in de overeenkomstige maanden van 1956 Het aanbod van werkzoe kenden vertoonde een stijgende lijn en het aantal aanvragen daalde. In juli 1957 werd deze ontspanning op de arbeidsmarkt nog sterker door de beperking der bestedingen. In het najaar van 1957 werd de ont spanning nog groter In december waren er 110.000 werkloze mannen en vrouwen, een cijfer, dat men in jaren niet heeft gekend. Nu wordt dit cijfer beïnvloedt door de win- tertop, die zich in de werkloosheid voordoet. Door deze seizoensschom melingen is - zo werd toegelicht - een correctie nodig. Eigenlijk zou men kunnen stellen, dat eind de cember het aantal werkloze man nen 76.000 bedroeg en dat der vrou wen 4.000, in totaal dus 80.000. Eind 1953 vertoonde eenzelfde cijfer. De spreiding over de verschillen de provincies is van dien aard, dat de cijfers voor de drie noordelijke provincies alle aandacht behoeven. De stijging van de werkloosheid is het grootst waar de overspanning van de arbeidsmarkt het hoogst is geweest. Bouwnijverheid en metaalindustrie In de bouwnijverheid en de me taalindustrie, welke bedrijfstakken de bestedingsbeperking het meest voelden, was de werkloosheid het grootst met resp 7500 en 1400 man. Overigens is er minder bedrijvig heid in alle sectoren van het be drijfsleven. Dit behoeft niet te betekenen, zo werd ter persconferentie verklaard, dat er iets ernstigs aan de hand is. Wanneer het niveau terugloopt is dat geen reden tot zorg. De vermin derde bedrijvigheid geeft aanlei ding tot ontslagen en de laatste tijd is er door een complex van oorza ken vooral ook in de confectie- en de textielindustrie een verminde ring van bedrijvigheid te zien Op gemerkt werd, dat 1956 een topjaar voor aankopen is geweest, speciaal op mobielen. In 1957 is er tengevolge van de zachte winter weinig win- terkleding gekocht en men is in deze sector voorzichtiger geweest in het aanhouden van voorraden en het doen van bestellingen. Naast ontslagen komen thans ook verkortingen van werktijd voor. De laatste drie maanden is deze zaak in een acuut stadium gekomen. In september zijn vergunningen ver leend, waardoor 60.000 uren korter gewerkt werd. Omgerekend komt dat neer op werkloosheid van een paar honderd man, hetgeen zoals ter conferentie werd verklaard, fei telijk niets betekent. In oktober steeg dat getal tot 90.000 uren, het geen nog niet bezwaarlijk werd ge acht. In november werd 420.000 ar beidsuren korter gewerkt en in de cember globaal 830.000 uren, door mannen en vrouwen resp. en af gerond 500 000 en 300 000. Dat be tekent, dat 12.500 mannen en 7 300 vrouwen korter werkten. Indonesië verwerpt Nederlands protest bij de Verenigde Naties „Nederland is de schuldige" NEW YORK, 13-1. De Indonesi sche regering heeft maandag het Nederlandse protest bij de Verenig de Naties inzake de acties tegen Nederlandse burgers en belangen in Indonesië verworpen. In een brief aan de secretaris generaal der V.N., Dag Hammars- kjoeld, noemde de Indonesische ambassadeur, Ali Sastroamidjojo, de Nederlandse bewering, dat de Indonesische acties een uitdaging aan de V.N. Inhielden, „een klaar blijkelijke verdraaiing van de fei ten, daar deze acties een reactie zijn op het halsstarrige Nederland se standpunt in het zich verzetten tegen de wil van de overweldigende meerderheid van de V.N.-leden". „Het is niet Indonesië, maar Ne derland, dat, in feite, voortdurend het gezag en het prestige van de V.N. heeft uitgedaagd door zich te het gebied van kleding en auto- van het stadje. Wanhopige taferelen in Italiaans stadje BARI, 13-1. - In het Italiaanse plaatsje Alberobello is een paniek ontstaan nadat gebleken is, dat de vorige week meer dan 1.200 kin deren met bedorven vaccin tegen difterie zijn ingeënt. In het afge lopen weekeinde zijn vier kinde ren overleden. De hele dag rijden ziekenauto's, geëscorteerd door motorpolitie, heen en weer tussen Alberobello en Bari, een afstand van 55 km, om kinde ren naar ziekenhuizen over te bren gen. Als de ziekenauto's leeg in Al berobello terugkomen, worden zij bestormd door wanhopige ouders, die allemaal willen dat eerst hun kinderen vervoerd worden. Carabinieri met machinepistolen moeten voor de ziekenauto's een weg banen door de nauwe straten IN GEVAL VAN NOODZAAK Regering bereid raketbases toe te laten op Nederlands grondgebied In overeenstemming besluiten NAVO-raad 's-GRAVENHAGE, 13-1. Indien de plaatsing van atoomwapende pots en van raketten voor middel grote afstanden op Nederlands grondgebied noodzakelijk is, dan zal de regering aan die plaatsing haar medewerking verlenen. Dit hebben de ministers Lunsi en Staf geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Calmeyer, Korthals, Duynstee en Roosjen betreffende de in decem ber gehouden conferentie van rege ringsleiders der Navo-landen. Deze vragen gingen hierover, of de Ne derlandse regering zich bereid ver klaard heeft, depots en raketten op Nederlands gebied te plaatsen ter wijl andere landen zoals Noorwe gen en Denemarken dat zouden hebben geweigerd. De ministers herinneren er aan, dat de Noordatlantische Raad heeft besloten, dat: a. atoomwapendepots zullen wor den gevormd, die, indien nood zakelijk, onmiddellijk voor de verdediging1 der bondgenoten beschikbaar zullen zijn. b. Gezien de huidige Sowjet-poli- tiek inzake nuclaire wapens, in termedia te range ballictic mis siles (Irbm's) zullen dienen ter beschikking te worden gesteld aan saceur. c. Omtrent de opstelling en de re gelingen inzake het gebruik de zer depots en I.R.B.M.'s beslis singen zullen worden genomen, gebaseerd op de Atlantische verdedigingsplannen en in over eenstemming met de direct be trokken staten. Aan de Atlantische militaire autoriteiten is gevraagd om op kor te termijn aan de raad aanbevelin gen te doen omtrent de invoeging van deze wapens in het bondge nootschappelijk verdedigingsstelsel. De raad in permanente zitting zal de problemen, die met deze aange legenheid samenhangen, in be schouwing nemen. verzetten tegen een vreedzame re geling van een politiek geschil door onderhandelingen, in overeenstem ming met de beginselen en doel stellingen van het handvest". „De Indonesische regering ver werpt daarom het protest van de Nederlandse regering". Nederland en Boelganin's brief 's-GRAVENHAGE, 13-1. In offi ciële kringen in den Haag - ge vraagd naar het Nederlandse stand punt jegens de tweede brief van de Russische minister-president - heeft men er op gewezen, dat het in deze brief door Boelganin overgenomen Kapacki-plan, niet afzonderlijk kan worden gezien en niet losgemaakt kan worden van het algemene vraagstuk van de Europese veilig heid. Het plan-Kapacki voorziet in de instelling van een gedemilitari seerde zóne in Europa. In deze kringen herinnerde men voorts aan de richtlijn van de eer ste Geneefse conferentie van 1955, inhoudende dat er een duidelijke samenhang is van de Europese vei ligheid met andere politieke vraag stukken. In de eerste plaats - zo zeide men - is een van deze andere politieke problemen de Duitse hereniging op grondslag van vrije verkiezingen, en Nederland is bereid voorstellen te bespreken binnen het raam van een zodanige politieke regeling. Reizen naar de maan WASHINGTON, 13-1. Amerika kan over vijf jaar een mens naar de maan sturen als het zich de no dige financiële offers wil getroos ten, heeft dr I. I Rabi, de natuur kundige die in 1944 een Nobelprijs heeft gekregen, in een gesprek met het Amerikaanse tijdschrift „U.S News and World Report" verklaard Het was nog niet te zeggen, of deze' eerste maanonderzoeker de reis zou overleven. Klein plaatsje veel huwelijken MAASTRICHT, 14-1. - Pastoor Peeters van Bemelen, .het Lim burgse dorpje dat een grote aan trekkingskracht op bruidspaartjes uitoefent door zijn schilderachtige en romantisch gelegen kerkje, houdt niet van publiciteit. Hij is er toe overgegaan de „vreemde" hu welijken, van bruidsparen die van elders komen doch de omlijsting van Bemelen verkiezen voor de kerkelijke echtverbintenis, niet meer van de kansel aan te kon digen. In 1957 zijn in Bemelen slechts vier bruidsparen uit het plaatsje zelf getrouwd en zijn er zeventig paartjes uit andere plaatsen, zelfs uit België en Duitsland, in de echt verbonden. President Eisenhower zal bin nenkort opnieuw een grondig me disch onderzoek ondergaan om te zien of hij al geheel van de lichte beroerte, die hem in november trof, is hersteld. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van het Witte Huis. Woensdag zal de president voor het eerst sinds zijn ziekte weer een persconferentie houden. Ter gelegenheid van de opening van het Zweedse parlement werd deze foto van het Zweedse koninklijke gezin gemaakt. - in het paleis te Stockholm. V.l.n.r. zien we: Prinses Margareta, Prins Wilhelm, Prinses Birgitta, Koningin Louise, Koning Gustaf Adolf, Prinses Syhïlla met voor haar Kroonprins Carl Gustaf, Prins Bertil, Prinses Christina en Prinses Desiree. ONBEPERKTE GOEDKEURING BOUW- WERKEN TOT 100.000,- Belangrijke verruiming bouwpermissie 's-GRAVENHAGE, 13-1. - Voor bouwwerken met een bouwsom tot honderdduizend gulden, waarvoor een aanvraag om rijksgoedkeuring is ingediend, zal deze rijksgoedkeu ring van heden af onbeperkt wor den verleend. Eerst zullen die plan nen worden goedgekeurd, die bin nen een maand na het verkrijgen van de rijksgoedkeuring in uitvoe ring kunnen worden genomen. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft hiertoe besloten in verband met de stijging van de werkeloosheid in de laatste maanden in verschillende delen van van het land. Vooral de kleinere werken, aldus het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, lenen zich bij uitstek voor deze verruiming van het goedkeuringsbeleid, omdat deze werken over het algemeen snel tot uitvoering kunnen komen en ver houdingsgewijs veel arbeidskrach ten vergen. De Arabische vluchtelingen in Israël JERUZALEM, 13-1. Een Israë lische interdepartementale commis sie heeft een plan opgesteld voor hervestiging van circa 20.000 Ara bische vluchtelingen, dat in de ko mende drie tot vijf jaar tien mil joen Israëlische ponden zal vergen. Het plan, dat maandag aan het ministerie van Financiën is gezon den, wil schadeloosstelling geven voor eigendommen die de Arabie ren tijdens de Israëlisch-Arabische oorlog hebben verloren of verlaten. Ook wil het leningen op lange termijn verstrekken voor hervesti ging van de vluchtelingen, van wie er circa 16.000 noodlijdend gewor den zijn doordat zij geen hulp van V.N.-organisaties meer krijgen. Bovendien zullen deze kleinere werken de bouwcapaciteit niet langdurig binden. De mogelijkhe den voor de particuliere woning bouw zullen dus bij enig herstel van de kapitaalvoorziening door de thans goed te keuren werken niet langdurig geblokkeerd zijn. MAASTRICHT. De 60-jarige pe- troleumventer J. A. Schols uit Itte- ren in Limburg ls maandagmorgen jewond bij een ouderwets ongeluk: hij kwam onder zijn span terecht toen het paard plotseling schichtig werd en met de kar op hol sloeg. De man is met inwendige kneu zingen naar het ziekenhuis St. An- nadal Ve Maastricht gebracht. Het paard kwam enige honderden me ters verder bij een woning tot stil stand. De hoge autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal wil nog geen antwoord geven op schriftelijke vragen die de Ne derlandse socialistische parlements leden van der Goes van Naters en Nederhorst hebben gesteld naar aanleiding van de schrootzwendel ten nadele van de gemeenschap, waarbij een Nederlandse ambte naar betrokken zou zijn. De hoge autoriteit wenst niet vooruit te lo pen op het gerechtelijk onderzoek, dat nog gaand» ia. Rubriek scheepvaartberichten Van verschillende zijden bereikte ons weer het ver zoek een rubriek scheep vaartberichten op te nemen, waarin opgenomen de namen van havens, waarin schepen vertoeven waarop zeelieden varen van Schouwen-Duive- land afkomstig. Wij willen aan dit verzoek gaarne voldoen, maar wijzen er op, dat wij geheel afhan kelijk zijn van opgaven uit onze lezerskring voor welke schepen belangstelling be staat. Het publiceren van de namen van alle schepen der grote handelsvaart is ons nl. niet mogelijk. Een selektie is derhalve nodig. Bovendien wordt het op prijs gesteld dat opgave ver strekt wordt indien de be trokken zeelieden aanmon steren op een ander schip. Wij verzoeken geïnteres seerden derhalve zich met de redaktie in verbinding te willen stellen. Dit nummer bestaat uit 30 pagina's De ene helft van het leven is een les voor de andere. STAD EN PROVINCIE RENESSE De verkeerscursus Voor de verkeerscursus, welke door het Verbond voor Veilig Ver keer afdeling Renesse e.o. in de barak van het dorpshuls wordt ge organiseerd, hebben zich 17 cursis ten gemeld. Daar dit waarschijnlijk de enige cursus zal zijn welke in dit winterseizoen kan worden ge geven, valt het aantal deelnemers wel enigszins tegen. Dit temeer daar dagelijks nog velen blijk ge ven dat een goede voorlichting van de verkeersregels voor hen geen kwaad zou kunnen. De werkzaamheden aan het zwembad Met een elektrische pompinstal- latie is men momenteel hard bezig om het gereedgekomen gedeelte van het zwembad droog te malen. Er is hiervoor een afvoer leiding aangelegd van het zwembad naar de Capelweg, aansluitend op de riolering Het droogmalen is nood zakelijk om het resterende gedeelte zand, dat op 40 50.000 kubieke meter wordt geschat, op de goede diepte te kunnen uitgraven. De af voer van het zand is weer ter hand genomen met 800 m3. voor het aan leggen van een proefstrook. Van bevoegde zijde vernemen wij dat er rekening mee gehouden zal worden dat het zwembad in mei zal worden opgeleverd. Tussen de beplanting van het ge reed gekomen gedeelte komen thans tallóze wilde bremstruiken aan de oppervlakte Het afgelopen jaar werden nog een 5 600 boom pjes bijgeplant. Spijtig is het wel dat gezien de rekreatieve strekking van het zwembad een klein gedeelte tussen de wallen hiervan voor een andere bestemming in huur is ge geven. DREISCHOR De bejaardensociëteit Woensdag 15 januari a.s. zal de bejaardensociëteit voor de eerste maal bijeenkomen in het Dorpshuis. De contributie blijft, zoals tot op heden, vrijwillig. De bijeenkomsten worden om de 14 dagen gehouden. Daar de grotere ruimte plaats biedt aan meerderen, zijn van nu af alle personen vanaf 60 jaar welkom. Het badhuis In de maand december werd van het badhuis als volgt gebruik ge maakt: 173 douches voor volwasse nen, 107 douches voor kinderen en 31 kuipbaden. Over het jaar 1957 waren deze cijfers 1465 douches voor kinderen, 2548 douches voor volwassenen en 496 kuipbaden. GOEREE-OVERFLAKKEE ZEER ONTSTEMD OVER UITBLIJVEN VAN EEN BRUG Motie, wajJn protest, aangenomen door alle raden MIDDELHARNIS, 13-1. Het eiland Goeree-Overflakkee heeft vandaag zijn ernstige ontstemming geuit over het besluit van de minister v. Verkeer en Waterstaat, de bouw van een vaste brug over het Ha ringvliet uit te stellen wegens de noodzaak tot beperking der uit gaven. De gemeenteraden van op één na alle gemeenten op het eiland zijn vandaag in spoedeisende vergade ring bijeengekomen en hebben alle een gelijkluidende motie aangeno men, waarin de volksvertegenwoor diging wordt gevraagd niet in te stemmen met het besluit van de minister en te bevorderen dat nog dit jaar met de bouw van de brug een begin wordt gemaakt. Behalve de gemeente Ouddorp, waar de raad niet is bijeengeko men, is de motie in alle gemeente raden met algemene stemmen aan genomen. De buigemeester van Middelharnis, de heer P. W. Hor dijk, deelde mede, dat morgen een koerier de gemeenten op het eiland langs gaat om de besluiten op te halen, die dan en bloc aan de re gering, de Kamers en Gedeputeerde Staten zullen worden aangeboden. In de meeste gevallen gaven de burgemeesters vooraf een toelich ting op de motie. Bedroevend vond men, dct een algemene uitspraak nodig was om de temporisering van de brugge- bouw te verhinderen. De betrokken afdeling van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw betuigt ad hesie aan de motie, hetgeen zij aan dezelfde instanties zal mededelen. Vermoedelijk zullen andere secto ren Van het Flakkeese bedrijfsleven eveneens de motie steunen. De bewoners van het eiland voe ren reeds vele jaren een intensieve propaganda voor een vaste oever verbinding over het Haringvliet, omdat zij dan via de overige be staande bruggen, die de andere Zuid-Hollandse eilanden verbinden, geheel Nederland zonder gebruik making van veerbootdiensten kun nen bereiken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1