Zeesleper „Ebro" liep op de Banjaard en verging onder Schouwse kust DE ZIERIKZEESCHE COURANT BOELGANIN SCHREEF WEER BRIEF AAN MINISTER-PRESIDENT DR. DREES Olie uit de Sahara Gromyko wil grote zóne zonder A-wapens Eisenhower stemt (onder voorwaarden) met houden van topconferentie in KANSEN VOOR FUCHS OM ZUIDPOOL TE BEREIKEN ZIJN KLEIN Nederland erkent verklaring niet Minister Klompé doet beroep op bet Nederlandse volk Indonesië wil 350 miljoen gulden lenen van de Sowjet-Unie MAANDAG 13 JANUARI 1958 No. 18291 114e jaargang ZIERIKZEESCHEmNIEIIMBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierlkzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierlkzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Een hachelijk avontuur Met moeite konden (19) opvarenden worden gered ZIER1KZEE, 12-1. De sleepboot „Ebro" van L. Smit Co. is zater dagavond tüdens noordwesterstorm op de Banjaard, de bekende zand bank ten westen van Schouwen- Duiveland, gestrand en vergaan. De negentien opvarenden konden, na dat z\j enige angstige uren hadden doorgemaakt, door de reddingboot uit Veere worden gered. De „Ebro" die 250 ton meet, was zaterdagochtend in Vlissingen bin nengelopen om te schuilen voor de storm. De boot was onder comman do van de 32-jarige kapitein J. Bruins, met een bergingsvaartuig op weg naar Engeland. Toen zaterdagavond echter de „Lindekerk" van de V N.S. ter hoogte van het Brouwershavense Gat in moeilijkheden kwam en niet meer kon manoeuvreren,- voer de „Ebro" uit om assistentie te ver lenen. De sleepboot „Scaldis", die anders voor dit werk in Vlissingen gereed ligt, was reeds uitgevaren om in het Kanaal hulp te verlenen aan een Nederlands scheepje, de „Cripsy", dat door machineschade in moeilijkheden verkeerde. Bij de poging om de „Lindekerk" te bereiken is de „Ebro" om half negen op de Banjaard gestrand. Zware grondzeeën maakten in en kele minuten tijds van deze zeesle per een wrak. De eerste zware grondzee die oversloeg nam een sloep, de halve brug en alle tros sen mee. Van de brug werd alarm geslagen, waarop allen die onder in het schip vertoefden naar boven snelden. Zij bereikten op het nip pertje de ten dele weggeslagen brug waar zij zich aan elkaar vast klampten of steun zochten aan het stuurrad. De kapitein en de stuurman gin gen naar de kaartenkamer, waar zij uit de ramen vuurpijlen afschoten. Tlegrafist J. de Bes uit Noordwijk zat vanaf de stranding om half ne gen tot aan de redding om kwart voor elf aan zijn radio. Angstige uren In de machine kamer waren de eerste machinist C. Snoey en de 63- jarige tweede machinist D. Krom hout, de oudste opvarende, bezig. Zij doofden de vuren, waarna zij zich nog ternauwernood met de olieman A. de Waal in veiligheid konden brengen. Om de brug te be reiken moesten zij door de walen- gang, een overdekte gang tussen de hutten en de zijwand, waarin het water reeds tot borsthoogte stond. Op de kapotte brug heeft de be manning enige angstige uren door gemaakt Dat er hulp onderweg was wist men, omdat o.a. de kust wacht van Westkapelle de vuurpij len had beantwoord. De reddings boot „Maria Cornelia Blankenhijm" uit Veere voer om kwart voor ne gen uit onder commando van schip per J. Mlnneboo. Omstreeks half elf bereikte de reddingboot het wrak. Aan weerszijden van de „Ebro" stonden zware grondzeeën en de reddingsboot werd tot vier maal toe tegen de sleepboot aan geslagen Elke keer sprongen ech ter bemanningsleden over in het vangnet van de „Blankenheijm" en na de vierde maal waren alle ne gentien in veiligheid. De tweede machinist kwam echter na een sprong van zeven meter naast het valnet terecht, waardoor hij zijn middelvoetsbeenderen brak. Kok M. Slijp uit Maastricht liep ver wondingen aan beide benen op. De ze twee 2ijn direct na aankomst in Veere, met een derde opvarende die door glasscherven aan het hoofd was gewond, naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. Zodra de schipbreukelingen weer vaste wal onder de voeten hadden, konden zij in een café wat op ver haal komen Daar kregen zij ook droge kleren. De jongste van hen, de 15-jarige koksmaat C. van Ewijk uit Loosduinen, die woensdag aan boord was gekomen voor zijn eer ste reis, was toen al gauw over zijn angst heen en zei, dat hij toch naar zee gaat. Later zijn de geredden overgebracht naar hotel Dekker in Vlissingen, vanwaar zii zondag naar Maassluis terugkeerden. De „Lindekerk", waar het uit eindelijk om begonnen was, is er zaterdagavond in geslaagd veilig voor de kust van Schouwen voor anker te gaan. Of de „Ebro", die in 1931 gebouwd is, definitief ver loren moet worden beschouwd, is nog niet bekend. Vuurtorenwachters zagen de „Ebro" De stranding van de sleep boot „Ebro", is voor de vuur torenwachters te Haamstede niet onopgemerkt gebleven. Toen dan ook zaterdagavond te omstreeks 9 uur vuurpij len opstegen van een schip dat zich in de buurt van de Zuid Banjaard bevond, wer den onmiddellijk de redding boten van Veere en Stellen dam gewaarschuwd. Daar de radio van de „Ebro" nog in tact was, had. de marconist zich reeds langs radiografi sche weg met Scheveningen- Radio in verbinding gesteld. Het wrak van de „Ebro" en de met machineschade voor anker liggende „Lindekerk" waren zondagmorgen vanaf de vuurtoren duidelijk zicht baar „Bezorgdheid voor hot lot van de vrede" Zaterdagmiddag heeft de Russi- I de oorlog" en dat de oorlogspro- sche ambassadeur in Nederland een schrijven overhandigd van de Rus sische premier Boelganln aan de Nederlandse minister-president, dr. W. Drees. Boelganln schrijft o.m., dat d« grote bezorgdheid van de Sowjet- regering voor het lot van de vrede hem er toe gebraóht heeft, zich op nieuw met een schrijven tot dr. Drees te richten. De ontstane in ternationale toestand eist energie ke stappen van de zijde van alle staten om de internationale span ning te verminderen en de dreiging van een nieuwe oorlog weg te ne men, aldus de Russische premier. Boelganin schrijft voorts, het op treden van de staatslieden op de zitting van de Navo-raad in Parijs, die zich voor onderhandelingen op hoog niveau hebben uitgesproken, toe te juichen, omdat dit naar de mening van de Russische regering de enige mogelijke weg voor de volken is om hun toekomst veilig te stellen. De Russische premier merkt op, dat het vredelievende Nederlandse volk steeds krachtiger eist, dat een einde wordt gemaakt aan da „kou- ALGIERS, 11-1. De eerste lading olie uit de Sahara, afkomstig van de velden van Hassi-Messaoud, is vandaag in de Middellandse-Zee- haven Philippeville aangekomen, zo werd te Algiers bekendgemaakt. De olie kwam, onder zware bewaking, aan in vier wagons, die aan een goederentrein waren gehaakt. paganda en de bewapeningswed loop worden gestaakt. Dit vindt zijn uitdrukking in een reeks ver klaringen van de kant van verte genwoordigers van verschillende organisaties in Nederland, aldus Boelganin. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's MOSKOU, 11-1. De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, heeft zaterdag te Mos kou een Italiaanse afvaardiging van „strijders voor de vrede" ge zegd, dat hij er voorstander van is dat het voorstel van de Poolse mi nister van Buitenlandse Zaken, Rapacki, tot vorming van een zóne zonder atoomwapens in midden- Europa wordt uitgebreid. Het Adri- atische gebied zou bijvoorbeeld deel van een dergelijke zóne kunnen uit maken. Ook is het mogelijk, dat de zóne in de landen, die met de Sow- jet-Unie verbonden zijn, groter ge maakt wordt dan Rapacki heeft voorgesteld. In een vraag over de betrekkin gen met het Vaticaan zei Gromyko, dat verschillende redevoeringen van de Paus over vrede, verbod van atoomwapens en het vreed zaam gebruik van atoomenergie in overeenstemming zijn met de Rus sische politiek. Indien het Vaticaan dit zou erkennen, zou het mogelijk zijn contact met elkaar op te nemen en overeenstemming te bereiken. Brief aan Boelganin Eerst besprekingen tussen ministers WASHINGTON, 12-1. President Eisenhower heeft vandaag geant woord op de brief van de Russische premier Boelganin, waarin deze een topconferentie van Oost en West voorstelde. Eisenhower zegt, dat hij bereid is de Russische leiders te ontmoeten, maar dat het noodzakelijk is dat de moeilijke materie eerst wordt be handeld langs diplomatieke weg en door de ministers van Buitenlandse Zaken. Alleen de leiders van die landen zouden de topconferentie kunnen bijwonen, aldus de brief van Eisen hower, die de verantwoordelijkheid jegens elkaar hebben erkend wat betreft de te bespreken onderwer pen. Eisenhower's brief is het ant woord op de brief die Boelganin op 10 december aan alle leden van de V.N. heeft gericht. President Eisenhower stelt voor: dat de ruimte alleen voor vreed zame doeleinden wordt gebruikt; Weersomstandigheden aan de Pool „verschrikkelijk" J. Claydon, de leider van de af deling der Nieuwzeelandse lucht macht, die deel neemt aan de Nieuwzeelandse expeditie naar de Zuidpool, heeft vrijdagavond in een radiotelefonisch gevoerd pers- gesprek verklaard dat ervaren Zuidpoolvorsers, die thans op de basis van Scott vertoeven, het er over eens zijn dat de Britse expe ditie van dr. Fuchs slechts een bij zonder kleine kans heeft om haar doel, namelijk een tocht naar de Zuidpool over land in het winter seizoen, te bereiken. Hij voegde hieraan toe dat de le den der Nieuwzeelandse Zuidpool expeditie, die zich op de basis van Scott bevinden, alles in het werk zouden stellen om Fuchs c.s. te helpen, wanneer zij in moeilijkhe den zouden geraken, „doch het zou uitgesloten zijn over land een red dingspoging te wagen". „Hulp zou alleen per vliegtuig kunnen worden verleend en het is krankzinnigheid, om in een hevige sneeuwstorm te gaan vliegen. Zou de expeditie Fuchs onder dergelij ke omstandigheden in moeilijkhe den komen te verkeren, dan zou zij op hulpverlening moeten wachten, totdat er weer zou kunnen worden gevlogen. En eind januari en begin februari zijn de weersomstandig heden in het Zuidpoolgebied ver schrikkelijk", aldus Claydon, die besloot met de opmerking dat velen op de basis van Scott zich afvra gen of dr. Fuchs het recht heeft te verwachten, dat de leden van zijn expeditie onder dergelijke omstan digheden hun medewerking zullen blijven verlenen. dat plechtig beloofd wordt dat het vetorecht niet zal worden ge bruikt om te verhinderen dat de Veiligheidsraad methoden voorstelt voor een vreedzame oplossing van geschillen; dat Duitsland door middel van vrije verkiezingen herenigd wordt „zoals wij (in 1955 in Genève) heb ben afgesproken en welke hereni ging in de gegeven omstandigheden dringend noodzakelijk is". De Amerikaanse president stelt verder voor: dat de positie van de Oosteuro- pese landen wordt besproken; dat er een verbod komt op „de thans onbeperkte produktie van kernwapens" en dat de proeven met kernwapens niet voor twee of drie jaar, maar voor onbepaalde tijd worden gestaakt; dat er stappen worden gedaan om te beginnen met de gecontroleerde en progressieve vermindering van conventionele bewapening en troe pensterkten; dat er begonnen wordt met ïucht- inspectie als waarborg tegen de mogelijkheid van een plotselinge aanval. De president zegt dat verificatie de hoofdzaak is bij al deze dingen. Dit hadden de Verenigde Naties als eerste stap voorgesteld. „Daarom dring ik er op aan, dat deze eerste stap gezet wordt", aldus president Eisenhower. Problemen rond pannen Het assortiment kook-, braad-, steel- en koekepannen, dat de Ne derlandse huisvrouw wordt gebo den, is onvoldoende aangepast aan de behoefte van de huisvrouw. Dit is de conclusie van een onderzoek dat de Nederlandse Huishoudraad in opdracht van de werkgroep type beperking van het Nederlands In stituut voor Efficiëncy (Nive) heeft verricht. Meer dan 2000 huisvrouwen zijn voor dit onderzoek geënquêteerd. Het blijkt, dat vooral het gebrui kelijke stel kookpannen met mid- deUijnen oplopend van 16 tot 24 cm. niet aan de behoeften voldoet. Over het algemeen wenst de huis vrouw 4 of 5 pannen, waarvan 2 of 3 met eenzelfde middellijn. De aarde draait langzamer TEDDINGTON, 12-1. Britse geleerden zijn tot de con clusie gekomen, dat de om wentelingssnelheid van de aarde om haar eigen as vijf tig maal zo snel afneemt als men tot op heden dacht. Dat betekent dus, dat onze pla neet veel sneller dan werd verwacht tot stilstand zal ko men en altijd met dezelfde kant naar de zon gekeerd zal blijven. Dit heeft weer tot gevolg dat er geen eb en vloed zal zijn, terwijl de naar de zon gekeerde zijde tro pisch zal worden en de an dere kant door een ijslaag zal worden bedekt. Het is de vraag of er dan nog wel le ven op. aarde mogelijk is, doch dit kan nog wel even duren. Volgens dr. Louis Essen van het Britse natio nale fysica-laboratorium te Teddington in Middlesex zal het pas omstreeks het jaar 16.080.000.000 zover zijn. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft vrijdag last gegeven de hoogste voorrang te geven aan de produktie van een nieuwe raket die vaste brandstof gebruikt. Dit projectiel zal de „Redstone", een korte-afstandsraket met een motor voor vloeibare brandstof, vervan gen. Tweemaal een halve waar heid is nog geen hele. De Indonesische territoriale wateren 's-GRAVENHAGE, 11-1. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelt mede: De Nederlandse zaakgelastigde te Djakarta heeft, in opdracht van de Nederlandse regering, een nota overhandigd aan het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken betreffende de Indonesische ver klaring over territoriale wateren rond de Indonesische archipeL In deze nota wordt medegedeeld dat de Indonesische maatregel in strijd is met de regelen van het volkenrecht betreffende de vrijheid van de zee en de maximale om vang van territoriale binnenwate ren. Voorts wordt medegedeeld dat de Nederlandse regering deze eenzij dige maatregel niet kan erkennen en niet beschouwt als bindend voor Nederlandse onderdanen, schepen en vliegtuigen. Spoedig lancering derde Spoetnik? Radio-Boedapest heeft vrijdag avond meegedeeld, dat volgens zijn corerspondent te Moskou tegen het einde van deze maand een derde kunstmaan in de Sowjet-Unie zal worden gelanceerd. Deze nieuwe satelliet zou op de tweede Spoetnik gelijken, maar er zouden op grond van opgedane ervaringen enige wij zigingen in de apparatuur zijn aan gebracht. HUISVESTING VOOR GEREPATRIEERDEN UIT INDONESIË D© minister van Maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft via de radio zaterdagavond een beroep gedaan op het Neder landse volk tijdelijk woonruimte beschikbaar te stellen voor uit In donesië gerepatrieerden. De minister deelde mee dat sinds begin december meer dan 10 000 Nederlanders Indonesië hebben verlaten met bestemming Neder land. Zij die niet zelf of via hun werkgever daarvoor kunnen zor gen worden geholpen door het mi nisterie van maatschappelijk werk en ondergebracht in de zg. con tractpensions totdat hun definitie ve huisvesting is geregeld Op deze wijze verbleven, toen de laatste ac tie in Indonesië begon, reeds 10.000 mensen In deze pensions. Men heeft nu daarboven op nog ruim 6.000 bedden extra contract- pensionruimte kunnen reserveren. Het is echter bekend, dat reeds veel meer dan 6.000 mensen op het ogen blik onderweg zijn, het aantal bed den in contractpensions kan ech ter niet onbegrensd worden uitge breid. Financiële regeling De minister ei dat een regeling is getroffen op grond waarvan men bij het vrijwillig opnemen van gerepa trieerden, aanspraak kan maken op een financiële vergoeding en wel op een bedrag naar plaatselijke norm met een maximum van f 3,50 per persoon per verzorgingsdag bij particulieren en van f 4 per per soon per verzorgingsdag in kleine hotels en pensions. Om tyzer- en staalfabrieken te bouwen DJAKARTA, 11-1. De Indone sische premier, dr. Djoeanda, heeft zaterdag verklaard, dat Indonesië in staat zou zijn ijzer- en staalfa brieken te bouwen als het een le ning van ongeveer 350 miljoen gul den van de Sowjet-Unie zou krij gen. Tegenover televisiejournalisten uit Engeland en Canada zei Djoe anda, dat de Russische technische bijstand tot dusver niet tot Indo nesië is uitgestrekt. Indonesië zou echter geen bezwaar maken tegen Russische technische hulp als deze zou worden verstrekt onder de zelfde voorwaarden als die waarop ook andere landen thans Indonesië hulp verlenen. De Russische geleerde Fedorof heeft in het blad Sowjetskaja Avia- tija geschreven dat men uit de ge gevens, verkregen door het expe riment met Laika, heeft kunnen vaststellen dat het organisme geen schadelijke invloed ondervindt van een gedurende langere tijd voort gezette toestand van gewichtloos heid. De Russische jeeps voor het In donesische leger, die onlangs wa ren ontvangen, kunnen volgens Djoeanda beschouwd worden als een aankoop voor de regeling van een lening die reeds door de rege ring is goedgekeurd en nog door het parlement moet worden be krachtigd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. Met bijzon- dere belangstelling en instemming heeft de Nederlandse regering ken nis genomen van de krachtige ver klaringen van president Eisenho wer op 9 januari voor het Ameri kaanse Congres, aldus wordt van officiële zijde in den Haag verno men. DEN BURG. Het vissersvaartuig van schipper Tot, uit den Helder, heeft in Oudeschild een sloep bin nengebracht van de Groninger kustvaarder „Capella", die dinsdag met negen opvarenden op de Noordzee is vergaan. De sloep is in de buurt van de Cocksdorp opge pikt, U. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1