Z1GRIKZEGSCHGWN1EUWSB0DE Boelganin wi! conferentie van leidende staatslieden Eisenhower vraagt zijn volle om „opofferingen - begrip" DE ZIERIKZEESCHE COURANT fa Voor onderwijs en onderzoek beval de president een harmo nisch program aan Ier verbetering van de nationale hulpbronnen. Hiermee zou een investering van circa een miljard dollar verdeeld over vier jaar gemoeid zijn. VRIJDAG 10 JANUAR 11958 No. 18290 114e jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per weak 32 cent. Losse nummers JO ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Nieuwe brieven aan regeringshoofden Gesprek kan leiden tot vermindering van internationale spann ng MOSKOU, 9-1. Premier Nikolai Boelganin van de Sowjet-Unie heeft in nieuwe brieven aan de regeringshoofden van negentien landen, waar onder alle leden van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, voorge steld binnen twee tot drie maanden een conferentie van leidende staats lieden op hoog niveau te belegg.cn, waaraan de regeringshoofden deel zou nemen. Als mogelijke plaats van samenkomst wordt Genève ge noemd. Onder meer zou gesproken kunnen worden over de onmiddel lijke stopzetting van kernproeven voor de duur van twee tot drie jaar. Radioi-Moskou, die een samen vatting van de inhoud der brieven geeft, noemt de volgende punten: Controleposten De mogelijkheden van een ak koord ter voorkoming van een plot selinge aanval en ,ter vaststelling van internationale controle zijn nog niet uitgeput. In dit verband stelt de Sow jet-regering voor, dat men spreekt over de inrichting van con troleposten in spoorwegknooppun ten, havens en op autowegen, als mede over de instelling van een zone van 800 km voor fotografie uit 'de lucht aan beide zijden van de lijn die de tegenover elkaar staande militaire groeperingen in Europa scheidt. Niet-aanvalsverdrag Het sluiten van een niet-aanvals- verdrag tussen de landen van de NAVO en het Verdrag van War schau, of zelfs het sluiten van twee zijdige niet-aanvalsverdragen tus sen de leden der beide groeperin gen, zou een geweldige invloed ten gunste van een internationale ont spanning uitoefenen. Tot de te bespreken onderwerpen zou ook moeten behoren het Poolse voorstel voor een atoomwapenvrije zone in midden-Europa. Westeljjk voorstel afgewezen Het westelijke voorstel voor een conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken wordt van de hand gewezen, omdat er geen zekerheid zou bestaan dat dergelijke bespre kingen tot positieve resultaten der spanning zouden leiden. Met het oog op het belang der conferentie, die vermindering der spanning in de wereld tot doel moet hebben, Komt er een „staat Sumatra"? DJAKARTA, 9-1. De woordvoer der van het militair commando van noord-Sumatra, kapitein Matang Sitepu, heeft donderdag verklaard, dat het militaire commando van noord-Sumatra tot dusver nog niets heeft gehoord over „plannen om een afzonderlijke staat Sumatra te stichten. Hij ontkende iets af te weten van „provocerende en speculatieve be richten, dat spoedig een „staat Su matra" zou worden ingesteld". Hij verklaarde met nadruk, dat het commando van noord-Sumatra trouw zal blijven aan de centrale regering. De benoemingen voor de Europese commissies Naar van welingelichte zijde met betrekking tot de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken der zes landen in Parijs werd ver nomen, hebben de benoemingen voor de Europese commissies en voor de Hoge Autoriteit der Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal het onderwerp uitgemaakt van langdurige en diepgaande be sprekingen. De Duitse staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, Walther Hall- stein, werd tot voorzitter der com missie der E.E.G. benoemd. De Ita liaan P Malvestiti werd eerste vi- ce-voorzitter, de Nederlandse oud minister dr. S L. Mansholt tweede vice-voorzitter en de Fransman R. Marjolin derde vice-voorzitter. (Het verdrag voorziet eigenlijk slechts in de benoeming van twee vice- voorzitters). De benoeming van de Duitser Hallstein tot voorzitter kwam voor Nederland enigszins als een teleur stelling, daar de Nederlandse rege ring de heer Mansholt had voorge dragen. zouden, behalve de NAVO- en Warschau-landen, bijvoorbeeld ook India, Oostenrijk, Afghanistan, Zweden, Egypte en Zuid-Slavië vertegenwoordigd moet zijn, die noch tot de oostelijke noch tot de westelijke „groepering" behoren. De behandelende onderwerpen zou den namelijk ook deze landen aan gaan. De voorstellen van de Sow jet-re gering voor vermindering der span ning, welke in de boodschappen aan de negentien regeringshoofden ver vat zijn, werden toegezonden aan alle leden van de V.N. en verschei dene andere staten. De Duitse kwestie De Sow jet-regering stelt voor, dat de betrokken staten, waaronder beide delen van Duitsland, over eenkomen, dat op het Duitse grondgebied die maatregelen, waar over onmiddellijke overeenstem ming mogelijk is, aan een uitge breider controle worden onderwor pen. De uitbreiding van de inter nationale samenwerking zou de re geling van de Duitse kwestie door toenadering tussen de beide soeve reine Duitse staten vergemakke lijken. De Sow jet-regering beveelt voorts aan vermindering van de sterkte der buitenlandse troepen in Duits land en de andere landen van de NAVO en in de landen van het' Verdrag van Warschau. De hoop wordt uitgesproken, dat de drie grote westelijke mogend heden het voorbeeld van de Sow- jet-Unie, die onlangs 300.000 mili tairen heeft gedemobiliseerd, zullen volgen, als bijdrage tot een univer sele vrede. Het Midden-Oosten Ook de oplossing van de proble men in het Midden-Oosten is drin gend, aldus de Sow jet-premier. De grote mogendheden moeten afzien van het gebruik van geweld om deze kwesties op te lossen en geen acties te ondernemen welke de on afhankelijkheid van de landen in dat gebied bedreigen. De topcon ferentie zou de gelegenheid bieden ook op dit punt 'tot overeenstem ming te komen. Als andere te behandelen onder werpen stelt de Sowj et-regering voor: maatregelen ter uitbreiding van de internationale handelsbe trekkingen en ter beëindiging van oorlogspropaganda. Het Koninklijk Paar heeft donderdagochtend in het paleis op de Dam in Amsterdam de jaarlijkse nieuwjaarsreceptie voor de hoofden van de diplomatieke missies gegeven. - Op de bovenste foto zien we het Ko ninklijk Paar bij de aankomst; op de onderste foto de ambassadeur van -Jndia, de heer John A. Khivy bij zijn aankomst aan het paleis. ,De toestand van de Unie" DWIHGEND PROGRAMMA: Reorganisatie defensie k Voortzettinghulp aan het buitenland k Krachtige ontwikkeling van intercontinentale projectielen WASHINGTON, 9-1. President Eisenhower heeft donderdag in het Huis van Afgevaardigden ztfn met spanning tegemoet geziene rede over de „toestand van de Unie" uitgesproken, waarin hij het Ameri kaanse volk heeft gevraagd om „opofferingen en een grote mate van begrip". Ztfn rede, die door radio en televisie direct werd uitgezonden, bevatte ook een oproep aan de Sowjet-Unie om met de Verenigde Staten samen te werken „btf het opruimen van de onnatuurlijke belemmeringen die de stroom van denken en wederzijds begrip" tussen de beide volken blokkeren. "I De defensie moet gereorgani seerd worden. Er is een duide lijke organisatie en een besluitvaar dige centrale leiding nodig, ge steund door allen die bij de defen sie betrokken zijn, en beëindiging van de strijd tussen leger, lucht macht en vloot. 9 Er is een grotere defensie-in spanning nodig: krachtiger programma's voor ontwikkeling van intercontinentale projectielen, versnelling van 'de programma's voor andere doelmatige projectie len, nieuwe vliegtuigen, atoom duikboten- en kruisers, mobiele strijdkrachten met het oog op eventuele plaatselijke conflicten, verhoogde soldij voor de militairen en onderzoek en ontwikkeling ge richt op de toekomst. 9 De militaire en economische hulp aan het buitenland moet voortgezet worden. Dit essentiële progiam voor de Amerikaanse na tionale veiligheid is geen „program van weggeven". Laten wij ons aan de feiten houden, zo zei de presi dent, „wij kunnen ons niet permit teren dat dit program met een leu ze wordt getorpedeerd". A De wereldhandel versterkt de vrienden van de Ver. Staten en versterkt ook hun wens om vrienden te blijven. Daarom moet de Amerikaanse wet op de handels overeenkomsten voor vijf jaar wor den verlengd, met een grotere be voegdheid voor de regering tot het sluiten van overeenkomsten. C De wetenschappelijke samen- werking met de bondgenoten is van het grootste belang. Het Congres moet uitwisseling van te pas komende wetenschappelijke en technische inlichtingen met be vriende landen mogelijk maken. H Om de extra-uitgaven voor de nationale veiligheid te kunnen betalen moet het Congres strenge maatstaven van voorrang aanleg gen bij het beoordelen van de uit gaven op zowel burgerlijk als mi litair terrein. O Eisenhower voegde hieraan toe dat zyn oproep tot actie niet in de eerste plaats tot het Congres en het Amerikaanse volk was gericht, maar tot alle volken, en in het bij zonder die van de Sowjet-Unie. H(j wees in dit verband op recente be sprekingen met de Russen in Wash ington, die in beginsel een basis hebben gelegd voor een grotere vrijheid van communicatie en uit wisseling tussen de Verenigde Sta ten en de Sow jet-Unie. Als mensen samen kunnen wer ken voor het welzijn der mensheid, is het dan ook niet mogelijk dat wij komen tot een volledig pro gram van wetenschappelijke sa menwerking voor de vrede? zo vroeg Eisenhower. „Ierseke 46" had het moeilijk DEN BURG, 9-1. Een bootje van de visserij-inspectie heeft donder dagmiddag het mosselvaartuig Yerseke 46, dat op de Waddenzee tengevolge van motorstoring in moeilijkheden was gekomen, op sleeptouw genomen en naar Oude- schild gebracht. De noodseinen van het mosselvaartuig waren op de Texelse kust waargenomen en door gegeven aan de havenmeester te Oudeschild. Tijdens de sleep brak de stuurinrichting van het scheepje van de visserij-inspectie, maar dit euvel wist men vrij spoedig te ver helpen. Spaaroverschot bij Boerenleenbanken UTRECHT, 9-1. Bij de stiehtin- gen Spaarbank van de Boerenleen banken, aangesloten bij de Coöpe ratieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Cen trale Raiffeisen-bank te Utrecht, hebben de stortingen en terugbeta lingen in december 1957 respec tievelijk bedragen f 121.990 000 en f 110.990 000, zodat er een spaar overschot was van f 11.000.000. In de vorige maand bedroeg het spaaroverschot f 4.450.000. Dulles geeft hoop op gesprek niet op WASHINGTON, 10-1. De Amerl- kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft zich donder dag op een vergadering van de se naatscommissie voor buitenlandse zaken „een beetje optimistisch" uit gelaten over onderhandelingen met de Sowjet-Unie, aldus heeft de de mocratische senator Fulbright ver slaggevers meegedeeld. Hij is nog altijd tegen een confe rentie op het hoogste niveau ge kant, aldus Fulbright, maar hij zei over aanwijzingen te beschikken, volgens welke de Russen zich in de toekomst zullen beteren. Hij gaf de hoop niet op. a Twee Oostduitse lectors, die op het punt stonden uit de communis tische partij te worden gestoten wegens een staatsvijandige houding zijn naar west-Berlijn uitgeweken. Het zijn dr. Gerd Hildebrandt en Heinz Heldt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wij kennen ons geluk pas als het voorbij is. t WIND MINDER - WATER LAGER DEN HAAG, 10-1. De noordwes telijke storm gaat nu liggen, door dat de depresie die de wind veroor zaakte opvult, Het eerst aan de Waddenkust en daarna voor de kust van Zuid-Holland en Zeeland zal de wind in de Joop van de nacht snel afnemen tot kracht 7. Voor het hoogwater vanochtend bij Hoek van Holland en Vlissingen wordt een verhoging van een halve me ter verwacht, bij de volgende vloed worden bij Den Helder, Harlingen en Delfzijl geringe verhogingen verwacht. Intussen heeft de zee tijdens het hoogwater omstreeks middernacht bij Den Helder 1,46 meter hoger ge staan dan normaal en bij Harlin gen was 1,90 meter verhoging De beperkte bewaking, die was inge steld voor het district Harlingen is ingetrokken. Zeeuwse contactcommissie bedrijfsleven-onderwijs MIDDELBURG, 10-1. Het depar- tement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft een commissie opge richt, die ten doel heeft het con tact te bevorderen tussen het be drijfsleven en het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Ook in andere delen van ons land zijn dergelijke commissies werk zaam, die allen gecördineerd wor den door de Stichting Contactcen trum Bedrijfsleven Onderwijs. In de commissie midden Zeeland hebben zitting genomen de heren: ir. A. A. Brevet, A. J. Carpentier, G. N. van Ginkel en ir. T. Michiel- sen, namens het bedrijfsleven, C. Abrahamse H. J. van Alphen, G. Lammers en mr. W. G. F. Snijders namens het VH.M.O. en ir. G. A. Kemper namens het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De heer Mi- chielse zal het voorzitterschap waarnemen. Onderwijzers werken over WESTZAAN, 9-1. Teneinde het tijdelijk tekort aan leer krachten aan de Zuider- school te Westzaan, veroor zaakt door ziekte en het nog niet beschikbaar zijn van een leerkracht, te overbrug gen, heeft het personeel be sloten tijdelijk overwerk te verrichten. Er ivordt nu on derwijs gegeven voor een aantal klassen 's morgens van 8.30 tot 12.30 en 's mid dags voor de hogere klassen van 13.30 tot 17.30. De leer lingen die 's morgens naar school gaan zijn des middags vrij en zij die des middags les hebben zijn 's morgens vrij. Koningin Juliana verwelkomde groep evacuee's op luchthaven Schiphol SCHIPHOL, 9-1. Een groep van circa dertig uit Indonesië gerepa trieerde Nederlanders, die samen een in aantal ongeveer even grote groep kinderen en baby's met zich meebrachten, zijn vanavond om kwart voor zeven op Schiphol ver welkomd door Koningin Juliana. De superconstellation uit Singa pore, stond een kwartier voor sche- matijd reeds op het platform, toen de koninklijke wagen voor de Ica- hal stil hield. Gekleed in een brui ne bontjas stapte de Koningin er uit, vergezeld van haar particulier secretaris, mr. J. van der Hoeven en een hofdame. Onder enorme belangstelling van pers, televisie, radio en film bega ven kort daarop de gerepatrieerden zich naar het paviljoen, waar de Koningin zich van het ene tafeltje naar het andere begaf om met de moeders over hun baby's en met de vaders over de luchtreis te spre ken. De kleine Wanda Heybroek, al I negen maanden oud, zal zich later I d»zo grote luchtreis met het ver rassende slot niet meer herinneren. Zij was de eerste, die de Koningin een handje mocht geven. Dat hand je was een beetje vochtig, want het kwam net uit Wanda's mond, waar ze het gezellig had besabbeld, niet uit verlegenheid, maar omdat ze toch niets anders te doen had. De 23-jarige mevrouw Heybroek hield Wanda op de arm, toen de Koningin zich tot haar richtte. Zij was een van de weinige vrouwen, die met haar man uit Indonesië naar Nederland is gekomen. Er waren nog circa 20 andere vrou wen, maar verreweg de meesten hadden hun echtgenoot achtergela ten en kwamen alleen met de kin deren terug. De hele groep zag er goed verzorgd uit en had weihig of geen hulp nodig. De echtgenoten waren allen werkzaam bij verschil lende maatschappijen in Indonesië en de terugtocht was dan ook door deze maatschappijen betaald. Zo snel mogelijk werden alle rei zigers, inclusief de baby's, doorge licht en daarna vertrokken ze naar hun bestemmingen fn alle delen van ons land.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1