Besluit van „BETER WONEN" stelt „de straat" voor vele problemen STAD EN PROVINCIE HART ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 9 januari 195a n». ïaaao ER ZUN 22.000 WERKLOZEN IN DE BOUWNIJVERHEIDSSECTOR Meer bezuinigen op „snoepgoed" 's-GRAVENHAGE, 8-1. Eind de cember jongstleden stonden bij de Bedrijfsvereniging voor de Bouw nijverheid 22.000 werklozen inge schreven. Eind december 1956 wa ren het er 6000. In het laatste kwar taal van 1957 werd 7.5 miljoen gul den werkloosheidsuitkering uitbe taald, tegen 1.8 miljoen in het laat ste kwartaal 1956. Deze cijfers zijn vandaag ge noemd in de nieuwjaarsrede van de heer J. Dura, de voorzitter van de raad van bestuur Bouwbedrijf - waarin negen ondernemersorgani saties samenwerken. De oorzaak voor deze gang van zaken vatte de heer Dura samen in de constate ring, dat de bezuiniging - zoals hij de bestedingsbeperking wilde noe men - teveel wordt gezocht op'het gebied van de vitaminen van het Nederlandse volk en te weinig op dat van het snoepgoed, te veel in de investeringen - te weinig in de consumptieve sfeer. Hij vroeg zich Nederlanders te Djakarta moeten zicli melden De eigenaars van Nederlandse bedrijven te Djakarta hebben, voor zover hun zaken nog niet zijn over genomen door de regering, bevel gekregen zich binnen 10 dagen te melden bij het plaatselijke mili taire commando, aldus werd dins dag bekend gemaakt. In de bekend making wordt gezegd, dat registra tie nodig is voor een verdere rege ling van de status dezer bedrijven. Tot op heden zijn te Djakarta 49 Nederlandse bedrijven officieel overgenomen door het plaatselijke militaire commando ten behoeve van de regering, sedert op 1 de cember van het vorige jaar in In donesië de maatregelen tegen de Nederlanders een aanvang namen. in verband hiermee af, of het niet verantwoord geacht moet worden onder de huidige omstandigheden de teugels op het gebied van de vergunningenpolitiek te laten vie ren. De heer Dura vervolgde: „Ik acht het niet juist, dat bouwvak arbeiders tot werkloosheid worden gedoemd, dan wel verwezen wor den naar werkverschaffingsobjec ten, omdat er een urgentieprogram ma bestaat. Het moet niet nodig zijn, dat het bouwbedrijf een hoge rekening presenteert voor wacht geld- en werkloosheidsuitkeringen, terwijl produktieve arbeid moge lijk is op werken, waarmede geen door de overheid aan te trekken kapitalen gemoeid zijn. Werken, die anders pas over enkele jaren in uit voering zouden worden gebracht. Wereldjeugclleiders in India bijeen De „World Assembly of Youth", de wereldoverkoepeling van jeugd organisaties, waarbij ook de Ne derlandse Jeugd Gemeenschap is aangesloten, zal in de komende zo mer in New Delhi, India, bijeen komen voor haar derde algemene vergadering. Op deze zg. „Assembly" is thema gesteld: jeugd en de voor uitgang: nieuwe krachten, nieuwe ideeën. India's minister-president Nehru heeft toegezegd de officiële ope ningszitting bij te wonen en er het woord te voeren. Uit alle 76 aangesloten landen zullen afgevaardigden zich in de eerste 14 dagen van augustus bezig houden met diverse sociale, econo mische, politieke, als ook culturele en opvoedkundige vraagstukken, als bv. problemen van jonge arbei ders, van plattelandsjeugd, de ge volgen van industrialisatie, opvoe ding tot staatsburgerschap e.d. Prinses Margriet weer thuis Prinses Margriet is uit Lech in Oostenrijk, waar zij haar vakantie heeft doorgebracht, naar Nederland teruggekeerd. Prinses Irene zal nog tot 11 januari blijven. De Knesseth, het Israëlische parlement, heeft dinsdag met 76 te gen 33 stemmen haar vertrouwen uitgesproken in de nieuwe regering van minister-president Ben Goe- rion. Ingezonden mededeling 11 januari beginnen weer nieuwe cursussen machineschrijven en typen Engels, respectievelijk om 3 en 5 uur 's middags in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. De lessen worden gegeven door de heer K. KOETSDIJK. De cursus Machineschrijven kost f 30,Typen Engels f 20, Individuele lessen of cursussen in groepsverband worden, zo nodig, graag ingelast. Het grote aantal geslaagden bij ieder examen wijst wel uit dat dit de beste opleiding is. Deze lessen worden georganiseerd door de Stichting Handelsonderwijs te Zierikzee, Poststraat 11, tel. 2351. Aanmelding kan geschieden 's mid dags een half uur voor de aanvang van de lessen. ZONNEMAIRE Loop der bevolking in 1957 Het zielental van de gemeente Zonnemaire nam in het afgelopen jaar af met 7 (0 m. en 7 vr.). Op 31 december 1956 bedroeg het aantal ingezetenen 773 (385 m. en 388 vr.). Dit aantal vermeerderde door ge boorte met 21 (14 m. en 7 vr.) en door vestiging met 20 (8 m. en 12 vr.). Het verminderde door overlij den met 13 (7 m. en 6 vr.) en door vertrek met 35 (15 m. en 20 vr.). Op 31 december 1957 bedroeg het inwonertal dus 766 (385 m. en 381 vr.). Er werden in 1957 3 (drie) hu welijken voltrokken en 1 (één) echtscheiding ingeschreven. De afbraak van de Zuidhoekwoningen Bewoners zijn gehecht aan de rustige buurt De Zuidhoekwoningen, twee en twintig stuks, zullen worden afge broken. Dit is - zoals wij reeds meldden - bekend gemaakt op een alge mene vergadering van de woningbouwvereniging „Beter Wonen", door de voorzitter, de heer J. Coumou. Slechts twee personen voerden ter vergadering bezwaren tegen dit voorstel aan: huurders van woningen in de Zuidhoek; mensen dus die straks de consequenties van het ingrijpende besluit zullen moeten dragen en die voor talrijke problemen zijn gesteld, waarvoor nog nie mand een oplossing heeft gegeven. Wtf hebben ons afgevraagd waar om slechts twee personen van de vele die door de afbraak worden getroffen, op de belangrijke verga dering aanwezig waren. Bij een ge sprek dat wü mochten hebben met enkele huurders, bleek de reden: men was volkomen onkundig van het feit dat op de vergadering een voorstel tot afbraak van de straat aan de orde zou worden gesteld. Op de agenda was dit punt niet ver meld. Men las in de krant dat tot afbraak was besloten. Uiteraard heeft het krantebericht de mensen onthutst en allerlei vra gen doen rijzen. Vragen als deze: waar gaat men ons onderbrengen als met de afbraak wordt begon nen; krijgen we een vergoeding voor de gedwongen verhuizing en een eventuele compensatie voor de hogere huur voor de nieuwbouw woningen; zullen wij die huur wel kunnen opbrengen; hoe groot wor den de woningwetwoningen; wordt er rekening gehouden met de spe cifieke behoeften van ons gezin; heeft men wel het recht om ons zonder meer uit de woning te zet ten waar we meer dan 25 jaar in hebben gewoond; er is sprake van de bouw van grote woningwetwo ningen, mag ik daar met mijn gezin van twee personen wel in? Dit is nog maar een greep uit de reeks duistere punten waarvoor de buurt zo onverwachts is gesteld en die een grote ommekeer zullen brengen in het leven van de be- Tijdens de watersnoodramp 1953 kregen de huizen in de Zuidhoek het zwaar te verduren. Ook al volg de herstel, de na-schade werkt uiteraard door. woners, die jaren in deze „polder straat" hebben gewoond en er lief en leed hebben gedeeld. Het is niet te veel gezegd als we constateren dat velen aan de stille buurt met hart en ziel zijn verknocht. Vooral de ouderen zien de slopers ongaarne en met een verdrietig hart komen. Wat de staat van de woningen betreft, is men het er algemeen wel over eens dat ze variëren van vrij goed tot slecht. Vooral de bewoners van de vrij goede exemplaren vin den de afbraak echter „zonde". „Hoe durven ze met die verschrik kelijke woningnood", was de reac tie van de huurder van een in vrij goede staat verkerende woning. Officiële rapporten Het ligt uiteraard niet op onze weg om te tornen aan de door des kundigen opgestelde rapporten, die unaniem concluderen dat er met de woningen weinig of niets meer valt te beginnen. Zowel het rapport van de provinciale directie Volkshuis vesting te Middelburg als dat van de Centrale Dienst Noord-Zeeland adviseert tot afbraak. In de buurt vindt men het echter cru dat men deze zaak uit de krant heeft moeten vernemen. Men had dan ook niet mogen vergeten dat 'het merendeel van de mensen jaren en jaren in dezelfde straat en wo ning heeft gewoond. Het doet dan iets als in de krant staat dat het eigen wereldje zal worden ge sloopt. De leeftijdsopbouw De 766 inwoners van Zonnemaire op 31 december 1957 zijn in de vol gende leeftijdsgroepen te verdelen: 0 t.m. 16 jaar: 215 (110 m. en 105 vr.); 17 t.m. 29 jaar: 120 (66 m. en 54 vi*.); 30 t.m. 49 jaar: 153 (82 m. en 71 vr.); 50 t.m. 64 jaar: 158 (72 m. en 86 vr.); 65 t.m. 79 jaar: 103 (49 m. en 54 vr.) en 80 jaar en ouder: 17 (6 m. en 11 vr.). De oudste in woonster was op genoemde datum 90 jaar. NOORDGOUWE - Burgerlijke stand en loop der bevolking over december 1957. Overleden: 11. Arie v. Leeuwen, 67 j., echtgenoot van Maatje Brouw (overleden te Kerkwerve). Ingekomen: 10. A. J. M. Verwest uit Rotterdam. Vertrokken: 12. P. R. Kommer en gezin naar Zierikzee. Loop der bevolking over 1957 Het aantal inwoners bedroeg op 1 januari 1957: 905 (441 m. en 464 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 6 (3 m. en 3 vr.), door vestiging met 47 (21 m. en 26 vr.); 'totale vermeerdering 53 (24 m. en 29 vr.). Dit aantal verminderde door overlijden met 7 (6 m. en 1 vr.), door vertrek met 88 (30 m. en 58 vr.); totale vermindering 95 (36 m. en 59 vr.). Alzo een uiteindelijke verminde ring van 42 (12 m. en 30 vr.), zodat het aantal inwoners op 1 januari 1958 bedraagt 863 (429 m. en 434 vr.). Er werden vijf huwelijken vol trokken. OUWERKERK Propaganda-avond Ned. Blindenbond In de Ned. Herv. kerk vond maandagavond jl. een propaganda- avond plaats van de Nederlandse Blindenbond. Het programma ver meldde: orgelspel tijdens het bin nenkomen (door de heer Faber), openingswoord door ds. Franke en muziek door leden van „Nieuw Le ven". Hierna volgde vertoning van de kleurenfilm „Het Nationaal Park". Na orgelspel was het woord aan de bondspropagandist, de heer Joh. v. d. Berg. Na de pauze volgde achtereen volgens: braille-demonstratie met verrassingen, blaasmuziek, decla matie door de heer v. d. Berg en orgelspel. Hierna volgde de propa gandafilm „De stoute schoenen", vervaardigd door de Nederlandse Blindenbond, waarna ds. Franke het slotwoord sprak. Deze mooie avond leverde 33 donateurs op als winst. Als verrassing ontving mej. J. van Oost een schuier, Sietje Smits een borstel en de heer Joh. Berrevoets een wafeldoek. Burgerlijke stand en loop der bevolking over december 1957. Geboren: 24. Lena Jacoba, d. van L. J. v. Mourik en J. Hendrikse (geb. te Zierikzee). Ingekomen: W. N. Pankow en gezin van Zierikzee; M. Bom e.v. C. M. v. Schelven van Noordoost polder; C. M. v. Schelven van Zie rikzee. Vertrokken: J. Hofman en gezin naar Nieuwerkerk (Z.). De bevolking in 1957 Het aantal inwoners bedroeg op 31 december 1956 446 (228 m. en 218 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 19 (8 m. en 11 vr.) en Officiële publicatie RIJKSSTUDIETOELAGEN De minister van onderwas, kunsten en wetenschappen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat personen met een zeer goede studleaanleg, die niet in staat zijn de kosten van hun voorgenomen of reeds aange vangen studie te betalen en die gedurende de cursus 1958/1959 voor een rijksstudietoelage ter tegemoetkoming in die kosten in aanmerking wensen te komen, zich vóór 1 februari 1958 dienen te wenden tot zijn ministerie, afdeling Rijksstudietoelagen, Nieuwe Uitleg 1, 's-Gravenhage Rijksstudietoelagen kunnen worden aangevraagd voor: 1. Nederlandse universiteiten en hogescholen. Diegenen, die reeds aan een inrichting voor hoger onderwijs studeren, dienen hun aanvragen in te dienen door middel van een staat van in lichtingen, die bij de administratie van de universiteit of hogeschool verkrijgbaar is. Op grond van het door de universiteit of hogeschool uit te brengen advies zal worden beslist of deze toelage de vorm van een gift of renteloos voorschot zal dragen. Diegenen die voornemens zijn met ingang van 1 september 1958 voor het eerst een universiteit of hogeschool te bezoeken, dus ook zij, die nog geen eindexamen h.b.s. of gymnasium hebben afgelegd, moeten hun aanvragen eveneens vóór 1 februari 1958 indienen. Deze toelagen wor den verleend als renteloos voorschot. Aanvraagformulieren zijn ver krijgbaar bij alle inrichtingen van middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs en bij de afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie. (Zij, die een toelage wensen voor de studie aan de Landbouwhogeschool te Wageningen moeten hun aanvragen inzenden vóór 1 mei 1958 bij een der studiefondsen, waarvan de adressen op schriftelijk verzoek worden verstrekt door de directeur van het landbouwonderwijs, Bezuidenhoutse- weg 30 te 's-Gravenhage). 2. Erkende inrichtingen voor: voorbereidend hoger en/of middelbaar onderwijs, uitgebreid en middelbaar technisch onderwijs, uitgebreid lager en middelbaar nijverheidsonderwijs, scholen voor maatschappelijk werk, erkende opleidingen voor middelbare akten en het Centraal instituut voor opleiding van sportleiders. Deze toelagen worden verleend als renteloos voorschot en dienen later te worden terugbetaald. Voor het volgen van de driejarige vooropleiding voor lerares bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes kunnen toelagen worden verleend, die niet behoeven te worden terugbetaald. Deze toelagen bedragen maximaal f 400, Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij genoemde inrichtingen van onderwijs, ulo-scholen en de afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie. 3. Rijks-, gemeentelijke of aangewezen bijzondere inrichtingen tot opleiding van onderwijzers(cssen) en gesubsidieerde of aangewezen opleidingen voor kleuterleidsters. Deze toelagen bedragen maximaal f 300,per jaar en worden verstrekt als gift. Voor hen, die wegens de afstand tot de te bezoeken school ge dwongen zijn hoge reiskosten te maken of in pension te gaan, bestaat de mogelijk een grotere toelage te ontvangen. Opgemerkt wordt dat de helft van deze toelage later moet worden terugbetaald, met dien ver stande, dat op zijn minst f 300,als gift wordt verstrekt. Degenen, die reeds leerling van een kweekschool of opleidingsschool voor kleuterleidsters zijn, dienen hun aanvraag in te zenden door middel van een staat van inlichtingen, die bij deze scholen verkrijgbaar is. De overige gegadigden kunnen een aanvraagformulier verkrijgen bij alle h.b.s.en, gymnasia, lycea, ulo-scholen en bij de afdeling Rijksstudietoe lagen van het ministerie. Aan diegenen, die na beëindiging van de studie als bevoegd leraar/ lerares aan een erkende school voor voorbereidend hoger en/of middel baar onderwijs, nijverheidsonderwijs, de opleiding voor onderwijzer of als maatschappelijk werker een volledige betrekking gaan vervullen en zij die als onderwijzer(es) of kleuterleidster gaan werken, kan na ieder jaar dienst 20 van de totale schuld worden kwijtgescholden. door vestiging met 54 (28 m. en 26 vr.). Vermindering vond plaats door overlijden met 6 (4 m. en 2 vr.) en door vertrek met 18 (8 m. en 10 vr.). Het totaal aantal inwo ners op 31 december 1957 bedroeg alzo 495 (252 m. en 243 vr.). OOSTERLAND Burgerlijke stand en loop der bevolking over december 1957. Geboren: Jan Pieter, z. van P. Minderhoud en C. Christiaanse; Pieter Arie, z. van J. v. d. Maas en D. E. Stoutjesdijk; Janna, d. van C. Otte en J. Dooge; te Zierikzee, Elisa, z. van A. Bolle en L. Kwaak. Gehuwd: Jan Blok, 28 j. en Adri- ana Hendrika v. d. Werf, 30 j. Overleden: Jan Dorst, 93 j.; te Zierikzee, Pieternella v. d. Werf, 80 j., echtg. v. J. de Later Ingekomen: A. Jumelet, echtg. v. J. Hoekman, uit Bruinisse; M. C. Boogert, wed. P. K. v. d. Werf, uit Delft; E. J. Valk, uit Nieuwerkerk (Z.); J. van Strien, uit Nieuwer kerk (Z.); W. D. van der Heijden, uit Vlaardingen; A. Osinga en echt genote uit Amsterdam. Vertrokken: A. H. van der Werf, echtg. van J. Blok, naar Bruinisse. Bevolkingsoverzicht over 1957 Het aantal inwoners der gemeen te Oosterland nam in het afgelo pen jaar toe met 33. Op 31 decem ber 1956 bedroeg het aantal inge zetenen 1761 (907 m. en 854 vr.). Dit aantal werd vermeerderd door ge boorte met 39 (18 m. en 21 vr.) en door vestiging met 82 (41 m. en 41 vr.), voorts verminderde het door overlijden met 20 (11 m. en 9 vr.) en door vertrek met 68 (31 m. en 37 vr.). Derhalve is het aantal inwo ners op 31 dec. 1957 1794. Er wer den 12 huwelijken voltrokken en 1 echtscheiding ingeschreven. X»*X~X"X~X~XMX«X"X"X"X,XMX~XK«X~X"XK"X"X~X«X«X"X~X**«XMX"X«X'X»«X~XMX~X"X*'X"X* X i FEUILLETON Het OORSPRONKELIJKE ROMAN door Dick Rebel No 45 Marcus keek zijn dochter naden kend aan. „Kan ik je ergens mee helpen?" „Ga eens zitten". Maria gehoorzaamde. „Marietje, ik moet je iets ergs vertellen. Kind, ik ben zo bang". Maria schrok. „Bang?" „Ja", antwoordde haar vader, wiens stem onduidelijk en zeer on regelmatig klonk, „ik weet nu ze ker, dat ik spoedig sterven zal". „Kom toch, vader, de dokter zei vanmorgen nog, dat je nog wel tien jaar leven kan". „Neen, Marietje, dat zei de dok ter niet. Al zei hij het wel. Ik voel het toch. Ik ben zo moe, zo ellendig moe, dat ik vrees, dat het ieder ogenblik met mij gebeurd kan zijn". Maria wilde hem opnieuw gerust stellen, maar het gezegde had haar zo in de war gemaakt, dat zij naar woorden zoeken moest. „Ik moet sterven, meid. Ik wil nog niet. Kun je het je indenken? Je knikt van ja, maar je kunt 't niet. Stervenstervenalles achterlaten. Jou, Peter, mijn huis en gelagkamer, alles, ik kan dat niet. Dat kan ik niet. Het mag niet" Marcus had Maria's hand gegre pen en keek haar vertwijfeld aan. „Ik kan niet, Marietje, ik kan niet". Hij snikte krampachtig. Maria voelde zich nameloos el lendig. Zij kon het niet begrijpen, dat de man, die haar beschermd had en bij wie zij zich altijd vol maakt veilig had gevoeld, dat die nu daar van verdriet en angst lag te huilen. Zij wilde hem vertroos ten, maar hoe zou zij hem gerust stellen, die haar beschermer was? „Stil toch, vader, stilHet ging niet. De tranen welden uit haar ogen. Zij zou iets willen doen, maar was machteloos. Wat vrese lijk toch, dat een mens zomaar ster ven moest, ook haar vader, terwijl je het wist en er toch niets tegen doen kon. Wat betekende een mens dan wel? Waar ging men in het le ven eigenlijk prat op? Waar ver langde men naar? Onverbiddelijk zou de dood het eind van alles zijn. Geen dochter, maar ook geen vader en zelfs niet de geliefde man zou in staat zijn daar iets tegen te doen. Machteloos moest men toezien, hoe de ander wegzonk in een afschuwe lijk geheim. Marcus had zijn zelfbeheersing herwonnen. Slechts 2ijn stem beef de nog. „Ik zal gauw vertrokken zijn, maar één troost heb ik: je moeder en zovele anderen gingen mij voor. Maar ook dat is nog een halve troost, omdat ik niets anders weet dan hetgeen ik van anderen gezien heb: zij gingen en keerden nimmer terug. Je moeder, die ik be zat als, mijn lichaam, zo tastbaar en nauw verweven met mijn ziele- leven, slechts de herinnering aan haar is mij gebleven. Ik zou graag willen geloven, maar ik kan het niet. Kun je mij vergeven, dat ik jou geen geloof heb kunnen bij brengen, dat ik je nooit heb leren bidden?" Maria knikte, hoewel zij hele maal niet het gevoel had, dat haar vader haar iets schuldig was of iets tegen haar misdreven had. „Zoek het kind, bid er om, ook al heb je het van mij nooit geleerd. Ik heb er geen tijd voor gehad. Dat heb ik mijzelf tenminste altijd wijs gemaakt. Ik heb steeds moeten vechten voor onze boterham. Jong is dat al begonnen. Je weet het. Je moeder had op mij gerekend toen zij de raadgevingen van haar ouders in de wind sloeg. Ik wilde dat ver trouwen waardig zijn. Jonge men sen kunnen zo roekeloos zijn en dingen doen, waarvan zij later veel verdriet hebben. Het ergst is wel, dat je elkaar en het allerergste, dat je je beste vriend pijn doet. Ik denk niet met plezier aan mijn leven te rug. De laatste tijd heb ik er veel over nagedacht. Ik ben zo dikwijls hard geweest voor een ander, om dat ik wou hebben, dat je moeder, Peter en jij het goed zouden heb ben". „Maar „Stil even, ik weet wel wat je zeggen wilt. Achteraf ben ik blij, dat je niet in de gelagkamer zult blijven. Marietje, kijk niet min op je vader neei*. Jij zult dat ook niet doen. Jij bent altijd goed voor mij geweest. Het leven is echter moei lijk. Komt Irn gauw thuis?" Iets verwonderd over deze laatste vraag, keek Maria haar vader een ogenblik zwijgend aan. Zij kon zich niet herinneren, dat haar vader Irn ooit bij zijn naam genoemd had. Altijd was het „die vent" of iets anders. „Hij zal wel gauw weer eens komen nu", antwoordde zij, „je weet toch dat hij ver van huis stu deert". Waarom zei zij niet, dat zij hem morgen al verwachtte? Zij had een voorbehoud gemaakt. Was zij niet zeker van haar zaak? „Oh, dan zal ik er nog wel zijn". „Vader toch!" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5