DOUWE EGBERTS ZWARE SHAG ORCAM wa r HQT DE Bit T LAATSTE STOOMLOCOMOTIEF IN HET SPOORWEGMUSEUM Romantiek voorbjj - herinnering blijft Hijgend en kreunend, alsof zij zich bewust was van haar laatste rit, stond dinsdagmiddag de stoom locomotief 3737 op het kleine sta tionnetje Geldermalsen. De meester van deze stoomloc, de machinist H. A. van Hooy uit Roosendaal, die de spoorwegen reeds meer dan 40 jaar dient, stond niet alleen achter de rossige vuur mond. Hij had namelijk hoog gezel schap van de president en de oud president van de Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hol lander en dr. ir. W. Hupkes ston den bij de machinist en zijn leer ling op de plaat om de rit met de laatste stoomlocomotief mee te ma ken. Op een vraag van ir. den Hollan der aan de machinist, of hij het jammer vond afscheid te moeten nemen van zijn vertrouwde loc, knikte de meester bevestigend. Na dinsdag zal hij nog wel met locomo tieven te doen hebben, maar dan met diesel-electrische. Doorgangskamp voor évacué's in Budel 's-GRAVENHAGE, 8-1. Het mi- nisterie van Maatschappelijk Werk heeft, dank zij de medewerking van de minister van Oorlog, de be schikking gekregen over het leger kamp Budel. Alle uit Indonesië re- patriërenden, die met de „Cap tain Cook" meekomen, zullen daar voorlopig gehuisvest worden, in af wachting van doorzending naar de finitieve adressen. De bedoeling is dat ook volgende grote groepen re- patriërenden, waarvan men hier niet onmiddellijk een overzicht heeft, eerst naar Budel gaan, waar o.a. het medisch onderzoek zal wor den verricht. De kledingvoorziening waarvoor normaliter gezorgd wordt in de gemeenten, waar de mensen definitief worden gehuisvest, zal hier centraal geschieden. Man in haai Japanse huisvrouwen be gonnen te gillen en vielen flauw, toen een bediende in een viswinkel een haai open sneed en het gedeelte lijk tot ontbinding overge gane stoffelijke overschot van een man zichtbaar werd. Volgens de politie betrof het hier de resten van een man, die minstens twee weken ge leden overleed. Men meent dat de dode 'n Japanse vis ser is, die achttien december jl. in de Japanse zee over boord is geslagen. Ingezonden mededeling Ned. vertaling van Dode Zee-liandsehriften 's-GRAVENHAGE, 9-1. De hand- schriften en fragmenten, die sedert 1947 gevonden zijn in grotten nabij de Dode Zee, worden op het ogen blik in een Nederlandse vertaling, voorzien van een commentaar, uit gegeven. De vertaling wordt gemaakt door dr. A. S. van der Woude. neder- lands-herv. predikant te Noord laren en door dr. H. A. Brongers, nederlands-hervormd predikant te Weerselo. Er is bereids één deeltje versche nen, namelijk „De dankpsalmen". Binnenkort zullen het Genesis-apo- cryphon", de „Habakuk-commen- taar" en enige fragmenten uitge geven worden.Beide deeltjes zijn vertaald en ingeleid door ds. A. S. van der Woude. Het sneuren naar aanwijzingen omtrent de moord op Maria Kriek uit Voorburg, zondagavond bij Col chester in het Engelse graafschap Essex, is dinsdagochtend voortge zet. Geniesoldaten stonden de po litie bij door met mijndetectors naar de hamer of bijl te zoeken, waarmee het meisje werd neerge slagen. Het dagblad van de Amerikaan se communistische partij, de „Daily Worker", zal vandaag voor het laatst verschijnen, aldus heeft het blad woensdag meegedeeld. Het blad was in de afgelopen jaren in financiële moeilijkheden geraakt. De romantiek van de stoomloco motief is voorbij. Toch zal de her innering aan deze zwarte reuzen levendig blijven, want in het spoor wegmuseum te Utrecht werd de stoomlocomotief 3737 door de pre sident van de spoorwegen overge dragen aan de directie van het spoorwegmuseum, dat gevestigd is in het voormalig Maliebaanstation in Utrecht. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Ver van Oud-leerlingen herdacht 35-jarig bestaan Tijdens een algemene vergade ring, dinsdagavond in het „Huis van Nassau" te Zierikzee gehou den, heeft de Vereniging van Oud- Leerlingen der Tuinbouwwinter- cursus te Zierikzee het 35-jarig be staan herdacht. De voorzitter de heer P. van Beveren gaf ter gele genheid van dit gedenkwaardige feit een overzicht over de periode vanaf de oprichting. Tot de op richters behoorde o.a. de heer C. O. J. Hendrikse, die momenteel nog steeds een bestuursfunctie bekleedt nadat hij jarenlang de voorzitters hamer heeft gehanteerd. Ter ver gadering waren nog vier personen aanwezig die aan de oprichting hun medewerking hebben verleend. Ere voorzitter van de vereniging is ir. D. W. v. d. Plassche, dir.-gen. van de landbouw. Bij de gehouden bestuursverkie zing werd in de plaats van de heer P. v. d. Maas gekozen de heer V. M. Geluk. Besloten werd tot een contributieverhoging tot f 2,50 per jaar. Vermeldenswaard is nog dat de vergaderingen van de vereni ging trouw door de leden worden bezocht. Een maal per maand vindt er een bijeenkomst plaats waarvoor dan meestal een spreker is uitge nodigd. Op deze avond sprak na de pauze ir. J. J. van Hennik over het interessante onderwerp „Bedrijfs economie in de tuinbouw". Mede gedeeld werd nog dat over dit on derwerp een cursus georganiseerd zal worden, indien hiervoor vol doende belangstelling bestaat. De tuinbouwwintercursus start eerst daags met 15 leerlingen. Propagandavergadering t.b c.-fonds D.E.L Het t.b.c.-fonds „D.E.L." organi seert op woensdag 15 januari a.s. een propagandavergadering in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, waaraan medewerking wordt ver leend door de mandolineclub „Hier 's ek weer" uit Nieuwerkerk. Ver der is er een grote verloting met mooie prijzen. De bevolking in 1957 Op 1 januari 1957 bedroeg het aantal inwoners 7223 (3560 m. en 3665 vr.). Dit aantal vermeerderde door vestiging met 383 (157 m. en 226 vr.) en door geboorten met 181 (92 m. en 89 vr.). Vermindering vond plaats door vertrek met 474 (202 m. en 272 vr.) en door overlij den met 80 (39 m. en 41 vr.). Het aantal inwoners per 1 januari 1958 bedroeg dus 7233 (3568 m. en 3665 vr.). Er werden 59 huwelijken vol trokken. Ernstig arbeidsongeval op bouwterrein Dinsdagmiddag heeft zich een ernstig arbeidsongeval voorgedaan op het bouwterrein aan de Fontein- Witte Eiestraat van de Kon. fabriek van bakkerijgrondstoffen „Zeelan- dia". Door nog onopgehelderde oor zaak is de 50-jarige monteur D. Boer uit Amsterdam door een mis stap voorover in een in aanbouw zijnde kelder gestort, waardoor hij met het hoofd terecht kwam op een staaltonstructie. Hij werd met een zware hersenschudding en kneuzin gen naar het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis overgebracht en is tot op heden nog niet bij kennis ge komen. De heer De Boer is gehuwd en vader van vijf kinderen. Eerste hulp werd verleend door de genees heer dokter Van Hoorn en de eerste hulpploeg van „Zeelandia". De mogelijkheid bestaat dat het slachtoffer, aangegrepen door de overlij denstij ding van de zoon van een collega, in de war is geraakt en hierdoor is misgestapt. BURGH Aanplant nieuwe sportveld Gisteren is een aanvang gemaakt met het beplanten van de buiten zijden van het nieuwe sportveld aan de Kloosterweg. Behalve de buitenzijden wordt ook een haag midden door het terrein geplant. De uiterste rij wordt gevormd door 2 populierenrassen, nl. Robusta en Serotina. Hier tegenaan komt een brede strook die volgezet wordt met een wat minder hooggroeiend gewas. Hier wordt voof gebruikt de Gelderse roos, Hondsroos (Rosa Caninaj) de veldiep (Ulmus Cam- pertre), de Kardipaalsmuts, de Mei doorn, de Sleedoorn, de Vlier, de Vogelkers (Prunus Padus), de Es en de Esdoorn (Acer Campertre). Wanneer dit sortiment groeien wil, krijgt het sportveld een prachtige omlijsting. Ingezonden mededeling ZZZZZZZZZZZZZZZZZM BURGH-HAAMSTEDE Stormschade aan de duinen Wederom werd door de zware noord-wester, die dinsdag onze kust belaagde, grote schade aange richt. Het hoog-water van dinsdag middag vertoonde een verhoging van ongeveer 80 cm. Door de he vige kracht van de wind ontston den echter hoge uitlopers, die voor al aan de duinen bij de vuurtoren enorme zandmassa's wegvraten. Ook aan de duinen te Westenschou- wen ontstond een grote zandafna- me, zodat de duinstrook weer wat kleiner van oppervlakte is gewor den. Velen hebben met weemoed het imposante golvenspel aan schouwd, onmachtig om ook maar iets tegen dit natuurgeweld te doen. BURGH Motorrijwiel reed meisje aan Maandagavond vloog de heer J. Verboom van Serooskerke,' met zijn motorrijwiel uit de bocht vlak voor de groentezaak Kloet, toen daar juist de voetgangster mej. G. Bol kenbaas passeerde. Het meisje werd door de motor gegrepen en tegen de grond gesmakt. Het slacht offer werd bij de heer Kloet bin nengedragen, alwaar ingeroepen medische hulp een gekneusde voet constateerde. De politie stelt een onderzoek in. HAAMSTEDE Stoffelijk overschot J. Goudzwaard ter aarde besteld Onder grote belangstelling werd woensdagmiddag 't stoffelijk over schot ter aarde besteld van de heer J. Goudzwaard, in leven lid van de gemeenteraad voor de S.G.P. Bij de geopende groeve nam al lereerst de burgemeester, jhr. R. J. H Q. Röell, het woord, die het diep betreurde dat in een betrekkelijk korte tijdswijle wederom een raads lid 't tijdelijke met het eeuwige had verwisseld. „Gods wegen zijn on doorgrondelijk en die hebben wij te aanvaarden", aldus de burge meester. Hij memoreerde de over ledene als een zeer geziene figuur in de gemeente, die onmiddellijk voor iedereen klaar stond. In de raadsvergaderingen wist hij altijd de meningen van anderen te res'- pecteren. Zijn eigen woorden had den altijd een ernstige ondertoon. Het algemeen bestuur van het Rust huis, waarin de overledene zitting had, verliest in hem een sympa thiek medelid. Verder noemde de burgemeester de totstandkoming van de nieuwe kerk voor de Geref. Gemeente aan de Sluispad, groten deels zijn werk. „Namens de ge meente gedenken wij met grote dankbaarheid datgene wat U in uw lange ambtsperiode voor de ge meente hebt gedaan", aldus besloot de burgemeester zijn toespraak. Namens de Prot. Chr. huishoud school sprak de heer Bouma een enkel woord. Hij herinnerde met dankbaarheid aan de warme be langstelling voor het onderwijs en het wel en wee der leerlingen van de overledene. Tenslotte sprak de heer v. d. Weele, ouderling van de Geref. Gemeente te Oosterland. Een neef van de overledene, de heer J. J. Goudzwaard, dankte de sprekers voor de eer aan de over ledene bewezen. Vrachtauto in de sloot Woensdagmorgen reed een met melkbussen beladen vrachtauto van de expediteur C. B. Noordhoek te Burgh, en bestuurd door W. Hart door onbekende oorzaak aan de Hogezoom in de sloot. Een langs de sloot staande boom werd door de botsing volledig gerooid. De ca bine van de wagen werd zeer zwaar beschadigd. De chauffeur kreeg een bloedende wonde aan de knie, die door dokter Stenger gehecht moest worden. De auto is later op de dag naar de garage van de heer N. gesleept. RENESSE Slachtoffers ongeluk ter aarde besteld Dinsdagmiddag vond alhier de teraardebestelling plaats van de beide slachtoffers van het ernstige auto-ongeluk te Burghsluis. NIEUWERKERK Eilandreportage te beluisteren Voor de aanvang van de film voorstelling, zal morgen (vrijdag avond) in „Ons Dorpshuis" gele genheid bestaan te luisteren naar de V.P R.O.-uitzending over Schou- wen-Duiveland. In het dorpshuis is een radiotoestel geplaatst. De uit zending duurt van 7.30 tot 7.45 uur. Machines Viane-gemaal opgeleverd Woensdag had in het elektrisch gemaal te Viane de overdracht plaats van de motoren en machines die zorgen dat de polders Vier Ban nen van Duiveland, Oosterland en Bruinisse hun overtollig polderwa ter kwijt raken, waardoor het leven in deze polders mogelijk wordt. Deze overdracht geschiedde juist nadat het gemaal ten gevolge van de vele regenval van de laatste 48 uren, een staaltje van zijn kunnen had gegeven, door een groot aantal uren te draaien. De polderbesturen van genoem de polders, vertegenwoordigers van de herverkaveling en van het in genieursbureau van Hasselt en de Koning en van Werkspoor waren daarbij aanwezig. OOSTERLAND 40-jarig ambtsjubileum secretaris De gemeente-secretaris de heer C. J. Zoeter herdacht één dezer da gen zijn 40-jarig ambtsjubileum. De jubilaris, die de dag het liefst in stilte voorbij had willen zien gaan, werd verast door een depu tatie van het gemeentepersoneel, dat te zijnen huize gelukwensen kwam aanbieden. De schoolkinde ren werden getracteerd evenals de bejaarden, zowel te Ooster- als Sirjansland. BRUINISSE Natr iumverlichting Bruinisse gaat kennismaken met natriumverlichting in het dorp. Op het gebied van de straatverlichting is Bruinisse niet verwend, de na burige gemeenten Oosterland en Nieuwerkerk zijn op verlichtings- gebied ver voor. Maar nu gaat toch ook op sommige donkere punten een ander soort verlichting bran den dan de gewone gloeilampen. De lichtmasten worden op die be paalde punten verhoogd en de an dere armaturen aangebracht. De gemeentehaven in 1957 In de gemeentehaven te Bruinis se kwamen in het jaar 1957 binnen om te lossen of te laden 506 sche pen, die ook weer vertrokken. De voornaamste artikelen die werden gelost waren grind 3321 ton, zand 7369 ton, cement 275 ton, stenen 45700 stuks, gips 330 ton. Draglines werden er 18 verscheept. Geladen werden 3.974.860 kg. suikerbieten, 1088 ton mest en 821 ton aardappe len. Toneelspel over mosselvisserij Het feit dat vorig jaar een in woner van Bruinisse het zeer ge slaagde toneelspel schreef, dat op gevoerd werd ter gelegenheid van de mosselfeesten op 4 en 5 septem ber en dat een episode weergaf uit de mosselkwekerswereld in het jaar 1754, heeft enige leden van de C.J.M.V. geïnspireerd om een stuk te schrijven over de mosselvisserij in heden en toekomst Het toneel spel heeft de verhouding van deze mosselkwekerswereld tegenover het Deltaplan en de Deltawerken in uitvoering tot onderwerp. De be doeling is het spel op te voeren op een door de C.J.M.V. te organiseren jaarfeest. Radio-uitzending over Schouwen-Duiveland Morgen (vrijdagavond) zal de V.P.R.O. een uitzending verzorgen gewijd aan Schouwen-Duiveland. Twee gezinnen zullen worden ge ïnterviewd over hun leven vóór en na de ramp van 1 februari 1953. Het Zeeuwse programma zal wor den ingeleid door de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. AGENDA Heden (donderdag) Oosterland: Conferentiekamer, 7.30 uur, ontspanningsavond Cult. Vereniging. Brouwershaven: hotel Jacob Cats, 7 uur, lezing met film door de algem. secr. der Z.L.M., mr. Schlingemann. Burgh: Het wapen-van Burgh, Vo gelwacht en Nutsavond. gelwachl en Nutsavond; De Koe bel, 7 3J) uur, Legèr-des-Heils- filmavond. Morgen (vrijdag) Zierikzee: Mondragon, 8 uur, Z.V. U.-cursus „Luisteren naar mu ziek". Inzameling Rode Kruis 1957 Kring Zeeland won weer het „campagnebord" Uit het verslag over het vierde kwartaal van de Kringsecretaris de heer A. D. Constandse, blijkt dat de inzameling van het Nederlandse Rode Kruis voor de Kring Zeeland weer een groot succes is geworden. Met groot genoegen wordt in het verslag medegedeeld het gestelde percentage van 90 procent van het streefbedrag niet alleen is bereikt doch zelfs, zij het met een fractie, is gepasseerd. Totaal is er in Zee land 61.150 gulden ingezameld, ter wijl het streefbedrag f 67.810 be draagt. Van de zijde van het hoofdbe stuur is medegedeeld dat Zeeland wederom no. 1 staat, zodat de kring voor de 5e maal beslag kon leggen op het Campagnebord, waarvan 4 maal in successie. Ook St. Philips- land, als zijnde de afdeling die lan delijk het hoogste percentage haal de, ontvangt t.z.t. de ere-wimpel en het afdelings-campagnebord van de Kring voor de vierde maal in suc cessie, hetgeen een buitengewone prestatie betekent in de annalen van het Ned. Rode Kruis. Niet min der dan 11 van de 25 afdelingen hebben het streefbedrag overschre den, terwijl er 2 zijn die bijna dit bedrag hebben behaald. Ook dit is nimmer in Zeeland voorgekomen. Verwachting tot vrijdagavond. Wisselvallig Nu en dan opklaringen maar ook enkele buien en later wellicht weer regen. Aanvankelijk nog storm achtige, later overwegend krach tige westelijke wind. Iets lagere temperaturen. 10 jan. Zon op 8.46, onder 16.48. Maan op 23.24, onder 10.44. Laatste kwartier: 12 jan. te 15.01. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 10 jan. 6.10 v.m. 18.38 n.m. BROUWERSHAVEN: 10 jan. 5.58 v.m. 18.14 n.m. Springtij: 22 januari. Doodtij: 14 en 30 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-1. De depressie die gisteren op de oceaan tot ontwik keling kwam, nam verder in- diepte toe en trok over Schotland naar de Noordzee. De fronten van deze de pressie passeerden in de afgelopen nacht met regen ons land. De tem peraturen stegen daarbij tot onge veer 7 graden boven nul en de wind nam in de loop van de nacht tot stormachtig toe. Aan de zuidzijde van de depres sie ontwikkelde zich een actieve randstoring, die vanmorgen met zware storm over zuid-Schotland trok en zich verder in de richting van de Waddeneilanden verplaat ste. Na het passeren van deze sto ring zal de wind gaan afnemen. Op de oceaan blijft de depressie activiteit intussen voortduren. Een nieuwe depressie, die aan de Ame rikaanse oostkust zware stormen veroorzaakt heeft, beweegt nu in oostelijke richting over de Atlan tische Oceaan. Na tijdelijke opkla ringen kan deze storing morgen in de loop van de dag weer een ver slechtering van het weer brengen. De temperaturen zullen ook mor gen boven normaal zijn. Kustvaarder „Capella" verging met man en muis Negen zeelieden omgekomen De Nederlandse kustvaarder „Ca pella" die pas een jaar geleden in de vaart is gekomen en die tenge volge van de hevige windvlagen maandagmorgen vroeg op tien mijl ten noordoosten van het Texelse lichtschip vijftig graden slagzij maakte, is dinsdagmorgen met man en muis vergaan. De reddingboot „Brandaris" werd omstreeks kwart over twaalf dinsdagmiddag naar de plaats waar de sloep drijft, gediri geerd door de bemanning van de „Neptune". Wat er van de bemanning van het schip terecht is gekomen is nog onbekend. De sleepboot „Holland" heeft, zoals gemeld, twee lijken aan boord genomen. Vermoed wordt dat deze twee stoffelijke overschotten van leden van de „Capella" zijn. Het schip was met een lading sui ker op weg van Gdynia naar Lon den. 87 miljoen luchtpassagiers Het wereldluchtvaartverkeer in het afelopen jaar heeft met een to taal van 87 miljoen passagiers een record bereikt. De gemiddelde af gelegde afstand was 930 km., zo bleek uit een overzicht van de in ternationale burgerluchtvaartorga- nisatie. DE VORST VAN SUPRANIA 51. Het hoogoplaaiende kampvuur, dat Agua heeft aangelegd om er de jachtbuit in te braden, dient die nacht slechts om de wilde dieren op een veilige afstand te houden. Maar. allen zijn verheugd, .dat Aram zijn avontuur met de olifant heelhuids overleefd heeft en na een maaltijd van de veelsoortige vruchten, die het bos op levert, begeven zij zich ter ruste. Do volgende dag wordt de kanotocht voortgezet, totdat, tegen dc middag, een grote waterval hen de doorvaart verspert. Dc kano's worden aan land getrokken en Aram laat Juan, de gids bij zich' komen. „We zullen te voet verder moeten", zegt Juan stroef. „Ach ter deze rotsen ligt een stuk woestijngrond en daarachter, nog een dag gaans, ligt het paleis van Salladin". De oude Totama strompelt op Aram toe. „Mij te oud en zwak om rotsen te beklimmen en woestijn doortrekken", zegt hij ernstig. „Totama en zijn roeiers hier blijven wachten tot grote blanke man met Niora terugkeert".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2