DE ZIERIKZEESCHE COURANT EISENHOWER VRAAGT ENORM KAPITAAL VOOR ONTWIKKELING VAN RAKETTEN Het vergaan van de „Pamir" Japan gaat atoomschepen bouwen FUCHS VERVOLGT ZIJN POOLTOCHT Dulles wil niet praten met de Russen NAVO-ANTWOORD OP „VREDESBRIEVEN' VAN BOELGANIN SPUTSINGSPROCES IN INDONESIË ZET DOOR De Westduitse strijdkrachten Sneeuw in zuid-Italië ERNSTIGE OPROEP VAN VAKBONDLEIDER TOT AMERIKAANSE VOLK DONDERDAG 9 JANUARI 1938 No. 18289 114e jaargang: ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Luchtverdedigingsstelsel wordt uitgebreid President Elsenhower heeft het Amerikaanse Congres dinsdag om 1.260.000.000 dollar verzocht voor bespoediging van de ontwikkeling van raketten en uitbreiding van het luchtverdedigingsstelsel. Het verzoek van de president werd een uur nadat het Congres zijn werkzaamheden had hervat, Amerikaans toestel in Albanië tot landen gedwongen Een Amerikaans straalvliegtuig T-33 is boven Albanees gebied tot landen gedwongen, aldus een in west-Duitsland opgevangen bericht van een station dat zich radio- Tirana noemt. Het incident gebeurde in de streek van Berat, ongeveer vijftig km. van de kust. Een T-33 is een Lockheed Shoo ting Star, een opleidingsvliegtuig. De Amerikaanse luchtmacht deelde in Washington mee, dat een straalvliegtuig dat sedert 23 decem ber in Europa wordt vermist, het tot landen gedwongen toestel zou kunnen zijn. Het verdween tijdens een vlucht van Frankrijk naar Na pels. De piloot, majoor Howard Curran, werd officieel als vermist opgegeven. Voor de Raad van de Scheep vaart te Lübeck, die een onderzoek instelt naar de oorzaak van het vergaan van de viermaster „Pamir" in september van het vorige jaar, hebben de zes overlevenden een verklaring afgelegd. Zij deelden mee, dat de bemanning zelf, teza men met Argentijnse militairen, in Buenos Aires de lading gerst had gestouwd, daar de havenarbeiders in staking waren. De tweede stuur man had grondig gecontroleerd of dit naar behoren was geschied. (Er is wel eens verondersteld, dat het zeilschip is gekapseisd doordat de lading was gaan werken). De overlevenden verklaarden ook, dat hun er niets van bekend was dat de kapitein of leden van de bemanning dronken waren tij dens de reis, zoals indertijd is be weerd. In Japan zal men in het voorjaar beginnen met de bouw van twee atoomschepen, een tanker van 80 duizend ton en een 20.000 ton me tend passagiersschip. De tanker, een hoge-druk-water- reactor, wordt gebouwd door de Mitsoebisji Nippon scheepswerf te Jokohama. De hoofdingenieur van de werf maakte maandag bekend, dat de tekeningen klaar zijn en dat in de komende lente de kiel voor het schip zal worden gelegd. Het passagiersschip wordt ge bouwd door de Sjin Missoebisji werf te Kobe. Dit schip is bestemd voor passagiersvervoer tussen Ja pan en Zuid-Amerika. De sterkte van de Russische strijdkrachten Westelijke militaire deskundigen schatten de sterkte van de Russi sche strijdkrachten na uitvoering van de aangekondigde demobilisa tie van 300.000 man op 3.650.000 man, waaraan men een 400.000 le den van de veiligheidstroepen toe moet voegen. In december jl. schat te men dat het leger 2.500.000 sterk was, de luchttroepen 650.000 man en de marine 800.000 man. Het leger zou 175 divisies tellen, waarvan 110 infanterie- en 65 pantserdivisies. 133 divisies zouden westelijk van de Oeral gestatio neerd zijn, waarvan een zestigtal in de volksdemocratieën. De luchtmacht beschikte over 30.000 gevechtsvliegtuigen en 20.000 transporttoestellen. De ramingen voor de vervaardiging van straal vliegtuigen lopen op tot 6.000 toe stellen per jaar. De marine zou be staan uit 30 kruisers, 120 onderzee bootjagers, 800 begeleidingsvaar tuigen en een 500 onderzeeërs. De vloot beschikte over 4000 vlieg tuigen. naar het Kapitool, waar het Con gres vergadert, overgebracht. Van deze nieuw toe te wijzen gel den zal 219.000.000 dollar worden gebruikt voor bespoediging van de uitbreiding van de strategische luchtmacht. Een bedrag van 329 miljoen dollar is bestemd voor de ontwikkeling van lange-afstands- raketten, aanleg van lanceerinrich- tingen en de bouw van duikboten die raketten kunnen afschieten. Verder zal, aldus de boodschap van de president, 683.000.000 dollar be steed worden aan de aanleg van installaties, waarmee vijandelijke raketten kunnen worden waarge nomen. Tenslotte is 29.000.000 dol lar bestemd voor uitbreiding van de luchtverdediging. Hillary zal hem helpen WELLINGTON (Nieuw Zeeland), 8-1. Sir Edmund Hillary heeft woensdag in de basis van Scott verklaard dat, indien dr. Vivian Fuchs zijn tocht dwars over het Zuidpoolgebied wil voortzetten, „het onze taak is te bewerkstelli gen, dat hij dit zo snel en veilig mogelijk doet". Hillary en zijn medewerker Mur ray Ellis zullen Fuch's expeditie in bevoorradingsbasis 700 - onge veer 480 kilometer van de Zuid pool - ontmoeten en zij zullen haar van hieruit naar de basis van Scott vergezellen. Op de basis van Scott worden thans onverwijld voorbereidingen getroffen om nieuwe, voor de ex- peditie-Fuchs bestemde voorraden naar bevoorradingsbasis 700 over te brengen. WASHINGTON, 8-1. - Minister Foster Dulles heeft voor een Con gres-commissie met nadruk ver klaard, dat besprekingen op hoog niveau met de Russen op dit ogen blik geen zin hebben. Hij verklaarde dit voor de com missie van buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden, toen hij een uiteenzetting gaf over de internationale toestand, zo heeft de commissievoorzitter, de democraat O'Hara, woensdag bekendgemaakt. Duitse bemiddeling tussen Nederland en Indonesië? BONN, 8-1. De Indonesische am bassadeur te Bonn, Zairin Zaln, zal vandaag (donderdag) een onder houd hebben met de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, aldus meldden ge woonlijk goed ingelichte kringen te Bonn. De minister en de ambas sadeur zouden de mogelijkheid be spreken van een bemiddeling door west-Duitsland om te komen tot een heropening van de besprekin gen tussen Nederland en Indonesië, aldus deze bron, die meende te weten, dat west-Duitsland zijn goede diensten had aangeboden en dat de ontmoeting tussen Von Brentano en Zain zou zijn tot stand gekomen op initiatief van west- Duitsland. Een woordvoerder van de Indo nesische ambassade te Bonn ant woordde op een desbetreffende vraag, dat de Indonesische ambas sadeur „doende is een ontmoeting tot stand te brengen met de minis ter van Buitenlandse Zaken" en kon niet mededelen, of, dan wel wanneer de ontmoeting zou ge schieden, of wat er op zou worden besproken. Eerst conferentie van ministers? PARIJS, 8-1. Zes uur nadat de zitting van de permanente NAVO- raad woensdag tot vrijdagmiddag was verdaagd, hebben vertegen woordigers van de Veronigde Sta ten, Frankrijk, België en andere landen, bij het secretariaat van de permanente NAVO-raad ontwerpen ingediend voor een antwoord op de jongste „vredesbrieven" van de Russische minister-president, maar schalk Boelganin. In Franse kringen bij de NAVO werd vernomen, dat Frankrijk zijn ontwerp pas woensdagavond heeft ingediend, omdat het eerst wilde horen hoe de andere landen over een antwoord aan Boelganin dach ten. Naar verluidde, heeft de perma nente vertegenwoordiger van Italië bij de NAVO, Alessandrini, er bij de raad op aangedrongen, dat het Westen eerst alle noodzakelijke veiligheidsmaatregelen neemt en daarna pas overgaat tot onderhan delingen met de Russen. Afzonderlijke provincie noord-Celebes werd ingesteld Manoppo, die zich zelf heeft uit geroepen tot gouverneur van de provincie noord-Celebes heeft be kend gemaakt, dat de Instelling van een afzonderlijke provincie Noord- Celebes thans werkelijkheid is ge worden. Volgens een uitzending van het radiostation te Menado heeft Manoppo de districtshoofden formeel „geïnstalleerd" als hoofden van de provinciale afdelingen. Hij verklaarde dat een provincie zon der haar eigen provinciale afde lingen slechts een „lege" provin cie is. De militaire commandant van Djakarta, overste Dachjar heeft be kend gemaakt, dat alle eenheden van het leger, de marine en de luchtmacht te Djakarta zullen deelnemen aan militaire oefenin gen, die vandaag zullen worden ge houden „om voorbereid te zijn op alle eventualiteiten". Behalve de passagiersschepen van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd zijn ook de vrachtschepen van deze rederij, die een beperkte passagiersaccomodatie hebben, in geschakeld bij de evacuatie van de Nederlanders uit Indonesië. De president van India, dr Rad- jendra Prasad, heeft dinsdagavond na een aan president Soekarno van Indonesië aangeboden diner te New Delhi gezegd, dat In verschei dene opzichten Indonesië en India dezelfde problemen en het zelfde doel hebben. Het doel van beide landen is de bouw van een nieuw en welvarend land. Woensdagavond werden in een der drukste wijken van Djakarta dertien personen gewond door het ontploffen van een handgranaat. Dit gebeurde voor het Rivoli-bio- scooptheater aan Kramat, enkele minuten voor afloop van de film voorstelling. President Soekarno van Indonesië, die voor een vakantieverblijf van zes dagen is aangekomen in de hoofdstad van India, New Delhi, werd op het vliegveld van die stad verwelkomd door de Indiase president dr. Rajendra Prasad (links) en de premier van India Jawaharlal Nehroe (rechts). - De foto toont de drie staatslieden wandelend van het vlieg tuig naar de gereedstaande auto. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GELDERMALSEN. Bij het inha len op de rijksweg Den Bosch- Utrecht, onder Waardenburg, waar de tweebaansweg in een eenbaans- weg overgaat, is een vrachtauto van de firma Jamin, die uit de richting Utrecht kwam, op een te genligger gebotst. In deze auto za ten zes personen: de bestuurder, de 37-jarige gehuwde metselaar-aan nemer P. J. Ruijters uit Den Bosch en de zes arbeiders, die op weg waren naar werk in Utrecht. De naast de bestuurder zittende 49- jarige gehuwde A. Beks uit Vught werd op slag gedood en voor het leven van bestuurder Ruijters wordt gevreesd. DRACHTEN. In Drachten is het ruim tweejarige dochtertje van de familie H. Ruiter dicht bij de ouderlijke woning in een gracht verdronken. De moeder, die het kind plotseling miste, toen het mét oudere broertjes en vriendjes naar een winkel zou gaan, zocht enige tijd tevergeeft. Een buurvrouw zag daarna in de gracht het manteltje van de kleine Willie drijven. Een buurtbewoner heeft het levenloze meisje uit het water gehaald. Kunstmatige ademhaling baatte niet meer. Het meisje was de jong ste uit een gezin met zes kinderen. HEERLEN. D<e 40-jarige houwer J. de Keyser uit Urmond is bij werkzaamheden in een schaaf pij Ier op de 455 meter verdieping van staatsmijn Maurits onder vallend •gesteente geraakt en zo ernstig ge wond dat hij ter plaatse is overle- den. Houwer de Keyser was ge huwd en vader van twee kinderen. De 42-jarige houwer Busman uit Stein, die eveneens onder de val lende stenen geraakte, liep ernsti ge doch niet levensgevaarlijke ver wondingen op. VLIJMEN. Een 32-jarige man is bij een stoeipartij door een hart verlamming om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde te Vlijmen, waar tijdens het schaftuur de ma gazijnbedienden van een zaadhan- del aan het stoeien waren geraakt, waarbij een van hen, de 32-jarige P. Goedhart, die in pension was te Herpt, op de knieën was gedwon gen. Toen men hem wilde laten op slaan bleek hij overleden. De dok ter constateerde een hartverlam ming. Het slachtoffer was onge huwd. MAASTRICHT. Bij een hevige botsing tussen twee motorrijwielen op de Keerderberg in de rijksweg Maastricht-Vaals onder de gemeen te Cadier en Keer werd de 50-ja rige heer Joha uit Eijs-Wittem ge dood. Zijn 17-jarige zoon, die in het zijspan zat, werd licht gewond. IJMUIDEN. Op de afdeling co kesovens van het IJmuidense hoog- ovenbedrijf is een bedrijfsongeluk gebeurd, dat aan de 34-jarige ar beider M. J. A. Peperkamp uit Be verwijk het leven heeft gekost. Voor de oostkust van Borneo is een zeilschip vergaan, waardoor 23 personen de dood hebben gevon den, aldus een woensdagavond uit Tarakan te Djakarta ontvangen be richt. Twee opvarenden van het schip, de „Sukatjita", werden ge red. Het was met een lading copra op weg naar Tawao (Brits-noord- Bornoo). Italië is, aldus Allessandrini, niet tegen een topconferentie tussen Oost en West, maar eerst moeten de ministers van Buitenlandse Za ken van de betrokken landen voor bereidingen hebben getroffen, die succes van de topconferentie waar borgen. Dit nummer bestaat uit C pagina's Moeilijke tijden openen kan- se?i voor hen, die tegen moei- lijkheden opgewassen zijn. De Britse premier Harold Mac- Millan en mevrouw MacMillan zijn met een vliegtuig van het type Brittannia 102 van het Londense vliegveld Londen Airport vertrok ken voor een tocht van 37 dagen door verschillende landen van het Britse gemenebest. Alom worden speculaties gemaakt omtrent een eventuele ontmoeting tussen Mac Millan en de Indonesische president Soekarno in India. - De foto toont het echtpaar MacMillan bij het af scheid aan de voet van het vlieg tuig. Doodstraf geëist tegen Hongaarse geestelijke WENEN, 9-1. Het Oostenrijkse blad „Bildtelegraf" heeft gemeld, dat een openbare aanklager te Boe dapest de doodstraf heeft geëist tegen mgr. Rurszanyi, een vroegere secretaris van kardinaal Mind- szenly. Volgens dit blad is het proces op 24 december begonnen en zal vrij dag aanstaande vonnis worden ge wezen. FRANKFORT, 8-1. De Westduitse strijdkrachten zullen in het midden van deze maand 130.000 man om vatten, zo heeft de minister van Defensie, Strauss, voor de radio be kendgemaakt. Dit jaar zal begon nen worden met de opbouw van eskaders jachtbommenwerpers. Als een der belangrijkste doelen voor dit jaar noemde de minister het verder verbeteren van de luchtver dediging. COSENZA, 8-1. Op vele plaatsen in de zuid-Italiaanse provincie Bari is woensdag twintig cm. sneeuw gevallen. Ook elders in zuidrltalië en op Sicilië is het voor jaarsachtige weer van enige dagen geleden omgeslagen met hagelbui en en natte sneeuw. BRAND AAN BOORD VAN SCHIP Zestien doden BODOE, 8-1. Een korte felle brand aan boord van het Noorse passagiersschip „Erling Jarl" heeft woensdag in de haven van Bodoe (noord-Noorwegen) aan zestien mensen het leven gekost. Het schip was met 200 passagiers op weg van Trondheim naar Kirkenes. De brand brak benedendeks uit en verspreidde zich snel over het ge hele achterdek. Brandweerlieden met zuurstof maskers slaagden er in een aantal passagiers die door de rook be dwelmd waren, nog bijtijds te red den. De brand was in een half uur bedwongen, doch veel hutten wa ren in die korte tijd geheel in de as gelegd. Tengevolge van een sneeuw storm over de oostelijke staten van de Verenigde Staten, hebben twin tig personen het leven verloren. De sneeuw ligt tot in midden-Florida. Abstracte kunst LONDEN, 8-1. Op een ten toonstelling van het Instituut voor Hedendaagse Kunst te Londen zijn drie werken te zien, die volgens een revolu tionaire werkwijze tot stand zijn gekomen. De maker, de 23-jarige William Green ver klaarde nl. dat hij het lin nen op de grond legt, met verf overdekt en er dan met zijn fiets over rijdt. Hierna gooit hij zand over de nog natte verf of petroleum die hij aansteekt om het opper vlak te verharden. De drie kunstwerken, die op deze wijze tot stand zijn gekomen, heten „Verstikking 1, 2 en 3" en zij kosten 105 pond (ruim duizend gulden) per stuk. Bij kleine doeken bewerkt Green de verf niet met zijn fiets, doch met speciale rub berschoenen. De kunstenaar heeft een beurs gekregen voor het Londense „Royal College of Art". 's-GRAVENHAGE, 8-1. Het ligt in het voornemen van H.M. de Ko ningin heden (donderdagavond 9 januari) op Schiphol aanwezig te z(jn b\j de aankomst van het vlieg tuig „Ion" uit Singapore. Dit Hjn- toestel zal om 19.00 uur arriveren met aan boord repatriërenden uit Indonesië. De krachtsverhoudingen in de wereld WASHINGTON, 9-1. George Meany, voorzitter van de gecom bineerde twee grootste Amerikaan se vakbonden der A F.L. en C.I.O., heeft woensdagavond jl. in een radiotoespraak een beroep op het Amerikaanse volk gedaan militair, economisch, maatschappelijk en op nog andere gebieden sterker te worden, om het hoofd te kunnen bieden aan de toenemende Sow jet- Russische dreiging. Meany verklaarde dat het onmo gelijk is de verzekeringen der Sow- jet-Unie, dat zij uit is op een vreedzaam samenleven met andere landen, voor waar aan te nemen. „Mag ik er in dit verband aan her innoren dat do Sowjot-Unio niot- aanvalsverdragen had gesloten met alle landen, die zij thans bezet houdt?", aldus Meany. Meany legde in zijn betoog de nadruk op de volgende vier pun ten: 1. de Sowjet-Unie streeft naar we reldoverheersing 2. zij is militair thans minstens even sterk als de Ver. Staten; 3. er heeft zich een teruggang in de Amerikaanse economie voor gedaan, hetgeen de hoop der Sowjets, om hun doel te kun nen bereiken, aanwakkert; 4. de vrees der Amerikaanse bond genoten voor de Sowjet-Unie is sterker dan hun vertrouwen in het vermogen der Verenigde Staten, om hen legen een even tuele Sowjet-Russische aanval te kunnen verdedigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1