DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hillary raadde dr. Fuchs oversteek van de Zuidpool af DINSDAG 7 JANUARI 1958 ZIERIKZEESCHE No. 18288 114e Jaargang NIEUWSBODE ■m ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, iet*-01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 VERSCHILLENDE REACTIES OP VOORSTEL VAN MACMILLAN Zal niet-aanvalsverklaring helpen? NEW YORK, 6-1. De New York Times oppert de gedachte, dat het voorstel van MacMillan in diens rede van zaterdag jl. voor een niet- aanvalsverdrag tussen oost en west mede kan zijn ingegeven door over wegingen van binnenlands-poli tieke aard. Ook de Franse bladen, die het voorstel over het algemeen met matig enthousiasme bespreken, brengen de mogelijkheid van bin nenlands-politieke motieven naar voren. MacMillan zou volgens deze commentaren misschien beogen de socialisten het gras voor de voeten weg te maaien. Volgens een woordvoerder van het Pakistaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken juicht Pakistan het voorstel van MacMillan toe. De Britse „Manchester Guardian" (liberaal) zegt dat MacMillan zeker steun zal krijgen bij pogingen om het puin van oude tegenstellingen en onenigheid uit de weg te rui men „vooral wanneer hij de schop krachtdadiger zal willen hanteren". Volgens de conservatieve „Daily Telegraph" probeerde MacMillan voorbarig optimisme in het eigen land te onderdrukken zonder bij zijn Aziatische gastheren kritiek op te wekken. De liberale „News Chronicle" zegt dat wanneer een plechtige niet-aanvalsverklaring zou kunnen helpen, men daartoe moet over gaan. De rede van MacMillan gaf grond voor hoop op een verstandi ger leiding in het westen. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken zegt, dat Engeland niet als enig land een niet-aanvals- verdrag met de Sowjet-Unie wil sluiten. Een dergelijk verdrag zou een aanvulling van andere verdra gen moeten zijn. Engels vliegtuig bracht evacuees AMSTERDAM, 6-1. Vanmorgen kort na acht uur is het door de re gering voor het vervoer van eva- cué's uit Singapore gecharterde BOEC-vliegtuig „Antiope" op Schiphol aangekomen. Aan boord bevonden zich 55 passagiers, o.w. 25 kinderen en één baby. Een der evacué's, mevr. Baans, die correctrice was geweest bij het Nieuwsblad voor Sumatra, de enige krant die in het Nederlands ver scheen in Medan, vertelde, dat toen zij met haar dochter en zoontje op 2e Kerstdag Medan verliet alles rustig was. Zij had nog veel van haar bezittingen, zij het tegen lage prijzen, kunnen verkopen. Aanvan kelijk was dit niet toegestaan, doch later was er toch toestemming voor gegeven. In de eerste dagen van de campagne tegen de Nederlanders, de verf-acties e.d., was het wat on rustig geweest. Op Sumatra, zo ver telde zij, is voedsel genoeg. De ballistische projectielen voor Europa Brigade-generaal J. A. Barclay heeft zaterdag in Chicago bekend gemaakt dat de Amerikaanse troe pen in Europa omstreeks het na jaar van 1958 zullen worden uit gerust met ballistische projectielen van het type Jupiter, die een reik wijdte hebben van 2.400 km. Generaal Barclay, die plaatsver vangend bevelhebber is van de or ganisatie die zich bezighoudt met de ontwikkeling van de Jupiter, zei dat dit projectiel reeds in produktie is genomen door de Chryslerfabrie ken in Detroit. Hij verklaarde voorts dat de Na- vo zal moeten uitmaken waar de projectielen precies gestationeerd moeten worden. DE KUNSTMANEN Dr. John Hagen, het hoofd van het Amerikaanse raketprojekt, heeft zaterdag in Washington ver klaard van mening te zijn dat de Russen moeilijkheden hebben ge kregen bij hun pogingen om een nieuwe kunstmaan te lanceren. Hij zei dat de Amerikanen niet weten wat er precies gebeurd is in de eerste fase van het Russische raket programma. Van niet-officiele zij de is echter meegedeeld, dat een lid van de Russische delegatie naar de V.N. heeft opgemerkt dat de Rus sen, vóór zijn met goed gevolg een kunstmaan lanceerden, een groot aantal vergeefse pogingen hebben gedaan. Dr. Hagen merkte voorts op dat de volgende succesvolle poging om een Vanguardraket te lanceren wel eens niet tengevolge kan hebben dat er een Amerikaanse kunstmaan door de ruimte gaat cirkelen Men kan de eerste Amerikaanse kunst maan, die door de ruimte draait, beter zien als een bijprodukt van de succesvolle poging een Vangu ard te lanceren, aldus dr. Hagen. DE EVAKUATIE UIT INDONESIË DJAKARTA, 6-1. Naar de cor respondent van het A.N.P. in Dja karta uit kringen van de Neder landse diplomatieke vertegenwoor diging heeft vernomen, zal eind januari ongeveer veertig procent van de Nederlandse gemeenschap in Indonesië, die op 1 december 48.000 personen bedroeg, naar Ne derland zijn vertrokken. De beleggingen in Nederland s-GRAVENHAGE, 6-1. De Ver- eniging Effectenbescherming te 's-Gravenhage gaat een enquête houden, teneinde na te gaan hoe de gemiddelde Nederlander belegt. Als uitgangspunt voor het fondsen- bezit wordt 1 januari 1958 aange nomen Aan de hand van de bin nenkomende -gegevens zal voorts worden nagegaan naar welke fond sen de voorkeur van de belegger uitgaat, of een bepaald fonds sterk is gespreid of dat zich grote pak ketten in enkele handen bevinden en of zich in de loop der jaren mar kante verschuivingen voordoen. Met het oog op dit laatste ligt het in het voornemen de enquête elk jaar te houden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. B. en w. van s-Gravenhage hebben aan de ge meenteraad voorgesteld de nood zakelijkheid uit te spreken van de oprichting van een wintercursus ten behoeve van 15 tot en met 17- jarige vissers en deze cursus te ver binden aan de visserijschool te Scheveningen. BENNINGBROEK. De enige melkrijder in Noord-Holland die voor het vervoer van melkbussen nog gebruik maakte van paard en wagen, heeft zaterdagmiddag in het dorpje Benningbroek. bij Wognum zijn laatste rit gemaakt. Na een tijdvak van bijna 58 jaar op de bok zal de rijder nu een welverdiende rust gaan genieten. ERMELO. In een moddersloot achter de Eendenperklaan is het stoffelijk overschot gevonden van mevr: de weduwe H. C. van Oosten, die op vrijdagavond 27 december jl. haar woning verliet* en sinds dien spoorloos verdwenen was. Het slachtoffer was 63 jaar oud. ALMELO. Als gevolg van de be stedingsbeperking, zo wordt mee gedeeld, zal voor de afdeling ketel makerij van de machinefabriek N.V. Gebr. Rossmark te Almelo voorlopig een kortere werkweek in gevoerd worden. Het gaat hier om - ongeveer veertig arbeiders en een werkweek van 32 uur. De andere afdelingen blijven voorlopig op vol le capaciteit werken. 's-GRAVENHAGE. Met de uit zending van personeel van de Ko ninklijke Luchtmacht naar de Ver enigde Staten voor de opleidingen in verband met het in gebruik ne men van geleide wapens ten behoe ve van de luchtverdediging bij de Nederlandse luchtstrijdkrachten, is thans een begin gemaakt. Twee technisch hoofdofficieren kwamen gisteren in de Ver. Staten aan. Maandag, 6 januari, bègon in het historische raadhuis van Lubeck in Duitsland de behandeling van de ondergang van het zeilschip „Pamir" door de Raad voor de Scheepvaart, onder leiding van de heer Eckart Luhman, die ivordt bijgestaan door vier raadsleden, allen oude ervaren kapiteins en zeelieden. - Op de foto ziet men een van de stille getuigen, een zwaarbeschadigde reddingboot van het vergane opleidingsschip. Een kans komt 11 nooit be- zoeken wanneer u in een luie stoel gaat liggen. BRAND TE TER APEL Drie kinderen omgekomen in de vlammen TER APEL, 6-1. Drie kleine kin deren, resp. vier, drie en één jaar oud, zijn omgekomen bij een brand, die vanavond om half tien na een hevige explosie uitbrak in de wo ning van de heer P. de Boer aan de H.B.S.-weg te Ter Apel. De heer P. de Boer had zijn zoon, ds. H. P de Boer, Baptistenpredi kant te Heerlen, met diens echtge note en drie kinderen te logeren. Op het ogenblik dat de brand uit brak waren de drie kinderen bo- Meningsverschil tussen beide poolvorsers LONDEN, 6-1. Dr. Vivian Fuchs, de leider van de Britse Zuidpool expeditie, die zich moeizaam in de richting van de Zuidpool beweegt, heeft maandag geseind verschil van mening te hebben met sir Edmund Hillary, de leider van de Nieuw- zeelandse expeditie, die dezer da gen de Zuidpool bereikte, over het risico van een tocht dwars over het Zuidpoolgebied. Fuchs heeft Hilla- ry gezegd, dat de Engelse expeditie haar eigen weg zal vinden. Fuchs heeft de Nieuw-Zeelandse expeditieleider, die op hem had aangedrongen van de oversteek af te .zien, medegedeeld, hem thans niet te kunnen vragen om met hem, Fuchs, op een reeds lang tevoren afgesproken plaats samen te ko men, nl. depot 700. Het telegram van Fuchs is naar het hoofdkwartier van de expeditie in Londen geseind. De voorzitter van de expeditie-onderneming, sir John Slessor, heeft Fuchs getele grafeerd volledig vertrouwen in hem te hebben. Volgens het oorspronkelijk plan voor de expeditie, dat meer dan een jaar geleden is uitgewerkt, zou den dr. Fuchs en zijn ploeg het Zuidpoolgebied voor het eerst in zijn geheel te land oversteken. Sir Edmund Hillary met zijn Nieuw- Zeelandse ploeg, die van de andere kant zou beginnen, zou 1120 km. van de kust het depot 700 inrich ten en daar wachten op dr. Fuchs. Zoals men weet is Hillary vanaf depot 700 naar de Zuidpool gegaan en heeft deze bereikt. Daarna is hij naar zijn eerste uitgangspunt aan de kust per vliegtuig teruggevlo gen, met achterlating van zijn voer tuigen op de Zuidpool. Maandag heeft Hillary doen we ten, dat hij met het oog op het; slechter wordende weer dr. Fuchs, die nog steeds een kleine 500 km. van de Zuidpool verwijderd is, heeft aangedrongen, van de over steek van het Zuidpoolgebied af te zien als hij eenmaal de pool be reikt heeft en deze in het volgende zomerseizoen, tegen het eind van dit jaar, te hervatten. Oversteek wordt niet opgegeven In zijn telegram aan het expedi tiehoofdkwartier te Londen zegt Fuchs, Hillary te hebben medege- DE ONTWIKKEUNG VAN DE TOESTAND IN INDONESIË Rood-China biedt dollars aan DJAKARTA, 6-1. Naar te Dja karta verluidt, is op de onmiddel lijk na het vertrek van president Soekarno gehouden vergadering van het Indonesische kabinet ge sproken over de handelsbetrekkin gen met de buitengewesten, die, met voorbijgaan van de centrale 'regering, handel drijven met het buitenland. Aan deze bijeenkomst is, zoals gemeld, ook deelgenomen door gcneraal-majoor Nasution, de stafchef van het Indonesische leger. Het Indonesische blad „Sin Po" meldt maandagavond, dat commu nistisch China Indonesië een kre diet van 20.000.000 Amerikaanse dollars heeft aangeboden. Het hoofdkwartier van het Indo nesische leger heeft bekend ge maakt, dat het de militaire com mandant van noord- en midden- Celebes, majoor Somba, naar Dja karta heeft ontboden om verslag uit te brengen over de gebeurte nissen in zijn ambtsgebied. Financiële deskundigen te Dja karta hebben voorspeld, dat de In donesische regering zich in een nabije toekomst genoopt zal zien, de invoer van goederen te beperken. Dit zou drastisch moeten geschie den als de regering niet wenst dat haar totaal aan deviezenreserves zal verdwijnen. KOPENHAGEN, 6-1. Terwijl de Zweedse regering heeft geweigerd wapens met bestemming Indonesië te verschepen, zal de Deense uit voer van militaire uitrusting naar Indonesië voortgang vinden. deeld, dat er geen sprake kan zijn van het opgeven van de oversteek en dat hervatting van de over- steekpoging in het volgende zomer seizoen onmogelijk is. Hillary, zo zegt Fuchs in zijn telegram, wil zich niet bij de Engelse ploeg voe gen als deze de Zuidpool heeft be reikt, maar stelt een samenkomst in depot 700 voor. Ik ben het niet met Hillary eens, aldus Fuchs en heb hem laten weten, dat ik hem niet kan vragen zich bij ons te voe gen in depot 700, opdat wij van de kennis van Hillary gebruik kunnen maken. „Wij zullen onszelf wel redden", aldus Fuchs. ven In de slaapkamer, hun ouders beneden. Ds. de Boer heeft nog ge probeerd zijn kinderen te redden, maar een grote steekvlam dwong hem terug te gaan. Met ernstige brandwonden is hij naar het zie kenhuis te Emmen vervoerd. De brandweren van Ter Apel en Emmen werden gealarmeerd, maar konden niet verhinderen dat de woning geheel uitbrandde. In Ter Apel is men bezig aard gasleidingen te leggen. In de wo ning van de h'eer P. de Boer waren de binnenleidingen al klaar. Van middag bemerkte de familie al een gaslucht in de woning. Prinses Josephine van België overleden NAMEN, 6-1. Prinses Josephine, zuster van wijlen koning Albert, is maandag in een klooster te Namen overleden. OMZWERVINGEN VAN HONGAREN LONDEN, 6-1. In november 1956 slaagden drie, in totaal uit elf per sonen bestaande Hongaarse gezin nen, er in het rode geweld via Zuid- Slavië te ontvluchten. Zij kwamen in Engeland terecht en vertrokken van daaruit naar Brazilië. Het beviel hen echter aldaar niet zo goed en zij besloten alles in het werk te stellen om te pogen een verblijfsvergunning voor Groot- Brittannië te verkrijgen. Het ont brak de Hongaren echter aan ..het passagegeld, zodat een - geslaagde - poging werd gedaan Engeland als verstekeling te bereiken. De elf Hongaren zijn thans met het Britse schip „Highland Mo narch" in de haven van Londen aangekomen. Het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft hen de vurig begeerde verblijfsvergun ning verstrekt, waarmede, naar wordt aangenomen thans een einde aan hun omzwervingen is gekomen. Thorneycroft afgetreden LONDEN, 6-1. Peter Thorney croft, de Britse minister van Fi nanciën, is afgetreden, aldus is maandagavond te Londen meege deeld. Thorneycroft Is afgetreden uit protest tegen de financiële politiek van de regering. Hij wordt opge volgd door Derick Heathcoat-Amo- ry, de minister van Landbouw. IN MEMORIAM JIIR. P. H. VERSPYCK Schouwen-Duiveland profiteerde van zijn bijzondere eigenschappen Een beminnelijk mens en bekwaam arts ging heen Eerste Spoetnik verbrand? MOSKOU, 6-1. De Sowjet-ge- leerden zijn van mening dat de eerste kunstmatige aardsatelliet in de atmosfeer is opgebrand, aldus heeft een woordvoerder van de Russische academie van weten schappen maandagavond verklaard. Binnenkort zal een officieel com muniqué over deze kwestie worden uitgegeven. Russen demobiliseren 300.000 man LONDEN, 6-1. Tass bericht, dat de Russische legersterkte opnieuw met 300.000 man verminderd is. Van Oostduits gebied gaan 41.000 Russische militairen naar huis en uit Hongarije 17.000. De eerste plaatsvervangende Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Wassili Koeznetsof, en de plaatsvervangende stafchef, gene raal Malinin, verklaarden op een persconferentie, dat zij niet konden antwoorden op de vraag of de Sow- jet-strijdkrachten nu minder dan drie miljoen man tellen. Wel zei Koeznetsof, dat de Sowjet-Unie het voorstel van premier MacMillan voor een niet-aanvalsverdrag „in positieve zin" overweegt. Overi gens had de Sowjet-Unie, naar zijn zeggen al in 1956 voor het eerst het sluiten van een dergelijk verdrag Tussen de landen van de NAVO en dfe van het Verdrag van Warschau bepleit. Met het overlijden op 56-jarige leeftijd van jhr. P. H. Verspyck, ge neesheer-directeur van de gemeen teziekenhuizen te 's-Gravenhage - waarvan wij het feitelijke bericht vrijdag jl. meldden - is een zeer markante persoonlijkheid heenge gaan, die ook zijn sporen op Schou wen-Duiveland heeft achtergelaten. Jhr. Verspyck behaalde in janu ari 1930 zijn artsdiploma aan de Rijksuniversiteit te Leiden. In de drie daar op volgende jaren was hij werkzaam als hulpgeneesheer in het Haags gemeentelijk zieken huis aan de Zuidwal. In 1934 ves tigde Jhr. Verspyck zich als arts te Zierikzee. Tijdens deze periode openbaarden zich ten volle de grote gaven van geest en hart van de overledene, die daadkracht paarde aan een scherp inzicht. Een leven dige geest en een flinke dosis hu mor waren deze geneesheer van na ture eigen en deze eigenschappen kenmerkten hem ook in de periode kort na de bevrijding tot aan zijn vertrek naar Den Haag in 1947, waarin hij zich belastte met het hoofdredacteurschap van 't nieuws- blad „De Vrije stemmen van Schou wen-Duiveland". De toenmalige medewerkers aan dit blad vonden in hem een man met een uitgebrei de belangstelling en een scherpe opmerkingsgave, die niet moede werd mede te delen van zijn rijke levenservaring. Jhr. Verspyck be ijverde zich ook voor de stichting van het Cornelia ziekenhuis en was als voorzitter van het medisch con tact populair op geheel Schouwen- Duiveland. Op 1 januari 1947 werd hij be noemd tot geneesheer-directeur van het ziekenhuis aan de Zuidwal, en ook hier werd hij door zijn bij zondere menselijke eigenschappen bij allen, die met hem in aanra king kwamen, zeer geliefd. Onder zijn leiding breidden de werkzaam heden van alle medische takken van het ziekenhuis zich uit, met name de afdeling radio-therapie, waar men o.a. de beschikking kreeg over een modern isotopen-labora torium en een cobaltbom, en de chi rurgische afdeling. Een geheel nieuwe afdeling werd de patho- physiologische afdeling, die speci aal gericht is op de verrichtingen- leer in pathologische gevallen. De uitbreiding van de medische staf met een cardioloog betekende een belangrijke stap voorwaarts in de strijd tegen de hartziekten. Gedurende de elf jaar, dat Jhr. Verspyck directeur-geneesheer van het Haagse gemeenteziekenhuis was kreeg dit niet alleen als medisch centrum, doch ook als plaats van opleiding (voor artsen, verplegend personeel en analyste's) steeds gro tere bekendheid. In het ziekenhuis werd tijdens zijn directeurschap een streeklaboratorium ter onder steuning van de arbeid van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid gevestigd. Sinds de epidemie van kinderverlamming in 1956 is in het ziekenhuis een gespecialiseerd beademingscentrum ondergebracht. Jhr. Verspyck had zitting in het hoofdbestuur van de geneeskundi ge vereniging tot bevordering van het ziekenhuiswezen (vereniging van ziekenhuisdirecteuren) en hij was lid van de departementale zie- kenhuiscommissie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1