Monument gereed op 1 februari? Aanbesteding nieuw verenigingsgebouw te Ouwerkerk op komst Onder voorzitterschap van bur gemeester Romeijn vergaderde de voltallige gemeenteraad. De voorzitter spreekt er zijn blijdschap over uit, dat dhr. Hage weer aanwezig is, na een goedge slaagde operatie. De raad gaat akkoord met een verzoek van de Zeeuwse Volks Uni versiteit, 3 cent per inwoner af te staan voor een jaarlijkse toneel voorstelling voor de lagere school. Goedgekeurd wordt de wijziging der politieverordening voor de ha ven te Viane, waarin de bevoegd heden van de havenmeester nader worden vastgesteld. Ingekomen zijn het verslag van de schoolartsendienst, de goedkeu ring van G.S. van de interim-re geling ziekte kosten gemeenteper- soneel, van de looncompensatie huurverhogingen en van het we- deropbouwplan. Vervolgens wordt de begroting 1958 aangeboden; deze is sluitend, maar laat weinig ruimte. Bij het punt: benoeming onder wijzeres) stelt weth. Kuijper voor, in besloten zitting te gaan. Na her opening wijst de stemming uit, dat dhr. de Pree is benoemd met 7 stemmen. No. 2 der voordracht was mej. Maryt. Dhr. de Pree zal 13 ja nuari in functie treden. Op 31 december verstrijkt de re kening-courant-overeenkomst. De Bank voor Nederlandse Gemeenten wil normaal crediet van f 200.000 verstrekken, en de voorzitter ver zoekt machtiging aan b. en w. om tot f 600.000 te gaan, waartoe wordt besloten. De raad gaat voorts akkoord met de wijziging gemeenschappelijke regeling R-D.D.; eveneens met de gemeenschappelijke regeling van de Centrale Stichting Werkplaats Schouwen-Duiveland. Afscheid familie Slager De voorzitter neemt afscheid van de fam. Slager. Hij dankt voor de aangeboden tractatie en voor alles, wat de familie meer dan 10 jaar voor de vergaderingen van de raad, het college en het gemeentehuis ge daan heeft. De bediening is door de familie steeds naar beste weten geschied en er is grote lof voor de consumpties. Wij wensen u in uw nieuwe woning het allerbeste toe. De raad heeft besloten een bloem stuk aan te bieden. Mej. J. Slager dankt hartelijk voor de goede woorden. Zij heeft het steeds met plezier gedaan. De heer Kuijper sluit zich aan bij de woorden van de burgemees ter en stelt voor een plantje te ge ven, 'waartoe wordt besloten. Het verenigingsgebouw De heer A. Hage vraagt hoe het er voor staat met het verenigings gebouw. De plannen hiervoor zijn in de laatste fase en de aanbeste ding ligt in het nabije verschiet. Wethouder Kuijper vindt, dat er wel. danig achterheen moet worden gezeten, dat het in 1958 klaar komt. Ook de heer J. L. Kuijper wil er alles op zetten, wat mogelijk is. Als er aan gewerkt wordt, kan het gebouw in 1958 klaar komen, zegt weth. Kuijper, maar dan moet ar chitect Klokke achter zijn broek gezeten worden; die zit veel te ver weg. De heer J. L. Kuijper geeft in overweging, bij een volgend bouwwerk een andere architect te nemen. De heer L. Raamsdonk infor meert in verband met het opruimen van het dorp naar het geval-Gil- jamse. De voorzitter geeft hierover een uiteenzetting van de bespre kingen, gevoerd met het Rampen fonds en de moeilijkheden hierbij. Verder vraagt dhr. Raamdonk naar het kleedlokaal van het nieu we sportveld. Er is hout en geld (uit de geschenkpot) aanwezig. Het schetsplan van het clubgebouw komt ter tafel. Op een verdere vraag van dhr. Raamsdonk wordt geantwoord, dat de beplanting zal worden ver nieuwd. Dhr. Raamsdonk vraagt ook nog naar de G.S.W.-regeling voor J. F. Bolijn. De commissie kon in de cember niet vergaderen, maar dhr. Visser komt in januari. De heer Smits heeft gezien, dat het voetje voor het monument is gestort en vraagt, wanneer het mo nument komt. Het streven is: één februari. Voorts vraagt dhr. Smits, of er al iets bekend is van de schuurtjes bij de bejaardenwonin gen. De voorzitter zegt, dat in no vember de architect is opgebeld en deze heeft beloofd in december te komen. 8 dagen geleden is er weer gebeld en verleden zaterdag heeft de architect gebeld, dat de aanne mer maandag zou komen. Er is echter nog niets. Fietsenstalling by school De heer J. L. Kuijper vraagt, of het niet mogelijk zou zijn, van het geschenkhout voor de schoolkinde ren een eenvoudige fietsenstalling te maken, als de oude school weg is. Het is misschien beter, een ijze ren fietsenrek te plaatsen. Dit zal met opzichter Schuiling besproken worden. Is er al een uurwerk voor de to ren besteld, vraagt dhr. J. L. Kuij per. De voorzitter zegt, dat de prijs opgave binnen is. Er is overleg met het Rampenfonds over het elek trisch luiden. Jaaroverzicht 1957 De voorzitter deelt mee dat het inwonertal gestegen is met 49 per sonen. Alle bedrijven zijn het afge lopen jaar aangesloten on het wa terleiding- en elektriciteitsnet.. De uitgevoerde bestrating en het riole ringsplan werd gecompleteerd door het in gebruik stellen van de riool waterzuiveringsinstallatie. In het raam van het wederopbouwplan vielen verschillende besluiten tot aankoop en verkoop van gronden. De van gemeentewege gebouwde woningen voor onvolledige gezin nen werden dit jaar betrokken. Nog steeds wordt gewacht op de goed keuring tot gunning voor het bou wen van drie woningwetwoningen in de dorpskom, welke moeten die nen ter vulling van de door oprui ming van krotten ontstane hiaten. De bouw van de toren vordert. B. en w. verwachten nog steeds dat een oplossing gevonden zal worden om de storende belending op te rui men. Het contact met de Commissaris der Koningin over het tot stand ko men van het verenigingsgebouw is in de laatste fase. Gehoopt wordt dat in de eerste maanden van 1958 tot aanbesteding zal worden over gegaan. De openbare lagere school werd uitgerust met modern meubilair. In verband met het vertrek van mevr. v. d. Broek aanvaardde mevr. Lau- rense een tijdelijke dienstbetrek king. De heer de Pree uit Vlissin- gen is vandaag door de raad in vaste dienst benoemd. De verscheping van suikerbieten via de weegbrug en de haven te Viane was ruim 2 miljoen kg. hoger dan in 1956. Het wederopbouwplan is goedgekeurd. In het komende jaar verwachten b. en w. een bij drage uit 's Rijks kas, waardoor de schuldenlast der gemeente zal da len en de op de begroting drukken de rente zal verminderen. De bevolking is met 49 personen toegenomen. Het aantal geboorten was uitzonderlijk hoog. 30 decem ber 1956 446 inwoners, geboorten 19, ingekomen 54, overleden 6, ver trokken 18. Toename 73, vermin dering 24, gestegen: 49. „Wij danken u voor het vertrou wen, dat u in het college van b. en w. wilt stellen en voor de vrucht bare samenwerking. Gaarne wen sen wij u een goed oudjaar en een gelukkig 1958 toe", aldus besluit de voorzitter. Wethouder Kuijper dankt de bur gemeester en Wenst hem en zijn ge zin een voorspoedig 1958, hopende hem nog lang als burgemeester en als voorzitter te mogen behouden. LAND- EN TUINBOUW Grote export Amerikaanse landbouwproducten WASHINGTON, 6-1. De Ameri- lanse minister van Landbouw, Ezra Benson, heeft vandaag be kend gemaakt, dat de overschotten aan landbouwprodukten in het af gelopen jaar aanzienlijk zijn ver minderd en dat de uitvoer van landbouwprodukten in dat jaar een ongekend grote omvang had. De waarde van de uitvoer wordt door het departement van Landbouw geschat op 4,7 miljard dollar. „Danskwestie" aan de orde NOORDGOUWE BEDUCHT OVER OPHEFFING VAN DE GEMEENTE IN 1958 Kantine aan de Oostweg wordt gemeente-eigendom Op de jongste vergadering van de gemeenteraad werd besloten een verhoging aan te vragen van de subjectieve uitkering op de al gemene uitkering uit het gemeen tefonds ingaande het dienstjaar 1958, gelet op de omstandigheid, dat de gemeentebegroting voor 1958 slechts sluitend is kunnen ge maakt door de beschikking over een deel van de batige saldi van vorige dienstjaren. Bij de rondvraag informeerde mevr. Motmans naar de uitbetaling van salarissen der onderwijskrach ten. De voorzitter antwoordde dat niet al die salarissen voor de kerst vakantie konden worden uitbetaald wegens gebrek aan de daarvoor be nodigde contanten in de gemeen tekas. Uitbetaling heeft voor het jaareinde plaats gehad. De heer Flikweert memoreerde met leedwezen het feit, dat door het hoofd der gemeente dikwijls dansvergunningen worden ver leend. Z.i. bevordert dit niet het zedelijk peil der gemeente. Spreker zou gaarne zien dat die vergunnin gen meer sporadisch zullen worden verleend en wees in dit verband op de openbare dronkenschap-en het verstoren der zondagsrust. Ook de heer Viergever uitte zich in die zin. Mevr. Motmans wenste de nadruk te leggen op voorko mend drankmisbruik. Wethouder Visser wees er op, dat personen die op de „zwarte lijst" voorkomen niet in de dranklokaliteiten mogen toe gelaten worden. Er zijn hem geen klachten van politionele zijde be kend, welke duiden op gemaakte RAPPORT VAN STICHTING ZEELAND Schouwen-Duiveland telt 2828 bejaarden en heeft dertien sociëteiten VLISSINGEN, 2-1. De Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk heeft een onder zoek ingesteld naar de bejaarden zorg en de bejaardensociëteiten in Zeeland en daarover haar rapport „Bejaarden-sociëteiten in Zeeland" doen verschijnen. Het rapport behandelt allereerst de bejaarden,, die nog zelfstandig wonen en een belangrijk deel uit maken van de Zeeuwse bejaarden. Want slechts 4 van de 30.000 be jaarden woont in de pension-tehui zen. Wanneer eenmaal allen, die daarvoor in aanmerking komen, ge plaatst zullen zijn in de daarvoor geschikte tehuizen, dan zal hun aantal 10 der bejaarden niet te boven gaan. Aan de resterende 90 °/o zal dan velerlei hulp geboden moeten worden. Bejaardensociëtei ten zijn hiervoor van groot nut, want zij bieden gelegenheid tot ontspanning, doch ook tot voor lichting en hulp bij het komen tot zelfwerkzaamheid. Medio 1957 waren er in Zeeland 54 bejaardensociëteiten en er be stonden plannen voor de oprichting van 15 andere. De bijeenkomsten werden door 8.5 der Zeeuwse bejaarden bijgewoond. De versprei ding der sociëteiten is heel onregel matig over de verschillende gebie den der provincie. Op Schouwen- Duiveland was er gemiddeld één sociëteit op 202 bejaarden, doch op Walcheren slechts één op een aan tal van 886 bejaarden. In 45 ge meenten in Zeeland waren er nog geen plannen tot oprichting van een bejaardensociëteit. Van deze 45 gemeenten hadden er 25 minder dan 1500 inwoners. Hoe kleiner de gemeenten waren - waar een socië teit was - hoe groter het percen tage der bejaarden was dat aan de bijeenkomsten deelnam. Schouwen-Duiveland telt 2828 bejaarden en heeft 13 bestaande so ciëteiten en één in oprichting. Het gemiddeld aantal bejaarden per gemeente per gebied kan voor Schouwen-Duiveland gesteld wor den op 157. In Schouwen-Duive land en west Zeeuwsch-Vlaanderen - waar het gemiddeld aantal be jaarden per gemeente laag is - heeft meer dan de helft der ge meenten een bejaardensociëteit. aanstoot i.v.m. dansfestiviteiten in de gemeente, met name te Schud- debeurs. Wel heeft spreker eens klachten vernomen ten aanzien van de lokaliteit in de kom te Noord- gouwe in dergelijk verband. Hij is echter van mening, dat het dansen uiteindelijk wel zal doodlopen. De voorzitter is van mening, dat door het verlenen van dansver gunningen in het algemeen het ze delijk peil niet ongunstig wordt be ïnvloedt. Tegen excessen dient te worden gewaakt. Zoveel als mo gelijk is wil spreker rekening hou den met geuitte bezwaren door de leden van de raad. De heer Flikweert vroeg voorts naar het te plaatsen lichtpunt aan de achterzijde van Schuddebeurs, waarop de voorzitter zei, dat de betreffende prijsopgaaf van de P.Z.E.M. nog niet is ontvangen. Noordgouwe in 1957 Aan het eind der vergadering gaf de voorzitter een overzicht van hetgeen door de gemeente verricht is gedurende het gepasseerde jaar 1957. Hierbij wees spreker er op, dat de gemeentesekretaris zijn werk in de loop van 1957 heeft aan vaard en dat de 2e ambtenaar ter sekretarie de heer de Back naar elders is vertrokken. In deze vaka- ture is niet voorzien, zodat thans 2 man al het werk moeten afdoen, ondanks dat het werk is toegeno men, zodat ook na de kantooruren nog menig uurtje werk te verrich ten valt. Hij wenst dan ook de he ren daarvoor de dank der gemeente te brengen, aldus spreker. Er zijn gelukkig geen rampen voltrokken, maar misschien hangt de ramp van opheffing der gemeente boven het hoofd. Vervolgens memoreerde Eierprtjwn V.E.C.E. In de periode van 29 dec. 1957 tot 4 januari 1958 werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eie ren uitbetaald f 2,30 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 1 cent per stuk minder uit betaald. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Twisk-Abbekerk- Lambertschaag: vikaris T. A. C. van Drunen, Soesterberg. Bedankt voor Zevenhuizen (Gr.): H. C. van Itterzon, Anjum. Ger. Kerken Beroepen te Ten Post (Gr.): kand. W. Bos, Apeldoorn; te Emmer Com- pascuum: kand. N. H. Heiner, Ter Aar; te Hoogeveen: P. Visser, Til burg. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Artesia (Californië, Old Chr. Ref. Church): M. Baan, Dordrecht. Ger. Gemeenten Beroepen te Werkendam: W. C. Lamain, Grand Rapids (Michigan, U.S. A.). Ger. Gem. in Nederland NIEUWERKERK. Woensdag 8 jan. om 7 uur: ds. v. d. Ketterij uit Alblasserdam. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 6 januari. Aan voer 1888 stuks vee, t.w. 1098 vette koeien en ossen, 790 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,00-3,20, f 2,80-3,00, f 2,60- 2,75, varkens (levend gew.) f 1,69- 1,67-1,65. Vette koeien en ossen: aanvoer groter, handel vlot, goed prijshou dend, prima's boven notering. Var kens: aanvoer ruimer, handel gc prijzen even hoger, enkele prima's boven notering, zware varkens f 1,58-1,60 per kg. Co5p. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 3 jan. 1958 Andijvie (glas) f 47-65; Prei f 27- 31; Kroten f 8; Witlof II f 86-92; Jonathan A f 103, id. B/C f 93-100, id. Hh. II f 77; Golden Del. B f 101- 102,id. Hh. II f 85; Goudreinetten B f 93; Zoete Ermgaard Hh. I f 88- 91; Zoete Alfeston Hh. I f 72, id. Hh. II f 45; p^r 100 kg. Knolselderijf 10-15; Bosselderij f 15-18; per 1Ó0 stuks en bos. Voortaan iedere woensdag veiling. spreker, dat de raadsleden geen grote onheilen was overkomen. Ge lukkig is de ziekte van de heer Ganzeman ten goede gekeerd. Spre ker bracht nu reeds gelukwensen uit i.v.m. de verloving van de heer Ganzemans dochter. Ook de jubi lea van de heer Fliweert werden aangehaald. Aan het eind van zijn toespraak deelde de voorzitter mede, dat het thans zo goed als zeker is, dat de kantine aan de Oostweg door de gemeente zal kunnen worden over genomen, al zal uiteraard nog het nodige moeten worden verricht, voordat alles in kannen en kruiken zal zijn. Tenslotte dankte spreker de raadsleden voor het medebesturen der gemeente en bracht goede wen-' sen over voor 1958. De gemeente heeft recht op een eigen bestaan en hopelijk zal dit zo blijven, aldus spreker. Namens de raad beantwoordde de heer Flikweert de rede van de voorzitter en bracht dank aan de voorzitter, de raad en het sekreta- rie-personeel voor al hetgeen in het afgelopen jaar is moeten worden verricht, mede in het belang der gemeente. Het welzijn der gemeen te Noordgouwe sta ons immer voor. Nadat spreker Gods zegen over de gemeente had ingeroepen, sloot de voorzitter de vergadering. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I 3e klasse D: METO-Zierikzee 2-3; Grenswachters-Biervliet 1-3; Axel- ODIO 2-2; overige wedstrijden af gelast. 4e klasse G: Renesse-NSV 3-4; Steenbergen-SC Gastel 9-1; overige wedstrijden afgelast. Afdeling Zeeland le klasse B: Alle wedstrijden af gelast. 2e klasse C: Zierikzee III-Drei- schor II 4-4; overige wedstrijden afgelast. Zaterdagmiddagcompetitie 4 januari 2e klasse B: Wissekerke I-Kloe- tinge I 2-4; Goes V-Wolfaartsdijk I 1-2; SVD I-Kats I 6-2; overige wed strijden afgelast. 2e klasseD: Alle wedstrijden af gelast. VOETBAL METO—Zierikzee 2-3 In een matig gespeelde wedstrijd is Zierikzee er in geslaagd nog net de puntjes in bezit te nemen. Er werd afgetrapt met harde wind en regen tegen. METO zette direct al een offensief in, wat na 10 minuten een 1-0 voorsprong opleverde. Zie rikzee wist de scoringskansen aan vankelijk niet te benutten. METO had meer succes. De linksbinnen profiteerde nl. handig van een aar zeling in de Zierikzee-verdediging en scoorde (2-0). Met deze stand werd gerust. Na de thee kon Zierikzee het eer ste half uur de METO-verdediging slechts zelden in gevaar brengen. De opstelling werd toen gewijzigd: C. van Aken kwam naar achteren en F. v. d. Westen naar voren. Dit bleek de opstelling te zijn. Vijftien minuten voor tijd scoorde C. Sim mers uit een voorzet van v. d. Wes ten (2-1). Enkele ogenblikken later scoorde Zierikzee opnieuw, via een been van een der METO-backs (2-2). Vijf minuten voor het eind signaal wist S. de Vlieger door te breken en oerhard te doelpunten (2-3). Opgemerkt mag worden dat Zie rikzee tijdens deze wedstrijd zeer veel belangstelling had van stad genoten, nog meer zelfs dan de thuisclub uit eigen omgeving. Dit getuigt van de activiteit van de supportersvereniging. Renesse-NSV 3-4 Op verdiende wijze wist N.S.V. de twee kostbare puntjes tegen Re- nesse in de wacht te slepen. Op het gladde veld sprak de betere li chaamsconditie der Brabanders een hartig woordje mee. Vooral de ver dediging van de thuisclub stond bij vlagen zo ongelukkig te schutteren dat doelpunten niet konden uitblij ven. Bovendien bleken de rood- witten niet te beseffen dat zij de puntjes nog hard kunnen gebruiken daar op een enkele uitzondering na de vechtlust in het elftal verre te zoeken was. Steeds verviel men weer in de tactische fout, op dit gladde terrein, het spel veel te kort te houden waardoor de snellere NSV-spelers steeds weer de gele genheid werd geboden in te grij pen. Gedurende het eerste half uur had Renesse een licht veldover- wicht dat W. Verseput in de 30e min. afrondde met een doelpunt toen de doelverdediger der gasten even aarzelde met uitlopen. Hierna gingen in een snel tempo de fouten in de verdediging opstapelen. Bij een corner in de 34e min. staan een tweetal aanvallers volkomen vrij en de Vrieze geheel verkeerd op gesteld in zijn doel, het is B. de Vos die zonder enige moeite de bal met het hoofd in het net plaatst (1-1). 2 min. later krijgt A. Jonker een voorzet verkeerd op zijn schoen en het is 1-2. In de 29e min. lost J. Uitdenhaag een ver schot op doel waar de te ver voor zijn doel op gestelde de Vrieze geen hand naar uitsteekt (1-3). Intussen weet de keeper der bezoekers een hard ;chot van P. Jonker niet klemvast in zijn bezit te krijgen maar geen der aanvallers is aanwezig om van deze kans te profiteren. Na de rust ziet J. Dalebout al direkt een schuiver van zijn voet net naast gaan. De verdediging van de thuis club blijft onzeker spelen en door goed ingrijpen weet de Vrieze te voorkomen dat de score nog wordt opgevoerd. Na 24 min. spelen in de tweede helft breekt P. Jonker door en beheerst brengt hij de achter stand terug tot 2-3. NSV is er nu even uit en wanneer de thuisclub toen wat feller op de bal had ge zeten hadden doelpunten moeilijk uit kunnen blijven. Bij een ver en hoog vleugelschot heeft de verkeerd opgestelde de Vrieze geluk wan neer de bal over hem heen tegen de deklat belandt en zo weer het veld inspringt. Wanneer 9 min. voor tijd de verdediging voor ver meend buitenspel blijft staan brengt J. Hellemons de stand op 2-4. Ten slotte brengt J. Dalebout met een mooi laag schot de eindstand op 3-4. ADVERTENTIES Met blijdschap geven wij ken nis van de geboorte van ons zoontje en broertje WILLEM CORNELIS JAC. SCHOT B.Wzn A. S. SCHOT- DE NOOIJER CATRIEN BEN JAN Zierikzee, 5 januari 1958 Nieuwe Haven 77 Heden werden door een noodlottig ongeval van mij weggenomen, mijn innig ge liefde kinderen PIETER HOOGENBOOM in de leeftijd van 39 jaar en JANNY MARIE LANDEGENT- HOOGENBOOM in de leeftijd van 37 jaar L. C. HOOGENBOOM- BOOGERD Haamstede, „Duinoord" 3 januari 1958 Heden overleed, door een noodlottig ongeval, onze beste schoonzuster en tante JANNY MARIE LANDEGENT- HOOGENBOOM in de leeftijd van 37 jaar D. J. HOOGENBOOM- DALEBOUT BART en JOHAN Noordwelle, 3 januari 1958 „Welland" Heden overleed, na een noodlottig ongeval, onze beste zwager en oom PIETER HOOGENBOOM in de leeftijd van 39 jaar H. T. LANDEGENT LENY PIET JAN TONNY Haamstede, 3 januari 1958 Voor alle blijken van deelne ming, ons betoond na het over lijden van onze lieve vrouw, moeder, behuwd- en groot moeder BAUKJE KOOTSTRA- DAMSTRA betuigen wij U onzé welge meende dank. Bovendien dan ken wij hen die hun auto be schikbaar stelden voor de rouwstoet. Haamstede, januari 1958. Namens de familie: T. KOOTSTRA DE VORST VAN SUPRANIA 49. De olifanten, die op korte afstand het gevecht om het leider schap van de kudde gadeslaan, slaan luid trompetterend op de vlucht als de vier mannen aan de rivieroever verschijnen. Adem loos kijken Aram en Falco toe, als een der kolossen bezwijkt onder de druk van de geweldige slagtanden van zijn tegenstander. En ter wijl de overwinnaar de verslagen olifant langzaam neerdrukt in het modderige rivierwater, ziet het van vechtlust bezetene dier plotse ling de mannen aan de oever Een der negers grijpt Aram met een waarschuwende kreet bij de arm. Schallend klinkt de strijdkreet van de woedende olifant over het water en terwijl de vier mannen, door panische angst gegrepen, op de vlucht slaan, stormt het reusachtige dier hen met opgeheven slurf achterna! Aram, gehinderd door zijn verbonden arm, hoort de grond achter zich dreunen onder de zware poten van de kolosDan voelt hij zich plotseling met geweldige kracht om het middel gegrepen, een enorme slagtand schiet rakelings langs hem heen en alsof hij een licht veertje was, wordt hij hoog in de lucht getild.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 3