Niet-aanvalsverdrag goede basis voor een ontwapeningsovereenkomst Handen en Li ppen ruw?pnpni. HART Rede van MacMillan Ontbinding van de Navo zou noodlottig zijn Premier MacMillan van Groot- Brittannië, die dinsdag voor een reis van zes weken naar de landen van het Britse gemenebest vertrekt, heeft zaterdag een radiorede ge houden. Hij verklaarde dat de Britse regering van plan is haar pogingen om tot een ontwapenings overeenkomst met de Russen te ko men blijven voortzetten. Wij moeten het niet opgeven, wij zouden kunnen beginnen met het sluiten van een niet-aanvals-ver- drag. Dit is vroeger ook gebeurd en zal geen kwaad kunnen. Wij moe ten overeenstemming bereiken in zake de kernproeven, het maken van kernwapens, hun gebruik en aantal. Maar wij moeten ons ook inlaten met de zogenaamde klas sieke wapens. De vrede kan echter niet door woorden alleen verzekerd worden. Wij hebben evengoed da den nodig, aldus MacMillan. De Britse premier zei dat over eenkomsten met de Russen afhan kelijk gesteld moeten worden van de instelling van een doeltreffend controlesysteem in alle betrokken landen. Hij zei voorts dat het hem niet kon schelen of de pogingen om de impasse bij de ontwapeningsbe sprekingen te doorbreken gedaan worden via de V.N. of via een con ferentie op kleinere schaal. Het gaat er maar om het puin van de oude tegenstelling uit de weg te ruimen en wellicht het pad te effe nen voor een bijeenkomst van re- Indonesische studenten naar oost-Duitsland? DJAKARTA, 5-1. Volgens de „In. donesische nationale persdienst" worden Engeland en Oost-Duits land genoemd onder de landen, die bereid zijn Indonesische studenten op te nemen, die thans in Neder land studeren. In officiële kringen in Djakarta zou zijn vernomen, dat reeds over eenstemming is bereikt over het overbrengen van minstens 150 In donesische studenten van Neder land naar Oost-Duitsland. Volgens deze persdienst zouden ook West- Duitsland, Engeland, Frankrijk en België bereid zijn een beperkt aan tal Indonesische studenten uit Ne derland op te nemen. Miljarden meer voor Amerikaanse defensie WASHINGTON, 5-1. De V.S. moeten hun defensie-uitgaven de komende paar jaar met omstreeks drie miljard dollar per jaar ver hogen, willen zij aan de snelle ver slechtering van hun positie in de militaire wedloop met de Sowjet- Unie een einde maken. Tot deze slotsom is een uit 21 personen be staande niet-officiële studiecom missie onder leiding van Nelson Rockefeller gekomen. In deze com missie hebben geleerden, voorma lige diplomaten en oud-officieren, vakbondsfunctionarissen, atoom deskundigen, onderwijsfunctiona- rissen en uitgevers zitting. De commissie beveelt o.a. ook aan, alle operationele strijdkrach ten onder een verenigd opperbevel te brengen, waarin officieren boven de rang van brigade-generaal niet meer aan één onderdeel van de strijdkrachten gebonden zouden moeten zijn. Radio-actieve regen in Japan Het centrale observatorium van Tokio meldt dat er vrijdag in de Japanse steden Jonako en Kago- sjima (eiland Kioesjioe) radio-ac tieve regen is gevallen. Volgens Japanse geleerden kun nen de radio-actieve deeltjes in het regenwater een aanwijzing zijn dat er kortgeleden kernproeven in Si berië zijn genomen. Pleidooi voorxle scholenbouw De 12e algemene vergadering van de Nederlandse Onderwijzersver eniging, die gedurende drie dagen in Amsterdam is gehouden, is za terdagochtend geëindigd. Een motie van het hoofdbestuur, waarin er met klem bij de regering op aan gedrongen wordt meer en langs snellere weg bouwvolume toe te staan voor de verschillende takken van onderwijs, werd door ongeveer 500 aanwezigen met algemene stem men aangenomen. VENLO. Te Helden is de 10-ja rige Hansje van Weerdt, die bij de familie K. logeerde, bij het spelen van een hooischelf gevallen. Ten gevolge van een hersenbloeding is de knaap daarna overleden. RUCPHEN. Met ingang van zes januari wordt bij de haardenfabriek van Becht en Dyserinck te Ruc- phen een vierdaagse werkweek in gevoerd als gevolg van een gebrek aan orders. geringsleiders, aldus MacMillan. Inzake de kwestie van de Ame rikaanse bases in Groot-Brittannië merkte de Britse premier op dat deze bases slechts voor oorlogs doeleinden gebruikt kunnen wor den na overeenstemming tussen Groot-Brittannië en de V.S. Voorts zei hij dat het noodlottig zou zijn als de Navo ontbonden zou worden. „De Navo is niet alleen een militair bondgenootschap, ze geeft een morele basis aan een groot deel van de vrije wereld". MacMillan was van mening dat er op het ogenblik een zodanig machtsevenwicht bestaat dat oor log bijna onmogelijk is. Laten wij dit voordeel niet verliezen, aldus de Britse premier. FUCHS HOOPT OVER VEERTIEN DAGEN DE ZUIDPOOL TE BEREIKEN Expeditie vordert een 32 km per dag LONDEN, 5-1. Dr. Vivian Fnchs, de leider van de expeditie naar de Zuidpool van het Britse Gemene best, heeft in een te Londen ont vangen bericht verklaard, dat hjj 19 januari de Pool hoopt te berei ken, indien er zich geen grote ter- reinmoeilykheden voordoen. Fuchs verklaarde voorts, dat, voordat Hillary de Pool bereikte, beide groepen nuttig radiocontact onderhielden. Fuchs bevindt zich met de zijnen op een afstand van ongeveer 500 km van de Pool en op een hoogte van ruim 2.000 meter. De moeilijkheden waren over een Ingezonden mededeling Huisdieren evakueren uit Indonesië Max, Chouky, Roeland 'en Wip- pie, alle viervoetige vrienden van de mensen, evenals hun bazen slachtoffers van de anti-Nederland se actie in Indonesië, zijn zaterdag middag na een lange onwennige reis van vier dagen en nachten op Schiphol aangekomen: 35 honden en 3 katten. Zij zijn de eerste van waarschijn lijk nog véle honden en katten, die de Nederlandse evacué's niet in In donesië wilden achterlaten en die met grote kosten voor baas of bazin uit de warme archipel helemaal per vliegtuig naar het koude Ne derland reizen. Op Schiphol speelden zich roe rende tonelen af. De drie wijze katjes hadden zich met filosofische gelatenheid in hun lot weten te schikken, maar vele van de meer nerveuze honden waren werkelijk ten einde raad. Enkele waren lucht- ziek en hadden hun kleine kennel bevuild, andere waren zo zenuw achtig en ter neer geslagen, dat ze nog nauwelijks konden kwispelen, -toen ze de baas of het vrouwtje te rug zagen. Maar, ook waren er honden die vólkomen uitgelaten en dól van vreugde temidden van de talloze journalisten, fotografen, camera mannen en personeel van de die- renbewaarplaats op Schiphol tegen hun baas opsprongen. Andere vier voeters waren minder gelukkig: zij waren door de baas vooruit gezon den en zullen voorlopig in een die- renpension worden verzorgd. Som mige werden afgehaald door ken nissen van de baas, die ze niet ken den. ZIERIKZEE De U.V.V.-collecte Deze week wordt alhier de jaar lijkse U.V.V.-collekte gehouden, waarvan de opbrengst zal worden aangewend voor het plaatselijke bejaardenwerk. Juist door deze jaarlijkse collekte wordt het de U.V.V. mogelijk gemaakt het werk op de bejaardensociëteit gaande te houden. Te hopen is derhalve dat de burgerij, evenals op andere ja ren, weer met milde hand zal wil len geven. Gew. Afdeling Schouwen-Duiveland' C.B.T.B. De jaarvergadering van de ge westelijke afdeling „Schouwen- Duiveland" van de Zeeuwse C.B. '.B. zal op woensdag 15 januari a.s. gehouden worden te Zierikzee. Als spreker is uitgenodigd prof. I. A. Diepenhorst te Zeist, die het on derwerp: „Tussen twee werelden" zal inleiden. Tijdens de avondver gadering wordt door Shell Neder- afstand van honderd km groot ge weest door scherpe ijsruggen. Zo ver het oog reikte strekte dit ter rein zich nog steeds voor de man- nen uit. Dr. Fuchs meldde nog, dat zijn expeditie, waarin men dertien tot vijftien uur onderweg is, gemiddeld een 32 km aflegt. HAAMSTEDE Raadslid, dhr. J. Goudzwaard overleden Wederom heeft de gemeenteraad van Haamstede een gevoelig verlies geleden, door het overlijden van het raadslid de heer J. Goudzwaard De heer Goudzwaard is zaterdag morgen, na een ziekbed van onge veer 6 weken in de ouderdom van 74 jaar, aan longontsteking over leden. De overledene, die op 3 augustus 1883 in Oosterland werd geboren, had zitting in de raad voor de S.G. P. van 1928 tot 1929. Door vertrek naar Noordwelle moest hij toen de raad vaarwel zeggen. Te Noord welle vertegenwoordigde hij de S. G.P. in de raad met een zittings periode van 7 jaar. Daarna keerde hij weer terug naar Haamstede. Op 11 januari werd hij weer in de raad gekozen, welke functie hij tot op heden trouw heeft vervuld. De ge meenteraad verliest in hem een der steunpilaren. Ook op kerkelijk gebied was de heer Goudzwaard een zeer voor aanstaand persoon. Hij diende de Ger. Gemeente 20 jaar als lid vaw de kerkeraad. Het is zijn ideaal ge weest om een nieuwe kerk te bou wen. Enkele jaren geleden werd dit ideaal verwezenlijkt door het in gebruik nemen van de prachtige kerk aan de Sluispad. Verder was hij 10 jaar voorzitter van de S.G.P. De gemeente Haam stede'verliest in hem een goed en vooraanstaand iemand, die ieder een met raad en daad bijstond. De heer Goudzwaard wordt in de gemeenteraad opgevolgd door de heer H. v. d. Mey. Benzinevat ontplofte Vele inwoners van de Weststraat dachten vrijdagmiddag dat er weer een straaljager door de geluidsbar rière ging, een geluid waar de Westhoek zo langzamerhand aan gewend raakt. Het was deze keer echter geen straaljager, maar het geluid van een ontploffend benzine vat. Men was bij de smederij van de firma P. Saman bezig met het in-tweeën snij den .Van een benzine vat met een snijbrander, toen op eens, doordat er zich nog aanwe zige benzinegassen tot ontploffing' kwamen, een der zijwanden van het vat met een daverende knal tegen de muur van de winkel vloog. Door de ontstane drukverschillen sprongen niet .minder dan 22 ra men van de smederij, terwijl de monteur, de heer W. Kloet een knieblessure kreeg. Op medisch ad vies moet hij enige dagen rust hou den. NIEUWERKERK Burgerlijke stand over dec. 1957. Geboren: 17. Liesbeth Kieke, d. van R. J. Visser en G. F. J. Groe nendal; 20. Paulus, z. van J. A. Schiettekatte en G. E. J. de Vrieze. Overleden: 10. Neeltje de Waaij, 75 j., ongehuwd; 31. Jacoba Stout- jesdijk, 62 j., echtg. van A. L. Kar dol. Loop der bevolking over 1957 Het aantal inwoners op 1 janu ari 1957 bedroeg 1570 (803 m. en 767 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 42 (23 m. en 19 vr.) en door vestiging met 90 (41 m. en 49 vr.). Er overleden 14 personen (8 m. en 6 vr.), terwijl 88 mensen de ge meente verlieten (41 m. en 37 vr.). De totale vermeerdering bestond dus uit 15 m. en 25 vr. is 40 perso nen. Zo bedraagt het aantal inwo ners op 1 januari 1958 818 m. en 792 vrouwen, is 1610 personen. Er wer den 7 huwelijken gesloten. land N.V. te 's-Gravenhage een filmprogramma aangeboden. Het bijzondere karakter van deze jaarvergadering houdt verband met het 25-jarig bestaan van de afde ling. OOSTERLAND Nieuwe boerderij kwam gereed Binnen het kader van de weder opbouw boerderijen, is thans weer een door de ramp verwoeste boer derij opgebouwd. Het betreft de hoeve „Mon Désir" aan de Hoge Maireweg, die inmiddels door de heer Kik werd betrokken. De bouw werd verricht door de firma Wal raven te St. Laurens. „Mon Désir" is een kapitaal bedrijf. Het is aan de Hoge Maireweg de derde boer derij, die na de watersnoodramp verrees. Ontspanningsavond Cult. Vereniging Donderdagavond 9 januari houdt de Culturele vereniging in de Con ferentiekamer een ontspannings avond. Hierbij zal een viertal be kende radio-artisten optreden, nl. Nel Snel, Jo Nobel, Flip Poort en Detlev de Vries. Het programma, dat buitengewoon aantrekkelijk is, zal bestaan uit voordracht, zang en muziek. Het belooft een zeer mooie avond te worden. Ingezonden mededeling Bij de bovenloop der Oostsiberi- sche rivier de Aldan is volgens Tass een diamantveld ontdekt, dat de rijkdom van de Zuid-Afrikaanse vindplaatsen moet evenaren. Eer der was ook bij de rivier de Lena een veld blootgelegd. Speciale uitkering aan Zeeland In de wet van 1948, houdende herziening van de regeling der pro vinciale financiën, was een over gangsbepaling opgenomen, waarbij aan de provincie Zeeland over de jaren 1948 en 1949 een speciale uit kering uit 's Rijks kas werd gege ven in afwachting van de herzie ning van de wet, houdende vast stelling van de voorwaarden, waar op aan de calamiteuze polders in Zeeland tegemoetkoming uit 's Rijks kas kan worden verleend. Voor de daarop volgende jaren is deze re geling steeds verlengd en thans stelt de regering in een bij de Tweede Kamer ingediend wetsont werp weer verlenging voor, voor de jaren 1958 en 1959. Een ontwerp van wet tot regeling van de toe kenning van vergoedingen van rijkswege aan waterschappen in de kosten van waterkering wordt voorbereid, maar een wettelijke re geling kan niet binnen een zodanige termijn tot stand komen dat ver lenging van de tijdelijke regeling vermeden kan worden. AGENDA Heden (maandag) Zierikzee: Concertzaal, 8 uur, Ge- vechtsklaar (14 j.). Haamstede: bioscoop hotel Bom, 8 uur, Zarak (14 j.). Morgen (dinsdag) Nieuwerkerk: Dorpshuis, 7.30 uur, filmavond Ned. Blindenbond. NED. HERVORMDE GEMEENTE - ZONNEMAIRE Ds. M. J. van Wijck nam afscheid wegens vertrek naar Edam Na een ambtsperiode van bijna 8 jaar heeft ds. M. J. van Wijck in de middagdienst van 5 januari af scheid genomen van de Herv. ge meente van Zonnemaire. De tekst van de afscheidspreek was 2 Cor. 6 1-3: „Maar als medewerkers Gods vermanen wij U ook de ge nade Gods niet tevergeefs te ont vangen, want Hij zegt: ten tijde des welbehagens heb Ik U verhoord en ten dage des heils ben Ik U te hulp gekomen; zie nu is het de dag des heils". Het is bij een afscheids- dienst moeilijk niet te zwijgen over hetgeen gezegd moet worden, en niet te spreken over datgene waar over men beter kan zwijgen. Toch wil ds. van Wijck het verleden niet zonder meer laten passeren. Hij dankt God en de gemeente voor de goede dingen die hij hier genoten heeft. Onvergetelijk, aldus de pre dikant, is de intreedag in januari 1950, „waarop wij als piepjonge mensen ons werk onder U begon nen". Verder memoreert hij de ramptij d en andere donkere ge beurtenissen als ziekte en dood. En nü is er dan het vertrek. Eén ding is nodig, en dat is de genade Gods ontvangen. De mensen willen dat wel, maar zouden dan graag wil len blijven die ze zijn. Als echter zo Gods genade wordt ontvangen is het vergeefs. Het gaat er om deze heden nog zich op de juiste wijze toe te eigenen. Na de prediking geeft de consu lent, ds. H. W. Buinink van Noord- gouwe, verschillende afgevaardig den het woord. Ds. M. G. Westerhof spreekt als praeses van de Classis Zierikzee, en namens het Convent van Herv. predikanten op Schou wen-Duiveland. Hij dankt de schei dende predikant voor het werk dat deze in het breder verband der Kerk heeft verricht. Hij wijst op verschillende functies door ds. van Wijck bekleed, o.a. lidmaatschap van het moderamen der Classicale vergadering te Zierikzee, lid der Prov. Kerkvergadering van Zee land, secretaris van de Classicale Noodcommissie in en na de ramp- tijd. Ds. J. Swaak te Burgh, spreekt als voorzitter van de ring Brou wershaven woorden van afscheid namens de ring collegae. Burge meester H. J. Roelvink voert het woord namens de burgerlijke ge meente van Zonnemaire, en wenst de scheidende predikant met vrouw en kinderen alle goeds toe in Edam. Ds. P. Melse'en ouderling J. van der Panne vertegenwoordigen de Ger. Kerk van Zonnemaire, waar de middagdienst terwille van het afscheid verschoven werd naar vijf uur. Ds. Melse spreekt over de goe de verstandhouding die er is en wenst ds. van Wijck en z'n gezin Gods zegen toe. Ds. Buinink als consulent en predikant van de buurgemeente Noordgouwe, voert nog het woord. Als laatste spreker richt ouderling B. S. Hanse woor den van dank tot de scheidende predikant en z'n echtgenote. Op zijn verzoek zingt de gemeente hen Psalm 121 4 toe. Ds. van Wijck bedankt allen voor het gesprokene en gaat hierna voor in gebed. Na het zingen van Gezang 300 a, ein digt deze goed bezochte kerkdienst. Verwachting tot dinsdagavond: Onbestendig Aanvankelijk zwaarbewolkt met regen, later opklaringen en enkele buien; krachtige tot stormachtige westelijke wind; minder koude nacht; morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Hoogwaterstanden 7 jan. Zon op 8.47, onder 16.46. Maan op 19.26, onder 9.17. Laatste kwartier: 12 jan. te 15.01. ZIERIKZEE: 7 jan. 4.07 v.m. 16.32 n.m. BROUWERSHAVEN 7 jan. 3.45 v.m. 16.00 n.m. Springtij: 8 en 22 januari. Doodtij: 14 en 30 januari. HET WEEKOVERZICHT Gedurende het weekeinde is het weer in west-Europa geheel onder invloed van depressies gekomen. Een frontensysteem van een om vangrijk lagedrukgebied in de om geving van IJsland veroorzaakte zondag in onze omgeving wind en regen. Maandagmorgen lag dit front over Polen. In Finland kwam zeer strenge vorst voor. Op som mige plaatsen vroor het 35 graden. Een storing, die op 3 januari over Cuba trok is sindsdien met zeer grote snelheid de oceaan overge stoken. In 2 dagen tijds legde deze een afstand van ongeveer 5000 kilo meter af. Maandagmorgen bevond de kern zich boven Ierland. Zij zal waarschijnlijk over Denemarken naar het oosten trekken en de vorst verder terug dringen. Aan de zuid kant van de depressie staat een stormachtige westelijke wind, die zeer zachte lucht aanvoert. In Ier land en Engeland kwamen daarin temperaturen voor van omstreeks 12 graden. Na het passeren van de storing wordt wat minder zachte lucht van polaire oorsprong aan gevoerd, waarin enkele buien voor komen. Het weer in ons land blijft onbestendig met gemiddelde tem peraturen boven normaal. LAATSTE NIEUWS Hillary zal Fuchs helpen WELLINGTON, 6-1. Charles Bowden, voorzitter van de com missie van de Zee van Ross, die de Nieuwzeelandse expeditie in het Zuidpoolgebied leidt, heeft ver klaard dat Hillary „als de tijd daar rijp voor is" naar bevoorradings- post no. 700 zal vliegen om Fuchs te ontmoeten. Hillary zal dan op het laatste ge deelte van de tocht van de expedi tie van Fuchs als gids fungeren. FEUILLETON Het Muziek. Een matig verlichte danszaal. Geroezemoes van stemmen. Onderdrukt en soms een luid overmoedig lachen. Mooie meisjes in lichte avond japonnen. Deftig knikkende kellners. Donderrode wijn en genever, die schitterde als zilver. Negen uur. Tien uur. Walsen, walsen, walsen, zonder ophouden en genieten van de vreugde, die het leven rijkelijk schonk. Reeds lang was Irn Maria verge ten. Het was een heerlijk feest. Hij had met Marianne afgesproken niet meer dan eenmaal per uur te drinken, echter niet omdat hij vreesde anders onverstandig te zul len doen, maar omdat hij wist, dat hij zo op zijn schoonst zou genieten. En hij genoot. Danste, zweefde en zag het meisje, dat in zijn ar men lag met van vreugde glanzen de ogen. Waarom ook niet? Het le ven was mooi en de liefde zoet. Zou het geen zonde zijn er niet van te genieten? Zoveel moois kon immers onmogelijk slecht zijn? Hij voelde zich gelukkig. Voelde ook de blik ken van Marianne op hem rusten als hij met een ander danste. Wat heerlijk toch de liefde van dit mooie meisje te mogen genieten. Hij hield haar voorzichtig vast en danste met haar als met geen an der. Hij voelde elke aanraking van haar als een stil, maar intens be wijs van haar diepe genegenheid. Marianne, Marianne. Irn Walsmuziek bewoog hen als een kalme zee een ranke boot. Zij wieg de. Het zong in hem. Het maakte hen dronken, meer nog dan de wei nige alcohol, die zij gebruikten. „Marianne!" fluisterde Irn. Even voelde hij nog hoe zij zich verzet te, toen drong heftig zijn liefde voor Marianne alle hindernissen opzij: „Marianne, ik zou van je kunnen houden, razend veel!" Zij antwoordde niet. Het was ook niet nodig. Het behoefde niet meer gezegd te worden. Iedereen kon het zien en gunde dit mooie paartje het. Zij lieten hen dansen en vielen hen niet meer lastig met verzoeken. Die twee hoorden bij elkaar Plotseling riep iemand stilte en als bij toverslag zweeg de muziek. Een student stond midden in de zaal op een stoel. Met spottende stem zei hij: „Geachte familieleden, wij kondigen u onze eerbiedwaardi- ge praeses aan, die zeer in het kort enkele belangrijke mededelingen zal doen". De praeses bleek een parmantig heertje te zijn, die niet ouder dan twintig scheen. Hij had hoogrode kleuren, in zijn rechterhand een kelkje doorzichtig nat en sprak met onzekere stem: „Feestelingen, allereerst een dronk op uw aller gezondheid. Proost!" Met een ruk werkte hij de genever naar binnen. „Niet eerlijk", riep iemand, „wij moeten het tegelijk doën". „Accoord!" riep de voorzitter meteen, „naar uw plaatsen, dames en heren". Hij wachtte even en toen allen over wijn of een andere dranksoort beschikten, hief hij nog maals zijn glaasje op, thans ge volgd door de anderen. OORSPRONKELIJKE ROMAN door Dick Rebel No 43 „Proost, lui!" „Proost!" klonk het uit aller mond. „Dames en heren, namens ons college zeg ik u allen dank voor de deelname aan dit uitstekend feest, dat wij, zelfs al hadden enkelen uwer bezwaren, voorlopig zullen voortzetten. In het verband met het bijzonder feit, dat wij zondag aan staande het liefst drie jarigen in ons midden hebben stel ik u voor, mede namens mijn geacht college, die avond weder hier aanwezig te zijn, teneinde dit heerlijke feest op schone wijze te herhalen". Applaus en toejuichingen. „Een onzer had echter bezwaren. Hij is namelijk bijgelovig en meent, dat het getal dertien ongeluk aan brengt. Nu zult ge, geachte studie broeders en -zusters opmerken, dat er drie en niet dertien onzer jarig zijn. Dit deden wij reeds voor u, waarop de eerder aangehaalde per soon antwoordde, dat drie een deel van dertien is en dat hij evenzeer een gedeeltelijk als een heel onge luk vreest". De voorzitter wachtte even. Er lachte echter niemand om zijn scherpzinnigheid, maar hij ging on verdroten verder: „Terwille van de duidelijkheid dezer duistere ge schiedenis wijs ik mijn intelligente genoten er op, dat het getal dertien gevormd wordt door de cijfers een en drie, zodat gij allen constateren kunt, dat het getal drie inderdaad een groot deel en in zekere zin zelfs de helft van het ongeluksnummer uitmaakt". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2