BOODSCHAP VAN S0EKARN0 AAN INDONESISCHE VOLK m ïzmÈm Nieuw-Zeeland se groep onder Hillary bereikt het eind der aarde DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 6 JANUARI 1958 No. 18287 114e jaargai ZIERIKZEESCHE WN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN ÉN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jönnewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Zes vrijwilligers-divisies ter bevrijding van West-Iiran" geïnstalleerd DJAKARTA, 5-3. President Soe- karno heeft zondag aan de voor avond van z(jn reis naar het bui tenland een beroep op de Indone siërs gedaan „de integriteit en een heid van de natie te bewaren". In zijn boodschap verzocht hij de bevolking trouw te zijn aan de ideeën van de onafhankelijkheids strijd. Overal waar ik verblijf tijdens mijn rustperiode zal ik handelen ln het belang van de strijd van het Indonesische volk en de republiek Indonesië, aldus de president. Reis naar India Soekarno vertrok maandag om 01.30 uur (Ned tijd) in een vlieg tuig van de Garuda naar India Hij zei, dat enige maanden gele den op advies van zijn arts tot de reis was besloten. Een uur voor zijn vertrek heeft Soekarno de bevoegdheid voor het vervullen van zijn dagelijkse plich ten overgedragen aan de waarne mende president, dr. Sartono. Mohammed Hatta, die de vorige week krachtige kritiek leverde op de anti-Nederlandse regerings maatregelen, bood in het weekein de het staatshoofd een afscheids- lunch aan. Vrijwilligers Zes vrijwilligersdivisies van voor malige guerillastrijders ter „bevrij- Syrische kwestie opgelost Premier Boelganin heeft vrijdag avond te kennen gegeven dat de terugkeer van maarschalk Rokos- sofski naar Moskou betekent, dat de Syrische crisis voorbij is. Hij zei dit tijdens een ontvangst op de Bir- maanse ambassade in antwoord op een vraag van een journalist. „Betekent het terugroepen, dat er geen Syrische kwestie maar be staat en dat er een algemene ont spanning in het midden-oosten is ingetreden?" luidde de vraag. Het antwoord van de premier was: „Dat is volkomen juist. U hebt het helemaal begrepen". Natriumverlichting Russische geleerden hebben een nieuwe raket ontwikkeld waarmee men natrium 100 kilometer de ruimte in kan schieten. Vandaar kan het verscheidene minuten de aarde over vele honderden vierkante kilometers verlich ten. Het lichteffekt ontstaat als het natrium zich op deze hoogte met zuurstofatomen verbindt, aldus radio-Boeda- pest, die er aan toevoegde dat de uitvinding in de naas te toekomst zal worden ge demonstreerd. Namen Russische militairen de vlucht Het Westduitse blad „Bildzei- tung" meldt zaterdag, dat de oost- Duitse politie en Russische militai ren vrijdag hebben verhinderd, dat zeven ongewapende Russische sol daten uit oost-Duitsland naar west- Duitsland uitweken. Deze vlucht poging zou nabij de Westduitse plaats Eschwege zijn ondernomen. De deserterende soldaten, die vanuit een wachttoren door Oost- duitse politiemannen werden be schoten, stietten in een bosje op een patrouille van de Oostduitse politie, waarna een handgemeen ontstond, aldus hebben ooggetuigen „Bildzeitung" meegedeeld. Even later werden de vluchtende mili tairen overmeesterd door Russische soldaten, die in allerijl met een vrachtauto waren aangevoerd, zo meldt de „Bildzeitung". De benden vogelvrijen in Co lumbia blijven zich roeren. Woens dag heeft een groep te El Caibo in het gebied van Quindio minstens dertien mensen om het leven ge bracht. De mannen waren gekleed als soldaten Zij vielen bij El Caibo verscheidene boerderijen aan, aldus meldt AFP uit Bogota. ding van West-Irian" zijn in Dja karta geïnstalleerd, aldus heeft het persbureau PIA maandag gemeld. Twee divisies waren op Sumatra gevormd, een in Djakarta, een in west Java, een in centraal-oost- Java en een is samengesteld uit be woners van de oost-Indonesische eilanden. De adviseur van de guerillastrij ders, kolonel Mustopo, verklaarde volgens PIA, dat het winnen van het betwiste gebied de sleutel tot de welvaart van het Indonesische volk is. VLOT TEMPO BIJ AFVOER VAN NEDERLANDERS UIT SINGAPORE Deskundige stelde onderzoek in Het Russische economische offensief in minder ontwikkelde gebieden Samengaan nodig tussen Britse Gemenebest en west-Europa Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag een studie over „het economisch offensief van het Sowjet-blok in de minder-ontwikkelde gebieden" ge publiceerd, dat in de afgelopen maanden door deskundigen van het ministerie is opgesteld. Volgens dit verslag levert het Sowjet-blok sedert 1955 economi sche en militaire bijstand tot een bedrag van 1.900 miljoen dollar aan tien landen, waarvan er acht van de Ver. Staten dergelijke hulp tot een bedrag van 1.900 miljoen dol lar ontvangen. Door hun aanbiedingen voor bij stand en meer handel met de min der ontwikkelde gebieden willen de landen van het Sowjet-blok de invloed der Ver. Staten en hun bondgenoten terugdringen, de de fensiebondgenootschappen der vrije wereld ,in de war sturen en het eigen aanzien en de eigen macht vergroten, aldus de studie. Daarom is het Sowjet-offensief voorname lijk gericht op landen waar deze doelen bereikt kunnen worden. OPROEP VAN NEHROE NIEUW DELHI, 5-1. Premier Nehroe van India en zijn Tsjecho- slowaakse ambtgenoot Viliam Si- roky, hebben in een gemeenschap pelijk te Nieuw Delhi uitgegeven communiqué opgeroepen tot een onmiddellijk staken van de proe ven met kernwapens, als een eer ste stap naar ontwapening. Zij spraken zich ook uit voor bespre kingen op het hoogste vlak over ontwapening. Geen honger meer.... SEDGEFIELD (Durham, En geland), 6-1. Een 54-jarige inwoner van Sedgefield, in het Engelse graafschap Dur ham, klaagde er over dat hij de laatste tijd niet meer de rechte lust tot eten bezat. Hij werd in een ziekenhuis opgenomen en onderzocht. Het resultaat was verras send; in zijn maag werden 424 munten en 27 om spoe len gewonden stukken ijzer- draag, e.e.a. tot een totaal gewicht van meer dan twee kilogram aangetroffen. De man, een zwakzinnige, werd financieel geholpen door de gemeentelijke verzorgings- dienst..Op zijn verzoek werd hem zijn weekgeld altijd in klein geld uitbetaald - en de reden hiervoor is thans ook bekend. Men hoopt thans 's mans eetlust in normaler banen te kunnen leiden. ZWOLLE. Een felle brand heeft een boerderijtje te Berkum (ge meente Zwollerkerspel) in as ge legd. De 89-jarige heer A. van het Hul is in de vlammen omgekomen. De gezinnen van J. Seinen en J. Jans werden dakloos. De Britse minister van Handel, sir David Eccles, heeft vrijdag in San Francisco gepleit voor Ameri kaans samengaan met het Britse gemenebest en west-Europa op eco nomisch gebied. Alleen op die ma nier zou men volgens hem het hoofd kunnen bieden aan de snelle economische vorderingen van de communistische landen. Minister Suurlioff naar Zuid-Afrika De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, zal in de tweede helft van deze maand een bezoek bren gen aan Zuid-Afrika, op uitnodi ging van de regering van dat land. De minister zal zich op de hoogte stellen van de omstandigheden waarin de Nederlandse immigran ten in Zuid-Afrika leven; sinds de oorlog hebben bijna 27.000 Neder landers zich er gevestigd. Met Zuid Afrikaanse autoriteiten zal hij over de toekomstige immigratiemoge lijkheden spreken. Het aanbod der Zuid-Afrikaanse regering, duizend Nederlanders uit Indonesië op te nemen, zal daarbij ter sprake kor men. De minister zal vermoedelijk om streeks de twintigste vertrekken. Miljoen touristeif in negen maanden Voor het eerst in de geschiede nis van het vreemdelingenverkeer borg ons land in negen maanden tijds meer dan een miljoen toeris ten binnen de landsgrenzen. Vol gens gegevens van het C.B S. wer den van januari tot en met sep tember 1957 meer dan een miljoen buitenlandse bezoekers, met Duit sers, Engelsen en Amerikanen voorop, in de gastenboeken van ho tels en pensions geregistreerd. Be halve de drie genoemde categorie- en bezoekers liep het aantal Fran sen toeristen opnieuw omhoog. Het bezoek van Belgen, Zweden en ge allieerde verlofgangers uit west- Duitsland daarentegen is terugge lopen, hetgeen door de A.N.V.V. ten zeerste wordt betreurd. Ontslagen na staking Bij de N.V. Jansen en Tilanus te Vriezenveen zijn 21 werknemers ontslagen na een sympathiestaking. Aan een aantal arbeiders werden andere werkzaamheden opgedragen dan zij gewoon zijn te doen, toen gewacht moest worden op garens voor een grote order. Deze arbei ders wensten dit andere werk ech ter niet uit te voeren, waarop drie mensen ontslag werd aangezegd. De overige personen uit deze groep, totaal 18 man, gingen hierop in sympathiestaking. Ook deze zijn toen ontslagen. „Als U nagaat, dat van de vijf tienhonderd evacuees uit Indone sië, die tijdens mijn verblijf van veertien dagen in Singapore daar zijn aangekomen en op rijksvoor schot reizen, er bij mijn vertrek slechts tweehonderd nog niet wa ren doorgereisd, moet de conclusie zijn, dat de afvoer nogal snel gaat". Dit zeide dr. II. Huizenga van de Directie Volksgezondheid, die in Nederland is teruggekeerd na ge durende veertien dagen in Singa pore een onderzoek te hebben in gesteld naar de gezondheidstoe stand van de evacuees. Dr. Huizenga zeide, dat in totaal tijdens zijn veertiendaags verblijf oongeveer 3000 mensen door Singa pore zijn gekomen. Ongeveer de helft daarvan waren gezinsleden van werknemers van in Indonesië werkzame maatschappijen en on dernemingen, wier evacuatie geheel door de werkgevers werd verzorgd. Ook van hen is verreweg het groot ste deel al uit Singapore vertrok ken. De overige evacuees - kleine zelfstandigen, plaatselijk aange worven krachten en door de Neder landse regering ondersteunden in Indonesië - vonden een tijdelijk onderkomen in een van de drie mi litaire kampen. Van de zijde van het Rode Kruis wordt medegedeeld, dat de Indo nesische Rode-Kruisvereniging Pa lang Merah Indonesia haar afde lingen in havensteden, vanwaar re patriëringsschepen vertrekken, ge vraagd heeft hulpverleningsteams beschikbaar te stellen, die de Ne derlanders bij de inscheping be hulpzaam kunnen zijn. Verklaring van Hatta In een artikel over de huidige campagne voor de bevrijding van west-Irian en het slechter worden van de economische toestand na de maatregelen tegen de Nederlandse belangen in dit land, dat door ver ia Het Zweedse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een commu niqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat Zweden aan de In donesische regering heeft medege deeld, op het ogenblik geen licen ties voor de uitvoer van wapens naar Indonesië te kunnen uitgeven. Zware regenval in Irak eist slachtoffers BAGDAD, 5-1. Als'gevolg van zeer zware regenval zijn honder den huizen in twee dorpen ten noordoosten van Bagdad ingestort. Men gelooft dat ten minste tien personen onder het puin de dood hebben gevonden. In Saadlyah werden 4.000 men sen dakloos door het instorten van 750 huizen en in Jelawla werden 150 huizen verwoest. De dorpen lig gen op een afstand van ongeveer 100 km van Bagdad. In Chanaqin, aan de grens met Perzië, werden verscheidene hon derden mensen dakloos, doordat meer dan honderd huizen door overstromingen werden verwoest. schillende dagbladen in Djakarta is opgenomen, heeft oud-vice-presi- dent dr. Mohammed Hatta ver klaard, dat als de regering van den beginne af aan had gehandeld vol gens een vastomlijnd en behoorlijk plan, het Indonesische volk niet de ontberingen had behoeven te on dergaan die het nu doormaakt. De verbindingen met de eilanden Het Indonesische blad „Kengpo' heeft bericht, dat zes buitenlandse scheepvaartmaatschappijen verlof van de Indonesische regering heb ben gekregen om de verbinding tussen de eilanden van Indonesië te onderhouden. Het blad schreef dat de minister van Scheepvaart, Na- zir, had gezegd, dat dit de West duitse Hapag is (de Japanse Tokio Senpakoê, de Britse Blue Funnel, de Amerikaanse Isthmian-Line en ondernemingen uit Polen en Zuid- Slavië. Het ministerie van Voorlichting zei vrijdag in een radio-uitzending dat in binnen- en buitenland door provocerende rapporten een zenu wenoorlog was begonnen om „onze strijd te verzwakken". De „New York Times" schreef zaterdag in een hoofdartikel, dat „de samenzwering tegen Indonesië slechts een onderdeel is van een veel grotere samenzwering. Re cente gebeurtenissen in Cairo heb ben aangetoond,, hoe volledig de Sowjet-Unie verwacht elke bewe ging tegen de bestaande orde uit te buiten en te overheersen. De Westduitse strijdkrachten hebben bij het begin van 1958 twee pantserdivisies, een eskader motor- torpedoboten en een eskader trans portvliegtuigen onder het comman do van de N.A.V.O. gesteld Deze eenheden worden.aangemerkt als in beperkte mate voor gebruik ge schikt. Het geheim van het succes t ligt iti het vasthouden van het doel. i Minister Luns niet naar Parijs 's-GHAVENHAGE, 5-1. Minister Luns zal de ministersconferentie van de E E.G., die vandaag in Pa rijs zal beginnen, door ziekte niet kunnen bijwonen. De staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken, drs. van der Beugel, die met mr. Luns de conferentie zou bijwonen, is in middels naar de Franse hoofdstad vertrokken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZWOLLE. De 6-jarige Koert Bakker te Balkbrug, gemeente Avereest is bij het spelen tegen een passerende personenauto gelo pen en zodanig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. ROOSENDAAL. De R.K. Midden standsbond in het bisdom Breda heeft een eigen diocesane Delta commissie in het leven geroepen, die bestaat uit de heren drs. W. L. A. Lockefeer te Hulst, P. Barra te Oostburg, M. C. Herbers te Steen bergen, L. A. Ampt te Bergen op Zoom en A. Rademakers te Roo sendaal. DEIL. Op de grote weg Utrecht- Den Bosch is onder Beesd bij een autobotsing de 16-jarige V. uit Lisse omgekomen. Hij zat in een personenauto, bestuurd door P. uit Lisse, die bij het inhalen op een tegenligger botste. Zowel P. als de 16-jarige V. uit Lisse, die naast hem zat, werden zeer ernstig ge wond. V. is in de loop van de nacht overleden in het ziekenhuis te Cu- lemborg. De inzittenden van de te genligger, ook een personenauto, de heren B. en K. uit Den Haag, werden licht gewond. De beide auto's werden totaal vernield. Zuidpool opnieuw veroverd Ontdekkingsreizigers alweer op terugweg Vijf Nieuw-Zeelanders hebben vrijdag over land de Zuidpool be reikt. Na de Noor Amundsen (in december 1911) en de Brit Scott (in januari 1912) zijn zij de eersten die dit gepresteerd hebben. De vijf - onder wie sir Edmund Hillary, die ook de Mount Everest beklom - werden begroet door de zeventien Amerikanen die sinds oktober aan de Zuidpool zitten. Zij zijn er per vliegtuig heen gegaan. De Britse ploeg onder leiding van dr. Vivian Fucbs was nog een goe de 500 km. van de pool verwijderd toen Hillary arriveerde. Het plan was eerst, dat Hillary en Fuchs van een afgesproken punt uit sa men de tocht zouden maken, maar Hillary besloot een week geleden het alleen te doen. Hij heeft alles op alles gezet om het doel zo spoe dig mogelijk te bereiken. De voor raad benzine was maar n'et toerei kend Er was bij aankomst nog één blik over, voldoende voor 30 kilo meter. Het landschap waar Hillary en de zijnen doorheen zijn getrokken wordt beheerst door de 1700 meter hoge berg Markham en de 4500 me ter hoge berg Kirkpatrick. Fuchs en zijn gezelschap zijn 24 november jl. vertrokken van de basis Shackleton bij de Weddell- zeè en in d© tweede helft van de cember op de basis South-Ice, later dan het plan was, aangekomen. Zij reisden bij temperaturen van twin tig a vijfentwintig graden onder nul. Fuchs heeft onderweg enkele voertuigen moeten achterlaten. Zelf is hij tot driemaal toe met zijn sneeuwkat in een spleet terecht ge komen. Ook de te verrichten we tenschappelijke waarnemingen ver traagden zijn voortgang. Geen wedijver Van de zijde der organisatoren van de expeditie wordt beslist te gengesproken dat er ooit sprake ge weest zou zijn van wedijver tussen Hillary en Fuchs om als eerste de Zuidpool t* beroiken. Inmiddels hebben de Amerikaan se radiostations de expeditie toch voorgesteld als een wedloop tus sen de Britse groep van dr. Vivian Fuchs en de Nieuw-Zeelandse van sir Edmund Hillary. Een der om roepers zei dat Fuchs wel teleurge steld zou zijn door het nieuws dat Hillary de Zuidpool reeds heeft be reikt. Mevrouw Joyce Fuchs, de echt genote van de leider van, de Britse groep die nu nog vijfhonderd km. van cle pool verwijderd is, betoon de z'ich zeer opgetogen over het nieuws van Hillary's succes, toen haar dit te Cambridge thuis werd meegedeeld. „Prachtig gedaan", zei zij, „ik ben er erg blij om". De Nieuw-Zeelandse premier, Walter Nash, deelde lady Hillary telefonisch het nieuws van de aan komst van haar echtgenoot op de Zuidpool mee, hij zond sir Edmund een gelukwens. Hillary ontving ook hartelijke gelukwensen van Sjerpa Tensing Norkay, die hem vergezelde bij de beklimming van de Mount Everest. Niet gewacht op Fuchs Sir Edmund Hillary, de leider van de Nieuw-Zeelandse Zuidpool expeditie, heeft zondag de pool, waar hij vrijdag was aangekomen, aan boord van een Amerikaans ma rinevliegtuig verlaten. Hij ging naar de zg. basis van Scott. aan' de Ross- zee. Het kan nog wel een dag of tien duren voordat Fuchs de pool bereikt. Bij haar aankomst aan de pool had de expeditie nog brandstof voor 15 tot 25 km. De levensmid- delenvoorraad was nog toereikend voor tien tot vijftien dagen. De laatste week van hun tocht waren de Nieuw-Zeelanders voortgetrok ken op een hoogte van 3 000 meter en bij een temperatuur van dertig tot 34 graden Celsius onder nul. De laagste temperatuur was ongeveer 42 graden onder nul geweest. INTERNATIONAAL GEZELSCHAP AAN DE ZUIDPOOL Atlantische - ,VJ- y-Oceapn/- .\*Y CU l.ney'-. Y .tlLlrn l ij X'p'oOL WE TENSCHA PP EL IJ Kt BASES: A VERENIGDE STATEN ENGELAND &SOWJET UNIE ANDERE LANDEN inrf/scfied^i Wil -~Ocq oort'. lond mm'. .K I Tkf/\PO<JTE VAN 3 L'V'iAi Pu/B ■amerika -■ KiXsT£-Tl%-«—V //V Jb e'-cA;"?*' 1 w Y' I e OcGoonV iwiSSfevi Yii -A160 -W,L- V N/Eu*.;.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1