DE ZIERIKZEESCHE COURANT RUSSISCHE LEIDERS STUURDEN TELEGRAM AAN H.M. DE KONINGIN CHR0ESJTSJEF TOAST OP AMERIKA Opstand in Venezuela beëindigd De Nederlandse evacué's in Singapore Minister Hofstra constateert een duidelijke verbetering in invoercijfers Sjahrir houdt rekening met de mogelijkheid van communistische staatsgreep Russen verscherpen toezicht in Berlijn PERSONENAUTO REED HET WATER VAN BURGHSLUISE HAVEN IN VRIJDAG 3 JANUARI 1958 No. 18286 114e jaargang ZIERSKZEESdEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Lone nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikiee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtmen, ZUrikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Wensen voor bestendiging van de vrede 's-GRAVENHAGE, 2-1. De Rus sische leiders, K. Worosjilow, N. Chroestsjow, N. Boelganin, hebben nieuwjaarsboodschappen gericht aan Hare Majesteit Koningin Ju liana en aan de minister-president W. Drees. De tekst van de bood schappen is door de Russische am bassade te den Haag bekend ge maakt. Het telegram aan Hare Maje steit de Koningin luidt als volgt: „Uwe majesteit staat U ons toe bij de intrede van het nieuwe jaar U en het Nederlandse volk onze hartelijke gelukwensen van voor spoed te willen aanvaarden. Wij hopen, dat in het nieuwe jaar alle staten, zowel de grote als de kleine, al hun krachten zullen aan wenden, om aan de verwezenlijking van de innigste verlangens van de volken tegemoet te komen, nl. het verzekeren van een duurzame vrede en om de mensen voor de vrees voor de dag van morgen te vrij waren. Van deze gelegenheid gebruik makend zouden wij tevens onze beste wensen willen uitspreken voor het nieuwe jaar en de beste wensen voor de gezondheid en het geluk voor uw gezin". Telegram aan dr. Drees De tekst van het telegram aan de minister-president, de heer W. Drees, luidt als volgt: „Mijnheer minister-president, staat U ons toe ter gelegenheid van de intrede van het nieuwe jaar U persoonlijk en het Nederlandse volk onze hartelijke wensen van geluk en voorspoed over te brengen. De tocht naar Zuidpool de WELLINGTON, 3-1. De Nieuw- Zeelandse expeditie die onder lei ding van sir Edmund Hillary op 'weg is naar de Zuidpool is donder dag haar doel tot op circa 65 km. genaderd. In de nacht van twee op drie januari legde de expeditie ruim 45 km. af. Staat U ons toe de hoop uit te spreken, dat uw land in het nieuwe jaar, tezamen met de andere staten, al zijn krachten zal inspannen voor de verwezenlijking van de in brede kringen steeds meer veldwinnende principes van het vreedzaam naast elkaar bestaan en een waardige bij drage zal leveren In de nobele zaak van het behoud en het versterken van de vrede. Dit zou een belangrijke stap zijn naar het in vervulling gaan van de innigste droom van alle mensen ln vrede en rust te leven, geen angst te hebben voor de dag voor mor gen, voor een gelukkige toekomst van hun kinderen en hun naaste verwanten. Wij wensen van harte, dat de be trekkingen tussen onze landen in een geest van vruchtbare samen werking en in naam van de wereld vrede zich zullen ontwikkelen". Minder spanning in 1958? LONDEN, 3-1. De Sow jet-partij leider Nikita Chroesjtsjef, heeft donderdagavond op een receptie voor het corps diplomatique in het Kremlin te Moskou, een heildronk uitgebracht op het „prachtige Ame rikaanse volk", op president Eisen hower en de andere bondgenoten van de Sow jet-Unie uit de tweede wereldoorlog. Hij hoopte dat Amerika en Rus land dit jaar overeenstemming zou den bereiken over het afschaffen van de koude oorlog en „dat een vredesengel boven ons zal zweven in plaats van een oorlogsduivel". Chroesjtsjef betreurde, dat de Sowjet-Unie en haar bondgenoten, nadat zij het fascisme verslagen hadden, in verschillende kampen terechtgekomen waren. „Wij doen alles wat wij kunnen om een einde aan de koude oorlog te maken en de wereldvrede te verzekeren", zei hij. „Als de wijsheid niet over wint, zullen de vernietigingswa pens zich blijven ophopen, dan zal een oorlog uitbreken waarin mil joenen mensen vernietigd zullen worden en ontzettende schade aan gericht wordt. Wij geloven echter, dat 1958 een verzwakking van de internationale spanning zal bren gen". LONDEN, 3-1. De opstand in Ve nezuela is afgelopen. Hij heeft één dag geduurd. Regeringstroepen ja gen de laatste opstandelingen na. President Jimenez heeft in een radiorede het einde van het verzet der rebellen bekendgemaakt, na dat een opstandige groep militai ren te Los Teques, 24 km van de hoofdstad, zich overgegeven had. Tevoren was in een communiqué van het leger gezegd, dat het gar nizoen van. Maracay, het voor naamste centrum van de opstand, op 80 km van Caracas, de wapens had neergelegd. De leiders der rebellen zijn met een vliegtuig naar Columbia ge vlucht, waar zij politiek asiel heb ben gevraagd. Zij verklaarden dat zij te weinig steun hadden ge kregen. SINGAPORE, 2-1. Volgens het persbureau Agence France Presse bracht de „Waterman" donderdag 750 en de „Tjiliiwah" 177 Neder landse evacué's uit Indonesië in Singapore. Deze laatsten waren in Tandjong Priok aan boord gegaan en de passagiers van de „Water man" in Surabaja De meesten van de nieuw aangekomenen waren In dische Nederlanders. De „Waterman" zal op 6 januari weer vertrekken om opnieuw eva cué's in Surabaja en Djakarta op te halen, met bestemming Singapore. Op het ogenblik vertrekken da gelijks vele Nederlandse repatrië- renden per vliegtuig naar Neder land, daar in de naaste toekomst geen repatriëringsschepen uit Sin gapore naar Nederland zullen ver trekken. Van de 3.488 evacué's, die sinds het begin van de repatriëring in Singapore zijn aangekomen, zijn er tot 30 december 3.014 naar Neder land doorgereisd. De Amerikaanse regering zal het Congres vermoedelijk vragen om goedkeuring van defensie-uitgaven tot een bedrag van veertig miljard dollar in het belastingjaar dat op 1 juli 1958 begint. TWEEDE KAMER Speling van f 20 milloen in belasting verhoging ■-GRAVENHAGE, 2-1. Minister Hofstra heeft in de Tweede Kamer een speling van niet meer dan twintig miljoen toegestaan in de voorgestelde belastingverhogingen. Deze miljoenen komen dan niet ten goede van het Provinciefonds en het Gemeentefonds. Het schat kisttekort van f 107 miljoen moet echter volledig worden gedekt. Uit de twintig miljoen kan wor den bekostigd de handhaving van de vervroegde afschrijving, die mi nister Hofstra voor bepaalde tak ken van bedryf gedurende twee jaar wilde schorsen, wat hem tien miljoen zou opbrengen. De eerste zwaluw, waarover de minister gesproken heeft bij de ai- gemene financiële beschouwingen is door enige andere gevolgd. Er valt een duidelijke verbetering in de in voercijfers te constateren. Dat vindt zijn weerspiegeling ook in de betalingsbalans. De lopende reke ning vertoont een overschot en het ziet er naar uit, dat het tekort over 1957 lager zal zijn dan dat over 1956. Struisvogel problemen In een graf uit de 20ste dy nastie, dat gevonden werd bij de tempel van Heliopolis ten zuidoosten van Cairo, zijn mummies van struisvo gels aangetroffen. Het is de eerste maal dat zulk een ontdekking werd gedaan. Het bestaan van struisvogels in de farao-tijd was bekend, maar sedert de Romeinse tijd kwamen in Egypte de dieren niet meer in het wild voor. De Egyptenaren die ibissen, katten, krokodillen, ossen en andere heilige die ren mummificeerden sche nen de cultus van de struis vogel niet gekend te hebben. De ontdekking van beide mummies stelt de archeolo gen voor een probleem. Twee beelden uit het Oostenrijkse plaatsje Lech, waar de prinsessen Irene en Margriet op het ogenblik een wintersportvakantie doorbren gen. Op de bovenste foto zien we hoe de hoge gasten een muzikale hulde wordt gebracht door het plaatselijke mxiziekkorps, dat de sneeuw voor het hotelterras een welkom uitbracht. Op de bovenste foto zien we de burgervader van Lech, die de beide hoge gasten welkom heet. Zowel de burgemeester als de muzikanten dragen op de foto's de merkwaardige slaapmutsachtigehoofddeksels, die tot de nationale dracht horen. De arbeidsmarkt vertoont een duidelijke ontspanning. De wens om het percentage der omzetbelasting op sigaretten op zes terug te brengen stuit op zeer ernstige bezwaren, zegt de minis ter, die voorts opmerkt niet te heb ben gehoord, waar de compensatie zou moeten worden gevonden Spr. acht het voorgestelde tarief rede lijk en mogelijk. Hij merkt op, dat Nederland met een gemiddelde prijs van 90 cent per pakje gunstig afsteekt tegenover andere landen. Alleen België is goedkoper, maar dat geldt vooral inlandse tabak. De minister merkt op, dat in 1938 per hoofd der bevolking 500 siga retten werden gerookt. Van 1951 tm. 1956 werd dit resp.: 822, 913, 966, 1065, 1092, 1208. Een zodanige verhoging van het verbruik doet zien, dat het artikel toch niet onre delijk hoog in prijs is. Spr. vraagt welk alternatief men heeft. De verhoging der belasting op televisietoestellen en personen auto's kan z.i. werkelijk nog wel worden gedragen. BESPREKINGEN IN LONDEN OVER INDONESIË DJAKARTA, 2-1. Politieke krin gen in Djakarta zijn vandaag in op schudding geraakt door een ver klaring, welke de voormalige pre mier Sutan Sjahrir, thans voorzit ter van de Indonesische socialis tische partij, zou hebben afgelegd. Volgens het Indiase dagblad „Sta tesman" zou Sjahrir hebben gezegd dat „een communistische greep naar de macht, tijdens de afwezig heid van president Soekamo uit Indonesië, een burgeroorlog zou veroorzaken". Naar de correspondent van het A.NP. in Djakarta van gezagheb bende zijde heeft vernomen, zal president Soekamo door de minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, worden vergezeld, wanneer hij de volgende week naar India vertrekt om enige tijd rust te nemen. De legerwoordvoerder in Djakar ta, majoor Harsono, heeft donder dag verklaard, dat „voor zover hem bekend was", Zweden het verzoek van Indonesië om levering van wapens „op grond van politieke overwegingen" van de hand heeft gewezen. Naar op het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken werd ver nomen, heeft de Nederlandse am bassadeur in Londen, Stikker, don derdag op diens verzoek een bezoek gebracht aan de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. Men meent uit goede bron KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Wanneer de thans rond de derde petroleumhaven in aanbouw zijnde tankinstallaties voltooid zullen zijn, zal, zo deelde burgemeester Van Walsum ln zijn nieuwjaarsrede mede, de opslagca paciteit van minerale oliën met on geveer anderhalf miljoen ton toe-< nemen. OOSTHUIZEN. Een vrachtauto met vier personen is donderdag morgen nabij café Kaan te Oost huizen in de ringvaart gereden. Komend uit de richting Hoom op weg naar Edam nam de bestuur der een te grote bocht naar de over de vaart liggende brug. De inzit tenden werden vrij vlot op het droge gebracht. De bestuurder, de heer L. L. Jansen uit Groningen, en diens 8-jarig zoontje werden ter observatie naar het stadsziekenhuis te Hoorn vervoerd, waar na een voorlopig onderzoek hun toestand 's middags redelijk wel werd ge acht. WEESP. De gemeenteraad van Weesp zal dinsdagavond 7 januari beslissen over de aankoop van een uniek bordje van Weesper porce- lein. Van de zijde van het kunst historisch college van advies van Weesp werd het gemeentebestuur meegedeeeld, dat op de laatst ge houden kunst- en antiekbeurs te Delft o.a. een bordje en enkele kopjes Weesper porcelein aange boden werden. Het bordje is het enige dat in Weesper porcelein nog bekend is. ROSMALEN. Op de rijksweg 's-Hertogenbosch-Nijmegen, onder de gemeente Rosmalen, is donder dagmiddag het tienjarig zoontje van de familie Vallenga bij het per rijwiel oversteken gegrepen door een auto. De jongen was op slag dood. te weten, dat de situatie in Indo nesië het onderhoud is geweest. Op een personferentie heeft de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, inza ke de Indonesische kwestie gezegd, dat deze in een delicaat stadium van ontwikkeling is en wat ook ge daan zou kunnen of moeten wor den zou vergemakkelijkt worden, indien hij zich niet waagde aan enig commentaar over de juridische kwesties. „Ik kan nu niet precies zien wat ik doen kan". De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft donderdag ge zegd, dat een Indonesisch verzoek om Amerikaanse wapens in Was hington nog steeds bestudeerd wordt. Hij gaf echter geen aanwij zing omtrent een mogelijke vol tooiing van de studie. Het State Department heeft medegedeeld, dat Indonesië ongeveer zes maanden geleden informeel om wapens heeft gevraagd. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Zeg nooit „Dat geeft niets", vóór u het grondig hebt ge- probeerd. BERLIJN, 2-1. Bij verscheidene grensovergangen in Berlijn stonden dinsdag Russische militairen. Er werd in de stad ook door Russen gepatrouilleerd. E enBritse woordvoerder heeft medegedeeld, dat een Russische militair enkele dagen geleden in de Britse sector van Berlijn politiek asiel heeft gevraagd. De man, die geen officier was, was niet meer in Berlijn. Volgens een Oostduitse politie man zoeken de Russen naar deser teurs. Westberlijnse tolbeambten heb ben van Oostduitsers gehoord, dat er drie Russische soldaten waren gedeserteerd. Andere Oostduitsers hadden verklaard dat er een hoge Russische functionaris was ge vlucht. ROTTERDAM. Rotterdam is een honderdjarige rijker geworden: me vrouw J. L. Reuijl-Nak, die in de Gouvemestraat bij haar zoon van in de zestig woont, heeft donder dag deze hoge leeftijd bereikt. Me vrouw Reuijl is in Avereest gebo ren, in 1881 trouwde zij in Kampen en de laatste vijftig jaar woont zij in Rotterdam. Haar man overleed op 86-jarige leeftijd. Vier kinderen had het echtpaar, 24 kleinkinderen, 41 achter-kleinkinderen en 8 ach ter-achter-kleinkinderen. m Op 6 en 7 januari a.s. zullen de ministers van Buitenlandse Zaken der zes landen van de gemeen schappelijke markt te Parijs op de Quai d'Orsay bijeenkomen tenein de de leden der Europese commis sies te benoemen en een beslissing te nemen in het netelige probleem waar de zetel der Europese instel lingen gevestigd zal worden. Twee personen kwamen om het leven HAAMSTEDE, 3-1. In de nacht van donderdag op vrijdag - om streeks 00 uur 05 - Is een personen auto, bestuurd door de heer P. Hoogenboom te Noordwelle, in het water van de Burghsluise haven geraakt. Twee van de drie inzit tenden der auto, t.w. de 36-jarige mevrouw J. Landegent-Hoogen- boom en de 39-jarige bestuurder de heer P. Hoogenboom, konden zich niet tg dig uit de auto bevrij den en verdronken. De derde inzit tende, de heer H. Landegent, wist nog wel uit de auto te komen en zich in veiligheid te stellen. De inzittenden keerden huis waarts van een verjaringspartijtje en reden in de richting Haamstede. Volgens mededeling van de enige overlevende van het tragische on geluk schijnt er op het havenpla teau te Burghsluis iets met de stuurinrichting niet in orde te zijn geweest, waardoor de au to te wa ter raakte, met het bovengemelde noodlottige gevolg. De heer Landegent heeft nog ver schillende malen naar de onder water liggende auto gedoken, zon der resultaat evenwel. Met behulp van een ter plaatse aanwezige kraan kon de auto binnen een kwartier op het droge worden ge bracht. De ijlings ontboden arts de heer Simons te Renesse kon echter slechts de dood van de beide slacht offers constateren. De verslagen heid te Haamstede over dit onge luk is groot. ALGEMENE VERGADERING NEDERLANDSE ONDERWIJZERSVERENIGING De onderwijzers en het raadslidmaatschap AMSTERDAM, 2-1. In Amster dam is vanmiddag de 12e algemene vergadering van de Nederlandse Onderwijzersvereniging geopend. Tijdens de middagzitting, die door ongeveer 500 leden uit alle de len van het land werd bijgewoond, werden twee moties van het hoofd bestuur met algemene stemmen aangenomen. De eerste motie betrof een amen dement op het wetsontwerp tot wegneming van de belemmeringen, die het zowel de onderwijzer van het openbaar als die van het bij zonder lager onderwijs onmogelijk maken, lid van de gemeenteraad te zijn. Door het amendement-Oud, dat door de Tweede Kamer werd aangenomen, is dit wetsontwerp zodanig gewijzigd, dat geen enkele leerkracht in gemeentelijke dienst lid van de gemeenteraad zal kun nen zijn. De vergadering wa9 van mening dat door deze regeling rechten aan onderwijzers van openbare lagere gemeentelijke scholen zullen wor den onthouden, die aan leerkrach ten van bijzondere lagere scholen wel worden toegekend In de motie wordt er bij de regering op aange drongen het gewijzigde wetsont werp in te trekken. Ook over de salarisregeling van de leraren bij het lager nijverheids onderwijs werd een motie inge diend. Hierin wordt ernstig be zwaar gemaakt tegen de uitgestelde verhoging van salarissen voor deze leraren. De motie zegt o.m, dat in gevolge het in 1955 bereikte ak koord verwacht mag worden, dat de salarissen voor leraren bij het lager nijverheidsonderwijs per I januari 1957 in overeenstemming worden gebracht met de regeling die thans voor onderwijzers met hoofdakte voor voortgezet gewoon lager onderwijs geldt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1