Djakarta verbiedt luchtvervoer van Nederlanders naar Singapore Opstand van luchtmachtofficieren in Venezuela DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 2 JANUARI 1958 Z1ERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jennewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01 itO-2938 Washington bezorgd Ned. marine op Curagao op alles voorbereid Rebellen bombardeerden presidentieel palels Regering stelt censuur in HIROSJIMA - twaalf jaar later WILLEMSTAD, Curacao, 2-1. Qp de militaire basis van Maracay, 110 km van de Venezolaanse hoofdstad Caracas, Is woensdagochtend een opstnd van luchtmachtofficieren uitgebroken tegen de regering vn president Jimenez. De opstandelingen hebben een radiozender veroverd en hun berichten kunnen op Curacao opgevangen worden. Volgens deze zender hebben de opstandelingen ook de plaats Valencia, 90 km ten zuidoosten van Maracay, ln banden. Er schijnen nog geen gevechts- handelingen te zijn geweest. Wel vreest men in de hoofdstad een luchtaanval van de opstandelingen, die met eon bombardement hebben gedreigd als de macht niet aan hen wordt overgedragen. De minister van Defensie heeft woensdagavond een gedeeltelijke verduistering ge last. Vliegtuigen beschoten De regering heeft van haar kant de bevolking van Maracay aange raden dekking te zoeken, omdat de opstandelingen aangevallen zullen worden Volgens radio-berichten die in New York zijn ontvangen, zou geschoten zijn op vliegtuigen van de opstandelingen die boven de hoofdstad vlogen. Het nationale vakverbond heeft inmiddels verklaard, dat het de regering van president Jimenez steunt. Functionarissen in Washington vatten de opstand „ernstig" op. Er heerst enige bezorgdheid in de Amerikaanse hoofdstad .omdat er in Venezuela 49.000 Amerikanen wonen en werken. Volgens sommige diplomatieke kringen in Washington hebben de opstandelingen al een luchtaanval op Caracas gedaan, waarbij zeker een bom werd geworpen. Vliegtui gen van de opstandelingen zouden vrijwel onafgebroken boven de hoofdstad vliegen. President Jimenez heeft in een radiorede verklaard, dat vier krach tige colonnes militairen op weg zijn naar Maracay om de rebellen „in de pan te hakken" als zij zich niet overgeven. Een der vliegtuigen van de re bellen, die boven Caracas hebben gevlogen, is tot landen gedwongen. De vlieger is gearresteerd. De regering heeft censuur inge steld; telefoongesprekken van uit New York met Caracas aange vraagd, werden woensdag niet aan genomen. Opstand gevolg van arrestaties In diplomatieke kringen in Wash ington verklaarde men woensdag, dat de opstand volgt op de arres tatie van een aantal militaire lei ders, o.w. vermoedelijk de bevel hebbers van leger en luchtmacht, op oudejaarsavond. Op de basis van Maracay zijn 400 man van de luchtmacht en vier bataljons van het leger ge stationeerd. Er bevinden zich 200 vliegtuigen, w.o. 30 Sabre- straaljagers en circa 50 straal vliegtuigen van Britse makelij, w.o. Canberra's en Vampires. Men gelooft, dat de rebellen een algemene staking zullen uitroepen, waardoor ook de olie-industrie ge troffen zou worden. Veertien dagen geleden is presi dent Jimenez herkozen voor een nieuwe ambtstermijn van vijf jaar. De oppositie kon bij die volksstem ming geen kandidaten stellen. Paleis gebombardeerd De radio van de opstandelingen heeft later gemeld, dat met goed gevolg het paleis van president Ji menez nabij Caracas, is gebombar deerd. De Nederlandse marine op Cu racao is wegens de gebeurtenissen in Venezuela in een toestand van „verhoogde waakzaamheid" bracht. Men houdt nl. rekening met de mogelijkheid, dat bij mislukking van de opstand de opstandelingen met vliegtuigen naar de Neder landse Antillen zullen proberen uit te wijken. MISLUKTE STAATSGREEP OP AMBON Arrestaties van burgers en militairen DJAKARTA, 1-1. Uit een woens dag op Ambon uitgegeven Indone sisch legercommuniqué blijkt dat medio december pogingen zijn ge daan om de regionale regering van de Molukken en de Indonesische „provincie West-Irian" (Nieuw- Guinea) omver te werpen. Volgens het communiqué was op 13 decem ber jl. een aantal legerofficieren en burgers gearresteerd omdat „dui delijk bewezen was dat zij poogden de wettige regering van de Moluk ken en west-Irian omver te wer pen". Het communiqué was uitgegeven do£-> het provinciaal bestuur van d*eilandengroep tussen Celebes en westelijk Nieuw-Guinea. De arres taties waren verricht „in het be lang van de binnenlandse veilig heid en in het kader van de be vrijding van west-Irian". Te Djakarta werd woensdag uit Ambon vernomen dat verscheidene bedrijven en ondernemingen sedert de mislukte staatsgreep onder zware militaire bewaking waren gesteld. Onder de gearresteerden bevin den zich een majoor, kapitein, twee luitenants, een arts, voorlichtings- Dieptebommen contra haaien Een mijnenveger van de Zuid-Afrikaanse marine zal met dieptebommen en hand granaten haaien bestrijden, die in de afgelopen weken viermaal een bader aan de kust van Natal hebben aan gevallen. Volgens handelskringen te Bonn zullen de broodprijzen in west- Duitsland in januari met gemid deld ongeveer 6 pfennig per kg. worden verhoogd. TITO WIL TOPCONFERENTIE VAN KLEINE EN GROTE LANDEN Betere sfeer nodig tussen de landen BELGRADO, 31-12. - President Tito van Zuid-Slavië heeft zich in een nieuwjaarsboodschap uitge sproken voor een topconferentie van de kleine en de grote landen. Op die wijze zou men een uitweg moeten zoeken uit de tegenwoor dige toestand, die volgens de maar schalk een gevaar voor de vrede Inhoudt. Hij vindt het jammer, dat een dergelijk voorstel niet is voortge komen uit de jongste topconfe rentie van de NAVO. Het op die vergadering besprokene had ech ter de ongerustheid in de wereld nog doen toenemen. Men had in de Russische Spoetniks geen aanlei ding behoeven te zien tot het tref fen van militaire voorbereidingen. Eén voor één moeten, volgens president Tito, de hangende inter nationale vraagstukken worden be sproken. Zo kon er een tijd van ac tieve co-existentie beginnen. Hij sprak zich uit tegen „co-existentie tussen blokken". De verdeling van de wereld in blokken was in tegen spraak met het beginsel van co existent!». Er moest een sfeer van ver trouwen tussen de grote landen komen. Zuid-Slavië zal met alle landen samenwerken, zonder reke ning te houden met hun sociale stelsels. Voor het eerst na de oorlog zal, wanneer er zich geen onverwachte moeilijkheden voordoen, in het ko mende jaar weer een te Hamburg thuishorend en onder Duitse vlag varend passagiersschip een regel matige lijndienst tussen de Hanze stad en Noord-Amerika onderhou den,. De Nieuw Zeelander sir Edmund Hillary, wiens expeditiegroep voor spoedig voorttrok in de richting van de Zuidpool, heeft dinsdag avond met grote moeilijkheden te kampen gekregen. De leden van de expeditie moesten hun tractors uit de sneeuw graven en een groot deel van hun voorraden uitladen. Men heeft twee van de vier vrachtsle den moeten achterlaten. officier, een onderwijzer en andere burgers. Bevoegde gezagsdragers op Am- bon wezen er met nadruk op dat de aanslag niet door de verbannen leiders van de „republiek der zuid- Molukken" was geïnspireerd. Eisenhower antwoordt Cbroesjtsjef GETTYSBURG, 1-1. - President Eisenhower heeft de nieuwjaars boodschap van de Russische leiders beantwoord. In zijn antwoord zegt hij dat de V.S. in 1958 alles zullen Tamiko Mizoue (op de foto) had de atoombomaanval op de stad Hiro- döen om betere betrekkingen tic?k.sjlma in Japan overleefd en zij leefde gelukkig en tevreden totdat. sen beide landen tot stand te bren gen. Ben Goerion kabinetsformateur JERUZALEM, 1-1. President Ben Zvi van Israël heeft Ben Goerion opgedragen een nieuw kabinet te vormen. Ben Goerion heeft de op dracht aanvaard. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wat minder kijken naar het 1 verleden en meer vertrouwen hebben in de toekomst maakt i ledereen gelukkiger: zij in november van het vorig jaar (1957) overleed aan schildklierkanker, die zij, volgens de doktoren, 12 jaar geleden had opgelopen. Tamiko, die vorig jaar zeventien was geworden, was een van de meer dan 30 per sonen, die in 1957 stierven en waarvan de doodsoorzaak gezocht moet worden in de atoombomaanval van 1945. Volgens de statistieken is het aantal slachtoffers van 16 in 1954 en 1955 tot 26 in 1956 en meer dan 30 in 1957 gestegen ten gevolge van de radio-actieve stralingen, aldus een aantal Japanse artsen. Parlement bevestigd staat van oorlog SINGAPORE, 1-1. - De Indone sische regering heeft het vervoer door de lucht van Nederlandse evacuees naar Singapore stopgezet. Een woordvoerder van de Indo nesische luchtvaartmaatschappij „Garoeda", maakte woensdagavond in Singapore bekend dat zijn maat schappij geen chartervluchten voor evacuees meer zal maken. Hij kon geen reden geven van het verbod. De vluchten van de „Argonaut" van de „British Overseas Airlines", die bijna veertien dagen lang tus sen Djakarta en Singapore heen en weer vloog, zijn eveneens afgelast op last van de Indonesische re gering. DJAKARTA, 22-12. (Per lucht post). - Na slechts een enkele ver gadering heeft het parlement zijn goedkeuring gehecht aan een wets ontwerp tot bevestiging van het presidentieel besluit, waarbij in de plaats van de staat van oorlog en beleg, voor geheel Indonesië de staat van oorlog wordt afgekon digd. Het wetsontwerp werd met algemene stemmen aangenomen - behoudens dat de Masjumi zich van stemming onthield. De Masjumi- vertegenwoordigers achtten het wetsontwerp te belangrijk om het zonder ernstig beraad in behande ling te nemen. Officieren hoogste gezagsdragers Volgens de nieuwe wet wordt het hoogste gezag niet meer in handen gelegd van de minister van Defen sie, zoals onder de vroeger be staande regeling het geval was, doch in die van de chefs van sta ven der gewapende strijdkrachten, ieder voor zijn eigen terrein, die hun richtlijnen krijgen van het ka binet. Bij de verdediging van het wets ontwerp zeide premier Djuanda, dat als wij de ogen niet sluiten voor de feiten zoals die op het ogenblik iruhet binnenland zijn, in het bij- zOTider in verband met de strijd om west-Irian, wij zullen moeten toe geven dat het afkondigen van de staat van oorlog een kwestie van noodzaak is. De regering beschikt over bewijzen, dat het land door ordeverstoring wordt bedreigd, en daarom is de afkondiging van de staat van oorlog juridisch gespro ken verantwoord. De toestand ln de havens DJAKARTA, 21-12. (Per lucht post). - Volgens uit Soerabaia ont vangen berichten heeft in de haven van Soerabaia na het uitschakelen van de K.P.M.-schepen geen opsta peling van goederen plaats gevon den. Het scheepvaartverkeer ver loopt normaal en de gevolgen van het verbod tot uitvaren voor K.P. M.-schepen konden worden opge vangen door het inschakelen van nationale scheepvaartondernemin gen, aldus een ambtenaar van de havendienst in Tandjong Priok. Volgens het hoofd van de douane in Buleleng, op Bali, ligt daar het werk in de haven practisch vol komen stil, als gevolg van het onder toezicht stellen van de schepen van de K.P.M. Hierbij moet echter voor een deel ook rekening worden ge houden met de seizoensomstandig heden, daar het in de periode no vember tot maart voor de scheep vaart altijd moeilijk is Buleleng binnen te lopen. De pakhuizen in Buleleng liggen vol met goederen, die als gevolg van het vasthouden der K.P.M.- schepen niet kunnen worden ver scheept. Ook in Belawan ligt het werk in de haven praktisch stil. m Britse scheepsbouwondernemin- gen hebben in 1957 ruim 1,65 mil joen brt. aan orders voor te bou wen koopvaardijschepen geboekt, waarvan ongeveer 23 procent voor buitenlandse reders, zo deelde de president van de British Shipbuil ding Conference, J. A. Milne, mede. Het totaal was ruim 800,000 brt. kleiner dan van het vorige jaar. De jaarwisseling in de hoofdstad AMSTERDAM, 2-1. De jaarwis seling in de hoofdstad is rustig ver lopen. Op talrijke plaatsen in de stad werd klein vuurwerk afgesto ken en werden kerstbomen ver brand doch nergens behoefde de politie in te grijpen. Op oudejaarsavond was een 22- jarige jongeman in een woning in zuid bezig vuurwerk te fabriceren. Hierbij is vermoedelijk fosfor tot ontploffing gekomen, waardoor hij ernstige brandwonden opliep aan zijn gezicht en lichaam. Hij moest in een ziekenhuis worden opgeno men. Aan het meubilair werd ern stige schade veroorzaakt. Op deze avond deze zich in de Konijnenstraat tussen twee 36-ja rige mannen een vechtpartij voor waarvan de oorzaak een inwo- ningskwestie was. De een stak de ander verschillende malen met een dolkmes met als resultaat: één in een ziekenhuis en de tweede in de cel. RUMOERIGE OUDEJAARSNACHT MAASTRICHT, 1-1. De jaarwis- seling is in Maastricht enigszins ru moerig geweest. Tengevolge van enige ruzies in café's hebben vier personen geneeskundige hulp moe ten inroepen van de geneeskundige dienst. DRACHTEN, 1-1. Ten huize van de familie G. van der B. aan de Ullevlucht tê Drachten is de oude jaarsnacht op een zodanige agres sieve wijze gevierd, dat op een ge geven ogenblik, toen het nieuwe jaar goed en wel zijn intrede had gedaan, zowel de politiewagen, de doktersauto als een ambulance voor de deur moesten verschijnen. De gebroeders v. d. B. bleken slaags te zijn geraakt met een be zoeker, een inwoner van Bergum. Deze had het onderspit moeten del ven en lag, toen de politie arri veerde, met een bloedend hoofd en een gebroken been op de vloer. Hij is naar een ziekenhuis overge bracht. In de huiskamer was tengevolge van' de vechtpartij een ware ra vage aangericht. Kopjes en drink glaasjes lagen her en der verspreid en zelfs de kachel was overstag ge gaan. Een hulpvaardige hand had daarna enige emmers over het ge heel leeggegoten, waardoor de aan trekkelijkheid van dit oudejaars avondtafereel niet werd verhoogd. Drankmisbruik moet, volgens de politie, als een van de oorzaken van deze twist worden beschouwd. M De Italianen hebben het nieuwe jaar ingeluid met een gordijnvuur, afkomstig van revolver- en geweer schoten. Papieren bommen ontplof ten overal en uit de ramen regende het stukken oud aardewerk. Bij dit alles werden minstens 100 mensen gewond. In Rome lagen de straten bezaaid met glas. Tengevolge hier van „sneuvelden" honderden auto banden. Napels was op nieuwjaars morgen gehuld in een welk van stof, afkomstig van afgeschoten vuurwerk en voetzoekers. ALBANESE STRAALJAGERS ONDERSCHEPTEN BRITSE SKYMASTER Italiaanse radar projecteerde gedwongen landing LONDEN, 1-1. Het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag meegedeeld, dat men niets meer van een Skymaster, die met zes man aan boord onder weg was van DÜsseldorf naar Sin gapore, heeft gehoord nadat het toestel geseind had dat het door straaljagers in het gebied van de Adrlatische Zee werd onderschept. Een officier van de Italiaanse luchtmacht verklaarde in Brindisi dat een Italiaanse radarstation het toestel had gesignaleerd toen het blijkbaar gedwongen werd te dalen op het vliegveld van Valona in Albanië. Een functionaris van de Franse legatie in Tirana, de hoofdstad van Albanië, deelde woensdagavond te lefonisch mede dat de zes beman ningsleden van het tot landen ge dwongen Britse toestel in goede ge zondheid verkeren. De Britse rege ring had Frankrijk, dat de Britse belangen in Albanië behartigt, ge vraagd naar het lot van toestel en bemanningsleden te informeren. Woensdagmiddag had radio-Ti rana omgeroepen dat een Brits toe stel dinsdag Albanies luchtruim ge durende een half uur had geschon den en tot landen was gedwongen. Het toestel behoort tot een par ticuliere Britse luchtvaartmaat schappij. Het had geen passagiers, maar wel vrachtgoed aan boord. Frankrijk en Italië zijn de enige westelijke landen, die een diploma tieke vertegenwoordiging in Alba nië bezitten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1