M Minister-president dr. Drees richt zich tot de Nederlanders in Indonesië „Moys Duivekaters DE ZIERIKZEESCHE COURANT j Buiten de grenzen DINSDAG SI DECEMBER 1997 It NO. 18284 1140 Ji ZIERIKZEESCHEMN1EISWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr.*1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Krachtdadige medewerking van regering toegezegd DEN HAAG, 31-12. De minister president, dr. \V. Drees, heeft zich op oudejaarsdag tot de Nederlan ders in Indonesië gericht met een toespraak, die door Radio-Neder land Wereldomroep In alle uitzen dingen wordt uitgezonden. Dr. Drees zeide o.m. het onder staande: „Gij allen komt naar ons dicht bevolkte - ik ben geneigd te zeggen overbevolkte - land, op een ogen blik waarop nog woningnood heerst en waarin een werkkring niet zo gemakkelijk meer is te verkrijgen als nog kortgeleden in het alge meen het geval was. Het is ook maar een klein, en naar internatio nale machtsverhoudingen gemeten zwak land. Toch durf ik te zeggen, dat het getoond heeft innerlijk sterk te zijn". „Ik wil niet de indruk wekken alsof Ik de ogen gesloten zou hou den voor het feit, dat thans velen van U, en dan geheel buiten hun schuld, staan voor een crisis in hun leven. Ik wil U echter verzekeren, dat gij kunt rekenen op de kracht dadige medewerking van regering en volk om te zorgen, dat ge U hier thuis zult gevoelen en om zoveel mogelijk te bevorderen, dat zich voor U nieuwe mogelijkheden ope nen. Wij beseffen, dat er in deze da gen veel in U omgaat. Moge aan diegenen onder U, die besluiten voorlopig nog te blijven en te vol harden, de kracht worden geschon ken om de moeilijkheden te dragen die daaraan verbonden zijn. En aan hen, die naar Nederland komen, wens ik behouden vaart en roep ik toe: „welkom thuis", aldus dr. Drees. De „New York Herald Tribune" heeft dinsdag in een commentaar op de gebeurtenissen in Indonesië verklaard, dat de plotselinge ver legenheid waarin alle belangrijke onderdelen van de Indonesische economie zijn gekomen door de fei telijke onteigening van Nederlandse eigendommen precies de soort ont beringen en chaos schept waarop communisme welig tiert. De evacuatie 64 Nederlandse evacué's uit In donesië zullen vandaag oudejaar vieren in de lucht. Het betreft bijna 'allemaal K.L.M.-mensen uit Dja karta, wier gezinnen reeds eerder I vacueerden. De K.L.M. had be- oofd dat zij thuis in Holland met un gezinnen het nieuwjaarsdiner uilen kunnen gebruiken. De evacué's verlieten maandag avond Singapore in een gecharterd militair vliegtuig, dat versierd was net wimpels. Ergens boven de Middellandse zee zullen zij het rieuwe jaar begroeten. De KL.M. iaeft voor deze gelegenheid voor caampagne gezorgd. I In de avond van 31 december zal ,b Amsterdam een van een Noorse I uchtvaartmaatschappij gehuurd I liegtuig aankomen met 58 mensen, cie uit Indonesië zijn geëvacueerd Nederlandse scheepvaartkringen 'hebben gezegd, dat hun bedrijven nstig zullen worden beïnvloed door de ondertekening van de over- Ienkomst tussen Indonesië en Ja- anse rederijen, waarbij Indonesia chepen tot een totaal van 75.000 ton in huur zal krijgen voor het onder- ouden der inter-insulaire verbin dingen in Indonesië in de plaats .van de K.P.M.-schepen. Volgens een maandag in Djakar ta bekend gemaakte militaire ver- 'erdening, kunnen deskundigen van alle nationaliteiten, die in Indone- 'sië wonen, door het militair gezag te werk worden gesteld in dienst Ider regering of bij alle particuliere 'bedrijven. Gestremde mosselexport naar Frankrijk haalde bijna streep door de rekening 1957 toch nog goed mosseljaar In het verre oosten viert men nieuwjaarsdag op andere tijden. In China wordt deze berekend naar het maanjaar en vindt meestal plaats in februari met nieuwe maan. De Tibetanen kennen het „Losar", het lentefeest als jaarbegin. Zij zien in dat nieuwe jaar de overwinning van het licht over de lange, don kere winter. In Japan heeft men meer over eenstemming weten te bereiken met het westen, door in 1872 de gregori aanse kalender in te voeren, zodat ook hier het nieuwe jaar op 1 ja nuari begint. Men houdt echter ook nog wel vast aan oude gebruiken, die veel overeenkomst met die van China vertonen. Wrijving tussen Engeland en Malta VALLETTA, Malta, 30-12. De premier van Malta, Dom Mintoff, beeft een motie in het parlement ingediend, waarin hij dit lichaam vraagt zich te ontslaan van alle verplichtingen jegens Engeland, als dat land geen werk verschaft aan ontslagen arbeiders van de Britse marinewerf op het eiland, waar 14 000 man werken. Mintoff deed dit ondanks een te legrafisch verzoek van de Britse minister van Koloniën, Alan Len- nox-Boyd, om geen stappen te doen die de gemeenschappelijke zaak 20uden kunnen schaden en de po litieke en economische toekomst van de kroonkolonie in gevaar zou den kunnen brengen. De minister zei dat Engeland niet verplicht is een bepaald aantal arbeiders op de werf te werk te stellen. Een overzicht van het jaar 1957 voor de mosselbranche kan ondanks enkele gevoelige tegenslagen in dit jaar zeker nog tot tevredenheid stemmen. Dit is zeker niet in de laatste plaats te danken aan het weer op gang komen van de export naar Frankrijk in de afgelopen maand december, waardoor klachten over de ongelijke levering bij vergelij king van de standaardcapaciteits- cijfers en het daarop geleverde on derling, automatisch kwam te ver vallen. Door het wegvallen van de export aar Frankrijk (de achterstand ten cpzichte van 1956 bedroeg eind no vember zeker meer dan 10 miljoen kg. of in deviezen uitgedrukt voor Nederland een mindere inkomst van 2% miljoen gulden) was ook in dit opzicht een scheve verhouding ontstaan. Voor vele kwekers begon de catastrophe zich al af te tekenen, caar toch de bedrijven zijn inge steld op een normale afzet van de jroductie. En eind november had- een velen nog niet meer dan 40 pro cent van deze productie verkocht, velen bleven nog beneden de 40 procent. Nu in december van Duitse con currentie niet veel meer te merken jwas, de deviezenpositie van Frank- rijk verbeterde, waardoor de devie- eanstroom naar Nederland gelukkig weer begon te vloeien en de bestel- ngen weer binnen kwamen, kon gelukkig een deel van de achter stand worden weggewerkt. Men hoopt nu maar op een open winter om ook in de eerst komende maan- c en nog wat te kunnen exporteren. .Vellicht komt, als geen andere lictoren een spaak in het wiel ko nen steken, de elndrekening na af loop van het seizoen beter ooit dan men had durven hopen, toen eind 'sugustus 1957 bekend werd, dat de handel naar Frankrijk zou worden gecontingenteerd. De aanneming van het door een Heine groep belanghebbenden in het leven geroepen en doorgedrukte I erziening der standaardcapaciteits- cijfers was een belangrijke tegen valler voor de economisch zwakke- 13 bedrijven, daar de verschuiving dikwijls werkte in gunstige zin voor de meer kapitaalkrachtige kwekers. Maar eerst op langer-»'; tormijn zullen de blijvende nadele'J^j daarvan worden gevoeld Deze Eiening werkte echter zeker niet mee om de P.B O. in mosselaars- kringen populair te maken. „En alle Drie Koningen stuurden zij ons een moye duivekater". (Uit Bredero's „Moortje"). Evenals „de bakker Oostwaard", vereeuwigd door de bekende schilder Jan Steen, heeft de Nieuwendammer bakker Kroes dit jaar de „duive katers" gebakken, een traditie, die tot in oud-Germaanse tijden terug gaat. - Op de foto ziet men de heer A. Kroes, die enkele sierlijke duive katers uit de oven haalt. Dulles naar Perzië WASHINGTON, 30-12. De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, gaat naar Teheran voor besprekingen met Perzische leiders, alvorens hij de volgende maand de conferentie van landen van het Verdrag van Bagdad bijwoont, aldus heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken maandag meegedeeld. Dulles zal de conferentie, die te Ankara zal ge houden worden, als waarnemer vol gen, aan het hoofd van een dele gatie. a In 1957 zijn - voor zover op 26 december bekend was - 44 personen gedood bij ongevallen, waarbij de spoorwegen direct of indirect be trokken waren. Onder hen bevon den zich vier kinderen. De dodelij ke ongevallen kwamen voorname lijk voor op onbewaakte spoorweg overgangen. In negen gevallen was het slachtoffer een bromfietser, in een geval een scooterberi'der met duopassagier, in vijf gevallen een wielrijder of wielrijdster. In drie gevallen was een auto bij het on geval betrokken. Het stil verleden lachen van tijd gaat zwijgend over in wachten op nieuw beginnend verder praten. De hedenlampen verglijden streepschuivend tussen de nachten door maar in mijn zwarte handen mag ik ontvangen het licht van straks. TAP WERKMAN Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Het komt er op aan om goed, niet om lang te leven. De Afrikaans- Aziatische conferentie CAIRO, 30-12. Diverse commis sies van de Afrikaans-Aziatische conferentie in Cairo zijn vandaag bezig geweest resoluties op te stel len, die, naar verwacht wordt, later door de voltallige vergadering zul len worden aangenomen. Zo wil men Amerika, Rusland en Engeland vragen de atoomproeven te staken. Het NAVO-besluit om raketbases in een aantal landen in te richten, wordt betreurd. In een andere motie wordt gezegd, dat „de agressieve politiek van Israël" een gevaar voor de vrede is. De regering van Marokko heeft zich vandaag van de conferentie gedistancieerd. Aan de conferentie nemen vijf honderd vertegenwoordigers van „solidariteitscommissies" uit een veertigtal landen deel. Duwtje tegen Amerikaans onderwijs GETTYSBURG, 30-12. President Eisenhower heeft zijn goedkeuring gegeven aan een vierjarenplan ter verbetering van het onderwijs, waarmee een miljard dollar ge moeid is. Men wil hiermee de leem ten opvullen, die, als zij zouden blij ven bestaan - heeft minister van Onderwijs Marion Folson gezegd - de defensie ernstig zouden ver zwakken. Men wil op onderwijsge bied niet achter komen bij de Sow- jet-Unie. Er zullen op ruime schaal studie beurzen beschikbaar worden ge steld. De besparingen bij de Rijkspostspaarbank in 1957 AMSTERDAM, 31 dec. Volgens de voorlopige gegevens van de Rijks postspaarbank werd in 1957 bij deze instelling 655 millioen gulden inge- legd en 660 millioen gulden opgeno men Er werd dus 5 millioen gulden entspaard, afgezien van de rente welke op de rekeningen zal wor den bijgeschreven. Deze rente be- j draagt bijna 50 millioen gulden. Na bijschrijving daarvan zal het to nale inleggerstegoed zijn gestegen itot rond 1960 miljoen gulden ul timo 1957. De ontsparing in 1957 heeft uiteraard ook de beleggings- activiteit van de Rijkspostspaar- bank ten zeerste beperkt. De daling in de besparingen, welke zich reeds in het tweede halfjaar van 1956 aftekende, ging voort in 1957. DE EFFECTENBEURS IN 1957 Koerspeil werd ongunstig beïnvloed Zondagavond zijn van het vliegveld Schiphol twee Nederlandse zwem sters en hun verzorgsters naar Australië vertrokken, waar zij een uit gebreide tournee gaan maken door Zuid Australië. - Cockie Gastelaars, Corrie Schimmel (er achter) en mevrouw Anet Vlothuizen-Foursoff (rechts) voor het vertrek. AMSTERDAM, 31-12. In de ru briek „Beursplein 5" heeft mr, U. J. N. de Graaff, directeur van de Vereeniging voor den Effecten handel, vanmiddag de volgende radiorede uitgesproken: „In de wonderbaarlijke ontwik keling van de Nederlandse econo mie gedurende jaren, die sinds het einde van de oorlog zijn verstreken, is het Nederlandse volk gewend ge raakt aan een vrijwel voortdurende opgang van de conjunctuur. In het bijzonder in de ongeëvenaarde top jaren 1954, 1955 en ook nog 1956. Een jaar als 1957, dat enige aar zeling in de conjunctuur heeft ge bracht, en zelfs - in het laatste deel - een zekere achteruitgang, moest daardoor wel enig onbehagen en een zekere ontevredenheid verwek ken, ook al is dit jaar in feite voor het Nederlandse bedrijfsleven In het algemeen helemaal niet slecht geweest. 1 9 5 7: een jaar van grote zorgen over de mate waarin de schatkist was gevuld - of beter gezegd: gele digd een jaar van snelle achter uitgang onzer deviezenreserves, van een zware druk op de gulden in de zomermaanden, druk die gelukkig opgeheven kon worden, waarna de deviezenpositie geleidelijk weer een verbetering onderging. 1 95 7: jaar van inzet der be stedingsbeperking, jaar van kapi- taalschaarste en in verband daar mee een aanzienlijke stijging van de rentevoet, jaar ook van toene mende spanning in Indonesië, die in december tot een tragische cli max leidde. Voeg daarbij de onzekerheden in de Amerikaanse politiek en de on enigheden in de internationale po litiek, dan is het duidelijk dat er in dit jaar factoren te over geweest zijn die op het koerspeil aan de Amsterdamse effectenbeurs een on gunstige invloed uitoefenden. Het koerspeil is dan ook, na een niet onaanzienlijke stijging gedurende het eerste halfj aai-, in het tweede halfjaar voortdurend gedaald: het algemene koersindexcijfer, op de laatste beursdag 1956 198,65 bedra gende en op 28 juni 1957 zelfs 234,55, bedroeg gisteren - de laatste beursdag van dit jaar - nog slechts 166,18. Een gelukkige omstandigheid is, dat deze koersdaling niet gepaard is gegaan met grote omzetten: van een paniek is in het geheel geen sprake geweest. Volgens de „Daily Mail" zal men ïi de komende lente in Engeland taginnen met de aanleg van vier bases voor het afvuren van Ameri kaanse raketten Een komt er in Schotland, de andere drie aan de j Britse oostkust. De definitieve overeenkomst voor levering van merikaanse raketten zal in janu- 'ari getekend worden, aldus 't blad. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. Tot hoogle- raar aan de universiteit in Basuto- land, de Britse enclave in het zuid westen van Afrika, tussen Oranje- vrijstaat en Natal is benoemd om onderwijs te geven in de politieke wetenschappen aan de Kath. uni versiteit Pius XII, dr. Jac. van Loe- nen, directeur van de RK. H.B.S. te Gouda. Dr. van Loenen werd te Haarlem geboren en studeerde aan de Gem universiteit te Amsterdam geschiedenis en staatsrecht. VEENENDAAL. Men heeft de 16- jarige mej. Boon dood in de badcel van haar ouderlijke woning aan de Buurtlaan te Veenendaal aangetrof fen. Zij bleek door gasverstikking om het leven te zijn gekomen. Mej. Boon was om drie uur de badcel Ingegaan. Toen zij om half vijf nog niet hieruit was teruggekeerd, stel den de ouders een onderzoek in. ROTTERDAM. Zaterdagmiddag om even half een stoomde het Fran se s.s. „Les Glieres" de Nieuwe "Wa terweg binnen, komende van Ma nilla en bestemd voor Rotterdam. Daarmee is voor het eerst in de ge schiedenis het aantal in één jaar te Rotterdam binnengekomen schepen op 22.000 gebracht. •s-GRAVENHAGE. De Neder landse regering overweegt of, in na volging van Oostenrijk en Zweden, ook voor Nederland de douane-do cumenten voor de lijdelijke invoer van motorrijtuigen voor persoonlijk gebruik kunnen worden afgeschaft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1