hoekje Gemeente-begroting vastgesteld R£8Bri. I HART OORSPRONKELIJKE ROMAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 30 DECEMBER 1957 No. 18233 GEMEENTERAAD SEROOSKERKE Raad ziet voorlopig nog af van riool-bedrij f sgebouwt je Begroting 1958 vastgesteld De raad der gemeente Seroosker- ke (Sch.) kwam deze week in open bare vergadering bijeen onder voor zitterschap van de wnd, burgemees ter J. Klompe. Afwezig de heren J. Hanse en C. de Rijke Ingekomen was een schrijven van 't Technisch Adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, waarbij een vereenvou digd plan was ingezonden voor een bij de rioolwaterzuiveringsinstalla tie te bouwen bedrijfsgebouwtje, waarvan de kosten werden geraamd op f 2.250, dus f 1.350 minder dan volgens een eerder ingediend plan. B. en w. waren echter van mening dat de kosten nog te hoog waren, waarom zij voorstelden voorlopig van de plaatsing van het gebouw tje af te zien. Met betrekking tot de zuiverings installatie deelde de voorzitter ver volgens mede, dat voorzieningen getroffen zullen moeten worden om bevriezing van de installatie tegen te gaan. Gedacht werd om de vijzel met een plank af te dekken, waar door verwacht wordt dat bij een vorst van maximaal 5 graden de vijzel niet vast zal vriezen. Bij strengere vorst ware de installatie door te laten draaien. Sommige le iden betwijfelden echter of het door draaien bevriezing zal voorkomen. Voorts deed de voorzitter mede deling van een opgaaf van boven genoemd bureau van nog aan te schaffen gereedschappen, waarbij hij opmerkte dat de totale kosten van de installatie belangrijk hoger zijn dan aanvankelijk werd opge geven. Besloten werd het bedrijfsge bouwtje voorlopig niet te bouwen en omtrent het overige eerst nog een nader onderzoek in te stellen naar de noodzaak hiervan. Ook was ingekomen een schrij ven van de provinciale commissie ter beoordeling van de gemeente lijke uitbreidingsplannen waarin medegedeeld werd dat er ernstige bezwaren bestaan omtrent de plaats waar de bouw van een woning met café voor C. v. d. Male gedacht is. De voorzitter deelde hieromtrent mede, dat hij hierover reeds een bespreking heeft gehad met hogere instanties. Vervolgens werd besloten vast te stellen de gemeenschappelijke re geling betreffende de centrale werkplaats Schouwen-Duiveland, overeenkomstig een ontwerp ont vangen van het dagelijks bestuur van de „Stichting Werkplaats Schouwen-Duiveland" te Zierikzee. De heer J. Klompe werd hierna herbenoemd als lid van het burger lijk armbestuur wegens periodieke aftreding, zulks met ingang van 1 januari a.s. Goedgekeurd werd de begroting 1958 van het burgerlijk armbestuur. Hierna werd het krediet in reke ning-courant voor het jaar 1958 bij de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten, overeenkomstig de door deze gedane aanbieding, vastgesteld op f 50.000. Daarna kwam in behandeling de gemeentebegroting 1958. De secre taris bracht namens de commissie van onderzoek verslag uit van het onderzoek, waarna de begroting z. h.s. werd vastgesteld. Het tekort van deze begroting bedraagt plm. f 2500, waarop werd besloten aan de ministers van Binnenlandse Za ken c.a. en Financiën een verzoek te richten tot verhoging van de al gemene uitkering uit het gemeente fonds, ter dekking van dit tekort. Vervolgens werd besloten tot rui ling van enkele strookjes grond bij de 2 nieuw gebouwde woningen aan de Dorpsring met mevr. wed. van Teeling tegen een vergoeding van de gemeente van f 50 en onder voorwaarde dat de gemeente voor een deugdelijke erf af scheiding zorg zal dragen. Voorts werd besloten tot ruiling van een strook grond met de heer J. Kloet alhier, een en ander over eenkomstig een door de distrikts- opzichter opgemaakt plan. De heer J. J. Kloet (P.v.d.A.) wees op het gevaar van de boven deze grond uitstekende ijzeren pen nen, welke de toekomstige erfaf- scheiding aangeven. De voorzitter zegde hem toe, dat deze wat dieper geslagen zullen worden. Bij de rondvraag deelde de heer J. J. Kloet mede, dat de afvoer van de w.c. van de woning A 36 niet goed werkt en dat het ijzerwerk van het monument lelijk wordt. De voorzitter zegde onderzoek toe. De heer M. Geluk (P.v.d.A.) wees er op, dat de ramen van de nieu we o.l.-school erg tochten. De secre taris deelde hem mede, dat dit reeds aan de architect was doorgegeven. Deze had toegezegd dit euvel met de aannemer te zullen bezien. Ten slotte wenste de voorzitter de raadsleden en de secretaris ge zellige Kerstdagen en een goed be gin in het aanstaande nieuwe jaar toe, welke goede wensen wederke rig namens de raadsleden door de heer M. Geluk werden aangeboden. EEN HISTORISCHE WIJZIGING GEMEENTEPOLITIE VAN ZIERIKZEE WORDT OPGENOMEN IN RIJKSPOLITIE Hoe was het in vroeger dagen? In 1878 komt voor het eerst voor een agent le klasse met een jaar wedde van f 500. Bij bijzondere prestatie kwam de gemeenteraad nog wel eens over de brug, zoals in 1885 toen hen een gratificatie werd verleend voor hun optreden bij de in oktober van dat jaar plaats gehad hebbende onge regeldheden. Dat was tijdens een godsdienstoefening (doleantie?) toen enige belhamels tijdens de gods dienstoefening deze geheel in de war wilden sturen. De politie ver wijderde enigeen daarvan uit het gebouw, maar daarmede was de zaak niet afgelopen. Door de on ruststokers werd een volksoproer gemaakt en bij talrijke burgers moesten de ruiten het ontgelden. Dat was op woensdagavond en vrij dag daaraanvolgend werd eenzelf de spelletje herhaald, maar de agenten schijnen toen met zoveel takt te zijn opgetreden, dat een gratificatie volgde. Nadat in 1890 de jaarwedde van de commissaris van politie was verhoogd tot f 1400 werd in 1893 al wat politie was gereorganiseerd en werd het hele korps van nachtwa kers afgeschaft. Er kwam toen naast commissaris en inspecteur een korps van 2 eerste klas en 4 twee de klas politie-agenten en een bui tengewoon agent, J. M. Vijverberg, welke gebleven is tot 1908 en die de ouderen onder ons zich nog wel zul len herinneren. De reorganisatie hield echter nog meer in want van nu af kreeg men ook vrij uniform, schoeisel en be wapening. Jaren aaneen maakt het verslag melding van de zegen der reorganisatie welke uitstekend bleek te voldoen. In 1901 duikt een nieuwe titel op bij het politiewezen, nl. als A. Cap- pon (omdat het een heel klein man netje was in de volksmond Cap- pontje genoemd; de kinderen zon gen op straat: „Al is Cappontje nog zo klein, hij kan toch wel sjampet- tertje zijn") benoemd wordt tot hoofdagent. Per 1 januari 1907 werd benoemd R. P. Brons als commissaris van po litie, die gebleven is tot 13 juni 1929, toen hij in eenzelfde ambt be noemd werd te Middelburg, waarna deze functie hier niet meer werd vervuld, maar bij Kon. Besluit op geheven werd, waarna een hoofd agent de leiding kreeg. Pas in 1911 is er te Zierikzee voor het eerst sprake van een po- litiediploma en in hetzelfde jaar werd ook de laatste buitengewoon agent benoemd, C. Berrevoets Az., die dan alleen dienst deed bij ziekte van een der agenten en bij hoogtij dagen. Overzien wij de periode van 1850 tot 1930 dan kan worden vastge steld dat per jaar meestal ruim 250 processen-verbaal werden opge maakt, al blijft het een enkel jaar wel eens onder dit aantal. Daarin speelt dronkenschap een hoofdrol met normaal tussen de 60 en 70 ge vallen en een enkel jaar 110, maar ook eenmaal 13 gevallen. In al die jaren kwam slechts één maal voor moordaanslag en vier jaren vermelden zelfmoorden waar van eenmaal vier en in 1926 een moord. Eigenaardig dat met geen enkel woord in de jaarverslagen melding gemaakt wordt van de eerste we reldoorlog. Er zijn toen blijkbaar geen spanningen geweest. De Duitse bezetting Nog altijd bestond het korps uit een hoofdagent en 5 agenten en dat zou blijven tot onder de Duitse be zetting in 1943. Toen kwamen in grijpende veranderingen. Was de gehele gemeente-politie rustig voortgedeind tot zelfs onder de be zetting, in 1942 werd dit anders, toen de hoofdagent de Puit werd weggevoerd als gijselaar naar Sint Michielsgestel. Een der agenten trad toen op als waarnemend hoofd agent. In 1943 werd het oude beroep van nachtwaker dat in 1893 was afge schaft, weer ingesteld, al was deze dan in uniform, de klepper ont brak. Hetzelfde jaar werd het korps gereorganiseerd in de namen der functies en kregen we een opper wachtmeester, wat later weer een hoofdwachtmeester is geworden, 2 opperwachtmeesters en 4 wacht meesters, waaraan toegevoegd 1 nachtwaker. Op 10 juli ontkwamen 1 agent (Beeke) en 1 nachtwaker (Gravelijn) nauwelijks aan de dood, toen een dronken Duitser zijn revolver leeg schoot 's avonds om 11 uur door de gesloten luiken van het politiebu reau waar de dienstdoende wacht juist aanwezig was, gelukkig zonder iemand te treffen. In veel ergèr mate werd het korps getroffen toen in de nacht van 7 op 8 december 1944 alle agen ten werden gearresteerd en 8 dagen als gevangenen te Haamstede wer den ingesloten, met het noodlottig gevolg dat één hunner, M. K. van der Beek, werd veroordeeld tot de strop. Belgische expeditie bereikt Zuidpool-continent De Belgische Zuidpoolexpeditie, geleid door commandant de Gerla- che de Gomery, die op 12 novem ber Antwerpen aan boord van de Noorse schepen „Polarhav" en „Po- larsirkel" verliet, heeft in de nacht van 25 op 26 december een baai in de nabijheid van Breid Bay gevon den, waar zij begonnen is met het lossen van haar materiaal. Een week vroeger dan voorzien. De plaats voor de overwinterings basis is gekozen op 17 km. in het binnenland. Men heeft de weg van de landingsplaats naar de basis af gebakend zonder enige kloof te ont moeten. Jacht op dolle koe Een koe, die naar de slachtplaats te Valthermond werd geleid, sloeg daar aangekomen op de vlucht. Na een jacht van ruim vijf uur wist men het dier, dat dol bleek te zijn, achter een boerderij in een val te brengen. De eigenaar, G. R, werd hier door het dier op de horens ge nomen en daarbij gewond. Tenslotte heeft de rijkspolitie het dier dood geschoten. Staat koopt vissersschip In IJmuiden is, ten overstaan van notaris W. Boerlage uit Velsen, de stoomtreiler VI. 77 „Abraham" ge veild. Het schip werd gekocht door de Staat der Nederlanden voor een bedrag van 150.000 gulden. Het Rijk was een der aanvragers van het faillissement van de rederij, de N.V. van Toors Stoomvisserij maatschap pij te Vlaardingen. Na afloop van de veiling deelde notaris Boerlage mee, dat de Staat bereid is het schip te verkopen. Bezwaren tegen vestiging raketbases in Nederland Het hoofdbestuur van het sociaal democratisch centrum van leden der Partij van de Arbeid heeft in een resolutie zijn grote verontrus ting uitgesproken over het voorne men der Nederlandse regering - ter gelegenheid van de Atlantische topconferentie in Parijs geopen baard - om Nederlands grondge bied beschikbaar te stellen voor het vestigen van bases voor raketten met atoomladingen. Het bestuur is van mening dat met een dergelij ke stap geen enkel behoorlijk poli tiek doel in redelijkheid kan wor den gediend, terwijl daarentegen het kwetsbare en dichtstbevolkte gebied van Nederland aan de groot ste gevaren wordt blootgesteld. Sommige Europese regeringen en de voornaamste socialistische par tijen van de betrokken landen wij zen de vestiging van dergelijke ba ses af, aldus constateert het bestuur in zijn resolutie, waarin het voorts een beroep doet op de Nederlandse socialisten zich hierbij aan te slui ten. Tevens doet het bestuur een dringend beroep op de Partij van de Arbeid „zich akkoord te verkla ren met de verschillende suggesties, door politieke leiders van oost en west (waaronder vooraanstaande socialisten) gedaan, om een gemili- tairiseerde, neutrale of tenminste van atoombewapening ontblote zone in Europa, aan weerszijden van het ijzeren gordijn, te vormen als positieve stap tot ontspanning en tot het behoud van ons wereld deel", aldus het hoofdbestuur van het centrum in zijn resolutie. MARKTBERICHTEN CoSp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 27 dec. 1957 Andijvie IIA f 56; Kroten f 5-9; Prei f 25-28; Witlof II f 52-69; Zoete Alfeston f 47-59; Zoete Erm- gaard H A f 88; Jonathan A f 101, id. B/C f 94, id Hh. II f 76; Goud- reinetten HA f 92, id. BC f 84; St Remy Hl f 82; per 100 kg. Knolselderij f 7-12 per 100 stuks. SPORT Duivententoonstelling P.V. „De Bruse Trekker" De postduivenhoudersvereniging „De Bruse Trekker" bereidt zich voor op het houden van een eilan- delijke duivententoonstelling, die op 11 en 12 januari in „Het Cen trum" zal worden gehouden. De beste vliegers van het eiland zullen op deze tentoonstelling te zien zijn, die dit seizoen meer dan 2.000 Ion hebben gevlogen. Om de voorbereidingen daarvoor te treffen werd deze week een ver gadering gehouden in café Nieu- wersteeg onder leiding van de heer Ph. Steketee. De voorzitter, de heer C. J. Maas, was afwezig. Verschil lende commissies werden benoemd om zich met diverse onderdelen van het programma bezig te houden, want wil een dergelijke tentoon stelling slagen, dan mogen verschil lende attracties niet ontbreken. Aantrekkelijke prijzen voor de duivenliefhebbers, die hun beste dieren naar de tentoonstelling zen den, alsmede de nodige attracties om de onkosten te dekken, zullen deze tentoonstelling zeker doen slagen. GEMEENTERAADSVERGADERING OOSTERLAND Verlaging der vergader- en representatiekosten De raad dezer gemeente kwam in voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Laurense. Vastgesteld werd een gemeen schappelijke regeling betreffende de centrale werkplaats Schouwen- Duiveland. Eveneens werd vastge steld een wijziging der gemeen schappelijke regeling tot instelling van het rechtspersoonlijkheid be zittend lichaam Reinigingsdienst Duiveland. Op verzoek van Ged. Staten wor den in de Algemene Kinderbijslag regeling voor het personeel der ge meente enige wijzigingen aange bracht. Vervolgens vond vaststelling plaats van een aantal pensioens grondslagen van het onderwijzend en gemeentepersoneel. Daarna werd een verordening vastgesteld tot wijziging van de Be zoldigingsverordening 1955. Onderwij szaken Op zijn verzoek werd aan de heer D. Istha met ingang van 1 februari 1958 eervol ontslag verleend als on derwijzer aan de o.l.-school te Oos- terland met dankbetuiging voor de langdurige diensten aan de school en het onderwijs bewezen. Ingevolge artikel 19 der L.O.-wet 1920 werd beslist, dat de instand houding van de openbare lagere school te Sirjansland wordt gevor derd. Voor 1958 werd het bedrag per leerling, bedoeld in artikel 55 bis, eerste lid, der L.O.-wet 1920 be paald op f 42,42, welk bedrag, in dien de kosten van instandhouden van schoolgebouwen buiten aan merking blijven wordt bepaald op f 34,92. Op voorstel van b. en w. werd besloten om de kleuterschool aan het Koninginneplein aan de Ver eniging Christelijke Bewaarschool in bruikleen af te staan. Verder werd besloten aan ge noemde vereniging medewerking te verlenen voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen. Toegewezen werd aan wed. C. P. Capelle-Beije e.c. het perceel grond met het daarop gebouwde in het Groenendaal, kadastraal bekend gemeente Oosterland, sectie F no. 2069, 220 m2., zulks tegen de prijs van overeenkomstig de door het Rijk aanvaarde toewijzingsp rij zen- kaart van f 660, zijnde 220 m2~a f 3. Gemeentebegroting 1958 Hierop kwam in behandeling de gemeentebegroting 1958, zomede die van het woningbedrijf met het rap port der commissie van onderzoek. Voornoemde commissie stelt voor de post reiskosten met f 200 te ver lagen en deze nader te bepalen op f 1000, representatie- en vergader- kosten van f 750 op f 650 te stellen en onderhoud der plantsoenen van f 500 op f 200. Als motivering van de vermindering der post reiskos ten wordt genoemd het feit, dat de wederopbouw is gerealiseerd. Ver laging der representatie- en verga- derkosten acht de commissie mo gelijk, daar geen buitengewone uit gaven op deze post in het vooruit zicht liggen. Ten aanzien van het onderhoud der plantsoenen meent de commissie, dat het snoeiwerk in 1958 door gemeentepersoneel kan worden verricht. Het college van b. en w. neemt staande de verga dering deze voorstellen over. De voorzitter stelt daarna de aldus ge wijzigde concept-gemeentebegrot ing aan de orde en geeft vervolgens ge legenheid tot hoofdstuksgewijze c.q. artikelsgewijze behandeling. Nadat door geen der raadsleden hiervan gebruik wordt gemaakt, worden de gemeentebegroting en die van het woningbedrijf voor 1958 zonder hoofdelijke stemming vast gesteld met de volgende cijfers: ge meentebegroting: gewone dienst, in komsten en uitgaven f 627.051,77; kapitaaldienst, f 1.976.354,31 inkom sten, f 2.450 519,95 uitgaven, alzo een nadelig slot van f 474.165,64; woningbedrijf: gewone dienst ba ten en lasten f 49.175,17, kapitaal- dienst, inkomsten en uitgaven f 12.861,05. Rioolwaterzuiveringsinstallatie Besloten werd voor het verkrij gen van een sluitende begroting een verzoek in te dienen om verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. Reden daartoe zijn aansluiting der onrendabele gebie den aan elektriciteit en waterlei ding, het daarstellen van een riool waterzuiveringsinstallatie te Oos terland en de bijdrage in de kosten van de uitbreiding van de Beatrix- school te Zierikzee. Daarop werd een wijziging der gemeentebegroting 1958 vastgesteld waarin o.m. voorkomt een subsidie aan de Stichting Eilandgemeen schap van f 20 en de bouw van een rioolwaterzuiveringsinrichting. Ten slotte werd op voorstel van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten besloten het voor 1957 normaal gestelde crediet van f 125 duizend in rekening-courant voor 1958 ongewijzigd te handhaven. Rondvraag Bij de rondvraag informeerde de heer Bolle (SGP) voor wiens reke ning de kosten zijn, welke moesten worden gemaakt tengevolge van het uitvallen van de wagen van de reinigingsdienst. Deze kosten zijn, aldus de voorzitter, voor rekening van de dienst. De heer Boogert (SGP) besprak de wenselijkheid het verkeer ko mende vanaf de St. Joostdijk in plaats van over de Korte Achter weg door de Kerkstraat te leiden. Deze spreker wees verder op de onjuistheid van het plaatsen van motorrijtuigen in de omgeving van de muziektent, waardoor het voor komt, dat het inrijden in de Korte Achterweg wordt belemmerd. De voorzitter zal een en ander met de politie bespreken. De heer Beije (WD) merkt nog op, dat hij de convocatie voor de vergadering vrij laat heeft ontvan gen. De voorzitter concludeert, dat de andere raadsleden allen de op roep tijdig hebben ontvangen en dus ten aanzien van de heer Beije kennelijk een abuis bij de bezor ging is ontstaan, waarnaar hij een onderzoek zal instellen. Nadat de voorzitter de leden goe de wensen heeft geuit ter gelegen heid van de jaarwisseling, hetgeen de heer Stoutjesdijk de voorzitter wederkerig toewenst, wordt de ver gadering gesloten. ueuttMN vffc zfv 70*6 mtiun. ner RmMKRMSt tmgDfJKiKUVD/óe QCNOOT - SCHf)f> HCtFT BCï£N£ Gtn/WKr, z>»r DE 6UUB0CH HCB&O* vmrGesreiD. ttH ZtBHO etN i OJfiO tutu n tier ooF/xeee sr/icpe* eu v/er EC\> O'Oi HCT ïfffffPf/V STAD EN PROVINCIE OUWERKERK Kerstfeest van de bejaarden Onder grote belangstelling heeft de bejaardensociëteit haar kerst middag gehouden in het stemmig versierde gymnastieklokaal der kleuterschool. Mevr. Franke las het Kerstevangelie en gaf toelichting op de door mevr. de Miranda-Strom- bom beschikbaar gestelde lantaarn plaatjes en film. Helaas was mevr. de Miranda door ziekte verhinderd haar lezing bij deze projectie van kerstgebruiken in Zweden persoon lijk te houden. Verder werden kerstliederen gezongen, terwijl ver frissingen en gebak werden aange boden. Mevr. Romeijn en haar me dewerksters hebben de bejaarden een stijlvolle en prettige middag bezorgd. De betonnen voet voor het op te richten monument voor de ramp slachtoffers is thans gestort. Van gemeentewege is dezer dagen begonnen de beplanting te spitten. DREISCHOR De opbrengst van de lijstcollec- te van de Zondagsschool van de Ned. Herv. kerk bedraagt f 302,05. Voor dit prachtige bedrag wordt hartelijk dank gezegd. Oudejaarscollecte Dezer dagen worden huis aan huis bezorgd de folders en zakjes voor de Oudejaarscollecte der Ned. Herv. kerk. Deze collecte wordt evenals vorig jaar hartelijk aanbe volen. Evenals uit de Paascollecte moet hieruit zeer belangrijk werk worden betaald. Dreischor zal ho pelijk weer goed voor de dag ko men. Kerstfeest bejaarden De bejaardensociëteit vierde in een prachtig versierde consistorie kamer in een zeer goede stemming het kerstfeest. Iedereen genoot van het gebodene, dat bestond uit zang, een prachtig kerstverhaal en vele tractaties. Tot slot las de presiden- te, mevr. Duyvendak het kerst evangelie voor, waarna nog gezon gen werd. Zeer dankbaar ging men huiswaarts. X«X"X"X^X"X"X*X»X~X~X~xk~X~XmXmX"XK«XmXmX"XmX~X~X**X"X»«X"XmX,X"X~X"XmXmX"X~X*< X FEUILLETON Het X overwint door Dick Rebel No 40 Irn nam dit direct aan, want mevr. de Fleur was een lieve en knappe vrouw. „Als ik niet te bru taal ben", zei hij, „mag ik dan vra gen, waarom u nooit de liefde van een andere man accepteerde?" Het klonk zeker nogal plechtig, want mevr. de Fleur lachte harte lijk. Zij antwoordde echter: „Na tuurlijk moogt u dat. Ik weet niet, of u verloofd bent?Meteen keek zij Irn aan en deze knikte on willekeurig ja. „Waar is uw ring dan?" „Officieel verloofd zijn wij eigen lijk niet, maar ik kan mij toch niet anders dan verloofd beschouwen". „OhNu, dan kunt u mij mis schien begrijpen. Ik was nog nooit met een man uitgeweest voor ik Henri, mijn overleden man, leerde kennen, hoewel ik dikwijls met jon gens in aanraking kwam. Toch maakte ik eerst op mijn negentien de jaar kennis met Henri. Wilt u het gehele verhaal horen?" „Ik heb het u immers gevraagd", antwoordde Irn, echter niet slechts om zijn nieuwsgierigheid te bevre digen, maar ook omdat hij bemerk te, dat hij haar er een plezier mee deed. „Ik zal het zo kort mogelijk ma ken. Het was bij mij thuis op een feestje. Henri genoot toen nog zijn officiersopleiding. Ik had hem te voren nog nooit gezien. Hij beviel mij echter direct. Liefde op het eer ste gezicht dusl Hij was knap en zijn uniform stond hem verbazend aardig. Maar dat niet alleen. Hij was ook vriendelijk en had uitste kende manieren. Vier jaren zijn wij verloofd geweest. Henri deed alles om mij het leven zo aangenaam mogelijk te maken. En hij slaagde daar volkomen in, al hadden wij ook wel eens ruzie. Wij hielden veel van elkaar, zodat ik mij een leven zonder hem niet voorstellen kon en ook niet wilde. Ik had mij niet in hem vergist. Hij was niet zoals zo- velen van zijn kameraden. Dikwijls lag hij in een garnizoen dagen rei- zens van mij. Toch heb ik nooit ook maar één seconde aan hem getwij feld. Dat moet u misschien wel vreemd in de oren klinken". Waarom die laatste opmerking, vroeg Irn zich af, maar hij moest ogenblikkelijk weer zijn aandacht op de rest van het verhaal bepalen. „Ons huwelijk duurde drie jaar". Het was even stil. „Drie mooie jaren. Henri vergeet ik nooit meer, hoe ver soms alles ook van mij schijnt te zijn. Ik heb van hem gehouden met al de liefde, die ik had. Dat was veel. Altijd was ik van hem vervuld. Misschien waardeer ik alles meer dan de men sen, wie het gegund is langer sa men te zijn, omdat ik geen tijd ge had heb om in de ban van de dage lijkse sleur te komen. Onze verlo ving en ons huwelijk, zij vormen de mooiste jaren van mijn leven. Ik zou de herinnering daaraan niet kunnen missen en dat was toch no dig geweest als ik weer was ge trouwd. Ik geloof niet, dat ik ooit van een ander zou kunnen houden, tenminste niet zoals van Henri. Ik *ou een goed vriendin kunnen zijn, maar niet een vrouw, die geheel in haar man opgaat. Of zou ik mij dat maar inbeelden? Neen, ik heb wer kelijk geen behoefte aan een nieuw huwelijk. Het is mij na veel strijd gelukt vrede te sluiten met mijn lot. Mag ik u een raad geven?" Irn keek haar vragend aan. „Als men iets heeft, waardeert men het niet, maar als men het missen moet, beseft men plots, wat men wel bezat. Dan zou men alle gemaakte fouten, en dat zijn er veel, zo graag nog willen verbete ren. Wat is er eigenlijk ook mooier? Jong zijn, van elkaar houden en genieten van de vreugde des levens. Ik zou het de jongens wel op hun hart willen binden en het enkele meisje, dat mijn gast is: gebruik je tijd goed en als er reeds liefde in je leven is, doe elkaar dan geen mi nuut lang verdriet. Maak het leven mooi voor elkaar. Ik kan de vele twisten niet begrijpen. Misschien vergeet ik, dat het tussen Henri en mij ook wel eens niet goed was. Misschien heb ik onbewust alles mooier gemaakt dan het in werke lijkheid was, omdat alles wat voor bij is mooier of lelijker lijkt dan het in feite was. Toch is dat dan maar voor een gering deel, want wij hadden het goed samen. Ik heb reeds vele gasten gehad, zoals u weet. Niet allen waren als u. Er wa ren er onder, die dikwijls dronken thuiskwamen en ten langen leste door mij geweigerd werden, hoe graag ik hen ook verbeterd had. Ik moest echter aan mijn huis denken. En goede naam verliest men gau wer dan men hem verkrijgt. En ik had immers nu en dan meisjes ook. Mag ik u nog met één vertelling lastig vallen?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5