mm m mm Verdubbel uw kerstgratificatie to wefo&ew/ /fte&ftt/ PREDIKBEURTEN Dinsdag 31 december Ned. Uerv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 7.30 uur ds. Bezemer; Ver.-gebouw: 7.30 uur ds. v. Royen. Kerkwerve: 6 uur dhr. Malipaard. Serooskerke: 7.30 uur dhr. Malipaard. Burgh: 7 uur ds. Swaak. Haamstede: 7 uur ds. Boer. Renesse: 7 uur ds. v. Liere. Noord welle: 5 uur ds. v. Liere. Eikerzee: 7 uur ds. v. d. Ban. Brouwersha ven: 7 uur ds. Groot. Zonnemaire: 7 uur ds. v. Wijck. Noordgouwe: 7 uur ds. Buinink. Dreischor: 7 uur ds. Duyvendak. Ouwerkerk: 6.30 u. ds. Franke. Nieuwerkerk: 7 uur ds. Westerhof. Oosterland: 6.30 uur ds. Rijks. Sirjansland: 8 uur ds. v. d. Brink. Bruinisse: 6.30 uur ds. v. d. Brink. St. Philipsland: 7 uur ds. v. Dieren. Geref. Kerk Zierikzee: 7 uur ds. Tiemersma. Haamstede: 7.30 uur ds. Meijer. Scharendyke: 7 uur ds. Kamper. Brouwershaven: 7 uur ds. Schud- debeurs. Zonnemaire: 7 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 6.30 uur dr. Becker. Oosterland: 8 uur dr. Bec ker. Bruinisse: 7 uur ds. Wiele- maker. Anna Jacobapolder: 7 uur ds. Smit. Geref. Kerk (vrijgemaakt) Brouwershaven: 7 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 7.30 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 6 uur ds. v. d. Klis. Haamstede: 7 uur ds. Dijkstfa. Geref. Gemeenten Haamstede: 7 uur leesdienst. St. Philipsland: 7 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 7 uur leesdienst. Renesse 7 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 7 u. leesdienst. Bruinisse: 7 uur ds. Mallan. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 7 uur leesdienst. Brui nisse: geen dienst. St. Philipsland: 7 uur dhr. Gebraad. Leger des Hells Zierikzee: 7.30 uur jaarsluiting. Woensdag 1 januari Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. Bezemer. Haamstede: 10 uur ds. Boer. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Noordgouwe: 10 uur ds. Buinink. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 uur ds. Rijks. Sir jansland: 10 uur leesdienst. Brui nisse: 10 uur ds. v. d. Brink. St. Philipsland: 9.30 uur ds. v. Dieren. Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur ds. Tiemersma. Haamstede: 10 uur ds. Meijer. Scharendijke: 10 uur ds. Kamper. Brouwershaven: 10 uur ds. Schud- debeurs. Zonnemaire: 10 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10.30 uur dr. Becker. Oosterland: 9 uur dr. Bec ker. Bruinisse: 10 uur ds. Wiele- maker. Anna Jacobapolder: 10 uur ds. Smit. Geref. Kerk (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 uur ds. Dijkstra. Haamstede: 10 uur ds. Meijering. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 uur leesdienst. Oos terland: 10 uur leesdienst. St. Phi lipsland: 10 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 uur leesdienst. Re nesse: 10 uur leesdienst. Nieuwer kerk: 9.45 uur leesdienst. Bruinisse: 10 uur ds. Mallan. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 uur leesdienst. St. Philipsland: 10 uur dhr. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: geen diensten. Voortvluchtige notaris meldt zich AMSTERDAM, 30-12. De te Heem- stede woonachtige en in Amster dam kantoorhoudende 55-jarige no taris G. A. Rietveld heeft zich van nacht op het hoofdbureau van po litie gemeld. Sedert 23 december jl. was deze notaris voortvluchtig. De accoun tantsdienst van de Kamer van toe zicht had de administratie van R. onderzocht en een aantal verval singen van handtekeningen gevon den. Op grond daarvan wordt hij verdacht van verduisteringen tot een bedrag van circa f 300.000, gepleegd als beheerder van eigen dommen van Nederlandse Joden die in concentratiekampen de dood hebben gevonden. De notaris is ingesloten en zal, wellicht terstond na nieuwjaar, voor de officier van justitie worden geleid. DREISCHOR Sluitende begroting 1958 polder „Dreischor" Op de gehouden vergadering van ingelanden van de polder Dreischor werd o.m. behandeld de begroting voor het dienstjaar 1958. De begro ting sluit in inkomsten en uitgaven tot een totaalbedrag van f 91.461,57. Met een post voor onvoorziene uit gaven van f 2.377,67. Wegens dijk- geschot is geraamd voor dijkers- land f 40 per ha., vroonland f 15,64 per ha. en vrijland f 14,36 per ha. Het totale dijkgeschot wordt ge raamd op f 42.320,05. Voor herstel lingen van steenglooiing wordt een post van f 9.450 uitgetrokken en voor dijksverbetering van f 5 680. Voorts werd aangekocht van de gemeente Dreischor een perceel bouwgrond van plm, 250 m2., gele gen aan de Meelstraat en de Daniël Ockersestraat, voor de prijs van f 4 per m2. Verder werd besloten tot de bouw van een dienstwoning voor de ma chinist-kantonnier op deze grond. Deze woning is aanbesteed. De laagste inschrijver was de heer Blom uit Noordgouwe voor de som van f 17.980. Voor deze prijs werd de woning gegund. De Sowjet-geleerde Laptsjinsky heeft via radio-Moskou verklaard, dat zijn collega's onlangs een poot van een levende hond hebben ge amputeerd en het na 26 uur weer hadden aangebracht. Na de opera tie en een periode van herstel kon de hond weer gewoon hardlopen en springen. LAND- EN TUINBOUW Sporenelementen Het is geen toeval dat de laatste jaren in vele land- en tuinbouw- kringen meer aandacht wordt be steed aan de sporenelementen. Door te eenzijdig gebruik van kunstmeststoffen die meer of min der gezuiverd zijn, zijn in de loop der tijden belangrijke hoeveelheden sporenelementen uit de grond ver dwenen. Alhoewel sporenelementen slechts in zeer kleine hoeveelheden (spo ren) nodig zijn voor plant en dier, zijn zij toch beslist onmisbaar voor een ongestoorde groei en ontwikke ling hiervan. Belangrijke sporenelementen zijn o.a. koper, borium, mangaan, co- balt, jodium, zink en vele andere. Al deze elementen zijn onmis baar voor een optimale groei van de gewajsen en voor een gezonde ontwikkeling van ons vee. Bij ver waarlozing hiervan zullen de nade lige financiële gevolgen zeker niet uitblijven. Vooral de lichte gronden, de zand- en veengronden die van na- Noordwelle koopt grond langs Noordstraat en achter Deense woningen Houten wachtlokaal by bushalte wordt verkocht Vorige week vergaderde de vol tallige gemeenteraad onder voor zitterschap van burgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens. De vergadering was speciaal be legd in verband met de grondaan koop langs de Noordstraat tot Kerk hof en (achter) langs de nieuw bouw en de Deense geschenkwonin gen. Van de zijde van het Rijk en de herverkaveling is thans een ont werp ter tafel voor de afscheiding aldaar tussen gemeentegronden en herverkavelingsgebied. De voorzitter achtte het voor de gemeente een verheugend feit, dat de regeling m.b.t. de grond tot stand komen kan. De oppervlakte be draagt plm. 6000 ma. voor de prijs van f 0,80 per m2. Door de herver kaveling is met de aannemer van egalisatiewerken ter plaatse, ook de egalisatie van de onderhavige grond besproken. De beplantingsstrook ter plaatse komt hierdoor mede ge reed voor de inplant. De raad besloot z.h.s. over te gaan tot aankoop van de grond en ega lisatie. Met betrekking tot de Stichting Beschutte Werkplaats te Zierikzee informeerde de heer Hendrikse naar de financiële regeling. Wet houder Akkerdaas gaf hierop een toelichting, waarna de raad zich akkoord verklaarde. Het bedrag in rekening-courant voor 1958 werd vastgesteld op f 50.000. Op voorstel van wethouder M. L. J. Fokker besloot de raad voor ja nuari 1958 een aanvraag te doen tot het opnemen van f 117.000 bij de Bank voor Nederlandse Gemeen ten, of tot een bedrag zover de bank wil gaan. De heer Hart vroeg of het niet wenselijk is het houten wachtlo kaal tje bij de bushalte te verwij deren, nu het nieuwe gereed is. De voorzitter antwoordde dat zulks di rect zal gebeuren, zodra het nieuwe nog eenmaal is geschilderd. Het huisje zal bij bekendmaking wor den verkocht. In antwoord op een vraag van de heer Hendrikse zegt de voorzitter dat de bomen in de dorpskom des kundig geplant zijn. Afgewacht zal moeten worden of ze zullen blijven leven. Enkele leden vinden de ge plante soort niet geschikt i.v.m. de vele wind. De heer Hendrikse wil vervol gens de huishuur voor de gemeente woningen opgehaald zien. In andere plaatsen geschiedt dit met goede resultaten. De heer P. G. Boot vindt dat men in de gelegenheid is om de huur te brengen. De secretaris zegt dat er geen achterstand is. Mocht het in de toekomst nodig blij- I ken dan zal de suggestie van de heer Hendrikse nader worden be keken. AANBESTEDINGEN Op vrijdag 27 december werden in het gemeentehuis te Burgh de onderhoudswerken tot en met 31 december 1958 aan de waterkering van de calamiteuze polder Burgh en Westland aanbesteed. Ingeschreven werd als volgt: J. M. Dekker, Brouwershaven f 37.000; Aannemersbedrijf H. Stouten, Brou wershaven f 36.700; D. Rentier, Noordgouwe f 36.235; P. de Jonge, Renesse f 35.930; M. de Oude en K. T. de Jonge, Zierikzee f 35.675; M. v. d. Velde, Bruinisse f 35.590; Fa. van Dongen en de Voogd, Haam stede f 35.388. Gegund aan fa. van Dongen en de Voogd behoudens nadere goed keuring van Ged. Staten van Zee land. ture arm zijn aan sporenelemensen, zijn het meest gevoelig voor tekor ten aan sporenelementen. Naast het gebruik van organische meststoffen als stalmest, compost, beer, bagger e.d. is het daarom sterk aan te raden de stikstof-, fos- forzuur- en kalimeststoffen te ge ven in die vorm, waarbij naast de hoofdelementen, verschillende ne venbestanddelen voorkomen. Hierbij denken we bv. aan Tho- masmeel, laag procentige kalizou- ten en ook aan koperslakkenbloem. Grondonderzoek zal uitwijzen hoe in verschillende gevallen moet worden gehandeld. Aan het bestuur van het Pro duktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten is een project voor gelegd tot het houden van een af zet, de bewerking en de verwer king van granen. Deze expositie zal mobiel moeten zijn en gedurende tien jaren door het land kunnen rouleren. De opzet sluit aan bij de eerder samengestelde akkerbouw- tentoonstelling. De kosten van de expositie bedragen blijkens de ra ming f 47.350 waarvan een bedrag ad f 6.250 zich als exploitatiekosten telkenjare zal herhalen. De voorbereidingen zijn getroffen in samenwerking met de Stichting Onderwijstentoonstellingen en zul len in de bestuursvergadering van het Produktschap op donderdag 9 januari te 's-Gravenhage bespro ken worden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wijk (by Heusden): G. van Estrik, Nieuwland (Z.H.); te Well en Ammerzoden (toez.): W. Koole, Uitwijk; te Oudenhoorn (Z. H.): N Bergstra, Schraard; te Eri- chem: kand. F. H. Scheffer, De- demsvaart. Ger. Kerken Beroepen te Groningen-oost: W. Reeskamp, 's-Gravenhage-west; te Strathroy (Ontario, Canada, Chr. Ref. Church): S. de Vries, Buiten post; te Harlingen: H. D. Bakker, Tholen-Poortvliet. Aangenomen naar Tijnje: kand. E. de Vries, Emmea Bedankt voor 's-Gravenhage- zuid: J. H. Baas, Hillegersberg- Terbregge; voor Avereest, Barchem en Hoek: kand. E. de Vries, Emmen. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Breda-'sHer- togenbosch-Heusden: H. Johannes, Middelburg-Vlissingen. Chr. Ger. Kerk Bedankt voor Aarlanderveen- Nieuwkoop: B. Bijleveld, Noorde loos. Ger. Gemeenten Tweetal te Werkendam: W. C. La- main, Grand Rapids (Mich. U.S.A.) en G. A. Zijderveld, New Yersey (U.S.A.). Bedankt voor Dordrecht: H. van Gilst, Dirksland; voor Barneveld: P. van der Bijl, Rhenen. MARKTBERICHTEN Ei er prijzen VECE In de periode van 23 dec. tot 28 dec. werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren uit betaald aan pluimveehouders f 2,62 per kg. Voor vuilschalige en gewas sen eieren werd 1 cent per stuk minder uitbetaald. Veemarkt ROTTERDAM, 30-12. Aanvoer: 1298 stuks vee, te weten: 782 vette koeien en ossen en 516 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,00-2,20, f 2,80-3,00, f 2,60- 275, varkens (levend gew.) f 1,66- 1,64-1,62. Vette koeien en ossen: aanvoer ruimer, handel vlot, wat stijver in prijs, enige prima's boven notering. Varkens: aanvoer groter, handel goed, prima exemplaren boven no tering, zware varkens van f 1,56- 1,58 per kg. •->. -• - J-'-i SPORT VOETBAL Wolfaartsdyk I-MEVO I 5-1 In een onprettige wedstriid is het MEVO niet ge,lukt een overwin- MEVO niet gelukt een overwin- sen lager geklasseerde Wolfaarts- dijk. Om half drie fluit scheidsrechter Eerdenburg voor de aftrap en nadat de eerste minuten het spel zich op het middenveld afspeelt weet Ha- verhoek in de 7e minuut, wanneer de keeper de bal laat vallen te doel punten (0-1). Wolfaartsdijk laat zich echter niet ontmoedigen en weet zich gelijk te stellen wanneer Elke f25.-, die u van uw kerstgratificatie in Rentespaarbrieven van de Nationale Woningbouw lening 1957 belegt, verdubbelen in 13 jaar.*) U verricht er een verstandige daad voor uzelf mee en een goede daad voor Nederland. Want mede dank zij uw geld kan de woningbouw en al wat er verder voor nodig is ongestoord voortgang vinden. Bovendien kunt u door middel van een, aan elke Rentespaarbrief gehechte kaart de gemeente aanwijzen, die het meest van uw beleggingsgeld zal profiteren. Binnen ieders bereik! Rentespaarbrieven liggen binnen ieders bereik. Er zijn stukken van f25.-, f100.- en f500.-. Zij zijn altijd te verzilveren. Rentespaarbrieven zijn verkrijg baar bij alle banken, kassiers en commissionairs. De stukken van f25 - zijn ook te koop aan alle postkantoren. Bouwzegels f 5.- zijn aan de postkantoren te koop. Met deze zegels kunt u op ge makkelijke manier een Rente spaarbrief bijeensparen. Nadere bijzonderheden vindt u in de brochure „Hoe u uw geld kunt verdubbelen", die gratis verkrijgbaar is bij banken en postkantoren. Zie voor tussentijdse mogelijkheden tot aflossing en aflosbaarstelling het prospectus. VAN DE NATIONALE WONINGBOUWLENING 1957 Publikatie van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeente^ de MEVO-verdediging niet tijdig ingrijpt en het schot van de mid denvoor onhoudbaar voor doelman van den Ende in de touwen vliegt (1-1). Tot 25 minuten voor rust blijft deze stand gehandhaafd, waarbij Wolfaartsdijk wel de beste kansen heeft. Wanneer de keeper het uit zicht wordt belemmerd is het de rechtsbinnen die met een hard schot het tweede doelpunt voor Wol faartsdijk laat aantekenen (2-1). Twee minuten later moet van den Ende, die zijn doel prachtig verde digde weer vissen, voor een schot van de linksbuiten en met een 3-1 stand breekt de rust aan. Na rust komt MEVO met de wil om de ach terstand in de kortst mogelijke tijd weg te werken in het veld, doch Haverhoek en Nolet zien hun scho ten gestopt of overgaan. Wolfaarts dijk vergroot zijn voorsprong als Sies de bal voor de voeten van de rechtsbinnen speelt en deze hiervan dankbaar gebruik maakt om er 4-1 van te maken. Als in de laatste mi nuut de MEVO-keeper de aalgladde bal laat slippen weet de midden voor deze op te pikken en in het net te schieten (5-1). Met deze stand blaast scheidsrechter Eerdenburg het einde van een wedstrijd die door Wolfaartsdijk verdiend werd ge wonnen ondanks het abnormaal ruwe spel. In de Wolfaartsdijkploeg zitten enige opmerkelijk goede spe lers, doch voor enkelen zou het aan beveling verdienen om zich niet aan voetbal te wijden doch aan rugby. Met de laatste trein naar huis (Ingezonden). Als haringen in een ton waren de mensen samengepakt toen de trein van 19.01 met bestemming Roosendaal-Vlissingen het grootse Centraal Station te Rotterdam ver liet. Op verschillend perrons zag men haastige reizigers op en neer lopen en met zware koffers sjou wen alsof zij voorgoed het land gin gen verlaten. Links en rechts hoor de men de zenuwachtige mensen massa informeren of de trein van 19.01 al vertrokken was want het was al tien minuten over tijd en nog steeds stond daar op het 5e perron do trein te wachten. Hoewel de meesten dat niet wis ten was de oorzaak van deze ver traging gelegen in het feit dat twee internationale treinen niet op tijd hadden kunnen vertrekken en deze zoals gewoonlijk voorrang hebben op elke willekeurige binnenlandse trein. De meeste herrie maakten nog enkele tientallen Italianen die met hun zuidelijk temperament en gebaren een zenuwachtige stem ming teweeg brachten, dat vele an deren ook van de kook bracht en gingen twijfelen. Eindelijk dan nadat de D-treinen vertrokken waren, kon de aange kondigde. trein van 19.01 vertrek ken en de stationsklok wees toen reeds 19.21 uur aan en vele reizi gers met bestemming Schouwen- Duiveland en Zeeuws-Vlaanderen zuchtten van verlichting toen de man met de rode pet zijn spiegelei in de hoogte had gestoken en de volgepropte trein zich langzaam in beweging zette. In deze tot de laatste staanplaats bezette trein en waarin de verwar ming tot op volle sterkte ontsto ken was, kon men de mensen van alle kanten horen klagen en moppe ren en bij sommigen parelden de zweetdruppels van het gelaat. „Stopt niet te Barendregt en Zwijndrecht", had de stationschef nog geroepen toen de trein zich al in beweging had gezet, maar velen die dit niet gehoord of op het bord je gelezen hadden slaakten een zucht en zagen zich in hun verbeel ding al in Dordrecht uitstappen. Gelukkig voor deze in wanhoop geraakte mensen kwamen de mees ten nog op het idee om dan maar op de twee volgende Rotterdamse stations de trein te verlaten maar dan moest men zich nog een weg banen door de overbevolkte coupé's en dit viel lang niet mee. In Dordrecht aangekomen was het opnieuw mis en ook hier was een dporgaande internationale trein er de oorzaak van dat de Zeeuwse trein langer bleef staan dan ver wacht mocht worden en het waren ook nu weer hoofdzakelijk de pas sagiers uit de reeds eerder genoem de regionen die zich af gingen vra gen: zullen we vandaag nog wel thuis komen, want om 20.06 gaat de laatste bus naar Anna Jacoba-veer en een riziger die Biervliet op zo'n avond nog moet bereiken had ook niet veel hoop meer. Met een ver traging van bijna 25 minuten den derde de trein dus ver over tijd het Roosendaalse station binnen en stond nog lang niet stil of sommi gen verlieten al de rijdende trein om alvast een voorsprong op de an dere passagiers te bewerkstelligen en een wilde wedren naar het sta tionsplein te beginnen. En dat het een ware ren naar de uitgang werd, konden we met eigen ogen vast stellen en de dienstdoende ambte naren van de Spoorwegen moesten alles in het werk stellen om deze dringende en duwende massa van reizigers in toom te houden en hun kaartjes in te nemen. Toch zagen we dat enkelen nog kans zagen om op clandestiene wijze het station te verlaten en wel door over de af zetting te springen en zodoende nog wat eerder bij de bus te kunnen zijn. Alle ogen waren nu gericht op de bekende bruinkleurige bus van de BBA, waarvan men vermoedde, dat deze al lang vertrokken zou zijn en dit bleek ook inderdaad het geval te zijn maar zoals meestal het geval is had men ook nu terdege maat regelen getroffen om de gestrande reizigers op te vangen. Niet minder dan drie bussen stonden gereed om de ruim honderd reizigers naar Schouwen-Duiveland te vervoeren en voor dit aantal bleek de derde bus niet eens nodig te zijn. Daar velen slechts één bus gesig naleerd hadden verdrongen sommi gen zich als varkens aan een voe dertrog en er vielen enkele harde woorden Ook al moesten sommigen zich dan met een staanplaats tevreden stellen, bereikten de twee extra in gelegde bussen precies op tijd Anna Jacoba-veer en kort hierna stak de pont van wal. Eenmaal op de pont gezeten bekommerden de mensen zich weer al op het verdere vervoer op Schouwen-Duiveland en de cri- tiek brak van vele kanten los toen men in het zwakke schijnsel van de natrium-verlichting te Zijpe slechts één bus zag staan en het egoïsme en bezorgdheid bij velen de over hand kreeg. De aanhangwagen die een tiental meters verder was neer gezet hadden velen niet gezien en de velen die per eigen gelegenheid werden afgehaald had men ook niet voor ogen gehouden al moeten wij er direkt aan toevoegen dat als ve len niet op de laatste genoemde ge legenheid waren afgehaald zeker een aantal passagiers had moeten wachten op een andere gelegenheid. Nauwelijks was de pont gemeerd of we zagen het zelfde dolle geloop als in Roosendaal maar nu nog een graadje erger en er volgde een ware stormloop naar de bus die met de later aangekoppelde aanhangwagen toch allen naar de plaats van be stemming bracht. Vanzelfsprekend was de bus met 'aanhanger tjokvol maar eenmaal in Zierikzee aangekomen kon men wat ruimer adem halen want dé door gaande reizigers naar de Westhoek konden toen bijna allen^ een zit plaats vinden en zodoende huis en haard nog in een rustige stemming vóór Kerstmis bereiken. C. P. P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 3