MENINGSVERSCHIL IN V.S. OVER ANTWOORD AAN BOELGANIN Geen nieuwe ontwapeningsvoorstellen? WASHINGTON, 29-12. De pers te Washington maakt melding van meningsverschil in de Amerikaan se regering over het antwoord op de jongste voorstellen van de mi nister-president van de Sowjet- Unie, Boelganin, tot vermindering van de spanning tussen oost en west. Volgens deze berichten is Stas- sen, president Eisenhowers adviseur voor ontwapening, van oordeel, dat de Amerikaanse regering met ge heel nieuwe ontwapeningsvoorstel len moet komen om de onderhan delingen met de Sowjet-Unie te kunnen hervatten. De minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, daar entegen zou de president een tegen gesteld advies hebben gegeven. Politieke waarnemers te Was hington zijn van oordeel, dat Stas- STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Zilveren jubilaris bij gasfabriek Op 2 januari a s. hoopt de heer C. Heijboer alhier, de dag te her denken dat hij 25 jaar geleden zijn werk begon bij het gemeentelijk gasbedrijf. De heer Heijboer is thans fitter le klas en gelet op de trouw en toewijding van de jubila ris, gedurende een kwart eeuw, zal het hem op de jubileumdatum ze ker niet aan belangstelling ont breken. Succes op konijnententoonstelling Op de 25 en 26 december jl. ge houden provinciale N.K.B.-konij- nententoonstelling in de Katholieke Kring te Oostburg, behaalde de heer J. H. Bakker alhier met der tien Witte VI. Reuzen en vijftien Blauwe Weners het predikaat 4 X z.z.g., 11 X z.g., 9 X g.g. en 3 X g., waarbij hij acht ereprijzen be haalde. De heer A. P. Volkeri behaalde met twee Aioshazen, een Pool en een Kleurdwerg het predikaat 3 X g.g., 1 X g. en 1 ereprijs. Op grond van een ingestuurd opstelletje vroeg de AVRO kabou ter Pluimstaart (Ria Bij de Vaate) van de Hézojéka-padvindstersgroep alhier, mede te willen werken aan het jeugdprogramma „De Tovercir kel" Een opname, die vandaag (maandag) in de studio te Hilver sum wordt gemaakt, wordt wellicht dinsdagmiddag uitgezonden. HAAMSTEDE Auto beschadigd bij botsing Zondagmiddag had op de Hoge- weg een autobotsing plaats, waar bij de auto, bestuurd door de heer W. G. aan de voorzijde zwaar be schadigd werd. Toen de chauffeuse van de an dere auto, mevr. H.-K., de oprijlaan van haar buiten „De Hoge Bomen" wilde indraaien, kwam de haar achterop komende heer G. in bot sing met een aan het begin der op rijlaan staand muurtje. Evenals de auto van de heer G. werd het muurtje zwaar beschadigd. De auto van mevr. H. liep hoegenaamd geen schade op. De politie stelde een onderzoek in naar de schuldvraag. NOORDWELLE Vertoning Rode Kruis-film Niet groot was helaas de belang stelling voor de Rode Kruisfilm: „Zwervers van de 20ste eeuw", die alhier werd vertoond. Bij ontsten tenis van de heer G. A. Haringman werd de bijeenkomst geopend door dokter Simons, die aandacht vroeg voor het Welfare-werk. Dames die hieraan hun krachten willen wij den, kunnen zich in verbinding stel len met mej. J. Houtman te Re- nesse. Hierna werd overgegaan tot de vertoning van het filmprogram ma. Als voorfilm werd een doku- mentaire van het bloemencentrum Aalsmeer vertoond. In de pauze werd een verloting gehouden. (Nagekomen bericht).- OUWERKERK Kerstwijding Vrouwenvereniging De vrouwenvereniging hield haar kerstwijding op 24 december. Na het zingen van Gez. 7 vs. 1 en 2, gebed en aansteken en doorgeven van kaarsen, volgde Schriftlezing: Lucas 2:1-7. Hierna achtereenvol gens: Gez. 8:1, 2 en 5, Schriftlezing Lucas 2 8-14, lied „Eer zij God", wederom Schriftlezing Lucas 2 15- 20, Gez. 14 1, 2 en 3, Schriftlezing Matth. 2:1-12, Gez. 3:1 en 2 en een wijdingswoord. Vervolgens de clamatie van zelf gekozen gedich ten, „Stille nacht" en de kerstver telling. Tot besluit volgde nu nog Gez. 15 1, 2 en 3, gedichten, gebed en Gez. 11, 5 en 7. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, zal de vierde bijeenkomst van de raad van ministers van de verdrags- organisatie van Bagdad, die van 27 tot 30 januari in Ankara gehouden zal worden, bijwonen, aldus is offi cieel in Washington meegedeeld. Naar grotere samen werking tussen prot. groeperingen? Twee protestantse persoonlijkhe den, de heren ir. E. D. C. van Dren- them-Soesman en J. Meijll, hebben zich in een schrijven tot de hoofd besturen der grote protestantse partijen gewend met het verzoek een enquête onder hun leden te willen houden over de wenselijk heid van een grotere samenwerking o.a. in verband met de verkiezin gen in 1960. Het ligt niet in de be doeling, zo deelde de heer van Drenthem-Soesman op een gehou den persconferentie mede, de stoot te geven tot de vorming van een nieuwe politieke protestantse par tij, doch wel een bijdrage te leve ren tot een grotere samenwerking in federatief verband van de onder scheidene protestantse groeperin gen. In de besturen van deze protes tantse groeperingen wordt wel veel gesproken over de noodzaak van eenheid en samenwerking doch tot nu toe is nog niets gedaan om aan dit verlangen uitvoering te geven, zo merkte hij verder op. Naar de heren van Drenthem-Soesman en Meijll, die verklaarden als kataly- satori in dit proces te willen optre den, voorts nog meedeelden, zal in januari een bijeenkomst worden belegd waarop prof. dr. J. Zijlstra en mr. J. J. R. Schmal het woord zullen voeren over dit vraagstuk. De premier van Malta, Dom Mintoff, zal vandaag het parlement verzoeken de betrekkingen met de Britse regering te verbreken totdat het geschil over de tewerkstelling van arbeiders van de marinewerf is opgelost. Het Egyptische blad „Al Ahram" meldt, dat Henry Cabot Lodge, de vaste vertegenwoordiger van de V. S. bij dè V.N., binnenkort in Cairo zal zijn. Lodge zou een uitnodiging voor een bezoek van de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Fawzi, hebben. Het bericht van .,A1 Ahram" is echter officieel nog niet bevestigd. sen, die niet veel steun voor zijn opvattingen heeft kunnen verkrij gen, het onderspit zal moeten del ven. Stassen heeft meegedeeld, dat hij van plan is uit de regering te tre den om kandidaat te kunnen zijn voor de verkiezingen voor een gou- verneur van Pennsylvania. Hij zou echter zijn ontslagaanvrage hebben uitgesteld, totdat de president een definitieve beslissing over zijn voor stel zal hebben genomen. SIR J AN SL AND Sfeervolle kerstviering zondagsschool Onder zeer grote belangstelling werd op de avond van tweede Kerstdag in de kerk het kerstfeest gevierd van de Zondagsschool. Na gemeenschappelijk zingen en gebed sprak de leider van de Zondags school, de heer L. Klink, een wel komstwoord, in het bijzonder tot ds. Duyvendak, de heer A. Heule, de kerkeraad en verdere aanwezi gen. Spr. gaf een overzicht van het Zondagsschoolwerk in het afgelopen jaar. De leiding is thans in handen van de heer L. Klink, mej. W. van Dienst en mej. N. Mol. Onder lei ding van de heer A. Heule zongen de kinderen twee kerstliederen, waarna de leider de kerstgeschie denis vertelde. Zang en traktatie volgden elkaar op. In de pauze werd een collecte gehouden, die ruim f 22 opbracht. Met de lijst- collecte samen bedraagt het eind- totaal f 130. Ieder heeft hieraan bijgedragen. De heer Heule vertel de een boeiend kerstverhaal. Een der kleintjes, Leent je Stuik, zong alleen een kerstversje. Het zingen der kerstliederen werd gezamen lijk, als door jongens en meisjes af zonderlijk gedaan. Een drietal, nl. Toos Kraak, Annie van Felius en Tinus Krabbe, verlaat de Zondags school. Ze werden door de leider toegesproken. Zij ontvingen een Psalm- en Gezangboekje. De orgel begeleiding was in handen van de dames W. van Dienst en Hanny Hanse. Alle kinderen kregen een boekje en een sinaasappel. In een slotwoord noemde ds. Duyvendak de kerstfeestviering bijzonder ge slaagd en hij sprak een dankwoord tot allen,, die bij het feest waren betrokken, alsmede een ernstig woord tot de ouders, mede te leven met het Zondagsschoolwerk. Beslo ten werd met het zingen van de Avondzang. Ook de bejaarden vierden hun kerstfeest in een keurig ingerichte zaal. Mevr. Heule opende de bij eenkomst en hield een toespraak i.v.m. het karakter van kerstmis. Mevr. v. Dienst-Hogerhuis las een kerstliturgie, afgewisseld met kerst liederen. Na de pauze, met trakta tie, werd door mevr. Heule een boeiende kerstvertelling voorgele zen. De middag werd verder gezel lig doorgebracht en besloten werd met gezamenlijk zingen. (Nagekomen bericht). Sabotage in Israël Een woordvoerder van het Isra ëlische leger heeft zaterdag ver scheidene ontploffingen in het Is raëlische dorp Sjoemera aan de grens van Libanon toegeschreven aan sabotage. De ontploffingen von den vrijdagavond plaats. Hierbij werd een deel van de bewaarschool van het dorp vernield en de water leiding beschadigd. De politie vond bommen in verschillende gebouwen van het dorp. De ontstekingsappa raten hadden kennelijk geweigerd te werken. Niemand werd gewond. Men vond sporen die naar de Li banese grens leidden. Ingezonden mededeling De bal verdween... Wekelijks spelen zich opwin dende tonelen af op de Itali aanse voetbalvelden. De toe schouwers verwonderen er zich nawelijks meer over. Maar nochtans hebben zij zich zondag jl. weer eens heerlijk opgewonden over de gebeurtenissen in de slotfase van de (felle) strijd tussen F.C. Milan-Fiorentina. Het duel moest tenslotte zelfs ge staakt worden. De moeilijk heden bereikten acht minu ten voor tijd een climax. Fiorentina kreeg toen de kans om door een strafschop een 2-1 achterstand weg te werken. De doelman van Mi lan stopte het schot echter prachtigen dat was meer dan de spelers uit Florence konden verwerken. Zij drom den om de scheidsrechter heen en bezwoeren hem de strijd te staken. Het argu ment? Door de steeds dikker wordende mist was de bal nauwelijks meer te volgen, verklaarden de gasten na drukkelijk. Arbiter Maurelli spotte met zijn leven, maar liet zich niet vermurwen. Toen hij echter de strijd wil de voortzetten was de bal spoorloos verdwenenOn der oorverdovend gebrul en gefluit van de 20.000 toe schouwers gaf hij opdracht een nieuwe bal te halen. Dit geschiedde. Maar nauwelijks was de bal op het veld of een der spelers van Fiorentina rende toe, greep het leer en stelde zich, „beschermd" door zijn teamgenoten, achter een der doelen op. Het was zijn krachtigste argument om verder spelen onmogelijk te maken. De prinsessen Irene en Margriet zijn in Lech (in Oostenrijk) aange komen, waar zij, zoals bekend, een wintersportvakantie zullen door brengen. Het K.L.M.-lijntoestei; waarmee zij van Schiphol vertrok ken zijn, kon wegens mist niet in Zurich landen en vloog daarom naar Bazel. Vandaar zijn de prin sessen per trein verder gereisd naar Lech. UW ZOONTJE VERMAAKT ZICH KOSTELIJK Uw buren zullen het echter minder leuk vinden, want hij heeft de krant te pakken dio U hen beloofd hebt. Neem daarom een abonnement op de ZIERIKZEESCHE NIEUWS BODE VOOR U ALLÉÉN HAARLEM. In de nacht van za terdag op zondag is een baby, een meisje van 2Vz maand, van de fa milie Joosten uit de Soendastraat in Haarlem-noord tijdens de slaap om het leven gekomen. Men neemt aan dat het kindje zich heeft om gedraaid en in de dekens is gestikt. Toen de moeder zondagochtend bij de wieg kwam zag zij dat de baby was overleden. UTRECHT, 30 dec. Op de Utrechtse paardenmarkt zijn vandaag aange voerd 137 paarden. De prijzen waren voor: luxe paar den f 900-1200; werkpaarden f 800- 1100; oude paarden f 700-900; 3-j. paarden f 700-950; 2-jarige paarden f 600-800; veulens f 275-425; hit ten f 500-750; slachtpaarden f 1,80- 2,10 p. kg.; jonge slachtpaarden f 2,10-2,30 per kg. De handel was willig. Gelukkig Nieuwjaar/ De klok heeft twaalf keer geslagen. Pa heft zijn glas, ma heft haar glas en ze klinken elkaar toe: Gelukkig Nieuwjaar! Ze nemen beiden een hapje kaas, een hapje hartige Hollandse kaas. Een gelukkig begin van een nieuw jaar, van een gelukkig kaas-jaar, naar wij hopen. Rijswijk (Z-H-). net KAAS De Amerikaanse minister van Defensie Neil H. McElroy heeft onlangs bekend gemaakt dat de vliegtuigen, die deel uitmaken van de Atlantische vloot, bewapend zijn met atomische diepte bommen ter bestrijding van onderzeeboten. De „trefwijdte" van dit wapen, dat de bijnaam „Betty" heeft gekregen, wordt nu in mijlen gemeten in plaats van in voeten, zoals bij de con ventionele onderwater-bommen. Voorheen kon een achtervolgde onderzeeboot nog ontsnappen door de diepte op te zoeken; dit is nu niet meer mogelijk, omdat de geweldige schokgolven zich over een uitgestrekt gebied tot op grote diepte voortplanten. Rusland wil de weg banen naar de maan en andere hemellichamen Opnieuw worden kunstmanen afgeschoten De Russische hoogleraar Blagon- ravof heeft in een artikel in het Russische tijdschrift „Sowjetskaja Aviatsija" geschreven dat Rusland binnen korte tijd opnieuw kunst manen zal afschieten, spoedig ge volgd „door de eerste raketten om de weg naar de maan en andere hemellichamen te banen". Volgens Blagonravof is de dag niet ver meer dat de apparaten in de kunstmanen hun kracht .aan atoombatterijen zullen ontlenen en dat atoomtreinen met de snelheid van vliegtuigen zullen reizen. Naar zijn zeggen waren er al plannen ontworpen voor kleine verplaats bare atoomcentrales op rupsban den voor gebruik in bergachtige streken en in het hoge noorden waar geen natuurlijke energiebron nen zijn. Hij achtte een van de voornaam ste taken van de Russische weten schap de omzetting van zonne-ener- gie in elektriciteit; het vraagstuk van draadloze geleiding van ener gie was reeds onder handen. De Oost-Europese wapens voor Indonesië DJAKARTA, 30 dec. Het rege- ringsgezinde blad „Suluh Indone sia" meldt, dat Indonesië een de legatie naar Oost-Europa heeft ge zonden om wapens te kopen, daar Amerika geen positief antwoord geeft op het Indonesische verzoek om wapenleveranties. Volgens het blad is de kwestie van betaling reeds geregeld, doch is het nog on zeker wanneer de wapens zullen aankomen. Het blad „Times of Indonesia" schrijft, dat Russische jeeps reeds in Indonesië zijn en dat daaruit kan worden ofgeleid, dat Rusland spoe dig zal kunnen zeggen Indonesië te hebben geholpen. Indien Washing ton nalaat onmiddellijk te reageren zal de koude oorlog spoedig een nieuw operatieterrein vinden, aldus het blad. De Amerikaanse marine heeft alle hoop op redding van de nog niet gevonden vijftien inzittenden van haar op negentig kilometer ten noorden van Honoloeloe in zee ge storte „Superconstellation", opge geven. Vier overlevenden werden, als gemeld, door marinevaartuigen aan boord genomen. Daar twee stoffelijke overschotten werden ge borgen, zijn in totaal zeventien be manningsleden om het leven ge komen. hoogleraar zei dat in Rusland tot stand gebrachte verbindingen van metalen met keramische grondstof fen, gebaseerd op titiaan en borax, temperaturen tot 2000 gr. Celsius hadden verdragen. Professor Bla gonravof zei dat in „de grootste atoomzuil van de wereld, het Rus sische synchrofastotron, geladen deeltjes met nagenoeg de snelheid van het licht twee keer een afstand tussen aarde en maan in drie se conden tijds hadden afgelegd". Men werkte thans aan een nog grotere zuil. LAATSTE NIEUWS De toestand op Ceylon COLOMBO, 30-12. - Het water in de overstroomde gebieden op Ceylon zakt, maar deze gebieden zijn voor het grootste deel nog steeds geïsoleerd van de overige delen van het eiland. Vliegtuigen en helikopters voorzien de getrof fen bevolking van levensmiddelen en medicijnen. In de stad Colombo zijn circa 3000 mensen dakloos. Canada, de V.S., Groot Brittan- nië en India verstrekken hulp. Het Amerikaanse vliegkampschip, de „Princeton" en twee Amerikaanse torpedojagers zijn met levensmid delen en medicijnen op weg van Singapore naar Ceylon. India, dat Verwachting tot dinsdagavond: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien; iets kouder; aan vankelijk langs de kust nog krach tige, overigens overwegend matige wind tussen west en noordwest. 31 dec. Zon op 8.50, onder 16.40. Maan op 13.03, onder 2.58. Volle maan: 5 januari te 21.09. Hoogwaterstaiideu ZIERIKZEE: 31 dec. 10.12 v.m. 23.03 n.m. BROUWERSHAVEN: 31 dec. 9.59 v.m. 22.38 n.m. Doodtij: 31 december. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-12. - Tijdens het weekeinde trok een actieve depres sie van IJsland naar het Skagerak. Op het midden van de Noordzee veroorzaakte deze depressie een zware noordwesterstorm. Boven Nederland woei zondag een krach tige tot harde westelijke wind. De depressie veroorzaakte echter geen regen van betekenis. Achter de storing om stroomt nu minder zachte lucht van polaire oorsprong naar ons land. Aangezien deze lucht boven zee een onstabiele opbouw heeft komen er buien tot ontwikkeling, die een eind het land binnendrijven. Het hogedrukgebied op de oceaan ten noordwesten van de Azoren neemt nu in betekenis af onder in vloed van een depressie ten westen van New Foudland. Boven de Mid dellandse Zee is eveneens een de pressie tot ontwikkeling gekomen, die in Italië regen veroorzaakte. Ingezonden mededeling Hoe kom je er bij om nu al de krant aan de buren te gevenI Ik heb de heltt nog niet gelezen. U KUNT DIT VOORKOMEN door zelf een abonnement op ons blad te nemen. reeds vijf vliegtuigen en twee heli kopters ter beschikking van de re gering van Ceylon heeft gesteld, heeft nog een vliegtuig gezonden. Nederland heeft zoals bekend bloedplasma geschonken. De Britse torpedobootjager „Cockade" wordt dinsdag in Colombo verwacht. Steeds meer plattelandsuitwisselingen tussen Nederland en andere landen Vooral Engeland btf onze jeugd in trek De stichting uitwisseling en stu diereizen voor het platteland, waar in deelnemen het Koninklijk Ne derlandse Landbouwcomité, de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen, de Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland, de Ver eniging tot Stichting van Volksho gescholen en de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond, heeft haar jaarverslag over 1957 uitgegeven. De stichting verleent medewer king bij de plaatsing van jeugdige Nederlandse agrariërs als stagi aires in het buitenland en van bui tenlandse landbouvyjongeren in Ne derland. Het verblijf in het andere land kan dienen om de jongelui de taal van dit land te doen leren of beter te doen leren beheersen, directe vakkennis te vergroten, hun de landbouw in 'n ander land te leren kennen of in het algemeen hun ho rizon te verbreden. De uitwisseling van stagiaires vertoont nog steeds een - zij het slechts geringe - toeneming. Het totaal van de stagiaires, zowel de Nederlandse in het buitenland als omgekeerd, is omhoog gegaan. In het bijzonder het aantal deelnemen de meisjes steeg. Nog altijd staat de belangstelling voor Engeland - vooral om de taal te leren - op de eerste plaats. In het afgelopen jaar is echter de trek naar zowel als uit de Duits sprekende landen toegeno men. Er gingen 198 Nederlandse stagi aires naar het buitenland, namelijk naar Engeland 145, Duitsland 14, Denemarken 13, Zwitserland 8, Zweden 9, Frankrijk 8, Noorwegen 1. Uit het buitenland kwamen '93 stagiaires naar Nederland, namelijk uit Zwitserland 19. Engeland 16, Frankrijk 18, Duitsland 15, Dene marken 7, Ierland 7, Israël 5, Oos tenrijk 4, Finland 1 en Libanon 1.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2