DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vrijwel alle Nederlandse ondernemingen geven employé's toestemming te vertrekken De Afrikaans- Aziatisclie conferentie WERELD-COMMUNISME HEEFT DE HAND IN MOEILIJKHEDEN IN INDONESIË De Amerikaanse hulp aan het buitenland Bedreiging voor olie-overeenkomsten Verschillende landen bieden door water getroffen Ceylon hulp HUIDIG TEKORT AAN LEERKRACHTEN BAART DE GROOTSTE ZORGEN MAANDAG 30 DECEMBER 1957 No. 18283 114e Jaargang MfflKZEESCHEMNIEöWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, lel. 01110^2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Hongersnood op midden-Java Er bestaat communistisch plan ter verovering van Indonesië DJAKARTA, 30-12. Vrflwel alle Nederlandse ondernemingen In In donesië stellen nu hun employé's in de gelegenheid hun vrouwen en kinderen naar Nederland te zenden, zo heeft de correspondent van het A.N.P. In Djakarta in kringen van de Nederlandse Kamer van Koop handel vernomen. Reeds z(jn dui zenden Nederlanders vertrokken, nadat de Indonesische regering deze maand haar reeks van maat regelen tegen de Nederlandse be langen begon, toen de behandeling van de kwestie-Nieuw Guinea in de Verenigde Naties geen voor In donesië bevredigende oplossing op leverde. De Nederlandse gemeenschap in de Indonesische hoofdstad en an dere steden op Java begint meer en meer een mannengemeenschap te worden. Het besluit om vrouwen en kinderen te repatriëren, be tekent grote financiële offers voor vele kleine ondernemingen. De fi nanciële voorzieningen die de Ne derlandse regering heeft getroffen, dekken de extra-kosten niet vol ledig, hoewel de getroffen rege lingen volgens de zegslieden van de Kamer van Koophandel in Dja karta vlotter in de praktijk worden gebracht dan zij aanvankelijk had den verwacht. Op midden-Java heerst een hon gersnood, waarvan 83.000 mensen te lijden hebben, zo heeft de In donesische minister van Sociale Za ken, Muljadi Djojomartono, in Dja karta verklaard na een bezoek aan het regentschap Purwokerto. De minister zei, dat verscheidene men sen in het getroffen gebied ratten aten. Er is een miljoen roepia's toegewezen voor aankoop van rijst voor het getroffen gebied, zo voegde hij hieraan toe. Volgens een bericht uit Washing ton heeft de Amerikaanse rege ringsvoorlichtingsdienst in zijn ra dio-uitzending „De stem van Ame rika" zondagavond bekendgemaakt dat men over bewijzen beschikt van het bestaan van een communistisch plan tot verovering van Indonesië. Men was in het bezit gekomen van een geschrift van de algemeen se cretaris der Indonesische commu nistische partij, Dipa Nusantara, dat als leidraad voor de Indone sische communisten diende. De strekking van het werkje werd niet nader aangeduid. De Indonesische minister van Voorlichting, Sudibjo, heeft meege deeld dat de Indonesische regering niets bekend is omtrent een ont moeting tussen president Soekarno en de Britse premier MacMillan tij dens het bezoek van Soekarna aan India. De Nederlandse evacuees te Singapore Nadat zaterdag met het Engelse schip „Orontes" 620 geëvacueerde Nederlanders uit Indonesië, uit Sin gapore naar Nederland waren ver trokken, zijn er in de kazerne van de Britse marine 28 geëvacueerden overgebleven en 69 in die van de Britse luchtmacht. Ongeveer 500 verblijven thans nog in de kazerne van de landmacht, van wie de meesten op 26 december te Sin gapore zijn aangekomen. Met de „Waterman", die zaterdag op weg was naar Soerabaja, worden op 2 januari nog 800 mensen te Singa-< pore verwacht, waarna de „Water man" naar Soerabaja en Djakarta andere evacuees gaat halen, die met dit schip rechtstreeks naar Ne derland zullen worden vervoerd. Van verschillende plaatsen op Java werden zaterdag weer be richten ontvangen over het over dragen van de leiding van Neder landse bedrijven door de Neder landse directies aan nieuwe Indo nesische directies of aan commis sies van toezicht. Dit geschiedde tijdens bijeenkomsten, welke waren belegd door de plaatselijke mili taire gezaghebbers. In Djakarta werden 23 ondernemingen aan de militaire autoriteiten overgedragen. De „conferentie voor Afrikaans- Aziatische solidariteit", die vorige week in Cairo is begonnen, is niet een bijeenkomst van regeringsver tegenwoordigers, doch een verga dering van vijfhonderd afgevaar digden van „solidariteitscommis- sies" uit ruim veertig landen. Enige deelnemers hebben de rang van minister. Verder zijn o.a. politieke ballingen en leiders van nationa listische bewegingen. Op de agenda staan punten als imperialisme en kolonialisme, ras senonderscheid, kernwapens, de so ciale status van vrouwen en kinde ren, de strijd in Algerië en cultu rele en economische kwesties. Egypte, het land dat als gastheer optreedt, heeft een speciale post zegel uitgegeven, waarop een witte duif met een olijftak staat at**- beeld. Voor sneeuw naar... Mandsjoerije Uit Chinese bron in Hongkong is vernomen, dat Mandsjoerije is ge teisterd door de hevigste sneeuw stormen sinds lange tijd. In Char- bin zou een sneeuwlaag liggen van 60 centimeter. Spoorwegen en ver keerswegen zouden zijn geblok keerd. Naar in Djakarta is gemeld, heeft communistisch China aan Indonesië omvangrijke han delsaanbiedingen gedaan. Vol gens radio-Djakarta zou China bereid zijn rijst aan Indonesië te leveren en 40.000 ton rubber af te nemen. Tijdens een persconferentie heeft een woordvoerder van het leger medegedeeld, dat kortgeleden in Ambon, de hoofdstad van het ge lijknamige eiland in de Molukken, een poging om het plaatselijk be stuur omver te werpen is verhin derd. „Wij zijn de toestand in de Molukken nog steeds meester, om dat wij juist op tijd ingrepen". Tijdens een bezoek aan noord*- Sumatra, heeft de chef-staf van het leger, generaal-majoor Nasution, de olieterreinen nabij Pangkalan tot „nationale olieterreinen" geprokla- meerd. De militaire gezaghebber van Bandjermasin heeft een bepaling uitgevaardigd, waarbij in telegram men bestemd voor binnen- en bui tenland het gebruik van vreemde talen wordt verboden. COLOMBO, 28-12. Bij de over stromingen op Ceylon zijn, voor zo ver tot nu toe bekend, meer dan tweehonderd mensen om het leven gekomen. Circa 300.000 bewoners van het eiland zouden dakloos zijn geworden. Deze cijfers zijn echter gebaseerd op onofficiële schat tingen. De schade aan de irrigatiewer- ken, die in een periode van twintig jaar in de oostelijke en centrale ge deelten van het eiland zijn ge bouwd, is aanzienlijk. Soldaten, die aan het reddings werk deelnemen, verklaarden dat ontoegankelijke wegen hén in vele gebieden hebben belet voedsel te verstrekken aan de getroffen be woners. Door het lage wolkendek boven Minister Suurhoff sprak te Amsterdam Onbekwaamheid en fanatisme in leidende kringen Op de jaarwisselingsbUeenkomst der federatie Amsterdam van de Party van de Arbeid, vry dagavond in „Bellevue" te Amsterdam ge houden, heeft de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, de belangryk- ste gebeurtenissen in het afgelopen jaar besproken. Over het recente uittreden van leden van het C.P.N.-partijbestuur, „die - aldus spreker - ten onrechte geloofden in een klein stukje eigen meningsuiting". „Of het alleen een strijd om de macht is in de C.P.N. merkte hij op, valt van buiten af moeilijk te bekijken". De bedoeling der lancering van de eerste kunstmaan was hoofdza kelijk het prestige van het wereld communisme, speciaal dat van Rus land, te vergroten. „Het is een we tenschappelijke prestatie van Tde eerste rang, doch dit zal ons Hon garije niet doen vergeten". Met betrekking tot de moeilijk heden in Indonesië zeide spreker, dat daar het wereld-communisme de hand in heeft. „Wij als P.v.d.A. hadden kunnen begrijpen en billij ken, dat men langs de weg van recht en billijkheid zich had willen ontdoen van de overwegende in vloed, die het Nederlandse bedrijfs leven heeft. Sedert de R.T.C. heeft Indonesië echter geweigerd over een redelijke regeling van de kwes tie Nieuw-Guinea te spreken. Zij eisen overdracht". De heer Suur hoff releveerde de eenzijdige ver breking van de overeenkomsten door Indonesië, die - zo voegde hij eraan toe - Nederland enige tien tallen miljoenen guldens per jaar kosten. „De opeenvolgende Indone sische regeringen bleken niet in staat om orde op zaken te stellen. Nu wordt chantage bedreven op de 45.000 Nederlanders om ons op de knieën te krijgen. Men kent ons in Indonesië wel slecht. Nu uit de weg gaan voor deze chantage zou de extremisten in de hand werken en de chaos daar nog meer vergrote*. Nog draagt het Nederlandse volk in zijn geheel - zo zeide spreker het te mogen stellen - Indonesië een goed hart toe". „Wij mogen kunnen niet toegeven, want dit zou de situatie niet beter, maar slechter maken", aldus de heer Suurhoff. De moeilijkheden in Indonesië wa ren zijns inziens veroorzaakt door onbekwaamheid en fanatisme der leidende kringen. De Euromarkt vereist opvoering der produktiviteit en vakmanschap. Zij zal een verschuiving in de in dustrie der deelnemende landen te weegbrengen, met o.m. tijdelijke werkeloosheid, verhuizing, omscho ling. „Juist de democratisch-socia- listen in west-Europa zullen er op moeten staan dat dit volgens plan en geordend tot stand wordt ge bracht". Sprekende over de bestedingsbe perking zei de heer Suurhoff o.a.. dat als de regering niet had inge grepen, de gehele woningbouw stil had gelegen. Bestedingsbeperking is, in tegenstelling met de tijd van Colijn, een stapje terug om nieuwe vooruitgang mogelijk te maken. De balans opmakend zeide spr.: „Veel heeft ons dit jaar als demo- cratisch-socialisten teleurgesteld". Als lichtpunt noemde hij: de Euro pese eenwording op economisch en politiek gebied. Tien landen van het Verre Oosten hebben in het belastingjaar dat op juni van dit jaar eindigde in to taal 810.478.000 dollar voor niet- militaire doeleinden van de V.S. ge kregen, aldus is zaterdag officieel in Washington meegedeeld. Dit be drag is meer dan de helft van de som - 1.500 miljoen dollar - die de V.S. in dit belastingjaar aan bui tenlandse hulp hebben besteed. Het grootste gedeelte van boven genoemd bedrag ging naar Vietnam, Korea, de. Philippijnen, Formosa, Thailand, Laos en Cambodja. Indonesië heeft noch rechtstreek- militaire hulp, noch gelden voor zijn defensie van de V S. gehad, wel kreeg het 7 miljoen dollar voor samenwerking op technisch gebied en 4.718.000 dollar voor ontwikke lingswerken. Peron wil terug naar Argentinië De voormalige Argentijnse dicta tor Juan Peron heeft volgens de Daily Express aan een bijzondere correspondent van het blad gezegd, in 1958 te zullen terugkeren al zou dit gepaard moeten gaan met dood en vernietiging. Peron en zijn aan hangers zouden in Caracas de komst afwachten van Patrick Kelly, leider van 157 Peronistische cellen in Ar gentinië, die tot actie zouden over gaan als zij daartoe het sein uit Ca racas krijgen. (Kelly heeft in Chili gevangen gezeten maar heeft kans gezien als vrouw vermomd te ont snappen). Opzegging van de olie-overeen komsten, die gesloten zyn tussen de landen in Afrika en Azië ener zijds en Frankrijk, Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten ander- zyds, is op de Afrikaans-Aziatische conferentie te Cairo voorgesteld door de Syrische delegatie. In een voor de conferentie be stemd rapport over „de ontwikke ling van de technische en econo mische samenwerking tussen de landen van Afrika en Azië", ver klaart de Syrische delegatie dat „de olieconcessies, die aan Ameri kaanse, Franse en Engelse maat schappijen in Azië en Afrika wer den verleend en de verdragen, die door de vorsten der Arabische sta ten aan de Perzische Golf met En geland werden gesloten, onwettige overeenkomsten zijn, in verband met de respectieve verplichtingen van beide partijen en niet op een voet van gelijkheid berusten". Volgens het rapport hebben de volken het recht handelend op te treden, om dergelijke verdragen te doen herroepen en zich te bevrijden van de verplichtingen die zij deze volken opleggen. Grote schade aan irrigatlewerken Ceylon konden drie Dakota's van de Indische luchtmacht geen voed sel en medicijnen boven de getrof fen gebieden afwerpen. De Verenigde Staten, Nederland en Japan hebben de regering van Ceylon hulp beloofd. De V.S. zullen meel leveren, Nederland bloedplas- ma en Japan zal verdovende mid delen ter beschikking van de re gering van Ceylon stellen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND NAARDEN. Het centrum Neder land van de „Christian and Missio nary Alliance" te New York, een interkerkelijk Amerikaanse zen dingsgenootschap, zal na een ver blijf van ruim vijf jaren Naarden verlaten en naar Wassenaar wor- den verplaatst. CALLANTSOOG. Bij een brand in een landbouwschuur te Callants- oog zijn 13 koeien om het leven ge komen. De brand, die waarschijn lijk is ontstaan door kortsluiting op de strozolder boven de koeien, is uitgebroken omstreeks één uur. De bewoners van het huis, waarbij de schuur behoorde, hebben het vuur pas opgemerkt toen de vlam men al door het dak sloegen. PURMEREND. De 42-jarige me vrouw K. Visser uit Venhuizen is nadat zij uit een Nacobus, die de dienst Purmerend-Hoorn onder houdt, was uitgestapt, bij het over steken van de Purmerenderweg in de Beemster door een passerende personenauto gegrepen en op slag gedood. MAASTRICHT. Uit de Maas te Maastricht is ter hoogte van de St. Pietersluis het stoffelijk overschot opgedregd van de 25-jarige kan toorbediende P. H. J. Polman uit Heerlen. De jongeman was op 25 november na de middaguren niet meer op zijn kantoor in het gewes telijk arbeidsbureau te Maastricht teruggekeerd. ELST. De 51-jarige G. te W. uit Driel (Betuwe) is, vermoedelijk mis leid door de mist, in Eist met zijn bromfiets tegen een trottoirband gereden en onmiddellijk overleden tengevolge van de val. Hij was va der van dertien kinderen. BOXTEL. Vrijdag omstreeks het middaguur is te Liempde het 2-ja rige dochtertje van de familie van Boeckel in een nabij de woning ge legen vijver geraakt en verdronken. Dr. Otto Nuschke, een der Oost- duitse vice-premiers, is overleden, zo is in west-Beriyn vernomen. Dit bericht is door een boodschapper van Oostberiynse kerkautoriteiten naar west-Beriyn gebracht. Dag Hammarskjoeld, de secreta ris-generaal van de V.N., en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, hebben in het bui tenverblijf van Pineau bij Parijs in formele besprekingen gevoerd over internationale vraagstukken. Aanvaring eist vier doden De vier ton metende motorsleep boot „Roelie" uit Zwartsluis is za terdagmorgen omstreeks half zes in het Amsterdam-Rijnkanaal ter hoogte van de gemeente Breukelen door een met stenen geladen vrachtschip aangevaren. De sleep boot maakte direkt water en zonk onmiddellijk. Aan boord van de Roelie" bevonden zich vier perso nen, die met de sleepboot ten onder gingen en verdronken. Hun licha men zijn des avonds om half negen geborgen, nadat een drijvende bok uit Amsterdam de sleepboot heeft opgetakeld. Rotterdam krijgt geen nieuwe veemarkt Blijkens het op 24 december jl. uitgegeven besluit van Gedepu teerde Staten van de provincie Zuid-Holland is goedkeuring ont houden aan het door de raad der gemeente vastgestelde plan voor het stichten van een nieuwe vee markt te Rotterdam in het Kra- lingse bos. Resultaten van de VARA-speelgoedactie HILVERSUM, 28-12. De results, ten van de VARA-speelgoedactie hebben die van vorige jaren over troffen. Behalve onvoorstelbare hoeveelheden speelgoed kwam in totaal aan geld een bedrag van ruim 93.000 gulden binnen, terwijl bovendien zeer veel tehuizen recht streeks werden geadopteerd door groepen burgers en militairen. Voor 34.671 kinderen in tehuizen van alle gezindten, kinderen die anders waarschijnlijk op 5 decem ber niets in hun schoen zouden hebben gevonden, is deze Sinter klaas een echt feest geworden. Rasjidof, de leider de Sow jet- Russische afvaardiging naar de Afrikaans-Aziatische conferentie, die thans te Cairo wordt gehouden, heeft met zijn toespraak, waarin hij onvoorwaardelijke Sowjet-Rus- sische hulp op financieel, econo misch, technisch en cultureel ge bied aanbood, bijzonder veel succes geoogst. De luide toejuichingen maakten, dat hij zijn toespraak, na het doen van deze mededeling, ver scheidene minuten moest onder breken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De grootste rijkdom heejt hij, die arm is aan begeerten. Prinses Beatrix schonk gift H.K.H. Prinses Beatrix heeft door storting op giro 777 van het Ned. Roode Kruis aan de actie ten bate van Nederlanders, die als gevolg van de gebeurtenissen in hoge mate hulp.nodig hebben, een belangrijke gift geschonken. Deze actie wordt gevoerd door het Ned. Roode Kruis in overleg en samenwerking met het comité „Kerkelijk en particulier initiatief ten bate van gerepatrieerden uit Indonesië". Nieuwe subsidieregeling gezinsverzorging en gezinshulp Het ministerie van Maatschappe lijk Werk heeft aan de van rijks wege gesubsidieerde instellingen voor gezinsverzorging een subsidie regeling doen toekomen, welke met ingang van 1 januari 1958 in wer king treedt en de sinds 1955 gelden de regeling zal vervangen. Eén der belangrijkste wijzigingen deze nieuwe subsidieregeling wordt gevormd door de mogelijk heid tot het verlenen van gezins verzorging en gezinshulp aan be jaarden en chronische zieken. In deze nieuwe bepalingen is o.m. de mogelijkheid opgenomen, het werk van krachten, die geen ge hele dag of slechts enkele uren per week in dienst zijn van de instel ling, voor subsidie in aanmerking te doen komen. De aardbevingen in Perzië De gouverneur van Kermansjah in west-Perzië heeft meegedeeld, dat men in totaal 1.392 lijken heeft gevonden van mensen die bij de aardbevingen, welke Perzië kortge leden hebben geteisterd, om het le ven zijn gekomen. De Standard Oil, een Ameri kaanse maatschappij, heeft in Tur kije nabij Babaeski op 40 km. ten oosten van Edirne een belangrijke olielaag ontdekt, zo meldt het blad „Havadis". Volgens het blad zou de olielaag 60 procent van de Turkse behoeften kunnen dekken. Naar verluidt zijn meer dan tweehonderd mensen omgekomen bij de overstromingen op Ceylon, die zich van oost naar west begin nen uit te breiden. Laaggelegen ge bieden van noord-Colombo staan blank doordat de rivier de Kelani buiten haar oevers is getreden. Te Fort Monmouth in New Yer- sey (V.S.) is vrijdag een klein on bemand vliegtuig gedemonstreerd dat in staat is 's nachts boven vij andelijk gebied foto's te maken door het afvuren van raketten die het onderliggende terrein verlich ten. Het onderwijs in Nederland Het gemiddelde per klas bedraagt 34,74 In „Krasnapolsky" te Amsterdam werd vorige week de tweedaagse algemene vergadering gehouden van de vereniging van hoofden van scholen. De algemene voorzitter, de heer D. Janssen uit Leiden, noemde in zijn uitvoerig openingswoord vier factoren als noodzakelijk funda ment voor een gezond onderwijs bestel: een behoorlijk aantal scho len, die aan redelijke eisen voldoen, een toereikend aantal leerkrachten, een verantwoord aantal leerlingen per klas en een voldoend budget voor iedere school om de vereiste leermiddelen en schoolbehoeften aan te schaffen. Ten aanzien van het eerste punt zei spreker onder meer, dat de weg die moet worden afgelegd om tot een nieuwe school te komen, niet alleen lang is, doch ook vaak dood lopend. Hij zei de toekomst hoop vol tegemoet te zien, nu de minis ter heeft meegedeeld dat de scho lenbouw van uitzonderlijk groot belang is en dat gestreefd zal wor den naar een zo hoog mogelijke produktie. Vervolgens zei de voorzitter dat het huidige tekort aan leerkrachten de grootste zorgen baart. Op 16 sep tember jl. waren 881 vacatures bij het lager onderwijs en 362 gepen- sionneerden en 3273 gehuwde on derwijzeressen hielpen, wat hij noemde „het zinkende schip drij vende te houden". Spr. vroeg zich af, of het niet mogelijk zal zijn on derwijzers in militaire dienst naar huis te sturen, zodra zij de eerste feitelijke opleiding achter de rug hebben. Nog te veel leerkrachten staan voor overvolle klassen. Het gemidelde is 34,74 per klas. Bij een dergelijke klasbezetting is het vol gens de voorzitter onmogelijk dat de leerkrachten zijn pedagogische taak naar behoren kan vervullen. Hij zei te hopen op een daverend succes van de propaganda-actie, die de minister volgend jaar van plan is te voeren tot verkrijging van meer personeel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1