DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voor 1 januari a.s. 10.000 Nederlanders uit Indonesië vertrokken? VRIJDAG 27 DECEMBER 1327 Wo. 12232 112e J»»r»anf ZIER1KZEESCHESNIE1IWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jennewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaaie, tel. 01110-2938 Nieuw afvaartschema voor repatriëcenden Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Alles om ons heen wacht op i de daad. DJAKARTA, 26-12. De Neder landse diplomatieke vertegenwoor diging in Djakarta heeft donderdag medegedeeld te verwachten, dat voor het einde van dit jaar 10.000 Nederlanders Indonesië zullen ver laten hebben. De vertegenwoordi ging heeft voorts een nieuw schema bekend gemaakt voor de afvaart van schepen voor Nederlandse re patriërenden in januari 1958. De tekst van de mededeling van de Nederlandse vertegenwoordiging luidt als volgt: „De Indonesische Dr. W. DREES GEHULDIGD Twaalf en een half jaar het stuur In handen Vergezeld door zijn echtgenote was de minister-president, dr. W. Drees, dinsdagochtend in één der fraaie kamers van zijn departe ment het „lijdend voorwerp" van een korte herdenking van het feit, dat hij gedurende \2Vz jaar aaneen minister van de Kroon is geweest. Een aantal ambtenaren van zijn de partement en enige topfunctiona rissen van de onder het departe ment van Algemene Zaken ressor terende diensten hadden zich ver zameld, toen de secretaris-generaal mr. C. L. W. Fock, aller gevoelens vertolkte en zeide, dat men de drang niet had kunnen weerstaan aan dit koperen jubileum aandacht te besteden. Er zijn wel ministers geweest, die langer dan 10 jaren dit ambt bekleed hebben, maar nog nimmer was er een minister, die aan één stuk zulk een tijd aanbleef Minister Mansholt is de enige, die dr. Drees hier evenaart, doch dit neemt niet weg, dat alle records gebroken zijn. Dr. Drees zeide bijzonder verrast te zijn, ging in enkele woorden zijn ministerschap na en zeide dat de eerste jaren'na de oorlog, wat werk betreft, de zwaarste waren. Na de oorlog - zeide dr. Drees - is de stemming in ons volk scherper ge weest, dan hij aanvankelijk ver wacht had. Maar spr. is dankbaar, dat hij aan de noodzakelijke sa menwerking, die er is ondanks de scherpe tegenstellingen, heeft mo gen medewerken. regering heeft opnieuw toegezegd steun te verlenen bij het uitvoeren van het volgende afvaartschema voor Nederlandse repatriërenden uit Indonesische havens: 30 dec.: de „Willem Ruys" van Tandjong Priok naar Rotterdam. 31 dec.: de „Waterman" van Soe- rabaja naar Singapore. 31 dec.: de „Orantes" van Singa pore naar Europa. 8 jan.: de „Waterman" van Soera- baja via Tandjong Priok naar Rotterdam. 11 jan.: de „Oceania" van Tand jong Priok naar Europa. 12 jan.: de „Himalaya" van Tand jong Priok naar Nederland. 15 jan.: de „Toscane" van Tand jong Priok naar Genua. 20 jan.: de „Organa" van Belawan (Medan) naar Nederland. 27 jan.: de „Grote Beer" van Soe- rabaja via Tandjong Priok naar Nederland. 31 jan.: de „Oranje" van Tand jong Priok naar Amsterdam. Alle data zijn voorlopig. Alle Nederlandse onderdanen, die van deze en andere mogelijkheden van repatriëring gebruik willen maken, worden verzocht zich te melden bij scheepvaartkantoren en reisbureaus in de dichtstbijzijnde havens van inscheping. Zij moeten hun woonplaats niet verlaten, voor dat zij bericht hebben gekregen, dat passage voor hen is geboekt. Verwacht wordt, aldus meldt de correspondent van het ANP, dat in deze maand meer dan tienduizend Nederlandse onderdanen Indonesië zullen verlaten. Nederlanders In Singapore SINGAPORE, 26-12. Het Neder landse passagiersschip „Waterman" is donderdagmorgen in Singapore aangekomen met zeshonderd Ne derlanders uit Indonesië aan boord. Het aantal geëvacueerden uit In donesië, die sinds het begin van de uittocht uit Indonesië (nu drie we ken geleden) in Singapore zijn aan gekomen, bedraagt thans driedui zend honderdvijfentwintig in het geheel. De geëvacueerden zijn onderge bracht in kampen die door het Brit se leger en de regering van Singa pore in buitenwijken van de stad ter beschikking zijn gesteld Zevenhonderdzestien in Singapo re gearriveerde Nederlanders zijn reeds per vliegtuig of schip na?r Nederland vertrokken. Een groep van ongeveer negenhonderd Neder landers zal vrijdag met het Britse schip „Orondes" uit Singapore naar Nederland vertrekken. De „Oron des" Is door de Nederlandse rege ring gehuurd. ZOON VERMOORDDE ZIJN VADER EN MOEDER Twgfel aan geestvermogen van jeugdige dader MAASTRICHT, 26-12. De 24-ja- rige Jean Straets uit het vlak bij de Nederlandse grens gelegen Bel gisch-Limburgse plaatsje Groot Ternaaien, heeft op de avond vóór Kerstmis zijn beide ouders ver moord. Hij sloeg zijn 71-jarige vader, toen deze zich alleen in de keuken van diens boerderij bevond, een paar maal met een stuk ijzer op het hoofd en wurgde hem daarna met een touw. Op het erf van de boerderij wachtte hij daarna zijn 57-jarige moeder, die boodschap pen was gaan doen, op. Ook haar sloeg hij met het stuk ijzer neer, waarna hij haar met het touw wurgde. Het stuk ijzer gooide hij na zijn daad in een put. De jongeman ging daarna met een meisje, vermoedelijk een Ne derlands-Limburgse, naar de nacht mis in Luik. Toen hij van de mis was teruggekeerd ging hij zichzelf aangeven bij de rijkswacht te Kanne. Vanmorgen vroeg heeft hij daar na verhoor zijn daad bekend. Men twijfelt aan de geestvermo gens van de jongen. Vermoed wordt dat hij zich meester heeft willen maken van een bedrag van onge veer 40.000 Belgische franken, dat zijn ouders kort geleden van een verzekeringsmaatschappij hebben ontvangen. Russisch vredesvoorstel overhandigd MOSKOU, 25-12. „Tass" meldt, dat de tekst van het jongste, uit zeven punten bestaande Sowjetrus- sische vredesvoorstel, dat onder meer voorziet in het stop zetten, met ingang van 1 januari 1958, van alle proefnemingen met kernwa pens, aan de buitenlandse diploma tieke vertegenwoordigers te Mos kou is overhandigd, met het ver zoek het ter kennis te brengen van de regeringen en volksvertegen woordigingen der betrokken lan- den. Het voorstel is vier dagen gele- den met algemene stemmen door 1 de Opperste Sowjet, het parlement der Sow jet-Unie, goedgekeurd. Ernstigi Maandagmiddag heeft de Koninklijke familie met het personeel en hun gezinnen in de garage van de Koninklijke Marechaussee bij paleis Soest- dijk een Kerstfeest gevierd. - Onder: v.l.n.r. H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en H.H.K.K. H.H. de Prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet tijdens het Kerstspel waarin H.K.H. Prinses Marijke meespeelde. - Boven: na afloop van de Kerstviering deelden de Vorstin en de Prin sessen broodjes en chocolademelk uit. Hier ziet men H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Beatrix tijdens het inschenken van de chocolademelk. Lichte scheepsbotsing bij mist in Amsterdam Repatriërenden uit Indonesië kwamen via Dusseldorf AMSTERDAM, 26-12. De vrij dichte mist, die ook Amsterdam de gehele tweede Kerstdag hardnek kig in zijn greep hield, heeft voor zover valt te bezien behoudens voor het luchtverkeer op Schiphol wei nig moeilijkheden opgeleverd. In de late namiddag botste ver moedelijk tengevolge van het ge ringe zicht, nabij de Hembrug het 10.000 brt. metende Zweedse schip „Ava Sakza" tegen het Noorse mo tortankschip „Fjrodaas" (22.000 brt.) Beide schepen liepen lichte schade op en konden hun weg naar de Amsterdamse haven voortzetten, zo meldt de havendienst. Bij Durger- dam liep vanochtend een spit, een langvormig vrachtscheepje, tenge volge van de mist aan de grond. Het bootje is later met behulp van een sleepboot vlot gekomen. Op Schiphol was het zicht, voor al in de middag en de avond tame lijk ongunstig voor het luchtvaart- verkeer. Enkele Europa-machines konden binnenkomen, doch de toe stellen van de intercontinentale lij nen moesten uitwijken. Het vlieg veld te Dusseldorf, waar beter zicht was, kreeg het zwaar te ver duren, doordat een machine uit Tokio (via Bangkok) en een uit Singapore daar kwamen landen. Dit betekende voor de passagiers, waartoe veel repatriërenden uit In donesië behoorden, een lange reis naar Schiphol per autobus. De ma chine uit Mexico bleef in Prest- wich wachten tot beter zicht op Schiphol. NEDERLANDSE AMBASSADEUR OP HET STATE DEPARTMENT Algemene bespreking over toestand in Indonesië In Singapore zijn momenteel twee kampen ingericht voor de uit Indo nesië geëvacueerde Nederlanders. Het ene kamp is in de marinebasis ten noorden van de stad en het andere ligt op de oostkust van het eiland in het Changi-district ongeveer 900 meter van het strand, in een prach tige omgeving. - Boven: de huisjes waar de vrouwen en kinderen in on dergebracht worden. - Onder: een deel van het bijbehorende tenten kamp voor de mannelijke evacué'». (Beide foto's uit het Changi-kamp). WASHINGTON, 26-12. De Ned. ambassadeur in Washington, dr. v. Roijen, heeft donderdag op het de partement van Buitenlandse Zaken te Washington een „algemene be spreking" over de toestand in In donesië gehad met Elbrick, onder minister voor Europese zaken. Een woordvoerder van de Neder landse ambassade zei na de bijeen komst, dat dr. van Roijen Elbrick op de hoogte had gebracht van de ontwikkeling sedert minister Luns met zijn collega Dulles over deze zaak had gesproken in Parijs. In het bijzonder had dr. van Roijen het feit ter sprake gebracht dat Indonesië de zeeën tussen de eilanden tot territoriaal water ver klaard heeft. Nederland nam dit zeer ernstig op. Na z(jn onderhoud met Elbrick, dat twintig minuten had geduurd, verklaarde dr. van Roijen tegen over de pers, dat zijn regering met grote zorg is vervuld over het lot van de Nederlandse staatsburgers die Indonesië moeten verlaten. „De manier waarop onze landgenoten worden behandeld, druist tegen alle beginselen van het internationale recht In", zei hij. „Zij moeten op breken zonder dat zij hun bezit tingen mogen meenemen". Vliegtuigen van de Air India In ternational zullen in het vervolg op de lijn Londen-Sydney niet meer,- zoals tot dusverre, regelrecht van Singapore naar Darwin in noord- Australië vliegen, doch een tussen landing maken in Djakarta, aldus bercht het Benelux-kantoor te Brussel van deze luchtvaartmaat schappij uit India. Miljardendans der sigaretten De Amerikanen hebben in 1957, ondanks de waarschuwingen tegen longkanker, meer sigaretten dan ooit gerookt: 410 miljard, d.w.z. 19 miljard meer dan in 1956, aldus blijkt uit een onderzoek van het fi nanciële tijdschrift .Business Week'. Het aantal gerookte filtersigaret ten is van 109 miljard in 1956 tot 155 miljard gestegen. Israël en Rusland TEL AVIV, 26-12. De Sowjetrus- sische ambassadeur te Tel Aviv, Abramof, heeft, in een onderhoud van drie uur met de leiders van Ben Goerion's gematigde socialis tische partij, Mapai, de waarschu wing geuit dat eventuele Israë lische aankopen van Westduitse wapens een „aanzienlijke verslech tering in de Israëlisch-Sowjetrus- sische betrekkingen teweeg zullen brengen". ;e overstromingen op Ceylon 150.000 daklozen COLOMÓO, 27-12. De overstro mingen, die grote delen van Ceylon hebben getroffen, hebben tot dus ver aan minstens vijftig personen het leven gekost. Ongeveer 150.000 mensen zijn dakloos. Sinds de dag voor Kerstmis heeft het voortdu rend geregend en men verwacht, dat het slechte weer nog zal aan houden. Premier Bandaranaike heeft In dia dringend verzocht hefschroef- vliegtuigen en medicamenten te zenden. Tengevolge van grondverschui vingen werden vele mensen levend begraven. Doordat de dijken van een stuwmeer van 250 vierkante km. het begaven, verdronken tal rijke mensen. Het weg-, spoor- en telegraaf- verkeer is ernstig ontwricht. Russische troepen sterkte zou verminderd worden De secretaris van de Sowjet- Russische partij Chroesjtsjef, heeft in Kief verklaard, dat de regering een verdere vermindering van de troepensterkte overweegt in de hoop dat de Navo-landen hun be lofte af te zien van geweld gestand zullen doen. Hij hoopt dat de jong ste Russische vredesvoorstellen aan westelijke kant begrip zullen vin den. In de op de Navo-conferentie aangenomen resolutie werd gezegd dat besprekingen met de Sowjet- Unie noodzakelijk zijn, maar uit het resultaat van de bijeenkomst zou men kunnen concluderen dat de leidende mogendheden van plan zijn de gevaarlijke politiek van bewa penen en koude oorlog voort te zet ten. Dank zij de wetenschappelijke en technische ontwikkeling in de Sow- jet-Unie is het mogelijk met min der kosten de veiligheid te verzeke ren en de rest van de gelden en middelen te gebruiken voor vredes doeleinden, aldus Chroesjtsjef. INDONESIË Arbeiders weigeren K.P.M.-schepen te lossen DJAKARTA, 17-12. (Per lucht post). Premier Djuanda heeft vier dagen geleden opdracht gegeven, dat alle lading uit de in Tandjong Priok liggende K.P.M.-schepen ge lost moet worden, doch tot dusver is, naar thans gebleken is, daar niets aan gedaan, omdat de haven arbeiders weigeren de schepen te Dit werd medegedeeld door Mar- sis Rostan, directielid van het veembedrijf „Tandjong-Priok", die erover klaagde, dat schijnbaar nie mand onder de havenarbeiders be reid is de instructie van de premier op te volgen. De lading bestaat in hoofdzaak uit suiker, thee, rijst, koffie en an dere levensbehoeften en was be stemd voor andere delen van In donesië. Ongelukken tijdens de kerstdagen Op eerste kerstdag ztfn in de Ver. Staten een tweehonderd personen door verkeersongelukken om het leven gekomen. Branden vergden het leven van 26 mensen en 21 per sonen vonden op andere wtfze de dood, zodat woensdag in totaal bijna 250 Amerikanen om het le ven z\jn gekomen. In het gebied van de Zuid- afrikaanse haven Port Elizabeth zijn vijf negers bij onderlinge ge vechten om het leven gekomen. Twee politiemannen werden bij de wanordelijkheden licht gewond. Te Johannesburg werden op eerste kerstdag ruim 800 negers met in gevechten opgelopen ver wondingen in een ziekenhuis op genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1