STAD EN PROVINCIE UATSTE NIEUWS SPORT VOETBAL Duiveland I-SINOTO 14-1 Tot twintig minuten voor het einde wist SINOTO de thuisclub in bedwang te houden. Door gebrek aan uithoudingsvermogen stortte de achterhoede der Nieuwerkerkers toen volledig ineen en zodoende wist Duiveland nog een ruime zege te behalen. Bij Duiveland werd het gemis van Roks erg gevoeld. De gasten hadden vier invallers voor zijn miliaire leden, waarvan deze week geen enkele met verlof was. Voor de rust had SINOTO een lichte veldmeerderheid, zonder dit evenwel in doelpunten tot uitdruk king te kunnen brengen. Beide ver dedigingen lieten nog al eens een steekje vallen, maar steeds hadden de aanvallers te veel tijd nodig, waardoor men steeds weer de ge legenheid kreeg zich te herstellen. Duiveland nam voor de rust de lei ding door haar spil, die een ver schot via de paal in het doel zag verdwijnen (1-0). Reeds spoedig na de hervatting schoot Matthijsse een vrije schop van even buiten het strafschopgebied hard in (1-1). De verdediging van SINOTO, met spil Scholten aan het hoofd, wist hierna tot de laatste fatale tien minuten stand te houden. Na mooi werk van de jeugdige rechtsbuiten gaf v. d. Werf zijn club de leiding (2-1). Met een fraai doelpunt werd het door Beije 3-1, waarna tenslotte de links buiten er 4-1 van maakte. Door nog tweemaal goed ingrijpen wist doel man Lievense de nederlaag binnen de perken te houden. Scheidsrech ter v. d. Linde had geen moeilijke taak. Renesse II-Zierikzee II 5-3 Door deze belangrijke wedstrijd van Zierikzee te winnen zijn de duinbewoners met verliespunten thans gelijk gekomen met de be zoekers. Over het geheel genomen viel het spel aan beide zijden niet mee. Renesse beschikte nog over de minst slecht spelende ploeg en daarom mag de overwinning zeker verdiend worden genoemd. Bij Zie rikzee viel eigenlijk alleen het goe de spel van Verwest op terwijl de rest zich niet boven de middelmaat kon opwerken. In de achterhoede van de thuisclub vormde Jac. Jon ker weer een grote struikelblok voor zijn tegenstanders. In de voor hoede viel vooral het spel van links binnen de Vos op. Direct na de af trap ontstaan er al enige gevaarlij ke situaties voor het doel der rood zwarten als de achterspelers ver zuimen om in te grijpen. Een hard schot van de Vos gaat rakelings naast terwijl even later rechtsbui ten v. Splunder voor open doel over de lat heen trapt. Na 14 min. spelen neemt Renesse de leiding als de doorgebroken de Vos de bal over geeft aan Goossens die geen moei te heeft het leder in het verlaten doel te deponeren (1-0). Krijger schiet dan aan de andere kant hard tegen de kruising van het hout werk. In de 19e minuut schiet de Vps op doel waarna v. Westen de bal met de hand er uit houdt, wat de scheidsrechter niet ontgaat. Uit de strafschop brengt de Vos de stand op 2-0. Renesse gaat nu wat afzakken en stopper Jonker, goed gesteund door de halfspelers M. Hart en Jaap Geleijnse, verzet nu bergen werk in de achterhoede. Wanneer er 32 min. zijn gespeeld weet Krijger met een laag schot de achterstand te verkleinen. Na de hervatting maakt Zierikzee spoedig gelijk als Wandel linksbuiten Krij ger van achter aanvalt wat hem op een strafschop komt te staan. Deze wordt via de paal door Vervvest be nut (2-2). 6 min. later onderneemt Dorreman een snelle aanval over rechts waarna hij goed overgeeft aan de Vos die even doorloopt en doelman Kramer dan geen kans geeft (3-2). De geheel verkeerd in zijn doel opgestelde Krijger wordt dan door een hoog vleugelschot van v. Hattum volkomen verrast en de stand is weer gelijk (3-3). Kramer weet dan een schot van de Meij te stoppen. Bij een volgende aanval van Renesse veroorzaakt een der achterspelers hands binnen het strafschopgebied en de Vos maakt uit de strafschop er 4-3 van. 5 min. voor tijd maakt de Vos het mooiste doelpunt uit de wedstrijd als hij in zijn eentje zes tegenstanders pas seert, de keeper incluis, waarna hij de bal uit een moeilijke hoek in schiet (5-3). VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Het programma voor donderdag 26 december (2e Kerstdag) luidt: le klasse B: Brouwershaven I- Zierikzee II (half 3, scheidsr. P. J. Rieteco). 2e klasse C: SVOWK I-Dreischor II (half 3, scheidsr. Th. Sies); Brou wershaven II-Zierikzee III( half 1, scheidsr. N. Speelman); Renesse III -Zonnemaire I (half 3, scheidsr. J. D. v. d. Linde). Zaterdag 28 december 2e klasse B: Wolfaartsdijk I-ME- VO I (half 3, scheidsr. O. P. V. van Eerdenburg); Wissekerke I-Kapelle I; Bevelanders I-Kats I; Kloetinge I-Goes V; Heinkenszand I-SVD I. 2e klasse D: MEVO II-Duiveland I (half 3, scheidsr. Th. Sies); SINO TO I-Burgh III (half 3, scheidsr. J. v. d. Werf); Brouwershaven III- MEVO III (half 3, scheidsr. J. D. v. d. Linde); Bruse Boys II-Bruse Boys I (half 3, scheidsr. J. de Wit). Zondag 29 december le klasse B: Zierikzee II-Brou- wershaven I (half 3, scheidsr. P. J. Schetters); Dreischor I-Renesse II (half 3, scheidsr. N. Speelman). 2e klasse C: Dreischor II-Renesse III (half 1, scheidsr. P. J. Rieteco); Zonnemaire I-Brouwershaven II (half 3, scheidsr. W. Br^s). Tafel tennis bond „Schouwen-Duiveland" Bij genoegzame deelname zullen in januari a.s. wederom de wed strijden om het kampioenschap van Schouwen-Duiveland worden ge speeld. De hoofdklassespelers zul len alleen in hun klasse mogen uit komen, waarin echter ook niet-aan- geslotenen bij de bond kunnen uit komen. De eerste en tweede klas sen zullen worden samengevoegd. Verder is er een aparte klasse voor de dames. Tijdens deze wedstrijden zal de wisselbekerhouder F. van den Ende zijn titel verdedigen. Gaarne wekken we de tafeltennis- liefhebbers en -liefhebsters op aan deze wedstrijden deel te nemen. Uitslagen van de op 19 december voor de competitie gespeelde wed strijden: Hoofdklasse: Lyceum II-Lyceum I 3-7. le klasse: Lyceum III-Chr. ULO II 5-5. Overige wedstrijden uitgesteld. MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM, 23 dec. Klei- aardappelen (35 mm opw.): Eigen heimers f 10-19, Bintjes f 9-12, Be velanders f 13-14, Furore f 15-15,75, Meerlander f 13-14, IJsselster f 11- 12; zandaardappelen: Noordeling f 9-10, Libertas f 8^50-9,50, Gieneke f 7-8; v o e r aardappelen f 1,50-2. Prijzen berekend per 100 kilo gram en op de handelsvoorwaar- den vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 23 dec. Binnen landse granen (ochtendbeurs), offi cieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe, rode, op vochtconditie, met behoorlijke vraag, tot f 29,35. Voedergranen, flauw, naar kwa liteit f 25-27, extra kwaliteit tot f 27,50; haver: prijshoudend, naar kleur en droogte van f 23-24,25, extra blanke tot f 25; rogge: kalm, doorsneekwaliteit f 19,75, bakrogge f 20,75. Peulvruchten: met weinig han del: Groene erwten tot f 36; schok kers tot circa f 50; bruine bonen, droog en blank circa f 57. ZIERIKZEE Bij het op 21 dezer gehouden examen „Kadercursus Eerste Hulp In Oorlogstijd" georganiseerd door en voor leden Kadergroep van de E.H.B.O. „Het Oranje Kruis", slaag de onze stadgenoot de heer P. A. Kloet, lid van de Rode Kruis Ko- lonne te Zierikzee. Bejaarden vierden kerstfeest in verenigingsgebouw De plaatselijke afdeling van de U.V.V. heeft voor de Zlerikzeese bejaarden maandagmiddag een on vergetelijk kerstfeest georganiseerd Zeer vele bejaarden hadden zich naar het fraai versierde Ned. herv. verenigingsgebouw begeven. De lei ding was in handen van mevrouw Lugt-van Heioma, die er haar vreugde over uitsprak de bejaar den bijeen te zien in de speciale kerstsfeer. Medewerking werd verleend door een dameskoortje van de Ned. Chr. Vrouwenbond o.I.v. mevr. J. Bij de Vaate-Eckhardt. Het koortje bracht enkele minder bekende kerstliede ren, die op opvallend devote en be schaafde wijze werden gebracht. Een prachtig kerstverhaal van An- toon Coolen: „Het petekind van de roverhoofdman", werd op indrin gende wijze gelezen door de heer D. C. A. Lugt. Warme chocolade melk - een geschenk van de zuivel fabriek der V.Z. - werd tussentijds rondgediend. Gezamenlijk werd ge zongen het „Ere zij God". Mevrouw Lugt dankte na afloop allen die hun medewerking ver leenden en hoopte op een weerzien met de bejaarden in 1958. DREISCHOR Hervormde jeugd bracht Kerstspel Dezer dagen vierden de kinderen van de jongens- en meisjesclubs van de Ned. Herv. kerk in aanwe zigheid van een aantal ouders en belangstellenden het Kerstfeest. Nadat men enige liederen gezongen had volgde het hoogtepunt van de ze avond, het Kerstspel dat werd opgevoerd door de meisjes van de oudste club, aangevuld door'enkele jongeren. De kleding was op ver dienstelijke wijze geïmproviseerd. Er werd goed gespeeld en gezon gen. Ook de aanwezigen werden in de zang betrokken. Het Kerstgebeu ren werd op deze wijze dichtbij ge bracht. Na de pauze volgde een prachtig Kerstverhaal waarbij een mooie filmstrook werd vertoond. Ook door de jongere meisjes werd nog gezongen. Het was een mooie avond, waar men in dankbaarheid op terug kan zien. BURGH Lekespel Jonge Kerk Maandagavond hebben de leden van de Jonge Kerk te Burgh voor een goed gevulde kerk opgevoerd het lekenspel „Maria's droom". Ds. J. Swaak sprak een welkomstwoord waarna op zijn verzoek de aanwe zigen in de met kaarslicht sfeervol verlichte kerk de ontroerende kerstliederen zongen. Het lekespel, waarop ds. Swaak een toelichting gaf, is ingestudeerd onder leiding van mevr. Peene. De leden vervaardigden zelf de costu mes. De zang werd op voortreffe lijke wijze verzorgd door mevrouw Lysen-Berends. In het spel droomt Maria (op ge voelige wijze uitgebeeld door mevr. Peene) de lijdensweg van Jezus Christus, wat in verschillende tafe relen werd voorgesteld. De avond werd besloten met „Ere zij God". Opgemerkt mag wel worden dat de Jonge Kerk er goed aan doet om ieder jaar met Kerstmis een spel op te voeren; het verstevigt de jand tussen de ouderen en de jeugd. „Oagaers" - Recep! - Geluid - „Kleintje" Attribuut en Waarderen Een mens weet nooit of hij de geneugten (en ongeneugten) van de pensioengerechtigde leeftijd deel achtig zal worden, maar de ware „pensioenswijsheid" heeft Eiland man ontdekt bij een Zeeuwse man, die tweehonderd uren aan een oagaersjepeutert en dan zielsge lukkig is als het stukje handwerk klaar is. Een „oagaers" is - zoals u zult weten - een soort vissers scheepje, zoals er vooral te Brou wershaven vroeger voorkwamen. Maar de tijd van de „oagaersjes" is voorbij en daarom heeft die ge pensioneerde man zoveel vreugde, zijn herinnering gestalte te geven in een minuscuul scheepje, dat echter tot in de kleinste onderdelen „echt" is. Recept voor een „oag aers" volgt hier: een ongevormde klomp perehout, een stel gereed schap en heel veel geduld vrien den, want wie driftig is, is voor „oagaersjes" ongeschikt. Wat doet een automobilist, die een bijgeluid hoort aan zijn wagen? Luisteren zou Eilandman zeggen, heel goed luisteren, om dan al of niet te kunnen uitroepen: „daar moet het in zitten". Een automobi list in de Westhoek werd geplaagd door zo'n geluid, dat er was, maar er niet mocht zijn, want het zoe men van een motor leert men ken nen als de rustige ademhaling van een slapend kind. De man luisterde, keek en zocht en vond niets. Een dag later weer van hetzelfde laken een pak. Er was iets, maar wat? Een vreemde zaak was intussen, dat het geluid er reeds was, als de mo tor nog niet draaide. Zulk een mys terie geeft altijd aanleiding tot een uitbarsting onder het motto: ,,'k Mot ut wete". De man zocht alles nauw keurig na en vondeen leven dige muis in een koplamp. Het adres van die meneer voor degene die weten wil, hoe die muis in de koplamp kwam. Een poezenidylle vindt ditmaal zijn toppunt in het verhaal van „Kleintje", welke naam het poesje verwierf toen het als een donzen balletjes ter wereld kwam en (bij uitzondering) ontdekte dat pa en ma altijd in de buurt waren, want ze hoorden bij een en hetzelfde baasje. Er was geen naam voor het balletje (zie boven) en daarom werd het „Kleintje". Nu is het balletje intussen een monsterkat geworden, die zeker IY2 maal zo groot is als zijn ouders, maar hij luistert nog altijd naar de naam „Kleintje". Op de provinciale boot was za terdagmiddag een klein jongetje aan boord, waarvan de ma een allervreemdst attribuut gebruikte om het kind zoet te houden, nl. een aapje, wiens lichaam (aangedreven door een veer) schokkende bewe gingen maakte en wiens handen bestonden uit ballen, waarin - als bij een rammelaar - kleine knik kertjes zaten. De aap had een da verend succes bij het reizend pu bliek en homerische lachsalvo's kletterden omhoog. Een jongedame was zelfs een flauwte nabij van het lachen. Zelden heeft Eilandman het „kind in de mens" meer leren be grijpen dan tijdens die reis. Waar deren ook trouwens, want de boot was schielijk by Katseveer. Toen verdween het aapje in de tas van ma, hetgeen zoonlief niet leuk vond en de reizigers evenmin, al lieten ze het niet merken. ZIERIKZEE Auto's botsten Op het Havenplein alhier zijn twee auto's met elkaar in botsing gekomen. De ene was een bestel auto, bestuurd door F. H. te Sint Philipsland, de andere auto werd bestuurd door J. W. te Middelburg. Beide wagens liepen materiële schade op. De politie stelde een on derzoek in. BURGH/HAAMSTEDE Kerstmiddag Ned Veren, van Huisvrouwen Op donderdag kwamen de leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen in hotel Bom bijeen om gezamenlijk de traditionele Kerstmiddag te vie ren. Voor dit doel was de zaal sfeervol versierd. Dat de Kerstmid dagen op hoge prijs worden gesteld bleek uit de wel zeer grote op komst. Toen de presidente mevr. Fokker-de Oude deze middag met een kort woord opende, hadden een 100-tal dames plaats genomen. Met eigen krachten was een mooi programma samengesteld, waaraan de dames stuk voor stuk hun beste krachten hebben gewijd. Een aan tal Kerstgedichten werd voor gedragen door de dames Boot-Fok ker en van Liere-Saman. Mevr. Lysen-Berends vergastte de aan wezigen op prachtige Franse en Ne derlandse Kerstliederen. Na twee Kerstverhalen werd door het koor van de Vrijzinnige Vrouwenvereni ging een Kerstkantate gezongen, waarin het gehele Kerstgebeuren verhaald werd. Mevr. Röell dankte namens alle aanwezigen het bestuur en de me dewerksters voor de sfeervolle middag. Zij wees er op dat het voorrecht is op deze manier met elkaar in vrijheid Kerstmis te vie ren en bepaalde de aandacht bij onze landgenoten in Indonesië. In haar dankwoord onderstreepte de presidente deze woorden en wekte allen op om aan komende hulpacties voor repatriërende land genoten uit Indonesië alle mede werking te verlenen. ELLEMEET Rode Kruis-filmavond In het Rijkswerkkamp alhier werd een Rode Kruis filmavond gehouden, die geopend werd door het bestuurslid de heer A. L. de Jonge. Hij zei o.m. dat het Welfare- werk de aandacht van het bestuur heeft. Inzonderheid mej. Houtman van Renesse, secretaresse van de afdeling, maakt hier veel werk van. De door de zieken gemaakte arti kelen zullen worden verloot. Ver volgens werden de films „Bloemen corso", „Hoornvliestransplantatie" en de hoofdfilm „Zwervers van de 20ste eeuw" vertoond^ Een ver loting bracht f 56 op. Hetzelfde programma werd ver toond te Scharendijke, waar het woord werd gevoerd door de heer Constandse, kringcommissaris voor Zeeland van het Rode Kruis. Deze prees de activiteit van de afd. Wes telijk Schouwen. De verloting hier bracht f 76 op. BROUWERSHAVEN Plattelandsvrouwenbond vierde stijlvol kerstfeest De Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Brouwershaven belegde een Kerstavond in het Ned. Herv. Jeugdgebouw, welke geheel door de leden zelf werd verzorgd. Des mid dags brachten enkele dames de Kerstversieringen aan, hetgeen de zaal een sfeervolle aanblik gaf. An dere leden zorgden des avonds voor de versnaperingen. In haar openingswoord wees de presidente mevr. Jansen-Glas op de grote belangstelling der leden voor een Kerstavond, waardoor duide lijk de grote binding naar voren komt, die een dergelijke bijeen komst met zich meebrengt. Spreek ster memoreerde de inhoud van een brief uit Hongarije, waarin grote dankbaarheid tot uiting kwam voor de door de Plattelandsvrouwen ver zonden geschenken. De Kerstavond werd -hierna be gonnen met het voorlezen van het Kerstevangelie door de presidente, waarna gezamenlijk werd gezon gen „Nu sijt wellecome". Verschil lende leden declameerden een ge dicht en lazen een verhaal. Na de pauze werd door een zestal dames het toneelspel „Gerrie's laatste in val" voor het voetlicht gebracht, dat bij alle aanwezigen, mede door het sublieme spel, bijzonder in de smaak viel. Aan het eind van deze avond werd nog meegedeeld, dat aan de zieken uit deze gemeente, die in een ziekenhuis zijn opgeno men een Kerstgeschenkje zal wor den overhandigd. Met het zingen van Gezang 15 werd deze stijlvolle bijeenkomst besloten. De derde Amerikaanse onder zeeboot met kernenergiemotoren, de „Skate", is maandag te Groton, in de Amerikaanse staat Connecti cut, te water gelaten. Volgende Amerikaanse atoomonderzeeërs zul len naar het model van de „Skate" worden gebouwd. Volgens een officiële satistiek heeft Canada in de eerste negen maanden van dit jaar 244.266 emi granten, onder wie 11.501 Neder landers toegelaten tegen 110 009 in de overeenkomstige periode van 1956. Kerstviering Vrijz. Herv. Zondagschool Zondagmiddag vond de kerstvie ring plaats van de Vrijzinnig Her vormde Zondagsschool in het Ver enigingsgebouw. Na zang van het „Komt allen te zamen", sprak ds. C. J. van Royen een openingswoord, wijzend op de kérstboodschap. De kinderen zongen hierna kerstliede ren. Mej. L. Snoek boeide de jeugd met een kerstvertelling. Hoogte punt van de middag was een kerst spel: „De tocht naar het kind", ge heel door de kinderen uitgevoerd. Kerst wy dingsdienst In de kerstwijdingsdienst van maandagavond vond eveneens de opvoering plaats van een spel ge titeld „De droom van de herber gier". Onder regie van dr. J. C. Röhner bracht een aantal jongeren dit door ds. v. Royen geschreven spel op uitstekende wijze voor het voetlicht. In het spel gaat het om de boodschap van Gods liefde voor de mensen en om de vraag wat dit betekent voor ons tegenover God èn tegenover de medemens. Deze dienst, waarin ds. v.. Royen een toespraak hield n.a.v. Matth. 7 12, was zeer druk bezocht. Het koor zong o.I.v. de heer Jac. M. Luijkenaar de bekende, maar toch altijd weer ontroerend nieuwe kerstliederen als: „Nu zijt welle kome", „Stille Nacht" en „Ere zij God". Het was voor ieder een goede en vruchtbare samenkomst. KERKWERVE Kerstfeest N.C V.B. De afdeling Kerkwerve van de N.C.V.B. vierde het kerstfeest in het verenigingsgebouw. De dames mevr. Van Gelder-Boot en mevr. bij de Vaate-v. d. Wekken lazen de kerstliturgie van de Bond. „De laat ste bladzijde", een kerstverhaal van mevr. Van Nuis-Zuidema, werd ge lezen door mevr. Van Leeuwen. Dit verhaal trok aller belangstelling. Een koortje bestaande uit leden, zong kerstliederen. N.C.V.B. organiseerde kerstfeest voor bejaarden Leden van de afdeling Kerk werve van de N.C.V.B. hebben gis termiddag een stijlvol kerstfeest georganiseerd voor de bejaarden in de gemeente. Een dergelijke bijeen komst voor de ouden van dagen werd voor de eerste maal gehou den. De leiding was in handen van mevr. Franke, die een zelf samen gestelde kerstliturgie las. Mevr. v. Veen las enkele gedichten en mevr. De Oude enkele gedeelten uit de Bijbel. Na samenzang volgde een eveneens door mevr. Franke uitge sproken kerstmeditatie. De vokale medewerking werd verleend door een koortje samengesteld uit leden. Mej. N. Vos begeleidde aan het or gel. Tusentijds werd getracteerd. OUWERKERK S.v. „O.W.K." bracht toneeluitvoering De sportvereniging „O W.K." hield vrijdagavond jl. in zaal Vij verberg zijn uitvoering, voor een geheel bezette zaal. Na opening door de voorzitter de heer Raams- donk kwam ten tonele het blijspel in drie bedrijven „De dochters van de baas". De rollen waren in goede handen, goed ingestudeerd onder kundige regie van de lieer Holm. Ook de grime van de heer Dekker was uitstekend. De „sport" heeft ons weer een paar aangename uur tjes bezorgd. Dit getuigde ook de burgemeester na afloop; hij vertel de hierbij, dat de opening van het nieuwe sportveld in het nabije ver schiet ligt. Na het dankwoord van de voorzitter bleven de danslusti- gen nog geruime tijd gezellig bij een. Ter versteviging der kas werd in de pauze een verloting gehouden. NIECWERKERK Interkerkelijke kerkdienst In de Ned. Herv. kerk werd een interkerkelijke Kerstdienst gehou den, waaraan medewerking werd verleend door de zangvereniging „Eén Naam is onze hope". Voor de dienst bestond grote belangstelling, waaruit de wil tot kerkelijke sa menwerking is gebleken. De gehou den collecte bracht f 87,37 op. Nederlandse scholen moeten sluiten in Djakarta DJAKARTA, 24-12. In opdracht van de plaatselijke militaire com mandant van Djakarta, luitenant kolonel Endang Dachjar, moesten in de hoofdstad negen Nederlandse en 26 Chinese scholen worden ont ruimd. De schoolbesturen kregen opdracht om voor het einde van het jaar aan de afdeling huisvesting van het bureau van de militaire ge zaghebber in Djakarta rapport uit te brengen over de toestand der gebouwen. De scholen zullen thans worden gebruikt voor Indonesische kinde ren, die ingevolge een recente be slissing van de minister van Onder wijs de buitenlandse scholen, die zij bezochten, moesten verlaten. De Nederlandse onderwijsinrich tingen, die door deze. nieuwe, maat regel zijn getroffen, zijn de Nassau- school, de Prinses Julianaschool, „Salemba", „Kebajoran", de Paul- Kruger-school, de St. Angela-school de Heilige Hartschool en twee christelijke scholen van de christe lijke onderwij svereniging. EEN HISTORISCHE WIJZIGING GEMEENTEPOLITIE VAN ZIERIKZEE WORDT OPGENOMEN IN RIJKSPOLITIE Hoe was het in vroeger dagen? IV In 1837 kwam er een belangrijke wijziging in het stedelijk politie wezen, vervat in een instruktie die door de raad werd vastgesteld. De functie van commissaris - die ook nog altijd rijksambtenaar was - bleef en hierin is tot de opheffing geen wijziging gekomen. De raad verzocht de koning om de jaarwed de van f 500 te verhogen tot f 700, aangezien de salarisregeling altijd nog berustte op een koninklijk be sluit van 1824. Op de nieuwe aan vrage werd goedgunstig beschikt. Onder de commissaris stonden toen twee dienaars; een voor wijk A en B en een voor wijk C en D en ne gen nachtwakers, waarvan drie steeds op het bureau aanwezig moesten zijn des nachts en drie maal twee nachtwakers door de stad moesten patrouilleren. De in structie vermeldde dat agenten en nachtwakers moesten zorgen voor goede orde op markten, visafslagen en bij godsdienstoefeningen. Zij moesten toezien op het schoonhou den der straten en vronen en dat de juiste maten en gewichten wer den gebruikt. Zij moesten tevens assisteren bij de rechtspraak. Al vorens tot arrestatie over te gaan, moesten zij in betreffende gevallen, eerst met bedaardheid aanmanen zich naar huis te begeven. Zij moes ten bovendien van onberispelijk ge drag zijn en geen sterke drank ge bruiken. Tijdens hun rondgang door de stad moesten zij gewapend zijn met een zijdgeweer (sabel) en rond- stok en voor zij tot hun taak wer den ingeleid moesten zij in handen van b. en w. de eed afleggen. Dit alles is zo gebleven en bij het in werking treden van de gemeente wet in 1851, waren er nog altijd een commissaris, twee dienaars en negen nachtwakers. Reeds in 1854 scheen de behoefte te bestaan aan een veldwachter, om de belangen en eigendommen der burgers buiten de bebouwde kom der gemeente te bewaken. Deze veldwachter werd benoemd. In 1857 had de politie een heel bijzondere taak, wegens de toen heersende buitengewone droogte. Zij regelde de verkoop van drinkwater, dat toenmaals per schip uit Dordrecht werd aange voerd. Grote winsten leverde dit werk niet, want aan het einde van de waterverkoopsperiode had de commissaris f 120 meer uitgegeven dan ontvangen. Voordat de politie was gezeteld in de Meelstraat - waar plaats was om arrestanten op te bergen - wer den deze gebracht in het 's-Gra- vensteen, toen genoemd het huis van bewaring. Vlotte arrestaties Met het arresteren en insluiten was men destijds erg vlot. Zo wer den in 1871 niet minder dan 311 personen opgesloten, maar slechts 34 werden veroordeeld door de kantonrechter. Geen wonder dan ook dat de politie-agenten in die dagen geen beste naam hadden on der de bevolking, omdat de hun gegeven macht vaak werd mis bruikt. In 1851 hadden de dienaars de ti tel gekregen van gemeente-politie agenten. Deze naam is gebleven tot heden. Alleen voor de commissaris van politie verschijnt - naast ge noemde titel - in 1866 de titel van waterschout, hetgeen ongeveer tien jaar is gebleven. Het loon was intussen al aardig opgevoerd en de commissaris had een jaargrondwedde van f 1050, een politie-agent van f 350, een veld wachter eveneens en een nachtwa ker van f 84. Na een kleine salaris verhoging in 1869 kwam in 1873 een ingrijpende verbetering der sala rissen, waarbij weer een nieuwe titel aan de politiële hemel ver scheen, nl. die van inspekteur. Het salaris bedroeg voor de commis saris f 1200, voor de inspekteur f 550, voor de agenten 2e klas f 475, voor de derde klassers f 450 per jaar. Ingrijpend was toen de wijziging voor de nachtwakers, die toen achttien in getal waren, doch die slechts eenmaal in de drie dagen dienst mochten doen, zodat zes nachtwakers per nacht dienst de den voor een loon van f 1,per nacht. In 1878 komt voor het eerst een agent le klasse met een jaar wedde van f 500.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 3