Televisie Stal Wereld Financiën en Economie Eén der beste uitingen van contemporaine orgelbouw in Nederland Rode Kruis-boot tocht voor patiënten in 1958 De Kring Zeeland van het Ned. Rode Kruis bericht ons, dat de boottocht voor Zeeuwse chronische invalide patiënten in 1958 vroeg in het jaar zal geschieden, nl. van 14 t/m 19 april. Omtrent het reis schema is momenteel nog niets be kend doch de in- en ontschepings plaatsen zullen vermoedelijk gelijk zijn aan die van de voorgaande twee, nl. resp. Terneuzen, Vlake, Zijpe en Vlake. In de loop van januari a.s. zullen alle huisartsen en- wijkverpleeg sters in Zeeland door het kringse cretariaat worden aangeschreven om opgaven van een zeventigtal patiënten, die daarvoor in aanmer king komen, door de scheepsarts aangewezen te krijgen. 3.200 km per uur De Amerikaanse luchtmacht heeft een order geplaatst voor de ver vaardiging van een nieuwe lange- afstandsbommenwerper, die zich op een hoogte van 21.500 meter met een snelheid van 3.200 kilometer per uur zal voortbewegen, aldus een mededeling van een luchtmacht woordvoerder, die de vraag of het toestel met een raketmotor zou worden uitgerust, niet wilde beant woorden. De snelste Amerikaanse lange- afstandsbommenwerper van thans is de „B-58", die, naar wordt aan genomen, een snelheid van meer dan tweeduizend kilometer per uur heeft. Rectificatie In de GESONA-grammofoonplaten- advertentie van vrijdag jl. werd de prijs foutief vermeld. Dez^ moet zijn f 3,50. i Zouden we de wereld als graad meter gaan nemen voor onze kerstvreugde, dan behoeven er niet veel lichtjes te branden en zal de kerstbout niet smaken. Somberder en onzekerder kan het al bijna niet. Oost en West staan vijandig tegenover elkaar en een overbrugging van standpunten lijkt soms een hopeloze taak. De Spoetniks beschrijven hun waar schuwende bogen langs 't firma ment en een loden bewapenings last drukt op deschouders der volkeren. Ook economisch liggen de zaken moeilijk en om bij Ne derland te blijven, hier worden de harten terecht verontrust door de beangstigende ontwikkeling in Indonesië, waar op brute wijze het ideaal van een samengaan tussen Oost en West wordt ver splinterd. Massale uitdrijving van Nederlandse onderdanen is er het gevolg van. Zo schijnt aan menselijk lijden en aan menselijke onzekerheden geen einde te komen. Ook als het op dit uur de wachter wordt ge vraagd, kan hij slechts zeggen: „het is nog nacht". Gelukkig echter is de wereld voor de essentie van Kerstmis zonder betekenis. De uitwendige omstandigheden waren destijds bij de komst van het Heilig Kiitd slecht en ze zijn het helaas nog. De ster heeft trouwens stil ge staan boven een stal en men kan die behuizing gevoegelijk zien als symbool van werelds lijden, de ene keer in de vorm van sociale wantoestanden en materiële ar moede, de andere keer van haat- kloven die de volkeren scheiden, massa-hysterie en dreiging van wapens. Het is echter maar beter niet al te zeer te letten op de uitwen digheden van de stal. Dat kan de aandacht van het Kind slechts af leiden. En daar gaat het. toch weer om, ook met Kerstmis 1957. Het Kind is er en vraagt nietom een cultus van sentimenten, maar om aanbidding. Dat komt zeer vélen in de wereld absurd voor. Eerst zon stal binnengaan en dan nog bidden ook. Het lijkt te gek op de drempel van het atomaire tijdperk. Maar het is niet gek, want de stal is wel een stal, maar ook genadecentrale en het Kind Koning van een Rijk, waarin de liefde het hoofdartikel uitmaakt van de grondwet. En de wereld dan? Heeft het iets geholpen dat KindP Men kan er veel van zeggen, maar tegen de achtergrond van het kerstge beuren willen ons de woorden van Goethe te binnen schieten: „Und alles drongen, alles ringen, ist ewige Ruhe, in Gott dem Herrn". („En al het strijden, al het worstelen, betekent eeuwige rust, in God de Heer". Ingezonden mededeling Met onze televisie-apparaen: Met oudejaarsavond van 22.30 tot 23.45 uur PHILIPS type 17 TX 180 U prijs f 775,— GRUNDIG type 237 prijs f 788,— ERRES type KY 436 prijs f 795,— kunt U in uw eigen huiskamer genieten van een amusements programma vol zwier en fleur uit de Eurovise-landen: Enge land, België, Luxemburg, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Oos tenrijk, Duitsland, Denemarken en Nederland. Even een telefoontje 2805 of boodschap en binnen vijf minuten is de zaak geïnstalleerd Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij: Firma W. J. WELTEVREDEN Radio- en televisie-specialisten telefoon 2805 ZIERIKZEE KONINKLIJKE FAMILIE OP SOESTDIJK VIERDE HET KERSTFEEST Een kerstspel werd opgevoerd SOESTDIJK, 23-12. De konink lijke familie heeft vanmiddag op de gebruikelijke wijze het naderen de Kerstfeest gevierd, tezamen met de gezinnen van het personeel van het paleis. De kring was niet be perkt tot het paleispersoneel in engere zin, doch ook anderen, die door hun werk in aanraking ko men met Koningin, Prins en Prin sessen, waren er toe uitgenodigd. Zo waren er ook de postambtena ren van het tegenover het paleis gelegen postkantoortje, de militai ren van de staf van de inspecteur- generaal van de Koninklijke Land macht, personeel van het vliegveld Soesterberg en de bemanning van het koninklijk jacht „Piet Hein". Alles bijeen waren deze middag niet minder dan vijfhonderd man nen, vrouwen en idnderen bij de koninklijke familie te gast. Het was de achtste keer in successie, dat een dergelijke Kerstviering werd gehouden. In 1950 kwam voor het eerst de grote gemeenschap van de „paleiswerkers", van hofdame tot tuinman, tegen Kerstmis bijeen. Daarna werd jaarlijks een Kerst samenkomst gehouden, afwisselend in Amsterdam, Het Loo, Den Haag en Soestdijk. De vijfhonderd gasten vulden de grote garage van de bij het paleis ALKMAAR. Zondag in de voor avond is te Akersloot een auto met drie inzittenden van het veerpont in het Noordhollands kanaal ge reden. Eén hunner is verdronken. De inzittenden waren de heer en mevrouw Veldt uit Haarlem met hun 6-jarig zoontje. De heer V. en zijn zoontje konden gered worden. De auto met het stoffelijk overschot van mevrouw V. werd een uur la ter met een hijskraan uit het water gehaald. De vooruitzichten op verzoening binnen de Israëlische regeringsco alitie zijn maandag slechter gewor den. Doordat de linkse Achdoeth Haavoda partij de eis van premier Ben Goerion dat de ministers van de linkse partij aftreden wegens het laten uitlekken van nieuws aan de pers heeft afgewezen. gelegen kazerne der Koninklijke Marechaussee geheel. Driedelig programma Het programma viel in drie delen uiteen. Het eerste deel was een be zinning op de Kerstboodschap, waarbij Koningin en Prins voor gingen. Daarna werd een Kerstspel opgevoerd door de kinderen van de grote Soestdijkse gemeenschap; ook prinses Marijke nam daaraan deel. Tenslotte werden in een ongedwon gen samenzijn verversingen aange boden. Koningin Juliana heeft, zo als de traditie van het feest wil, zelf de Kerstboodschap uitgespro ken. Zij las, terwijl er een plechti ge stilte in de grote hal hing, het Kerstverhaal uit het evangelie van Lucas voor. Daarna heeft Prins Bernhard een toespraak gehouden, daarbij aan knopend aan het evangelie van Mattheus. Nieuwe kerstgeschenken De New Yorkse warenhuizen hebben weer getracht iets geheel nieuws te brengen op het gebied van Kerstge schenken. Zo bieden zij met kostbaar bont afgezette tan denborstels en blikopeners aan en ronddraaiende vor ken voor spaghetti-eters. Voor kinderen die teddybe ren en steps vervelend be ginnen te vinden, is er een speelgoedgiraffe van vier meter hoog en een kleine sportauto met een echte een cilinder motor. Voor de kaal- hoofdigen is er een extra zachte haarborstel. In de Duitse Bondsrepubliek blijken gouden munten en aandelen in beleggingsmaat schappijen populaire Kerst geschenken te zijn. In Parijs heeft de belasting dienst z'n klanten een Kerst geschenk gegeven in de vorm van een adviesbureau voor belastingkwesties. Deze fotocombinatie toont twee scènes uit het Kerstspel, dat maandag middag tijdens de jaarlijkse Kerstsamenkomst op het paleis Soestdijk voor het Koninklijk Gezin en de leden van de hofhouding is opgevoerd. In het spel vervulde H.K.H, Prinses Marijke een rol; op de bovenste foto zien we haar tweede van rechts, op de onderste foto op de voor grond achter de microfoon. Werkloosheid in Ver. Staten geen dringend vraagstuk WASHINGTON, 23-12. De Ame rikaanse minister van Arbeid, J. Mitchell, heeft in een overzicht in verband met het aflopende jaar op gemerkt, dat er, hoewel de werk loosheid in het begin van het jaar 1958 kan toenemen, geen oorzaak is die een langdurig en ernstig vraag stuk zou kunnen doen ontstaan. Hij zeide dat er in 1958 zeer veel kans bestaat dat overgegaan zal worden van een zich uitbreidende econo mie, die overheerst wordt door in- vesteringsvraag en inflationistische druk, haar een meer stabiele eco nomie, waarin de levensstandaard van de verbruikers verhoogd zal worden door een volledig gebruik van alle arbeidskrachten en van de enorme industriële capaciteit. In 1957 bereikten de Verenigde Staten nieuwe hoogtepunten voor produktie, werkgelegenheid en in komsten door een „boom", die, wat duur en omvang betreft, alle an dere records in vredestijd overtrof. Enkele bedrijven breidden zich echter te snel uit en enkele prijzen en lonen zijn sneller gestegen dan de economische omstandigheden rechtvaardigden. Op Ceylon zijn meer dan 175 duizend mensen dakloos als gevolg van overstromingen die streken van het noorden, oosten en het mid den van het eiland teisteren. Maandagavond is op 90 km. ten noorden van Honoloeloe een super- constellation in de Stille Oceaan gestort. Er is nog niets bekend om trent het lot van de eenentwintig mensen aan boord van het toestel. Lastige zwaan Een zwaan heeft maandag ochtend te Hampstead, een voorstad van Londen, een verkeersopstopping veroor zaakt door midden op een belangrijke verkeersweg te gaan zitten. Daar zwanen de naam hebben gevaarlijk te zijn, wanneer men tegen hen ingaat, durfden de automobi listen het dier niet te verja gen. Door ingrijpen van de politie werd de verkeersweg weer vrij. SPORT Duiveland ISinoto 14-1 In deze ontmoeting is het de Oos- terlanders weer gelukt de beide puntjes in de wacht te slepen. Na 10 min. spelen reeds wist de listige spil C. v. d. Maas onhoudbaar in te schieten in het voordeel van Dui veland (1-0). Met deze stand brak de rust aan, waarna (na 15 min.) SINOTO-midvoor Matthijsse uit een strafschop een keihard schot loste dat Bouwman te machtig was (1-1). Duiveland reageerde met de verbeten wil om te winnen en het was v. d. Werf die de bal snel en onhoudbaar achter de SINOTO- keeper plaatste (2-1). Vervolgens bracht J. de Bruine de stand op 3-1 waarna het door T. Beije definitief 4-1 werd. De sterkste ploeg heeft gewonnen en dat is vanuit de sport bekeken de beste uitslag. WAT UQT Dl bilt Verwachting tot woensdagavond: Enkele opklaringen Overwegend droog weer met en kele opklaringen; vannacht weinig wind, plaatselijk mist en tempera turen om het vriespunt; morgen overdag tot matig of krachtig toe nemende zuidelijke wind; iets kou der dan vandaag. 25 dec. Zon op 8.50, onder 16.35. Maan op 10.49, onder 21.37. 26 dec. Zon op 8.50, onder 16.35. Maan op 11.11, onder 22.42. 27 dec. Zon op 8.50, onder 16.37. Maan op 11.32, onder 23.46. Nieuwe maan: 29 dec. te 5.52. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 25 dec. 5.46 v.m. 18.12 n.m. 26 dec. 6.23 v.m 18.46 n.m. 27 dec. 6.56 v.m. 19.20 n.m. BROUWERSHAVEN: 25 dec. 5.17 v.m. 17.33 n.m. 26 dec. 5.55 v.m. 18.09 n.m. 27 dec. 6.33 v.m. 18.47 n.m. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 24-12. Het weer stond de afgelopen 24 uur onder invloed van een depressie die bij de west kust van Frankrijk lag. Daardoor was er veel bewolking waaruit plaatselijk wat regen viel. Aange zien de zuidoostelijke wind afnam, bleef de aanvoer van koude lucht uit Duitsland uit. Boven zuidoost-Europa hand haafde zich een vorstgebied, dat, behalve de Balkan, ook de Po- vlakte, het Alpengebied en zuid- Duitsland omvat. In Scandinavië komt vrijwel alleen in het hoge noorden vorst voor. De depressie bij west-Frankrijk begon vanmorgen snel in betekenis af te nemen, terwijl een rug van hogedruk zich over de Britse eilan den in onze richting uitbreidde. Deze rug zal in de komende nacht aanleiding geven tot rustig weer, waarbij plaatselijk mist kan ont staan en de temperatuur tot om het vriespunt kan dalen. Bij IJsland arriveerde vanmor gen een zeer actieve depressie. Het ziet er naar uit dat deze depressie in de loop van de kerstdagen de wind zal doen aanwakkeren, tijde lijk neerslag zal veroorzaken en de temperaturen weer zal doen stij gen. Het weer zal gedurende de kerstdagen dus een wisselvallig ka rakter hebben. AGENDA Geen opgaven. ARTSENDlENST ZIERIKZEE (le en 2e kerstdag) Woensdag en donderdag: dokter Van Hoorn (telef. 01110-2080). Orgel Chr. Geref. Kerk in gebruik Zierikzee: „Mekka der kerkorgels" In een daartoe speciaal belegde bijeenkomst is vrijdagavond het nieuwe ingebouwde kerkorgel van de Chr. geref. kerk alhier officieel in gebruik genomen. Het orgel bleek zowel wat betreft de uitwendige vorm als op het punt van klankschoonheid, een uiter mate kostbare aanwinst voor de gemeente en daarmee voor de stad Zierikzee. In een officieel rapport wordt het nieuwe instrument gety peerd als één der beste uitingen van de contemporaine orgelbouw en als geslaagd voorbeeld van he dendaagse orgelarchitectuur. De speciale bijeenkomst - waarop talrijke genodigden aanwezig wa ren - werd geopend door de pastor loci ds. M. v. d. Klis, waarna de aanwezigen bij het oude orgel (ten afscheid) Psalm 33 zongen. Het nieuwe orgel is aangebracht boven de ingang, in tegenstelling met het oude, dat zich boven de preekstoel bevindt. Van de genodigden noe men wij de vertegenwoordiger van de Ned. Hervormde Orgelcommissie mr. W. F. Schokking, het college van b. en w. en verschillende orga nisten van diverse kerken. In een speechje noemde mr. Schokking Zierikzee „het Mekka van de kerk orgels",' gelet op het feit dat nog meer kerkinstrumenten voor deze stad zullen worden gebouwd. De voorzitter van de orgelcommissie de heer J. C. Spaans deed enkele gre pen uit de bouwgeschiedenis van het nieuwe orgel. Met de bouw werd begonnen in april 1954. De overdracht Had mr. Schokking het instru ment ovei'gedragen aan de orgel commissie, bij monde van de heer Spaans werd het orgel overgedra gen aan de kerkeraad. Ds. S. v. d. Molen bepaalde zijn gehoor bij het oude orgel, dat weliswaar oud was en niet al te best, maar toch diende tot stichting der gemeente. Burge meester mr. Dijckmeester - inha kend op de opmerking van mr. Schokking - hoopte dat het .Mekka' vele bedevaartgangers zal mogen irekken, zodoende de weg vindend tot God. Ds. v. d. Klis las hierna Psalm 150 en wees er op dat het orgel feitelijk rechtstreeks een ge schenk van God is. De gemeente moet de prijs betalen van een ver antwoord gebruik tot Zijn eer. De organist Adriaan Engels te 's-Gravenhage begeleidde hierna op het nieuwe orgel de samenzang van Psalm 150 en gaf een treffend concert, dat de klankschoonheid van het instrument alle eer aan deed. (Van Joh. Seb. Bach o.m. het „Wachet auf ruft uns die Stimme", alsmede variaties uit de 6e Sonate over het „Gebed des Heren" van Mendelssohn). Hierna volgde de slotzang (Psalm 72 11), met als organist de heer S. de Vlieger. Bij de uitgang speelde de heer J. Schouls jr. Heden (dinsdag) maakt de N.C. R.V. bandopnamen van het nieuwe orgel, die in maart a.s. zullen wor den uitgezonden. Wij vernemen nog dat verschillende organisten van naam, o.m. Georges Stam en Piet v. d. Kerkhof het orgel zullen ko men bespelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2