Toestand in Indonesië DE ZIERIKZEESCHE COURANT NEDERLAND RICHT ZICH IN NOTA OFFICIEEL TOT DE VERENIGDE NATIES GEEN RAKETBASES ALS ONTWAPENINGS AKKOORD MET RUSLAND WORDT BEREIKT REGERINGSVERKLARING OVER INDONESIË DINSDAG 14 DECEMBER 1957 Ne. 18281 114e jaargang Z1ERIKZGESCHEWNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De Indonesische kwestie Aandacht gevestigd op nood van landgenoten NEW YORK, 23-12. „Ik ben thans genoodzaakt uw aandacht te ves tigen op de huidige toestand in In donesië, waar een vüandige cam pagne wordt gevoerd tegen Neder landse onderdanen en ondernemin gen en particuliere bezittingen. Economische en persoonlijke druk op de Nederlandse gemeenschap in Indonesië, bestaande uit ongeveer 50.000 zielen, heeft thans het punt bereikt, dat een uittocht op grote schaal aan de gang is". Dit zegt de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. A. A. H. Luns, in een nota aan de secretaris-gene raal der Verenigde Naties, die van daag in New York is overhandigd. In de nota, waarin mr. Luns her innert aan zijn brieven aan de se cretaris-generaal van het vorig jaar over de opzegging van de R.T.C.-overeenkomsten door Indo nesië en de verloochening van de Indonesische schulden, wordt een overzicht gegeven van de jongste gebeurtenissen en officiële verkla ringen met betrekking tot de ont wikkelingen in Indonesië. „Het is duidelijk", aldus de nota, „dat de (anti-Nederlandse) activi teiten opzettelijk zijn beraamd, aan gekondigd en uitgevoerd door de regering van de republiek Indone sië. Het is een vaststaand feit, dat de Indonesische regering opzette lijk en systematisch de toenemende animositeit van de bevolking tegen een buitenlandse minderheid in haar land heeft uitgelokt. Daarom is de regering van Indonesië ver antwoordelijk iri de volle betekenis van het woord voor de huidige be schamende toestand met alle gevol gen daarvan, die een vijandige ac tie vormen, gericht tegen een bui tenlandse gemeenschap, die recht matig in Indonesië verblijft De si tuatie, die thans in dat land heerst, is een bedreiging voor de veiligheid en de levens- en arbeidsomstandig heden van deze minderheid, die blootstaat aan een krenkende be handeling, alleen op grond van haar nationaliteit. De Indonesische rege ring legt haar opzettelijk levens omstandigheden op, die er op be rekend zijn ontberingen te veroor zaken en te zijner tijd gedwongen vertrek. De Nederlandse regering protes teert hierbij krachtig tegen de handelingen en daden van de Indo nesische regering en behoudt zich alle rechten voor. Daar de onderhavige kwestie zo wel de Veiligheidsraad als de alge mene vergadering van de V.N. raakt, zou u mijn regering zeer ver plichten indien u de inhoud van deze brief onder de aandacht zou willen brengen van de leden van beide lichamen", aldus de nota. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DELFT. Maandagmiddag is een ongeluk gebeurd, waarvan de 9- jarige G. A. Deumers uit de Dirk Langendwarsstraat te Delft het slachtoffer is geworden. De jongen was vermoedelijk op de trekker tussen een melkauto en de aan hangwagen gaan zitten, toen de be stuurder zich even ophield bij een melkuitgiftestation. Toen de be stuurder was weggereden, werd hij door geroep attent gemaakt op het ongeluk. Het bleek dat de linker- wielen van de aanhangwagen over de borst van de jongen waren ge gaan. Zwaar gewond werd de knaap naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst over leed. 's-GRAVENHAGE. Op 74-jarige leeftijd is maandagmorgen over leden prof. dr. J. de Zwaan, oud lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal en oud-hoogleraar in de theologische wetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Prof. de Zwaan was op zondag 14 april jl. vijftig jaar predikant. Eisenhower en Dulles over NAVO Blijvende hoop vrede te kunnen redden WASHINGTON, 23-12. President hoord, dat op sabelgekletter leek" Eisenhower en minister Dulles heb ben maandagavond via de radio en de televisie het Amerikaanse volk verslag uitgebracht over de NAVO- conferentie van regeringsleiders te Par(js. De president verklaarde, dat men bij alle behandelde kwesties zich in de eerste plaats had laten leiden door het gemeenschappelijke ver langen naar een rechtvaardige vrede en de hoop dat men dit doel zal kunnen bereiken. „Bij geen en kele gelegenheid heb ik iets ge- 1 aldus de president. Volgens hem waren er bij het overleg kwesties, die het wederzijds begrijpen in de weg stonden, opgelost. Minister Dulles voegde hieraan toe, dat de NAVO-raad met alge mene stemmen had besloten ballis tische projectielen met middelgrote reikwijdte ter beschikking van go* neraal Norstad, de opperbevelheb ber in Europa, te stellen. Het zou wel enige tijd duren, voordat deze wapens zijn opgesteld. Als er in tussen een ontwapeningsakkoord zou worden bereikt, zou de uitvoe ring hiervan vanzelfsprekend voor rang hebben. Het Sow jet-voor stel om alle 82 leden van de V.N. bij het ontwapeningsoverleg te betrek ken, noemde de minister echter niet praktisch, omdat men dan een veel te groot onderhandelingsorgaan zou krijgen. Over genoemde ballistische pro jectielen zei Dulles nog, dat de kernladingen hiervoor om prakti sche redenen voorlopig nog in de V.S. zullen worden vervaardigd, maar dat het wellicht nuttig zal zijn de projectielen zelf in Europa te gaan produceren. Dulles verklaarde ook, dat de NAVO-landen streven naar nau were onderlinge samenwerking, zonder dat zij willen trachten de wereld te overheersen. De V.S., zo voegde hij hieraan toe, nemen de politieke en economische strijd, die de Sowjet-Unie voert, ernstig op. Een kunstzinnig gebeeldhouwde Madonna, be waard gebleven uit de zestiende eeuw, van een onbekend gebleven Franse kunstenaar. Het werk toont nog de sporen van het einde der Laat Go- thiek, maar stamt toch uit het begin der Rénais- sance en moet afkomstig zijn uit de school van Champagne (afgeleid van het Romeinse campus veld). Het steen is beschilderd en verraadt de meesterhand. Het is te zien in het Louvre. Nederland dichtst bevolkte land ter wereld WASHINGTON, 23-12 Uit gege- vens van het Amerikaanse bureau voor de volkstelling blijkt, dat Ne derland, met 335 inwoners per vier kante kilometer, het dichtst bevolk te land ter wereld is. België, dat driehonderd inwoners per vierkante kilometer heeft, neemt de tweede plaats in. In de Verenigde Staten wonen gemiddeld 22 personen per vier kante kilometer. Indien de bevol kingsdichtheid der Verenigde Sta ten met die van Nederland overeen zou komen, zouden zij meer dan twee en een half miljard inwoners moeten tellen, terwijl er in werke lijkheid 172.000.000 Amerikanen zijn. Japan was in 1955 het dichtst be volkte land in het verre oosten, het telde toen 240 inwoners per vier kante kilometer. De bevolkingsdichtheid in de Sowjet-Unie bedraagt tien inwo ners per vierkante kilometer. Sow- jet-Rusland is, met een oppervlak te van 22.000.000 vierkante kilome ter, het grootste land ter wereld, met 220.200.000 inwoners. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Deernis met alle schepselen i is de toare godsdienst. Herverkaveling van Walcheren juridisch afgesloten Hoewel de cultuur-technische werken nog niet volledig ten einde zijn is te Middelburg de herverka veling van Walcheren juridisch af gesloten. Het passeren van de akte van herverkaveling geschiedde ten overstaan van notaris R. Batten, na dat deze acte getekend was door de rechter-commissaris, mr. B. S. Sie- perda en de voorzitter van de ruil verkavelingscommissie Walcheren, mr. A. J. van der Weel. De akte omvat een nieuwe toedeling van de rechten van eigendom en andere za kelijke rechten, alsmede de rechten van Jjuur en pacht en de op de per celen gevestigde verbintenissen. Hiermede is het officiële herverka- velingswerk van een gebied van 15 duizend ha. ten einde gekomen. Maandagmorgen werd deze akte van herverkaveling gepasseerd in hotel De Burg te Middelburg. H.M. de Koningin gefotografeerd tijdens het lezen van de Kerstbood schap gedurende de Kerstsamenkomst van het Koninklijk Gezin met de leden van de hofhouding op Soestdijk. De Nederlandse bezittingen. Bedrijven onder beheer. „Bevrijdingsbrigades". Nederlanders evacueren. Kerstfeest in Singapore ROTTERDAM. In het ziekenhuis Bergweg is zondagmiddag overle den de 42-jarige stoffeerder J. W. de R. uit Rotterdam, die zaterdag avond op het Stationsplein te Ro- terdam door een 38-jarigé vrouw, A. van K., met een mes werd ge stoken. DJAKARTA, 17-12. (Per lucht post). - De commissie, belast met het toezicht op de overdracht van eigendomsrechten op Nederlandse bezittingen, heeft vandaag op het parket van de openbare aanklager vijf uur lang vergaderd. De bijeen komst stond onder leiding van Daud Dh. B. Sati, de openbare aan klager voor economische delicten van de bijzondere rechtbank te Djakarta. MADIOEN, 17-12. (Per luchtpost). In Madioen en Kediri zijn zestien Nederlandse cultuurondernemingen en vier suikerfabrieken onder re- geringstoezicht gesteld. De onder nemingen zijn gelegen in de regent schappen Kediri, Tulungagung, Ngandjuk, Blitar, Madiun, Magetan en Ngawi. DJAKARTA, 24-12. Naar het In donesische persbureau Pia meldt, heeft Java te lijden van overstro mingen en voedselschaarste. Het voedseltekort doet zich voor in 30 onderdistricten in midden-Java, waar ruim een kwart miljoen men sen wonen. Volgens gegevens van het Indo nesische ministerie van Justitie zijn in de periode 2 tot 14 december als gevolg van de jongste maatregelen 1.345 Nederlandse onderdanen uit Indonesië vertrokken. 's-GRAVENHAGE, 23-12. Ruim driehonderd repatrianten uit Indo nesië bevinden zich aan boord van de „Oranje" die op 24 december in Amsterdam aankomt. Deze repatri anten vallen onder de verzorging van het ministerie van Maatschap pelijk Werk. Helpsters en helpers van de kolonne Amsterdam van het Rode Kruis zullen aan deze mensen de zgn. „welkomst-paketten" van het Ned. JRode Kruis uitreiken. DJAKARTA, 23-12. Naar ver wacht wordt zullen heden (dinsdag) met de „Sibajak" 900 Nederlandse evacué's uit Tandjong Priok naar Rotterdam vertrekken. 's-GRAVENHAGE, 23-12. Naar vernomen wordt zal de K.L.M. deze week ten behoeve van het vervoer van uit Indonesië geëvacueerde Ne derlanders vier extra-vluchten van Bangkok naar Amsterdam uitvoe- i ren. DJAKARTA, 23-12. De militaire woordvoerder van noord-Sumatra heeft vandaag verklaard, dat de Nederlanders zich niet aan hun verantwoordelijkheid mogen ont trekken bij het goed functioneren van de door de regering overgeno men bedrijven. SINGAPORE, 23-12. - De man schappen van leger en marine van Engeland en Malakka treffen voor bereidingen voor de viering van Kerstmis door de bijna duizend Ne derlandse evucaé's, die in de twee quarantainekampen in Singapore zijn ondergebracht. Geen blij weerzien De 19-jarige timmerman L. de H., die zondagochtend met de „Rijndam" in ons land was aangekomen uit Ontario (Canada) om zijn ouders in Beetsterzwaag te bezoeken, had wel een zeer onplezierig weerzien met zijn vaderland. Hij was naar het Centraal Station te Rotterdam gegaan. De jongeman zette zijn kof fers neer om aan een loket een kaartje naar het hoge noorden te kopen. Toen hij zijn twee leren koffers weer wilde opnemen om naar de trein te gaan, bleken ze te zijn verdwenen. Er zat voor f 2.500 aan kleren en zg. travellerscheques in. Alg. waarborgfonds voor de middenstand In een tijdsbestek van 2Vz jaar is door tussenkomst van het algemeen waarborgfonds voor de midden stand aan 621 middenstanders de mogelijkheid geboden in een nieuw pand een modern ingericht bedrijf te stichten. Daarvoor werd hun in totaal f 20.000 000 aan bijzondere, door de staat gegarandeerde cre- dieten ter beschikking gesteld. Bovendien werden via de bran chewaarborgfondsen, waarvan er thans een zevental bestaat, 530 middenstanders in staat gesteld met behulp van een zg. „overnemings- crediet" een bestaande zaak over te nemen. Aan die 530 middenstan ders werden daarvoor credieten toe gewezen tot een bedrag van f 5 miljoen. TWEEDE KAMER „Er zijn bij de verwerking van de aanvragen tot vertrek in Indonesië grote moeilijkheden te overwinnen. Het zal duidelijk zijn, dat door de sluiting van Nederlandse consulaire vertegenwoordigingen, het behan delen van aanvragen van huiten Djakarta en de voorbereiding voor de boekingen in andere havenplaat sen ten zeerste worden verzwaard". Aldus minister Luns in een rege ringsverklaring, die gistermiddag in de Tweede Kamer werd afgelegd. De Indonesische regering is op deze onredelijke consequentie bij herhaling gewezen, doch zij is niet bereid gebleken van haar beslis sing terug te komen. Het ingedien de protest is afgewezen met de on houdbare motivering, dat voort zetting van de werkzaamheden van de consulaten „geen nut" heeft Het Internatipnale Rode Kruis heeft met veel begrip gereageerd op het Nederlandse verzoek de behulp zame hand te bieden in de moeilijke omstandigheden van onze landge noten, en zich bereid verklaard zich ter plaatse te oriënteren. Niettegenstaande alle moeilijk heden hopen wij in staat te zijn de Nederlanders, die Indonesië wen sen te verlaten, ook binnen zo kort mogelijke termijn daartoe in staat te stellen. Smalle basis voor gesprek Het lijkt mij ook hier de plaats een woord te zeggen over de moei lijkheden van een gesprek tussen de Indonesische en Nederlandse regering, zo vervolgde de minister. Gedurende de afgelopen jaren heeft de Nederlandse regering gro te bereidheid vertoond over tal van aangelegenheden met de Indone sische regering te spreken ondanks de voortdurende eenzijdige ver dragsbreuk van de zijde van Indo nesië en tal van andere tegen Ne derland of Nederlanders genomen maatregelen. Hoewel in principe dezelfde ge neigdheid ook thans nog bestaat, moet in alle duidelijkheid worden gezegd, dat in de schaduw van de ongehoorde maatregelen welke thans in Indonesië worden genomen de basis van een eventueel gesprek wel uitermate smal is geworden". SCHIEDAM. In Schiedam is zon dagavond aan de Westvest, ver moedelijk door de gladheid, de 72- jarige J. C. S. uit de Fabristraat te water geraakt. Voorbijgangers heb ben hem uit het water gehaald, maar toen bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1