DE ZIERIKZEESCHE COURANT MOSKOU VOELT NIETS VOOR BIJEENKOMST VAN MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN BASIS VOOR GESPREK MET INDONESIË IS WEL ERG SMAL GEWORDEN ELEKTRISCHE SNELTREIN REED IN OP PASSERENDE VISAUTO TIEN PROCENT VAN NED. GEMEENSCHAP HF,F,FT INDONESIË VERLATEN Brits schip verging in storm ADENAUER ZIET SLECHTS DOOR MOSKOU BEDREVEN MACHTSPOLITIEK De raketbases in Europa STAD EN PROVINCIE MAANDAG 23 DECEMBER 1957 No. 18280 114e jaargang ZIEmKZEESCHEWNlEISWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per weelc 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Nul op NAVO-request Wel gesprek tussen Eisenhower en Chroesjtsjef De Russische partijleider Nikita Chroesjtsjef en de minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gro- myko hebben zaterdag afwijzend gereageerd op het jongste voorstel van de Navo-landen, de ministers van Buitenlandse Zaken te doen bijeenkomen om de impasse in het ontwapeningsoverleg te doorbre ken. In plaats daarvan stelden zij voor de huidige toestand in de we reld, de status quo, te handhaven en Eisenhower en Chroesjtsjef rond de conferentie tafel te laten plaats nemen om de bestaande problemen op te lossen. Chroesjtsjef en Gromyko spraken in de Opperste Sowjet, het parle ment van de Sowjet-Unie. Zij maakten het duidelijk, dat Rusland er niets voor voelt te gaan deelne men aan het overleg in de onlangs uitgebreide ontwapeningscommis sie der Verenigde Naties. Dit zou geen zin hebben, ver klaarden zij. Het zou slechts een herhaling opleveren van wat er in de vorige ontwapeningscommissie geschiedde. Het overleg daarvan is op een mislukking uitgelopen. In lompen, maar... Vorige week is te Blackpool (Engeland) een alleenwonen de Pers overleden, die altijd in lompen gekleed placht te gaan, maar die, naar vrijdag is gebleken, een fortuin van ongeveer 1.500.000 gulden na gelaten heeft. Uit papieren die in zijn huisje werden ge vonden, bleek, dat deze man, Machmoed Hadji Abdoel Ba- ki, 34 jaar geleden naar En geland is gekomen, waar hij een handel in katoen begon. Enige tijd geleden stierf zijn vrouw, die hem een grote erfenis naliet. Voor de Sowjet-Unie is thans al leen aanvaardbaar: een topconfe rentie van Russen en Amerikanen, om te proberen het diplomatieke klimaat in de wereld te normalise ren, en ontwapeningsbesprekingen in de Verenigde Naties, waar alle 82 leden aan zullen deelnemen. De Opperste Sowjet aanvaardde zaterdag een zeven punten omvat tend „vredesplan". Hierin wordt o a. geopperd dat Rusland, Enge land en Amerika zullen afzien van het gebruik van kernwapens en teen proeven met deze wapens meer zullen nemen na 1 januari 1958. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VENLO. In samenwerking met de Duitse politie is de politie te Venlo er in geslaagd een internationale oplichter te ontmaskeren. De man, de 33-jarige Nederlanders H. de G. die op verscheidene plaatsen in binnen- en buitenland heeft ge woond, Is thans ingesloten in de gevangenis te München-Gladbach. AMERSFOORT. In de Amers- foortse markthal werd van zater dag tot en met maandag de grootste pluimvee-tentoonstelling, die ooit in midden-Nederland werd georgani- seerd, gehouden door de Amers- foortse kleinveefokkers-vereniging. Er waren ruim 1300 dieren ingezon den uit alle delen des lands. Ere- hoofdprijzen zijn beschikbaar ge steld door H.M. de Koningin, Z.K. H. Prins Bernhard en de minister van Landbouw. Het Indonesische persbureau Pia heeft zaterdagavond gemeld, dat 49 Nederlandse bedrijven onder rege ringscontrole waren geplaatst. Vol gens Pia, dat een woordvoerder van de militaire bestuurder van Dj al karta citeerde, werd zaterdag het toezicht over het bedrijf van Phi lips formeel overgedragen aan een militaire controle-instantie. De Sowjet-Russische regering zal Harold MacMillan, de Britse premier, hartelijk ontvangen wan neer hij een bezoek aan Moskou zou willen bengen, aldus heeft Chroesjtsjef, de eerste secretaris van de Sowjet-Russische commu nistische partij, in een gesprek met een correspondent van de „Daily Express" gezegd. Maandag wordt de gehele tekst van dit interview gepubliceerd. VENLO. Op 23 februari 195.1 ver trok als emigrant naar Australië de heer J. Jansen uit Blerick. Hij ves tigde zich in Melbourne, waar hij o.a. werkte in een zuivelfabriek. Later stond hij aan een machine, die nylonkousen produceerde. Ruim een jaar na zijn vertrek kregen zijn ouders bericht, dat hij in een Do- minicanenklóoster was ingetreden. 's-GRAVENHAGE. De dag van zaterdag zal in de annalen van de Nederlandse pluimveehouderij als een uiterst belangrijke geboekstaafd blijven. De uitvoerwaarde aan pluimveehouderijprodukten bereik te nl. een hoogte als nog nimmer tevoren in een jaar werd bereikt en overschreed dit jaar voor het eerst een bedrag van f 500 000.000. Dit werd hoofdzakelijk bereikt door de uitvoer van circa 2.7 miljard eieren en cica 40.000 ton slachtgevogelte, voorts droegen hiertoe o.a. bij eendagskuikens, eiprodukten en pluimveeconserven. SITTARD. In Sittard is een drie ling geboren bij het ouderpaar C. H. Pfouth-B. Oostbeek. Dit echt paar had reeds 3 kinderen. De drie kinderen, 3 jongens: Ernst, Herry en Melchior wogen bij hun geboor te respectievelijk 4 pond en 210 gram, 4 pond en 240 gram en 4 pond en 300 gram. De bevalling verliep zeer voorspoedig en was binnen een kwartier achter de rug. De kinderen, die IV2 maand te vroeg geboren werden, moesten naar het ziekenhuis te Sittard wor den overgebracht om in couveuses verpleegd te worden. Moeder en kinderen maken het best. BREDA. Zaterdagochtend is op de onbewaakte overweg aan de Bokkestraatweg tussen Breda en Etten-Leur een personenauto aan gereden door de trein. In de auto bevonden zich twee inzittenden, waarvan er een, de 59-jarige P. van Resteren uit Rotterdam werd ge dood en de ander gewond. De trein had enige vertraging. Minister Luns: Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De zaak wordt bepaald niet ver gemakkelijkt sinds de gebeurtenis sen in Indonesië na mijn terugkeer uit New York". Dit zeide minister Luns, die vrijdagavond per trein uit Parijs in Nederland is terug gekeerd, in antwoord op een vraag, of Nederland - zoals de minister begin deze maand na de behande ling van de kwestie Nieuw-Guinea in de V.N. nogmaals heeft verklaard bereid is tot een gesprek met In donesië. Minister Luns zeide in de eerste plaats te doelen op de confiscatie van Nederlandse eigendommen in Indonesië en de schendingen van het internationale recht. „Daarbij is er onzekerheid, wie het in Indo nesië voor het zeggen heeft en on zekerheid, wat het onderwerp van een dergelijk gesprek zal moeten zijn". Minister Luns vervolgde: „Voorts wordt een dergelijk gesprek heel Spoorbomen niet tijdig gesloten Twee doden en vier zwaar gewonden Omstreeks kwart over twaalf za terdagmiddag heeft op de bewaak te spoorwegovergang van het sta tion Sloterdijk in Amsterdam-west een ernstig spoorwegongeluk plaats gevonden dat twee doden heeft ge- eist en vier zwaar gewonden. Door dat de spoorbomen niet tijdig ge sloten waren ramde de elektrische sneltrein die om 12.12 van het C.S. uit Amsterdam naar Rotterdam was vertrokken op de overgang een visauto, die juist met de cabine op de spoorrails stond. Zowel de halfgeopende spoorboom als de visauto werden volkomen vermorzeld tussen de trein en het vlak naast de rails staande sein huisje dat eveneens volkomen ver woest werd. Begin volgend jaar volgen 20.000 mensen Twee van de vijf inzittenden van de auto, de 42-jarige Amsterdam mer M. Rouw en de 31-jarige chauf. feur C. K. Admiraal uit Leeuwar den werden op slag gedood. De drie andere inzittenden, de 58-jarige J. L. Jansen uit Leeuwarden, de jarige Dick Iseger eveneens uit Leeuwarden en de 28-jarige Jitse Koopman uit Blessem (Fr.) werden ernstig gewond. De vrachtauto werd verbrijzeld. Ook de 58-jarige bewaker van de overweg H. de B. liep zware verwondingen op. Het was zaterdagmiddag nog niet volkomen duidelijk wie voor het ongeluk verantwoordelijk is. Wel staat vast dat de spoorbomen ge sloten hadden moeten zijn doch dat niet waren. Of dit een vergissing is van de overwegwachter, dan wel of er andere signalen zijn geweest die niet juist waren ingesteld, zal nog moeten worden onderzocht. In de trein liep niemand verwondin gen op. Het spoorwegverkeer on dervond ernstige vertraging het geen ernstig ongerief veroorzaakte op dit spitsuur. DJAKARTA, 21-12. Nu de „Cap tain Cook" vertrokken is, hebben reeds meer dan 4.000 Nederlanders, of bijna 10 procent van de gehele Nederlandse gemeenschap in Indo nesië dit land verlaten, sinds de vergeldingsmaatregelen tegen de HoUanders op 1 december werden ingezet. Nu de massa-repatriëring een aanvang heeft genomen en nog veel meer schepen verschillende Indone sische havens zullen aandoen, wordt verwacht dat voor het einde van dit jaar ongeveer 10.000 Nederland se onderdanen zullen zijn vertrok ken, en dat in het begin van vol gend jaar nog minstens 20.000 an deren zullen volgen. De meeste Indische Nederlanders, die vandaag hun geboorteland ver lieten, op weg naar het onbekende vaderland, en die meer op Indone siërs dan op Nederlanders lijken, zullen in de komende vier weken volop tijd hebben om te peinzen over het beginnen van een nieuw leven in een land, dat zij nimmer hebben gezien en welks taal zij nauwelijks spreken. Vele van hun zuiver-Indonesische verwanten waren naar de kade ge komen, om afscheid te nemen, en hoogst waarschijnlijk voor altijd. Met tranen in de ogen riepen zij: „Sampai bertemu lagi" (tot ziens). De Nederlandse employé's, die vrouwen en kinderen wegbrachten toonden geen bewogenheid. Op gro te kisten op de kade staand, wuif den zij met zakdoeken hun gezinnen na. Zij riepen hun vrouwen toe niet te huilen en moed te houden. Zij zouden hen spoedig volgen. De „Oriënt Line" in Londen heeft zondag medegedeeld, dat de 20.000 ton metende „Orontes" van deze maatschappij opdracht heeft gekre gen om Singapore aan te doen en aldaar, volgens een met de Neder landse regering gesloten overeen komst, 600 Nederlandse evacué's op te nemen. De „Orontes" is zondag uit Fre- mantle, in Australië, vertrokken en wordt op 27 dezer in Singapore ver wacht. 28 zeelleden vermist LONDEN, 22-12. Schepen en vliegtuigen van vier landen speu ren de Noordzee af naar de 28 man van het 1.991 ton metende Britse schip „Narva", dat in een storm is vergaan. Volgens de berichten is de „Narva" 100 mijl van de Schotse kust en 120 mijl ten zuidwesten van Stavanger gezonken. De „Narva" had in de nacht van zaterdag op zondag geseind, dat het zich in zinkende toestand bevond en de bemanning het schip verliet. De „Narva" was op weg naar de 865 ton metende Britse kustvaarder „Bosworth", die 150 mijl ten oosten van Girdle Ness (Schotland) nood verkeerde. De veertien be manningsleden van de „Bosworth", die zware slagzij maakte, zijn door een Britse treiler opgepikt. moeilijk gemaakt door de schanda lige wijze, waarop in Indonesië te gen onze landgenoten wordt opge treden en het internationale recht met de voeten wordt getreden". ,Men kan zich voorstellen, dat deze kwesties nooit onderwerp van besprekingen met Indonesië kun nen zijn", zeide minister Luns, er aan toevoegend: „Dat schijnt in In donesië wel eens te worden ge dacht". „Het is de plicht van Indonesië de Nederlandse belangen te be- schermen als die van zichzelf en van andere mogendheden", aldus mr. Luns. „De basis voor een ge sprek met Indonesië was al smal, maar zij is nog smaller geworden". In antwoord op een opmerking, dat geruchten uit Djakarta komen, dat de huidige Indonesische rege ring binnen afzienbare tijd zou af treden, zei minister Luns: „Dat be vestigt, hoe moeilijk het is vast te stellen, met wie men moet gaan praten". Met grote nadruk zei mr. Luns: „Ik zeg zeker geen neen", wat be treft een gesprek met Indonesië. Streven naar wereldoverheersing gebleven BONN, 22-12. „De communisti sche staten vertonen geen tekenen van bereidheid om een compromis te aanvaarden, en vooral niet op het gebied ener ontwapening", al dus verklaart de Westduise bonds kanselier, dr. Konrad Adenauer, in een inleiding tot het verslag over 1957 van zijn regering. Hij vervolgt daarin: „Technische vooruitgang, nieuwe vernietigende wapens, raketten en de hierop ge baseerde diplomatie van het Krem lin bewijzen dat het communisme zijn streven naar wereldoverheer sing met alle mogelijke middelen krachtdadig nastreeft. Het zou zelfmoord zijn, indien de vrije landen zich door de com munistische verzekeringen van het tegendeel, lieten misleiden. De in het verleden opgedane ervaring, dat het niet mogelijk is met het com munistische statenblok te onder handelen, wanneer men zelf geen krachtige positie inneemt, is op nieuw bevestigd". Adenauer vervolgt met er op te wijzen dat zijn regering een oproep heeft gedaan tot samenvoeging van de krachen van het vrije gedeelte der wereld. „De Westduitse regering zou ook de doelmatigheid der Noordatlan- ische Verdragsorganisatie verhoogd willen zien door het uitwisselen van onderlinge inlichtingen en het op elkander afstemmen van de po litiek der NAVO-landen. TWEE DAPPERE MEISJES Jos de Lange Wendels en Robby van der Wal zijn twee Amsterdam se meisjes die acht jaar geleden zin kregen de wijde wereld in te trek ken. Ze zijn er nog niet van thuis gekomen. En zij hebben nog hele maal geen plannen om naar huis te gaan, want hoewel zij in de acht jaren dat zij nu over de aardbol rondgaan heel wat avonturen heb ben beleefd, waarbij er ook wel waren, die niet tot de gezelligste herinneringen behoren, is er toch nog altijd genoeg aantrekkings kracht in het onbekende om Jos en Robby voort te laten gaan. „Wij hebben de tijd" is hun motto en zij houden zich daaraan, wat de ge legenheid biedt rustig mensen en landen te leren kennen. Zij zijn nu op Curagao aangeko men, na bijna twee jaar geleden van Dakar uit de boot te hebben genomen naar Rio de Janeiro. Juist bijtijds om midden in het woeste Braziliaanse land - in Pirapora - een paar liedjes te zingen bij de viering van het 25-jarig priester feest van een daar werkende pater. Want met het zingen van liedjes en het spelen op de guitaar halen Jos en Robby hun bescheiden kostje op. In clubs en bioscopen, voor mi litairen - bij de mariniers op Cu ragao hadden zij een uitbundig succes - Nederlandse verenigingen enz., treden zij op en verdienen zo het geld, dat hun in staat stelt te leven en verder te gaan. Negen en veertig landen en landjes zijn er in die acht jaren bezocht en dit ge tal zal nog wel aanzienlijk stijgen, want na een tweejarige zwerftocht over het vasteland van Zuid Ame rika is nu het Caribisch gebied en midden-Amerika aan de beurt. Dulles: „V.S. kregen wat ze wilden" WASHINGTON, 21-12. De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, Is zaterdag per vlieg tuig uit Madrid te Washington aan gekomen, waar hij tot verslaggevers zei, dat de Ver. Staten op de Navo- conferentie te Parijs alles hebben gekregen, waarop zij hoopten, en in feite nog wat meer. Dulles heeft na de Navo-conferentie te Madrid be sprekingen gevoerd met de Spaan se staatschef, generaal Franco. De op de Navo-conferentie geno men besluiten leggen andermaal de nadruk op „onze sterke wens de Sowjets weer te doen deelnemen aan de ontwapeningsbesprekingen' aldus Dulles. NEW YORK, 23-12. De Verenig de Staten zijn van plan, zes tot tien eskaders ballistische projectielen met middelgrote rijkweidte Europa te stationeren, nu de lan den van de Navo hebben besloten, deze wapens in beginsel te aan vaarden. Dit heeft generaal Lauris Norstad, de opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa, in een tevoren opgenomen vraag gesprek voor de Amerikaanse tele visie meegedeeld. Volgens hem zal elk eskader uit vijftien projectielen bestaan. De kosten van een derge lijk eskader en de aanleg van een lanceerbasis hiervoor waren te ver gelijken met het bedrag, dat nodig is om een eskader vliegtuigen twee a drie jaar te onderhouden - om streeks dertig tot veertig miljoen dollar. Verkeersongevallen in november 1957 's-GRAVENHAGE, 21-12. Volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal verkeersongevallen op de openbare weg in de maand no vember - waarin de maximum snelheid voor motorvoertuigen in de bebouwde kom der gemeenten werd ingevoerd - 9.642. Dit cijfer ligt 15.2 pet. lager dan dat van de maand november van het vorige jaar, welke één zondag met een lij verbod kende. Vergelijkt men de maanden oktober van dit jaar en van vorig jaar en november van dit jaar naast eUcaar dan valt een da ling te constateren van 15.7 pet., vorig jaar was deze daling 6.2 pet. In de gemeenten met 100.000 en meer inwoners liep het aantal on gevallen van november 1956 tot no vember 1957 terug met 15.1 petin de gemeenten van 20.000-10.000 met 13.9 pet. en in die met minder dan 20.000 inwoners met 16.7 pet. Het ware geluk bestaat hier- i in; gelukkig te maken. Kerstwijding afd. Schouwen-Duiveland C.B.P.B. In de sfeervol versierde zaal van het Ned. Herv. Verenigingsgebouw hield vorige week de afdeling Schouwen-Duiveland van de C.B. P.B. afdeling A en B de jaarlijkse Kerstwijding. De presidente deelde mede dat de spr., mevr. A. de Mi- randa-Strömbom uit Rotterdam verhinderd was haar lezing over Zweden te komen houden. De presi dente las daarna voor, wat mevr. de Miranda had willen vertellen en vertoonde een serie fraaie licht beelden. Speciaal interessant zijn de verschillende Kerstgebruiken. Daar Zweden 500 jaar later tot het Christendom bekeerd werd dan de meer zuidelijke landen vindt men in deze gebruiken nog veel heiden se elementen terug. Het bijgeloof werd trouwens in de hand gewerkt door de natuur in Zweden. De avond voor Kerstmis wordt de maaltijd, die bestaat uit sneden tarwebrood gedoopt in bouillon, in een feestelijk versierde keuken ge bruikt. Brood en koek hebben dan allerlei figuurvormen, die ook weer een verschillende betekenis heb ben. Op Kerstavond deelt de Kerst man geschenken uit. Na de pauze werd een indrukwekkende film over Zweden gedraaid. Een koortje gevormd uit de jongerenafdeling, o.l.v. mevr. Kloet-Rotte zong Kerst liederen en een tweetal dames droeg een gedicht voor. In een slotwoord dankte de presidente allen, die tot het welslagen van de avond had den medegewerkt, waarna het „Ere zij God" werd gezongen. De verga dering werd gesloten door de vice- presidente, mevr. Dalebout. Muziekmiddag voor lyceïsten De leerlingen van het Professor Zeeman-lyceum en de openbare Ulo hebben vrijdagmiddag geno ten van een bijzondere muziekmid- die onder auspiciën van de Zeeuwse Volksuniversiteit werd verzorgd door Leo Rommerts, bas- bariton en de pianist Willem Hiel- kema. Het programma werd ge bracht onder de titel „De bronnen van de jazz" en is bij de jeugd zeer in de smaak gevallen. De zaal was vol terwijl toch de middag facul tatief gesteld was in verband met de laatste schooldag. Wel een be wijs dat de jeugd goede muziek weet te waarderen. Wij vernemen voorts dat het uitgestelde concert door het Haags pianotrio in febru ari a.s. zal worden gegeven. De Z.V.U. zal de juiste datum nog na der bekend maken. DREISCHOR Vuilnisauto reed in greppel De auto van de Reinigingsdienst „Duiveland", waarmede vrijdag morgen jl. huishoudvuil in de dreef aan de Boogerdweg^werd opgehaald kwam, doordat de zijkant van deze dreef afbrokkelde, in een greppel terecht. Eerst laat in de middag kon de auto met behulp van een GMC-wagen weer op de rijweg ge trokken worden. De auto bleek geen schade te hebben opgelopen, doch het werkschema kwam wel zeer in het gedrang, omdat op die dag de gemeenten Dreischor, Noordgouwe en Zonnemaire moesten worden be zocht. PARIJS, 19-12. - De Nationale Vergadering van Frankrijk heeft donderdagavond de versoberings begroting voor 1958 goedgekeurd. De Franse regering had - zoals be kend - hieraan de vertrouwens kwestie verbonden. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Soeban- drio, heeft zaterdag een beroep op de Navo gedaan zich niet te men gen in het Nederlands-Indonesisch conflict. Daar de afbraak van het oude gebouw van de Bijenkorf een aan zienlijke uitgave zal vordèren en na sloping verdere kostbare voorzie ningen aan de bestrating etc. niet achterwege zullen kunnen blijven, hebben b. en w. besloten, zo delen zij mee in de memorie van ant woord op het centraal rapport, het gebouw nog enige tijd te laten staan. De vraag of het gebouw een tijdelijke bestemming kan worden gegeven is nog in studie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1