F. 19.606,31 „PUZZEL U RIJK" BBBBB Ondergrondse greep naar de wapens Republiek Zuid Molukkeu over de strijd op Ambon ROTTERDAM, 18 dec. N.a.v. de berichten over „moeilijkheden" op Ambon, heeft de voorlichtingsdienst van de republiek Zuid-Molukken medegedeeld: „gezien de medede ling omtrent de arrestaties van In donesische militairen w.o. zelfs officieren moet het uitgesloten worden geacht, dat alleen voedsel schaarste aanleiding tot de uitge broken gevechten is geweest. Bovendien blijkt uit het zenden van parachutisten, niettegenstaan de de sterke bezetting van leger, marine en politie in Ambon, dat de situatie als kritiek wordt beoor deeld. Het behoeft in verband met de reeds langer dan 7 jaren durende strijd van de republiek Zuid-Mo lukken tegen de eenheidsstaat Re publiek Indonesia en het zorgwek kende communistische machtsver toon op Java, geen verwondering te wekken indien de Zuid-Molukse Passagiersschip „Rotter dam" in aanbouw ROTTERDAM, 19 dec. Zeshon- derd arbeiders werken bij de Rot terdamse Droogdok Maatschappij op het ogenblik aan boord van het voor de Holland-Amerika Lijn in aanbouw zijnde passagiersschip „Rotterdam": een aantal, dat zal verdubbelen als eenmaal aan de af bouw zal zijn begonnen. Op 14 december van het vorig jaar werd de kiel gelegd voor dit schip dat naar men hoopt, eens het vlaggeschip van de Nederlandse koopvaardijvloot zal zijn. Het bouwprogramma voor dit ongeveer 37.000 register ton metende schip kon tot nu toe in grote lijnen op de voet worden gevolgd en onvoor ziene omstandigheden voorbehou den zal de „Rotterdam" in augus- tus-september a.s. te water wor den gelaten. ONDERWIJS De heer F. P. van Westenbrugge Jz., thans hoofd der Chr. Lagere school te Spijkenisse, voorheen hoofd der Chr. Nat. school te Kerk- werve, ontving dezer dagen, zon der voorafgaande sollicitatie, een benoeming tot hoofd van de Ned Hervormde Koningin Wilhelmina- school voor g.l.o. en v.g.l.o. te Maassluis. ROTTERDAM. De 85-jarige we duwe mevr. H. J. van Veen-Buijs uit de Willem Buytewechtstraat te Rotterdam is in de Rochussenstraat over de trottoirrand gestruikeld en gevallen. Aanvankelijk werd zij met een bloedneus en een blauw oog naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd. Later moest zij overge bracht worden naar het Westerzie kenhuis, waar zij 's middags is overleden, finale. 's-GRAVENHAGE. De deur van Zweden, de heer Sven W. Dahlman, heeft op de Hofweg in Den Haag de verlichting ontstoken in de Kerstboom, welke de gemeen te Stockholm heeft aangeboden aan de gemeente 's-Gravenhage. De burgemeester van 's-Grdvenhage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, had voordien in een korte toespraak de dank van de Haagse burgerij voor dit geschenk overgebracht. Het algemeen bestuur van de Nederlandse organisatie voor inter nationale bijstand, de NOVIB heeft vandaag op een vergadering in Den Haag besloten een defini tieve beslissing over de begroting van het jaar 1958 en de voorgeno men projekten in Griekenland en de Soedan aan te houden tot eind januari as., wanneer het opnieuw bijeen zal komen. ondergrondse in Ambon thans is overgegaan tot openlijke actie. In donesië kan hiertegen niet anders optreden dan door zijn elite-troe pen naar Ambon te zenden om het vrijheidsverlangen van de Zuid- Molukkers in bloed te smoren. Wat de waarde betreft van de mededeling dat „de plaatselijke mi litaire autoriteiten de situatie in de hand zouden hebben", wordt in herinnering gebracht dat Indonesië reeds driemaal officiëel de dood van mr. dr. Chr. R. S Soumokil, de leider van de Zuid-Molukse vrijheidsstrijd, meldde, terwijl de vorige maand Soekarno nog een oproep tot dr. Soumokil richtte om zich over te geven". STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Sociëteit „Landbouw en Handel" Op zaterdag 21 december a.s. zal voor de sociëteit „Landbouw en Handel" alhier optreden de beken de chirurg dr. J. F. O. Huese van Nieuwerkerke, die zal spreken over het onderwerp: „Reizen en jagen in Afrika". Het gesproken woord zal worden toegelicht met films en lan taarnplaatjes. NIEUWERKERK Kerstwijding voor bejaarden De contactmiddag voor de be jaarden, die woensdag 18 december gehouden is in „Ons Dorpshuis' had het karakter van een Kerst wijding. Door versiering en kaars verlichting was de zaal in 'n echte Kerstsfeer gebracht. De leiding van deze middag berustte bij me vrouw E. van Eeten-de Vries. Vele Kerstliederen zijn gezamenlijk ge zongen, terwijl de medewerking van een dameskoortje zeer werd gewaardeerd. Mevrouw P. Wester- hof-Sjoerdsma las een verhaal voor, getiteld „Jimsy's Kerstfeest' Ds. M. G. Westerhof, predikant van de Hervormde Gemeente, ver telde de Kerstgeschiedenis aan de hand van de gekleurde filmstrook „Nu zijt wellekome", terwijl Dr. J. H Becker, predikant van de Ge reformeerde kerk de sluiting ver zorgde. Het spreekt vanzelf, dat in de pauzes de traktaties niet ont braken. Al met al was het een mooie middag, waarvan de be jaarden kennelijk hebben genoten. OOSTERLAND Zweedse avond voor Culturele Vereniging Deze week organiseerde de Cul turele Vereniging een avond in de Conferentiekamer. Optreden zou mevr. O. de Miranda-Strömbom te Rotterdam, met een lezing ovei Zweden. De spreekster evenwel zond bericht van verhindering, maar stuurde de tekst van de le zing en het projektiemateriaal. De tekst werd voor de pauze voorge lezen door mej. G. Stouten en na dien door mej. A. Beije. Voor de pauze werd met behulp van licht beelden een indruk gegeven van de Zweedse industrie en het winnen van grondstoffen. De witte steen kool kreeg de aandacht. Fraaie na- tuurgezichten, bossen en bergpar- tijen werden vertoond en lieten een indruk achter van de schoonheid van Zweden. De voorzitter, burgemeester Lau- rense, werktè met de projektielan- taarn, maar het ging aanvankelijk niet al te vlot. Gelukkig daagde e hulp op en zo kon na de pauze met behulp van een kleurenfilrr een beeld worden gegeven van de leefwijzen en de gewoonten in Zwe den, in het bijzonder in de voor kersttijd. Vele voor ons vreemd: gewoonten en folkloristische mani festaties geven ginds aan deze tijc een bijzonder karakter. Ondanks de afwezigheid van df spreekster werd het toch nog eer genotvolle en leerzame avond. De gezondheid van mens en dier DEN HAAG, 17 dec. De Wreld- gezondheidsorganisatie heeft te Warschau een conferentie gehou den, die gewijd was aan het ver band tussen de gezondheidstoe stand van de mens en die van het dier. Voedselvergiftiging is een ern-, stig probleem voor de volksge zondheid, aldus is op de conferen tie gebleken. In Engeland en Wales zijn in 1956 18.000 ziektegevallen tengevolge van voedselvergiftiging gemeld. Ruim zeventig procent van de ziektegevallen door voedselver giftiging in het tijdvak 1949-1956 is veroorzaakt door vlees en onge veer tien procent door ander voed sel van dierlijke aard, zoals eieren, melk en kaas. Het gevaarlijkst blij ken vleeswaren in bewerkte vorm te zijn. De besprekingen over het voor komen van besmettelijke ziekten concentreren zich op drie punten: preventieve maatregelen op de plaats van voortbrenging, bijvoor beeld door het t.b.c.-vrij maken van rundvee, zoals dat in Neder land en de Scandinavische landen is gebeurd, het verwerken van voedsel op een wijze, die waarborgt dat de levensmiddelen in goede staat de consument bereiken en een betere hygiène onder degenen, die met levensmiddelen moeten om gaan. Op de conferentie werden ook de resultaten bekendgemaakt van een onderzoek naar de gevallen van lintworm bij rundvee in Ne derland. Gebleken is, dat dit pro bleem een internationaal karakter draagt. Jaarlijks worden 4.000 toi 5.000 dieren, die lintworm hebben behandeld. Zieke dieren op 21 pro cent van de onderzochte boerde rijen, grazen in uiterwaarden van de Rijn en de Maas ,die 's winters blank staan. De ziekte wordt ge deeltelijk veroorzaakt doordat in landen stroomopwaarts onbehan deld rioolwater, waarin eitjes van lintwormen voorkomen, in deze ri vieren wordt geloosd. De Neder landse economie lijdt hierdoor jaar lijks een schade van naar schatting 1.000.000 gulden. DE POT IS BLIJVEN STAAN! MÉÉR DAN OOIT GELDT DEZE WEEK HET DEVIES: Do pot van puzzel no. 8 was gegarandeerd op I 17.385,69. Binnengekomen Is een netto-bedrag van I 2.775,77, waarvan 20% f 555,15) naar de Unesco en 80% 2.220,62) bij de puzzelpot. In de pot staat nu voor u: Dit bedrag wordt vermeerderd met de nieuwe netto-pot van puzzel no. 9, waarvan 20% voor de Ver. .DENNENHEUVEL" en 80% voor de puzzelaars, welk laatste bedrag aan I 19.606,31 wordt toegevoegd. PUZZEL U NU RIJK II Inzendingen moeten t/m dinsdag 24 december 1957 uiterlijk tot 24 uur zijn ontvangen bij: .PUZZEL U RIJK" - POSTBUS 1306 - AMSTERDAM. Uitslag vrijdag 3 januari 1958 of zaterdag 4 Januari 1958 In dit blad. Samenstelling puzzelzinnen: BOB WALLAGH, de man van de HERSENGYMNASTIEK! U kunt rekenen op de juiste motivering van deze puzzels, die onder verantwoordelijkheid staan van de oud-Administrateur van Politie te Amsterdam, de heer A. van Cappellen. De juiste oplossing wordt vóór de publicatie steeds Notarieel gedeponeerd te Amsterdam. Het geheel staat onder Accountantscontrole. ZO MOET U HET DOEN! Vijfde kolom gratis de vier andere kolommen hebt Ingevuld (4 x is als U I ommen I 25 ct.).^ Denkt U dat het woord in de eerste kolom juist is, zet dan een 1. Denkt U dat het woord in de tweede kolom juist is, zet dan een 2. Denkt U dat beide woorden goed zijn, zet dan een 3. It 2 3 4 S „PUZZEL U RIJK" Postbus 1306, A'dam A. „Uw long is aangedaan Zuster", zei de arts; „U moet zich direct melden voor dewet". 1 ongevallen- 2 ziekte- A B. De vrachtrijder, die de verschillende dorpen aandeed. moest snel rijden; het waarschuwingsbord bracht hem tot extra grote voorzichtigheid. school scherpe bocht B C. „Natuurlijk was hetom die man af te zet ten", zei de rechter. Uw recht onfatsoenlijk C D. "Die "naarlingen" zijn doorgelopen", zei het teleurgesteld ópgelucht D E. Hij vouwde de kranten zei: „Alleen maar narigheid in de wereld". dicht open E F. De wagen ging met snelheid eerst naar links, toen met een ruk naar rechts. Het was eengezicht! boeiend angst aanjagend F G. De officier van justitie toonde zich op de zitting uitermate ad rem - intelligent G H. Logisch dat die zaak de order heeft gekregen, die heeft ook een naam reputatie H 1. Hoewel de man uiterstvan de weg liep, werd hij toch van achter aangereden. links rechts 1 J. „Die laat ik slapen", zei de notaris hypnotiseur J K. „Maar Karei", zei moeder toen hij binnenkwam, „heb je nu al weer natte voeten een scheur in je broek K L. De onderwijzer zei tegen Jantje; „Je zit weer te slapen als een aap os L De voorwaarden voor deelneming aan deze puzzel zijn dezelfde als in onze publicatie van 22 november 1957. De oplossing van puzzel no. 8 d.d. 13.12.1957 is: 1-2-2-2-1-2-3-3-2-3-1-2 r MOTIVERING: A. Dat kun jo zo nir.t doen, want dan valt het dadelijk op. Hier kan alleen „op" worden ingevuld: zou men „om" willen gebruiken, dan zou het woord „dadelijk" geen zin hebben. (1) B. „Wilt U zo'ii worstje eens meenemen?" Deze vraag kan alleen gesteld worden in een winkel, waar men deze worstjes verkoopt. Anders had de vraag moeten luiden: „Wilt U voor mij zo'n worstje cons meebrengen?". (2) C. Wat is het hier warm! Zet die verwarming toch af. Men kan een verwarming wel temperen, maar niet lager zetten. (2) Den verklaarde toen: „Deze is zonder lens gemaakt." Dat een slechte foto met een goedkope lens is gemaakt, is niets bijzonders en zal men niet speciaal vertellen, wel dat deze zonder lens is gemaakt. Dit laatste is mogelijk door gebruik te maken van een houten kastje met een gaatje er in, waardoor de plaat wordt belicht. (2) E. „U kunt de trein nog net halen" enz. Als de man achter het loket bedoelt dat de reiziger de eerstvolgende trein zal moeten nemen, zou hij gezegd hebben,,U kunt do trein van zo en zo laat niet meer halen." Fdat het telefoonverkeer weer werd opengesteld. Men kan wel spreken van „weer openstellen" of van „hervatten", maar niet van „weer hervatten". (2) C. „En dac is nu Juist het enige of het enige juiste antwoord enz. In het ene geval hebben alle kinderen hetzelfde fouticvo antwoord Inge zonden, in het andere geval had hij van édn kind slechts -een juist ant woord ontvangen. (3) H.burgemeesters vliegen nu ook minder of vliegen er niet minder om. „Burgemeester" is ook de benaming van een speciaal' soore zeemeeuw, zodac boide uitdrukkingen in deze zin passen. (3) Ien hij kan schrijven als Brugmans. Brugm\sns Is een Neder lands historicus, die zeer vele boeken schreef. (2) Jmoet je er geen gedestilleerd of gedistilleerd, maar gewoon water aan toevoegen. Er kan bedoeld zijn, dat aan de punch geen gedes tilleerd water doch gewoon water moet worden toegevoegd, maar ook dac er geen „sterke drank" bijgedaan moet worden. (3) K. 15 Maart 1958 zal dat 2001 jaar geleden zijn. Van 15 Maart 44 v. Chr, tot Christus' geboorte is 43 jaar, 9 maanden, 17 dagen. Van Christus' geboorte tot 15 Maart 1958 is 1957 jaar. 2 maanden. 14 dagen. Bij elkaar opgeteld 2000 jaar, 11 maanden, 31 dagen 2001 jaar. (1) L. „Neem die trap maar", zei de fabrieksbaas enz. Op grond van de veiligheidsvoorschriften mogen in fabrieken geen geschilderde houten ladders worden gebruikt, omdat men dan eventuele breuken niet zou zien. (2) f Kantoor: H. v. d. LINDEN, Frederik Hendrikstraat 129, Amsterdam ZOEKT U voor de a.s. feestdagen een mooie KOP EN SCHOTEL? Wij hebben hierin een mooie sortering Slechts één noemen «Jj: in porcelein, hoog model, modern décor voor slechts f 1,85 VERHAGE's Galanterie- en Speelgoedhuis Sint Domusstraat Telefoon 2123 Zierikzee <BOSaFc8aS<S<#cSoH3csaK^<* Wollen pullovers blousen en vesten voor jongens en meisjes DELANA SETTERLAINE RAMO 't Wolhuis HANSMA t/o de muziektent Zierikzee voor heel uw leven En met schriftelijk garantiebewijs Graveren kunt U op wachten R. van der Bijl Appelmarkt - Zierikzee Telefoon 779 Zie etalage Evang. Lutherse Gemeente Dinsdag 24 december, 's avonds 5 uur: KERSTVIERING voor zondag school in de kerk. Voor een ieder toegankelijk. Woensdag 25 december (eerste kerstdag), 10 u. KERKDIENST Voorgangster: mej, J. RIS uit Amsterdam Filmavond „Instuif" OOSTERLAND op zaterdagavond a.s., 7.30 uur, in de Conferentiekamer. Toegang: 14 jaar Het bestuur Bezoekt de postduiven- tentoonstelling der P.V. „De Gevleugelde Vrienden" op zaterdag 21 en zondag 22 december a.s. in café Pankow, Lammermarkt, Zierikzee. Vele attracties Zierikzee I-RKFC I Zondag a.s. ontmoet Zierikzee I in het sportpark RKFC I uit Ber gen op Zoom, waarvan in de uit wedstrijd met 3-1 werd gewonnen. Zierikzee I inmiddels, zoals wij reeds verwachtten, doorgedrongen tot de top van de ranglijst, heeft nu evenveel verliespunten als no. 1: Terneuzen, een prestatie, waar over iedereen zich verheugt. Wat de vooruitzichten van zon- ig betreft, het zal hard aanpak- pen worden, de gasten schijnen in middels met een sterker elftal in het veld te komen en versloegen onlangs Meto in een thuiswedstrijd met 2-0. Een gewaarschuwd man telt voor twee. en met vertrou wen mag men deze uitwedstrijd, naar het wel zeer constant spelen- ïe Zierikzee, dat volledig uitkomt, tegemoet zien. ZIERIKZEE Kerstfeest voor bejaarden De U.V.V. organiseert een Kerst feest voor bejaarden op maandag- gmiddag 23 december a s. Alle be jaarden zijn op dit Kerstfeest van harte welkom. De bijeenkomst wordt gehouden in het Verenigings gebouw. NOORDWELLE Kerstviering Plattelandsvrouwen In de stemmig versierde zaal van café Lokker-v. d. Zande vierde de afdeling Noordwelle en omstreken het kerstfeest. De bijeenkomst was druk bezocht en stond onder lei ding van de presidente, mevrouw C. J. Elenbaas-Kik, die in het bi zonder verwelkomde mevrouw We gener Sleeswijk- van Balen Blan ken uit den Haag, die een kerst verhaal voordroeg. Begonnen werd met een kerstce remonie en het ontsteken van de kaarsjes in de kerstboom, waarna allen zongen „Stille nacht", Twee leden begeleidden op de blokfluit. Mevrouw Wegener droeg vervol gens voor „De herberg van de ko ning". Voorts vond samenzang en declamatie plaats. De spreekster bracht ook een zelfgeschreven ver haal: „Het kerstfeeest van een ver pleegster". Tot slot werd gezongen „Daar is uit 's werelds duistre wol ken". Bekendmaking In verband met de kerstdagen wordt de Zierikzeese weekmarkt gehouden op dinsdag 24 december 1957. De arbeidsmarkt op Schouwen-Duiveland Op 16 december stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Zie rikzee ingeschreven 445 mannelijke werklozen. Hier stonden tegenover 166 aanvragen van werkgeverszij de. Voor vrouwen waren deze cij fers respektievelijk 51 en 14. Er was belangrijk meer aanPod dan vraag in de verschillende branches. a Woensdag is opnieuw melding gemaakt van aardschokken in de west-Perzische gebieden, die dooi de grote aardbeving van de vorige week zijn getroffen. Er zijn echter geen slachtoffers. Volgens onbe vestigde berichten zijn in het dorp Chrarkesj alleen al drieduizend mensen omgekomen. Radio-Tehe- ran heeft woensdag bericht dat tot dusver 1.180 lijken zijn geborgen. DE VORST VAN SUPRANIA 41. Met knikkende knieën sluipt Agua door het nachtelijk woud. Hoog boven hem in de boomkruinen kwettert een troep apen, ver der is het stil, doodstil in het schemerduistere bosMaar plot seling, op een open, door zwak maanlicht beschenen plek, klinkt vlakbij hem een diep, kwaadaardig geknor. Het hoge gras wijkt ritselend en een groot, zwijnachtig dier, de kop met vervaarlijke slagtanden laag bij de grond, stormt op hem toe. Gillend vlucht Agua weg en reeds is het woedende beest vlak achter hem, als Agua boven zich een boomtak ziet. Met één reddende sprong weet Agua de tak te grijpen. Een slagtand scheurt door de zoom van zijn kleed en rakelings stormt het beest onder hem door. „Ellendige wilde-beesten-boel!" foetert Agua, als hij zich lenig op de tak werkt. „En dat alles om die beroerde blaHet woord stokt hem in de keel, zijn mond zakt open van verrassing. „BIbladeren!" eindigt hij dan juichend en met trillende hand plukt hij een langwerpig, roodkleurig blad van de tak waarop hij zit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6