EEN KONINGIN SCHRIJFT IN MARGRIET Gebtr. Thien r~ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 No. 18278 Deïensieplafond voor 1958-1960 lager gefixeerd dan aanvankelijk gedacht Drie hoofdgedachten van gewijzigd legerplan De minister van Defensie ontkent in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer geenszins dat tij dens de kabinetsformatie van 1956 het defensieplafond voor de jaren 1958 tot en met I960 op een lager bedrag is gefixeerd dan hij aanvan kelijk gedacht had daarvoor te moeten aanbevelen. Niet zo veel la ger dan hij gemeend heeft de ver antwoordelijkheid voor het verdere defensiebeleid niet meer te kun nen aanvaarden, doch wel zoveel minder dat verscheidene in de plan nen opgenomen voorzieningen zou den moeten worden uitgesteld of geheel achterwege gelaten. Enkele van die uit te stellen of achterwege te laten voorzieningen waren op korte termijn aan te geven. Andere aanpassingen aan de be perkter uitgevallen middelen zou den echter eerst kunnen worden gevonden na een hernieuwde stu die van de volledige aanschaffings programma's aan de hand van zo scherp mogelijk te stellen prioritei ten. Voor wat de landmacht betreft heeft die studie thans geleid tot een herzien legerpian, dat de tot en met 1960 te treffen voorzieningen voor de organisatie en uitrusting dei- landstrijdkrachten behelst. Aan dit gewijzigde legerplan lig gen drie hoofdgedachten ten grond slag. De eerste is dat in de geza menlijke verdediging van west- Europa het accent voor de bijdra gen van de Westeuropese continen tale bondgenoten steeds sterker komt te liggen op parate eenheden voor het schild. Aan de vorming en uitrusting van deze eenheden dient derhalve absolute voorrang te wor den gegeven, terwijl de vorming van reserve-eenheden moet worden afgestemd op ondersteuning van de parate eenheden en, zo nodig, ver vangen van onderdelen daarvan welke buiten gevecht zijn gesteld. De tweede grondgedachte is dat met de verwezenlijking van de voorwaartse verdediging de beteke nis van de territoriale verdediging vermindert, omdat het gevaar voor omvangrijke luchtlandingen op het eigen territoir afneemt naarmate de verdediging tegen aanvallen over de grond verder van onze grenzen weg. wordt gevoerd. De luchtdoelartillerie De derde gedachte was dat de waarde v£tn de conventionele lucht doelartillerie voor de territoriale luchtverdediging vermindert als gevolg van de voortgaande toene ming van de snelheid en het hoog- tebereik van vliegtuigen. Russisch commentaar op verklaring van Dulles LONDEN, 19-12. De Russische ra dio-commentator Alexandrof heeft voor radio-Moskou stelling geno men tegen Dulles' opvatting dat de prijs, die betaald moet worden om met de Sowjet-Unie tot overeen stemming te komen, te hoog is. Dulles zou verklaard hebben dat men om tot een akkoord met de Russen te komen de Navo zou moe ten ontbinden en het embargo op de handel met Rusland zou moeten opheffen. Laten wij eens onderzoeken wat bedoeld wordt met liquidatie van de Navo, aldus Alexandrof. Het be tekent het wegnemen van de oor logsdreiging. De Sowjet-Unie heeft echter nooit voorgesteld dat het westen eenzijdig moet ontwapenen. Elke stap van het westen in de richting van een ontwapening zal gepaard gaan met equivalente stap pen van de zijde van de socialis tische landen, zo merkte Alexan drof op. Hij vervolgde: „En wat heeft Amerika eigenlijk te vrezen van het opheffen van het embargo op de handel?". In de eerste plaats wil de Sowjet- Unie geen handel in strategische goederen, doch alleen in verbruiks- artikeien. En tweedens zullen er geen goederen van strategisch be lang meer zijn als er een ontwape ningsovereenkomst tot stand zou komen. De Brusselse wereldtentoonstelling Nederlands paviljoen zeer uitgebreid Was Nederland een van de eerste landen die de Belgische uitnodiging tot deelneming aan de wereldten toonstelling te Brussel aannamen, het is ook een van de eerste die klaar zijn gekomen met de ruw bouw van hun paviljoen De wer ken, die in september 1956 begon nen, zijn thans zo ver gevorderd dat in de meeste onderafdelingen reeds ijverig gewerkt wordt aan de in richting en de versiering. De Nederlandse afdeling, die twee en een halve hectare beslaat, be hoort met de Franse, de Ameri kaanse en de Russische tot de meest uitgestrekte onder de buitenlandse afdelingen. Met inachtneming van deze drie beginselen Is thans voor de periode tot en met 1960 het volgende plan ontwikkeld: Vorming van een legerkorps (eer ste L.K.), bestaande uit een staf, twee parate divisies (eerste div. 7 dec. en vierde div.) en complete le gerkorpstroepen, welke gedeeltelijk paraat, gedeeltelijk mobilisabel zijn; vorming van mobilisabele onder delen, te weten: een divisie (vijfde div.) van dezelfde samenstelling als de eerste divisie en vierde divisie; een divisie (derde div.), bestaande uit drie zelfstandige regimentsge- vechtstroepen, welk met drie batal jons (nieuwe stijl) en ondersteunen de eenheden; voldoende ondersteu nende troepen om een eventuele toevoeging van de vijfde divisie aan het eerste legerkorps dit laatste tot een harmonisch legerkorps van drie divisies te kunnen vormen, en daar naast nog in de logistieke verzor ging der overige mobilisabele een heden te kunnen voorzien; omvorming van de bataljons van de voor de territoriale verdediging opgebouwde infanterieregimenten tot bataljons nieuwe stijl onder ge lijktijdige vermindering van het aantal daarvan en opheffing van de regimentsverbanden, waarvoor ge vechtsgroepstaven in de plaats ko men met daarnaast behoud van be wakingscompagnieën, staven oplei- dingseenheden, enz. Ingezonden mededeling beddenreparatie telefoon 2604, Zienkzee Rijdende 6nelheidsmetercontrole van de A.N.W.B. Sedert enkele dagen rijdt, zoals bekend, op de Nederlandse wegen een techmobiel van de AN.W.B., waarop een grote, nauwkeurig aanwijzende, snelheidsmeter is ge monteerd. De „rijdende snelheids meter" rijdt bijna voortdurend met een file auto's achter zich. Tot nu toe zijn slechts routes in het wespen van het land bereden, doch uit alle delen van het land zijn verzoeken binnengekomen, de technomobiel ook daar te laten rij den. Het rij schema voor de komende weken is daarom uitgebreid tot alle delen van het land De technomo biel rijdt van 's morgens 9 uur tot 't invallen van de duisternis, doch waar de wegen glad of besneeuwd mochten zijn zal het rijschema. uit een oogpunt van verkeersveiligheid worden herzien. Miljardendang dei- defensie PARIJS, 19-12. De Navo zal in het jaar 1957 in totaal ruim 59% miljard dollar uitgeven voor haar defensie. In 1956 gaf zij hiervoor bijna 57 miljard dollar uit. Van het voor 1957 bestemde be drag wordt 13% miljard besteed voor de verdediging van Europa De rest wordt gebruikt voor de ver dediging van de V.S. en Canada. Kerstpaketten voor Nederlanders in Singapore 's-GRAVENHAGE, 19-12. - De stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" alhier heeft van het op haar initiatief te Singapore ge vormde Nederlands comité tele grafisch het verzoek ontvangen, gelden ter beschikking te willen stelen voor de uitreiking van kerstpakketten aan de te Singapo re gestrande Nederlanders. De stichting heeft vanmiddag tele grafisch geantwoord, boven de reeds ter beschikking gestelde 10.000 gulden hiervoor nog de no dige gelden te zullen overmaken. De pakketten zullen circa 20 tot 25 gulden per stuk kosten. f Pakketten met medicijnen 4 I voor Zuidmolukkers 4 De Stichting „Door de Eeuwen Trouw" vraagt ook thans weer steun voor haar actie om met Kerstmis een pakket met nuttige artikelen en medicijnen te zenden aan de Zuid-Molukkers, die we gens hun vrijheidsidealen in de In donesische gevangenissen verblij ven. Daarnaast is het de bedoeling oin geneesmiddelen en versterken de preparaten naar de Zuid-Moluk- ken te zenden, waar de gezond heidstoestand over het algemeen slecht is. In de Molukken heerst een acuut rijstgebrek. De bevolking lijdt honger, die met sago slechts gedeeltelijk kan worden gestild, zo wordt medegedeeld. Alle giften, klein of groot, zijn welkom op postgiro 46 2 van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw", Eindhoven. U kunt uw bijdrage ook zenden per postwissel of aangete kende brief, onder het motto: KERSTFEEST GEVANGEN AMBONEZEN IN INDONESIë" AMSTERDAM. De 21-jarige Ans Sandstra uit Bolsward is landskam pioene theezetten 1956-'57 gewor den. Zij kwam met 146 punten als eerste uit de bus tijdens de woens dagavond in het Amsterdamse Con certgebouw gehouden landelijke Tweede Kamer nam begroting van financiën aan Bij de behandeling van de be groting van financiën, heeft mi nister Hofstra in de Tweede Ka mer gezegd een gesprek nuttig te achten met de commissie voor fi nanciën, inzake de efficiency van het departement. De uitgifte van bankbiljetten is aan de Nederlandsche Bank over gelaten. Het bedrijfsleven heeft met klem bij deze bank aange drongen op handhaving van de biljetten van f 20. Wat de uitvoe ring betreft zegt spr., dat de daar over gemaakte opmerkingen aan de bank zullen worden overge bracht. De coupures van f 50 zullen niet meer worden aangemaakt. De in omloop zijnde biljetten van f 50 worden ingehouden. De minister deelt mede, dat zeer binnenkort kunnen worden inge diend ontwerpen voor een nieuwe wet op de inkomstenbelasting, de loonbelasting, en de vermogensbe lasting. De andere belastingont- werpen zullen enkele maanden daarna volgen. De kinderaftrek Wat de opmerkingen over de kinderaftrek aangaat .betoogt de minister, dat deze geen subsidie is ter stimulering van bepaalde werk zaamheden, b.v. het volgen van studie op kostschool of seminarie. De kinderaftrek is een der facto ren van draagkracht. De kinderaf trek kan niet individueel worden bepaald. Men moet naar groepen TONEEL EN FILM Concertzaalprogramma opent met „thriller" ,De man die teveel wist" („The man who knew too much") is de titel van de Hitchcock-thriller, die de Concertzaal met het weekeinde uitbrengt. In de hoofdrollen James Stewart en Doris Day, in een voor de laatste wel geheel ongebruike lijke creatie Een Amerikaanse dok ter met vrouw en zoontje op reis in Marokko ontmoet daar een Fransman, die zich naderhand nog al vreemd gedraagt, Eerst accep teert hij een uitnodiging van het echtpaar, die hij afslaat, maar la ter wordt hij in gezelschap van een dame, in hetzelfde restaurant ge signaleerd De volgende dag is het echtpaar getuige van een vechtpar tij, waarbij een Arabier omkomt. De Arabier evenwel blijkt de ver momde Fransman te zijn, die nog meedelen kan, dat er binnenkort in Londen een diplomaat vermoord zal worden. De zaken nemen een angstige wending als het zoontje van het Amerikaanse echtpaar ont voerd wordt en er chantage op de familie wordt uitgeoefend. Het zoontje blijkt vervoerd naar Lon den, waarheen ook de familie zich ijlings begeeft. De Amerikaan wil echter de politie nog niet 6p de hoogte stellen van de wonderlijke boodschap die de Fransman achter liet. Na veel omzwervingen komen zij hun zoontje op het spoor, maar deze blijkt alweer te zijn overge bracht naar een buitenlandse am bassade. Bij nader inzien blijkt dat de gezant van de betrokken bui tenlandse mogendheid een complot heeft voorbereid om zijn eigen eer ste minister te laten ombrengen. Dan eerst wordt Scotland Yard in de zaak gemoeid en alles komt nog in orde, zij het op het allerlaatste nippertje. Verder gaat hier de reeds eerder besproken film „Brokkenpiloten" met Stan Laurel en Oliver Hardy; een film van het bekerfde lach- genre. Een zuivere „musical" is „Viva Las Vegas" met Dan Daily en Cyd Charisse. In deze film gaat het om Chuck Rodwell, bezitter van een groot bedrijf in de buurt van Las Vegas. Rodwell kon het goed heb ben, maar hij is in de ban van de speeltafels gekomen én dan wijkt het geluk van hem. Een filmisch grapje is dat het geluk keert wan neer hij een vrouw ontmoet, die op treedt in het hotel, waar zij logeert. Dit gelukspoppetje behoudt haar tovermacht ook op de boerderij, zo dat de kippen eieren aan de lo pende band gaan leggen en een droogstaande koe melk geeft. Ge lukkig maar dat er een einde komt aan deze wonderbaarlijke toestand. Als de ban van de betovering is verbroken, blijkt dat beiden van el kaar houden. Op de culturele filmavond draait „High Society", de muzikale co- medie met Bing Crossby en de grote jazz-musicus Louis Armstrong Ook deze film werd hier reeds eerder vertoond. Tenslotte gaat in hotel Bom de zaterdagfilm uit Zierikzee, nl. „De man die teveel wist". UTRECHT. In het benedenhuis van de Kievitstraat 8 te Utrecht zijn door de politie de twee lijken gevonden van de twee bewoonsters, die waarschijnlijk al bijna twee weken geleden zijn overleden. Al hoewel het onderzoek nog gaande is, staat wel vast dat het hier geen gewelddadige dood betreft. De be woonsters waren twee schoonzus ters, de 70-jarige weduwe J. J. B. en een 69-jarige mej. J. M. G. 's-GRAVENHAGE. De minister van Defensie wil gaarne nog eens overwegen of het wellicht doelma tig is de Koninklijke Marechaussee in het geheel van de organisatie der krijgsmacht een andere plaats te geven en ook of voor de Koninklij ke Marechaussee de blauwe uni form weer zal worden ingevoerd. Dit deelt de minister mede in zijn memorie van antwoord op het voor lopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begroting van het departe ment van Oorlog voor 1958. zien. Een speciale regeling voor schipperskinderen zou op bijzon der grote moeilijkheden stuiten. De minister betoogt, dat het ka rakter der personele belasting in de loop der jaren volkomen is ver anderd. Ze is een bestedingsbe lasting en past naar zijn oordeel ook bij een geperfectioneerde in komstenbelasting zeer wel in ons belastingstelsel. In de huidige om standigheden ondervindt de wet bijzondere moeilijkheden en spr. erkent, dat ze thans niet zo goed werkt als ze in normale tijden zou doen. Kleurige reis 's-GRAVENHAGE, 19 dec. 1250 kilogram verse snijbloe- ■men uit Aalsmeer zijn van daag per lijnvliegtuig van de Aramco naar Saoudi-Ara- bië gebracht. Zij zullen daar in de winkels van de maat schappij worden verkocht en naar schatting 24 uur na het vertrek uit Nederland prij ken in de huiskamers van het personeel van de olie maatschappij, ter opluiste ring van het Kerstfeest. De bloemen tulpen, an jers, rozen, feesia's, serin gen en amarylla's werden gisternacht in Aalsmeer ge plukt en vrijdagmorgen op Schiphol afgeleverd. Bü de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter gisteren medegedeeld, dat de minister van Buitenlandse Zaken in de vergadering van aan staande maandag gaarne een ver klaring wil afleggen over de ge beurtenissen in Indonesië. Met het oog daarop zal de Kamer maandag om 1.00 uur bijeenkomen. SCHIPHOL. 24 Zwitserse jonge dames, die de 24 Zwitserse kantons vertegenwoordigen, zijn op Schip hol aangekomen De dames, die al len lid zijn van een kantonale ver eniging, die de klederdrachten in Zwitserland tracht te behouden, zijn in ons land twee dagen gasten van de K.L.M. Ingezonden mededeling Uitzending elke zaterdagavond 9.45 uur, over Hiiverzum II (298 m.). Schrijf In elk der tien vakjes een 1 of 2 of 3. Optellen. Plok dif formulier op ge frankeerde briefkaart met 50 cent extra ?orto op adreszijde. Inzenden aam Klaver ier, Hilversum. Eén oplossing per kaart. Wekell|k* prijzen tot een nnn totale waarde v. minstens IU.UUU.- S3 S3 I Ei E El AIlo cijfer* opgeteld AU Radio-actie in samenwerking met en ten bate van St. „Prins Bernhardfonds",St.„Het Nederl. Blindenwezen", Ned Ver. Sociale Zorg voor Minder-Vallden „éVO" en Sf. „Ned. Org. voor Intern. Bijs.ond". Goed- qokeurd bij besl. v.d. Min. v Justitie d.d. 27-8-1957 no. 10261257. In*eaonden mededeling Het aangrijpende relaas dat vorige week in „Margriet" een aanvang nam, is de ware geschiedenis van niemand minder dan ALEXANDRA, Koningin van Joegoslavië. Het is het eigenhandig geschreven verhaal van een vorstin, beroofd van haar vaderland, haar kroon en haar troonde strijd van een vrouw om haar laatste bezitde ljefde van haar Koning, de vader van haar kind! De tragiek en de opofferende liefde van dit vrouwenleven, maken dit verhaal tot een triomfaal getuigenis, dat raakt tot diep in het hart van iedere vrouw en moeder. U zült deze serie lezen en hèrlezen, en haar nooit meer vergeten! „Margriet" rekent het zich tot een eer een Koningin onder haar mede werkers te weten; zij prijst zich gelukkig U deze serie te mogen aanbieden verlucht met een schat van foto's vol leven en vol kleur. In méér dan een half miljoen gezinnen zal straks de geschiedenis van Koningin Alexandra in „Margriet" worden gelezen. Als U „Margriet" nog niet regel- matig leest, stuur dan nog vandaag 'n briefkaart aan MARGRIET, Huidekoporstraat 20, Amsterdam. WANT DEZE SERIE MOET U LEZEN! J Herverkaveling wees plaats aan voor belt Zwembadplannen voor Brouwershaven moeilijk te realiseren In de deze week gehouden ver gadering van de gemeenteraad, on der voorzitterschap van burge meester J. van Leeuwen, werd de Bezoldigingsverordening 1955 - op het punt van de salariëring van gemeentewerklieden - gewijzigd. In een schrijven vestigen G. S. de aandacht op de wenselijkheid te bepalen, dat de le ambtenaar ter secretarie niet in aanmerking komt voor een vergoeding voor het bezit van diploma's bevolkings boekhouding en archiefverzorging A en B. Art. 14 dezer verordening wordt in dier voege gewijzigd. Het stuk grond in de Brouwerij, verpacht aan de heer C. E. Hoek man zal van draineerbuizen met kraag worden voorzien, daar de waterafvoer ter plaatse zeer slecht is. De pachter zal de buizen zelf leggen. Door deze drainage zal de grond zeer zeker in waarde stijgen. De kosten der buizen worden be groot op plm. f 150. Aangezien in verband met het op wintervoor ploegen van het land gewenst is zo spoedig mogelijk over te gaan tot leggen van de buizen, vragen b. en w. de raad genoemd crediet te ver lenen teneinde de nodige maatre gelen te kunnen treffen De raad gaat m.a.s. hiermede akkoord. De rondvraag De heer J. G. Jonker (AR) wijst op de stank in de sloten in de Heerenweg en vraagt naar een spoedige oplossing. De voorzitter zegt dat de riolering ter plaatse niet sluitend is, maar dat de sloot voorlopig uitgediept zal worden, opdat er een betere afvoer komt. N.a.v. het raadsverslag uit Zie rikzee, waarin de zwembadplan nen in „De Val" ter sprake zijn gekomen, merkt de heer R. J. v. d. Wekken (AR) op, dat in onze ge meente toch ook dergelijke plan nen hebben bestaan. De voorzitter zegt hierop, dat het bedrag, dat Brouwershaven zou toegewezen worden, f 15.000 bedraagt, hetgeen niet half toereikend is voor de uit voering van een zwembad in het spui, waarbij nog beschoeiings werkzaamheden komen, bezan- dings- of betonbodem en toezicht. Dit is momenteel niet te exploite ren. Dan vraagt de heer v. d. Wek ken naar da vuilnisophaaldienst. De voorzitter zegt, dat de Inschrij ving voor het ophalen Is openge steld. Wat de belt betreft deze komt in het voormalige „Weeltje", welke plaats door de Herverkave ling beschikbaar is gesteld. De heer v. d. Wekken zegt het jammer te vinden dat deze belt langs de ver keersweg ligt. De heer A. Duin houwer (P.v.d.A.) oppert het plan om de weide van de heer P. v. d. Sluis, die binnenkort met zijn landbouwbedrijf uit de gemeente vertrekt, door de gemeente te doen kopen. Deze grond aan de zoom van het Slingerbos kan goed als recreatiegebied dienen. De voor zitter schetst deze plaats als zeer geschikt voor speelweide b.v. en tot verdere recreatiedoeleinden. Hoewel de grondcompensatle hierin zich een rol zal spelen acht de raad het gewenst dat de bur gemeester zich in deze richting nader zal informeren. De riolering In aansluiting op de vraag van de heer Jonker zegt mevr. M. Y. Everwijn-v. d. Velde (WD) dat het haar opgevallen is dat de rio lering aan het eind der Poortdijk- straat een vreselijke stank ver spreidt. Spr. dringt aan op een zo spoe dig mogelijk verbeteren van het rioleringsstelsel. De voorzitter zegt de noodzakelijkheid direct te on derstrepen en deelt mede, dat de riolering op de urgentielijst staat. De nodige stappen voor bespoedi ging zullen worden ondernomen. Dan informeert mevr. Everwijn, hoever het staat met de wachtgele- genheid voor de bussen en even eens voor de keersluisbedienings- personeel. De voorzitter deelt me de, dat met de wachtgelegenheid der RTM-bussen een aanvang kan worden gemaakt. Betreffende de wachtgelegenheid der sluis wacht men nog op de goedkeuring. Tot slot van de vergadering wenst wethouder Dekker de voor zitter en de raadsleden prettige kerstdagen toe en een gelukkig 1958. Tevens feliciteerde hij de voorzitter, die enige weken gele den zijn eerste lustrum als burge meester herdacht. De heer R. J. v. d. Wekken (AR) sluit zich bij de woorden van wethouder Dekker aan en spreekt de wens uit, dat de voorzitter nog lang als burgemees ter in ons midden mag zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5