Europa krijgt raketten en lanceerinrichtingen MinisterZijlstra ziet 1958 hoopvol in DE ZIERIKZEESCHE COURANT I/.S. beloven ontwapeningsbesprekingen met Rusland te hervatten REACTIES OP NAVO-BESLUITEN STAD EN PROVINCIE VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 No. 18279 114e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 NAVO-conferentie leidde tot inwilliging van Amerikaanse verlangens (Van een speciale ANP-verslaggever) PARIJS, 19-12. De NAVO-topconferentie is donderdagmiddag ge ëindigd en heeft geleid tot inwilliging in principe van Amerikaanse z(Jde, dat raketten voor middelgrote afstand met kernladingen in Europa opgeslagen zullen worden en dat er lanceer-inrichtingen worden ge bouwd, als antwoord op het Russische intercontinentale projectiel, waar op de Verenigde Staten in eigen land nog geen afdoend antwoord hebben. De Verenigde Staten hebben van hun kant de Europese wens inge willigd, dat men al het mogelijke zal doen, desnoods ook buiten V.N.- verband, om de ontwapeningsbe sprekingen met de Sowjet-Unie weer op gang te brengen. Het communiqué, dat de rege ringsleiders uitgegeven hebben, wordt voorafgegaan door een ver klaring, die begint met de woorden: „Wij, de vertegenwoordigers van de vijftien landen van het Noord-At lantisch bondgenootschap" en ein digt met: „Hebben in het besef van de waarde van onze intellectuele en materiële hulpbronnen, overtuigd van de waarde van onze beginselen en onze levenswijze, zonder provo catie doch geleidelijk zonder vrees, besluiten genomen om tot grotere eenheid, tot grotere kracht en gro tere veiligheid te komen, niet slechts voor onze eigen landen, maar naar wij geloven ook voor de rest van de wereld". Eenstemmige besluiten De besluiten zijn eenstemmig ge nomen, dus ook Noorwegen en De nemarken, die niet voor raketbases op hun gebied voelen, en België en west-Duitsland, die zeer gereser veerd zijn, hebben hun principiële goedkeuring aan het aanvaarden van Amerikaanse raketwapens ge hecht. Over de plaatsen waar de voor raden kernladingen en de lanceer inrichtingen moeten komen, zal „in overeenstemming met de NAVO- defensieplannen en met de direct erbij betrokken landen worden be slist". (Hierbij kan aangetekend worden, dat de Verenigde Staten de zeggenschap over het gebruik van de kernladingen behouden). De militaire NAVO-autoriteiten moeten spoedig aanbevelingen in deze aan de NAVO-raad doen. Nederland staat op het stand punt, dat de principiële instemming inhoudt, dat men niet om princi piële redenen raketbases zou kun nen weigeren als het NAVO-opper- bevel het nodig zou achten dat ze ook in Nederland zouden moeten komen. Eventueel kunnen er wel praktische bezwaren aangevoerd worden. Noorwegen, Denemarken en west- Duitsland zouden geen moeite heb ben gehad zich achter de princi piële aanvaarding te scharen, om dat zij goede redenen hebben om aan te nemen, dat het NAVO-op- perbevel toch geen aanleg van startbanen en voorraden kernla dingen op hun gebied zou aanbe velen. Belgisch standpunt Van Belgische zijde blijft men met nadruk verklaren, dat ook de lage landen (dus ook Nederland) niet in aanmerking komen voor de nieuwe wapens, die men uit mili taire overwegingen veel beter in bergachtig, niet te dicht bevolkt gebied, zou kunnen opslaan. Wat de onderhandelingen met de Sowjet-Unie betreft, bleek uit het communiqué van de re geringsleiders de hoop, dat de Sowjet-Unie overgehaald zou kunnen worden terug te komen van haar besluit geen zitting Beelden uit Indonesië In Indonesië zijn op het ogenblik een groot aantal gezinnen aan het pak ken voor hun vertrek per gecharterd vliegtuig, terwijl de K.P.M.-sche- pen werkeloos in de haven liggen. - Boven links: de familie P. J. Hul- scher uit Arnhem, die hun vertrek voorbereiden. De heer Hulscher heeft 7 jaar bij de K.L.M. in Djakarta gewerkt, aldus United Press. - Rechts boven: de vertrekkende vrouwen en kinderen op het Djakartaanse vlieg veld Kemajoran, die met hun bagage worden geholpen door echtgenoten en vaders. - Onder: een tweetal K.P.M.-schepen in Djakarta's haven plaats, die (volgens United Press) door de Indonesiërs zijn overgenomen en door soldaten worden bewaakt, opdat zij de haven niet kunnen ver laten. te nemen in de voorgenomen V.N.-commissie voor de ontwa peningskwestie van 25 landen, waarvoor in de Algemene Ver gadering van de V.N. de meer derheid zich heeft uitgespro ken. Tegelijkertijd wordt echter ge zegd, dat als de Sowjet-Unie blijft weigeren in de commissie van 25 landen zitting te nemen, pogingen zullen worden gedaan om op mi nisterieel niveau (welke ministers en van welke landen, behalve de Sowjet-Unie, moet dan nog uitge maakt worden) middelen te vinden om de besprekingen over de ont wapening toch op gang te brengen. Chroesjtsjef's brief In dat verband kan herinnerd worden aan de brief, die partij secretaris Chroesjtsjef enige dagen geleden aan de Britse filosoof Rus sell schreef, en waarin deze ver klaarde gunstig te staan tegenover het denkbeeld van een bijeenkomst der regeringsleiders om de span ning in de wereld te verminderen. Het NAVO-communiqué wijst echter nadrukkelijk op de weste lijke voorwaarden, dat ontwape ningsovereenkomsten alleen maar waarde hebben als zij een doelma tige internationale controle op de overeenkomsten bevat. Politiek overleg De belangrijkste andere besluiten van de conferentie zijn: het onder linge politieke overleg zal, hoewel er reeds voornemens zijn gemaakt, verder versterkt worden en wel door middel van de permanente NAVO-raad. Er zal een technische groep worden ingesteld, die advies moet geven over vraagstukken, samenhangend met de controle op ontwapeningsovereenkomsten, vooral waar het de nieuwe wapens betreft. Voorts is er tot nauwer coördi natie besloten om te verzekeren, dat elk NAVO-land regelmatig een militaire bijdrage levert. Het be treft vooral de luchtmacht, de ma rine en de organisatie van af- en aanvoer. Begin 1958 (maart) zullen de ministers van Defensie nagaan, welke vorderingen gemaakt kun nen worden. Nieuwe wapens Ook zal de ontwikkeling, het on derzoek en de produktie van nieuwe wapens, waaronder raketten voor middelgrote afstand, gecoördineerd worden. De landen, die het verst op dit gebied gevorderd zijn (de Ver. Staten voornamelijk) zullen gegevens over produktie-methode en het onderzoek aan de anderen meedelen. Eisenhower meende, dat de Ver. Staten niet meer dan hun plicht doen als zij de bijdrage leveren, waartoe zij in staat zijn. Eisenhower vertrokken PARIJS, 19-12. President Eisen hower is donderdagavond uit Pa rijs naar de V.S. teruggekeerd. In een afscheidsboodschap zei hij on der meer, dat de resultaten van de Navo-conferentie oorlog minder waarschijnlijk en vrede zekerder moeten maken. De eenheid van krachtsinspanning en doel was ver sterkt. De resultaten der bespre kingen zouden thans moeten wor den verwezenlijkt. Duitse kustvaarder iu Noordzeekanaal Dit nummer bestaat uit 10 pagina's gezonken AMSTERDAM, 20-12. Vannacht om half een heeft zich op 't Noord zeekanaal dicht bij de Hembrug een aanvaring voorgedaan tussen de 609 ton metende Nederlandse Rijnaak „Spera" en de Duitse kust vaarder „Gertrud" (250 ton). De „Gertrud", die met een lading hout onderweg was van Zweden naar Amsterdam, is onmiddellijk gezon ken. De „Spera" voer met een lading kunstmest van IJmuiden naar Rot terdam. De kapitein, de 51-jarige P. van Veen, die met zijn vrouw en twee zonen aan boord was, ver klaarde dat hij de Duitse boot tus sen de Fordfabriek en de Westha venweg met de kop haaks op de wal gemeerd zag liggen. De „Spera" week uit om de kustvaarder te pas seren, maar toen hij het schip tot op een afstand van ongeveer 20 me ter was genaderd, begon de „Ger trud" achteruit te varen, aldus de verklaring van de Nederlandse ka pitein. Hij kon een aanvaring toen niet voorkomen. Economische moeilijkheden te boven EINDHOVEN, 20-12. - Minister Zylstra meent, dat Nederland de grootste economische moeilijkheden te boven is en de ontwikkeling voor 1958 lijkt hem niet ongunstig. Op het ogenblik wordt bedrijfstaksge- wjjze bekeken, zo heeft de minister gisteravond in een te Eindhoven gehouden rede voor de r.k. Mid denstandsbond meegedeeld, of de prysstabilisatiepolitiek soepeler kan worden toegepast. Prof. Zijlstra stelde vast, dat de overspanning van de arbeidsmarkt is verdwenen en dat de spanning op de kapitaalmarkt over haar hoogtepunt heen is. Ook op de han delsbalans is sedert september een herstel te constateren. Over sep tember, oktober en november werd de invoer voor 88 pet. gedekt dooi de uitvoer; in de overeenkomstige maanden van 1956 was dat voor 79 pet. het geval. De bewindsman betrok de jong ste gebeurtenissen in Indonesië ook in zijn rede. De Nederlandse econo mische en financiële belangen in Indonesië omvatten een bedrag van circa 1 miljard gulden en vormen 2 3 pet. van ons nationale inko men. Wanneer Nederland gedwon- Nationale Reserve protesteert UTRECHT, 19-12. De sergeant- vrijwilliger bij de Nationale Reser ve J. van Donselaar uit Driebergen zal vrijdagmiddag om vier uur voor de tweede maal de minister van Oorlog een protest-nota overhandi gen van leden van de Nationale Re serve, die tegen de door de minis ter voorgestane opheffing van dit instituut zijn. Reeds eerder, toen er sprake was van opheffing van de Nationale Reserve, bezorgde ser geant van Donselaar de minister van Oorlog een protest-nota, die ondertekend was door 27.000 perso nen. Hedenmiddag biedt hij nog eens 7.000 handtekeningen aan. In middels hebben tal van nationale- reserve-groepen uit het land de minister telegrafisch hun ontstem ming over zijn voornemen overge bracht. Paard doodt kind DEURNE, 19-12. Vanmiddag om streeks vier uur is het tweejarig dochtertje van het echtpaar C. van Loon uit Liessel dichtbij huis door een op hol geslagen paard zo ern stig gewond, dat het kort na aan komst in het ziekenhuis te Deurne aan de verwondingen is overleden. Mevrouw van L. was ooggetuige van het ongeval. Zij was met haar dochtertje op weg naar de krui denier. Het paard sloeg op hol toen een ladder van de met hooi beladen wagen, waarvoor het gespannen was, voren op het dier viel. gen zal worden ook op economisch en financieel gebied de banden met Indonesië te verbreken, dan zal dit voor ons een ernstige tegenvaller zijn. Voor Indonesië zullen de ge volgen echter een ramp betekenen, zo meende hij. NEDERLANDSE JURISTEN IN INDONESIË MOETEN KANTOREN SLUITEN DJAKARTA, 19-12. Volgens ra dio-Djakarta is donderdagavond een besluit afgekondigd van de mi nister van Justitie, dat alle kanto ren van Nederlandse juristen in In donesië moeten sluiten. Het besluit moet zes maanden na afkondiging zijn uitgevoerd, aldus werd in de radio-uitzending Waarschuwing van Sudibjo Volgens radio-Djakarta heeft de Indonesische minister van Voor lichting, Sudibjo, zijn landgenoten gewaarschuwd dat de „revolutie" om „West-Irian te verkrijgen" zich zal keren tegen een ieder en tegen elke groep, die zich tegen deze re volutie wil verzetten, meldt Reuter. „Ik herinner hen, die trachten onze revolutie tegen te houden, hieraan, voordat het te Iaat is. Zij die ons belemmeren, zullen van ons een concreet antwoord krijgen", al dus de minister. PARIJS. NAVO-secretaris Spaak heeft donderdagavond tegenover verslaggevers verklaard van me ning te zijn dat de conferentie een werkelijk evenwicht tussen het vraagstuk van versterking van de NAVO en het zoeken van een weg naar de vrede heeft gevonden. MOSKOU. De Russische regering kondigde in de Opperste Sowjet, die donderdag is geopend, aan dat zij in de huidige zitting een verkla ring over de NAVO-besprekingen zal afleggen. Verscheidene afge vaardigden, die de regering om „opheldering over de stand van za ken van de ontwapeningsbespre kingen in verband met de felle aard der verklaringen ter NAVO- conferentie" hadden verzocht, zei den uit persberichten te hebben be grepen, dat verscheidene groepe ringen in de westelijke mogendhe den door middel van de NAVO de koude oorlog trachten voort te zet ten. BRUSSEL. De Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken, La- rock, verklaarde te Parijs tevreden te zijn over de resultaten en met name over de bereidheid opnieuw met de Russen over ontwapening te onderhandelen. WASHINGTON. Onder Ameri kaanse waarnemers te Parys is de mening verbreid dat Dulles tydens de conferentie zich gedwongen ge zien heeft zyn houding ten opzichte van een hervatting der ontwape ningsbesprekingen met de Russen te wijzigen, om een beginsel-ak koord over de raketten te kunnen verkrijgen. BONN. De regeringsgezinde „Ge neral Anzeiger" zegt in een com mentaar op de pogingen van de af gevaardigden ter NAVO-conferen- tie om tot internationale ontwape ning te komen, dat .de „gevel van de eenheid" is gered maar dat nie mand de meningsverschillen, die op de conferentie aan het licht kwa men, voorbij kan zien". LONDEN. Britse kringen noemen de conferentie een belangrijk suc ces. Men wijst er op dat niet alleen de gemeenschappelijke verklaring van MacMillan en Eisenhower van 25 oktober jl. door de andere lan den van de NAVO is onderschre ven, maar ook dat de verdenking van een Engels-Amerikaans con dominium in de NAVO te vormen is opgeheven. Zo God uw Vader is, dan is de mens uw broeder. Dr. E. D. Spelberg onderscheiden HILVERSUM, 19-12. Koning Bou- dewijn van België heeft dr. E. D. Spelberg, programma-leider van de V.P.R O. benoemd tot officier in de Kroonorde van België Zoals be kend is verzorgt de V.P.R.O. reeds meer dan vijf jaar regelmatig uit zendingen, die ten doel hebben de samenwerking met België in Bene- lux-verband tt bevorderen. Ook 's nachts langzaam rijden 's-GRAVENHAGE, 19-12. De mi- nister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera is vooralsnog niet van plan te overwegen de maximum snelheid gedurende een aantal nachtelijke uren op te heffen. De laatste tijd hebben verzoeken hier toe het ministerie bereikt, vooral uit de kringen van het vervoerswe zen. De minister is thans niet be reid op deze verzoeken in te gaan. ZIERIKZEE Twee aanrijdingen Gisteravond omstreeks 7 uur vond een aanrijding plaats tussen een wielrijdster en een personen auto op het kruispunt Sint Domus- straat-Visslop-Nieuwe Boogerdstr. De wielrijdster, de vijftienjarige J. C. v. d. S. uit Zierikzee, liep geen letsel op. Omdat zij geen voorrang verleende kon de automobilist A. B. uit Amsterdam haar niet meer ontwijken Het rechterspatbord van de auto werd enigszins beschadigd. Gistermorgen, om tien uur, kwa men twee personenauto's met el kaar in botsing op de Oude Haven noordzijde. Bestuurders waren A. J. R. uit Zierikzee en J. F. N. S. uit Roosendaal. Er is alleen mate riële schade. A. J. R. wilde zijn wagen parkeren tussen de boomp jes op de Oude Haven. Om nog on opgehelderde oorzaak ontstond de botsing met S. Beiden schijnen schuld te hebben. De politie heeft de zaak in onderzoek. De kinderpostzegels Op verzoek vestigen wij nog de aandacht op de stand van Kinder postzegels in het P.T.T.-kantoor al hier. In de Kerstweek is de stand bezet voor de verkoop. BURGH/HAAMSTEDE De ijsbaan Van bevoegde zijde wordt er op gewezen, dat de ijsbaan op verbo den terrein ligt. Personen, die zich hier ophouden, terwijl de baan niet geopend is, lopen dus de kans ver- baliseerd te worden Weliswaar is de vorst thans weer verdwenen, maar in voorkomende gevallen kan het bovenstaande van nut zijn voor degenen, die van het bovenstaande niet op de hoogte waren. DREISCHOR Nieuw schoolmeubilair Het door de gemeente aange kochte nieuwe schoolmeubilair is deze week ontvangen. De oude schoolbanken zijn uit de openbare lagere school verdwenen en zijn vervangen door modern lichtgrijs gespoten meubilair, nl. 93 sets losse tafels en stoelen. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad komt maan dagavond a.s. om 20 uur in open bare vergadering bijeen. De agenda vermeldt een 15-tal punten, waar onder de vaststelling van de ge meentebegroting 1958 met de daar bij behorende begrotingen van de gemeentelijke instellingen. Eindles moedercursus Woensdagavond jl. werd de laat ste bijeenkomst van de moedercur sus gehouden in het wijkgebouw van het Groene Kruis met de ver toning van een film over het op groeien van baby en kleuter. Deze cursus, die iedere woensdagavond, gedurende 15 weken, aan een 25-tal dames werd gegeven, stond onder leiding van zr. C. P. de Vries uit Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1