Duizenden Nederlanders in Indonesië bereiden zich voor op vertrek Gemeente Renesse heeft geen gelden voor rioolwaterzuiveringsinstallatie Begroting Waterschap Schouwen sluitend met bedrag van ruim f 7,5 miljoen Snuif en wrijf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 19 december 1951 No. 1 »zn Geen inmenging met B.P.M. Uitvallen van de K.P.M. voor Indonesië een ramp Begroting 1958 goedgekeurd Problemen rond wachthuisje voor buspassagiers sluiting van zijn bedrijf op de wa terleiding wordt meegedeeld dat hiermee niet voor de zomer 1958 kan worden begonnen. Prov. Waterstaat deelt mee dat binnenkort het plan voor de be planting aan de Stoofweg ter ken nisname zal worden aangeboden. De Beatrixschool verzoekt om een bijdrage in de kosten voor avondonderwijs. De kosten, ge raamd op f 590, zijn verwerkt in de gewone rekening van de deelne mende gemeenten. De heer Steven- se vindt dit een ongelukkige greep en is het met deze gang van zaken niet eens. Het b.l.o.-onderwijs is een zaak voor het gehele eiland en nu gaat men dit weer splitsen. De heer Stevense stelt voor te komen tot een gezamenlijke regeling in het bijdragen van de kosten en dit voor te leggen aan het bestuur van de Beatrixschool. Het voorstel wordt m.a.s. aanvaard. Ingezonden waren de rekeningen 1953, '54 en '55 van de regionale brandweer en het verslag van de Schoolartsendienst G.S. keurden enkele grondver- kopen goed, alsmede aangegane le ningen, w.o. die voor de Stichting Dorpshuis ad f 32.500. Ex-ziekenhuis Noordgouwe Uitvoerig wordt hierna gesproken over de bestemming van het voor malige ziekenhuis te Noordgouwe. Het bestuur is gestuit op hoge kosten voor de omschakeling tol rusthuis voor invalide bejaarden en poogt thans medewerking te verkrijgen van G.S. De heer Ste vense vraagt of het niet mogelijk is de invalide bejaarden onder te brengen in het nog niet bezette deel van het rusthuis te Haamste de. Dit zou de rentabiliteit van het rusthuis ten goede komen. Wan neer noch te Noordgouwe noch te Haamstede bedoelde mensen kun nen worden ondergebracht, gevoelt de raad voor onderbrenging te Zie- rikzee. B. en w. stellen voor geen gevolg te geven aan een verzoek van de Culturele Vereniging f 91 te vote ren als dekking van het tekort ge leden op de toneelvoorstelling van „Animato". B. en w. zijn wel gene gen de vereniging een jaarlijkse subsidie toe te kennen van f 50. De raad verenigt zich hiermede, met de stem van de heer Westhoeve te gen. T.a.v. een subsidieverzoek van de Stichting Eilandgemeenschap be sluit de raad voorlopig een afwach tende houding aan te nemen. De vuilnisemmers bij zomerhui zen gaan voortaan f 5 kosten i.p.v. f 3. Bij veel vuil dienen betrokke nen de reinigingsauto te huren. Een wijziging gemeenschappelij ke regeling Reinigingsdienst Dui- veland, gaat onder de hamer door. Per 100 emmers kan een stem uit gebracht worden. In verband met een door G.S. ge maakt bezwaar besluit de raad be halve de dinsdag ook de donder dag aan te wijzen als zitdag voor de gemeente-ontvanger. In verband met de bouw van 20 woningwetwoningen wordt het kre diet in rekening-courant bij de Bank voor Ned. Gemeenten op f 300.000 gebracht. Het gewone kre diet voor 1958 werd vastgesteld op f 35.000. Bij monde van de heer J. Pad mos spreekt de begrotingscommissie er zijn teleurstelling over uit, dat geen post is uitgetrokken voor een zuiveringsinstallatie. Wel verheu gend is het uittrekken van een post voor de straatverlichting, al is men van mening dat de post te laag is. Wat betref de aanschaf van een gratmaaimachine wil de heer West hoeve deze besteld zien bij één van de plaatselijke smeden. De voor zitter is het hiermede eens, mits dezelfde service wordt geboden. Dit zou volgens de heer Westhoeve het geval zijn. De heer Stevense waar schuwt tegen een machine waar mede men zogenaamd „alles kan doen". In andere gemeenten zijn de ervaringen niet gunstig. De begroting 1958 De inkomsten en uitgaven van de gewone dienst begroting 1958, zijn f 375.411,23; de inkomsten van de kapitaaldienst f 1.495.873,38. De uitgaven f 1.781.552,45. Een nadelig saldo dus van f 285.679,07. Met de beschikbare middelen kan de be groting sluitend worden gemaakt. Reserves zijn er echter niet. De heer Blom dankt de secretaris, de heer D. de Jonge, voor de samen stelling van de begroting. De se cretaris merkt op, dat in het ko mende jaar 1.000 m- wegdek van een nieuwe laag moet worden voor zien. De post is over drie jaar uit gesmeerd. Vooruitlopend op een re geling is een post uitgetrokken voor het sportveld. De raad besluit tot vaststelling van een gemeenschappelijke rege ling betreffende de centrale werk plaats „Schouwen-Duiveland". Een schrijven van de Commissie Dorpsschoon kwam binnen, waarin wordt gevraagd de bouw van een wachthuisje voor buspassagiers op het Dorpsplein te verbieden. De commissie stelt voor te pogen de halte bij het gemeentehuis te bou wen of - indien enigszins mogelijk - de route langs de Wilhelminaweg te leiden en daar een wachtlokaal te plaatsen. Zijn beide voorstellen onmogelijk dan ergens in de ge meente buiten het dorpsplein. De secretaris merkt op dat het eerste punt bij de R.T.M. bezwaar oplevert, terwijl route-omlegging door de Wilhelminaweg niet in aanmerking komt. B. w. houden dus het derde voorstel als moge lijkheid aan. Verder wil men de halte op de hoogte bij de heer M. C. v. d. Bout laten vervallen en deze brengen op het terrein van de heer C. Dorreman, naast de werkplaats van de heer H. Duson. Voor de halte wordt gedacht aan de omgeving van het Wallenwegje richting dorp. De raad verenigt zich met de plannen. De lichtmast bij de heer Krijnse Lokker zal worden verplaatst naar het begin van de Loane. De raad gaat akkoord met het stellen van een garantie voor een afzonderlij ke lening van de Stichting Renesse bij een bankinstelling, tegen een rente van 5% pet. De rondvraag Op verzoek van de heer Dorre man zal de eigenaar van gips en dakpannen op de Hogenboompolder worden aangeschreven, deze mate rialen te verwijderen. De raad heeft critiek op een houten barak, welke dient als woning van de heer Koo- man. De heer Padmos vraagt waar om de bouw door een sloper moest gebeuren. De voorzitter vindt ook niet fraai wat tot stand is gekomen. Hij deelt de raad mee dat de barak door de heer Rozeboom is gete kend. De heer Stevense spreekt er zijn teleurstelling over uit, dat der gelijke dingen nog in de gemeente worden geplaatst. De heer Padmos zegt dat slecht hout is verwerkt. In antwoord op een vraag van de heer Westhoeve zegt de voorzitter dat ter ontsluiting van de zg. Bak kersgang hij de heer J. Bienefelt Sr. en de heer Hendrikse heeft aan geraden zich met een verzoek te richten tot de gemeente. De heer Stevense ziet de logica hiervan niet in. De heer Westhoeve stelt voor alsnog tot openstelling over te gaan, hetgeen m.a.s. wordt aan vaard. De heer Westhoeve vraagt verder naar de verordening op de bouw van kampeerwoningen. De voorzitter hoopt dat het begin vol gend jaar voor elkaar komt. De heer Blom attendeerde op een opmerking van de Nederlandse Kampeerraad dat hetgeen te Re nesse niet mogelijk is, te Haamste de wel gaat. De voorzitter zegt dat daar meer ruimte is. De heer Blom wenst een oplossing op zeer korte termijn. De heer Westhoeve vraagt zich af of er wel een gezonde politiek wordt gevoerd m.b.t. de vijftig zo merwoningen van de Stichting Re nesse. De voorzitter zegt dat dit hierbij geen rol speelt. De grootste moeilijkheid is het kamperen, dat tot bloei is gebracht, in een verbe terde huisvesting tot uitdrukking te laten komen. In de verhuurlijst heeft V.V.V. ook al op de onhoud bare toestand gewezen. De raad is de mening toegedaan, dat de be drijven binnen de kortst mogelijke tijd moeten verdwijnen of voldoen de verbeterd. De heer Stevense vraagt om normen volgens welke men kan werken. Tenslotte vestigt wethouder van Klooster de aandacht op de opslag plaats van de Provinciale Water staat aan de Vroonsweg. De voor zitter zal hierover met de P.W. contact zoeken. Duizenden Nederlanders stonden deze week voor de immigratiekan toren in Surabaja, Semarang en Djakarta om een vergunning te vragen, Indonesië te verlaten. De evacuatie op grote schaal kwam op volle gang toen 850 Nederlanders zich Inscheepten op de „Waterman" van de Kon. Rotterdamse Lloyd in Tandjung Perak (de haven van Su rabaja), die woensdag naar Singa pore vertrok. De emballeurs heb ben orders voor maanden en in honderden Nederlandse woningen ln de hoofdstad z(jn alle bezittingen van waarde, soms met inbegrip van de gehele inboedel, Ingepakt en naar de pakhuizen in de haven ge zonden. Van de z^de van de Nederlandse vertegenwoordiging in Djakarta verneemt de correspondent van het A.N.P., dat onder de Nederlandse firma's neiging bestaat een „basis staf" ln Indonesië achter te laten en vrouwen, kinderen en werkne mers, wier aanwezigheid van niet onmiddellijk belang is, naar Neder land te laten vertrekken. De chef-staf van het Idonesische leger, generaal-majoor A. H. Na- sution, heeft alle regionale militai re commandanten in heel Indonesië opdracht gegeven inmenging in het werk van de Koninklijke Shell groep B.P.M. te verbieden, zo is bekend gemaakt. Het Indonesische kabinet heeft dinsdagavond besloten alle Neder landse gas- en elektriciteitsmaat schappijen onder regeringstoezicht te plaatsen. Berichten over het overnemen van Nederlandse ondernemingen door regionale militaire comman danten komen uit alle delen van Indonesië binnen. Speciale groepen, die het toezicht hebben op Nederlandse zakenbe- langen in overeenstemming met de instructies van de centrale mili taire commandant, werden inge steld in gebieden op Java, Sumatra en andere eilanden. Uit het gebied van Kota Warin- gin in midden-Borneo werd gemeld dat de rijstsituatie kritiek is na de stagnatie in het interinsulaire scheepsvervoer. De verscheping rijst, die 20 dagen geleden verwacht werd, was vol gens de berichten nog niet in Kota Waringin aangekomen. De plaatselijke bevolking is nu gedwongen zoete aardappelen te eten. De interinsulaire scheepvaart werd door waarnemers te Djakarta beschouwd als een van de ernstig ste vraagstukken, waartegenover Indonesië zich gesteld ziet na het onder toezicht stellen van de K.P.M. Naar werd vernomen, zouden honderden employé's van de B P.M. in Ballkpapan de wens hebben ge uit om met hun gezin te repatri ëren. Velen van hen hebben reeds een uitreisvisum aangevraagd. Normale postverbindingen Van de zijde van het hoofd* postkantoor in Djakarta werd vernomen, dat de postverbin dingen met het buitenland, met inbegrip van Nederland, nog steeds normaal zijn. Volgens kringen van de ministe ries van Scheepvaart en Buiten landse Zaken zal de regering spoe dig buitenlandse schepen huren om de stagnatie in de interinsulaire Deze week vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van wethouder M. de Roo. Burge meester mr. G. P. Lunsingh Tonc- kens is wegens ziekte verhinderd. Aan de openbare gaat een gesloten zitting vooraf. Na opening geeft de heer Z Ro zeboom, opzichter bij de Centrale Dienst, een uiteenzetting over het voorstel van b. en w. inzake de aanleg van het Dorpsplein waar voor plannen zijn opgesteld door het architectenbureau Meijers, Buijse en Warnau. Het plan is in zijn geheel nog niet direkt uitvoer baar, omdat rekening is gehouden met het verdwijnen van de school en de schoolbarak. De commissie Dorpsschoon gaat in principe met de ontwerpen accoord. Het is de be verbindingen, ontstaan door het uitvallen van de K.P.M.-schepen, te overwinnen. Deze schepen zullen onder Indonesische vlag varen, doch alleen in de Indonesische wa teren, zolang de K.P.M.-schepen nog geen dienst kunnen doen. De minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, zeide woensdag „dat het helemaal aan de Hollan ders zelf ligt of zij willen besluiten door te gaan met de repatriëring van alle, of een deel van de Neder landse onderdanen in Indonesië". De minister zeide dit als commen taar op een bericht uit Den Haag, dat de Nederlandse regering op het ogenblik een rapport bestudeert van de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiger in Indonesië, de heer Hasselman, over de resulta ten van zijn onderhoud op maan dag jongstleden met het hoofd van het directoraat Europa van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Lapian. doeling dat binnen de oude kadas trale grens van de oude begraaf plaats rond de kerk geen bomen zullen worden aangeplant. Hier zal gras worden ingezaaid. Een zware heg zal de scheiding aangeven met het aan te planten gedeelte. Het plan voorziet in de mogelijkheid om met auto's tot voor de kerk te rij den, voor de voetgangers zijn paden geprojecteerd. De heer J. Stevense zag graag het pad dat dwars over het Dorpsplein ligt in de hoek Kromme- en Korte Reke behouden. De "heer Rozeboom waarschuwde echter voor een teveel aan paden daar hier dikwijls misbruik van wordt gemaakt. In antwoord op een vraag van de heer Blom antwoordt de opzichter dat de muziektent zal verdwijnen. Er zal een verplaats- MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM 17 dec. Aanvoer: 3037 stuks vee( weektotaal: 5574), t.w 340 vette koeien en ossen, 944 stuks gebruiksvee, 180 vette kalve ren, 214 graskalveren, 575 nuchtere kalveren, 75 varkens, 62 biggen, 102 paarden, 7 veulens, 514 schapen en lammeren, 24 bokken en geiten. Prijzen per kilogr.: vette koeien en ossen f 3,00-3,18, f 2,70-2,95, 2,55-2,65, vette kalveren f 2,80-3,00, f 2,60-2,80, f 2,40-2,50, slachtpaar- den f 2,10-1,90-1,75. Prijzen per stuk: graskalveren f 415-300-250, nuchtere kalveren f 75-60-50, biggen f 40-30-25, scha pen f 100-90-80, lammeren f 95-70- 69, kalf- en melkkoeien f 1125-1000- 800, vare koeien f 850-700-600, vaarzen f 875-750-550, pinken f 550- 450-350. Ingezonden mededeling Uw verkoudheid van neus, keel o borst wee met Dé Amerikaanse luchtmacht heeft dinsdag te Cape Canaveral in Florida een intercontinentaal ballistisch projectiel van het type Atlas gelanceerd. bare worden aangeschaft. De voor zitter merkt op dat de oude toe stand het volgend jaar gehand haafd zal blijven. Voor de parkeer plaatsen die komen te vervallen wordt een verharding tussen de bo men aangebracht. De raad aan vaardt tenslotte eenstemmig het plan en besluit eerst over te gaan tot het rooien van tien bomen en de aanplant van drie en dertig jon ge bomen. Het betreft hier de gro tendeels open vlakte in de hoek Kromme- en Korte Reke. Nog deze winter zal hiermee worden begon nen. Ingekomen stukken Naar aanleiding van een schrij ven van de heer C. Kostense, waar in deze aandringt op spoedig aan was zeer urgent. De golven lopen steeds hoger op, maar de glooiin gen waren nog niet opgetrokken. De telkens terugkerende schade toont de noodzaak van verhoging aan. Het werk komt niet voor sub sidie in aanmerking. De begroting werd hierna m.a.s. aangenomen. De rondvraag Bij de rondvraag bracht de heer v.d. Stolpe de voordracht ener voorzitter ter sprake bij de komen de polderconcentratie. Spr. zou het zeer betreuren als er uiteindelijk een voorzitter werd gekozen, bui ten de kring van de eilandelij ke waterschapsmensen. Het zou dan een ambtelijk aangestelde persoon worden en spr. zou dit betreuren. De voorzitter wees er op dat de benoeming in handen ligt van G.S. Dit college heeft echter gesteld, dat het bij de benoeming zo democra tisch mogelijk tewerk zal gaan en op dat woord wil de voorzitter ver trouwen. Heemraad C. A. Boogert onderstreepte dat het „polderwe zen in boerenhanden blijven moet", zoals hij het uitdrukte. De voor zitter verwachtte dat vele water schapsmensen in het nieuwe col lege zullen terugkeren. De heer de Vrieze vroeg naar de peilingen bij Kloosternol. De toestand blijft daar stabiel, volgens de water bouwkundige de heer T. B. van Straaten. De heer de Vrieze maan de ook tot voorzichtigheid bij het doen springen van de bunker bij de Plompetoren. De voorzitter deelde tot slot mede, dat er van het Waterschap Schouwen (oude stijl Red.), stellig nog een verga dering zal worden gehouden, zulks in afwachting van de poldercon centratie. Persconferentie van Indonesische ambassa deur in Londen LONDEN, 18-12. De Indonesische ambassadeur in Londen, mr. Su- narjo, heeft vanmiddag op een pers conferentie verklaard, dat de In donesische maatregel ten aanzien van de territoriale wateren ten doel heeft „de verbindingen te ver zekeren en de smokkelhandel te gen te gaan". Hij zeide het Britse standpunt, dat de territoriale wa teren zich moeten beperken tot een zöne van drie mijl, „uit de tijd" te achten. Sunarjo herinnerde er aan, dat talloze landen reeds hun terri toriale wateren hebben uitgebreid. Op de persconferentie betoogde Sunarjo voorts, dat „Indonesië zich niet werkelijk vrij zal achten voordat de resten van het kolonia lisme - de Nederlandse bezetting van Nieuw Guinea en de greep van Nederland op de Indonesische eco nomie - zullen zijn verdwenen". Volgens Reuter zeide Sunarjo nog, dat de toestand in Indonesië te wijten is aan „fataal wishful thinking" van de Nederlanders, die „nog steeds niet met het kolonia lisme hebben afgedaan". Westduitse generaals te gen lanceerinriclitingen? BONN, 17-12. - Het Westduitse onafhankelijke blad, „Die Welt", meldt dinsdag uit Parijs, dat West duitse generaals gekant zijn tegen de bouw van lanceerinriclitingen voor raketten voor middelgrote af stand in west-Duitsland. Het ver zet is louter gebaseerd op militaire overwegingen. Het blad deelt niet mee wie zijn zegsman is geweest. De argumen ten van de Westduitse generaals zou volgens de verkregen inlich tingen niet zonder invloed op hun militaire collega's in de NAVO zijn gebleven. In de voorlopige plan nen van de permanente groep van de NAVO te Washington zou west- Duitsland .niet worden genoemd onder de landen, die geschikt ge acht worden voor de aanleg van dergelijke lanceerinrichtingen. Formidabele Russische marine LONDEN, 18-12. De Sowjet-Unie, die op één na de sterkste vloot ter wereld heeft, werkt aan de bouw van atoomduikboten, die raketten met een reikwijdte van 2.500 kilo meter kunnen afschieten. Deze ra ketten zijn ongeveer 21 meter lang, wegen meer dan vijftig ton en kun nen worden voorzien van een atoomlading, aldus de nieuwe uit gave van het jaarboek „Jane's Fighting Ships". Volgens het boek zal de Sowjet- Unie in 1961 over 700 duikboten, waaronder met atoomvoortstuwing, beschikken. Bunkers worden opgeruimd Klei van herverkaveling voor bermverhoging De algemene vergadering van 't Waterschap Schouwen, onder voor zitterschap van de heer J. Klompe, heeft dinsdagmiddag met algeme ne stemmen zyn goedkeuring ge hecht aan de begroting van het dienstjaar 1958, die in ontvangsten en uitgaven de kapitale som aan wijst van f 7.703.531.86. Er werden geen algemene beschouwingen aan de begroting gewijd, zodat men in eens kon overgaan tot een punts gewijze behandeling. Het dakbe schot (onbebouwd) werd geraamd op f 488.875,63 en de heffing op ge bouwd op f 54.828,25. Tevoren was een korte snel tempo afgewerkt. Onder de in gekomen stukken bevonden zich verschillende door G S. goedge keurde besluiten, w.o. de afkoop van cijnzen en grondrechten. De voorzitter deelde mede dat het grootste percentage betrokkenen bewilligde in de afkoop, anderen evenwel persé niet. In antwoord op een vraag van de heer Verbeek, zei de voorzitter dat de gronden waar op de rechten rusten, nu ingeschre ven zijn bij de Herverkaveling. Bij overdracht van grond wordt de in- brengwaarde verlaagd. Het werk bij Borrendamme is ge heel gereed en opgeleverd. Het werk bij Den Osse en Brouwers haven is inmiddels opgeleverd. Er is bijwerk - als gevolg van het wegschuiven van een kade - tot een bedrag van f 350.000. Van de drie te bouwen dijksmagazijnen is er een gereed, een in aanbouw, ter wijl de derde vandaag wordt aan besteed. De weg over de eerste in- laagdijk is reeds aanbesteed, maar asfalteren is in de winter moeilijk, zodat met het werk wordt gewacht tot het voorjaar 1958. Een bijzonder lage inschrijving kon worden genoteerd voor het werk aan de Oost Repard. Het werk werd nog met 35 meter uitgebreid voor een som van f 7.980. Of er volledige subsidie tegenover staat is nog niet bekend. De voorzitter zeide overtuigd te zijn, dat Rijkswaterstaat ook uit breiding zou hebben gegeven in dit geval, zodat spr. in ieder geval een gunstig advies verwacht. Volgens R.W. is het trouwens een „zwakke plaats". Op het bestek inzake aan leg inlaagdijk bij Kloosternol wordt nog op goedkeuring gewacht van R.W. Het gemaal aan de Prommel- sluis mag een solide en fraai bouw werk worden genoemd. Begin 1958 worden de machines ingebracht. Wat betreft de polderconcentra tie deelde de voorzitter mede, dat de streefdatum 1 januari 1958 niet te houden is .Nog steeds wordt ge wacht op goedkeuring van de Kroon. Z.i. kan het nog wel enige maanden duren. Zou het ontwerp niet worden goedgekeurd - hetgeen onwaarschijnlijk is - dan moet het terug naar G.S. en gaat er stellig nog veel meer tijd verloren. De begroting Wat betreft de begroting deelde de voorzitter mede, dat er nog geen rekening is gehouden met de pol- derconcentratie. Overgelegd werd een rapport van de begrotingscom missie, dat werd toegelicht door Jhr. A. van Citters. Zulks n.a v. een opmerking van de commissie deelde de voorzitter mede, dat het in de bedoeling ligt voor het ge maal aan de Prommelsluis een des kundige aan te trekken. N.a.v. de post „gemalen" werd uit de verga dering gesteld, dat een elektrisch gemaal duurder is dan een diesel gemaal. De voorzitter merkte op dat deze overweging thans geen zin heeft, omdat de investeringskosten niet voor rekening van Schouwen komen. De heer A. M. Geluk attendeerde op de hofee tarieven van de P.E. Z.E.M. De voorzitter lichtte toe, dat de tarieven zijn vastgesteld in een meerjarig contract, waarbij Schouwen jaarlijks voor de gefi xeerde prijzen, een bepaald aantal kilowatts moet garanderen. Ge bleken is dat over wijziging van de tarieven met de P.E.Z.E.M. niet te onderhandelen valt. Het is spijtig, aldus de voorzitter, dat de P.E.Z.E.M. niet één tarief voor alle elektrische gemalen (voor geheel Schouwen dus) wil aanvaar den, maar voor elk gemaal een apart contract wenst. Een nadeel voor Schouwen is ook, dat de ge malen verhoudingsgewijs slechts weinig uren maken. Voor „oprui men bunkers" bleek een post uit getrokken van f 100.000. De voor zitter deelde de commissie mede, dat voor dit opruimen volledige vergoeding wordt gegeven. Het gaat hier om bunkers bij Renesse, West Repard, Koudekerke en ten westen van Scharendijke. Het Bu reau Financiering Wederopbouw betaalt de kosten. Jhr. A. van Cit ters wilde voor deze werkzaamhe den werklozen zien ingeschakeld. De beslissing hiervoor ligt even wel niet bij Schouwen. Klei voor bermverhoging Voor bermverhoging aan de zuid kant is een bedrag uitgetrokken van f 280.000 Het bleek dat hier voor klei kan worden overgenomen van de Herverkaveling. De kans is groot, dat men het later toch moet doen en dan klei duur zal moeten betalen. In verband met het uit voeren van werken wees de voor zitter nog op de moeilijkheden van de financiering. Al is er subsidie, dan moet toch doorgaans worden voor-gefinancierd en bij de huidi ge onwillige geldmarkt is dit niet altijd eenvoudig. De heer Stols zag de klei graag gebruikt voor de ver betering van afgeslagen gronden. De voorzitter wilde het daar ook wel voor reserveren, maar dit kost zeer veel geld. Ook bij Brouwers haven zijn de bermen verhoogd. Dit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5